Jump to content

Συμβουλές προς όσους φιλοδοξούν να εκδοθούν


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

  • Replies 340
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    18

  • odesseo

    16

  • georgezerv76

    17

  • Άστροφιλ

    21

Μπράβο σου φίλε μου Γιώργο! Εύχομαι και εις ανώτερα. Οπότε λογικά θα πρέπει να το κατεβάσεις τώρα από εκεί όπου το διαμοίραζες δωρεάν ε? Όσοι προλάβαμε προλάβαμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ :))) ναι φυσικα το κατεβασα γιατι πλεον ανηκει στον εκδοτικο το δικαιωμα προωθησης του!!
Οσοι προλαβατε, πλεον...το αγοραζετε για να με στηριξτε χιχιχι ;)

Εμπνευση να υπαρχει να γραφουμε!!! :)
 

Edited by georgezerv76
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όλο και απενοχοποιείται η αυτοέκδοση. Χμμμ, δεν ξέρω.

 

http://io9.com/alan-moore-advises-new-writers-to-self-publish-because-1743575906

Μιλάμε πάντα για τον ίδιο άνθρωπο που στα 40 του αποφάσισε να γίνει μάγος και που σε άρθρο του έγραφε ότι η Αλ Κάιντα είναι βασισμένη στο Foundation του Assimov...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Όλο και απενοχοποιείται η αυτοέκδοση. Χμμμ, δεν ξέρω.

 

http://io9.com/alan-moore-advises-new-writers-to-self-publish-because-1743575906

Μιλάμε πάντα για τον ίδιο άνθρωπο που στα 40 του αποφάσισε να γίνει μάγος και που σε άρθρο του έγραφε ότι η Αλ Κάιντα είναι βασισμένη στο Foundation του Assimov...

 

  

O... Alan Moore το είπε αυτό; Seriously?  :ablink:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όλο και απενοχοποιείται η αυτοέκδοση. Χμμμ, δεν ξέρω.

 

http://io9.com/alan-moore-advises-new-writers-to-self-publish-because-1743575906

Μιλάμε πάντα για τον ίδιο άνθρωπο που στα 40 του αποφάσισε να γίνει μάγος και που σε άρθρο του έγραφε ότι η Αλ Κάιντα είναι βασισμένη στο Foundation του Assimov...

 

  

O... Alan Moore το είπε αυτό; Seriously?  :ablink:

 

Ναι.

Όπως καταλαβαίνεις το κρατάει ακόμα Μανιάτικο στη DC Comics

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Όλο και απενοχοποιείται η αυτοέκδοση. Χμμμ, δεν ξέρω.

 

http://io9.com/alan-moore-advises-new-writers-to-self-publish-because-1743575906

Μιλάμε πάντα για τον ίδιο άνθρωπο που στα 40 του αποφάσισε να γίνει μάγος και που σε άρθρο του έγραφε ότι η Αλ Κάιντα είναι βασισμένη στο Foundation του Assimov...

 

  

O... Alan Moore το είπε αυτό; Seriously?  :ablink:

 

Ναι.

Όπως καταλαβαίνεις το κρατάει ακόμα Μανιάτικο στη DC Comics

 

 

Ε, αυτό το άρθρο δεν ξέρω πώς μου ξέφυγε γιατί συνήθως τα διαβάζω τα δικά του. Πετάει τρελά, controversial, politically incorrect τσιτάτα με αυξανόμενους ρυθμούς ο Alan (το μαγικό, btw, το είχε από πολύ πριν τα 40 του αλλά δεν το πολυσυζητούσε), αλλά με αυτό με τον Ασίμωφ και την Al Qaeda ξεπέρασε τον εαυτό του ο μίστερ Moore! :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ δεν δεχόμαστε κατηγορίες, χωρίς αποδείξεις, περιμένουμε το εν λόγω άρθρο :p

Εγώ βρήκα αυτό.(που δεν έχει σχέση απ' ό,τι κατάλαβα με τον Moore - αμέσως να τον σπιλώσετε τον άνθρωπο)

 

Ενημέρωση (έτσι, για να τιμήσω και λίγο το power up): Τα τελευταία σχόλια ως κομματάκι off topic ενδέχεται να καθαριστούν κάπως στο προσεχές διάστημα (ή να μεταφερθούν, ανάλογα με το πώς θα εξελιχθεί η συζήτηση στο εξής). Προφανώς, όποιος θέλει να συνεισφέρει στην κουβέντα, να σχολιάσει (άλλωστε μπορεί να προκύψει ενδιαφέρουσα κουβέντα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ δεν δεχόμαστε κατηγορίες, χωρίς αποδείξεις, περιμένουμε το εν λόγω άρθρο :p

Εγώ βρήκα αυτό.(που δεν έχει σχέση απ' ό,τι κατάλαβα με τον Moore - αμέσως να τον σπιλώσετε τον άνθρωπο)

 

Ενημέρωση (έτσι, για να τιμήσω και λίγο το power up): Τα τελευταία σχόλια ως κομματάκι off topic ενδέχεται να καθαριστούν κάπως στο προσεχές διάστημα (ή να μεταφερθούν, ανάλογα με το πώς θα εξελιχθεί η συζήτηση στο εξής). Προφανώς, όποιος θέλει να συνεισφέρει στην κουβέντα, να σχολιάσει (άλλωστε μπορεί να προκύψει ενδιαφέρουσα κουβέντα).

 

 Αν υπάρχει τόπικ για τον Μουρ (δεν γνωρίζω/δεν θυμάμαι) ωραία θα ήταν να μεταφερθούν εκεί αυτά τα ποστ και να συνεχίζαμε εκεί την συζήτηση για τον φίλτατο Moore αφού είναι - όντως - οφτόπικ εδώ.  :) Ευκαιρία να ξαναζωντανέψει τέτοιο τόπικ. Από τους αγαπημένους μου ο Moore!

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ δεν δεχόμαστε κατηγορίες, χωρίς αποδείξεις, περιμένουμε το εν λόγω άρθρο :p

Εγώ βρήκα αυτό.(που δεν έχει σχέση απ' ό,τι κατάλαβα με τον Moore - αμέσως να τον σπιλώσετε τον άνθρωπο)

Λίγο δύσκολο να κάνω upload το περιοδικό που εξέδιδε το 2010 από τη βιβλιοθήκη μου. Εκεί πάντως υπήρχε ένα ολόκληρο αφιέρωμα στην πολιτική και το πώς επιρεάστηκε από την ΕΦ και ανέφερε και αυτό μέσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω αν το βάζω σωστά αυτό εδώ, μια και δεν περιέχει ακριβώς συμβουλές, όμως δεν βρήκα κάποιο καταλληλότερο τόπικ. Μπορεί να μην έχει συμβουλές προς συγγραφείς, όμως είναι μια αναλυτική παρουσίαση μιας ποσοτικής, κατά βάση, έρευνας για τη λειτουργία της βιβλιαγοράς των μεταφράσεων στην Ευρώπη. Περιλαμβάνει τις βασικές ευρωπαϊκές γλώσσες και αγορές (όχι όμως την ελληνική), και ουσιαστικά δημιουργεί κάποιες τυπικές περιπτώσεις για τη μεταφραστική πορεία των δημιουργών. Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από το 2008 μέχρι το 2010 και δημοσιεύτηκε το 2011. Συμβουλές δεν θα βρει κανείς, όμως νομίζω ότι μερικά χρήσιμα συμπεράσματα για τη βιβλιαγορά των μεταφρασμένων λογοτεχνικών έργων θα τα βγάλει. :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό, Πελαγία. Ο Σ.Κ. είναι κορυφή σε αυτά τα θέματα και η παρουσίαση της μελέτης από πλευράς του εξαιρετική [να παινευτώ: κάναμε μαζί φαντάροι και ήμασταν και φιλαράκια] Βέβαια, εγώ το διάβασα με άλλο μάτι, αλλά φαντάζομαι ότι όλοι οι επίδοξοι συγγραφείς έχουν να αντλήσουν αρκετή τροφή για σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ζούμε σε μια χώρα όπου χαρακτηριστικά κανένας τομέας της δημόσιας διοίκησης ή της ιδιωτικής επιχειρηματικότητας ΔΕΝ λειτουργεί επαγγελματικά, με βάση τα δυτικά πρότυπα. Ούτε ένας. Για ποιο λόγο, λοιπόν, να τρέφουμε την ψευδαίσθηση πως οι Ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι αποτελούν την εξαίρεση στο παραπάνω μοτίβο?

 

Όποιος έχει έλθει σε επαφή με τους εκδοτικούς, το πρώτο που αντιλαμβάνεται είναι ο ανεπίτρεπτος ερασιτεχνισμός τους. Κι αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με την οικονομική κρίση ούτε με τα μνημόνια. Απλά, έτσι είμαστε εδώ στο Ελλάντα και σε όποιον δεν αρέσει σηκώνεται και φεύγει (και συνήθως προκόβει, όπου αλλού και να πάει...).

 

Θα επανέλθω σύντομα για τους εκδοτικούς, γιατί οι ιστορίες τους είναι για γέλια και για κλάματα (ασορτί με την υπόλοιπη χώρα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι στα εκδοτικά από εμένα για να απαντήσουν, αλλά να πω και γω τη γνώμη μου. Δεν έχω εκδόσει ακόμα, έχω φάει πόρτα τρεις φορές - οι δύο από μεγάλους οίκους - και δεν μπορώ να πω ότι αντιλήφθηκα σε κάποια περίπτωση αντιεπαγγελματική συμπεριφορά ή προχειρότητα. Ότι η κρίση έχει και εκεί βάλει τη σφραγίδα της δεν το αμφισβητεί κανείς αλλά δεν μπορώ να τους προσάψω μια τέτοια απαξίωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνεργαστεί αρκετές φορές με βρετανικούς, αμερικανικούς και ελληνικούς εκδοτικούς, κυρίως στις επιστημονικές εκδόσεις συγγραμμάτων αλλά και μεταφράσεις επιστημονικών έργων. Η εντύπωσή μου από τους συμπατριώτες μας είναι η χειρότερη, συγκριτικά (ουδεμία έκπληξη, θα μου πείτε).

 

Όσον αφορά τη λογοτεχνική έκδοση, η εμπειρία μου είναι σαφώς μικρότερη, αλλά και πάλι... Ο ερασιτεχνισμός και ο "ωχαδερφισμός" στη χώρα μας δεν σταματά να με εκπλήσσει ποτέ. Ζεστά λεφτά από τον κόπο μας θα βγάλουν, στο κάτω-κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά ένα γεια σε όλους σας..από ένα εκκολαπτόμενο επίδοξο υποψήφιο συγγραφέα ολίγον ψώνιο που έχει εισπράξει ήδη μια εκδοτική χυλόπιτα με ωραίο περιτύλιγμα (το βιβλίο σου το διαβάσαμε και γελάσαμε...αλλά το βρήκαμε λίγο προχωρημένο για να εκδοθεί...ανήκει στη λογοτεχνία του μέλλοντος!!!. .. όλα αυτά από εκδόσεις  Περίπλους εν έτη 2002. Αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έκανα σοβαρή προσπάθεια προώθησης. Έστειλα δύο στεγνά πακέτα σε Καστανιώτη Λιβάνη ίσως και κάποιον άλλο που μου διαφεύγει και μέχρι εκεί. Μετά το έβαλα στο συρτάρι και ασχολήθηκα με τη hard core καθημερινότητα μου.Και μετά από 18 χρόνια είπα να επιστρέψω)

 

Γιώργο πιθανότατα αυτό που λες να ισχύει για αρκετούς εκδοτικούς οίκους. Θεωρώ όμως ότι υπάρχουν και σοβαροί επαγγελματίες στο χώρο των εκδόσεων. Θα βοηθούσε όμως περισσότερο  έδινες ονόματα και καταστάσεις.. κι αυτό το θέτω προς όλα τα μέλη του forum. Να καταθέσουν δηλαδή τις συγκεκριμένες θετικές ή αρνητικές εμπειρίες τους από συγκεκριμένους εκδοτικούς οίκους...αυτό θα το θεωρούσα εξαιρετικά εποικοδομητικό..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι η καλύτερη συμβουλή για όσους επιθυμούν να εκδοθούν είναι να κάνουν υπομονή και να δουλέψουν υπερωρίες πάνω στο έργο τους. Να σκύψουν το κεφάλι, να γίνουν ταπεινοί, να γίνουν αυστηροί απέναντι σ' αυτό που θέλουν να παραδώσουν στο κοινό και να μην το βάζουν κάτω. Ας μην τρωγόμαστε με τα ρούχα μας..! Και η άρνηση μέσα στη ζωή είναι, ακόμα και η αδιαφορία. Το πιο σωστό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να μοχθήσεις κι άλλο, και να αφήσεις τις πράξεις να μιλήσουν από μόνες τους. Ας έχουμε θετική στάση απέναντι σ' εκείνους που επενδύουν τα λεφτά τους, τον χρόνο τους και την πίστη τους σ' εσένα.

 

Αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί όλους είναι πως το βιβλίο θα μπορέσει να αποκτήσει μεγαλύτερο κοινό στη χώρα μας. Η ζήτηση είναι το σημείο κλειδί. Πρέπει να προσελκύσουμε, εμείς, ως επίδοξοι συγγραφείς, νέους αναγνώστες. Να μιλήσουμε στους δικούς μας, να διαδώσουμε, να θίξουμε. Να εκμεταλλευτούμε τη δύναμη που έχει το βιβλίο. Έτσι θα αυξήσουμε τις πιθανότητες να εκδοθεί το έργο μας. Όχι, λάθος' έτσι θα αυξήσουμε τις πιθανότητες να πετύχει το βιβλίο μας. Να διαβαστεί, να συγκινήσει, κι όχι να μείνει σ' ένα ράφι και το μόνο που θα έχει κάνει θα είναι να έχει τονώσει για λίγο τον εγωισμό μας.

 

Αυτό είναι το στοίχημα. Μπορείς να μιλήσεις με πάθος για το βιβλίο; Μπορείς να το εξυμνήσεις; Μπορείς να... μεταδώσεις;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 Έστειλα δύο στεγνά πακέτα σε Καστανιώτη Λιβάνη ίσως και κάποιον άλλο που μου διαφεύγει και μέχρι εκεί. Μετά το έβαλα στο συρτάρι και ασχολήθηκα με τη hard core καθημερινότητα μου.Και μετά από 18 χρόνια είπα να επιστρέψω

 

Μου θυμίζεις εμένα, όταν είχα στείλει σε κάποια από τις παραδοσιακά "μεγάλες" εκδοτικές. Η αλήθεια είναι ότι κάποια πράγματα δεν εξαρτώνται από εμάς. Για παράδειγμα δεν φταίμε εμείς που τώρα τελευταία ξεκίνησαν να υπάρχουν εκδοτικές που να παίρνουν στα σοβαρά την λογοτεχνία του φανταστικού.

 

Προσωπικά είχα επί πολλά χρόνια ιστορίες αφημένες "στο συρτάρι μου", ακριβώς διότι υπήρξε μια περίοδος που το ελληνικό φανταστικό φυτοζωούσε, για να μην πω ότι ήταν ανύπαρκτο.

 

Αν έχω μια συμβουλή να δώσω με τα σημερινά δεδομένα και με βάση την εμπειρία μου, είναι ότι η απόρριψη από εκδοτικές που δεν προτιμούν τη φανταστική θεματολογία, είναι κάτι το αναμενόμενο και δεν πρέπει να μας πτοει. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει τον κόπο να στείλει κανείς σε αυτές. Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε. Το πιο πιθανό πάντως είναι ότι αν αυτό που έχεις είναι καλό, θα σε προτιμήσει εκδοτική που αποδεδειγμένα στηρίζει το φανταστικό. Τέτοιες υπάρχουν πολλές τα τελευταία χρόνια (και έχουν αρχίσει και οι μεγάλες να το στηρίζουν).

Edited by AlienBill
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα από μια άλλη επίδοξη συγγραφέα που προσπαθεί να εκδώσει το έργο της! Είχα διαβάσει πριν καιρό αυτό το thread και δεν θυμάμαι να είχε γίνει αυτή η ερώτηση ξανά οπότε θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βιογραφικό που ζητούν οι εκδοτικοί οίκοι. Υπάρχουν πολλές μορφές βιογραφικών. Γνωρίζετε τι περίπου θέλουν; Ένα σκέτο κειμενάκι όπως αυτά που έχουν τα βιβλία επάνω ή πιο πολύ κάτι σαν αυτά που στέλνουμε όταν αναζητούμε εργασία (με τις σπουδές και τα στοιχεία σχεδόν σε μορφή λίστας;)

 

(Να στείλω καλύτερα ένα cover letter όπως αναφέρεται και στην αρχή του thread;) Τι προτείνετε;

 

Επίσης, όσον αφορά τη σύνοψη... Είναι προτιμότερο ένα κείμενο όπως αυτό που βρίσκουμε στο οπισθόφυλλο ενός βιβλίου, γραμμένο για να κεντρίσει το ενδιαφέρον χωρίς να αποκαλύψει πολλά ή ένα απλό κείμενο που συνοψίζει όλα τα βασικά στοιχεία της πλοκής;

 

Ευχαριστώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από μια άλλη επίδοξη συγγραφέα που προσπαθεί να εκδώσει το έργο της! Είχα διαβάσει πριν καιρό αυτό το thread και δεν θυμάμαι να είχε γίνει αυτή η ερώτηση ξανά οπότε θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βιογραφικό που ζητούν οι εκδοτικοί οίκοι. Υπάρχουν πολλές μορφές βιογραφικών. Γνωρίζετε τι περίπου θέλουν; Ένα σκέτο κειμενάκι όπως αυτά που έχουν τα βιβλία επάνω ή πιο πολύ κάτι σαν αυτά που στέλνουμε όταν αναζητούμε εργασία (με τις σπουδές και τα στοιχεία σχεδόν σε μορφή λίστας;)

 

(Να στείλω καλύτερα ένα cover letter όπως αναφέρεται και στην αρχή του thread;) Τι προτείνετε;

 

Επίσης, όσον αφορά τη σύνοψη... Είναι προτιμότερο ένα κείμενο όπως αυτό που βρίσκουμε στο οπισθόφυλλο ενός βιβλίου, γραμμένο για να κεντρίσει το ενδιαφέρον χωρίς να αποκαλύψει πολλά ή ένα απλό κείμενο που συνοψίζει όλα τα βασικά στοιχεία της πλοκής;

 

Ευχαριστώ.

 

Το βιογραφικό πρέπει να περιλαμβάνει μόνο βασικές πληροφορίες. Οχι 'όλες τις προυπηρεσίες σε  άσχετες με τα βιβλία δουλειές. Θα μπορούσες να αναφέρεις ας πούμε πού γεννήθηκες, πού πήγες σχολείο, τι σπούδασες, πώς ξεκίνησες να γράφεις και γιατί σου αρέσει το γράψιμο κλπ. Γενικά πράγματα δηλαδή.

 

Η σύνοψη πρέπει να είναι περίληψη (το οπισθόφυλλο θα στο κάνουν μετά) αλλά δεν είναι ανάγκη να είναι περίληψη όλου του κειμένου. Κυρίως να δώσεις έμφαση στο με τι ασχολείται το κείμενο.

Edited by AlienBill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ. Βρήκα το forum σας και είπα να μπω να ρωτήσω μια γνώμη. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω νέο topic οπότε γράφω σε αυτό το section.

 

Κατά την γνώμη σας αξίζει να εκδώσει κάποιος ηλεκτρονικά υπό μορφή ebook ένα βιβλίο γραμμένο στην καθαρεύουσα;

 

Έχω στην διάθεσή μου ένα βιβλίο της γιαγιάς μου που γράφτηκε το 1969 και δεν πρόλαβε να το εκδώσει γιατί απεβίωσε. Το βιβλίο είναι γραμμένο στο πολυτονικό σύστημα και στην καθαρεύουσα, φυσικά διαβάζεται σχετικά άνετα η γλώσσα και δεν είναι δύσκολη η ανάγνωση, είναι μια καθαρεύουσα ήπιας μορφής ας το πούμε έτσι που συγκλίνει προς την νέα ελληνική περισσότερο.

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους η καθαρεύουσα αλλά αυτή είναι η γλώσσα που το έγραψε ο συγγραφέας και δεν πρέπει να επέμβω και να κάνω κάτι που πιθανόν να μην είναι και τόσο όμορφο αν αποδοθεί στην νέα ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. Βρήκα το forum σας και είπα να μπω να ρωτήσω μια γνώμη. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω νέο topic οπότε γράφω σε αυτό το section.

 

Κατά την γνώμη σας αξίζει να εκδώσει κάποιος ηλεκτρονικά υπό μορφή ebook ένα βιβλίο γραμμένο στην καθαρεύουσα;

 

Έχω στην διάθεσή μου ένα βιβλίο της γιαγιάς μου που γράφτηκε το 1969 και δεν πρόλαβε να το εκδώσει γιατί απεβίωσε. Το βιβλίο είναι γραμμένο στο πολυτονικό σύστημα και στην καθαρεύουσα, φυσικά διαβάζεται σχετικά άνετα η γλώσσα και δεν είναι δύσκολη η ανάγνωση, είναι μια καθαρεύουσα ήπιας μορφής ας το πούμε έτσι που συγκλίνει προς την νέα ελληνική περισσότερο.

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους η καθαρεύουσα αλλά αυτή είναι η γλώσσα που το έγραψε ο συγγραφέας και δεν πρέπει να επέμβω και να κάνω κάτι που πιθανόν να μην είναι και τόσο όμορφο αν αποδοθεί στην νέα ελληνική

Αν είναι ωραίο, δεν βλέπω γιατί να μη βγει στα βιβλιοπωλεία. Μπορεί να τραβήξει και την προσοχή ένα καινούργιο βιβλίο στην καθαρεύουσα. Εμένα δεν θα με ενοχλούσε, αν με τράβαγε ο τίτλος και το οπισθόφυλλο, αν το άνοιγα και διάβαζα λίγες γραμμές και μου άρεσαν, όπως δηλαδή σε κάθε βιβλίο που αγοράζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..