Jump to content

Write off #63 (TheSea IsBurned vs TheTregorian - Η συγγραφέας TheSea IsBurned ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά της)


Mindtwisted
 Share

Write Off # 633  

17 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία θεωρείτε καλύτερη;


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ανεξαρτήτως ψήφου. :Ρ Απ' τη χαρά σου, το σκότωσες. :Ρ

 

να κάνεις παρέα με την θάλασσα εσύ! Η μία με το μυγιάγγιχτη, η άλλης με το ανεξαρτήτως! :lol:

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TheTregorian

    33

  • Mindtwisted

    18

  • Eugenia Rose

    9

  • TheSea IsBurned

    40

Μυγιάγγιχτη εννοούσες;:tease:

 

(Τι τον κάνουμε έτσι τον άνθρωπο;:rofl:)

Edited by Mindtwisted
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως ψήφου. :Ρ Απ' τη χαρά σου, το σκότωσες. :Ρ

 

να κάνεις παρέα με την θάλασσα εσύ! Η μία με το μυγγιάγγιχτη, η άλλης με το ανεξαρτήτως! :lol:

 

Ναι είναι μεθυσμένος... Είναι επίσημο! :p

Link to comment
Share on other sites

Από ΄δω και πέρα θα ποστάρω μόνο αφού περάσω το σχόλιο από διήμερη διόρθωση...!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Τις δύο ψήφους, ρε παιδιά, ποιος μου τις έβαλε; Αμάν πια, κανείς δε γράφει ποιον ψήφισε σε αυτό το τόπικ :p

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Τις δύο ψήφους, ρε παιδιά, ποιος μου τις έβαλε; Αμάν πια, κανείς δε γράφει ποιον ψήφισε σε αυτό το τόπικ :p

 

Πείτε ρε παιδιά τι ψηφίζετε, από πνιγμό θα πάμε.

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά θα συμφωνήσω κι εγώ... ρε παιδιά μην κρύβεστε, δε βαράμε!!

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά θα συμφωνήσω κι εγώ... ρε παιδιά μην κρύβεστε, δε βαράμε!!

 

Χαχαχα, είδες που έχω δίκιο; :p Έχουμε τρεις κρυφούς ψηφοφόρους, ας βγουν στο φως παρακαλώ :p

 

Χμμ... Τις δύο ψήφους, ρε παιδιά, ποιος μου τις έβαλε; Αμάν πια, κανείς δε γράφει ποιον ψήφισε σε αυτό το τόπικ :p

 

Πείτε ρε παιδιά τι ψηφίζετε, από πνιγμό θα πάμε.

 

rofl.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Τις δύο ψήφους, ρε παιδιά, ποιος μου τις έβαλε; Αμάν πια, κανείς δε γράφει ποιον ψήφισε σε αυτό το τόπικ :p

 

Η μία είναι από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Τις δύο ψήφους, ρε παιδιά, ποιος μου τις έβαλε; Αμάν πια, κανείς δε γράφει ποιον ψήφισε σε αυτό το τόπικ :p

 

Η μία είναι από εμένα.

 

Ευχαριστώ αδερφέ good.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Τις δύο ψήφους, ρε παιδιά, ποιος μου τις έβαλε; Αμάν πια, κανείς δε γράφει ποιον ψήφισε σε αυτό το τόπικ :p

 

Η μία είναι από εμένα.

 

Ευχαριστώ αδερφέ good.gif

 

Στον ξάδερφο τίποτα; huh.gif

Link to comment
Share on other sites

[

 

Ευχαριστώ αδερφέ good.gif

 

Στον ξάδερφο τίποτα; huh.gif

 

Χαχαχαχα, εννοείται πως σε ευχαριστώ κι εσένα, ξάδερφε laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

[

 

Ευχαριστώ αδερφέ good.gif

 

Στον ξάδερφο τίποτα; huh.gif

 

Χαχαχαχα, εννοείται πως σε ευχαριστώ κι εσένα, ξάδερφε laugh.gif

yahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

Tregorian, αλλά στην παράταση.

 

(Τα στοιχεία που βλέπω εγώ, του συγκεκριμένου διαγωνισμού:

Λούνα Παρκ Τρεγκ - Λούνα Παρκ Θάλασσα 1-0

Μάγος Τρεγκ - Μάγος Θάλασσα 1-0

Εισαγωγή Τρεγκ - Εισαγωγή Θάλασσα 0-1)

 

και σταματήστε να μας απειλείτε να σας πούμε τι ψηφίσαμε ρεεεε, μπορεί κάποιος όντως να μη θέλει να πει μετά από τους σατανικούς μάγους και τις προδοσίες σας :p

Link to comment
Share on other sites

Tregorian, αλλά στην παράταση.

 

(Τα στοιχεία που βλέπω εγώ, του συγκεκριμένου διαγωνισμού:

Λούνα Παρκ Τρεγκ - Λούνα Παρκ Θάλασσα 1-0

Μάγος Τρεγκ - Μάγος Θάλασσα 1-0

Εισαγωγή Τρεγκ - Εισαγωγή Θάλασσα 0-1)

 

και σταματήστε να μας απειλείτε να σας πούμε τι ψηφίσαμε ρεεεε, μπορεί κάποιος όντως να μη θέλει να πει μετά από τους σατανικούς μάγους και τις προδοσίες σας :p

 

Οι παρατάσεις έχουν δώσει κύπελλα, οπότε ευχαριστώ! :lol:

 

(Όσο για τις απειλές... κι εγώ φοβάμαι για τα δάχτυλά μου ο άμοιρος, 'σχωρα με! :bag:)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, δες εδώ εισαγωγή και εμείς είχαμε να γράφουμε για ήρωες και αθώους. Σλουρπ!

Στο λοιπόν.

TSiB: Έχω την αίσθηση πως αυτή η ιστορία ξεπήδησε από την κουβέντα μας για το πλάσμα στη σοφίτα. "Κι αν εμφανιστεί, τι θα γίνει;" σε ρώτησα, και η απάντηση στην ερώτηση μοιάζει να γέννησε αυτή την ιστορία. Μπορεί και όχι βέβαια, κοινό trope και ίσως εδώ να πάσχει και το παρόν κείμενο. Είναι αρκετά πιο light και συνηθισμένο, από αυτά που προετοιμάζει η εισαγωγή. Διαβάζεται εύκολα και άνετα, και αυτό είναι κάτι που έχεις σχεδόν αυτόματα, τεράστιο προσόν για μια νεαρή writer. Αλλά σίγουρα έχεις γράψει καλύτερα από αυτήν. Η γραφή είναι ανώτερη αυτού που έχει να πει η ιστορία. Το "τρομαχτικό" τέλος κομματάκι φθηνό, κυρίως επειδή έρχεται απότομα και τελειώνει απότομα. Είναι εκεί σαν punchline/δικαιολογία ότι αυτή η ιστορία είναι Horror. Σπασμένο πόδι/κρέατα κλπ. Στα ανέκδοτα αυτό είναι καλό, αλλά σε διηγήματα τρόμου είναι κακή συνήθεια. Το τέλος μου θύμισε αυτό που έχει πει ένας αγαπητός Τρομοσυγγραφέας για τα θρίλερ του Hollywood σήμερα "Horror movies today aren't scary. They're just jump scares peppered with long stretches of nothing." Δεν φτάνει ο τελευταίος τοίχος κοινώς. Το δίπτυχο -εξαφανίζει/κόβει- και πώς το χρησιμοποίησες μου άρεσε. Ένα τελευταίο: αυτό το "αξιολύπητοι" στην εισαγωγή δεν δικαιολογήθηκε ποτέ.

 

Treg: Γιώργο, η ιστορία είναι πολύ καλύτερη από ό,τι άλλο έχω διαβάσει από σένα. Διατηρεί την pulp ατμόσφαιρα που δίνεται πλουσιοπάροχα από την εισαγωγή και προχωράει στο ίδιο ύφος, Γιώργο. Ναι, Γιώργο, είναι Τρόμου, όχι ιδιαίτερα πρωτότυπη, αλλά σέβεται τα tropes του "επαγγέλματος" και τα χρησιμοποιεί. Γιώργο, κάνεις ένα σοβαρό σφάλμα που κόβει τελικά λιγότερους βαθμούς γιατί είναι ένα τρίλεπτο edit, Γιώργο. Τα ονόματα, Γιώργο. Όταν μιλάει κανείς σε έναν απλό διάλογο, Γιώργο, δεν επαναλαμβάνει συνέχεια το όνομα του συνομιλητή του, Γιώργο, ειδικά όταν είναι μόνο δυο ονόματα. Γιώργο. Μη σκέφτεσαι τη συγγραφή σαν να γράφεις sitcom, Γιώργο. Στη "Λάμψη", Γιώργο, τους χαρακτήρες τους βλέπουν χιλιάδες μάτια και πρέπει όλοι μα όλοι -μέχρι και οι γιαγιάδες που το ένα μάτι κοιτάει την τηλεόραση και το άλλο το κέντημα- να μάθουν πως λένε τους χαρακτήρες γι'αυτό και τα επαναλαμβάνουν συνέχεια. Γιώργο. Στο γράψιμο τραβάει απλά την προσοχή, και άπαξ και το δεις, δεν ξε-βλέπεται. Δημήτρης-Ανδρέας, το καταλάβαμε. Σώζεσαι γιατί αυτό διορθώνεται εύκολα. Πέρα από αυτό, οι σκηνές που μπαίνουν στο λούνα-παρκ Silent-Hillίζει πανέμορφα και το τελικό confrontation θέλει λιιιιιίγη δουλειά ακόμα για να μπορείς να το δείχνεις περήφανα σε όποιον ρωτάει αν έχεις γράψει ποτέ κάτι πολύ scary. Το slight twist καλό, οι χαρακτήρες ωραίοι, ο closeted gay βασικός χαρακτήρας επίσης ωραίος (κι αν δεν είναι, κάντον. Η προσοχή στα χαρακτηριστικά του φίλου του στην αρχή, είτε είναι too much αν είναι απλώς περιγραφή, είτε ο τύπος την έχει δαγκώσει άσχημα την λαμαρίνα. Διαλέγεις και παίρνεις.) Ένα τελευταίο, η επιστροφή: αυτό το "αξιολύπητοι" στην εισαγωγή δεν δικαιολογήθηκε ποτέ

 

Δύσκολη επιλογή. Θα ψηφίσω τον Treg γιατί και με εξέπληξε η εξέλιξή του, και επειδή ήταν αληθινά Τρόμου στο mood της εισαγωγής.

Σας περιμένω και τους 2 στο διαγωνισμό, να μετρήσετε τα δόντια σας ανάμεσα στα παλιά σκυλιά του Τρόμου που μαζεύονται. drinks.gif

 

Edit το συμπληρωματικό. Ανάθεμά σε και πανάθεμά σε που δεν έγραψες σ'αυτό το write-off με τέτοια εισαγωγαγαγάρα! Ξέρεις εσύ, ποιος! Θα πρέπει να εξιλεωθείς στον Τρόμου. Αλίμονο σου αν δεν εμφανιστείς. Ουρτ!

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

 

Ένα τελευταίο: αυτό το "αξιολύπητοι" στην εισαγωγή δεν δικαιολογήθηκε ποτέ.

 

 

 

 

Αυτό το δικαιολογεί η ίδια η εισαγωγή. Είναι αξιολύπητοι που πιστεύουν αυτά τα πράγματα. Κι όταν στο τέλος ανακαλύπτει πως εν μέρει ήταν αληθινά, εμμένει στο χαρακτηρισμό του αυτό, λέγοντας τώρα πως είναι αξιολύπητοι εξαιτίας του ότι πίστευαν τα υπόλοιπα, για τις παραστάσεις κτλ. Τι δεν δικαιολογείται; hmm.gif

 

 

 

 

 

Όσο για το ότι η ιστορία δεν έχει κάτι να πει, αυτό το κρίνει ο κάθε αναγνώστης. Σε μένα, και σε κάποιους άλλους ίσως, σήμαινε περισσότερα wink.gif Όσο για το τέρας της σοφίτας, μην νομίζεις, πάντα εδώ είναι :p (Και να τι έχει να πει λίγο-πολύ η ιστορία wink.gif)

Link to comment
Share on other sites

huh.gif Δεν είπα πουθενά πως η ιστορία δεν έχει να πει κάτι. Αν το πίστευα θα το έλεγα, αλλά δεν ισχύει φυσικά. Αυτό που τόνισα είναι πως η γραφή είναι σε ανώτερα επίπεδα από την ιδέα της ιστορίας. Και αυτό έρχεται σε αντιπαράθεση με τα περισσότερα νεαρά παιδιά που γράφουν, όπου συνήθως η ιδέα είναι ανώτερη της γραφής (έχουν τόοοοοοσα πολλα να πούνε και να γράψουνε, αλλά δεν ξέρουν ακόμα το πώς. Εσύ το "πώς" το έχεις ήδη, τεράστιο + για σένα) Ορίστε τι έγραψα επάνω.

Η γραφή είναι ανώτερη αυτού που έχει να πει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

huh.gif Δεν είπα πουθενά πως η ιστορία δεν έχει να πει κάτι. Αν το πίστευα θα το έλεγα, αλλά δεν ισχύει φυσικά. Αυτό που τόνισα είναι πως η γραφή είναι σε ανώτερα επίπεδα από την ιδέα της ιστορίας. Και αυτό έρχεται σε αντιπαράθεση με τα περισσότερα νεαρά παιδιά που γράφουν, όπου συνήθως η ιδέα είναι ανώτερη της γραφής (έχουν τόοοοοοσα πολλα να πούνε και να γράψουνε, αλλά δεν ξέρουν ακόμα το πώς. Εσύ το "πώς" το έχεις ήδη, τεράστιο + για σένα) Ορίστε τι έγραψα επάνω.

Η γραφή είναι ανώτερη αυτού που έχει να πει η ιστορία.

 

Χμ, ευχαριστώ για το κοπλιμέντο τότε :)

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ιστορίες πολύ καλές, αντάξιες μιας εξαιρετικά καλής εισαγωγής. Από την πολλή σκέψη παραλίγο να ξεχάσω την προθεσμία και να μην ψηφίσω.

 

Τελικά η ψήφος πήγε στον Tregorian επειδή μού φάνηκε πιο τρομακτική η εξέλιξη μέσα στο Λούνα Παρκ κι επειδή με ξάφνιασε το τέλος.

 

Συγχαρητήρια και στους δυο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νομίζω οτι το write off έληξε!!!

 

Συγχαρητήρια στο Γιώργο για τη νίκη του:clap_1:

 

Και μπράβο και στους συμμετέχοντες για τις ιστορίες που ανέβασαν.:victory:

 

Επίσης ευχαριστούμε όσους σχολίασαν και ψήφισαν τις δύο ιστορίες:mf_bookread:.

 

:coolp:

post-1484-0-59867800-1321441914_thumb.png

Edited by aScannerDarkly
Βάζω κι ένα στιγμιότυπο των αποτελεσμάτων, για να φαίνεται και να μη χρειαστεί να κλειδωθεί το τόπικ.
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Γιώργο! :)

 

Mindtwisted, ευχαριστούμε για τη διοργάνωση και την εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο!!! :guitar::thumbsup::clap:

 

Συγχαρητήρια για την πρώτη σου νίκη, εύχομαι να έχεις και περισσότερες στο μέλλον! :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ η πρώτη μου νίκη, τι τέλεια!! :yahoo:

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ευχαριστώ τον Κωνσταντίνο για την πολύ ωραία εισαγωγή, η οποία οδήγησε στην ιστορία μου.Ευχαριστώ τη συναγωνίστρια Σάντι με την όμορφή της ιστορία και το δυναμικό της χαρακτήρα, που έδωσε πνοή στο διαγωνισμό! ;-) Ευχαριστώ πολύ και τα παιδιά που διάβασαν και σχολίασαν κι ένα κλικ παραπάνω τα παιδιά που με τίμησαν με την ψήφο τους!

 

Άντε μπρος για τον τρόμου τώρα, αδέρφια! :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #63 (TheSea IsBurned vs TheTregorian - Η συγγραφέας TheSea IsBurned ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά της)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..