Jump to content

Project 6Χ6: Έξι συγγραφείς που θα γνωρίσετε μέσα σε έξι μήνες


Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται αυτό, να μας πεις την γνώμη σου όταν το τελειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα βιβλίο που βρίσκεται σε πολλές λίστες των κλασικών. Ως τώρα (είμαι στη μέση) το ενδιαφέρον εστιάζεται κυρίως στο ότι διαδραματίζεται σε ένα πολύ παράξενο πλανήτη (η βαρύτητα κυμαίνεται από 3 g στον ισημερινό ως μερικές εκατοντάδες στους πόλους) που δεν είναι σφαιρικός (οι πόλοι είναι πολύ πεπιεσμένοι) και γυρίζει πολύ γρήγορα γύρω από τον άξονα (η μέρα του κρατάει μερικά λεπτά). Το plot καθ' αυτό έχει περιορισμένο ενδιαφέρον -για την ώρα. Θα δούμε. Πάντως η «φυσική» είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων κόσμος, μέτρια υπόθεση, δηλαδή; Πάντως σαν ιδέα μου φαίνεται καλή, αλλά χρειάζεται και μια καλή υπόθεση που να σε δένει, αλλιώς η ιδέα μένει ανεκμετάλλευτη ως ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο το αναφερουν συχνα σε non fiction ειτε σχετικα με ΕΦ ειτε και εκλαικευμενης επιστημης για τον κοσμο και τις ιδεες του συγγραφεα αλλα για να μην κανει μεγαλη επιτυχια νομιζω θα υστερει σε αλλους τομεις κι ετσι δεν το διαβασα ποτε.Οχι οτι το εχω βρει ποτε εδω που τα λεμε.:huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα έγκαιρα και το 6ο για να είμαι μέσα στο χρόνο (31η Μαρτίου)...

 

Είναι το πολύ όμορφο και πολλά υποσχόμενο ως τώρα (σελίδα 40 από 250), Stations of the Tide του Michael Swanwick.

 

post-394-0-63810600-1331466193_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βλέπω τη φωτογραφία με τα 6 βιβλία που τελικά διάβασα, και τη φωτογραφία που είχα ανοίξει το τόπικ, με άλλα 9 βιβλία, διαπιστώνω ότι... τελικά διάβασα τελείως άλλα! Έξι στα έξι, άλλα από αυτά που είχα αρχικά υπολογίσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είχα υπόψη μου να τελειώσω το παιχνίδι στην εκπνοή της προθεσμίας, αλλά κάπως έτσι τα κατάφερα.

 

Τελική λίστα:

 

1. Gene Worlf: The Shadow of the Torturer

2. E.E. 'Doc' Smith: Triplanetary

3. Johanna Russ: The Female Man

4. Richard Matheson: I am Legend

5. Octavia Butler - Wild Seed.

5. Kim Stanley Robinson: Red Mar

6. Κ.W.Jeter: Δρ. Άντερ

 

Τελειώνοντας το Wild Seed αποφάσισα ότι μου φάνηκε φάντασι και σκέφτηκα να το αντικαταστήσω με το Ιλιον του Νταν Σίμονς.

 

Επειδή όμως ο Μάρτιος κύλησε δύσκολα και το Red Mar πολύ πιο αργά απ' όσο λογάριαζα, κατάλαβα ότι δε με παίρνει με τίποτα να διαβάσω το Ίλιον για την εξάδα μέχρι τις 31, κι έτσι το αντικατέστησα με το Δρ. Άντερ του K.W. Jeter. Το κριτήριο ήταν πολύ ευτελές (το μικρότερο ε.φ. μυθιστόρημα που είχα στη λίστα που να είναι πρώτη μου επαφή με τον συγγραφέα και επίσης στα ελληνικά για να το διαβάσω οσο μπορούσα πιο γρήγορα).

ΟΚ. Λοιπόν, μισή ώρα πριν τελείωσα τον Δρ. Άντερ.

Εξαιρετικά σκληρό και έξω από τα δόντια μυθιστόρημα, μπορώ να πω ότι παρόλο που δεν ταίριαζε και πολύ με τα γούστα μου, το βρήκα πάρα πολύ καλό. Το πρώτο μισό κύλησε νεράκι, μέσα σε 2 ώρες, με δυσκόλεψε λίγο το επόμενο, όπου είχα την αίσθηση ότι ο τύπος άρχισε λίγο Ντικικά κόλπα και δεν καλοκαταλάβαινα τι γινόταν, αλλά το έκλεισε καλά στο τέλος, εξίσου σκληρά όσο το είχε αρχίσει.

Αν έλειπε κι ένα εντελώς άσχετο κομμάτι

 

 

μ' ένα τρελαμένο εξωγήινο πλάσμα που δεν έπαιξε κανένα ρόλο, εκτός ίσως από το να εκφράσει μερικές φιλοσοφικές ανησυχίες του συγγραφέα,

 

 

 

θα του έδινα ένα 9.0 σε βαθμολογία (5.0 + 4.0).

Αφαιρώ μια μονάδα γι αυτή τη μεγάλη παράκαμψη, και βάζω Δρ. Άντερ 8.0 (4.0 + 4.0) και μια γερή προειδοποίηση:

 

όποιος έχει πρόβλημα με διεστραμμένες σεξουαλικές καταστάσεις, καλύτερα να το αποφύγει.

 

 

Δυο λογάκια και για το Red Mars: Πολύ καλός ο αποικισμός, με δυσκόλεψαν λίγο οι περιγραφές -ίσως να ήταν καλύτερα να το διάβαζα ελληνικά. Σε μερικά σημεία με κούρασε κάπως η ίντριγκα και ένα-δυο κίνητρα που δεν μπορούσαν να μου γίνουν άμεσα αντιληπτά, αλλά η γενική αποτίμηση ήταν καλή. Κάποια στιγμή θα πιάσω και τις συνέχειες.

 

So, game over, 6 βιβλία μέσα σε 6 μήνες. :book:

Edited by Tiessa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για μένα κατόρθωσα... το ακατόρθωτο, για άνθρωπο που έχει πτυχίο θετικών επιστημών. Μπερδεύτηκα και διάβασα... 7. Γίνεται;

 

Με τη σειρά που τα χάρηκα:

 

7. Guernina Night, Barry Malzberg. Πολύ κουραστικό και δύσκολο, χωρίς να μου ανταποδίδει κάτι ιδιαίτερο.

6. Mission of Gravity, Hal Clementy. Αρκετά καλό, αν και προβλέψιμο. Μεγαλύτερο ελάττωμα η εμμονή στην επιστήμη, αντί για τους χαρακτήρες.

5. Orbitsville, Bob Shaw. Στα θετικά, η μεγα-κατασκευή. Στα αρνητικά, ότι... μαθαίνουμε ελάχιστα για τη μεγα-κατασκευή. Και η πλοκή είναι προς το τέλος λίγο light adventure.

4. Stations of the Tide, Michael Swanwick. Εξαιρετική γλώσσα και κόσμος. Σούπερ ατμόσφαιρα. Αλλά... έχω κενά... Σε αρκετά σημεία έχανα τον ειρμό. Έχω την υποψία ότι στη δεύτερη ανάγνωση θα αναφωνήσω «Ω! Τι καλό!» αλλά μπορεί και «Ω! Καλά μας δουλεύεις;» Θα ηχογραφήσω τον ήχο για πειστήριο.

3. Make Room! X 2, Harry Harrison. Πολύ ωραία δυστοπία, πολύ καλοί χαρακτήρες. Και όμορφη, παρά τις συνθήκες, Νέα Υόρκη.

2. The Death of Grass, John Chistopher. Λάτρεψα αυτό το βιβλίο για την απίστευτα ρεαλιστική απόδοση του «τι γίνεται όταν η κοινωνία καταρρέει. Σε μια νύχτα μέσα». Must Read.

1. Slaughterhouse Five, Kurt Vonnegut. Άλλη κλάση. Μια κατηγορία πάνω από τα υπόλοιπα. Must must read.

 

 

Δυο λογάκια και για το Red Mars:

 

Τιέσα, και μια αξιολογησούλα για τον Κόκκινο Άρη;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διάβασες Nikosal, μόνο το βιβλίο του Βόνεγκατ έχει μεταφραστεί στα ελληνικά! Το οποίο και έχω διαβάσει και σίγουρα είναι must read. Πάντως το βιβλίο του Τζον Κρίστοφερ θα το τιμήσω κάποια στιγμή στα αγγλικά, πρέπει να είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

 

Τιέσα, και μια αξιολογησούλα για τον Κόκκινο Άρη;

 

Λοιπόν, άντε μια που με πέτυχες στις καλές μου: :)

 

Red Mars: (5,0 + 3,5) = 8,5

Link to comment
Share on other sites

4. Nihilio, με τον Μπιλ, τον Ήρωα του Γαλαξία του Χ. Χάρρισον.

 

Μιλιταριστική παρωδία που ήταν λίγο πιο υπερβολική από όσο ήθελα, αλλά εντάξει, εδώ το Starship Troopers διαβάζεται άνετα και ως παρωδία, τι να περίμενε κανείς από την παρωδία του...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..