Jump to content

Project 6Χ6: Έξι συγγραφείς που θα γνωρίσετε μέσα σε έξι μήνες


Recommended Posts

Εδώ έπεσε η ιδέα να διαβάσουμε εφ συγγραφείς, κλασικούς ή νέους, γνωστούς και σημαντικούς κατά κύριο λόγο, τους οποίους ωστόσο δεν έχουμε γνωρίσει ακόμα. Ας βάλουμε λοιπόν στόχο να διαβάσουμε έξι από αυτούς μέσα σε έξι μήνες (ας πούμε ως το τέλος Μαρτίου 2012 και παίρνετε έτσι και... 20 μέρες του Σεπτεμβρίου έξτρα δώρο).

 

Πώς θα λειτουργήσει αυτό το τόπικ - project:

 

(α) είναι ανοιχτό σε όλους σας - σας καλώ λοιπόν να πάρετε μέρος

(β) διαλέξτε το συγγραφέα που θέλετε να γνωρίσετε, πείτε μας κάτι για αυτόν (πχ. γιατί δεν τον είχατε διαβάσει, γιατί επιλέξατε να τον συμπεριλάβετε στους έξι κλπ.) και αρχίστε την ανάγνωση

(γ) πείτε μας τις εντυπώσεις σας, σχολιάστε, απογοητευτείτε ή ενθουσιαστείτε, στη διάρκεια ή στο τέλος, ό,τι σας ταιριάζει

(δ) συζητήστε με τους υπόλοιπους που θα κάνουν το ίδιο, για τους συγγραφείς και τα βιβλία που διαβάζουν εκείνοι ή προτείνετέ τους πριν ξεκινήσουν άλλο, πιο αντιπροσωπευτικό βιβλίο του ίδιου συγγραφέα, αν νομίζετε ότι υπάρχει

 

...και κυρίως...

(ε) προγραμματίστε το χρόνο σας ώστε να πετύχετε το «έξι συγγραφείς - έξι βιβλία ως τις 31 του ερχόμενου Μαρτίου». Βάζουμε ένα στόχο και μια ημερομηνία για να σπρώξουμε και λίγο τον εαυτό μας. Ας μετρήσουμε στο τέλος αυτούς που θα έχουν ολοκληρώσει το project.

 

Είπαμε, η εφ είναι πλατιά και μεγάλη, ποτέ δεν θα τη διαβάσουμε... ολόκληρη (αμήν, μακάρι να ζούσαμε 300 χρόνια μόνο για αυτό, αλλά αν ζούσαν και οι συγγραφείς εφ 300 χρόνια θα ήταν φαύλος κύκλος...) Ας μειώσουμε λοιπόν κατά έξι αυτούς που αξίζουν αλλά δεν έχουμε προλάβει να γνωρίσουμε.

 

Ιδού από τη βιβλιοθήκη μου 9 συγγραφείς που δεν έχω ποτέ διαβάσει:

post-394-0-27747900-1315642136_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό το πρότζεκτ. Του χρόνου θα ξεκινήσω το πρότζεκτ 26, αλλά λέω να αρχίσω και αυτό. Το Software του Ρούντι Ράκερ που άρχισα χτες τα μεσάνυχτα μετράει; Δεν έχω διαβάσει τίποτα από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκέφτομαι να συμμετάσχω, μισό μόνο να τσεκάρω τη βιβλιοθήκη μου

 

Μισό λεπτό αργότερα:

ΕΦ αδιάβαστους έχω Kim Stanley Robinson και ένα βιβλίο με 4 ιστορίες μία από τις οποίες του Stephenson (μετράει; )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τον Ρούντι Ράκερ δεν θα τον μετρήσω μιας και τον άρχισα χτες τα μεσάνυχτα και το τόπικ δημιουργήθηκε σήμερα το πρωί, οπότε θα διαλέξω έξι συγγραφείς που έχω τα βιβλία τους. Για να δούμε:

 

1. Larry Niven: Προστάτης(Protector), Ringworld, Ο δρόμος του Ντέστινι(Destiny's Road), Τα Δέντρα του Ουρανού(The Integral Trees)

2. A.E. Van Vogt: Ο Πόλεμος ενάντια στο Ραλ(The War against the Rull), Η Αυτοκρατορία του Ατόμου(Empire of the Atom), Η Δυναστεία των Ισέρ(The Weapon Makers), Ο Εχθρός του Γαλαξία(Scal), Η Βίβλος του Φθα(The Book of Pthath), Ο Φτερωτός Άνθρωπος(The Winged Man), Θύελλα στο Διάστημα(The Universe Maker), Το Κτήνος(The Beast)

3. Samuel Delany: Βαβέλ 17(Babel 17), Νόβα(Nova)

4. Algis Budrys: Ποιος(Who?), Rogue Moon

5. Ray Bradbury: Το Δ για το Διάστημα(S is for Space), Τα Χρόνια των πυραύλων(R is for Rocket), Ο Εικονογραφημένος Άνθρωπος(The Illustrated Man), Τα Χρονικά του Άρη(The Martian Chronicles), Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα δω(Something wicked this way comes)-αυτό δεν είναι ΕΦ, απλώς το αναφέρω.

6. Thomas Disch: Στρατόπεδο Α(Camp Concentration), The Prisoner

Link to comment
Share on other sites

Okay Μέσα:

 

1. Engineman - Eric Brown : το βρήκα ενδιαφέρον από το AMazon, και είπα να δοκιμάσω τον συγγραφέα αυτόν.

2. Light - M. John Harrison : αμφιλεγόμενο βιβλίο, σε άλλους άρεσε και το λάτρεψαν και άλλοι δεν το βρήκαν τόσο καλό. Υποτίθεται ότι ο Harrison είναι καλός συγγραφέας.

3. The Falling Woman - Pat Murphy: άλλη μία συγγραφέας που δεν έχω διαβάσει, το συγκεκριμένο έχει πάρει το Nebula

4. The Jonah Kit - Ian Watson : άλλος ένας παλιός συγγραφέας που θα έπρεπε να έχω διαβάσει αλλά είναι τόσα πολλά και τόσοι πολλοί...

5. Living next Door to the God of Love - Justina Robson: η Robson είναι από την φουρνιά του Melville, και το συγκεκριμένο το αγόρασα επειδή μου κίνησε το ενδιαφέρον ο τίτλος.

6. The Hyperion Omnibus - Dan Simmons: δεν έχω διαβάσει τίποτα από Simmons.

 

Μπορώ να βρώ τουλάχιστον άλλους τόσους συγγραφείς... [Βέβαια αρκεί να έχω τον χρόνο, με το Πανεπιστήμιο και τα Ιαπωνικά, αλλά μέχρι τον Μάρτιο μπορώ να το κάνω].

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, χαίρομαι για το ενδιαφέρον σας.

 

Νταρκ: Εννοείται, δεν χρειάζεται να δεσμευτείς σήμερα για τα βιβλία που θα διαβάσεις μες το εξάμηνο. Και εγώ έδωσα με τη φωτογραφία εννιά που ενδέχεται να επιλέξω. Το Υπερίων πάντως είναι από τα βιβλία που πρέπει να διαβάσεις.

Νιχ: Ας μείνουμε στα μυθιστορήματα. Για τη συμμετοχή λοιπόν θα χρειαστεί να... αγοράσεις άλλα πέντε.

Μπλέιντ: Η διαφορά του Δρόμος του Ντέστινι με το Ringworld είναι από το μηδέν στο άπειρο. Μην κάνεις το λάθος να μην επιλέξεις το δεύτερο, δεν θα καταλάβεις ποιος είναι ο Νίβεν. Τα δυο βιβλία του Ντιλέινι είναι εξίσου καλά, αλλά αν διάλεγα κάποιο να ξαναδιαβάσω θα ήταν μάλλον το Νόβα. Τους τίτλους του Βαν Βογκτ που αναφέρεις τους φοβάμαι λόγω βίπερ / κάκτου. Τέλος, του Ντις θα διάλεγα οπωσδήποτε το Genocides που είναι καλύτερο (ή έστω πιο εύπεπτο) του Camp Conc...

Link to comment
Share on other sites

Νιχ: Ας μείνουμε στα μυθιστορήματα. Για τη συμμετοχή λοιπόν θα χρειαστεί να... αγοράσεις άλλα πέντε.

To θέμα είναι να βρω και ποια πέντε...

 

Ας κάνω ένα πρόγραμμα:

Η χρυσή ακτή - Kim Stanley Robinson

The Shadow of the Torturer - Gene Wolfe

Flowers for Algernon - Daniel Keyes

Snow Crash- Neal Stephenson

Nineteen-Eighty Four(1949)-George Orwell

και κρατάω κι ένα βιβλίο για μπαλαντέρ.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Παίζω κι εγώ. Έχω έτσι κι αλλιώς στη λίστα για διάβασμα τα παρακάτω 5 από τη λίστα με τα 100-must read.

 

Συγκεριμένα, μέσα στους επόμενους μήνες έχω προγραμματίσει:

 

1. Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer

2. E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

3. Joanna Russ: The Female Man

4. James Matheson: I am Legend

5. Kim Stanley Robinson: Read Mars

Δεν έχω διαβάσει κανένα έργο κανενός από τους παραπάνω.

 

Για έκτο θα διαβάσω κάτι από Octavia Butler -αλλά δεν ξέρω ακόμα τι-, για την οποία διάβασα πρόσφατα πολύ καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, θα έλεγα να διαβάσεις οπωσδήποτε το Windup Girl. Προσωπικά με συνεπείρε τελείως, είναι από τα βιβλία που τα σκέφτεσαι και μετά από καιρό.

 

Bladerunner, αν είναι του Κάκτου, καλύτερα στα σκουπίδια. Οι μεταφράσεις του Κάκτου είναι οικτρές.

 

Με μία γρήγορη ματιά, έχω ακόμα αδιάβαστους τους εξής: Alfred Bester (Τhe Stars my Destination), Larry Niven (το Ringworld), Kim Stanley Robertson (Mars trilogy), Stephen Donaldson (Thomas Covenant) κάπου βόσκει ένας Stephenson...

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι του Κάκτου. Από τα μόλις 6 βιβλία που έχω συνολικά από αυτές τις εκδόσεις. Δεν θα πάθω και τίποτα, σιγά. Από Κάκτο έχω διαβάσει το Επικυρίαρχοι του Κλαρκ, και δεν έπαθα τίποτα.

Τις μεταφράσεις των ΒΙΠΕΡ, έχοντας και αρκετά μεγάλη εμπειρία, τις κρίνω ικανοποιητικές. Τα ίδια και από εκδόσεις Λυχνάρι.

Νίκοσαλ, από Λάρι Νίβεν με κόβω να διαβάζω τον Προστάτη. Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια, και είναι σχετικά μικρό. Το Ringworld θέλει και το χρόνο του, και δεν θέλω να πιεστώ, μιας και διαβάζω και πολλά, πολλά άλλα βιβλία.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

5. Kim Stanley Robinson: Read Mars

 

 

χεχε, αυτό έχεις ήδη πείσει υποσυνείδητα τον εαυτό σου ότι θα το διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

5. Kim Stanley Robinson: Read Mars

 

 

χεχε, αυτό έχεις ήδη πείσει υποσυνείδητα τον εαυτό σου ότι θα το διαβάσεις.

 

:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Νιχ: Ας μείνουμε στα μυθιστορήματα. Για τη συμμετοχή λοιπόν θα χρειαστεί να... αγοράσεις άλλα πέντε.

To θέμα είναι να βρω και ποια πέντε...

 

Ας κάνω ένα πρόγραμμα:

Η χρυσή ακτή - Kim Stanley Robinson

The Shadow of the Torturer - Gene Wolfe

Flowers for Algernon - Daniel Keyes

Snow Crash- Neal Stephenson

Nineteen-Eighty Four(1949)-George Orwell

και κρατάω κι ένα βιβλίο για μπαλαντέρ.

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ 1984 ΤΟΥ ΟΡΓΟΥΕΛ! :dazzled:ΝΤΟΥΠ! (=ανάσκελα από το σοκ)

Το Flowers for Algernon έχω διαβάσει το διήγημα και δε με έκανε να θέλω να διαβάσω το μυθιστόρημα. Άσε που, αν από διήγημα το ξεχείλωσε ο συγγραφέας να γίνει βιβλίο, αυτό κάθε άλλο παρά εγγύηση ποιότητας του βιβλίου είναι.

Εγώ, αν αποφασίσω να συμμετάσχω, υποβάλλω προς έγκριση τα:

-Όρυξ και Κρέικ της Μ. Άτγουντ (το έχω ήδη αρχίσει, αλλά πάει αργά)

-Πλανήτης Ωμέγα, του Ρ. Σέκλεϊ (μόνο διηγήματα στο "9" έχω διαβάσει από αυτόν)

-Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα, του Σπίνραντ (από αυτόν τίποτα)

-The Hitchhiker's Guide to the Galaxy(ναι, το ξέρω, εδώ θα πέσουν κάποια άλλα ΝΤΟΥΠ! που δεν έχω διαβάσει ούτε αυτουνού τίποτα)

-Μετρό 2033 (εδώ δεν υπήρχε περίπτωση να έχω διαβάσει άλλο του - δεν έχει γράψει)

-Για τελευταίο δεν ξέρω, έχω το Dune και το Χόμπιτ και το Catch 22, συγγραφέων από τους οποίους δεν έχω διαβάσει τίποτα. Πιάνονται για εφ; Αν και για το Dune δεν έχω όρεξη, το βλέπω βαρύ. Ο Τομ Ρόμπινς πιάνεται; Α! Έχω και το "Γκόλεμ100" του Μπέστερ.

Link to comment
Share on other sites

-Για τελευταίο δεν ξέρω, έχω το Dune και το Χόμπιτ και το Catch 22, συγγραφέων από τους οποίους δεν έχω διαβάσει τίποτα. Πιάνονται για εφ; Αν και για το Dune δεν έχω όρεξη, το βλέπω βαρύ. Ο Τομ Ρόμπινς πιάνεται; Α! Έχω και το "Γκόλεμ100" του Μπέστερ.

To Χόμπιτ σίγουρα δεν πιάνει, αφού ο Μπίλμπο, ο Γκάνταλφ και οι νάνοι ταξιδεύουν σε ταχύτητες μικρότερες του φωτός (κάτι που κάνει το βιβλίο φάνταζυ). Να σημειώσω εδώ ότι ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών είναι επικό φάνταζυ, γιατί οι χαρακτήρες ταξιδεύουν με ταχύτητες μικρότερες του θανάτου από βαρεμάρα, κάτι χαρακτηριστικό του είδους.

Το Dune πιάνει εκτός κι αν ρωτήσεις σκληροπυρηνικό της ΕΦ που θα σου πει ότι είναι φάνταζυ, αλλά είναι περίεργο θέμα το τι είναι πραγματικά το dune, γιατί πουθενά δε μας εξηγεί αν οι χωροχρονικές καμπυλώσεις λόγω του spice ισοδυναμούν με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός... Και αν δεν το έχεις διαβάσει μην καθυστερείς άλλο, πιάσε το τώρα!

 

ΥΓ: Το ΝΤΟΥΠ! πάει στο Χόμπιτ

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

ΝΤΟΥΠ! Για το Catch 22. Αλίμονο αν ήταν ΕΦ. Καμία σχέση smile.gif. Και δεύτερο ΝΤΟΥΠ! επειδή δεν το έχεις διαβάσει! Και ένα ΝΤΟΥΠ! για μένα που δεν έχω διαβάσει το Χόμπιτ, αν και υπόσχομαι ότι θα το διαβάσω μέσα στους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά παιδιά, θα σκοτωθείτε από τις πολλές πτώσεις.

 

Φυσικά και είναι εφ το Ντιουν. Και words, το flowers for algernon είναι ένα εξαιρετικό, εξαιρετικό μυθιστόρημα, για το οποίο αν έκανα ένα... Ντουπ!... για τον καθένα που δεν το έχει διαβάσει... θα είχα γεμίσει καρούμπαλα...

Link to comment
Share on other sites

5. Kim Stanley Robinson: Read Mars

 

 

χεχε, αυτό έχεις ήδη πείσει υποσυνείδητα τον εαυτό σου ότι θα το διαβάσεις.

 

Χαχα! Ωχ έχεις δίκιο! :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΟΥΠ! Για το Catch 22. Αλίμονο αν ήταν ΕΦ. Καμία σχέση smile.gif. Και δεύτερο ΝΤΟΥΠ! επειδή δεν το έχεις διαβάσει! Και ένα ΝΤΟΥΠ! για μένα που δεν έχω διαβάσει το Χόμπιτ, αν και υπόσχομαι ότι θα το διαβάσω μέσα στους επόμενους μήνες.

 

Ούτε εγώ έχω διαβάσει το Catch 22... Είναι στα αδιάβαστα (και μην με ρωτήσετε πόσα έχω αδιάβαστα... :p)

Link to comment
Share on other sites

Λέω να ξεκινήσω με το Brave new world του Χαξλευ. Μετά The Dispossessed - Le Guin. Και αναλόγως τι αδιάβαστο έχω στη βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

*γκουχ*γκουχ*γκουχ* πολλή σκόνη από όλα εκείνα τα ντάπα-ντούπα.

 

Λοιπόν, το εξής: ψήθηκα με την ιδέα, αλλά υπάρχει ένα προβληματάκι. Δε διαβάζω (πλέον) ΕΦ. Οπότε σκέπτομαι να το κάνω με Φσυγγραφείς, καθώς υπάρχουν μερικοί που δεν έχω αγγίξει ακόμα. Ας πούμε αυτόν τον καιρό σκεφτόμουν ν' αρχίσω επιτέλους την τριλογία του Prince of Nothing από R. Scott Bakker και για μετά υπάρχει εκείνη η Τηγάνα που όλο γυροφέρνω κι όλο δε με κάθεται, μετά Ρόμπιν Χομπ... μετά βλέπουμε.

 

 

 

ΥΓ. Ζηλεύω Γουόρντσμιθ. Φαντάσου, το μέλλον σου να περιέχει ένα ολοκαίνουργιο, ανεξερεύνητο, αδιάβαστο Γυρίστε το Γαλαξία... μμμμ...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το εξής: ψήθηκα με την ιδέα, αλλά υπάρχει ένα προβληματάκι. Δε διαβάζω (πλέον) ΕΦ. Οπότε σκέπτομαι να το κάνω με Φσυγγραφείς, καθώς υπάρχουν μερικοί που δεν έχω αγγίξει ακόμα. Ας πούμε αυτόν τον καιρό σκεφτόμουν ν' αρχίσω επιτέλους την τριλογία του Prince of Nothing από R. Scott Bakker και για μετά υπάρχει εκείνη η Τηγάνα που όλο γυροφέρνω κι όλο δε με κάθεται, μετά Ρόμπιν Χομπ... μετά βλέπουμε.

Θα μπορούσες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα φέρει το νέο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από κλήρωση, μου έτυχε το Ο Φτερωτός Άνθρωπος, του Α. Ε. Βαν Βογκτ, οπότε άρχισα να το διαβάζω. Αρκετά καλό μέχρι στιγμής και ενδιαφέρον. Η ελληνική έκδοση περιλαμβάνει και ένα διήγημα 28 σελίδων, με τον τίτλο Στο Σύμπλεγμα των Κενταύρων(Far Centaurus, 1944).

 

1. Larry Niven -

2. A. E. Van Vogt - Ο Φτερωτός Άνθρωπος (Από 13/9/2011 έως ΧΧΧΧ)

3. Samuel Delany -

4. Algis Budrys -

5. Ray Bradbury -

6. Thomas Disch -

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Υποθέτω η νεότερη γενιά αναγνωστών δεν έχει διαβάσει Βαν Βογκτ, καθώς δεν έχει μεταφραστεί πρόσφατα. Είναι εξάλλου πολύ κλασικός για να κινήσει το ενδιαφέρον εκδοτών και κοινού. Ούτε στο φόρουμ εδώ συζητάμε συχνά για τον ΒΒ και καλά έκανες να τον επιλέξεις για να τον γνωρίσεις.

 

Τη δεκαετία του '80 είχαμε βομβαρδιστεί με μια σειρά έργων του στις εκδόσεις Βίπερ για τα οποία διατηρώ αμφιβολία αν είχαν καλή μετάφραση, δεδομένου ότι μονίμως θυμάμαι να μην κατανοώ αρκετά πράγματα από την υπόθεση. Ξέρω εγώ; Λύκειο πήγαινα, μπορεί πράγματι να μην κατόρθωνα να συλλάβω κάποιες έννοιες και να μην έφταιγε ο μεταφραστής. Από την άλλη παρατηρώ και στο Space Beagle ότι ενώ σε γενικές γραμμές ο συγγραφέας χρησιμοποιεί ένα λόγο αργό, επεξηγηματικό, πολύ λογικό, μπορεί τελείως ξαφνικά με ένα τσακ-τσακ να περιγράψει ένα ολόκληρο σχέδιο που εκτυλίσσεται και αλλάζει τα πάντα. Σε βαθμό που πρέπει να γυρίσεις πίσω, να διαβάσεις ξανά 3-4 παραγράφους και να συμπληρώσεις και κάποιες εικόνες με τη φαντασία σου (κάνοντας υποθέσεις). Ίσως ήταν το στιλ του αυτό...

 

Παρεμπιπτόντως, ενώ εκείνα τα χρόνια είχα διαβάσει κάπου 10 ΒΒΒ (= Βίπερ Βαν Βογκτ) και τα έχω ακόμα + το space beagle που διαβάζω τώρα στο πρωτότυπο, δεν έχω διαβάσει το Φτερωτό Άνθρωπο για να πούμε και τίποτα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ο Φτερωτός Άνθρωπος μου άρεσε σε γενικές γραμμές, και σίγουρα θα διαβάσω και άλλα έργα του Βαν Βογκτ. Η μετάφραση του βιβλίου από τις εκδόσεις Λυχνάρι, μου φάνηκε καλή, δεν με ενόχλησε πουθενά. (ένα σχόλιο για το Φτερωτός Άνθρωπος, στο τόπικ με τις αξιολογήσεις). Μιας και έχω σχετική εμπειρία από ΒΙΠΕΡ, όχι βέβαια επιστημονικής φαντασίας, αλλά αστυνομικών και κατασκοπευτικών, σε γενικές γραμμές οι μεταφράσεις είναι εντάξει.

 

Αυτό το Σλαν του Βαν Βογκτ που στο διάλα θα το βρω; Είναι εκδόσεις Εξάντας.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εξάντας 1978, μετάφραση Φοίβου Αρβανίτη. Γράφω πάνω ότι το αγόρασα το Νοέμβριο 1983, ήμουν τότε δυο μηνών -πρωτοετής- φοιτητής στα Γιάννενα, χεχε. Λες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το βρεις 33 χρόνια μετά που κυκλοφόρησε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..