Jump to content
Sign in to follow this  
Larry Cool

ΑΓΓΕΛΟΙ ΚΑΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ

Recommended Posts

Craft

Απ' ότι βλέπω δεν είναι κάτι που μπορεί να εκδοθεί χωρίς ζημιά. Θέμα αγοράς είναι, μη το ρίχνουμε στο κατεστημένο. Ο εκδότης προσπαθεί να βγει σαν επιχείρηση. Αν βγει αρκετά καλά μπορεί να βρει χρόνο και χρήμα για κάτι λιγότερο ευπώλητο.

Για την ποιότητα δεν μπορώ να ξέρω χωρίς να το διαβάσω αλλά φαίνεται λίγο ηθικολογικό και στρατευμένο.

Για ποιο λόγο δε θα πλήρωνες την έκδοση;

Είναι θέμα αρχής;

Πιστεύεις ότι αν πληρώσεις δε θα ασχοληθεί ο εκδότης όσο πρέπει γιατί δε θα έχει επενδύσει δικά του χρήματα;

Αν πιστεύεις ότι μπορεί να επιζήσει στην αγορά, μπορείς να το κανονίσεις στο συμβόλαιο ώστε να καλυφθεί η επένδυσή σου από τις πρώτες πωλήσεις, πριν αρχίσει να λαμβάνει ο εκδότης.

Αν πάλι πιστεύεις ότι δε θα πουλήσει, γιατί περιμένεις να κάνει κάποιος άλλος την κακή επένδυση;

Larry Cool

Οἱ ἐκδότες φέρουν μεγάλη εὐθύνη γιὰ τὴν κατάντια τῆς σύγχρονης ἑλληνικῆς λογοτεχνίας καὶ γιὰ τἠ διαφθορὰ τοῦ ἀναγνωστικοῦ κοινοῦ. "Οπως λέει καὶ ἡ διαφήμιση τοῦ "Ψυχογιοῦ," διαμόρφωσαν τοὺς ἀναγνῶστες. Τώρα ὑφίστανται τὶς συνέπειες τῶν ἐπιλογῶν τους· σχεδὸν κανεὶς δὲν ἀγοράζει τὰ σκουπίδια τους.

Ἀλλὰ γιὰ ποιὰ ἀγορὰ μιλᾶμε; Γιὰ τὸν ὄχλο ποὺ διαβάζει ἀθλητικὲς ἐφημερίδες, τζάμπα φυλλάδες (Athens voice κλπ) καὶ γλυκερὰ ρομάτζα; Ἄν κάποιος ἀπ' αὐτούς διάβαζε κατὰ λάθος κάτι ἀληθινό, θὰ τιναζόταν τὸ λιγοστὸ μυαλουδάκι του στὸν ἀέρα. Καὶ ἀπὸ διαίσθηση τὸ ἀποφεύγουν.

Ἡ τέχνη δὲν ἔχει σχέση μὲ τὸ χρῆμα. Ἁπλῶς οἱ ἔμποροι προσπαθοῦν μἐ κάθε τρόπο νὰ τὴν ἐκμεταλλευτοῦν.

Τὸ μυθιστόρημα -ἀποσπάσματα τοῦ ὁποίου δημοσιεύονται ἐδῶ- ὑπάρχει ἐλεύθερο καὶ δωρεἀν στὸ διαδίκτυο, ἀλλὰ οἱ διευθύνοντες το forum θεωροῦν ὅτι εἶναι διαφήμιση νὰ δημοσιεύσω τὴ διεύθυνση καὶ δὲν τὸ ἐπιτρέπουν.

laas7

Δεν σκοπευω να αναλυσω σε ποσα πραγματα διαφωνω μαζι σου... διαφωνω σχεδον σε ολα και πιστευω πως να καναμε καποια συζητηση δεν θα εφερνε κανενα συμπερασμα περα απο το εμφανες... πως διαφωνουμε!

Απο εκει και περα αν νιωθεις ετσι, δεν καταλαβαινω... γιατι θελεις να παρουσιαζεις το μυθιστορημα σου?

Αφου κανεις δεν μπορει να το εκτιμησει κτλ (αναγνωστικο κοινο, εκδοτες) οπως νομιζεις, τοτε γιατι σε καιει τοσο πολυ?

Το ολο σου στιλ δειχνει μεγαλη ιδεα να εχεις για τον εαυτο σου (και καλα κανεις αφου ετσι νιωθεις) δεν χρειαζεσαι τους αλλους να σου το πουν λοιπον... τοτε γιατι το βαρυ κατηγορω για το κατεστημενο?

Η απαντηση του Κραφτ με καλυψε εντελως...

Guest old#2065

Με την πάροδο του χρόνου έχω αρχίσει να μαθαίνω να αποδέχομαι την διαφορετική άποψη. Τις περισσότερες φορές καταφέρνω και να την δικαιολογώ. Καταλαβαίνω την Laas. Είναι δικαίωμά της, στον δύσκολο κόσμο που ζούμε, σε αυτό που διαβάζει να αποζητά όμορφα και ταξιδιάρικα πράγματα χωρίς προβληματισμούς και αγκάθια. Κατανοητό και ίσως θεραπευτικό σαν άμυνα απέναντι στην τόσο προβληματική καθημερινότητα μας.

Από την άλλη όμως, ο Λάρρυ, εκπροσωπεί μια άλλη σχολή. Αφού έμπρακτα αποδεικνείει ότι κατέχει όσο λίγοι το έργαλείο (και προκαλώ τους ειδικούς να αποφανθούν) αποφασίζει αντί να χαιδέψει αυτιά να δράσει σαν ζωντανό κύτταρο της κοινωνίας. Ανεξάρτητα με το αν κάποιος εντάσσει το είδος στη στρατευμένη, την ανατρεπτική η τη βλάσφημη λογοτεχνία. Στην τεράστια κουβέντα που μπορεί να (ξανα) αρχίσει για τις εκδόσεις δεν θα επεκταθώ, το θεωρώ μάταιο. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Λάρρυ έχει κάτι να πεί, αυτό αφορά αρκετούς και το σημαντικότερο αυτό το κάνει με τρόπο υψηλής λογοτεχνικής ποιότητας.

Διαφωνείστε μαζί του, αυτό είναι και θεμιτό και επιθυμητό. Μην τον ξορκίζετε όμως, η παρουσία του εδώ, στο μέτρο μάλιστα που δεν έχει προκαλέσει κανέναν, είναι κέρδος για την παρέα μας.

Larry Cool

"Απο εκει και περα αν νιωθεις ετσι, δεν καταλαβαινω... γιατι θελεις να παρουσιαζεις το μυθιστορημα σου?

Αφου κανεις δεν μπορει να το εκτιμησει κτλ (αναγνωστικο κοινο, εκδοτες) οπως νομιζεις, τοτε γιατι σε καιει τοσο πολυ?"

Γράφω γιὰ τοὺς λίγους εὐφυεῖς, εὐγενεῖς, εὐαίσθητους, μὲ ὑψηλὰ κριτήρια ἀνθρώπους ποὺ ἔχουν στραμμένο τὸ βλέμμα στὸ μέλλον. Δὲν μ' ἐνδιαφέρουν οἱ πλατιὲς μᾶζες. Αὐτὲς ἦταν πάντα τὸ κατεστημένο ποὺ ἀντιστεκόταν λυσσαλέα στὴν ἔλευση τοῦ καινούριου.

"Το ολο σου στιλ δειχνει μεγαλη ιδεα να εχεις για τον εαυτο σου (και καλα κανεις αφου ετσι νιωθεις) δεν χρειαζεσαι τους αλλους να σου το πουν λοιπον... τοτε γιατι το βαρυ κατηγορω για το κατεστημενο?"

Τὸ "ἑγώ" εἶναι μηδαμινό. Ὁ Ἑαυτὸς εἶναι κάτι ἐντελῶς διαφορετικό. Δὲν ἔχει ἀνάγκη ἀπὸ ἰδέες· ἀπ' αὐτόν ὅμως προέρχονται ὅλες οἱ μεγάλες ἰδέες.

Edited by Larry Cool

Craft

Εννοείται ότι δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν. Απλά με ενδιαφέρει το πως βλέπει την άρνηση από τον εκδότη και το όλο θέμα κάποιος που γράφει κάτι τόσο μακριά από οτιδήποτε εμπορικό.

Για όλα υπάρχει χώρος. Υπάρχουν οίκοι που ασχολούνται με το βιβλίο που πουλάει αργά και για μεγάλα διαστήματα, υπάρχουν και οίκοι που ασχολούνται με εντατική προώθηση 3μήνου. Και οι δύο νομίζουν ότι κάνουν την καλύτερη επένδυση.

Η δουλειά του εκδότη είναι η εκμετάλλευση της πνευματικής ιδιοκτησίας. Δεν είναι κακό πράγμα, ούτε γίνεται στα κρυφά. Του δίνεις κάτι, το κάνει ολοκληρωμένο προϊόν προσθέτοντας τη δική του επένδυση και προσπαθεί να το πουλήσει. Αν δε μπορεί να το πουλήσει με τα μέσα και την αγορά που έχει, τί να το κάνει; Δεν είναι φορέας προώθησης του πολιτισμού χρηματοδοτούμενος από το κράτος. Για να εμπορευτεί τη δουλειά μας τον θέλουμε και μακάρι να αποδειχτεί καλός έμπορος.

Τα βιβλία χαμηλής ποιότητας πουλάνε κυρίως σε ανθρώπους που δε διαβάζουν. Δεν κάνουν καμιά ζημία στην αγορά νομίζω. Ίσα ίσα, βάζουν στο βιβιοπωλείο τον άνθρωπο που δεν έμπαινε.

Και τί είναι τελικά η χαμηλή ποιότητα; Το να διαβάσεις κάτι να περάσει η ώρα είναι κακό; Το να δεις ένα αμερικάνικο sitcom είναι κακό; Σου φτιάχνει τη διάθεση, σου δίνει κάτι όμορφο και χρήσιμο. Κανένα προϊον δεν πουλάει χωρίς να προσφέρει κάτι, και όλα περιέχουν τέχνη και τεχνική.

Αν θέλεις να είναι διαθέσιμο το βιβλίο υπάρχουν πολλοί τρόποι, μικρό POD πχ ή ειδική έκδοση. Το συγκεκριμένο βιβλίο φαίνεται πολύ ιδιαίτερο. Για ακριβό limited edition το βλέπω, ψηφιακό, καλή κλωστοραφή, με ειδικό χαρτί κλπ. Αν είχα βιβλιοπωλείο θα το έβαζα στο ράφι με την ποίηση. Και τη σχεδίαση του κάπως έτσι τη βλέπω.

laas7

Κοιτα Νικο δεν νομιζω πως με καταλαβαινεις...και δεν μου αρεσε που με παρουσιαζεις σαν ενα πλασμα που ονειροβατει καπου μεταξυ φαντασιας και ονειρου να αποζητα τα ομορφα και τα ταξιδιαρικα πανω σ' ενα συννεφο και δεν εχει καμμια επαφη με τον πραγματικο κοσμο... γιατι δεν ισχυει.

Ζω στον ιδιο κοσμο που ζουμε ολοι... εχω προβληματα και πολυ περισσοτερα απο τον μεσο ορο... αλλα επειδη δεν μου αρεσουν οι μιζεριες και θεωρω πως δεν προσφερουν τιποτα (περα του να κλαιγεσαι) δεν καθομαι να αναφερω σχεδον σε κανεναν τα δικα μου θεματα (ειδικα μεσω νετ που για μενα ειναι απροσωπο).

Εχουμε γνωριστει, αλλα δεν ξερουμε ο ενας τον αλλον.... δεν με ξερεις καλα για να ερμηνευεις τα λεγομενα μου (και δεν το λεω ουτε θυμωμενη, ουτε με υφος, ουτε τιποτα-αλλα ετσι ειναι-δεν μου αρεσει να κανουν υποθεσεις σε οσα λεω νικο) ... και ουτε και εγω ξερω καλα εσενα. Οποτε βρισκω μαλλον ατοπο το προηγουμενο σου ποστ ως προς εμενα.

Σε καποια επομενη συναντηση μπορουμε να κατσουμε να πιουμε τον καφε μας και ν' αρχισουμε να γνωριζομαστε.

Επισης κατι ακομα που ηθελα να πω ειναι πως μιλας για ξορκισμα του λαρρυ ... δεν προσπαθησα ουτε να ξορκισω τον λαρρυ, το μυθιστορημα του και γενικα κανεναν... ειναι μια νοοτροπια αυτη πως καποιοι ξορκιζουν καποιους αλλους εδω μεσα που πολυ με ενοχλει...

ειναι σαν να ειναι μονιμα καποιος το θυμα και καποιος ο θυτης... δεν την καταλαβαινω και δεν συμφωνω να το αναφερουμε συνεχως ψαχνοντας με το ζορι να κερδισουμε εντυπωσεις για κατι που δεν υφισταται... γιατι δεν νομιζω πως υπηρχε κατι σε καποιο ποστ που σε ωθησε να μιλησεις για ξορκισμα... κανουμε συζητηση και διαφωνουμε... τι να κανουμε που δεν συμφωνουμε? Ειναι τοσο απλο.

Δεν μου αρεσει να μπαινω στην διαδικασια να εξηγησω τα αυτονοητα και να απολογουμαι για κατι που δεν εκανα!

Συμφωνω και παλι με τον Κραφτ στο επομενο του ποστ...οι ανθρωποι ως οντοτητες ειναι πολυπλευροι κανεις και τιποτα δεν μπορει να τους ικανοποιησει απολυτως... ολα τα χρειαζομαστε. Γι αυτο κυκλοφορουν παγκοσμιως προιοντα (π.χ. βιβλια μιας και γι αυτα μιλαμε τωρα) ολων των ειδων για να ικανοποιουν ολα τα γουστα.

Μπορει να διαβασεις κατι να σου περασει η ωρα, γιατι αυτο επελεξες και αυτο ηθελες εκεινη την στιγμη και μετα μπορει να θελεις να διαβασεις το φοβερα ποιοτικο γιατι αυτο θελεις εκεινη την στιγμη... ειναι απολυτως φυσιολογικο...και ακομπλεξαριστο...

Με ενοχλει να μιλαμε για ευφυεις, ευγενικους, ευαισθητους δηθεν ανθρωπους λες και ολοι οι υπολοιποι ειναι αυτοματα δευτερης διαλογης.

Δηλαδη η ηλικιωμενη κυριουλα που εχω πελατισσα στο φαρμακειο και δεν ξερει να βαλει την υπογραφη της επειδη μεγαλωσε στην κατοχη ειναι αυτοματα μη ευφυης, μη ευγενικη κατωτερη δεν ξερω και εγω τι αλλο επειδη δεν μπορει να διαβασει το κειμενο του λαρρυ η οποιουδηποτε αλλου? Και επισης μπορει σε καποιον να μην του αρεσει οτι γραφω,σημαινει πως ειναι χαζος? Οι ευφυεις δεν ειναι απαραιτητα ευγενικοι και ευαισθητοι και οι ευγενικοι δεν ειναι απαραιτητα ευφυεις και παει λεγοντας...

Οι ανθρωποι δεν αναλυονται και δεν κατηγοριοποιουνται τοσο ευκολα (μην σου πω καθολου δεν μπορουν και δεν πρεπει να κατηγοριοποιουνται) και οκ υπαρχουν ανθρωποι που γουσταρουν να πανε στα μπουζουκια και να ακουνε κιαμο και να διαβαζουν τι εκανε η μενεγακη...εμενα δεν μου αρεσει κατι τετοιο, αλλα δεν θα κατσω να πω πως ειμαι καλυτερη τους η οχι... το τι ειμαι ειναι δικο μου θεμα και το τι ειναι εκεινοι δικο τους. Εννοειται πως δεν θα κατσουν να διαβασουν τιποτα απο οτι γραφεται εδω μεσα αλλα ε και?

Δικαιωμα τους... δεν με απασχολει ουτε θα τους χαρακτηρισω καπως...αυτο βρισκω κατωτερο,να χαρακτηριζω τους αλλους ενω για μενα θα εχω βρε εναν θρονο ποιοτητας να καθησω πανω και απλα να επιβεβαιωνομαι απο μονη μου!

Asgaroth

To βρήκα πολύ ενδιαφέρον και η χρήση της γλώσσας ήταν διεγερτική θα έλεγα.Όσον αφορά τη διαφήμιση, εφόσον είναι δωρεάν, στις υπογραφές των περισσοτέρων εδώ μέσα δεν υπάρχει κάποιο λινκ για τον προσωπικό τους ιστοχώρο;

Guest old#2065

Αγαπητή Μαριάντζελλα, η μόνη φράση που αναφερόμουν σε σένα λέει

Καταλαβαίνω την Laas. Είναι δικαίωμά της, στον δύσκολο κόσμο που ζούμε, σε αυτό που διαβάζει να αποζητά όμορφα και ταξιδιάρικα πράγματα χωρίς προβληματισμούς και αγκάθια. Κατανοητό και ίσως θεραπευτικό σαν άμυνα απέναντι στην τόσο προβληματική καθημερινότητα μας.

΄Οπως βλέπεις παραδέχομαι ότι όπως όλοι έχεις και συ προβλήματα και απλά θεώρησα ότι αυτό που θέλεις όταν ανοίγεις τον υπολογιστή σου, είναι να ξεφύγεις με όμορφα πράγματα,. Πουθενά δεν σε χαρακτήρισα, απλά επεσήμανα μια διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με τον Λάρρυ. Και βέβαια αυτό προκύπτει και απο το δεύτερο πόστ.

Δεν συμφωνώ για όσα λες περι θύματος και θύτη, ούτε για τα περί μιζέριας όμως αν εξακολουθείς να νοιώθεις ότι σε έθιξε το σχόλιο μου αφού σου ζητήσω συγνώμη να σου πω ότι αν θέλεις μπορώ να το αφαιρέσω.

Larry Cool

"Με ενοχλει να μιλαμε για ευφυεις, ευγενικους, ευαισθητους δηθεν ανθρωπους λες και ολοι οι υπολοιποι ειναι αυτοματα δευτερης διαλογης.<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252); ">Δηλαδη η ηλικιωμενη κυριουλα που εχω πελατισσα στο φαρμακειο και δεν ξερει να βαλει την υπογραφη της επειδη μεγαλωσε στην κατοχη ειναι αυτοματα μη ευφυης, μη ευγενικη κατωτερη δεν ξερω και εγω τι αλλο επειδη δεν μπορει να διαβασει το κειμενο του λαρρυ η οποιουδηποτε αλλου? Και επισης μπορει σε καποιον να μην του αρεσει οτι γραφω,σημαινει πως ειναι χαζος? Οι ευφυεις δεν ειναι απαραιτητα ευγενικοι και ευαισθητοι και οι ευγενικοι δεν ειναι απαραιτητα ευφυεις και παει λεγοντας...<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252); ">Οι ανθρωποι δεν αναλυονται και δεν κατηγοριοποιουνται τοσο ευκολα (μην σου πω καθολου δεν μπορουν και δεν πρεπει να κατηγοριοποιουνται) και οκ υπαρχουν ανθρωποι που γουσταρουν να πανε στα μπουζουκια και να ακουνε κιαμο και να διαβαζουν τι εκανε η μενεγακη...εμενα δεν μου αρεσει κατι τετοιο, αλλα δεν θα κατσω να πω πως ειμαι καλυτερη τους η οχι... το τι ειμαι ειναι δικο μου θεμα και το τι ειναι εκεινοι δικο τους. Εννοειται πως δεν θα κατσουν να διαβασουν τιποτα απο οτι γραφεται εδω μεσα αλλα ε και?"

Αγαπητή, δὲν προσέχετε τὶς λέξεις. "Εὐφυής" δὲν σημαίνει ἔξυπνος. Ἀνατρέξτε στὴν ἐτυμολογία τῆς λέξεως γιὰ νὰ μάθετε.

Ἔγραψα "εὐγενείς" καὶ ὄχι "εὐγενικοί." Δὲν γνωρίζετε τὴ διαφορὰ αὐτῶν τῶν δύο λέξεων; Καὶ ἀσχολεῖστε μὲ τὴ λογοτεχνία;!

Πρόσφατα γνώρισα δύο ἀνθρώπους τοῦ λαοῦ ποὺ ἦταν περισσότερο εὐγενεῖς ὰπὸ πολλοὺς εὐγενικοὺς κατέχοντες διδακτορικά.

Εἶναι ἀπολύτως βέβαιο ὅτι ἕνας ἄνθρωπος ποὺ ἀκούει Bach ἔχει πιὸ ὀξυμένο αἰσθητήριο καὶ ἀντιλαμβάνεται λεπτὲς ἀποχρώσεις στὴ μουσικὴ ποὺ ἕνας "σκυλάς" εἶναι ἀνίκανος νἀ αἰσθανθεῖ.

Ὑπάρχουν κάποιοι λίγοι ἄνθρωποι ποὺ προπαθοῦν νὰ βελτιώσουν τὸν ἑαυτό τους καθημερινά μὲ κόπο. Καὶ ὑπάρχουν οἱ πολλοὶ ποὺ ἀπό νωχέλεια καὶ ῥαθυμία πνεύματος ἀφέθηκαν νὰ ἐκφυλιστοῦν. Οἱ πρῶτοι εἶναι καλύτεροι ἀπὸ τοὺς δεύτερους. Τὸ θέμα δὲν μὲ ἀφήνει ἀδιάφορο ὅπως ἐσᾶς διότι, οἱ δεύτεροι ἐπεκράτησαν στὴν κοινωνία καὶ τώρα ὑποφέρουμε ὅλοι.

Nihilio
Εἶναι ἀπολύτως βέβαιο ὅτι ἕνας ἄνθρωπος ποὺ ἀκούει Bach ἔχει πιὸ ὀξυμένο αἰσθητήριο καὶ ἀντιλαμβάνεται λεπτὲς ἀποχρώσεις στὴ μουσικὴ ποὺ ἕνας "σκυλάς" εἶναι ἀνίκανος νἀ αἰσθανθεῖ.

Απολύτως; Δηλαδή ο φίλος μου ο Νίκος που είναι "σκυλάς" αλλά παίζει κλαρίνο από τα 8 του, έχει κάνει μουσικές σπουδές και δουλεύει ως μουσικός δεν έχει πιο οξυμένο αισθητήριο από το φίλο μου το Δημήτρη που βάζει να παίζει Bach για να παίζει από κάτω στο ιατρείο που δουλεύει;

Sonya

Μα, σας παρακαλώ, φίλτατε Μιχαήλ, πώς τολμάτε να προβαίνετε σε τέτοιες αφελείς συγκρίσεις; Όλοι γιγνώσκουν ότι η μόνη αληθινή μουσική είναι αυτή που γράφτηκε με βάση τους κανόνες τις αρμονίας, όπως αυτοί θεσπίστηκαν από τον Johann Bach (τον πρεσβύτερο), μετά τον επιτυχή συγκερασμό του κλειδοκυμβάλου. Όλα τα υπόλοιπα είναι αμιγώς βαρβαρικά και ανήκουν στους ανθρώπους β' κατηγορίας, γνωστούς και ως προλετάριους. Οι σπουδές που ίσως να έχουν κάνει στο τάδε ή το δείνα λαϊκό όργανο, δεν τους προσδίδουν τον αέρα της μουσικής καλλιέργειας για κανέναν απολύτως λόγο. Μόνο εμείς, οι λίγοι και διαλεχτοί αγνοί μουσικοί, που δώσαμε (και κρατήσαμε) τους ιερούς όρκους να ασχοληθούμε μόνο με την βασισμένη στην τετράφωνη κλασική αρμονία μουσική (για επιβράβευση μας επετράπη να παρακολουθήσουμε και μερικά μιούζικαλ, αλλά μόνο κατόπιν έγκρισης της ειδικής επιτροπής ποιοτικής μουσικής), έχουμε οξυμένο αισθητήριο ακοής. Ενίοτε δακρύζουμε απολαμβάνοντας τους αρμονικούς που ξεχύνουν οι καμπάνες.

Edited by Sonya

Craft

Απολύτως; Δηλαδή ο φίλος μου ο Νίκος που είναι "σκυλάς" αλλά παίζει κλαρίνο από τα 8 του, έχει κάνει μουσικές σπουδές και δουλεύει ως μουσικός δεν έχει πιο οξυμένο αισθητήριο από το φίλο μου το Δημήτρη που βάζει να παίζει Bach για να παίζει από κάτω στο ιατρείο που δουλεύει;

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ο καταναλωτής όχι ο συντελεστής. Ο Νίκος φαίνεται να είναι μουσικός και ποιος θα τον κατηγορήσει που απολαμβάνει την καλύτερη σύμβαση εργασίας που κυκλοφορεί στην Ελλάδα; Ανάλογα με τις άμυνές του, μπορεί να του κάνει και ζημιά το επάγγελμα αλλά αυτό είναι δικό του θέμα.

Guest old#2065

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας περί μουσικής αλλά βρίσκεσται σε λάθος νήμα. Αν έχετε άποψη για το κείμενο του παρόντος νήματος, παρακαλώ καταθέστε τη, αν πάλι όχι παρακαλώ δημιουργήστε νήμα για τις μουσικές σας αναζητήσεις. Μου έχουν αφαιρεθεί δημοσιεύσεις για πολύ μικρότερη απόκλιση.;-)

Nihilio

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ο καταναλωτής όχι ο συντελεστής. Ο Νίκος φαίνεται να είναι μουσικός και ποιος θα τον κατηγορήσει που απολαμβάνει την καλύτερη σύμβαση εργασίας που κυκλοφορεί στην Ελλάδα; Ανάλογα με τις άμυνές του, μπορεί να του κάνει και ζημιά το επάγγελμα αλλά αυτό είναι δικό του θέμα.

Όχι, είναι σκυλάς. Του αρέσει το σκυλάδικο. Και είναι παράδειγμα, εν μέρει βασισμένο σε υπαρκτό πρόσωπο.

Και Νίκο, όχι, δεν είναι απόκλιση το θέμα των μουσικών, σκέψου ακριβώς το ίδιο παράδειγμα με το φιλόλογο που έχει διαβάσει Joyce για τη σχολή του και τον αναγνώστη που έχει διαβάσει 400 pulp μυθιστορήματα.

Cyrano

Καλές οι όποιες προθέσεις και διακηρύξεις, αλλά το κείμενο είναι τελικά που μετράει. Δε δυσκολεύτηκα καθόλου να βρω το μυθιστόρημά σου στο διαδίκτυο. Διάβασα τις πρώτες 30 σελίδες και μάλιστα δύο φορές (πολύ περισσότερες απ' ότι θα έκανα για ένα οποιοδήποτε βιβλίο στο βιβλιοπωλείο, αν ήθελα να δω αν θα το αγοράσω ή όχι). Το κείμενο έχει αναμφίβολα αρετές, όπως έχει αναμφίβολα κι αδυναμίες. Η εντύπωση που μου άφησε είναι αυτή του πρώτου draft. Κατά τη γνώμη μου θέλει σοβαρό editing. Δεν έχει νόημα να γίνω συγκεκριμένος μιας και δεν το έχεις αναρτήσει εδώ, αλλά αντίθετα ίσως με την εντύπωση που σου έχουν δώσει άλλοι αναγνώστες, δεν το βρήκα δύστροπο, δύσκολο ή εξαιρετικά απαιτητικό. Εν πολλοίς μάλιστα το βρήκα φλύαρο σε αρκετά σημεία κι υφολογικά ενδιαφέρον μεν, αλλά άνισο – τόσο αισθητικά, όσο και σαν περιεχόμενο. Ενδιαφέρουσες οπτικές γωνίες εναλλάσσονται με κοινοτοπίες και γενικά αν κι ο αφηγητής προσπαθεί να φτιάξει έναν καλειδοσκοπικό κόσμο, οι ισορροπίες κι οι μεταβάσεις εντός του κειμένου, κατά τη γνώμη μου πάσχουν, καθώς υπάρχει μια διαρκής ταλάντωση μεταξύ δομής και brainstorming.

Αυτή τη στιγμή δε θα αγόραζα αυτό το βιβλίο, αλλά θα ενδιαφερόμουν σίγουρα γι αυτό σε μια πιο δουλεμένη του μορφή.

mman

[...] Γράφω γιὰ τοὺς λίγους εὐφυεῖς, εὐγενεῖς, εὐαίσθητους, μὲ ὑψηλὰ κριτήρια ἀνθρώπους ποὺ ἔχουν στραμμένο τὸ βλέμμα στὸ μέλλον. [...]

Ίσως αυτό που ενοχλεί να είναι μια πρέζα ελιτισμού που διακρίνω εδώ; Κι αν ο ελιτισμός από μόνος του δεν είναι κάτι το μεμπτό (και με δεδομένο ότι είναι αρκετά δύσκολο να γράφει κανείς για τέτοιους "ανώτερους" ανθρώπους χωρίς να είναι "ανώτερος" και ο ίδιος) πώς ακριβώς λέμε κάποιον που, έστω και έμμεσα, αυτοαποκαλείται δημόσια "ευφυής", "ευγενής", "ευαίσθητος" και "με υψηλά κριτήρια που έχει στραμμένο το βλέμμα στο μέλλον";

Αγαπητή, δὲν προσέχετε τὶς λέξεις. "Εὐφυής" δὲν σημαίνει ἔξυπνος. Ἀνατρέξτε στὴν ἐτυμολογία τῆς λέξεως γιὰ νὰ μάθετε.

Επειδή δεν ήμουν και τόσο σίγουρος (και επειδή θέλω να συνεχίσω να ασχολούμαι με τη λογοτεχνία) ανέτρεξα για να μάθω. Από το λεξικό Τριανταφυλλίδη:

Αναζήτηση για: ευφυής1 εγγραφή<< Πρώτο < Προηγούμενο Επόμενο > Τελευταίο >> ευφυής -ής -ές [efiís] Ε10 : ΣYN έξυπνος.

Έμαθα.

Craft

Χωρίς να το έχω διαβάσει, πρέπει να είναι λίγο βεβαίως-βεβαίως το κείμενο, αλλά πρέπει να έχει και ενδιαφέροντα σημεία. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να σταθεί κάτι μεγάλο σε μέγεθος σε αυτό το στυλ ή ότι μπορεί να πάει κάπου. Θα δείξει.

Ο Larry σίγουρα είναι cool και ενδιαφέρων. Θα τον διάβαζα γιατί χαμένος δε νομίζω να έβγαινα.

Είναι πολύ βαρετό, τετριμμένο και ανούσιο να ειρωνευόμαστε κάτι που ο Larry το προβάλλει ευθέως και χωρίς complex. Ακόμα και αν αυτό που προβάλλει ξενίζει και θεωρείται από κάποιους "ελάττωμα", νομίζω ότι στην περίπτωση του Larry έχει περάσει το στάδιο αυτό και είναι πλέον σεβαστό και χρήσιμο χαρακτηριστικό της προσωπικότητάς του, ή έστω του τρόπου με τον οποίο θέλει να εκφράζεται. Respect, όπως λένε και οι αμερικάνοι. Αν ήθελε να το κρύψει δε νομίζω να δυσκολευόταν.

Όσον αφορά τη λέξη, ο Larry έχει δίκιο. Για ελληνικά μιλάμε και η λέξη δεν έχει φθαρεί σε σημείο που να μην είναι αναγνωρίσιμη.

Πχ σε ελληνοαγγλικό του 1834:

post-3000-0-52342400-1328706216_thumb.jpg

Sonya

Νομίζω ότι θα προτιμήσω Τριανταφυλλίδη του 20ου αιώνα για να μου εξηγήσει τι σημαίνει μια λέξη που, μπορεί να υφίσταται από κάποτε, όμως (επειδή, ως γνωστόν, η γλώσσα δεν είναι ένα στείρο και νεκρό κομμάτι πετσί, αλλά εξελίσσεται και διαμορφώνεται μέσα στους αιώνες, ανάλογα με τις ανάγκες της ανθρώπινης επικοινωνίας) η σημασία της εν έτει 2012 απέχει (λίγο έως πολύ) απ' αυτή που είχε το 1834. Φερ' ειπείν, έναν καλοφτιαγμένο, δυνατό, ζωηρό, ικανό, εύρωστο κλπ άνθρωπο, το 2012 δε θα τον αποκαλέσεις "ευφυή".

Craft

Νομίζω ότι θα προτιμήσω Τριανταφυλλίδη του 20ου αιώνα για να μου εξηγήσει τι σημαίνει μια λέξη που, μπορεί να υφίσταται από κάποτε, όμως (επειδή, ως γνωστόν, η γλώσσα δεν είναι ένα στείρο και νεκρό κομμάτι πετσί, αλλά εξελίσσεται και διαμορφώνεται μέσα στους αιώνες, ανάλογα με τις ανάγκες της ανθρώπινης επικοινωνίας) η σημασία της εν έτει 2012 απέχει (λίγο έως πολύ) απ' αυτή που είχε το 1834. Φερ' ειπείν, έναν καλοφτιαγμένο, δυνατό, ζωηρό, ικανό, εύρωστο κλπ άνθρωπο, το 2012 δε θα τον αποκαλέσεις "ευφυή".

Διάβασε ένα καλό αγγλικό λεξικό πχ το μεγάλο της Οξφόρδης και θα δεις πόσο σέβονται τη γλώσσα και πως καταγράφουν λεπτομερώς την εξέλιξη και τη σημασία κάθε λέξης με απόλυτο σεβασμό. Το να θεωρώ αυθεντία οποιονδήποτε γράφει ένα μικρό πρόχειρο λεξικό που καταργεί έννοιες ή μια ατσούμπαλη χαζογραμματική το θεωρώ φτώχεια και δεν πρόκεται να το κάνω ποτέ στη ζωή μου. Όλοι όσοι το έκαναν έχουν δείξει με τη ζωή τους το θράσσος που διέθεταν. Εγώ θα γονάτιζα με δέος και ντροπή και μόνο αν περνούσε η ιδέα από το μυαλό μου, άλλοι το κάνουν εργαλείο για την καριέρα τους εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση.

2 σέντια από τα ευρά μου. Όχι τα ευρώ(παϊκά) μου γιατί απαγορεύεται από ένα λεξικό.

Guest old#2065

O.T.

The concept of diversity encompasses acceptance and respect.

It means understanding that each individual is unique,

and recognizing our individual differences.

These can be along the dimensions of race, ethnicity, gender, sexual orientation,

socio-economic status, age, physical abilities, religious beliefs,

political beliefs, or other ideologies.

It is the exploration of these differences in a safe, positive, and nurturing environment.

It is about understanding each other and moving beyond

simple tolerance to embracing and celebrating the

rich dimensions of diversity contained within each individual.

Sonya

Διάβασε ένα καλό αγγλικό λεξικό πχ το μεγάλο της Οξφόρδης και θα δεις πόσο σέβονται τη γλώσσα και πως καταγράφουν λεπτομερώς την εξέλιξη και τη σημασία κάθε λέξης με απόλυτο σεβασμό. Το να θεωρώ αυθεντία οποιονδήποτε γράφει ένα μικρό πρόχειρο λεξικό που καταργεί έννοιες ή μια ατσούμπαλη χαζογραμματική το θεωρώ φτώχεια και δεν πρόκεται να το κάνω ποτέ στη ζωή μου. Όλοι όσοι το έκαναν έχουν δείξει με τη ζωή τους το θράσσος που διέθεταν. Εγώ θα γονάτιζα με δέος και ντροπή και μόνο αν περνούσε η ιδέα από το μυαλό μου, άλλοι το κάνουν εργαλείο για την καριέρα τους εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση.

2 σέντια από τα ευρά μου. Όχι τα ευρώ(παϊκά) μου γιατί απαγορεύεται από ένα λεξικό.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο στον σεβασμό που η ιστορία της γλώσσας (της κάθε γλώσσας) αξίζει, πόσο μάλλον της γλώσσας με την οποία μεγαλώνει κανείς. Το θέμα είναι, όμως, πως η κάθε γλώσσα δημιουργήθηκε για να καλύψει επικοινωνιακές ανάγκες και δεν συνέβη το αντίθετο (δηλαδή να δημιουργηθούν οι επικοινωνιακές ανάγκες για να χρησιμοποιηθεί μια γλώσσα. Μόνο συγγραφείς φαντασίας -π.χ Τόλκιν- το κάνουν αυτό). Οπότε, το τι σήμαινε ΚΑΠΟΤΕ μια λέξη, ενώ έχει άφθονο φιλολογικό (και όχι μόνο) ενδιαφέρον, εντούτοις μπορεί να απέχει έτη φωτός απ' τη σημερινή και -ως εκ τούτου- τέλεια (απ' το τέλος=σκοπός, τέλειος=αυτός που εκπληρώνει το σκοπό του, κι αν δε σου κάθεται καλά, γιατί η εν λόγω λέξη σήμερα χρησιμοποιείται για να δηλώσει την έλλειψη λάθους, θα έχεις απόλυτο δίκιο) σημασία της.

Οι δυο κορώνες μου (αυτές έχουμε στη Σουηδία).

Edited by Sonya

Larry Cool

Καλές οι όποιες προθέσεις και διακηρύξεις, αλλά το κείμενο είναι τελικά που μετράει. Δε δυσκολεύτηκα καθόλου να βρω το μυθιστόρημά σου στο διαδίκτυο. Διάβασα τις πρώτες 30 σελίδες και μάλιστα δύο φορές (πολύ περισσότερες απ' ότι θα έκανα για ένα οποιοδήποτε βιβλίο στο βιβλιοπωλείο, αν ήθελα να δω αν θα το αγοράσω ή όχι). Το κείμενο έχει αναμφίβολα αρετές, όπως έχει αναμφίβολα κι αδυναμίες. Η εντύπωση που μου άφησε είναι αυτή του πρώτου draft. Κατά τη γνώμη μου θέλει σοβαρό editing. Δεν έχει νόημα να γίνω συγκεκριμένος μιας και δεν το έχεις αναρτήσει εδώ, αλλά αντίθετα ίσως με την εντύπωση που σου έχουν δώσει άλλοι αναγνώστες, δεν το βρήκα δύστροπο, δύσκολο ή εξαιρετικά απαιτητικό. Εν πολλοίς μάλιστα το βρήκα φλύαρο σε αρκετά σημεία κι υφολογικά ενδιαφέρον μεν, αλλά άνισο – τόσο αισθητικά, όσο και σαν περιεχόμενο. Ενδιαφέρουσες οπτικές γωνίες εναλλάσσονται με κοινοτοπίες και γενικά αν κι ο αφηγητής προσπαθεί να φτιάξει έναν καλειδοσκοπικό κόσμο, οι ισορροπίες κι οι μεταβάσεις εντός του κειμένου, κατά τη γνώμη μου πάσχουν, καθώς υπάρχει μια διαρκής ταλάντωση μεταξύ δομής και brainstorming.

Αυτή τη στιγμή δε θα αγόραζα αυτό το βιβλίο, αλλά θα ενδιαφερόμουν σίγουρα γι αυτό σε μια πιο δουλεμένη του μορφή.

Σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ τὸ ἐνδιαφέρον. Σέβομαι τὴν ἄποψή σας, καὶ ἄν μοῦ ἐντοπίζατε -πολύ σύντομα- τὶς ἀτέλειες, θὰ σᾶς ἤμουν εὐγνώμων.

Larry Cool

Μα, σας παρακαλώ, φίλτατε Μιχαήλ, πώς τολμάτε να προβαίνετε σε τέτοιες αφελείς συγκρίσεις; Όλοι γιγνώσκουν ότι η μόνη αληθινή μουσική είναι αυτή που γράφτηκε με βάση τους κανόνες τις αρμονίας, όπως αυτοί θεσπίστηκαν από τον Johann Bach (τον πρεσβύτερο), μετά τον επιτυχή συγκερασμό του κλειδοκυμβάλου. Όλα τα υπόλοιπα είναι αμιγώς βαρβαρικά και ανήκουν στους ανθρώπους β' κατηγορίας, γνωστούς και ως προλετάριους. Οι σπουδές που ίσως να έχουν κάνει στο τάδε ή το δείνα λαϊκό όργανο, δεν τους προσδίδουν τον αέρα της μουσικής καλλιέργειας για κανέναν απολύτως λόγο. Μόνο εμείς, οι λίγοι και διαλεχτοί αγνοί μουσικοί, που δώσαμε (και κρατήσαμε) τους ιερούς όρκους να ασχοληθούμε μόνο με την βασισμένη στην τετράφωνη κλασική αρμονία μουσική (για επιβράβευση μας επετράπη να παρακολουθήσουμε και μερικά μιούζικαλ, αλλά μόνο κατόπιν έγκρισης της ειδικής επιτροπής ποιοτικής μουσικής), έχουμε οξυμένο αισθητήριο ακοής. Ενίοτε δακρύζουμε απολαμβάνοντας τους αρμονικούς που ξεχύνουν οι καμπάνες.

Ἀγαπητὴ Sonya,

Ἡ ὀμορφιά σας ἀδρανοποιεῖ κάθε διάθεσή μου νὰ λογομαχήσω μαζί σας.

mman

ΟΚ, για να δούμε πόσο δύσκολο θα είναι να συμφωνήσουμε τουλάχιστον σ' αυτό. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι και τόσο, αλλά.

[...] "Εὐφυής" δὲν σημαίνει ἔξυπνος.[...]

Από το λεξικό Τριανταφυλλίδη:

Αναζήτηση για: ευφυής1 εγγραφή<< Πρώτο < Προηγούμενο Επόμενο > Τελευταίο >> ευφυής -ής -ές [efiís] Ε10 : ΣYN έξυπνος.

[...] Όσον αφορά τη λέξη, ο Larry έχει δίκιο. Για ελληνικά μιλάμε και η λέξη δεν έχει φθαρεί σε σημείο που να μην είναι αναγνωρίσιμη.

Πχ σε ελληνοαγγλικό του 1834:

post-3000-0-52342400-1328706216_thumb.jpg

Κάτσε τώρα, Craft, να το καταλάβω: Ισχυρίζεσαι ότι ο Larry εχει δίκιο, δηλαδή ότι "ευφυής" δεν σημαίνει (Ενεστώτας, σήμερα) "έξυπνος", επειδή ένα (καλό ή κακό, δεν το εξετάζω) λεξικό του, μισό λεπτό να το γράψω ολογράφως, του χίλια οχτακόσια τριάντα τέσσερα, αναφέρει ένα σωρό άλλα νοήματα της λέξης (και ανάμεσά τους και το "ingenious", αλλά εντάξει, επειδή δεν διαβάζω σοβαρά λεξικά, ίσως να έχει αλλάξει κι αυτό έννοια από τότε).

Όμως, ακόμα και αν έχει (σήμερα, 2012) άλλα νοήματα, αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα (λέω τώρα εγώ) να σημαίνει επίσης και "έξυπνος".

Ας το ξαναπώ μήπως δεν έγινα ούτε τώρα σαφής: Ισχυρίζεσαι ότι σήμερα (η λέξη χρησιμοποιήθηκε από τον Larry τον Φεβρουάριο του 2012) "ευφυής" δεν σημαίνει "έξυπνος".

Όλοι κάνουμε λάθη. Αυτό που μας διαφοροποιεί είναι η αντίδρασή μας απέναντί τους.