Jump to content

SFF-NoWriMo 2011


Sonya
 Share

Recommended Posts

Το δικό μου σκεπτικό δεν ήταν ποτέ να βλέπω ή να σχολιάζω τα γραφόμενα κανενός. Ούτε καν ήξερα ή με έννοιαζε αν κάτι τέτοιο ήταν εφικτό. Μέχρι αυτή τη στιγμή δεν ξέρω πόσοι/ποιοι γραφουν και σε ποια σειρά προόδου βρίσκονται. Αυτά θυμόμουν μόνο από προηγούμενες χρονιές.

 

Τα καρτούν φέτος τα πετούσα στα τυφλά. Ήθελα, αν ήξερα ποιος είναι τελευταίος, να γράφω (στο έξω τόπικ φυσικά) ότι οι γύπες τσιμπολογούν τις πατούσες του. Αυτό μόνο. Και όχι μόνο συναντώ αντιπάθεια (ναι, είναι αντιπάθεια) αλλά καθαρή έχθρα στους βιτριολικούς γύπες. Τι να πω άλλο; Συγνώμη ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    43

  • DinoHajiyorgi

    59

  • aScannerDarkly

    30

  • niceguy0973

    26

Εγώ, πάντως, αιτούμαι ταπεινά να μου τσιμπολογήσουν οι γύπες τις πατούσες, γιατί μια βδομάδα στην Ελλάδα δεν έγραψα λέξη και τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου... Χρειάζομαι ένα ράμφος να ρουθουνίσει απειλιτικά στο σβέρκο μου...

 

Ε, καλοί μου γύπες; :)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον αναρρωτιέται, το κρυφό είναι κρυφό επειδή κάποιοι θα σηκώσουμε (έστω και για μερικές μέρες) κείμενα πολλών χιλιάδων λέξεων που δε θα θέλαμε να "καούν" από ανέβασμα σε δημόσιο χώρο στο ίντερνετ (δηλαδή από caching ή από το κατέβασμά τους από κάθε τρίτο). Επίσης θέλουμε να μπορούμε να συζητήσουμε άφοβα για το τι θα γράψουμε στο μυθιστόρημα που ίσως μία μέρα να πάμε σε εκδοτικό (και το να βγει πχ βιβλίο από εμένα και να μπορεί κάθε άσχετος με ένα google search να γράφω "Νομίζω ότι θα μου βγει ένα σκουπίδι που δε σώζεται με τίποτα" όσο έκανα το πρώτο draft δεν είναι ότι καλύτερο). Το υποφόρουμ είναι κρυφό ακριβώς επειδή κάνουμε που κάνουμε τόσο κόπο, ε, ας έχει και αντίκρυσμα. Ιδίως επειδή, από φέτος, θα μένουν και τόπικ για κάθε έργο ώστε ο συγγραφέας να ενημερώνει και για το post-wrimo του, πχ αν το προχώρησε, αν κάνει edit, αν έχει κάποια απορία, τα σχόλια όσων μπορεί να διαβάσουν το wrimo και τα λοιπά.

 

Και επειδή μπορεί να υπάρξει κάποιος που θα σκεφτεί "Μα γιατί δεν αφήσατε τον καημένο το Ντίνο μας να βλέπει;" ακούστε πώς έχει το πράγμα. Ο μόνος που μπορεί να βάλει κάποιον στο υποφόρουμ του Nanowrimo (και γενικά σε κρυφά υποφόρα) είναι ένας admin. Δηλαδή ο Robin Hood. Ο mod δεν έχει πρόσβαση σε αυτά τα εργαλεία. Για αυτό και βγήκε ανακοίνωση να στέλνουν οι ενδιαφερόμενοι PM στο Στέφανο και σε εμένα (για να βλέπω ποιοι έχουν πρόσβαση). Και αν ρωτάτε, δεν έχουν μπει μόνο άτομα που γράφουν, ένας θεατής είναι μέσα (και αν ψάξω ίσως βρω και δεύτερο, αν και έχω αμφιβολίες) και έχει κάνει και την παρουσία του αισθητή με ένα ποστ πριν 2-3 μέρες. Ένα ποστ διακριτικό, που δεν ενόχλησε κανένα και πέρασε στο βρόντο.

1η Νοέμβρη, στις 1:13 το βράδυ, γυρνάω σπίτι και λαμβάνω PM από το Ντίνο που μου ζητάει, αν είναι δυνατόν να του επιτρέψω να δει το κρυφό υποφόρουμ. Ανακοίνωση υπήρχε, οπότε του απαντάω (ακριβώς με αυτά τα λόγια και λακωνικά γιατί παράλληλα είχα ξεκινήσει το WriMo): "Δε μπορώ να σου επιτρέψω. Μίλα στο Στέφανο." Από ότι είπε και ο ίδιος ποτέ δεν έστειλε PM στο Στέφανο, που μάλλον θα τον είχε βάλει μέσα.

Οπότε, Ντίνο, αντί να γκρινιάζεις ότι δε σε παίζουμε, ξεκίνα να διαβάζεις και να ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες που σου δίνονται. Αυτό ισχύει για όλους.

 

Και τώρα πάω να προσθέσω μερικές λέξεις ακόμα στο κείμενό μου, και, αν είναι κάθε Νοέμβρη να πρέπει να γράφουμε μακρυνάρια για αυτονόητα πράγματα να μας επιτρέψετε να τα μετράμε στο word count μας (προβλέπω το έργο μου: "Οι απαντήσεις ενός mod του Sff.gr" το Νοέμβρη του 2012 να τελειώνει στις 6 μέρες)

 

ΥΓ: Οι γύπες ενοχλούν όταν σπαμάρονται 5-5 κάθε μέρα. Αν ήθελες να ήσουν δίκαιος, θα έβαζες έναν γύπα όποτε έγραφες έναν αριθμό λέξεων που θα είχες ορίσει εσύ ως όριο για την ημέρα, έτσι για το σπορτινγκ της υπόθεσης.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

"Κρυφό" ; Με εισαγωγικά; Χμ, κάτι δεν μου αρέσει εδώ.

Ακριβώς. Να μην σου αρέσει. Κι όχι επειδή υπονοείται ότι έχω "κάνει μάτι" στο γράψιμο σας.

 

Στην δική σου μόνο περίπτωση Άννα, "κρυφό" = "προδοτικό", "μαχαιριά στην πλάτη", "μπαμπέσικο", "αχάριστο"... ...

Κι εδώ άφησα τα εμότικον επίτηδες απ'έξω, γιατί με την Άννα δεν χρειαζόμαστε μεταξύ μας εμότικον.

 

Ναι, αλλα η Άννα δεν κατάλαβε τι λες ρε φίλε. Μπέσα για μπέσα. Δεν - κατάλαβα.

Μετά που διάβασα τη συνέχεια του τόπικ βέβαια τελικά κατάλαβα (μάλλον), αλλά τι να πω. Υπερβάλλεις. Υπερβάλλεις, και νομίζω ότι πρέπει να κουλάρεις λίγο και να δεις τα πράγματα από έξω. Θα δεις πόσο αστεία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το SFF πρέπει να μετονομαστεί σε:

 

SHFH: Science fiction - Horror - Fantasy - Humor

 

Χρειαζόμαστε λίγο χιούμορ στη ζωή μας νομίζω, εεεεεεεεε;;;;:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο κύριος εβδομήντα τέσσερις χιλιάδες λέξεις και πάω για τις ογδόντα μιλάει κιόλας. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Νομίζω πως το SFF πρέπει να μετονομαστεί σε:

 

SHFH: Science fiction - Horror - Fantasy - Humor

 

Χρειαζόμαστε λίγο χιούμορ στη ζωή μας νομίζω, εεεεεεεεε;;;;:lol: :lol:

Εφτασεεεεεεεε

(Είναι γυναικείο γιατι υπογράψανε στο t-shirt της Ευθυμίας:lol: )

post-2065-0-85249100-1322155298_thumb.jpg

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Βρε τους καρδούλα τους βάλτσουρς, αλλά να... θα μπορούσανε να περιμένουνε ένα ψωροβδόμαδο που μας έμεινε να τελειώσουμε, πριν θέσουνε τα παράπονά τους για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

O.T.

Εκτάκτως εμβόλιμο φλασάκι στο μικρό διαστημόπλοιο.

 

Ξαφνικά ο Κυβερνήτης και όσοι ήταν στη γέφυρα, άκουσαν μια φασαρία στον διάδρομο.

Ο Κυβερνήτης, με ένα νεύμα είπε σε όλους να μείνουν στη θέση τους και πήγε να δει τι συμβαίνει. Εκεί είδε με έκπληξη, την Υποπλοίαρχο να τραβολογάει κάτι που προσπαθούσε να διασώσει ο γιατρός.

«Παρακαλώ αφήστε το, δεν είναι αυτό που νομίζετε» έλεγε συγκρατημένα ο γιατρός.

Η Υποπλοίαρχος, μαινόμενη τραβολογούσε αυτό που όταν ο Κυβερνήτης πλησίασε είδε ότι έμοιαζε με ένα πουλερικό. Πούπουλα άρχισαν να πετάνε στον διάδρομο.

Μη καταφέρνοντας να ηρεμίσει την Υποπλοίαρχο, ο γιατρός με πιο έντονο ύφος φώναξε.

«Δεν είναι γύπας, είναι η γαλοπούλα για τα Χριστούγεννα, άστο βρε κορίτσι μου το ζωντανό»

Με την παρέμβαση του Ναης-κάμποσο, η Υποπλοίαρχος αποχώρησε βρίζοντας από τον Αλφα του Κένταυρου μέχρι τα τέτοια του Κόμπες.

Έντρομη με την πλάτη στον τοίχο, η Λαξεμένη είχε ακινητοποιηθεί από δυο-τρία φτερά που πετούσαν μπροστά της. Ο γιατρός μετέφερε την άτυχη γαλοπούλα στο αναρρωτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Οι γύπες φέτος θα πεινάσουν, ήδη μετράμε πέντε νικητές και ακόμα πρέπει να είμαστε στα μισά.

Link to comment
Share on other sites

6 νικητές. :)

 

Μπράβο ρε παιδιά. Μας κάνετε περήφανους :)

Τίποτα συνόψεις/αποσπάσματα/βιβλία ολόκληρα παίζει να διαβάσουμε (όταν με το καλό έρθει η ώρα για διορθώσεις);

 

Edit: διαβάζοντας την προηγούμενη συζήτηση, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η ερώτηση...

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και να παρεξηγηθεί επειδή προσφέρεσαι να διαβάσεις αυτά που γράψαμε. Αλλά νομίζω ότι οι διορθώσεις θα πάρουν πολύ, (τουλάχιστον εγώ, δεν το βλέπω να το έχω έτοιμο πριν την άνοιξη), χώρια που κάποιοι δεν τελειώσαμε τα βιβλία μας, απλά τις 50.000 λέξεις του στοιχήματος.

Link to comment
Share on other sites

6 νικητές. :)

 

Μπράβο ρε παιδιά. Μας κάνετε περήφανους :)

Τίποτα συνόψεις/αποσπάσματα/βιβλία ολόκληρα παίζει να διαβάσουμε (όταν με το καλό έρθει η ώρα για διορθώσεις);

 

Edit: διαβάζοντας την προηγούμενη συζήτηση, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η ερώτηση...

Πρόσεξε, το βιβλίο μου αποτελείται από τρεις σπονδυλωτές ιστορίες. Είμαι στις 48000 λέξεις και τώρα τελειώνω την πρώτη. Και μετά με βλέπω να το αφήνω και να αρχίζω τις διορθώσεις σε παλιότερα βιβλία και κάτι short stories που θέλω να γράψω. Άρα ζήσε μαύρε μου...

Link to comment
Share on other sites

έγω έχω να πω ότι γίνεται όλο και πιο ζόρικο να βρίσκω διαφορετικά emoticons για τους νικητές

και μακάρι να γίνει ακόμη πιο δύσκολο :8):

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Μην είδατε το Νικολή

που στο πι σι του λειώνει

τον φάγανε τα RPG

δεν βλέπω να τελειώνει

:guitar:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω παρατήσει από τα μέσα του μήνα, στις 22.000 λέξεις. chinese.gif

Και, δυστυχώς, δεν με έφαγαν τα rpg αλλά κάποιοι άλλοι απρόσμενοι παράγοντες, που έριξαν τη διάθεση για συγγραφή στα τάρταρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εγώ τα έχω παρατήσει από τα μέσα του μήνα, στις 22.000 λέξεις. chinese.gif

Και, δυστυχώς, δεν με έφαγαν τα rpg αλλά κάποιοι άλλοι απρόσμενοι παράγοντες, που έριξαν τη διάθεση για συγγραφή στα τάρταρα.

Συγνώμη Νικολή δεν το ήξερα, λίγη πλάκα είπα να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω παρατήσει από τα μέσα του μήνα, στις 22.000 λέξεις. chinese.gif

Και, δυστυχώς, δεν με έφαγαν τα rpg αλλά κάποιοι άλλοι απρόσμενοι παράγοντες, που έριξαν τη διάθεση για συγγραφή στα τάρταρα.

Συγνώμη Νικολή δεν το ήξερα, λίγη πλάκα είπα να κάνω.

 

Ναι, ντάξει, δεν μπορούσες να το ήξερες. Πάντως δεν πέθανε και κανένας, όπως βλέπεις είμαι χαλαρός και light. tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..