Jump to content

SFF-NoWriMo 2011


Sonya
 Share

Recommended Posts

[...] Κι από δικαιολογίες, άλλο τίποτα! :)

Ναι, σ' αυτό, τουλάχιστον, ήμουν ανέκαθεν καλός. Τέλος πάντων, το SFF-NoWriMo θα πάει μια χαρά και χωρίς εμένα, όπως πήγε και τις προηγούμενες χρονιές. Δεν χανόμαστε.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    43

  • DinoHajiyorgi

    59

  • aScannerDarkly

    30

  • niceguy0973

    26

OK, έχουμε επίσημη αναβολή εκτόξευσης. Το πρόγραμμα αναπροσαρμόζεται πίσω στην προ-NaNoWriMo εποχή: Η πρώτη λέξη να γραφτεί την 1/1 (καλά, την 2/1) του 2012.

Εσύ δεν είσαι απλά συγγραφέας, είσαι κυριολεκτικά η NASA.

Link to comment
Share on other sites

Θα το τολμούσα, αν δεν με είχε, εδώ και καιρό, πείσει κάποιος κύριος (κι αυτός) Howard Newton:

 

People forget how fast you did a job - but they remember how well you did it.

 

1)Εγώ νομίζω ότι κι αυτή είναι μια από τις δικαιολογίες που βρίσκεις για να είσαι ψείρας και να απορρίπτεις τα πάντα. Μην ξεχνάς ότι το πρώτο ό,τιδήποτε που κάνει κανείς δεν είναι ποτέ το καλύτερο. Αν κάνεις τόσον καιρό να τελειώσεις το πρώτο σου μυθιστόρημα, το δεύτερο-τρίτο-τέταρτο (λέμε τώρα) ίσα που θα προλάβουν να το διαβάσουν τα τρισέγγονα τής TheSeaIsBurned στο γηροκομείο, όσο τους επιτρέπει ο καταρράκτης...

2)Ο μέγας τουβλογράφος Solonor λέει ότι πρέπει πρώτα να γράφεις και μετά να διορθώνεις. Βέβαια σε θεωρεί καλύτερο συγγραφέα από τον εαυτό του, αλλά αυτός έχει τελειώσει και μερικά μεγάλης έκτασης έργα. Βελτιώνεται κανείς με την εξάσκηση, όχι με το να προσπαθεί να διορθώσει κάτι που δεν το έχει γράψει καν ακόμα.

3)Είναι που δυσκολεύεσαι να γράψεις απλά και κατανοητά και σου βγαίνουν "σοκολάτες", που σε ένα μεγάλο κείμενο δε δουλεύουν ως μορφή.

4)ΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΙΣ! Και μη μας ενημερώνεις κάθε φορά για ποιο λόγο σταμάτησες, γιατί αποθαρρύνεις και τους υπόλοιπους. Και θα τους κολλήσεις και ψείρες...

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Είναι που δυσκολεύεσαι να γράψεις απλά και κατανοητά και σου βγαίνουν "σοκολάτες", που σε ένα μεγάλο κείμενο δε δουλεύουν ως μορφή.

:wub: My wife, ladies and gentlemen!

Link to comment
Share on other sites

1) Μην ξεχνάς ότι το πρώτο ό,τιδήποτε που κάνει κανείς δεν είναι ποτέ το καλύτερο. [...]

2)Ο μέγας τουβλογράφος Solonor λέει ότι πρέπει πρώτα να γράφεις και μετά να διορθώνεις. [...] Βελτιώνεται κανείς με την εξάσκηση, όχι με το να προσπαθεί να διορθώσει κάτι που δεν το έχει γράψει καν ακόμα.

3)Είναι που δυσκολεύεσαι να γράψεις απλά και κατανοητά και σου βγαίνουν "σοκολάτες", που σε ένα μεγάλο κείμενο δε δουλεύουν ως μορφή.

4)ΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΙΣ! Και μη μας ενημερώνεις κάθε φορά για ποιο λόγο σταμάτησες, γιατί αποθαρρύνεις και τους υπόλοιπους. [...]

 

1) Σωστά όλ' αυτά, αλλά δεν είναι το πρώτο. Θα είναι το τέταρτο. Έχουν προηγηθεί άλλα τρία με 45.000, 75.000 και 115.000, αλλά τα έφαγε το συρτάρι γιατί δεν βλέπονται -κι αυτό δεν είναι μόνο προσωπική μου άποψη. Αυτό εδώ φιλοδοξώ να μπορώ να το δείχνω.

2) Κι αυτό σωστό, αλλά εγώ το βρίσκω δύσκολο να κάνω σημαντικές αλλαγές, οπότε προσπαθώ να αποφύγω τις χοντράδες πριν ξεκινήσω. Έτσι δουλεύω, τι να κάνουμε;

3) Εεεμμμ, δεν νομίζεις ότι είναι καιρός να ξεκολλήσεις από ένα κείμενο του 1993 το οποίο έτσι κι αλλιώς έιναι ακραία περίπτωση;

4) Συγνώμη, αλλά δεν σας πρήζω. Δήλωσα συμμετοχή εδώ και θεώρησα αγένεια να την κάνω στα μουλωχτά και να με ψάχνετε. Οπότε απλώς ανακοίνωσα ότι δεν θα ξεκινήσω. Απο κει μέχρι να βρεθώ να απολογούμαι γι' αυτό (ή για το ότι δεν γράφω), νομίζω υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση.

 

Παιδιά, το τόπικ δεν είναι για μένα, ούτε για τα κολλήματά μου. Είναι για το SFF-NoWriMo. Ξεχάστε με και ξεκινήστε.

Link to comment
Share on other sites

Μερσί στις κυρίες. Όσο για τον κύριο, μάλλον τον πρόγκηξα κάπως υπερβολικά.

1)Ίσως τα κριτήριά σου είναι πολύ αυστηρά (=ψείρας) και αυτό που γράφεις τώρα ήδη "βλέπεται", χωρίς τόσες πολλές διορθώσεις. Το έχεις δείξει και σε άλλον;

2)Οκ, πάσο. Αλλά ίσως ένα κομμάτι τελειωμένου κειμένου σου έδινε παραπάνω σπρώξιμο για να συνεχίσεις. Τεσπά, όπως νομίζεις.

3)Αναφέρομαι συμβολικά στο πιο ακαταλαβίστικο από τα διηγήματά σου που έχω διαβάσει - δεν εννοώ μόνο αυτό. Θεωρώ ότι γενικά γράφεις δυσνόητα(π.χ. "Θα είσαι εδώ" κ.ά.)πλην εξαιρέσεων("Αίθρα", "Περίπατος στον Άρη", "Μόνα" κλπ), απλώς παίρνω ως παράδειγμα την πιο ακραία περίπτωση.

4)Οκ, μην αρπάζεσαι. Απλώς επειδή μερικοί γράφουν "με την ανάσα Μανωλιού στο σβέρκο τους", είπα μήπως η αναφορά των πισωγυρισμάτων σου εδώ αποθαρρύνει τα πλήθη.

Συγγνώμη αν σου κόλλησα υπερβολικά με το προηγούμενο ποστ, αλλά εφόσον κάποιοι σε θεωρούν από τους καλύτερους συγγραφείς εδώ μέσα και ανυπομονούν να διαβάσουν κείμενά σου, είναι από απογοητευτικό έως αποθαρρυντικό να απορρίπτεις συνέχεια ο ίδιος αυτά που έχεις γράψει(και να μην τα ολοκληρώνεις, για να μπούμε στη σειρά επιτέλους να τα διαβάσουμε). Έχεις δημιουργήσει ένα αναγνωστικό κοινό και υποχρεώσεις απέναντί του, καλώς ή κακώς(εδώ την ψωνίζεις;-)).

Αν έγραφες το βιβλίο σου την ώρα που γράφεις ποστ εδώ...;:flowers:

O.T.

(πολύ μου αρέσει αυτό το emoticon, είναι πολύ γλυκούλι!)

 

Είναι που δυσκολεύεσαι να γράψεις απλά και κατανοητά και σου βγαίνουν "σοκολάτες", που σε ένα μεγάλο κείμενο δε δουλεύουν ως μορφή.

:wub: My wife, ladies and gentlemen!

 

Έννοια σου και τελειώνει η δίαιτα...:devil2:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τα κριτήριά σου είναι πολύ αυστηρά (=ψείρας) και αυτό που γράφεις τώρα ήδη "βλέπεται", χωρίς τόσες πολλές διορθώσεις.

Τα "συρταριασμένα" θα κυκλοφορήσουν διορθωμένα και συμπληρωμένα μια μέρα, κάτω από την πένα της κόρης του, όταν ο daddy Μανωλιός θα έχει εγκαταλείψει τον μάταιο τούτο κόσμο. :mf_bookread:

 

Έννοια σου και τελειώνει η δίαιτα...:devil2:

 

:give_rose: Yes dear.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι δεν πρόκειται με τίποτα να το τελειώσω, μιας και γράφω με mood swings, αλλά σκέφτομαι οτι θέλω να επεκτείνω τη Μιράπολη, (εδώ κι αιώνες:tease:).

 

Με θέλετε για παρέα; (Αν και τις 50.000 λέξεις δεν τις φτάνω ούτε με το πιστόλι στον κρόταφο;):sweatdrop:

 

Θα παίρνω θάρρος να στρώνομαι.:hunter:

 

Κύριε Μανωλιέ:pokey: γράψτε και εσείς!
Link to comment
Share on other sites

Απλώς ξεκίνησες με σκοπό να αιφνιδιάσεις τον κύριο Μανωλιό και να μην ξέρει από πού του ήρθε, και ξαφνικά ο κύριος Μανωλιός πήρε πάλι τον έλεγχο κι έβαλε το Μιχαλάκη στη θέση του. Και ο Μιχαλάκης κλαίει τώρα με τους φίλους του.

Link to comment
Share on other sites

3)Αναφέρομαι συμβολικά στο πιο ακαταλαβίστικο από τα διηγήματά σου που έχω διαβάσει - δεν εννοώ μόνο αυτό. Θεωρώ ότι γενικά γράφεις δυσνόητα(π.χ. "Θα είσαι εδώ" κ.ά.)πλην εξαιρέσεων("Αίθρα", "Περίπατος στον Άρη", "Μόνα" κλπ), απλώς παίρνω ως παράδειγμα την πιο ακραία περίπτωση.

Μα δεν είναι ακαταλαβίστικα. Ίσως η σοκολάτα, αν και τη διάβασα μετά τον οδηγό που είχε δημοσιευτεί στο φόρουμ και έβγαζε νόημα. Τα υπόλοιπα είναι μεν λίγο κρυπτικά αλλά το ζουμί το καταλαβαίνεις με άνεση.

Link to comment
Share on other sites

... Και μετά η Κέλλυ γκρινιάζει όπου βλέπει tell :lol:

Και δεν καταλαβαίνει γιατί γκρινιάζουμε όταν βλέπουμε σε βιβλίο να αναφέρεται σε σελίδα στο ίντερνετ το 1983...

Link to comment
Share on other sites

... Και μετά η Κέλλυ γκρινιάζει όπου βλέπει tell :lol:

ΟΚ, ο Μmανωλιός θέλει το τόπικ του! (Όχι, όχι για τα βιβλία του. Ένα τόπικ για τον συγγραφέα...τον άνθρωπο! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω το μήνα Νοέμβριο να είναι πολύ δύσκολος (τρεξίματα) και την όρεξη που είχα για γράψιμο να έχει σχεδόν μηδενιστεί, λέω να αποχωρίσω πριν μπορέσουν και επίσημα να με φάνε οι γύπες του Χατζηγιώργη. mf_surrender.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε μωρέ, θα σπάμε μαζί τα νεύρα του Χατζηγιώργη γιατί δεν θα στρωνόμαστε να γράψουμε!:tease::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε μωρέ, θα σπάμε μαζί τα νεύρα του Χατζηγιώργη γιατί δεν θα στρωνόμαστε να γράψουμε!:tease::rofl:

post-1004-0-05852300-1319992797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι Zaratoth, αφού το λες και στο avatar σου, ότι είσαι σαδιστής συγγραφέας! :devil2: Έλα να παίξουμε με τους γύπες μας.

Link to comment
Share on other sites

It has began...

 

post-1004-0-39496000-1320102578_thumb.jpg

Η κυρία Χατζιγιώργη μας παρακαλεί να ολοκληρώσουμε φέτος τα Νανόριμα, γιατί ο γύπας πρέπει να προσέξει τα τριγλυκερίδιά του.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή παιδιά!

Περιττό να σας πω ότι σας ζηλεύω με πάθος όλους όσοι θα γράψετε. spiteful.gifΕλπίζω του χρόνου να πάρω μέρος κι εγώ!

Καλή επιτυχία! victory.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..