Jump to content

Συμβουλές προς όσους φιλοδοξούν να εκδοθούν


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

Απ όσο ξέρω το μόνο περιοδικό ειδικά με θεματολογία φαντασίας (πέρα απο το SubTales, που ανήκει σε ένα μέλος του sff, τον Ab Uno) είναι οι συμπαντικές διαδρομές. Δεν έχω κανένα κείμενο μου εκεί. Υπάρχουν δύο παλιά περιοδικά της πόλης, το Ένεκεν και το Εντευκτήριο, και δύο πιο νέα, το Θεσσαλονικέων Πόλις και το Intellectum. Μπορείς εύκολα να επικοινωνήσεις μαζί τους μέσα απο τις σελίδες τους στο facebook, ή για τα δύο πρώτα και μέσω του mail τους που υπάρχει στη σελίδα του Ε.Κε.Βι για τα περιοδικά.

 

Καλή επιτυχία :)

Edited by Kafka
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Replies 340
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    18

  • odesseo

    16

  • georgezerv76

    17

  • Άστροφιλ

    21

Καλά κάνεις και τα αναφέρεις αναλυτικά, αυτά είναι τα πραγματικά προβλήματα μιας έκδοσης, και κάποιος που δεν γνωρίζει παίρνει μια καλή γεύση του τι παίζει εκεί έξω. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε πως υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις. Δεν θα το αναλύσω εδώ, αλλά υπάρχουν.

Επομένως, μην απορρίψετε μια πρόταση αμέσως βάσει των παραπάνω, εξετάστε την όμως πολύ καλά πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε συμφωνία! 

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και τα αναφέρεις αναλυτικά, αυτά είναι τα πραγματικά προβλήματα μιας έκδοσης, και κάποιος που δεν γνωρίζει παίρνει μια καλή γεύση του τι παίζει εκεί έξω. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε πως υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις. Δεν θα το αναλύσω εδώ, αλλά υπάρχουν.

Επομένως, μην απορρίψετε μια πρόταση αμέσως βάσει των παραπάνω, εξετάστε την όμως πολύ καλά πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε συμφωνία! 

 

Αλλά πάντα, πάντα, μα πάντα, αφού λάβετε υπόψη το Νο 6!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4,5,9,10 για μένα. Το δίκτυο πωλήσεων και η δέσμευση του συμβολαίου είναι από τα σημαντικότερα ζητήματα. Την μεγαλύτερή σας προσοχή εκεί! Και μιας που λόγος γίνεται: Μπορείτε να επιτύχετε 0 ημέρες δέσμευσης εμπορικών δικαιωμάτων. Στις 12:00 να υπογράψετε και στις 12:01 να να λύσετε το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας που λόγος γίνεται: Μπορείτε να επιτύχετε 0 ημέρες δέσμευσης εμπορικών δικαιωμάτων. Στις 12:00 να υπογράψετε και στις 12:01 να να λύσετε το συμβόλαιο.

 

I beg your pardon?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακούγεται κάπως περίεργο έτσι όπως το έγραψα. Το συμβόλαιο ισχύει για πάντα και δεν υπάρχει ποινή (ή δεν ξέρω 'γω τι άλλο) αν θες να διακόψεις τη συνεργασία. Μετάνιωσες; Το παίρνεις αύριο και πας σε άλλον εκδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα!

 

Αυτό είναι το πρώτο μου post και ευελπιστώ να ακολουθήσουν κι άλλα.

 

Τον τελευταίο χρόνο έχω αρχίσει να γράφω αρκετές ώρες την ημέρα κυρίως διηγήματα (μέχρι 10000 λέξεις) αλλά παράλληλα έχω ξεκινήσει και τη συγγραφή ενός μυθιστορήματος. Τα είδη που με ενδιαφέρουν είναι με σειρά προτίμησης Ε.Φ., περιπέτειες δράσης και ιστορίες τρόμου. Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:

 

(α). Υπάρχουν περιοδικά που να εκδίδουν διηγήματα ή εκδοτικοί οίκοι που να ενδιαφέρονται για έκδοση συλλογής διηγημάτων; Όσον αφορά στα περιοδικά, πως ακριβώς γίνεται η αποστολή των κειμένων; Το ρωτάω αυτό, αφενός μεν διότι είμαι νέος στο χώρο, αφετέρου δε γιατί στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάποιο site περιοδικού. Επίσης, ρεαλιστικά μιλώντας για ένα διήγημα τι χρηματικό όφελος (από τίποτα μέχρι το θεωρητικά μέγιστο) μπορεί να έχει ο συγγραφέας από ένα περιοδικό;

 

(β). Το μυθιστόρημα που γράφω είναι Ε.Φ. γραμμένο σκηνοθετικά και γενικά για να δώσω μια εικόνα του στυλ Ε.Φ. που μου αρέσει πολύ, σκεφτείτε τα βιβλία/ταινίες: Η σφαίρα, η άβυσσος, η επαφή. Αυτό που δεν ξέρω είναι, όταν με το καλό ολοκληρωθεί, ποιοι εκδοτικοί οίκοι ενδιαφέρονται για τέτοια μυθιστορήματα και κυρίως ποιοι όχι;

 

Πολλά ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το εξής θέμα που αντιμετωπίζω. 

Έχω ολοκληρώσει ένα μυθιστόρημα και πρόκειται να το στείλω για αξιολόγηση μέσα στις επόμενες ημέρες. Ο εκδοτικός οίκος που θα το στείλω μου ζητάει να του επισυνάψω και μια περίληψη του μυθιστορήματος. 

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν η περίληψη πρέπει να είναι πολύ περιεκτική, μέσα σε δύο τρεις σελίδες δηλαδή, ή αν πρέπει να είναι αρκετά αναλυτική. Το μυθιστόρημα έχει έκταση 115 χιλιάδες λέξεις. 

Τι ζητάνε δηλαδή; θέλουν αυτό που είναι γραμμένο πίσω από κάθε μυθιστόρημα ή κάτι μακροσκελέστερο και αναλυτικότατο. 

Θα με βοηθήσετε πολύ με τις απόψεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

Τρεις σελίδες είναι ολόκληρο διήγημα από μόνο του, όχι περιεκτική περίληψη. Εγώ θα σου πρότεινα ακόμη λιγότερο.

Για παραπάνω δεν το συζητώ καν.

Link to comment
Share on other sites

Μία σελίδα περίληψη. Παραπάνω κουράζει. Ο εκδοτικός θέλει να διαβάσει στα γρήγορα υπόθεση, κόσμο και ιδέα. Δεν τον ενδιαφέρουν τα επιμέρους επεισόδια. Μία σελίδα Α4 είναι 500 λέξεις. Δεν χρειάζονται παραπάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα τις λάβω σοβαρά υπόψιν. 

Να είστε καλά, καλές συγγραφικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλο το forum. Είμαι νεοσύλλεκτη στην παρέα! :dance2: Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις άλλους ανθρώπους να μοιράζονται το ίδιο πάθος με σένα, την συγγραφή!! Είμαι αρκετά μικρή για να μπορέσω να πω πως το κατέχω αρκετά το άθλημα, διότι γράφω μόνο τα τελευταία τέσσερα χρόνια.. Τα τελευταία δύο χρόνια ασχολιόμουν με ένα μυθιστόρημα φαντασίας που τρύπωσε στο κεφάλι μου δύο χρόνια πριν. Τώρα το έχω τελειώσει και κάνω διορθώσεις ενώ σκέφτομαι να το καταθέσω σε εκδοτικούς οίκους απο το Σεπτέμβριο. Ο μυθικός του κόσμος βρίσκεται πολύ μακριά από τον δικό μας, ενώ αναπτύσσεται παράλληλα με αυτόν. Οι ήρωες αναγκάζονται να εξισορροπήσουν τις ζωές τους ανάμεσα στους δύο κόσμους, ενώ μυστικά και δολοπλοκίες αναστατώτουν τόσο την αντίληψη του εαυτού τους και των άλλων γύρω τους. Ψέματα, κρυμμένες αλήθειες χρόνων έρχονται στην επιφάνεια και ο κόσμος αυτός έρχεται να φωτίσει την πραγματικότητα μέσα από τον σουρεαλισμό. Θα ήθελα να σας θέσω τις εξής ερωτήσεις:

-Να στείλω το έργο μου σε πολλούς εκδοτικούς ταυτόχρονα ή να το στέλνω σε έναν- δύο και να περιμένω απαντήσεις;( που γνωρίζω πως είναι και πολύ χρονοβόρες)

-Ποιοι εκδοτικοί οίκοι στην Ελλάδα είναι πρόθυμοι να εκδόσουν βιβλία φαντασίας ακόμα και αν συμμετέχει ο συγγραφέας χρηματικά στην παραγωγή του βιβλίου;

-Τι είναι αυτό που κατά την γνώμη σας κάνει ένα βιβλίο φαντασίας να ξεχωρίσει στο αναγνωστικό κοινό και είναι στην Ελλάδα τόσο διαδεδομένη όσο στο εξωτερικό;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Καινουριος στη παρεα , αλλα κατα τυχη επεσε το ματι μου σε καποια θεματα που μιλουσαν για το πως μπορει να αυτοεκδοσει καποιος που δοκιμαζει τη τυχη του στη συγγραφη βιβλιου για πρωτη φορα και ετσι οδηγηθηκα σ αυτο το σαιτ που φαινεται παρα πολυ ενδιαφερον

 

Για να ειμαι ειλικρινης εχω καπως..μπερδευτει με τα πολλα σαιτ που εμφανιστηκαν και αναλαμβανουν την εκδοση και θα ηθελα να απευθυνθω εδω, ωστε καποιος με εμπειρια στο αντικειμενο, ισως με καθοδηγουσε βημα-βημα, να δω τι με συμφερει..

 

Αρχικα... Εδω και καποια χρονια ξεκινησα να γραφω ενα μυθιστορημα... Δεν ειναι επιστημονικης φαντασιας βεβαια, αλλα λιγο ερωτικο, λιγο φανταστικο, επηρρεασμενο απο τα ταξιδια μου στην Ισπανια και αλλες χωρες της ευρωπης, και με στοιχεια απο αληθινους ανθρωπους της ζωης μου. Ισως και λιγο...αυτοβιογραφικο... Πιστευω οτι διαβαζεται πιο ευκολα απο γυναικες η και νεους.

Πιστευω οτι θα το εχω τελειωσει μεσα στο καλοκαιρι (εμπνευσης και χρονου θελωντος....)

 

Θα ειναι περιπου λιγο κατω απο τις 250 σελιδες, εκτος αν ξεκολλησει επιτελους η...εμπνευση μου και τις ξεπερασω!

 

Δεν θελω να μπω σε παραπανω λεπτομερειες, απλα θα ηθελα να ρωτησω τι κανω απο τη στιγμη που το τελειωσω...

 

Θα σας πω περιπου πως το σκεφτομαι εγω, και θα χαρω πολυ να μου πειτε αν το παω σωστα η τι θα πρεπει να κανω αλλιως...

 

Αρχικα επειδη η οικονομικη δυνατοτητα μου αυτη τη περιοδο της ζωης μου δεν ειναι και η καλυτερη, σκεφτομαι με το που τελειωσω, να παρακαμψω την επιμελεια απο φιλολογο (ελπιζω να μην ειναι χοντρο λαθος), να ελεγξω.διορθωσω εγω προσεχτικα (και με την πολυτιμη βοηθεια της γραμματικης που ποσταρε καποιος φιλος στο φορουμ) και κατοπιν να το κατοχυρωσω με τη μεθοδο των ΕΛΤΑ

Αντιλαμβανομαι οτι δεν ειναι και η πιο σιγουρη αλλα δεν μπορω δυστυχως να διαθεσω λεφτα σε συμβολαιογραφο... Θα το ρισκαρω!

 

Απ οτι καταλαβα λοιπον (παρακαλω διορθωστε με οπου κανω λαθος.)

Το τυπωνω, γραφω μια μικρη περιληψη, του στυλ αυτων που μπαινουν στο οπισθοφυλο, ωστε να ξερεις καποιος περι τινος προκειται, βαζω ονομα κλπ, υπογραφω στη πρωτη σελιδα και το στελνω συστημενο στον εαυτο μου, βαζοντας αποστολεα και παραληπτη εμενα (δε ξερω αν πρεπει να γραψω κατι σχετικο με πνευματικα δικαιωματα στον φακελο πανω...)

Αφου το παραλαβω και κρατησω το αποκομμα του ταχυδρομειου το φυλαω κλειστο εως οτου χρειαστει (ω μη γενοιτω) να ανοιχτει...

 

Μετα.... το δυσκολο ειναι το μετα....

 

Πιστευετε οτι πρεπει να ακολουθησω αμεσα την μεθοδο αυτοεκδοσης; κι αν ναι, σε ποιο σαιτ κατα τη γνωμη σας θα ηταν φρονιμο να απευθυνθω, ωστε να μη παει χαμενος ο κοπος μου... Φανταζομαι με την μορφη ebook, με τα λιγοτερα (η και μηδαμινα!) εξοδα και δυνατοτητα print on demand (;)

 

Το ματι μου επεσε στο Lulu και το bookstars. Μαλιστα ακολουθησα και τις οδηγιες για να φτιαξω τη μορφη του βιβλιου οπως την ζηταει το bookstars για να το στειλω... Δε ξερω ομως ποσο θα μου στοιχησει... και δεν ξερω αν τηρω σωστη διαδικασια η τα εχω μπερδεψει....

 

Σκεφτηκα και κατι αλλο, αλλα δεν ξερω αν θα επρεπε να το δοκιμασω και κατα ποσο..."επικινδυνο" θα ηταν για το εργο μου.

 

Να το ανεβαζα κομματι κομματι σαν pdf καπου να το δει ο κοσμος και ισως να θελει να το κατεβασει, απλα να γινει γνωστο.... δε ξερω αν με συμφερει αυτο και αν μπορει να γινει καπου και με καποιο τροπο, η καλυτερα να το αγνοησω τελειως...

 

ΒΑσικα θελω να αναφερω, οτι μ αρεσει το γραψιμο, το διαβασμα κλπ... Ονειρο μου θα ηταν καποτε να μπορεσω να εχω ετοιμο το δικο μου βιβλιο, αλλα προς το παρον δε σκοπευω να ζησω απο αυτο... Θελω απλα να εκφραστω μεσω της γραφης!

 

Θα ηθελα πολυ να εκδοθει καποια στιγμη το βιβλιο, εστω και με μηδαμινα εσοδα... η τουλαχιστον να μη με βαλει πολυ μεσα η ολη διαδικασια...

 

Θα περιμενω γνωμες και βοηθεια!

 

 

ευχαριστω!!

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα επειδη η οικονομικη δυνατοτητα μου αυτη τη περιοδο της ζωης μου δεν ειναι και η καλυτερη, σκεφτομαι με το που τελειωσω, να παρακαμψω την επιμελεια απο φιλολογο (ελπιζω να μην ειναι χοντρο λαθος), να ελεγξω.διορθωσω εγω προσεχτικα (και με την πολυτιμη βοηθεια της γραμματικης που ποσταρε καποιος φιλος στο φορουμ)

Καλώς όρισες. Απλώς να σου πω ότι, κατά τη γνώμη μου, μια τέτοια ενέργεια έχει περισσότερες πιθανότητες να αποδειχτεί χοντρό λάθος, παρά το αντίθετο. Εννοείται ότι θα αυτοεπιμεληθείς το κείμενό σου [αυτό είναι αναγκαία συνθήκη] προτού το παραδώσεις για επιμέλεια από κάποιον τρίτο, ο οποίος, ακόμα και επαγγελματίας να μην είναι, ας είναι ακόμα και ο μπακάλης της γειτονιάς - αλλά ας το δει ένα τρίτο μάτι [που δεν θα είναι συγγενής σου, η κοπέλα σου, ο κολλητός σου, ακόμα και αν είναι διδάκτορες φιλολογίας]. Εννοείται ότι αυτό που θέλω να πω είναι πως αν θες καλό αποτέλεσμα δώσ' το σε επαγγελματία, αλλά, τέλος πάντων, προσπάθησε να μην περιοριστείς μόνο στην αυτοεπιμέλεια.

Link to comment
Share on other sites

χμμ...

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση... κατα δευτερο δε θα μπορουσα να το δωσω σε αλλον, κοπελα δεν εχω, απο συγγενεις ξερω οτι δε θα ασχοληθει κανεις, ενα κολλητο εχω, αλλα δε θα θελα να του το δωσω γιατι δε θα ειναι αντικειμενικος....(και νομιζω οτι ...δεν το εχει και πολυ το θεμα...)

πολυ φοβαμαι οτι θα πρεπει να προσεγγισω (επι πληρωμη) επαγγελματια, αλλα μαλλον πρεπει να γινει...

εχουμε υποψην αν μπορω να παω πχ σε καποιο καθηγητη η φιλολογο που δεν ειναι γνωστος, και να του το εμπιστευτω;  πανω κατω τιμη ξερουμε, η και αν γινεται φυσικα αυτο... (δηλαδη αν υπαρχουν επαγγελματιες που αναλαμβανουν τετοιες δουλειες..)

 

επισης ας πουμε οτι φτανει η στιγμη και το εργο δινεται για επιμελεια... λογικα πρεπει πρωτα να εχει κατοχυρωθει (εστω και με τα ελτα), οποτε οποιαδηποτε αλλαγη γινει, πιστευω δε χρειαζεται εκ νεου καταχωρηση πνευματικων ., ετσι?

σορρυ για τις πολλες ...αφελεις ερωτησεις, αλλα ειμαι εντελως πρωταρης σε ολα αυτα...

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλωσόρισες.

 

Εγώ θα έλεγα προτού να αρχίσεις να ασχολείσαι με το πώς και πού θα το εκδόσεις, να τελειώσεις το βιβλίο. Ξέρω ότι αυτό που σου λέω ίσως το θεωρείς αυτονόητο, αλλά άλλο είναι να ζητήσεις από κάποιον να επιμεληθεί 250 σελίδες κείμενο, άλλο 500, άλλο είναι να δεις πώς και σε ποιον θα απευθυνθείς για αυτοέκδοση (γιατί από ότι κατάλαβα για τέτοιο πράγμα μιλάς) για ένα κείμενο 100.000 λέξεων, άλλο για 50.000. Κι αυτά φυσικά πέρα από όλα τα υπόλοιπα, όπως για παράδειγμα το ότι η πρώτη γραφή ενός μυθιστορήματος δεν το κάνει εκδόσιμο έργο (κανόνας).

 

Το να είσαι πρωτάρης σε όλα αυτά είναι απλά γαμάτο, κάνε όσες ερωτήσεις θέλεις, εδώ είμαστε. Απλά προσπάθησε να κρατήσεις τον ενθουσιασμό σου και ταυτόχρονα να μην είσαι βιαστικός με αυτό που κάνεις.

 

Καλή συνέχεια από μένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ!!

απο μικρος αγαπουσα το γραψιμο...δεν ειναι τυχαιο οτι στο σχολειο οι εκθεσεις ηταν το φορτε μου και οτι τελειωσα δημοσιογραφια (ασχετα αν δεν ασχοληθηκα ποτε ουσιαστικα...)

αυτη ειναι και η πρωτη μου αποπειρα να γραψω κατι και η αληθεια ειναι οτι βγαινει και κατι..αυτοβιογραφικο σε καποια σημεια του.

ομως δεν νομιζω οτι μπορω να περασω τις 250 σελιδες... για πρωτη μου φορα νομιζω θελω να κινηθω σε κατι μικρο γιατι δε θελω να ρισκαρω να το καταστρεψω, μεγαλωνοντας το , με ανουσιο περιεχομενο,  απλα και μονο για να φτασει 400-500 σελιδες.

οποτε παμε ετσι και βλεπουμε :)

 

ευχομαι να υπαρχει εμπνευση και μετα απο αυτο -οταν με το καλο τελειωσει- και να ξαναγραψω κατι μεγαλυτερο (ποιοτικα και ποσοτικα) την επομενη φορα μου..

 

τωρα...παμε στο ψητο...

 

Οταν το τελειωσω, θα ηθελα πολυ να το διαβασει εστω κι ενας περα απο το φιλο μου η την αδελφη μου , οποτε μαλλον κοιταω ΜΟΝΟ για αυτοεκδοση.

 

Οταν το τελειωσω φυσικα και κανω και τη καταχωρηση των δικαιωματων, τοτε θα ασχοληθω πολυ πιο ζεστα, αλλα σιγουρα κατανοω απο τωρα οτι δεν γινεται να εκδοθει απο συμβατικο οικο, και ΔΕΝ ειμαι διατεθημενος να πληρωσω και λεφτα...  ΚΑι στην τελικη, για τημ πρωτη μου φορα δε με ενδιαφερει και να βγαλω και κερδος... μετα βλεπουμε! Θα προτιμουσα να γινει γνωστο καπου, να διαβαστει, να με μαθουν 5-10 ανθρωποι, αν ΟΝΤΩΣ ειναι καλο και αξιζει να διαβαστει....

 

Μια ερωτηση που θα ηθελα να κανω... ειδα ενα σαιτ που ειχατε βαλει , που με 30 η 90 (αν θες και κατι εξτρα) ευρω, αναλαμβανει να στο εκδοσει (νομιζω on demand) ...

πιστευετε οτι ειναι καλο κατι τετοιο;

 

ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ, αν ησαστε στη θεση μου και με το που τελειωνατε το βιβλιο, θελατε με το ελαχιστο δυνατο κοστος να το...προωθησετε, εστω και διαδικτυακα, να το διαβασουν ανθρωποι και αν, βγαλετε και ενα ελαχιστο κερδος δε θα λεγατε και οχι , ΤΙ ΘΑ κανατε? σε ποιο σαιτ αυτοεκδοσης θα απευθυνοσαστε;

 

Εκει θα ηθελα να με βοηθησετε...

 

Δηλωνω παντελως ασχετος με τη διαδικασια αυτη! :)

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κατανοω απο τωρα οτι δεν γινεται να εκδοθει απο συμβατικο οικο

 

Γιατί;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά συνδέεις το να διαβαστεί το έργο σου αν όντως είναι καλό. Διότι διαφορετικά κινδυνεύεις να μαθευτείς αλλά ως όνομα προς αποφυγή. Γι αυτό μη βιάζεσαι. Ολοκλήρωσέ το πρώτα, διόρθωσέ το και μετά αναρτάς αν θες ένα κεφάλαιο στο forum να πάρεις κάποια σχόλια. Για να το ξαναδιορθώσεις. Και μετά βλέπεις πως θα κινηθείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο που ρωτας Ελεκτρο , θα το αποφυγω γιατι εχω διαβασει οτι πρεπει να ...πληρωσεις μια μικρη περιουσια! (δε ξερω κι ολας αν κανω εγω λαθος, αλλα με οσα εχω ερευνησει μεσω διαφορων φορουμ ακουω κατι εξωφρενικα...2χιλιαρα και..3χιλιαρα που πρεπει να δωσει ο συγγραφεας στον εκδοτη! )

 

 

Για το δευτερο που απαντησες, Σιρανο....δε βιαζομαι, αλλωστε το δουλευω απο τα μεσα του 2011, με μεγαλα διαστηματα βεβαια που δεν το επιανα καν στα χερια μου, γιατι δεν ηθελα να το δω σαν αγγαρεια αλλα σαν εμπνευση! (Εχω γραψει τα καλυτερα [και μεγαλυτερα] κεφαλαια μου 3 και 4 το πρωι εχοντας καταναλωσει μεγαλες ποσοτητες αλκοολ, η μετα από μεγαλες πικρες, που εχω περασει,  ενω απο την αλλη, εχω αφησει να περασουν μηνες ολοκληρους χωρις να μπορω να του προσθεσω, ουτε μια...φραση, ενω ειχα ολο το χρονο και την ηρεμια να το κανω...)

 

Το σκεφτομαι και γω να αναρτησω κατι εδω αφου ομως πλεον θα ειναι  πανετοιμο, απο πλευρας μου... να δω που κινειται... αν ειναι χαλια, δε πειραζει μενει στο συρταρι, αλλιως παμε για αυτοεκδοση ισως...

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που ξαναγραφω καπακι, αλλα εχω καποιες μικρες αποριες...

 

1. Οταν αποφασισω να ανεβασω καποια κομματια εδω μεσα απο το εργο μου, αυτο πρεπει να ειναι οπωσδηποτε κατοχυρωμενο στα πνευματικα δικαιωματα (αρα και ετοιμο;)

 

2. σε περιπτωση που εχω κατοχυρωσει τα πνευματικα , και αποφασισω να αλλαξω σημαντικα κομματια του βιβλιου, θα πρεπει μετα ξανα να το κατοχυρωσω εκ νεου η μετα την 1η κατοχυρωση και μεχρι την... εκδοση (αν ποτε ερθει), μπορω να κανω αφοβα αλλαγες μικρες η μεγαλες;

 

3. αν καποιος εχει το κεφι και την ορεξη να γραψει καπου αναλυτικα βημα-βημα πως γινεται η σωστη κατοχυρωση πνευματικων μεσω ΕΛΤΑ, θα τον ευγνωμονουσα...

 

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ Σ/Κ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.. Θέλω την συμβουλή σας σχετικά με τις εκδόσεις. Έχω στείλει ένα χειρόγραφο προς αξιολόγηση σε έναν εκδοτικό οίκο πριν 3 μήνες.. Σήμερα επικοινώνησα μαζί τους και μου είπανε πως εχει περασει το σταδιο της αξιολόγησης και περιμενει την εγκριση και του εκδοτη. 

Τι ακριβώς μπορει να σημαίνει αυτό;

Πως σαν χειρογραφο τους άρεσε και θέλουν και την εγκριση του "αφεντικου" για να προχωρησουν παρακατω; 

Η κατι τελείως διαφορετικό και εγω το εχω παρεξηγησει λόγω της μεγάλης μου λαχταρας; 

Αν κάποιος απο εσας εχει παρόμοια εμπειρία ας με διαφωτισει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το γράφεις ("περιμενει την εγκριση και του εκδοτη") ακούγεται σαν το πρώτο. Αλλά βάστα μικρό καλάθι καλού-κακού.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το γράφεις ("περιμενει την εγκριση και του εκδοτη") ακούγεται σαν το πρώτο. Αλλά βάστα μικρό καλάθι καλού-κακού.

Το μικρο καλαθι για μας δυστυχως ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση. 

Αρα το διαβαζει και ο εκδοτης; και αποφαίνεται μετά; Είδωμεν 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..