Jump to content

συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει ποτέ και θέλω


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Michael Marano

Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου!

Το Τραγούδι της Αυγής (dawnsong) το διάβαζα παράλληλα με γνωστό παλιό Ελληνικό έπικ φάνταζυ εφήβου συγγραφέα και μάντεψε ποιο από τα δύο βιβλία μου φάνηκε καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Χα, ναι το θυμάμαι που το έλεγες! Τόσο κακό βρε παιδί μου... But still, θέλω να έχω κι εγώ μια γεύση φρίκης και αποτροπιασμού (με την κακή έννοια... :lol: ). Πάντως δεν είναι μπροστά-μπροστά στις επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

Χα, ναι το θυμάμαι που το έλεγες! Τόσο κακό βρε παιδί μου... But still, θέλω να έχω κι εγώ μια γεύση φρίκης και αποτροπιασμού (με την κακή έννοια... :lol: ). Πάντως δεν είναι μπροστά-μπροστά στις επιλογές μου.

Μακάρι να ήταν κακό, θα γέλαγα και λίγο. Ήταν εκνευριστικά ποιητικά αδιάφορο για να πάρει βραβείο Bram Stoker πρωτοεμφανιζόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα Ligotti, Derleth και Koontz από την 5άδα που ανέφερα στην αρχή...

 

Jack likes.

 

jack-likes.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγραφείς που δεν εχω διαβάσει και βρίσκονται στην βιβλιοθήκη μου:

 

Anne Rice: είχα βρεί ένα ωραίο καλό πακετάκι με τα πρώτα 4 βιβλία από τα Vampires.

Edward Lee: Trolley No. 1852

Stephen King: Ναι, έχω διαβάσει μόνο κάτι μικρές ιστορίες. Έχω 1-2 βιβλία του στην βιβλιοθήκη μου

Peter Straub: Έχω το Talisman που έγραψε με τον Stephen King.

 

Από εκεί και πέρα θα ψάξω να δώ τι άλλο βόσκει στην βιβλιοθήκη μου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα επιτέλους ( οπότε σβήνει από τη λίστα) την Ιστορία του Χειρούργου-J.P.Dixon, από το βιβλίο οι Στάχτες τη Ψυχής μας. Νομίζω ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με μία από τις πιο νοσηρές λογοτεχνικές ιστορίες όλων των εποχών. Τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο. Είχα παρακολουθήσει παλιότερα βέβαια ένα ντοκιμαντερ στον Σκαι, με άτομα ψυχικά διαταραγμένα που είχαν την τάση να αυτοτραυματίζονται, αλλά αυτό πια ξεπερνάει κάθε όριο. Μπορώ να πω πως αυτό που με σόκαρε είναι ότι εδώ ο τρόμος δεν έχει να κάνει με κάτι το εξωτικό πχ με έναν πανίσχυρο δαίμονα, με ένα αιμοβόρο τέρας ή με κάτι παρόμοιο, αλλά προκύπτει από τον ίδιο τον άνθρωπο, όπως και το γεγονός ότι καθ' όλη την διάρκεια της ανάγνωσης αδυνατούσα να καταλάβω τα κίνητρα μιας τέτοιας επιθυμίας.

Η ευχαρίστηση-ικανοποίηση αντλείται από την προσμονή για τον επόμενο ακρωτηριασμό και το διάστημα της ανάρρωσης, αλλά και από την ανάγκη πρόκλησης μεγαλύτερου σοκ στο κοινό. Άρρωστο ;!

 

Πρέπει να αποτελεί συμβολισμό για τη βιομηχανία του θεάματος... επίσης με προβλημάτισε αυτό που γράφει για διδασκαλία και κληρονομικότητα αυτής της αδιανόητης επιθυμίας.. θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τους μηχανισμούς που υπονοούνται.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Χαχ,εδω υπαρχει μπολικο πραγμα που δεν εχω διαβασει.Ισως και να μην μου αρεσουν αλλα νομιζω οτι πρεπει να διαβασω τους εξης:

 

Peter Straub - κανα Κοκο ξερω γω

Graham Joyce - εχω ενα δικο του και θα το πιασω αμα χαλασει ο καιρος...

William Hope Hodgson - παρα λιγο να αγορασω ενα δικο του τις προαλλες

Mary Sheley - εβαλα το Φρανκεσταιν αναποδα σε ψηλο ραφι κι ολο το ξεχναω

Bram Stoker - γιατι κι ο Δρακουλας ειναι εξισσου κλασικος

August Derleth - παλιος κλασικος κι αυτος

Arthur Machen - επισης

Shirley Jackson - τους Δαιμονς του Χιλ Χαουζ το προτεινα και επεισα ενα φιλο μου να το αγορασει χωρις να εχω διαβασει καν Τζακσον ο ιδιος,ντρεπομαι:lol: και θελω να εξιλεωθω

Link to comment
Share on other sites

Συγγραφείς που δεν εχω διαβάσει και βρίσκονται στην βιβλιοθήκη μου:

 

Anne Rice: είχα βρεί ένα ωραίο καλό πακετάκι με τα πρώτα 4 βιβλία από τα Vampires.

Edward Lee: Trolley No. 1852

Stephen King: Ναι, έχω διαβάσει μόνο κάτι μικρές ιστορίες. Έχω 1-2 βιβλία του στην βιβλιοθήκη μου

Peter Straub: Έχω το Talisman που έγραψε με τον Stephen King.

 

Από εκεί και πέρα θα ψάξω να δώ τι άλλο βόσκει στην βιβλιοθήκη μου.

 

Darkchilde, αυτή την τετράδα της RIce, την έχω αγοράσει και εγώ. Διάβασα το Interview with a Vampire αρκετά ευχάριστα και μετά είπα να πιάσω το Vampire Lestat. Δεν μπορείς να φανταστείς για τι ΒΑΡΕΜΑΡΑ βιβλίο μιλάμε. Καλύτερα διάβασε King. Απείρως καλύτερος! Να φανταστείς το έχω αφήσει στη μέση εδώ και πάνω από 3-4 χρόνια και δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να το ξαναπιάσω στα χέρια μου. ΒΑΡΙΕΜΑΙ και μόνο που το σκέφτομαι! Λυπάμαι Rice, δεν έχει άλλη ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

  • Robert MacCammon: Διότι το Swansong θεωρείται κλασικό έργο (κι ας μη μου έκανε κλικ η περιληψή του).
  • T. E. D. Klein: επειδη είναι ένας από τους γνωστούς κι ας μην ξέρω τι έχει γράψει.
  • Mary Sheley: Ναι, είμαι ελεϊνός αλλά δεν έχω διαβάσει (ακόμα) τον Φράνκενστάιν.

Πείτε κι εσείς τους δικούς σας

Update: Εδώ και κάτι μήνες έχω διαβάσει το Mine του MacCammon. Πολύ δυνατό θρίλερ τρόμου, θέλω να διαβάσω και άλλα βιβλία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μπορείς να μου εξηγήσεις όταν λες ότι είναι τόσο χαλια γιατί είμαι στα πρόθυρα να το πάρω για να έχω να διαβάζω κάτι στον στρατό !

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου εξηγήσεις όταν λες ότι είναι τόσο χαλια γιατί είμαι στα πρόθυρα να το πάρω για να έχω να διαβάζω κάτι στον στρατό !

Μιλάς για το Τραγούδι της Αυγής, σωστά;

 

Το είχα βρει μαύρο χάλι για μία σειρά από λόγους. Σε πρώτο επίπεδο είναι όλα αυτά τα πράγματα που θεωρούνταν προχώ στον τρόμο στα 90's πεταμένα όπωσναναι, σε βαθμό που τα μυθιστορήματα του Clive Barker να φαντάζουν υποδείγματα δομής και ομαλής πλοκής. Η γλώσσα είναι ένα κακό λυρικό παραλλήρημα που πηδάει από χαρακτήρα σε χαρακτήρα χωρίς σύνδεση. Οι χαρακτήρες... too much effort. Υπάρχει πχ μία σκηνή που ο σύζυγος μπαίνει σπίτι για να ανάψει όλα τα φώτα, επειδή η σύζυγος φοβάται ότι κάποιος παραμονεύει στο σκοτάδι. Όλο αυτό κρατάει 5 σελίδες, αλλά μετά η σύζυγος δεν ξαναεμφανίζεται. Υπάρχει και ο κλασσικός αχρείαστος γκέυ πρωταγωνιστής που πρέπει να διαβάσεις όλο το βιβλίο για να καταλάβεις που κολλάει στην όλη πλοκή και, πραγματικά, ακόμα αναρρωτιέμαι αν είναι γκέυ γιατί τότε έπρεπε να έχεις και από έναν στο μυθιστόρημά σου. Το ίδιο παίζει και με την περίληψη που έχει το οπισθόφυλλο, είναι απλά πρόσχημα για τα όσα γίνονται.

 

Πολύ κακό βιβλίο που βραβεύτηκε λόγω hype, και, ευτυχώς για όλους μας, ο Marano δεν ξανάγραψε βιβλίο. H "Συμβιωτική Σαγήνη", που ήταν επίσης υποψήφια για Bram Stoker εκείνη τη χρονιά, στην κατηγορία "πρώτο μυθιστόρημα" ήταν πολύ καλύτερο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Νιχ, η Σαγήνη αξίζει πραγματικά; Το κοιτάω καιρό αλλά "κάτι" με φρενάρει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Νιχ, η Σαγήνη αξίζει πραγματικά; Το κοιτάω καιρό αλλά "κάτι" με φρενάρει...

Έχει εξώφυλλο Northerain :p

 

Κατά τα άλλα, είναι αρκετά καλό βιβλίο. Παίζει αρκετά με το θέμα της "ομορφιάς" και της ανάγκης του ανθρώπου να αγαπηθεί, έχει σπλαττεριά, 2-3 ανατριχιαστικές σκηνές (που αφορούν μία βιντεοταινία) αλλά δεν θα σου έλεγα να τρέξεις να το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ramsey Cambell

Michael Marano

Joe Hill

Steven King

Tomas Ligotti

Brian Lumley

Graham Joyce

Dean Koontz

Peter Straub

Bentley Little

Ed Lee

Ann Rice

 

3/12. Και μάλιστα μέσα στις προηγούμενες 30 μέρες. Καλή είμαι και του λόγου μου... laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Θενκς Μιχάλη.

 

Ναρού διάβασε Λιγγότι (βασικά ψοφάω να διαβάσω κριτική σου μετά :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Χαχ,εδω υπαρχει μπολικο πραγμα που δεν εχω διαβασει.Ισως και να μην μου αρεσουν αλλα νομιζω οτι πρεπει να διαβασω τους εξης:

 

Peter Straub - κανα Κοκο ξερω γω

Graham Joyce - εχω ενα δικο του και θα το πιασω αμα χαλασει ο καιρος...

William Hope Hodgson - παρα λιγο να αγορασω ενα δικο του τις προαλλες

Mary Sheley - εβαλα το Φρανκεσταιν αναποδα σε ψηλο ραφι κι ολο το ξεχναω

Bram Stoker - γιατι κι ο Δρακουλας ειναι εξισσου κλασικος

August Derleth - παλιος κλασικος κι αυτος

Arthur Machen - επισης

Shirley Jackson - τους Δαιμονς του Χιλ Χαουζ το προτεινα και επεισα ενα φιλο μου να το αγορασει χωρις να εχω διαβασει καν Τζακσον ο ιδιος,ντρεπομαιlaugh.gif και θελω να εξιλεωθω

Whoa, we're half way there

Whoa, livin' on a prayer

Take my hand and we'll make it - I swear

Whoa, livin' on a prayer

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Brian Lumley: Έχω τον πρώτο τόμο του Νεκροσκόπου και την κθουλικιά συλλογή ''The Whisperer and Other Voices''. Το δείγμα από δύο- τρεις ιστορίες του που διάβασα ήταν αρνητικό.

 

- Dean Koontz: Διάβασα το ''Φωνή απ' το Σκοτάδι'' που έγραψε ως Leigh Nicols. Ενώ οι 250 πρώτες σελίδες έκαναν το βιβλίο να σπαρταράει στα χέρια μου, οι τελευταίες 50 έδιναν μία τόσο ηλίθια εξήγηση σαν να μου έλεγε ο συγγραφέας ''Αφού κάθησες να το διαβάσεις καλά να πάθεις''. Ελπίζω αυτό να μην ισχύει και για τα άλλα 15 Bell του που με περιμένουν.

 

- Shirley Jackson: Το διάσημο της μυθιστόρημα είναι στα αδιάβαστα μου, πλην όμως έχω ένα θεματάκι με τα τόσο παλιά βιβλία τρόμου. Είδομεν.

 

- Ann Rice: Δύο βρικόλακες της είναι στα ράφια μου εδώ και αρκετά χρόνια τα ''Συνέντευξη μ' έναν Βρυκόλακα'' και ''Μένμοχ ο Διάβολος: Τα Χρονικά του Βαμπίρ''. Πιστεύω ότι θα μου αρέσουν.

 

Επίσης έχω, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμη: Peter Straub, Daniel Easterman, Poppy Z. Brite, James Herbert, William Diehl, Thomas Ligotti, Simon Clark.

 

- Μπράιαν Λάμλεϊ: Ξεκίνησα την Κθουλική συλλογή και οι τρεις πρώτες ιστορίες δεν λένε πολλά πράγματα.

 

- Ντιν Κουντζ: Διάβασα τα ''Ο Εφιάλτης Παραφυλάει'', ''Ψίθυροι στο Σκοτάδι''. Αμφότερα καλά, χωρίς να είναι τίποτα το τρομερό.

 

- Σίρλεϊ Τζάκσον: Δεν την έχω πιάσει ακόμη.

 

- Αν Ράις: Διάβασα πέρσι για το project του τρόμου το ''Συνέντευξη μ' έναν Βρικόλακα'' και με κούρασε απίστευτα.

 

Τέλος, από Πίτερ Στράουμπ και Σίμον Κλαρκ τα ''Κόκο'', ''Δίψα για Αίμα''. Θα αρέσουν, αλλά πιστεύω όχι αν διαβαστούν ως βιβλία τρόμου. Το πρώτο ως αστυνομική περιπέτεια και το δεύτερο ως ψυχολογικό.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χτες έπιασα μια συλλογή από τις εκδόσεις "γράμματα" με τίτλο "Σκοτεινές Ιστορίες". Υπάρχει μέσα λοιπόν μια ιστορία που μου έκανε πολύ εντύπωση και ψάχνω τον συγγραφέα στα αγγλικά. Στα Ελληνικά τον μετέφρασαν ως ΜΠΡΥΝ ΦΟΡΤΥ και η ιστορία ειναι το "Κάτω Στριγκλομέρι" αλλά όσο και αν προσπάθησα να ψάξω το όνομα "αγγλοποιημένο" βρήκα τοίχο. Καμιά ιδέα για το πώς να το γράψω ή σας λέει κάτι ως συγγραφέας; Bladerunner i am looking at you :p

 

Το γράφω εδώ γιατί δεν βρήκα πιο ταιριαστό τόπικ και γιατί προφανώς θέλω να τον διαβάσω :p Θενκς!

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Χτες έπιασα μια συλλογή από τις εκδόσεις "γράμματα" με τίτλο "Σκοτεινές Ιστορίες". Υπάρχει μέσα λοιπόν μια ιστορία που μου έκανε πολύ εντύπωση και ψάχνω τον συγγραφέα στα αγγλικά. Στα Ελληνικά το μετέφρασαν ως ΜΠΡΥΝ ΦΟΡΤΥ αλλά όσο και αν προσπάθησα να το ψάξω "αγγλοποιημένο" βρήκα τοίχο. Καμιά ιδέα για το πώς να το γράψω ή σας λέει κάτι ως συγγραφέας; Bladerunner i am looking at you :p

 

Το γράφω εδώ γιατί δεν βρήκα πιο ταιριαστό τόπικ και γιατί προφανώς θέλω να τον διαβάσω :p Θενκς!

 

Λοιπόν, πρέπει να είναι ο Bryn Fortey, ο οποίος έχει γράψει διηγήματα επιστημονικής φαντασίας και τρόμου. Κυκλοφορεί μια συλλογή διηγημάτων του με τον τίτλο Merry-Go-Round. Στο Amazon μπορείς να διαβάσεις τις πρώτες σελίδες από το βιβλίο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Χτες έπιασα μια συλλογή από τις εκδόσεις "γράμματα" με τίτλο "Σκοτεινές Ιστορίες". Υπάρχει μέσα λοιπόν μια ιστορία που μου έκανε πολύ εντύπωση και ψάχνω τον συγγραφέα στα αγγλικά. Στα Ελληνικά το μετέφρασαν ως ΜΠΡΥΝ ΦΟΡΤΥ αλλά όσο και αν προσπάθησα να το ψάξω "αγγλοποιημένο" βρήκα τοίχο. Καμιά ιδέα για το πώς να το γράψω ή σας λέει κάτι ως συγγραφέας; Bladerunner i am looking at you :p

 

Το γράφω εδώ γιατί δεν βρήκα πιο ταιριαστό τόπικ και γιατί προφανώς θέλω να τον διαβάσω :p Θενκς!

 

Λοιπόν, πρέπει να είναι ο Bryn Fortey, ο οποίος έχει γράψει διηγήματα επιστημονικής φαντασίας και τρόμου. Κυκλοφορεί μια συλλογή διηγημάτων του με τον τίτλο Merry-Go-Round. Στο Amazon μπορείς να διαβάσεις τις πρώτες σελίδες από το βιβλίο.

 

 

 

Πςςςς αυτό θα πει εξυπρέτηση εξπρές! Ευχαριστώ πολύ! Πάω να το κοιτάξω! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ann Randcliff δεν έχω διαβάσει ομολογώ και...ντρέπομαι γι αυτό.

Πρίν 3 χρόνια που με είχαν ρωτήσει σχετικά, είπαν πως οι ιστορίες της είναι γ*** για φοβερά ατμοσφαιρικά κόμικς...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ann_Radcliffe

 

 

ann_radcliffe1.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Mysteries_of_Udolpho

 

 

TheItalian.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Italian_(novel)

 

 

A+SICILIAN+ROMANCE.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/A_Sicilian_Romance

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ταιριάζει ακριβώς σε αυτό το τόπικ, αλλά νομίζω ήταν ότι πιο κοντινό βρήκα... Από Ασιατικό τρόμο, έχει μεταφραστεί τίποτε άλλο εκτός του The ring;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..