Jump to content

Η Εποχή των Μαγισσών - Natasha Mostert


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ο Γκάμπριελ Μπλακστόουν είναι ένας νεαρός Λονδρέζος. Ανθρωπος της εποχής του, μοντέρνος και μέσα στα πράγματα, εργάζεται σαν χάκερ, αλλά έχει κι ένα ασυνήθιστο ταλέντο: Μπορεί να «μπαίνει» στο μυαλό των άλλων και να παρακολουθεί τις σκέψεις τους. Αποφεύγει να εξασκεί το χάρισμά του –έχει τους λόγους του γι’ αυτό. Ώσπου μια πρώην ερωμένη του τον εκλιπαρεί να το χρησιμοποιήσει για να εντοπίσει τον προγονό της, που αγνοείται εδώ και μήνες.

 

Πριν εξαφανιστεί, ο νεαρός έκανε στενή παρέα με δύο αδελφές. Έτσι ο Γκάμπριελ οδηγείται στην Οικία Μoνκ στο Τσέλσι, ένα σπίτι όπου ο χρόνος μοιάζει να έχει σταματήσει. Στο καθιστικό πλανιέται το άρωμα των ρόδων, αφρικανικές μάσκες κρέμονται στους τοίχους, ενώ παντού –στις πόρτες, στους τοίχους, ακόμη και στα ταβάνια– κυριαρχεί το μυστηριώδες σύμβολο του σταυρού με τον κύκλο.

 

Καθώς το καλοκαίρι δίνει τη θέση του σ’ έναν κρύο και εχθρικό χειμώνα, το επιβλητικό σπίτι και οι πανέμορφες, αινιγματικές αδελφές Μoνκ σαγηνεύουν όλο και περισσότερο τον Γκάμπριελ. Αλλά ο παράξενος κόσμος τους κρύβει τρομακτικά μυστικά.

Και κάθε φορά που ο Γκάμπριελ προσπαθεί να εισχωρήσει στο μυαλό τους, εκείνες τον τραβούν προς τα κει που θέλουν οι ίδιες. Στο σκοτεινό κέντρο του βασιλείου τους, απ’ όπου ίσως δεν υπάρχει επιστροφή.

 

Ένα αρκετά καλό μεταφυσικό θρίλερ από τα Bell που τα έχει όλα: αντιήρωα πρωταγωνιστή, δύο μοιραίες γυναίκες, μυστήριο και ανατροπές και κρατάει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του. Πολύ καλή εντύπωση μου είναι κάνει και ο ρεαλισμός όταν περιέγραφε τις χακεριές του πρωταγωνιστή αλλά και η πετυχημένη σκηνή της αποπλάνησης του ήρωα από τις δύο αδερφές (αν θυμάμαι καλά, πάνε 3 χρόνια από τότε που το διάβασα).

Από εμένα είναι στα προτεινόμενα για Bell.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να το εχεις διαβασει εδω και 3 χρονια και να σου εχει μεινει τοσο, θα ειναι καλο!

Απο οτι βλεπω εχει διαφορετικη πλοκη απο τα λιγο-πολυ συνηθισμενα βιβλια τρομου..

Σε ευχαριστω για την απαντηση Nihilio, και αν εχει διαβασει και κανεις αλλος το βιβλιο, περιμενω και αλλες αποψεις!

Αλλα μαλλον θα σας προλαβω και θα το παρω wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω εχει διαφορετικη πλοκη απο τα λιγο-πολυ συνηθισμενα βιβλια τρομου..

Μπά, έχει πάνω κάτω τη γνωστή μπεστσελλερίστικη πλοκή θρίλερ (δεν είναι τρόμου) αλλά αυτή δουλεύει πολύ πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα ολοκλήρωσα το συγκεκριμένο βιβλίο.

 

Μου άρεσε η έξυπνη δομή του, το "πάντρεμα" της σύγχρονης εποχής (βλέπε hacking του ήρωα σε αρχεία υπολογιστών μεγάλων εταιριών) με ..την εποχή των μαγισσών.

Ο μη αναμενόμενος, ρόλος των αιθέριων αδελφών , που διαφέρει δηλαδή αρκετά από τη κλασσική ενασχόλησή τους με φίλτρα και ξόρκια, ήταν στα bonus.

Γενικότερα, η πλοκή ξετυλίγεται με αργούς ρυθμούς, ίσως κάπου κάνει κοιλιά, οι εξελίξεις από κάποιο σημείο και μετά, είναι λίγο πολύ αναμενόμενες. Πχ. ο

ο θάνατος του κολλητού του ήρωα δεν έρχεται ξαφνικός στον αναγνώστη, αφού ο ίδιος ετοιμάζεται να του αποκαλύψει ποια από τις αδερφές είναι η "κακιά" μάγισσα.

 

Το όλο ταξίδι πάντως θεωρώ ότι αξίζει. Διαβάζοντας το βιβλίο άλλαζε αρκετά η ψυχολογία μου, ίσως γιατί πάντα μου έκαναν εντύπωση ιστορίες με μάγισσες και δεσίματα αποπλάνησης.

Η περιγραφή του παλατιού Μνήμης είναι πολύ καλή. Αγαπημένη εικόνα από τα αναρίθμητα δωμάτιά του

εκείνη με τον μοναχό και το γυαλόχαρτο!

 

Αν σας αρέσει να διαβάζετε για μάγισσες, ενώ παράλληλα δε θέλετε να χαθεί το σύγχρονο στοιχείο από την όλη πλοκή, πιστεύω πως η ώρα σας θα κυλήσει ευχάριστα με αυτό το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το είχα διαβάσει και εγώ. Καλό βιβλίο αλλα δεν ξεχωρίζει απο τον σωρό. Εχει μερικές έξυπνες ιδέες (πχ οι αδελφές δήθεν μάγισσες) αλλα κάπου μου δίνει την εντύπωση οτι το παρατράβηξε η συγγραφέας γράφοντας ένα girl power βιβλίο για να βγάλει τα κόμπλεξ της. dazzled.gif Εχει γράψει και μερικά ακόμα, ένα εκ των οποίων εκδόθηκε στα ελληνικά πάλι απο την BELL αλλα δεν έκανα τον κόπο να το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η εποχή των μαγισσών

 

Ενδιαφέρον και σχετικά ξεχωριστό μεταφυσικό θρίλερ που διαβάζεται εύκολα και γρήγορα. Η ιστορία έχει να κάνει με τον ψιονικό Γκάμπριελ Μπλάκστοουν που ζει στο Λονδίνο και εργάζεται ως χάκερ, υποκλέπτοντας διάφορα ηλεκτρονικά αρχεία για λογαριασμό των πελατών του. Εκτός απ'αυτό όμως έχει ένα άλλο ταλέντο, υπερφυσικό θα έλεγε κανείς, αυτό του να μπαίνει στο μυαλό των άλλων και να παρακολουθεί τις σκέψεις τους. Παλιότερα κάπως έτσι έβγαζε τα προς το ζην, όμως μετά από ένα τραγικό γεγονός τα παράτησε. Τώρα, μια παλιά του ερωμένη τον βρίσκει και του ζητάει να εντοπίσει τον πρόγονό της, του οποίου τα ίχνη χάθηκαν μυστηριωδώς λίγες βδομάδες πριν. Ο νεαρός είχε σχέσεις με τις αδερφές Μονκ, δυο πλούσιες και όμορφες γυναίκες που ζουν μοναχικά σε μια μονοκατοικία στο Τσέλσι, μια μονοκατοικία που ταιριάζει περισσότερο στο μακρινό παρελθόν παρά στο σύγχρονο παρόν. Ο Γκάμπριελ θα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά με τις δυο γυναίκες, οι οποίες θα προσπαθήσουν να τον σαγηνεύσουν για δικούς τους λόγους. Το ταλέντο του Γκάμπριελ θα είναι πιο απαραίτητο από ποτέ, για να βγάλει μια άκρη και να παραμείνει ζωντανός... Αυτά σε γενικές γραμμές. Η ιστορία έχει τα πάντα, αληθοφανείς χακεριές, ανθρώπους με ψιονικές ικανότητες, αλχημείες, μαγικά φίλτρα, περίεργα παιχνίδια με το μυαλό και την δύναμη της μνήμης και πάει λέγοντας. Γενικά πρόκειται περισσότερο για ένα urban fantasy μυθιστόρημα με μυστήριο και κάποιες ψιλό-ανατροπές, παρά για ένα βιβλίο τρόμου που θ'ανατριχιάσει τον αναγνώστη. Η γραφή είναι καλή και ευκολοδιάβαστη, οι χαρακτήρες όχι ιδιαίτερα σκιαγραφημένοι, πάντως αρκετά ενδιαφέροντες, και η ατμόσφαιρα σε σημεία σκοτεινή και μυστηριώδης. Έχει τα προβληματάκια του και τις κοιλίτσες του στην πλοκή, όμως διαβάζεται ευχάριστα και το μεταφυσικό στοιχείο είναι αρκετά έντονο και ενδιαφέρον.

 

8/10

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Από τα πολύ αγαπημένα μου. Στα τεράστια συν οι τεχνικές με τα παλάτια μνήμης και το πώς αυτά περιγράφονται, σαν ένας ξεχωριστός, προσωπικός μαγικός λαβύρινθος. Δεν ξέρω αν θα το έλεγα τρόμου ή σκέτα urban fantasy. Για μένα ήταν ένα σκοτεινό παραμύθι ενηλίκων. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι λαβύρινθοι μου άρεσαν τόσο που έκλεψα την ιδέα και εγώ. Κυρίως επειδή διάβασα το βιβλίο back to back με το darkspell (νομίζω) της Katherine Kerr, όπου πάλι έπαιζαν λαβύρινθοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι λαβύρινθοι μου άρεσαν τόσο που έκλεψα την ιδέα και εγώ. Κυρίως επειδή διάβασα το βιβλίο back to back με το darkspell (νομίζω) της Katherine Kerr, όπου πάλι έπαιζαν λαβύρινθοι.

Μπα, δεν νομίζω ότι κάποιος κλέβει οτιδήποτε εδώ. Ο λαβύρινθος είναι σύμβολο παλιό όσο και η λάσπη. Άν πάει έτσι, εκείνοι το πήραν από κάποιον που το πήρε από κάποιον άλλο και όλα οδηγούν τελικά στη Μινωική Κρήτη. Ή και οι Κρήτες δανείστηκαν το σύμβολο, ποιος ξέρει από πού. Φοβάμαι πως δεν υπάρχει πλέον παρά ελάχιστη πρωτοτυπία.

Link to comment
Share on other sites

 

Οι λαβύρινθοι μου άρεσαν τόσο που έκλεψα την ιδέα και εγώ. Κυρίως επειδή διάβασα το βιβλίο back to back με το darkspell (νομίζω) της Katherine Kerr, όπου πάλι έπαιζαν λαβύρινθοι.

Μπα, δεν νομίζω ότι κάποιος κλέβει οτιδήποτε εδώ. Ο λαβύρινθος είναι σύμβολο παλιό όσο και η λάσπη. Άν πάει έτσι, εκείνοι το πήραν από κάποιον που το πήρε από κάποιον άλλο και όλα οδηγούν τελικά στη Μινωική Κρήτη. Ή και οι Κρήτες δανείστηκαν το σύμβολο, ποιος ξέρει από πού. Φοβάμαι πως δεν υπάρχει πλέον παρά ελάχιστη πρωτοτυπία.

 

Βασικά νομίζω ότι όλο αυτό το έχουν πάρει από κάποιο μνημονικό τέχνασμα της αρχαιότητας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..