Jump to content

Απλοί κανόνες για μικρολαθάκια που κάνουμε όλοι


Electroscribe
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα! :) 

Ναι φυσικά, να ξεκαθαρίσουμε αυτό που συμφωνούμε πρώτα. μετά από θαυμαστικό ή ερωτηματικό όπως στο παράδειγμά σου (το τόνισα γιατί μιλάω για τα διαλογικά εισαγωγικά και εγώ) θα ήταν εντελώς απαράδεκτο μα και άσχημο να ακολουθήσει κόμμα. (άρα δεν είναι σωστό αυτό που έχει ειπωθεί πιο πίσω στα ποστ ότι δεν πειράζει να το κάνεις αρκεί να είσαι συνεπής σε αυτό)

(ίσως όμως να υπάρχουν και εξαιρέσεις.. θα επανέλθω στο τέλος ως προς αυτό)

πάμε τώρα στο δικό μου παράδειγμα...

θα μπορούσε να είναι "Ξεκινήστε και έρχομαι." είπε ο Μίλτος ; εγώ νομίζω πως θα μπορούσε...

επομένως, γιατί είτε βάλω τελεία είτε όχι, να βάλω μετά κόμμα; δεν χρειάζεται! και πρόσεξε τι σκέφτομαι μετά από την τόση συζήτηση που διάβασα πως έγινε: και εγώ σου λέω πως δεν είναι λάθος να βάλω κόμμα.... από την άλλη, θα μου πει κάποιος πως είναι λάθος αν δεν βάλω;... νομίζω πως όχι. άρα τι θα κάνω; δεν θα βάλω.

μια άλλη σκέψη μου ως προς το θέμα είναι πως η φράση μέσα στα εισαγωγικά πρέπει να περικλείει όλο της το νόημα, να έχει αυτονομία, άρα να έχει κοντά της και τα σημεία στίξης που την αφορούν. (επομένως ας πούμε στο παράδειγμά μου, εγώ αποφασίζω αν θα βάλω τελεία ή δεν θα βάλω... αν δεν βάλω είναι ΣΑΝ να υπάρχει κόμμα.... μα αρκούν τα εισαγωγικά για αυτό)

επομένως στην ερώτηση, "μπαίνει μέσα ή έξω από τα εισαγωγικά η τελεία;" (πρόσεξε πως εδώ υπάρχει κόμμα πριν τα εισαγωγικά αλλα και το ερωτηματικό, που είναι εντός) η απάντηση είναι πως κάθε τελεία μπαίνει εκεί που τελειώνει η πρόταση(περίοδος πιο σωστά). Τώρα, στην περίπτωση που όλη η περίοδος είναι μέσα σε εισαγωγικά, δηλαδή συμπίπτουν αυτά τα δυο, πού θα μπει η τελεία; δεν ξέρω... ο Γενικός κανόνας λέει να την βάλουμε έξω... ο γενικός, το τονίζω... και εγώ εντάξει θα συμφωνήσω, αρκεί να συζητήσουμε πότε συναντάμε αυτές τις περιπτώσεις...

όταν ολοκληρώνεται το νόημα μιας περιόδου που έχει ξεκινήσει εκτός και έχει λήξει εντός εισαγωγικών, τότε θα βάλουμε τελεία σίγουρα απ' έξω γιατί αυτή η τελεία δεν αφορά μόνο το κομμάτι που βρίσκεται εντός. (εννοείται πως το ίδιο θα ισχύει και για τα άλλα καταληκτικά σημεία, ερωτηματικό και θαυμαστικό, αν βέβαια αφορούν ολόκληρο το νόημα κάτι που στη δική μου χρήση ερωτηματικού παραπάνω δεν συμβαίνει..)

όταν ολοκληρώνεται το νόημα μιας περιόδου που βρίσκεται κατ αποκλειστικότητα εντός εισαγωγικών η τελεία θα μπει έξω από αυτά σίγουρα όταν είναι στο τέλος κειμένου/παραγράφου (σε αυτή την περιπτωση μπορεί να δούμε και δύο τελείες, μία μέσα μία έξω) (το έχω δει σε βιβλία, άραγε γιατί να συμβαίνει αυτό;)

φαντάσου τώρα μέσα στα εισαγωγικά να έχουμε δύο προτάσει, ή τρεις... οι πρώτες δύο θα έχουν την τελεία τους ωραιότατα και η τρίτη τι; θα της την εξορίσουμε απ έξω;

όχι... μάνι μάνι λοιπόν μας επιτρέπεται να βάλουμε τελεία εντός και μόνο από αυτό... άρα, μας απομένει μία περίπτωση που δεν έχουμε ξεκάθαρη απάντηση... τι γίνεται όταν έχουμε ένα μόνο ολοκληρωμένο νόημα(πρόταση) εντός εισαγωγικών και αυτό βρίσκεται στο εσωτερικό κειμένου; στη μέση του; με τη δική μου λογική κάνουμε ό,τι νομίζουμε ως προς αυτό, ζυγίζοντας τις λεπτές νοηματικές ισορροπίες... ανά περίπτωση λοιπόν, παίρνουμε και την απόφασή μας.

όλες τις αποφάσεις εμείς θα τις πάρουμε τελικά... ο κανόνας είναι μόνο γενικός... και κάτι λεει αυτό...

Φυσικά, δεν έχουμε καμία διαφωνία και ειδικά σε σχέση με την τελεία και τα εισαγωγικά, αλλά είπα μια που κουβεντιάζουμε να τα πω :) 

ας περάσω στο κόμμα τώρα... είχα πει για εξαιρέσεις θέλοντας να διαχωρίσω τα εισαγωγικά σε ευθείς διαλόγους με τις υπόλοιπες περιπτώσεις

στους ευθείς διαλόγους εγώ δεν βάζω κόμμα γιατί μου είναι αχρείαστο, δεν χρειάζεται η παύση, η όποια παύση τελοσπαντων που δεν είναι παύση αλλά νοηματική διαφοροποίηση ας το πω, δηλώνεται αρκούντως από τα εισαγωγικά μου!

ειλικρινά, φαντάσου ένα κείμενο με όλο τέτοιους μικρούς διαλόγους που μετά τα εισαγωγικά θα παίρνουν κόμμα και ύστερα θα λένε ειπε ο ένας και ψιθύρισε ο άλλος, ο τάδε κάγχασε και αναφώνησε ο δείνα... και προσπάθησε να το διαβάσεις (με την φαντασία σου) τηρώντας όπου κόμμα την απαιτούμενη έστω μικρή παύση..... πώς είναι;

μετά 'διάβασε' το ίδιο χωρίς αυτά τα κόμματα... δεν νιώθεις σαν να ελευθερώθηκες;

το κόμμα (και συγγνώμη που τα έχώ κάνει σαλάτα και εγώ πιο πάνω με τα κόμματα) μπορεί να είναι μικρό στο μάτι αλλά είναι μεγάλο στον ρυθμό, στην κατανόηση.... είναι πολύ σπουδαίο και θέλει προσοχή.

για να γυρίσουμε στα εισαγωγικά σε σχέση με τα σημεία στίξης λοιπόν, δεν λέω πως δεν μπαίνει κόμμα έξω από τα εισαγωγικά βέβαια! η διαφωνία ήταν για τα διαλογικά εισαγωγικά και τις μικρές φράσεις

αντιθέτως πρέπει να μπαίνει κόμμα όπου αυτό είναι απαραίτητο. (το κόμμα λοιπόν οφείλει να είναι απαραίτητο εκεί όπου θα μπει.)

όταν τα εισαγωγικά πχ αποτελούν μέρος της πρότασης πριν ή μετά από το οποίο θα έμπαινε κόμμα ε τότε φυσικά και θα τηρήσουμε απαρέγκλιτα αυτό τον κανόνα.

οι περιπτώσεις αυτές εμπίπτουν στους κανόνες για το πού μπαίνει κόμμα όμως. υπάρχει σε αυτούς τους κανόνες περίπτωση που να λέει ότι βάζουμε κόμμα πριν τα ρήματα είπε κτλ στον ευθύ διάλογο; (ειλικρινά δεν το ξέρω) αν υπάρχει τέτοιος επίσημος κανόνας, φυσικά και θα αναθεωρήσω.

τέλος, νομίζω ότι όλα σχετικά με τα σημεία στίξης και πολύ περισσότερο σχετικά με τα εισαγωγικά, είναι ζήτημα λογικής.

για αυτό και δεν βρίσκουμε αυστηρούς κανόνες για όλες τις περιπτώσεις, γιατί δεν μπορούν να προβλεφθούν όλες οι περιπτώσεις :)

 

Edited by alinana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δικατάληκτα τριγενή είναι τα επίθετα που έχουν υποστεί την μεγαλύτερη σφαγή... α όχι, επισήμως, είναι τα επίθετα που έχουν μόνο δύο καταλήξεις -ης, -ες καθώς το αρσενικό και το θηλυκό τους μοιράζονται τις ίδιες. παραδείγματα: ο/η σαφής, το σαφές - ο/η θορυβώδης, το θορυβώδες - ο/η μυστηριώδης, το μυστηριώδες κτλ

Κλίση αυτών και καταλήξεις τους:

ο σαφής υπαινιγμός/ η σαφής πρόταση

του σαφούς υπαινιγμού/ της σαφούς πρότασης

τον σαφή υπαινιγμό/ την σαφή πρόταση

σαφή υπαινιγμέ/ σαφή πρόταση

και στον πληθυντικό:

οι σαφείς υπαινιγμοί/ οι σαφείς προτάσεις

των σαφών υπαινιγμών/ των σαφών προτάσεων

τους σαφείς υπαινιγμούς/ τις σαφείς προτάσεις

σαφείς υπαινιγμοί/ σαφείς προτάσεις

και το ουδέτερο:

το σαφές παράδειγμα

του σαφούς παραδείγματος

το σαφές παράδειγμα

σαφές παράδειγμα

τα σαφή παραδείγματα

των σαφών παραδειγμάτων

τα σαφή παραδείγματα

σαφή παραδείγματα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Ιρμάντα unpinned this topic
  • 3 years later...

Μετά από ερωτηματικό πρέπει να ξεκινήσουμε με κεφαλαίο ή είναι θέμα επιλογής;

Δηλαδή πρέπει να πω:

-Αλήθεια, δεν κοιμήθηκε όλη νύχτα; Ρώτησε η Δανάη. 

ή είναι εντάξει και το:

-Αλήθεια, δεν κοιμήθηκε όλη νύχτα; ρώτησε η Δανάη. 

Η απορία μου γεννήθηκε γιατί το word το διορθώνει αυτόματα σε κεφαλαίο.

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίγα που ξέρω, το πρώτο, όπως το έχεις γράψει, μου φαίνεται λάθος. Θα προτιμούσα το δεύτερο (είναι σαν να έχεις βάλει άνω τελεία, η συνέχεια δηλαδή συνδέεται με τα προηγούμενα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

Μετά από ερωτηματικό πρέπει να ξεκινήσουμε με κεφαλαίο ή είναι θέμα επιλογής;

Δηλαδή πρέπει να πω:

-Αλήθεια, δεν κοιμήθηκε όλη νύχτα; Ρώτησε η Δανάη. 

ή είναι εντάξει και το:

-Αλήθεια, δεν κοιμήθηκε όλη νύχτα; ρώτησε η Δανάη. 

Η απορία μου γεννήθηκε γιατί το word το διορθώνει αυτόματα σε κεφαλαίο.

Το Word μετατρέπει το πρώτο γράμμα κάθε πρότασης αυτόματα σε κεφαλαίο, όπως στην περίπτωση με το ερωτηματικό.

2023-09-19_004329.thumb.png.8ca3584eb90dfef3cc791168636174b4.png

Επεξήγηση δύο πρώτων επιλογών:

• Αναίρεση Αυτόματη μετατροπή σε κεφαλαία   
Θα αναιρέσει την αυτόματη μετατροπή του συγκεκριμένου γράμματος σε κεφαλαίο.

• Διακοπή Αυτόματης Μετατροπής σε κεφαλαία για τα πρώτα γράμματα προτάσεων
Σταματάει* να μετατρέπει αυτόματα τα πρώτα γράμματα προτάσεων σε κεφαλαία. Ισχύει για όλα τα έγγραφα.

*Για να ενεργοποιήσεις ξανά την επιλογή, πηγαίνεις: Αρχείο Επιλογές→ Γλωσσικός έλεγχος → Επιλογές Αυτόματης Διόρθωσης... → τσεκάρεις την επιλογή: "Το πρώτο γράμμα κάθε πρότασης κεφαλαίο"

Σύμφωνα με τις παρακάτω πηγές:
Ύστερα από θαυμαστικό ή ερωτηματικό αρχίζουμε με κεφαλαίο γράμμα αν έχει ολοκληρωθεί η φράση. Αν η φράση συνεχίζεται, συνεχίζουμε με πεζό γράμμα. 

Παράδειγμα:
 -Αλήθεια, δεν κοιμήθηκε όλη νύχτα; ρώτησε η Δανάη. 


Πηγές: 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: όταν παραθέτουμε διάλογο μεταξύ προσώπων, κλείνουμε εισαγωγικά και μετά τελεία (.) ή μέσα στα εισαγωγικά ή και πριν και μετά;

 Δηλαδή είναι έτσι:

 "Καλησπέρα".

 ή έτσι:

 "Καλησπέρα."

  ή έτσι;

 "Καλησπέρα.".

Όλα σωστά μου φαίνονται με την άποψη ότι τελεία μπαίνει στο τέλος οπότε και βάζοντας εντός εισαγωγικών δείχνεις πως ο τάδε χαρακτήρας τελείωσε αυτό που ήθελε να πει (αλλά και ξεκαθαρίζεις το τρόπο που το λέει, σε αντίθεση με θαυμαστικό ή 3 τελείες που δίνουν τελείως διαφορετικό ειρμό) αλλά και μετά τα εισαγωγικά σηματοδοτείς το τέλος της μίας πρότασης από την άλλη.

 Συνήθως τις τελείες παρατήρησα (στα βιβλία που έχω διαβάσει) πως τις βάζουν εκτός εισαγωγικών, απλά είπα να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..