Jump to content
Sign in to follow this  
Larry Cool

ΑΓΓΕΛΟΙ ΚΑΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ

Recommended Posts

Guest old#2065

Ας το ξαναπώ μήπως δεν έγινα ούτε τώρα σαφής: Ισχυρίζεσαι ότι σήμερα (η λέξη χρησιμοποιήθηκε από τον Larry τον Φεβρουάριο του 2012) "ευφυής" δεν σημαίνει "έξυπνος".

Αφού ο ίδιος ο Λάρρυ διευκρίνησε με ποιό νόημα χρησιμοποίησε τη λέξη, γιατί να το αμφισβητήσει ο οποιοσδήποτε;

Όλοι κάνουμε λάθη. Αυτό που μας διαφοροποιεί είναι η αντίδρασή μας απέναντί τους.

Ο αφορισμός αυτός μπορεί να αντιστραφεί και ως

Όλοι κάνουμε λάθη, αυτό που μας διαφοροποιεί είναι η αντίδεασή μας στα λάθη των άλλων.

Larry Cool

"Ίσως αυτό που ενοχλεί να είναι μια πρέζα ελιτισμού που διακρίνω εδώ; Κι αν ο ελιτισμός από μόνος του δεν είναι κάτι το μεμπτό (και με δεδομένο ότι είναι αρκετά δύσκολο να γράφει κανείς για τέτοιους "ανώτερους" ανθρώπους χωρίς να είναι "ανώτερος" και ο ίδιος) πώς ακριβώς λέμε κάποιον που, έστω και έμμεσα, αυτοαποκαλείται δημόσια "ευφυής", "ευγενής", "ευαίσθητος" και "με υψηλά κριτήρια που έχει στραμμένο το βλέμμα στο μέλλον";"

Ἀγαπητὲ mman,

Ἐκτιμῶ τὴ δεξιοτεχνία μὲ τὴν ὁποία θέτετε τὸ ζήτημα καί, ἀπαντῶ ἀμέσως στὸ ἐρώτημά σας:

Γιὰ ἕναν τέτοιο ἄνθρωπο ὅπως τὸν περιγράφετε, πρέπει νὰ ὁμολογήσουμε ὅτι ἔχει εὐγενεῖς φιλοδοξίες, νὰ τὸν ἐπαινέσουμε, καὶ τοῦ εὐχηθοῦμε νὰ ἐπιτύχη.

Ἀλλά ἐκεῖνοι ποὺ λοιδοροῦν καὶ μυκτηρίζουν ἕναν τέτοιο ἄνθρωπο, τὀ κάνουν ἀπὸ φθόνο ἐπειδή αἰσθάνονται ἀνίκανοι νὰ τόν μιμηθοῦν.

Cyrano

Καλές οι όποιες προθέσεις και διακηρύξεις, αλλά το κείμενο είναι τελικά που μετράει. Δε δυσκολεύτηκα καθόλου να βρω το μυθιστόρημά σου στο διαδίκτυο. Διάβασα τις πρώτες 30 σελίδες και μάλιστα δύο φορές (πολύ περισσότερες απ' ότι θα έκανα για ένα οποιοδήποτε βιβλίο στο βιβλιοπωλείο, αν ήθελα να δω αν θα το αγοράσω ή όχι). Το κείμενο έχει αναμφίβολα αρετές, όπως έχει αναμφίβολα κι αδυναμίες. Η εντύπωση που μου άφησε είναι αυτή του πρώτου draft. Κατά τη γνώμη μου θέλει σοβαρό editing. Δεν έχει νόημα να γίνω συγκεκριμένος μιας και δεν το έχεις αναρτήσει εδώ, αλλά αντίθετα ίσως με την εντύπωση που σου έχουν δώσει άλλοι αναγνώστες, δεν το βρήκα δύστροπο, δύσκολο ή εξαιρετικά απαιτητικό. Εν πολλοίς μάλιστα το βρήκα φλύαρο σε αρκετά σημεία κι υφολογικά ενδιαφέρον μεν, αλλά άνισο – τόσο αισθητικά, όσο και σαν περιεχόμενο. Ενδιαφέρουσες οπτικές γωνίες εναλλάσσονται με κοινοτοπίες και γενικά αν κι ο αφηγητής προσπαθεί να φτιάξει έναν καλειδοσκοπικό κόσμο, οι ισορροπίες κι οι μεταβάσεις εντός του κειμένου, κατά τη γνώμη μου πάσχουν, καθώς υπάρχει μια διαρκής ταλάντωση μεταξύ δομής και brainstorming.

Αυτή τη στιγμή δε θα αγόραζα αυτό το βιβλίο, αλλά θα ενδιαφερόμουν σίγουρα γι αυτό σε μια πιο δουλεμένη του μορφή.

Σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ τὸ ἐνδιαφέρον. Σέβομαι τὴν ἄποψή σας, καὶ ἄν μοῦ ἐντοπίζατε -πολύ σύντομα- τὶς ἀτέλειες, θὰ σᾶς ἤμουν εὐγνώμων.

Η μορφή που βρήκα το κείμενο δε βοηθά για πολύ αναλυτικές παρατηρήσεις (εννοώ κυριολεκτικά επί του κειμένου), οπότε σταχυολογώ ότι μου 'χτύπησε' περισσότερο άσχημα. Ελπίζω κάποιες από αυτές να φανούν χρήσιμες.

Οι χτυπητές αγοραίες εκφράσεις σε κάποιες σκηνές ή διαλόγους, δεν προσδίδουν απαραίτητα αληθοφάνεια στο κείμενο, συχνά οδηγούν στο αντίθετο αποτέλεσμα.

Σελίδες 5-6. Ο μονόλογος της αυτολύπησης της ηρωίδας (π.χ. “θα με βαραίνει μια τόσο δυσβάσταχτη θλίψη”, “θα πεθάνω στα τριάντα τρία μου... Είναι άδικο, άδικο...”) εκβιάζει τον οίκτο του αναγνώστη, δεν τον προκαλεί.

Ο διάλογος της σελίδας 20. Αν δεν παρωδεί κάτι που δεν το αντιλαμβάνομαι, είναι εντελώς εκτός ψυχολογικής πραγματικότητας.

Ο διάλογος με τη μάνα της σελίδας 21. Πέρα από το ότι είναι κάπως φλύαρος, δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος που τοποθετείται στο συγκεκριμένο σημείο της αφήγησης.

Σελίδα 25. Απροκάλυπτο, στεγνό κήρυγμα, το οποίο μάλιστα δε φαίνεται ν' ανήκει στη φωνή της αφηγήτριας.

Όλος ο διάλογος που ξεκινά από το τέλος της σελίδας 26 και συνεχίζεται ως και την αρχή της 28 είναι νατουραλιστικός και την ίδια στιγμή η όλη σκηνή φαντάζει εντελώς κατασκευασμένη.

Υπάρχουν στο κείμενο διάχυτες παρομοιώσεις που είναι εκτός υφολογικής συνέπειας με το χαρακτήρα της ηρωίδας, αλλά και με την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Craft

ΟΚ, για να δούμε πόσο δύσκολο θα είναι να συμφωνήσουμε τουλάχιστον σ' αυτό. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι και τόσο, αλλά.

[...] "Εὐφυής" δὲν σημαίνει ἔξυπνος.[...]

Από το λεξικό Τριανταφυλλίδη:

Αναζήτηση για: ευφυής1 εγγραφή<< Πρώτο < Προηγούμενο Επόμενο > Τελευταίο >> ευφυής -ής -ές [efiís] Ε10 : ΣYN έξυπνος.

[...] Όσον αφορά τη λέξη, ο Larry έχει δίκιο. Για ελληνικά μιλάμε και η λέξη δεν έχει φθαρεί σε σημείο που να μην είναι αναγνωρίσιμη.

Πχ σε ελληνοαγγλικό του 1834:

post-3000-0-52342400-1328706216_thumb.jpg

Κάτσε τώρα, Craft, να το καταλάβω: Ισχυρίζεσαι ότι ο Larry εχει δίκιο, δηλαδή ότι "ευφυής" δεν σημαίνει (Ενεστώτας, σήμερα) "έξυπνος", επειδή ένα (καλό ή κακό, δεν το εξετάζω) λεξικό του, μισό λεπτό να το γράψω ολογράφως, του χίλια οχτακόσια τριάντα τέσσερα, αναφέρει ένα σωρό άλλα νοήματα της λέξης (και ανάμεσά τους και το "ingenious", αλλά εντάξει, επειδή δεν διαβάζω σοβαρά λεξικά, ίσως να έχει αλλάξει κι αυτό έννοια από τότε).

Όμως, ακόμα και αν έχει (σήμερα, 2012) άλλα νοήματα, αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα (λέω τώρα εγώ) να σημαίνει επίσης και "έξυπνος".

Ας το ξαναπώ μήπως δεν έγινα ούτε τώρα σαφής: Ισχυρίζεσαι ότι σήμερα (η λέξη χρησιμοποιήθηκε από τον Larry τον Φεβρουάριο του 2012) "ευφυής" δεν σημαίνει "έξυπνος".

Όλοι κάνουμε λάθη. Αυτό που μας διαφοροποιεί είναι η αντίδρασή μας απέναντί τους.

Υπάρχει σημειολογικό και διαλεκτικό ζήτημα.

O Larry μίλησε για ετυμολογία. Το αγνόησες. Κοίταξες ένα λεξικό και παρέθεσες μια ερμηνεία. Δεν πέρασε από το μυαλό σου να σκεφτείς την ετυμολογία στην οποία αναφέρθηκε ο Larry αν και οι δύο λέξεις που την αποτελούν είναι ελληνικές και τις γνωρίζεις, όπως γνωρίζεις και τη σημασία της λέξεις ετυμολογία. Δεν πέρασε από το μυαλό σου ότι κάτι θέλει να πει γιατί θεώρησες ότι αφού συγκρούεται με αυτό που είχες στο μυαλό σου, έκανε οπωσδήποτε λάθος, και έπρεπε να το αποδείξεις. Δεν πέρασε από το μυαλό σου ότι ένας έλληνας δε γίνεται να μην ξέρει τη συγκεκριμένη ερμηνεία (έξυπνος). Υποτίμησες έτσι το συνομιλητή και του παρέθεσες την προφανή τρέχουσα ερμηνεία και μάλιστα επιδεικτικά, παρότι ο Larry την είχε ήδη απορρίψει.

Εγώ πάλι σκέφτηκα την ετυμολογία γιατί άκουσα με προσοχή και αναρωτήθηκα με ποια ακριβώς έννοια το είπε γιατί οι πιθανές ερμηνείες ήταν πολλές και αμφέβαλα για το αν γνώριζα αρκετές. Το έψαξα γιατί δεν τον έθεσα αυτομάτως χαμηλά σε αντίληψη ή γνώση της ελληνικής, και παρέθεσα την ετυμολογία από ένα παλιότερο λεξικό και αρκετές λέξεις συμβατές με αυτή. Ο αμερικάνος που έγραψε το λεξικό ασχολήθηκε να γράψει αρκετά σχετικά με τη λέξη. Το αν είναι τρέχουσα χρήση είναι αδιάφορο γιατί ο Larry προφανώς δεν αναφερόταν στην τρέχουσα χρήση, την είχε ήδη απορρίψει. Δεν υπάρχει καμια ποινή για χρήση παρελθούσης ερμηνείας (πες την obsolete αν και δε μπορώ να σκεφτώ άξιο διάδοχό της) και κανείς δε ζημιώνεται από το να θυμηθεί πόσα σημαίνει μια λέξη που έχει καταντήσει να σημαίνει ξύπνιος, δηλαδή έξυπνος, αυτός που δεν κοιμάται.

Για μένα ο Larry έχει δίκιο γιατί η ερμηνειά υπάρχει, συνδέεται με την ετυμολογία και βγάζει και νόημα στη συγκεκριμένη χρήση. Δε την έφτιαξε στο μυαλό του ούτε αστόχησε. Δεν είναι το θέμα το αν σημαίνει έξυπνος το ευφυής. Για μένα ποτέ δεν ήταν γιατί είναι δεδομένο και είναι ανάξιο συζήτησης και έρευνας.

mman

Ο αφορισμός αυτός μπορεί να αντιστραφεί και ως

Όλοι κάνουμε λάθη, αυτό που μας διαφοροποιεί είναι η αντίδεασή μας στα λάθη των άλλων.

Πολύ σωστά, και αυτό. Επίσης, μας διαφοροποιεί η ελαστικότητα στις σχετικές ανοχές μας ανάλογα με την περίσταση –καταλαβαίνεις.

"Ίσως αυτό που ενοχλεί να είναι μια πρέζα ελιτισμού που διακρίνω εδώ; Κι αν ο ελιτισμός από μόνος του δεν είναι κάτι το μεμπτό (και με δεδομένο ότι είναι αρκετά δύσκολο να γράφει κανείς για τέτοιους "ανώτερους" ανθρώπους χωρίς να είναι "ανώτερος" και ο ίδιος) πώς ακριβώς λέμε κάποιον που, έστω και έμμεσα, αυτοαποκαλείται δημόσια "ευφυής", "ευγενής", "ευαίσθητος" και "με υψηλά κριτήρια που έχει στραμμένο το βλέμμα στο μέλλον";"

Ἀγαπητὲ mman,

Ἐκτιμῶ τὴ δεξιοτεχνία μὲ τὴν ὁποία θέτετε τὸ ζήτημα καί, ἀπαντῶ ἀμέσως στὸ ἐρώτημά σας:

1) Γιὰ ἕναν τέτοιο ἄνθρωπο ὅπως τὸν περιγράφετε, πρέπει νὰ ὁμολογήσουμε ὅτι ἔχει εὐγενεῖς φιλοδοξίες, νὰ τὸν ἐπαινέσουμε, καὶ τοῦ εὐχηθοῦμε νὰ ἐπιτύχη.

2) Ἀλλά ἐκεῖνοι ποὺ λοιδοροῦν καὶ μυκτηρίζουν ἕναν τέτοιο ἄνθρωπο, τὀ κάνουν ἀπὸ φθόνο ἐπειδή αἰσθάνονται ἀνίκανοι νὰ τόν μιμηθοῦν.

Αγαπητέ Larry Cool,

1) Δυστυχώς, αυτό δεν προκύπτει αβίαστα. Εννιά στους δέκα πολιτικούς αυτοπροβάλλονται ως ευγενείς, ευαίσθητοι και άνθρωποι με το βλέμμα στο μέλλον. Σημαίνει αυτό πως έχουν αληθινά ευγενείς φιλοδοξίες; (Προσοχή, δεν σας αποκαλώ πολιτικό.) Παρόλ’ αυτά, αφού το λέτε εσείς, είμαι πρόθυμος να σας ευχηθώ να ικανοποιήσετε τις ευγενείς σας φιλοδοξίες, αλλά θα με συγχωρήσετε που δεν μπορώ να σας συγχαρώ για τις παρούσες και άλλες δηλώσεις σας.

2) Με όλο το σεβασμό, δεν σας προσέβαλα με κανέναν τρόπο.

Αντίθετα, αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι υπονοείτε πως διακατέχομαι από… φθόνο (εντάξει, κάθε μέρα κάτι καινούριο ακούει κανείς).

Έθεσα ένα ανοιχτό ερώτημα. Αν η ανοιχτή απάντηση σε αυτό δεν φαίνεται να είναι ευχάριστη, χίλια συγνώμη, όμως δεν φταίει το ερώτημα, αλλά όποιος έδωσε το δικαίωμα να τεθεί αυτό. Όσο για την όποια ικανότητά μου να θέτω ευγενείς στόχους, επιτρέψτε μου, παρακαλώ, να τους επιδιώκω με τους δικούς μου τρόπους, χωρίς να προεξοφλείτε ούτε την πρόθεση, ούτε τους ίδιους τους στόχους, ούτε το αποτέλεσμα. Δεν με γνωρίζετε αρκετά για να το κάνετε.

[...] Δεν πέρασε από το μυαλό σου να σκεφτείς

[...] Δεν πέρασε από το μυαλό σου ότι κάτι θέλει να πει

[...] θεώρησες ότι αφού συγκρούεται με αυτό που είχες στο μυαλό σου,

[...] Δεν πέρασε από το μυαλό σου ότι ένας έλληνας δε γίνεται να μην ξέρει τη συγκεκριμένη ερμηνεία (έξυπνος).

Υποτίμησες έτσι το συνομιλητή

Εγώ πάλι [...] δεν τον έθεσα αυτομάτως χαμηλά σε αντίληψη ή γνώση της ελληνικής,

Δεν είναι το θέμα το αν σημαίνει έξυπνος το ευφυής.

Φοβάμαι ότι βγάζεις πολύ βεβιασμένα και κυρίως λανθασμένα συμπεράσματα για το τι σκέφτεται ή δεν σκέφτεται κάποιος και, κυρίως, για το τι πιστεύει για τους συνομιλητές του, κατί που δεν το συστήνω γιατί ενέχει μεγάλο κίνδυνο παρεξήγησης, όχι τόσο από μένα, όσο από τρίτους. Τα επιχειρήματά σου είναι σεβαστά. Δεν συμφωνώ με όλα, αλλά αντί να συνεχίσω μια σίγουρα ανούσια διαφωνία, προτιμώ να ξεκουράσω τη βαλίτσα μου. (Urban dictionary, 2012.)

Larry Cool

Ἀγαπητὲ mman,

Γιὰ ἕναν τέτοιο ἄνθρωπο ὅπως τὸν περιγράφετε, πρέπει νὰ ὁμολογήσουμε ὅτι ἔχει εὐγενεῖς φιλοδοξίες, νὰ τὸν ἐπαινέσουμε, καὶ τοῦ εὐχηθοῦμε νὰ ἐπιτύχη.

Ἀλλά ἐκεῖνοι ποὺ λοιδοροῦν καὶ μυκτηρίζουν ἕναν τέτοιο ἄνθρωπο, τὀ κάνουν ἀπὸ φθόνο ἐπειδή αἰσθάνονται ἀνίκανοι νὰ τόν μιμηθοῦν.

My irresistible beauty and I can only make this comment.

double-facepalm.jpg

Άγαπητή μου,

Νὰ ξέρετε μόνο ὅτι ἡ καλύτερη ποίηση εἶναι μιὰ ὠχρή σκιὰ μπροστὰ στὴ ὀμορφιά σας. Θὰ ἀντάλλασσα χωρὶς σκέψη ὅλα μου τὰ ποιήματα μὲ πέντε λεπτὰ θέασή σας.

Craft

Φοβάμαι ότι βγάζεις πολύ βεβιασμένα και κυρίως λανθασμένα συμπεράσματα για το τι σκέφτεται ή δεν σκέφτεται κάποιος και, κυρίως, για το τι πιστεύει για τους συνομιλητές του, κατί που δεν το συστήνω γιατί ενέχει μεγάλο κίνδυνο παρεξήγησης, όχι τόσο από μένα, όσο από τρίτους. Τα επιχειρήματά σου είναι σεβαστά. Δεν συμφωνώ με όλα, αλλά αντί να συνεχίσω μια σίγουρα ανούσια διαφωνία, προτιμώ να ξεκουράσω τη βαλίτσα μου. (Urban dictionary, 2012.)

Το συμπέρασμα μου βασίζονται μόνο στα λεγόμενά σου. Στο πώς προσέγγισες τη συζήτηση και στο πώς αντέδρασες. Αγνόησες πληροφορίες που σου έδωσε σε όσα έγραφε και οδηγήθηκες όπου οδηγήθηκες. Το να παραθέτεις άτακτα απόσπάσματα της απάντησής μου δεν αλλάζει κάτι.

Αφού έκανες την υπόθεση βαλίτζα (έτσι προφέρεται η ιταλική αυτή λέξη ό,τι και να λένε κάποια λεξικά) και νομίζεις ότι χρειάζεται και ξεκούραση, να ξέρεις ότι την ξεκουράζουμε αφού τη φτιάξουμε πρώτα. Μόνο μην κάτσεις πάνω στη βαλίτζα να ξεκουραστείς γιατί είναι άδεια.

Oceanborn

Δεν υπάρχει όμως όλο αυτό.... laugh.gif

Larry μου, πολύ καλό. Όπως και τα υπόλοιπα. Καλή συνέχεια.

Nihilio

Αυτό το νήμα, πέραν των άλλων, έχει ενδιαφέρον και γιατί προσφέρεται για την εξαγωγή κάποιων αξιοπρόσεκτων συμπερασμάτων.

Πρώτο συμπέρασμα. Δεν αποδέχονται όλοι το ίδιο εύκολα το διαφορετικό. Διαφορετικό σε ύφος, γλώσσα αλλά κυρίως περιεχόμενο.

Δεύτερο συμπέρασμα. Όσοι ξίνισαν με αυτή τη διαφορετικότητα, μη έχοντας τη γνώση να χτυπήσουν το κείμενο, επιδόθηκαν σε ειρωνεία, προσωπικές αντιπαραθέσεις και απίθανο σπαμάρισμα. Φωτεινή εξαίρεση ο Cyrano, που ενώ γύρω του οι σφαίρες έπεφταν σαν το χαλάζι, ασχολήθηκε αποκλειστικά με λογοτεχνική κριτική και ανάλυση.

Τρίτο συμπέρασμα. Το σύνολο των αναγνωστών εκφράζει όλες τις τάσεις που προανέφερα. Έχουν λάβει σήμανση επιδοκιμασίας, σχεδόν ισομερώς και αυτοί που υποστήριξαν το κείμενο και αυτοί που αποδοκίμασαν (κυρίως τα λεγόμενα του συγγραφέα) αλλά και αυτοί που επιδοκιμάζουν το χαβαλέ.

Τέταρτο συμπέρασμα. Ενώ αυτοί που πήραν θέση στο νήμα είναι 4-5, αυτοί που επιδοκίμαζαν ήταν πολύ περισσότεροι, Μια προσεκτική παρατήρηση οδηγεί στην υποψία ότι κάποιοι έχουν σταθερούς ακόλουθους, που ζητωκραυγάζουν ανεξάρτητα από την ορθότητα η σοβαρότητα των θέσεων.

Πέμπτο συμπέρασμα. Η ευαισθησία των υπευθύνων, λες και χαλαρώνει με ένα κόκκινο μποζολέ σεβινιόν του 22, όταν πρόκειται για συγκεκριμένα μέλη.

Έκτο συμπέρασμα. Όταν όλα σου τα λεγόμενα (εκτός κειμένων) διακατέχονται από μια έντονη τάση ειρωνείας προς όλους όσους δεν σκέφτονται όπως εσύ, ειρωνεία πρόκειται να λάβεις ως απάντηση.

Έβδομο συμπέρασμα. Arguing on the internet is like running in Special Olympics. Win or lose, you are still a retard...

Πίσω στο κείμενο τώρα (και χωρίς να έχω διαβάσει όλο το βιβλίο, οπότε ίσως χάνω κάτι), εμένα μου φάνηκε μέτριο. Η γλώσσα είναι εξαιρετική με την ιδιορυθμία της, αλλά το περιεχόμενο υπολείπεται αυτής. Υποθέτω ο συγγραφέας προσπαθεί να γράψει σάτιρα, αλλά λείπει η καυστικότητα που απαιτείται. Αντί για κάτι το αστείο που θα αφήσει το μήνυμα, εδώ μας πετιέται καταπρόσωπο το μήνυμα και άγιος ο θεός. Δε λέω, οι λέξεις είναι σωστές, τα νοήματα είναι σωστά, αλλά το punchline είναι τόσο προφανές που αφαιρεί από το κείμενο.

Και σε άλλα αποσπάσματα που έχω διαβάσει (πχ αυτό με τη δικηγόρο) συμβαίνει ακριβώς το ίδιο, οπότε ίσως απλά δεν πιάνω αυτό που ο συγγραφέας πραγματικά προσπαθεί να κάνει. Αλλά, αν ισχύει αυτό, έχω νομίζω το δικαίωμα ως αναγνώστης να κάνω meh.

Guest old#2065

Αυτό το νήμα, πέραν των άλλων, έχει ενδιαφέρον και γιατί προσφέρεται για την εξαγωγή κάποιων αξιοπρόσεκτων συμπερασμάτων.

Πρώτο συμπέρασμα. Δεν αποδέχονται όλοι το ίδιο εύκολα το διαφορετικό. Διαφορετικό σε ύφος, γλώσσα αλλά κυρίως περιεχόμενο.

Δεύτερο συμπέρασμα. Όσοι ξίνισαν με αυτή τη διαφορετικότητα, μη έχοντας τη γνώση να χτυπήσουν το κείμενο, επιδόθηκαν σε ειρωνεία, προσωπικές αντιπαραθέσεις και απίθανο σπαμάρισμα. Φωτεινή εξαίρεση ο Cyrano, που ενώ γύρω του οι σφαίρες έπεφταν σαν το χαλάζι, ασχολήθηκε αποκλειστικά με λογοτεχνική κριτική και ανάλυση.

Τρίτο συμπέρασμα. Το σύνολο των αναγνωστών εκφράζει όλες τις τάσεις που προανέφερα. Έχουν λάβει σήμανση επιδοκιμασίας, σχεδόν ισομερώς και αυτοί που υποστήριξαν το κείμενο και αυτοί που αποδοκίμασαν (κυρίως τα λεγόμενα του συγγραφέα) αλλά και αυτοί που επιδοκιμάζουν το χαβαλέ.

Τέταρτο συμπέρασμα. Ενώ αυτοί που πήραν θέση στο νήμα είναι 4-5, αυτοί που επιδοκίμαζαν ήταν πολύ περισσότεροι, Μια προσεκτική παρατήρηση οδηγεί στην υποψία ότι κάποιοι έχουν σταθερούς ακόλουθους, που ζητωκραυγάζουν ανεξάρτητα από την ορθότητα η σοβαρότητα των θέσεων.

Πέμπτο συμπέρασμα. Η ευαισθησία των υπευθύνων, λες και χαλαρώνει με ένα κόκκινο μποζολέ σεβινιόν του 22, όταν πρόκειται για συγκεκριμένα μέλη.

Για άλλη μια φορά, μπράβο στον Ποθητό και όλους όσους έμειναν στο σχολιασμό του κειμένου. Όσο για μας τους υπόλοιπους, αφού καταφέραμε και δεν ρίξαμε στην πυρά τους διαφωνούντες με μας, έχουμε ελπίδα την επόμενη φορά να ασχοληθούμε με την ουσία και όχι τις εντυπώσεις.

melkiades

1. Έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που έχει ανεβάσει ο Λάρρυ, δεν έχω γράψει τη γνώμη μου γιατί δεν είχα κάποια κριτική να του κάνω μιας και τα γραπτά του δεν με άγγιξαν. Αυτό δεν σημαίνει για τα κείμενά του ότι είναι κατ΄ ανάγκη κακά αλλά ούτε σημαίνει για εμένα ότι είμαι κατ΄ ανάγκη αδαής και ηλίθια. Νομίζω ότι τελικά η πρόκληση σε όλο αυτό βρίσκεται περισσότερο στο να δημιουργήσει σάλο παρά στο να σε βάλει να σκεφτείς - κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα. Είναι λίγο γελοίο που γράφω στο τόπικ του για τον ίδιο σε τρίτο πρόσωπο αλλά μου βγαίνει ευκολότερα έτσι και στο κάτω-κάτω εγώ δεν είμαι συγγραφέας οπότε νομίζω δεν με παρεξηγείτε.Γενικά το επιθετικό στυλ όλης αυτής της προώθησης δεν μου αρέσει, παρ' ότι πιστεύω ότι έχουν εκδοθεί σαφώς καλύτερα αλλά και σαφώς χειρότερα από αυτά που γράφει ο Λάρρυ. Νομίζω, λοιπόν, ότι το θέμα μας εδώ δεν είναι το διαφορετικό, αλλά κατά πόσο το να είναι κάτι διαφορετικό το χαρακτηρίζει αυτομάτως αριστούργημα ή σκουπίδι. Για παράδειγμα, αν έρθω και σου πω ότι είμαι η ωραιότερη, μπορεί να σε βάλω σε πειρασμό να προσέξεις τα στραβά μου πόδια ή τη μεγάλη μου μύτη και να φτάσεις στο τέλος να συζητάς μόνο γι΄αυτά. Βέβαια και το να με χαρακτηρίσω κούκλα με τέτοιου είδους κουσούρια κάτι δείχνει και για μένα, μπορεί να έχω υπερεκτιμήσει τα προσόντα μου.

2. Θεωρώ ότι το να γράφεις κάτι για λίγους και εκλεκτούς (που έχουν τα χαρακτηριστικά που ο ίδιος ο συγγραφέας έχει πει) είναι προφανώς δικό σου θέμα, αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική του να α βάζεις κείμενό σου στο ίντερνετ και να θέλεις τη γνώμη των πολλών και άσχετων. Νομίζω ότι στην περίπτωση αυτή, η γνώμη τους στην πραγματικότητα δεν σε ενδιαφέρει. Από την άλλη μεριά Νίκο, συμφωνώ ότι μόνο ο Cyrano ασχολήθηκε με το ίδιο το κείμενο αλλά, συγνώμη γι΄αυτό που θα σου πω, νομίζω ότι δεν βρίσκω σε αυτό το τόπικ δικό σου ποστ που να ασχολείται με λογοτεχνική κριτική και ανάλυση. Αυτό βέβαια έγινε από όλους, συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου στους «όλους» μετά από αυτό το ποστ, αλλά βλέπω ότι εσύ το αναφέρεις γι΄ αυτό το σχολιάζω σε εσένα.

3. Αυτό που έχω γράψει και παραπάνω και το έχεις επισημάνει κι εσύ, είναι ότι ελάχιστοι έχουν πάρει θέση για το κείμενο το ίδιο.

4. Σε αυτό με βρίσκεις σύμφωνη, αλλά βλέποντας τις απαντήσεις, πιστεύω ότι οι «ακόλουθοι» όπως τους αποκαλείς μοιράζονται και στις δύο ομάδες, με λίγα λόγια ο καθένας έχει τους δικούς του εδώ μέσα. Νομίζω όμως τελικά ότι το ποστ του κειμένου χρησιμοποιήθηκε από τους υποστηρικτές του περισσότερο για να σχολιάσουν τις μη-γνώσεις των άλλων και να βάλουν μόνοι τους τους εαυτούς τους τελικά στην ομάδα των λίγων και εκλεκτών που καταλαβαίνουν και όχι στην ομάδα των αδαών που δεν θέλουν το διαφορετικό.

5. Συμφωνώ ότι το κλίμα δεν ήταν το φιλικότερο και ότι υπήρξαν προσβολές και επιθέσεις από πολλούς, ακόμα και από άτομα που κατηγόρησαν τους άλλους γι΄αυτό και αρνήθηκαν ότι το έκαναν οι ίδιοι. Νομίζω, χωρίς να ξέρω πώς το σκέφτηκε ο Mesmer, που τον έχω δει μια φορά τον άνθρωπο, ότι το να μπλέξει ως «υπεύθυνος» σε αυτή την ιστορία το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να δημιουργήσει μεγαλύτερο θέμα. Από την άλλη πλευρά βέβαια προσωπικά πιστεύω ότι δεν έγινε πια και κάτι τόσο χοντρό που να απαιτεί διαιτητή, ενώ αν υπήρχε όλοι θα μιλούσαμε για φίμωμα, για διαφορετικές απόψεις που διαγράφονται κλπ κλπ. Οπότε μάλλον καλώς έγινε ό,τι έγινε.

Τέλος, νομίζω πως είναι λίγο δύσκολο να βρεις μποζολέ του 22 μιας και είναι από αυτά που πίνονται μέσα στη χρονιά και την επόμενη έχει γίνει ξύδι (νομίζω ότι με τα κρασιά τα πάω καλύτερα από ότι με τη λογοτεχνία).

Edited by melkiades

GeoVa

O.T.

Όπως πόσταρα και σ' ένα άλλο τόπικ, τώρα βλέπω πως υπάρχει μπέρδεμα ωρών! Στο #48 λέει 13:51 και στο #49 13:03! Πήγαμε το χρόνο πίσω;... laugh.gif

Craft

Ώπα! Ώπα! Σταματήστε τα τυπογραφία! Δεν συνεχίζουμε επί του θέματος αν δεν ξεκαθαριστεί το νέο θέμα που έσκασε μύτη: "βαλίτσα" ή "βαλίτζα";!!! Αν όντως ισχύει το δεύτερο, αυτό ακυρώνει κάθε σχολιασμό, γνώμη και άποψη του αγράμματου και ανίδεου mman! Οι θεατές της αρένας απαιτούν φως στο flame! (βαριέμαι να βάλω emoticon.)

Τυπογραφία είναι η τέχνη. Τυπογραφεία οι ναοί της.

Η βαλίτζα είναι ιταλικά, valigia. Άντε να βάλουμε και πληθυντικό βαλίτζες μια και είναι κοντά, valigie. Αν είναι να το λέμε βα-Λίτσα, να πούμε και μπανάλ-τι, μπαρ-μπριτζ, σαν-κόβω-αγιάζι, κλπ.

DinoHajiyorgi

Το συμπέρασμα μου βασίζονται μόνο στα λεγόμενά σου. Στο πώς προσέγγισες τη συζήτηση και στο πώς αντέδρασες. Αγνόησες πληροφορίες που σου έδωσε σε όσα έγραφε και οδηγήθηκες όπου οδηγήθηκες. Το να παραθέτεις άτακτα απόσπάσματα της απάντησής μου δεν αλλάζει κάτι.

Αφού έκανες την υπόθεση βαλίτζα (έτσι προφέρεται η ιταλική αυτή λέξη ό,τι και να λένε κάποια λεξικά) και νομίζεις ότι χρειάζεται και ξεκούραση, να ξέρεις ότι την ξεκουράζουμε αφού τη φτιάξουμε πρώτα. Μόνο μην κάτσεις πάνω στη βαλίτζα να ξεκουραστείς γιατί είναι άδεια.

Ώπα! Ώπα! Σταματήστε τα τυπογραφία! Δεν συνεχίζουμε επί του θέματος αν δεν ξεκαθαριστεί το νέο θέμα που έσκασε μύτη: "βαλίτσα" ή "βαλίτζα";!!! Αν όντως ισχύει το δεύτερο, αυτό ακυρώνει κάθε σχολιασμό, γνώμη και άποψη του αγράμματου και ανίδεου mman! Οι θεατές της αρένας απαιτούν φως στο flame! (βαριέμαι να βάλω emoticon.)

Drake Ramore

Καλωσόρισες στον μαγικό κόσμο των ιντερνετικών φόρουμ Νίκο!laugh.gif

Took you long enough...

Zaratoth

Έκτο συμπέρασμα. Όταν όλα σου τα λεγόμενα (εκτός κειμένων) διακατέχονται από μια έντονη τάση ειρωνείας προς όλους όσους δεν σκέφτονται όπως εσύ, ειρωνεία πρόκειται να λάβεις ως απάντηση.

Guest old#2065

Από την άλλη μεριά Νίκο, συμφωνώ ότι μόνο ο Cyrano ασχολήθηκε με το ίδιο το κείμενο αλλά, συγνώμη γι΄αυτό που θα σου πω, νομίζω ότι δεν βρίσκω σε αυτό το τόπικ δικό σου ποστ που να ασχολείται με λογοτεχνική κριτική και ανάλυση. Αυτό βέβαια έγινε από όλους, συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου στους «όλους» μετά από αυτό το ποστ, αλλά βλέπω ότι εσύ το αναφέρεις γι΄ αυτό το σχολιάζω σε εσένα.

Εφαρμόζοντας το "γνώθι σαυτόν" έκλεισα το κείμενό μου με την φράση:

"Για άλλη μια φορά, μπράβο στον Ποθητό και όλους όσους έμειναν στο σχολιασμό του κειμένου. Όσο για μας τους υπόλοιπους, αφού καταφέραμε και δεν ρίξαμε στην πυρά τους διαφωνούντες με μας, έχουμε ελπίδα την επόμενη φορά να ασχοληθούμε με την ουσία και όχι τις εντυπώσεις."

Σχετικά με το μποζολέ, επειδή δεν γνωρίζω από κρασιά δανείστηκα τη φράση από το διήγημα "Μόνα" που αναρτήθηκε σχετικά πρόσφατα στο φόρουμ.(Δεν σκέφτηκα όμως ότι μπορεί να αναφερόταν στο 2022 αφού το διήγημα είναι ε.φ.):drinks:

Edited by npaps

mman

O.T.

Σχετικά με το μποζολέ, επειδή δεν γνωρίζω από κρασιά δανείστηκα τη φράση από το διήγημα "Μόνα" που αναρτήθηκε σχετικά πρόσφατα στο φόρουμ.(Δεν σκέφτηκα όμως ότι μπορεί να αναφερόταν στο 2022 αφού το διήγημα είναι ε.φ.)drinks.gif

Κι εγώ δεν γνωρίζω από κρασιά απλώς, για την ιστορία, εκείνο ήταν καμπερνέ σοβινιόν του '22.rolleyes.gif

Guest old#2065

O.T.

Σχετικά με το μποζολέ, επειδή δεν γνωρίζω από κρασιά δανείστηκα τη φράση από το διήγημα "Μόνα" που αναρτήθηκε σχετικά πρόσφατα στο φόρουμ.(Δεν σκέφτηκα όμως ότι μπορεί να αναφερόταν στο 2022 αφού το διήγημα είναι ε.φ.)drinks.gif

Κι εγώ δεν γνωρίζω από κρασιά απλώς, για την ιστορία, εκείνο ήταν καμπερνέ σοβινιόν του '22.rolleyes.gif

[ot]Σωστός και δικό μου το λάθος στη μεταφορά:good: [ot]

Larry Cool

Διαπιστώνω χωρὶς ἔκπληξη ὅτι ἐπικρατεῖ κι ἐδῶ, ὅπως καὶ σ' ὁλόκληρη τὴν ἑλληνικὴ κοινωνία ἐξάλλου, ἡ δικτατορία τῆς μετριότητας ἡ ὁποία καταπνίγει ἐν τῆ γενέσει της τὴν πρωτοπορία καἰ κάθε προπομπό τοῦ καινούργιου.

Αὐτὸ εἶναι φυσικὸ διότι τὸ καινούργιο ἀποτελεῖ θανάσιμη ἀπειλὴ γιὰ τὰ στερεότυπα πάνω στὰ ὁποῖα ἔχουν θεμελιώσει τὴ ζωή τους οἱ μέτριοι.

Ἐκεῖνο ποὺ διακρίνει τοὺς μέτριους ἀπὸ τοὺς ῥηξικέλευθους, εἶναι ὅτι οἱ δεύτεροι τολμοῦν νὰ ἐγκαταλείψουν τοὺς παλιοὺς δρόμους καὶ ἔχουν τὴ δύναμη νἀ ἀνοίξουν νέους.

Ἡ μᾶζα τῶν μετρίων θὰ εἶχε πολλὰ νὰ ὠφεληθῆ ἀκολουθῶντας τοὺς δρόμους ποὺ χαράζουν οἱ καινοτόμοι, ἀντὶ νὰ τοὺς μέμφεται ἤ νὰ τοὺς καταδικάζει στὴν ἀφάνεια.

Edited by Larry Cool

Mesmer

Μιας και αναφέρθηκα κι εγώ, ας πάρω θέση για όσα ειπώθηκαν σ’ αυτό το τόπικ.

Νομίζω ότι παραπάνω από μία φορά αναφέρθηκε εδώ πως οι «υπεύθυνοι» μεροληπτούν υπέρ κάποιων συγκεκριμένων μελών και «φέρονται» στα ποστ αυτών των μελών με διαφορετικό τρόπο. Πιστεύω πως όλοι, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, έχουμε νιώσει αδικημένοι μέσα στο φόρουμ κάποιες φορές. Και όντας ένας από τους «υπεύθυνους», νιώθω κι εγώ αδικημένος όταν κάποιος λέει ότι μεροληπτώ. Αλλά όταν νιώθουμε έτσι, καλό είναι να ακούμε και τις «κατηγορίες», επειδή μπορεί να έχουν δίκιο, και να διορθώνουμε κάτι σε μας, αν γίνεται, παρά να προσπαθούμε να στρέψουμε τα πυρά προς κάποιους άλλους.

Αν θα έπρεπε να σβηστούν όλα τα ποστ που είναι άσχετα με το διήγημα, θα έμεναν μόνο δυο-τρία. Αλλά οι συζητήσεις που έγιναν εδώ είχαν, ως ένα βαθμό, έναυσμα το διήγημα (ή το μυθιστόρημα) του Larry. Και μπορεί οι συζητήσεις να έγιναν σε κάποιο έντονο ύφος, αλλά δεν θεώρησα πως ξεκίνησαν καβγάδες και φασαρίες. Γι’ αυτό και δεν υπήρξε κάποια παρέμβαση. Αν υπήρχε κάποιο μέρος όπου θα μπορούσα να μεταφέρω όλα τα άσχετα ποστ, θα το έκανα. Αλλά δεν υπάρχει.

Όσον αφορά εμένα: ειλικρινά δεν μ’ αρέσει καθόλου να διαγράφω ποστ. Είναι σαν να ακυρώνεις τα λόγια κάποιου. Κι αυτό είναι πολύ κακό. (Θέλω να) το κάνω μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσουν φασαρίες, σε υπερβολικό σπαμ κι όταν προσβάλλονται πρόσωπα. Αν τώρα εσείς πιστεύετε ότι υπάρχουν περιπτώσεις μεροληψίας, ζητείστε το όλοι μαζί κι όταν γράφεται μια λέξη άσχετη με το τόπικ, το ποστ θα διαγράφεται πάραυτα. Τουλάχιστον στις Βιβλιοθήκες. Είναι εύκολο να γίνει. Αλλά είναι λάθος.

Από το συγκεκριμένο τόπικ θα διαγραφούν ορισμένα ποστ που είναι ξεκάθαρα σπαμ.

Drake Ramore

Μιας και αναφέρθηκα κι εγώ, ας πάρω θέση για όσα ειπώθηκαν σ’ αυτό το τόπικ.

Νομίζω ότι παραπάνω από μία φορά αναφέρθηκε εδώ πως οι «υπεύθυνοι» μεροληπτούν υπέρ κάποιων συγκεκριμένων μελών και «φέρονται» στα ποστ αυτών των μελών με διαφορετικό τρόπο. Πιστεύω πως όλοι, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, έχουμε νιώσει αδικημένοι μέσα στο φόρουμ κάποιες φορές. Και όντας ένας από τους «υπεύθυνους», νιώθω κι εγώ αδικημένος όταν κάποιος λέει ότι μεροληπτώ. Αλλά όταν νιώθουμε έτσι, καλό είναι να ακούμε και τις «κατηγορίες», επειδή μπορεί να έχουν δίκιο, και να διορθώνουμε κάτι σε μας, αν γίνεται, παρά να προσπαθούμε να στρέψουμε τα πυρά προς κάποιους άλλους.

Αν θα έπρεπε να σβηστούν όλα τα ποστ που είναι άσχετα με το διήγημα, θα έμεναν μόνο δυο-τρία. Αλλά οι συζητήσεις που έγιναν εδώ είχαν, ως ένα βαθμό, έναυσμα το διήγημα (ή το μυθιστόρημα) του Larry. Και μπορεί οι συζητήσεις να έγιναν σε κάποιο έντονο ύφος, αλλά δεν θεώρησα πως ξεκίνησαν καβγάδες και φασαρίες. Γι’ αυτό και δεν υπήρξε κάποια παρέμβαση. Αν υπήρχε κάποιο μέρος όπου θα μπορούσα να μεταφέρω όλα τα άσχετα ποστ, θα το έκανα. Αλλά δεν υπάρχει.

Όσον αφορά εμένα: ειλικρινά δεν μ’ αρέσει καθόλου να διαγράφω ποστ. Είναι σαν να ακυρώνεις τα λόγια κάποιου. Κι αυτό είναι πολύ κακό. (Θέλω να) το κάνω μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσουν φασαρίες, σε υπερβολικό σπαμ κι όταν προσβάλλονται πρόσωπα. Αν τώρα εσείς πιστεύετε ότι υπάρχουν περιπτώσεις μεροληψίας, ζητείστε το όλοι μαζί κι όταν γράφεται μια λέξη άσχετη με το τόπικ, το ποστ θα διαγράφεται πάραυτα. Τουλάχιστον στις Βιβλιοθήκες. Είναι εύκολο να γίνει. Αλλά είναι λάθος.

Από το συγκεκριμένο τόπικ θα διαγραφούν ορισμένα ποστ που είναι ξεκάθαρα σπαμ.

Καλά, απο όλους τους συντονιστές εσένα κατηγόρησαν για μεροληψία;

500full.jpg

Κλασσική περίπτωση "τα λέω στην νύφη για να ακούει η πεθερά!"

Για το ποστ σου +1

Mesmer

Καλά, απο όλους τους συντονιστές εσένα κατηγόρησαν για μεροληψία;

Όχι-όχι, δεν έγινε κάτι τέτοιο. Ήταν γενική η αναφορά. Κι απλά επειδή είμαι ο «υπεύθυνος» για τις Βιβλιοθήκες, είπα κι εγώ δυο λόγια από τη θέση μου.

Δεν πήρα κάτι προσωπικά. Κι αν φαίνεται κάτι τέτοιο από το ποστ μου, δεν ήταν πρόθεσή μου.

Tiessa

Διαπιστώνω χωρὶς ἔκπληξη ὅτι ἐπικρατεῖ κι ἐδῶ, ὅπως καὶ σ' ὁλόκληρη τὴν ἑλληνικὴ κοινωνία ἐξάλλου, ἡ δικτατορία τῆς μετριότητας ἡ ὁποία καταπνίγει ἐν τῆ γενέσει της τὴν πρωτοπορία καἰ κάθε προπομπό τοῦ καινούργιου.

Αὐτὸ εἶναι φυσικὸ διότι τὸ καινούργιο ἀποτελεῖ θανάσιμη ἀπειλὴ γιὰ τὰ στερεότυπα πάνω στὰ ὁποῖα ἔχουν θεμελιώσει τὴ ζωή τους οἱ μέτριοι.

Ἐκεῖνο ποὺ διακρίνει τοὺς μέτριους ἀπὸ τοὺς ῥηξικέλευθους, εἶναι ὅτι οἱ δεύτεροι τολμοῦν καὶ ἔχουν τὴ δύναμη νἀ ἀνοίξουν νέους δρόμους.

Ἡ μᾶζα τῶν μετρίων θὰ εἶχε πολλὰ νὰ ὠφεληθῆ ἀκολουθῶντας τοὺς δρόμους ποὺ χαράζουν οἱ καινοτόμοι, ἀντὶ νὰ τοὺς μέμφεται ἤ νὰ τοὺς καταδικάζει στὴν ἀφάνεια.

Αποφεύγω να σπαμάρω και να βγαίνω off-topic, αλλά αισθάνομαι ότι το συγκεκριμένο ποστ είναι ιδιαίτερα επιθετικό.

Δεν μου άρεσε το απόσπασμα, προφανώς δεν είμαι ικανή να εκτιμήσω τις αρετές του -άρα χαρακτηρίζομαι ως μέτρια και ως στερούμενη όλων των πνευματικών αγαθών που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα ποστ.

Πάντως, τη δικτατορία της μετριότητάς μου δεν επιχείρησα να την επιβάλω και γι αυτό δεν μίλησα μέχρι στιγμής. Αλλά όταν πλέον βλέπω την επίθεση να στρέφεται κατά παντός μη οπαδού, αισθάνομαι ότι ως μετριότητα έχω να πω μόνο μια κουβέντα:

Ευτυχώς για σας τους ρηξικέλευθους και πρωτοπόρους που υπάρχει η συντριπτική πλειοψηφία της μετριότητας πάνω στην οποία μπορείτε να βασίζεστε για να επιζείτε. Γιατί αν εμείς οι μέτριοι είχαμε την ίδια διάθεση που έχετε εσείς οι ρηξικέλευθοι, θα σφαζόμαστε ομαδικά στον βωμό της ποιότητας.

Nihilio

Ἐκεῖνο ποὺ διακρίνει τοὺς μέτριους ἀπὸ τοὺς ῥηξικέλευθους, εἶναι ὅτι οἱ δεύτεροι τολμοῦν νὰ ἐγκαταλείψουν τοὺς παλιοὺς δρόμους καὶ ἔχουν τὴ δύναμη νἀ ἀνοίξουν νέους.

Εμ, αν μιλάμε για την πρωτοπορία του κειμένου στο πρώτο ποστ, νομίζω είσαι 50 χρόνια και βάλε πίσω...