Jump to content

Συμβουλές προς όσους φιλοδοξούν να εκδοθούν


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

  • Replies 340
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    18

  • odesseo

    16

  • georgezerv76

    17

  • Άστροφιλ

    21

Συγνωμη που ξαναγραφω καπακι, αλλα εχω καποιες μικρες αποριες...

 

1. Οταν αποφασισω να ανεβασω καποια κομματια εδω μεσα απο το εργο μου, αυτο πρεπει να ειναι οπωσδηποτε κατοχυρωμενο στα πνευματικα δικαιωματα (αρα και ετοιμο;)

 

2. σε περιπτωση που εχω κατοχυρωσει τα πνευματικα , και αποφασισω να αλλαξω σημαντικα κομματια του βιβλιου, θα πρεπει μετα ξανα να το κατοχυρωσω εκ νεου η μετα την 1η κατοχυρωση και μεχρι την... εκδοση (αν ποτε ερθει), μπορω να κανω αφοβα αλλαγες μικρες η μεγαλες;

 

3. αν καποιος εχει το κεφι και την ορεξη να γραψει καπου αναλυτικα βημα-βημα πως γινεται η σωστη κατοχυρωση πνευματικων μεσω ΕΛΤΑ, θα τον ευγνωμονουσα...

 

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ Σ/Κ

1. Όχι

2. Ρώτα ένα δικηγόρο καλύτερα. Από ότι έχω καταλάβει, αν με το κατοχυρωμένο κείμενο μπορείς να αποδείξεις ότι το έργο είναι δικό σου (δηλαδή το70-80% είναι το ίδιο) τότε είσαι καλυμμένος

3. Δε γίνεται μέσω ΕΛΤΑ η σωστή κατοχύρωση, παρά μόνο με συμβολαιογράφο. Παρόλα αυτά, κλείνεις το κείμενο σε έναν φάκελο, το ταχυδρομείς στον εαυτό σου και, αφού το παραλάβεις, κρατάς κλειστό το φάκελο αποδεικνύοντας έτσι ότι την ημερομηνία που έχει μπει η σφραγίδα ταχυδρομείου είχες αντίγραφο του έργου (με το όνομά σου σαν συγγραφέα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υγεία σε όλους

Από την προσωπική μου εμπειρία, αν κάποιος θέλει ντε και καλά να εκδοθεί από κάποιον εκδοτικό οίκο τα βήματα είναι τα παρακάτω..

1) Δουλέψτε όσο καλύτερα γίνεται το κείμενο. ( επιμέλειες και τα σχετικά είναι πολυτέλεια στην Ελλάδα)

2) Κόψτε το σε πέντε έξι κόπιες

3) Πηγαίνετε Εξάρχεια και πάρτε με τη σειρά τους εκδοτικούς. ( αρκετοί πια έχουν κλείσει ή έχουν σταματήσει να εκδίδουν..)

4) Αφήστε τις κόπιες και αν είναι δυνατό γνωρίστε και τον εκδότη

5) Δίνετε μεγαλύτερη έμφαση στους εκδοτικούς που ασχολούνται περισσότερο ή αποκλειστικά με το συγγραφικό σας είδος

6) Περιμένετε 3 μήνες ( αυτό σας είπαν )

7) Δεν παίρνετε απάντηση (100%)

8) Πάρτε τηλέφωνο και ρωτήστε πως πάει, αν το διάβασαν, αν τους άρεσε κλπ

9) Αν δείτε έστω μια μικρή διάθεση από τον εκδότη, ακόμα και αν υπάρχουν δισταγμοί, επιδιώξετε μια νέα συνάντηση και κουβεντιάστε το.  

10) Αν φτάσετε μέχρι εδώ προσπαθήστε να μη μοιάζετε απεγνωσμένοι. Τι στο διάολο, καλλιτέχνες είστε και ότι κι αν γίνει ως καλλιτέχνες θα συνεχίσετε να πορεύεστε στη ζωή.

 

* Οι καλύτεροι συγγραφείς δεν έχουν εκδοθεί ακόμα.

** Καλή πίστη και καλή τύχη. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Συγνωμη που ξαναγραφω καπακι, αλλα εχω καποιες μικρες αποριες...

 

1. Οταν αποφασισω να ανεβασω καποια κομματια εδω μεσα απο το εργο μου, αυτο πρεπει να ειναι οπωσδηποτε κατοχυρωμενο στα πνευματικα δικαιωματα (αρα και ετοιμο;)

 

2. σε περιπτωση που εχω κατοχυρωσει τα πνευματικα , και αποφασισω να αλλαξω σημαντικα κομματια του βιβλιου, θα πρεπει μετα ξανα να το κατοχυρωσω εκ νεου η μετα την 1η κατοχυρωση και μεχρι την... εκδοση (αν ποτε ερθει), μπορω να κανω αφοβα αλλαγες μικρες η μεγαλες;

 

3. αν καποιος εχει το κεφι και την ορεξη να γραψει καπου αναλυτικα βημα-βημα πως γινεται η σωστη κατοχυρωση πνευματικων μεσω ΕΛΤΑ, θα τον ευγνωμονουσα...

 

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ Σ/Κ

1. Όχι

2. Ρώτα ένα δικηγόρο καλύτερα. Από ότι έχω καταλάβει, αν με το κατοχυρωμένο κείμενο μπορείς να αποδείξεις ότι το έργο είναι δικό σου (δηλαδή το70-80% είναι το ίδιο) τότε είσαι καλυμμένος

3. Δε γίνεται μέσω ΕΛΤΑ η σωστή κατοχύρωση, παρά μόνο με συμβολαιογράφο. Παρόλα αυτά, κλείνεις το κείμενο σε έναν φάκελο, το ταχυδρομείς στον εαυτό σου και, αφού το παραλάβεις, κρατάς κλειστό το φάκελο αποδεικνύοντας έτσι ότι την ημερομηνία που έχει μπει η σφραγίδα ταχυδρομείου είχες αντίγραφο του έργου (με το όνομά σου σαν συγγραφέα)

 

3. Νομίζω ότι το ίδιο με τα ΕΛΤΑ γίνεται και αν το στείλεις στον εαυτό σου με email, από το οποίο θα φαίνεται η ημερομηνία που το έστειλες και η μορφή του κειμένου όπως ήταν όταν το επισύναψες στο email (εγώ έτσι πρέπει να κάνω για back up).

Link to comment
Share on other sites

xmmm... αυτο δε το ξερα... αν και μαλλον θα προτιμησω την λυση των ΕΛΤΑ, οταν και αν με το καλο εχω κατι ολοκληρωμενο.... για συμβολαιογραφο, δυστυχως δεν το συζηταω καν, λογω οικονομικου θεματος..

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας το link του Ντίνου, διάβασα αυτή την πολύ πρόσφατη και άκρως ενδιαφέρουσα ιστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πόσο θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Στέφανο Βασιλιά! Αυτό όμως είναι άλλο θέμα. Θα σας πω κι εγώ για την δική μου εμπειρία αν και είναι λίγο μικρή. Έχω γράψει μία διλογία, η οποία μέσα στις ημέρες πιστεύω θα είναι έτοιμο το πρώτο μέρος. Πριν κάμποσο καιρό έδωσα τρεις κόπιες σε τρεις μεγάλους εκδοτικούς οίκους. Ο ένας μου είπε επί τόπου πως για να το εκδώσει θέλει λεφτά. Οι άλλοι δύο δεν άνοιξαν καν το βιβλίο για να το ξεφυλλίσουν. Αυτό το γνωρίζω καθώς μόνος μου έκανα τη σελιδοποίηση και μου ήταν πολύ εύκολο να ξέρω αν το βιβλίο είχε ανοιχτεί, πόσο μάλλον διαβαστεί. Αυτά...

Το θέμα είναι να μην απογοητεύεστε από κανέναν και από τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξέρω ότι έχουν περάσει κοντά 4 χρόνια που συζητούσατε όλα τα παραπάνω, επειδή όμως θα 'θελα να καταθέσω κι εγώ την πείρα μου από την αναζήτηση εκδότη κι όλα τα συμπαρομαρτυρούντα αλλά γράφω σαν χελώνα από το κινητό, είναι 3 το πρωί, θέλω και τα 2 χέρια στο πληκτρολόγιο, επιφυλάσσομαι για το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοεί από τότε που ανοίχτηκε το τόπικ, όχι από τότε που σκαλίστηκε τελευταία φορά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία φορά όμως είναι πότε το συζητάγανε..... Απλώς είναι το effect του "από το κινητό, είναι 3 το πρωί"

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως παρεπόμενο από το "από το κινητό, είναι 3 το πρωί"! Χαίρεσθε κι αγαλλιάσθε! Μόνο στον φορητό είδα ότι οι αναρτήσεις έφταναν μέχρι και πριν από 4 μήνες, στο κινητό μου έβγαζε μέχρι και 4 χρόνια, εξ ου και το σχετικό σχόλιο. 

Λοιπόν, είμαι πολύ φρέσκια στην όλη περίπτωση, εννοώ δηλαδή τη συμμετοχή σε συζήτηση εν γένει για το φανταστικό και μ' αρέσει πολύ, διότι θα μάθω πολλά πράγματα από εσάς που έχετε διαβάσει (απ' όσο είδα και σε άλλα θέματα που συζητάτε) για συγγραφείς που δεν γνωρίζω. Έχω όλη τη διάθεση και γι' αυτό σας ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για πολλά θέματα που θα δηλώσω άγνοια. 

Όσον αφορά όμως τα εκδοτικά, έχω μπόλικη πείρα και πολλές ιστορίες να σας διηγηθώ. Έχω συνεργαστεί με διάφορους εκδότες και, λυπάμαι που το λέω, αλλά ήταν όλοι (άλλοι λιγότερο κι άλλοι περισσότερο) κακή εμπειρία. Από τον ένα μάλιστα δεν έχω ακόμα λάβει ποσοστά πωλήσεων, διότι από το 2005 που εκδόθηκε ένα παραμύθι μου έως σήμερα, λέει ότι δεν ξεπέρασε σε πωλήσεις τα 1.000 αντίτυπα που προέβλεπε το συμβόλαιο για ν' αρχίσω να λαμβάνω -τη στιγμή που σε άλλους εκδοτικούς οίκους, μέσα στους 3 πρώτους μήνες ένα βιβλίο μου τουλάχιστον πέρασε τα 3.000, και τη στιγμή που τον χρόνο έκδοσής του το παραμύθι ανακηρύχτηκε ως ένα από τα πιο δημοφιλή στον μαραθώνιο ανάγνωσης στην Κρήτη... Τι τα θέλετε. Δεν βρίσκεις άκρη. Δεν μπορείς να βρεις άκρη. Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις τα νούμερα των πωλήσεων ή των (κάτω από το χαλί) ανατυπώσεων των βιβλίων σου. Δεν υπάρχει η σχετική νομοθεσία. 

Μεγάλος μου καημός (όπως και των περισσότερων από εσάς, απ' αυτά που διάβασα) είναι η τύχη της Θρυλίας μου. Ακούστε ιστορία: Ο πρώτος τόμος, "Το Ιαματικό Ψυχοβότανο", βγήκε το 2002, αν θυμάμαι καλά. Το 2005 ακολούθησε ο δεύτερος τόμος, "Το Πύρινο Άλογο". Ο εκδότης παραπονιόταν συχνά πως δεν έχει τις πωλήσεις που θα 'θελε για να μου αποδώσει ποσοστά, "δεν κινείται, βρε παιδί μου", η ατάκα-καραμέλα. Παρ' όλ' αυτά, ανέβαινα συχνά στην Αθήνα για παρουσιάσεις των βιβλίων μου σε κανονισμένες από τον εκδότη ημερομηνίες και σε ιδιωτικά σχολεία, όπου θυμάμαι χαρακτηριστικά τον άνθρωπο που με συνόδευε να βγάζει από το πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου του σακούλες με τα βιβλία μου, τα οποία πωλούνταν επί τόπου στα σχολεία. Όταν ρώτησα τον εκδότη τι γίνεται μ' αυτή την ιστορία, απάντησε "απλά εξυπηρετούμε και ως κατάστημα τους πελάτες", δεν εξηγούσε όμως γιατί οι πωλήσεις στον ετήσιο απολογισμό έφταναν μόλις τα ...300 βιβλία και μετά βίας! Μία ημέρα αποφάσισα να πάω στον Οίκο χωρίς προειδοποίηση. Μπαίνοντας μέσα, είδα με έκπληξη πάνω από το γραφείο υποδοχής τα εξώφυλλα των βιβλίων μου σε τεράστιες εκτυπώσεις, κορνιζαρισμένα. Μέχρι να μπω και να μιλήσω με τον εκδότη, βγαίνοντας, οι κορνίζες είχαν ως δια μαγείας εξαφανιστεί! Αποφάσισα, λοιπόν, να πάρω πίσω τα δικαιώματά μου. Από τότε, δεν έχω κλείσει συμφωνητικό με κανέναν εκδότη! Μόνο με ένα Σαλονικιώτικο εκδοτικό οίκο τα κατάφερα, αλλά κι εκεί, μόλις μπήκε η "κρίση", άρχισε κι εκείνος τις εκδόσεις μεταφρασμένων έργων και τελείωσε η ιστορία. Όσο αφορά τη Θρυλία, ουδέποτε έμαθα αν και κατά πόσο διαβάστηκε, άρεσε, μισήθηκε ή αγνοήθηκε απλώς (ξέρετε, τύπου "διάβασα τις πρώτες δέκα σελίδες και το παράτησα"). Μόλις χτες, πήρα μία απάντηση μέσω facebook από τη σελίδα ΕΛΦ και τα έχασα! Ο άνθρωπος μου έγραφε, ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι "Το Ιαματικό Ψυχοβότανο"... Αλλά καλύτερα να αντιγράψω την απάντηση και να σας την επικολλήσω εδώ για να τη δείτε:

 

Τα βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα και πρωτοποριακά (πόσο μάλλον για τα εκδοτικά δεδομένα της εποχής).
Η λογοτεχνία του φανταστικού έκτοτε επεκτάθηκε στη χώρα -αν και έχουμε ακόμη πολλή δουλειά μπροστά μας.
Χαίρομαι πολύ που συνεχίζεις τη σειρά και εννοείται πως θα την προωθήσω από την ΕΛΦ.
Πρέπει να ξέρεις ότι τα βιβλία σου, μαζί με την πενταλογία του Ιππότη του Γ. Προκοπίου θεωρούνται ήδη σημαντικά στο χώρο του Young Adult Fantasy στη χώρα μας και επηρέασαν και άλλα βιβλία του είδους. Το Ιαματικό Ψυχοβότανο μάλιστα θεωρώ ότι ήταν ένα απ' τα αρτιότερα παρουσιασμένα βιβλία που είχα δει από mainstream εκδοτικό ως τότε.

 

Εν τούτοις, έχω γεμίσει παρομοίως το σακούλι μου με ένα σωρό απορρίψεις από διάφορους εκδοτικούς οίκους για τη Θρυλία. Ο Ψυχογιός είχε αρχικά δεχτεί να τη βγάλει και είχε πει πως θα μου έστελνε το συμφωνητικό το οποίο δεν ήρθε ποτέ. Όταν επικοινώνησα μαζί του, με παρέπεμψε μουδιασμένα στην υπεύθυνη του σχετικού τμήματος, η οποία μου είπε ότι άλλαξαν γνώμη και δεν πρόκειται να εκδώσουν τη σειρά! 

Έβγαλα το Ιαματικό Ψυχοβότανο σε μία αυτο-έκδοση κι εκείνοι το κοστολόγησαν 25 ευρώ μεσούσης της κρίσης. Το απέσυρα. Απευθύνθηκα και σε άλλους, όλοι λίγο πολύ την ίδια απάντηση μου έδωσαν: Αρχικά "ναι", στη συνέχεια "αλλάξαμε γνώμη". Τώρα, το γιατί; Πιάσ' τ' αβγό και κούρευ' το! 

Βρήκα μια άκρη μέσω της createspace, θυγατρικής της amazon και επί ένα ολόκληρο χρόνο έκανα μόνη μου τη σελιδοποίηση και την επιμέλεια της έκδοσης (δεν έχω λεφτά να δώσω για να μου την κάνουν άλλοι). Τι απέγινε; Κανένας δεν μπαίνει στο amazon να το πάρει. Θα μου πείτε, προώθηση, διαφήμιση, κλπ. Ναι. Δεν έχω άκρες με ΜΜΕ. Ό τι έκανα, το έκανα μόνη μου, μέσω διαφημίσεων στο φμπ και τίποτ' άλλο. 

Έχω, βέβαια, και μια άλλη πολύ χαριτωμένη (sic) ιστορία : Όταν βγήκε ο πρώτος τόμος, συνοδεύτηκε από ένα cd με τραγούδια και αφήγηση περιληπτική του βιβλίου, επιθυμία της συζύγου του εκδότη. Η κοπέλα που αφηγήθηκε την υπόθεση και τραγούδησε τα τραγούδια, η Ιλιάδα Καλαμαρά, γνωρίστηκε με τον πλέον διάσημο Έλληνα παραμυθά. Του έδωσε λοιπόν τον πρώτο τόμο κι εκείνος μετά από ένα μήνα, ζήτησε να επικοινωνήσω μαζί του. Μιλούσα μαζί του επί μία ώρα. Μου έλεγε ότι στα σίγουρα θα πρέπει να έχει ξεπεράσει τα 30.000 αντίτυπα το βιβλίο. Θεωρούσε ότι δεν είχε γραφτεί μέχρι τότε κάτι ανάλογο, που να απευθύνεται σε εφήβους/νέους. "Θα σε βοηθήσω σε ό τι θες", κατέληξε. "Μόλις επιστρέψω στην Ελλάδα, πάρε με τηλέφωνο να ξεκινήσουμε δημόσιες σχέσεις". Από ευγνωμοσύνη του έστειλα τον δεύτερο τόμο αργότερα. Έκτοτε δεν ξαναμίλησα μαζί του. Ουδέποτε απάντησε στις επανειλημμένες κλήσεις μου, στα μηνύματα που άφηνα από καιρού εις καιρόν στον τηλεφωνητή του. Ποτέ. Δεν γνωρίζω αν αληθεύει, κάποια κοπέλα που δούλευε σε έναν εκδοτικό οίκο, με το που έστειλα τη Θρυλία μου τηλεφώνησε και μου είπε να μην περιμένω τίποτε, διότι ο κ. Τάδε δεν επιθυμεί να εκδοθεί βιβλίο δικό μου στον ίδιο εκδότη με αυτόν". Προτιμώ να είναι μούφα η ιστορία, αλήθεια σας λέω.

Σας κούρασα, νομίζω, έχω όμως κι άλλα να σας πω και είμαι στη διάθεσή σας για ό τι με ρωτήσετε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πω πω, βιβλίο ολόκληρο γράφεις με τις περιπέτειές σου... Ιδίως αυτό με το κατέβασμα των εξωφύλλων θυμίζει αμερικάνικο σήριαλ. Συγχαρητήρια για το κουράγιο σου.

Link to comment
Share on other sites

το είπαν και οι άλλοι πιο πάνω, θέλει να μην το βάζεις κάτω. Γράφουμε για να επικοινωνούμε τις ιδέες και τις εμπνεύσεις μας, όχι για να μένουν στο συρτάρι μας -εν προκειμένω στη μνήμη του λαπιτοπίου...

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας το link του Ντίνου, διάβασα αυτή την πολύ πρόσφατη και άκρως ενδιαφέρουσα ιστορία.

τη διάβασα κι εγώ την ιστορία κι οφείλω να ομολογήσω ότι είναι κατά πολύ σκληρότερη από τη δική μου όταν έλυσα τη συμφωνία με τον Φυτράκη με δικηγόρο... Αυτό είναι που γράφω πιο πάνω, πως δεν υπάρχει το νομικό πλαίσιο που χρειάζεται για να καλύψει τους συγγραφείς από την ασυδοσία ορισμένων εκδοτών. Νομίζω πως πρέπει να φτιάξουμε ένα ..."Ιασώ" συγγραφέων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους με τα εκδοτικά.

Όταν λέμε μια σύντομη παρουσίαση πόσο σύντομη την εννοούμε; Και ποια ηλεκτρονική μορφή προτιμάται;

 

( οι ερωτήσεις επειδή ετοιμάζομαι να δοκιμάσω την τύχη μου στον Πατάκη με το Δάκρυ του Ουρανού )

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους με τα εκδοτικά.

Όταν λέμε μια σύντομη παρουσίαση πόσο σύντομη την εννοούμε; Και ποια ηλεκτρονική μορφή προτιμάται;

 

( οι ερωτήσεις επειδή ετοιμάζομαι να δοκιμάσω την τύχη μου στον Πατάκη με το Δάκρυ του Ουρανού )

 

Συνήθως μια σελίδα, μιάμιση αν είναι πολύ μεγάλο το βιβλίο. Χαλαρή, όχι τιγκαρισμένη με μειωμένα περιθώρια για να χωρέσει. Γενικά, αν το σκεφτείς πρακτικά, μεταξύ του να ξεκινήσει κάποιος το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου ή ένα κείμενο αντίστοιχου μεγέθους που να μιλάει για το βιβλίο, ε θα προτιμήσει το ίδιο το βιβλίο.

 

Με το .doc (όχι .docx) γενικά δεν έχει κανείς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Είναι 645 σελίδες οπότε είναι μάλλον μεγάλο το βιβλίο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπερα σας μετα απο πολυ καιρο...εξαφανισης.

Καποια προσωπικα προβληματα, συγγραφικο αδιεξοδο και ταξιδια δε μου επετρεψαν να ασχοληθω καθολου με το γραψιμο και ο λογος που δεν εμπαινα ηταν αυτος...

 

Τωρα αποφασισα να κανω μια προσπαθεια να τελειωσω μια νοβελα 100 σελιδων που μαλλον θα αποτελεσει το πρωτο μου εγχειρημα στον κοσμο της συγγραφης! (το αλλο το μυθιστορημα εχει παγωσει προς το παρον.,..)

 

επειδη λοιπον φιλοδοξω να γραψω αυτο το...καταραμενο τελευταιο κεφαλαιο που κλεινει την νοβελα θα ηθελα την βοηθεια σας ως ΠΡΟΣ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΩς ΝΑ ΤΟ ...ΑΥΤΟΕΚΔΩΣΩ (αν τα καταφερω..)

 

ζητω συγνωμη αν εχει ξαναγραφτει πιο παλια, αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι τα εξης βηματα σωστα...τοσο με τη σειρα που πρεπει να γινουν η αν πρεπει να γινουν περεταιρω ενεργειες!

 

1. Εκτυπωνω το βιβλιο

2. Κατοχυρωνω τα πνευματικα (στη περιπτωση μου μεσω ΕΛΤΑ)

3. κανω επιμελεια σε φιλολογο και τις απαραιτητες διορθωσεις * (*εδω να πω οτι δεν ξερω αν πρεπει να γινει πρωτα η επιμελεια και η διορθωσεις και μετα η κατοχυρωση..)

4. το..ανεβαζω σε καποιο σαιτ αυτοεκδοσης η απλα σε μορφη pdf και περιμενω

5. στελνω σε..εκδοτικο?

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το μόνο που χρειάζεσαι για αυτοεκδόσεις είναι το 4. Αλλιώς το 3 και το 4. Βαριά-βαριά το 2,3,4 (μη αναγκαίο το 2 στη συγκεκριμένη περίπτωση). Το 5 δεν βγάζει νόημα απο τη στιγμή που μιλάς για αυτοέκδοση. Το 1 επίσης δεν έχει νόημα, όλα ηλεκτρονικά γίνονται.

Υπάρχει και το βήμα 0 (γράψε το βιβλίο) αλλά μάλλον εννοείται, έτσι;

 

Καλή επιτυχία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το μόνο που χρειάζεσαι για αυτοεκδόσεις είναι το 4. Αλλιώς το 3 και το 4. Βαριά-βαριά το 2,3,4 (μη αναγκαίο το 2 στη συγκεκριμένη περίπτωση). Το 5 δεν βγάζει νόημα απο τη στιγμή που μιλάς για αυτοέκδοση. Το 1 επίσης δεν έχει νόημα, όλα ηλεκτρονικά γίνονται.

Υπάρχει και το βήμα 0 (γράψε το βιβλίο) αλλά μάλλον εννοείται, έτσι;

 

Καλή επιτυχία

 

 

χαχα σ ευχαριστω!

 

εννοειται θα το γραψω..... (ελπιζω!) ενα γαμωκεφαλαιο εμεινε..

 

οσο για την εκτυπωση νομιζω χρειαζεται απ τη στιγμη που θα το στειλω συστημενο στα ελτα στον εαυτο μου...

 

για αυτοεκδοση το παω , δε θα μπλεξω με εκδοτικους..

 

η απορια μου ειναι η εξης...

 

ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΟΥΜΑΙ/ΔΙΟΡΘΩΝΩ Η ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν το κατοχυρώσεις, ύστερα και τα φώτα να του αλλάξεις, είσαι εντάξει. Βάλε στην αρχή μια παράγραφο όπου συνοψίζεις πάνω-κάτω περι τίνος πρόκειται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..