Jump to content

SFF-NoWriMo 2011


Sonya
 Share

Recommended Posts

Κοίτα, μπορείς να παίξεις εις πάσα περίπτωση. Το αν θα καταφέρεις τις 5000 ή τις 50000 λέξεις είναι αδιάφορο. Γράφε κι όπου σε βγάλει! Αν ο προσωπικός σου στόχος είναι οι 15000 λέξεις, τότε εσύ για σένα (που είναι και ο στόχος του νανόριμο) θα είσαι νικητής. Άσε που μπορεί να σε τσιτώσει το όλο νταβαντούρι και να καταλήξεις με περισσότερες λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    43

  • DinoHajiyorgi

    59

  • aScannerDarkly

    30

  • niceguy0973

    26

Με όλα αυτά ως δεδομένα, μάλλον ο πιο ρεαλιστικός στόχος για τον κύριο Μανωλιό θα ήταν να έχει τελειώσει μέσα στο Νοέμβριο τη σχεδιαστική δουλειά του μυθιστορήματος (σκελετούς, σχεδιαγράμματα, σύνοψη χαρακτήρων κλπ). Όσο για την ολοκλήρωση του ίδιου του μυθιστορήματος, μάλλον πρώτα θα βγει η Ελλάς από την κρίση...:chinese::devil2:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μπορείς να παίξεις εις πάσα περίπτωση. Το αν θα καταφέρεις τις 5000 ή τις 50000 λέξεις είναι αδιάφορο. Γράφε κι όπου σε βγάλει! Αν ο προσωπικός σου στόχος είναι οι 15000 λέξεις, τότε εσύ για σένα (που είναι και ο στόχος του νανόριμο) θα είσαι νικητής. Άσε που μπορεί να σε τσιτώσει το όλο νταβαντούρι και να καταλήξεις με περισσότερες λέξεις.

Απευθύνεσαι στον aScannerDarkly βεβαίως. Η Σουηδία δεν σου έκανε το μυαλό τόσο πουρέ ακόμα, ε;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, στο θέμα της ταχύτητας είμαι ομοιοπαθής.

 

...είπε αυτός που στο προηγούμενο εργαστήρι της ΑΛΕΦ έγραψε 7.000.

Link to comment
Share on other sites

... Το οποίο μου πήρε πάνω από δύο μήνες και είναι το δεύτερο μεγαλύτερο κείμενο που έχω γράψει (το μεγαλύτερο είναι για το φετινο εργαστήρι, 7800 - ξεπέρασα το όριο!:yahoo:)

 

Μιχάλη, γράψε όσο θες. Η μόνη απαίτηση που έχουμε είναι, όταν το βιβλίο σου πάρει Locus, να αναφέρεις ότι βάλαμε κι εμείς ένα πολύ μικρό λιθαράκι.

Link to comment
Share on other sites

OK. Χιχι! Δεν θα το πιστεύει ο κύριος Μανωλιός από πού του ήρθε...:devil2:

 

 

Πιπέρι Scanner! Πιπέρι!

 

Link to comment
Share on other sites

Μία πρόταση, που έχω ξανακάνει, σαν πρόσθετο εργαστήρι συγγραφής αν θέλετε. Με το τέλος της διοργάνωσης - ίσως και κανένα μήνα μετά, μήπως θέλετε να τα ξανακοιτάξετε - αναλόγως βέβαια με το τι έχει μαζευτεί, όσοι έχουν γράψει κάτι (ας είναι και 30000, δεν έγινε τίποτα) να χωριστούν σε τριάδες, ζευγάρια (αυτό έχει να κάνει με τον αριθμό συμμετοχών) και να ανταλλάξουν κείμενα, για να σχολιάσουν διορθώσουν κτλ ανηλεώς ο ένας του άλλου.

 

Θα μου πείτε, αυτό το κάνουμε και ιδιωτικά, με πμ, αλλά θα ήταν επιπλέον κίνητρο αν γινόταν κάτι σαν μικρό εργαστήριο. Τι λέτε;

 

(Μια διαφορά θα είναι ότι θα μπορεί ο καθένας να δει και τα σχόλια που δεν ανήκουν στη δικιά του ομάδα, ίσως ακόμη και να διαβάσει-σχολιάσει και κάτι άλλο αν βρει το χρόνο, τη διάθεση κτλ κτλ). Δεν το έχω τελειοποιήσει ακόμα ως σχέδιο, αλλά η βασική ιδέα είναι αυτή.

 

Αυτό βέβαια αποκλείει όσους θέλουν να γράψουν στα σουαχίλι, εκτός κι αν βρούνε κάποιον που να γνωρίζει.

Και όσου θέλουν να κρατήσουν το draft κρυμμένο καλά στο συρτάρι τους. Επίσης, αν είναι να βρει κάποιος "θύματα" να διαβάσουν μία έκδοση του μυθιστορήματός του, ας το κάνει όταν έχει τελειώσει και ο ίδιος τις διορθώσεις - όσοι έχουν κάτσει να διορθώσουν nanowrimo τους καταλαβαίνουν τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι απλώς μια ιδέα, ούτε πρέπει να είναι υποχρεωτικό για όποιον συμμετάσχει στο nanowrimo. Ας τελειώσει πρώτα η συγγραφή και βλέπουμε αν και πόσοι μπορεί να θέλουν να συμμετάσχουν. Η ιδέα πάντως είναι να δοθεί και κάποιος χρόνος για τις πρώτες διορθώσεις πριν ξεκινήσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σαρωτή, εγώ είμαι το τυπικό παράδειγμα αυτού που λες. Έγραφα ΕΩΣ 10,000 λέξεις, πριν πω το "δε βαριέσαι, ας το δοκιμάσω, το πολύ-πολύ να χάσω". Και μετά το πρώτο μου Νανόριμο, γράφω ποταμούς. Ποταμούς, αφού όλοι εδώ με ξέρετε ως η τουβλογράφος... Η οποία πριν το 2007 δε ήξερε καν πώς να στίσει μια νουβέλα, ώστε να ξεπεράσει τις 10,000, πόσο μάλλον να φτάσει τις 50,000.

 

Λέω τώρα, μπορεί αυτό το Νανορίμο να είναι η δική σου πόρτα προς τα μεγάλα κείμενα. Just sayin'.

 

Μιχάλη, αυτό που λέει η Σόνυα. Δε θα είσαι επίσημος νικητής Νανορίμο, αλλά θα είσαι νικητής, τουλάχιστον στα μάτια εκείνων που το έχεις ανακοινώσει. Για να μην πω στα δικά σου μάτια, που είναι και το σπουδαιότερο.

 

Τώρα για το εργαστηριακό μέρος... Χμμμ... αρκεί να σας πω ότι τα δύο τελευταία Νανόριμο, τα δικά μου, είχαν τυπογραφικά λάθη, γιατί έγραφα τόσο γρήγορα να προλάβω, που δε γύριζα καν να τα διορθώσω. Είστε απολύτως σίγουροι ότι θέλε να διαβάσετε και να σχολιάσετε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, επαναλαμβάνω ότι είναι απλώς μια πρόταση, την οποία ούτε έχω συζητήσει ακόμα με το Στέφανο.

 

Πέρα από αυτό, θα μπορούσε να δοθεί άλλος ένας-δυο μήνες μετά τη λήξη του nonowrimo, ώστε να ολοκληρώσουν - διορθώσουν - ψειρίσουν οι συμμετέχοντες ό,τι έχουν γράψει. Έτσι κι αλλιώς, αν τελικά γίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει, όσοι θέλουν να πάρουν μέρος, να το κάνουν με σοβαρή διάθεση και μια δέσμευση ότι θα έχουν κάτι - όχι απαραίτητα 50000 λέξεις - για να παρουσιάσουν.

 

Το είπα εδώ για να πάρω ένα κλίμα, να δω αν γενικά το βρίσκετε καλή ιδέα. Προς το παρόν είναι μονάχα μια ιδέα.

 

Με την ευκαιρία, αν τελικά γίνω τουβλογράφος δε θα με αναγνωρίζω:lol:.

 

Για πείτε οι βετεράνοι, τι συμβούλές έχετε προς εμάς τους ψάρακες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έλεγα ότι φέτος δεν θα δοκίμαζα πάλι. Αλλά τώρα που είδα το τόπικ, διαπίστωσα την αλήθεια: το εγχείρημα μου έμεινε μαράζι από πέρυσι. Αν δεν μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, όπως γενικά πέρυσι τον χειμώμα, νομίζω ότι θα τα καταφέρω. Έχω αρχίσει ήδη με έναν σκελετό μυθιστορήματος, και όπως το πάω δεν βλέπω να τον τελειώνω σύντομα. Οπότε, τρώω όλο τον Οκτώβρη στον σκελετό και 1 Νοέμβρη ξεκινάω μαζί σας!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, να μαζευόμαστε πολλοί!

 

Η ερώτηση προς την διαχείριση ισχύει: ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΝΑΝΟΡΙΜΟ ΦΕΤΟΣ, ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ;

Link to comment
Share on other sites

λέω να δοκιμασω και εγώ την τύχη μου μιας και θέλω αν γράψω κάτι που να ξεπερνάει τις 20.000 χιλιάδες λέξεις

αν και δεν υπάρχει περίπτωση :/

Από την Τρίτη αρχίζω να ετοιμάζω τα περί της πλοκής

 

καλή τύχη στους υπόλοιπους :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τελειώσω το περσινό. Τις 50.000 δεν τις έχω, αυτό πρέπει να το παίρνει κανείς απόφαση κάποια στιγμή. Όμως κάνω πραγματικά πολύ δουλειά έτσι, κι ας πούμε ότι για φέτος θα φτάσω τις 30.000. Θα είμαι ευτυχής :) (Εξάλλου θα είναι οι διπλές από του κυριού Mman :p :p :p )

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, να μαζευόμαστε πολλοί!

post-1004-0-68622400-1317473102_thumb.jpg

post-1004-0-95135800-1317473086_thumb.jpg

post-1004-0-22582000-1317473068_thumb.jpg

post-1004-0-69506100-1317473050_thumb.jpg

 

Θα περάσω μάλλον καλά τον Νοέμβριο. My pop-corn month of the year! Χι-χι-χι!

 

post-1004-0-61733800-1317473120_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, να μαζευόμαστε πολλοί!

post-1004-0-68622400-1317473102_thumb.jpg

post-1004-0-95135800-1317473086_thumb.jpg

post-1004-0-22582000-1317473068_thumb.jpg

post-1004-0-69506100-1317473050_thumb.jpg

 

Θα περάσω μάλλον καλά τον Νοέμβριο. My pop-corn month of the year! Χι-χι-χι!

 

post-1004-0-61733800-1317473120_thumb.gif

 

Πωπω, αυτά πόνεσαν πολύ! Ευτυχώς που έχω βάλει λογικό στόχο...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, με το που δήλωσε συμμετοχή ο Μανωλιός, πλάκωσαν οι κυρίες:chinese:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι στόχο θέλει. Άλλος μπορεί να θέλει να γράψει 5 ιστορίες των 10000 λέξεων ή καθεμία, ή μία ιστορία των 18746 λέξεων. Και να πετύχει το στόχο του. Αλλά NaNoWriMo δεν θα είναι. Θα είναι PersonalWriMo. Το NaNoWriMo σημαίνει πως γράφεις ένα ολοκληρωμένο μυθιστόρημα με 50000+ λέξεις. Ή έστω (αν κάποιος έχει ξεκινήσει κάτι) ό,τι έχει γράψει ΣΥΝ 50000 λέξεις. Και ολοκληρωμένο.

 

Από κει και πέρα, όλοι οι καλοί χωράνε. Αν κάποιου π.χ. του "βγει" ολοκληρωμένο στις 35000 λέξεις, δεν βλέπω το λόγο γιατί να το σπρώξει και καλά ως τις 50000. Αλλά και πάλι δεν θα είναι NaNoWriMo. Θα είναι μια καινούργια novelette φυσικά, πράγμα πολύ ωραίο από μόνο του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, να μαζευόμαστε πολλοί!

 

Η ερώτηση προς την διαχείριση ισχύει: ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΝΑΝΟΡΙΜΟ ΦΕΤΟΣ, ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ;

 

Περίμενε λιγάκι και θα κανονιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να στεγαστούμε, για πείτε, για πείτε... Κάνατε τίποτα; Δώστε και καμιά συμβουλή σε μας τα στραβάδια.

Link to comment
Share on other sites

Οκέι, σοφίας fountain mode on.

 

1) Εκμεταλλευόμαστε με κάθε τρόπο τον Οκτώβρη. Σχεδιάγραμμα, λίστα χαρακτήρων, σκηνές, έρευνα, σάουντρακ για τη διάρκεια της συγγραφής. Επίσης ενημερώνουμε το κοινωνικό μας περιβάλλον για την απόλυτη ανάγκη να εξαφανισζόμστε κατά τις διάρκεια του Νοέμβρη και να μη μας πιέζουν, εφόσον δεν έχουμε ακόμη πιάσει το όριο λέξεων της ημέρας.

 

2) όσο γράφουμε, καλό θα είναι να αποσυνδεθούμε από τα πράγματα του διαβόλου, όπως ίντερνετ και τηλεόραση. Άμα γράφω, γράφω.

 

3) Δε διαλέγουμε τις ώρες γραφής, γράφουμε όποτε μπορούμε! Δε μας πιάνουν οι ιδιοτροπίες για κανέναν λόγο. "Έχω δύο ώρες ελεύθερες να γράψω, αλλά δεν έχει νυχτώσει ακόμη που μου αρέσει να γράφω νύχτα..." Ούστ, κακομαθημένο! Γράφε!

 

4) Ακόμη κι αν είμαστε σίγουροι ότι δε θα πιάσουμε το όριο της ημέρας, γράφουμε. 500 λέξεις, 500 λέξεις. 100 λέξεις, 100 λέξεις. Στο τέλος όλο και μαζεύονται τα φασούλια στο σακούλι.

 

5) Είναι λογικότατο να μας πιάσει τεμπελιά, writer's block ή απλά αναποδιές in real life. Δεν κάνουμε τους καταραμένους ήρωες, θρηνώντας τη χαμένη ευκαιρία, αλλά γράφουμε όποτε μπορέσουμε, χωρίς να χάσουμε την ψυχραιμία μας. Ιστορίες τρέλας όπως η δική μου ή του Νιχίλιο, με 25,000 μέσα σε 4 μέρες, είναι εφικτές. Τολμώ να πω από όλους.

 

More on the way.

 

Α!!! Αποσυνδέουμε επίσης τη χρονοβόρα κατάρα που λέγεται ορθογραφικός έλεγχος! Ξέρεις πόσο χρόνο μπορεί να σου φάει; όπως επίσης, δένουμε και φιμώνουμε τον inner editor, σκάσε λέμε, θα το διορθώσω το Δεκέμβρη! Τώρα χρειάζομαι το first draft όσο πιο γρήγορα γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..