Jump to content

FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)


Nihilio
 Share

Ψηφίστε τις αγαπημένες σας ιστορίες  

32 members have voted

  1. 1. ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις ιστορίες

    • Narualis - Το σπίτι αυτό
    • The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον
    • npaps - Η Τζίλντα
    • Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη
    • TheΗunter-writer - Νυχτερινό
    • niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα
      0
    • Mesmer - Επισκέψεις
    • Tregorian - Το γλυκό που καίει
    • Stanley - Φάρσα ή...
    • Cassandra Gotha - Τα μπισκότα της Μάρας
    • Eugenia Rose - Η κολοκύθα
    • aScannerDarkly - Ο Γκίγκης
    • dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς
    • Jesus deSaad - candy
    • Διγέλαδος - Γλυκά

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

The Hunter-Writer: Δημιουργείς την ατμόσφαιρα επιδέξια, μόνο που τελικά έμεινα να αναρωτιέμια γιατί έγινε ό,τι έγινε. Και γιατί ο τύπος ήθελε σώνει και καλά γλυκό. Αυτό το τελευταίο βέβαια διορθώνεται πολύ εύκολα, βάζοντας κάτι για τις συνήθειές του στο παρελθόν, ακόμα και μία μόνο φράση. Η εξέλιξη όμως είναι από αυτές που, για μένα τουλάχιστον, αν δεν δώσεις και μια πειστική αιτιολόγηση, δε λειτουργούν. Αυτό το "Είμαι ο διεστραμμένος γιατρός" τι το ήθελες;

 

 

Ο τύπος ήθελε απλά ένα γλυκό. Είχε καιρό να φάει ένα πραγματικό γλυκό και δεν άντεχε άλλο (Stanley τον νιώθεις, έτσι; ;-)). Ίσως φταίει και το ότι του επέβαλλαν την αποχή από τα πολλά γλυκά. Πέρα από αυτό, δεν μπορώ να αιτιολογήσω πειστικά την εξέλιξη, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που το εννοείς. Είναι απλά η επιθυμία που οδηγεί στο παράλογο και όσο η επιθυμία δυναμώνει, τόσο ενισχύεται το παράλογο γύρω από τον ήρωα. Η φράση "Είμαι ο διεστραμμένος γιατρός" είναι μέρος του "εφιάλτη".

 

Και όσο για το γεμιστό τσουρέκι, θεωρήστε το φόρο τιμής :lol: .

ΥΓ: Ευχαριστώ για τα σχόλια.

 

edi: Ψήφισα

 

Μετά τους βιασμούς, ανοίγω σχολή και για το φαγητό. Νιώθω έτοιμος να κλάψω...

 

Οκ, η απορία μου λύθηκεdirol.gif

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Απορία: ρε παιδιά, τον Jesus ποιος τον ψήφισε;

O Larry Cool.

 

Περίμενα να απαντήσεις "o Stanley"...Συγκινούμαι ξανά.

Link to comment
Share on other sites

FFL: Fight Club special.

Θα σας το πω Λακωνικότατα γιατί έπρεπε να γράφω nanowrimo 10 λεπτά τώρα, αρχίσετε να παίζετε καλά με τα άλλα παιδάκια.

Οι κριτικές σε ιστορίες δεν είναι προσωπικές. Κόψτε λοιπόν τις κόντρες (ναι, Γιάννη, κακώς αρπάζεσαι κι αν θες το συζητάμε και από κοντά)

Μην δίνετε εξηγήσεις για το κάθε τι, χάνετε ψήφους γιατί δείχνετε έλειψη εμπιστοσύνης στην ιστορία σας.

Επίσης, κάθε φορά που φλεημάρετε ένας καλός κύριος εκεί ψηλά πείθεται ότι πρέπει να σας κόψει κι από ένα παιχνίδι, οπότε προσέχετε για να έχετε.

 

ΥΓ: Αν αυτή η κατάσταση μίρλας συνεχιστεί το FFL ακυρώνεται. Τελεία και παύλα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τελείωσα την ανάγνωση και ψήφισα και γω... Αυτή τη φορά δυσκολεύτηκα απίστευτα πολύ....

 

Mesmer: Η αγαπημένη μου. Τη θεώρησα την πιο ανατριχιαστική από όλες. Τρομερό concept... Ειδικά η σκηνή που κρύβεται στο μπάνιο. Μα γιατί δεν το έβαλε στα πόδια, μου λες;

 

Διγέλαδος: Μπορεί να ήθελε λίγη ανάπτυξη παραπάνω αλλά σαν ιδέα μου άρεσε. Κατάφερες να εντάξεις μια εξαιρετική ανατροπή και να αναδείξεις τον κεντρικό σου ήρωα με πολύ "γλυκό" τρόπο. ;)

 

Την τρίτη ψήφο δυσκολεύτηκα παααααρα μα πάρα πολύ να τη δώσω. Συγκεκριμένα ήμουν ανάμεσα σε δυο. Πρώτον, στον Dagoncult ο οποίος έφτιαξε μια πάρα πολύ ατμοσφαιρική ιστορία, σχεδόν άκουγα την μεταλλική φωνή της κοπελίτσας πίσω από την πόρτα και τον ημερολογιακό τρόπο γραφής που λατρεύω. Δεύτερον, στο Stanley με ένα διεστραμμένο concept που ταυτόχρονα όμως δείχνει και τις ενοχικές σχέσεις που μπορεί να υποθάλπονται σ ένα οικογενειακό περιβάλλον. Έτσι το ερμήνευσα εγώ τουλάχιστον. Δεν ξέρω αν ξέφυγα πολύ από αυτά που ήθελες να περάσεις. Τελικά παρότι ήταν και οι δυο καλογραμμένες, ψήφισα τον Stanley γιατί το τέλος που έδωσες Dagoncult μου φάνηκε κάπως βιαστικό. Συγκεκριμένα θεωρώ ότι θα έπρεπε να αφήσεις κάτι πιο φρικιαστικό για το τέλος για να μας ταρακουνήσεις λίγο.

 

Αυτά... Μπράβο σε όλους παιδιά.

Edited by Oceanborn
Link to comment
Share on other sites

Θα λυγίσω καμιά ώρα και θα τ' αλλάξω το μπρδέλο. laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

Dagon

 

 

Dagon

 

edit: +1 στην Ευθυμία και το Νεκτάριο για τη συζήτηση σχετικά με την οπτική γωνία. Να μιλήσουμε και λίγο για μπάλα που θα έλεγε κι ο Γεωργίου. :)

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

Dragon Dragon Dragon (ελπίζω αυτό να μην επηρεάσει την ψηφο σου...):tease:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

 

:o

 

Παιδιά πραγματικά είναι η πρώτη φορά που προσέχω ότι δεν έχει το DagonCult r! Μια ζωή το νόμιζα Dragon!

 

:spam:

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Θα λυγίσω καμιά ώρα και θα τ' αλλάξω το μπρδέλο. laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

Dagon

 

 

Dagon

 

edit: +1 στην Ευθυμία και το Νεκτάριο για τη συζήτηση σχετικά με την οπτική γωνία. Να μιλήσουμε και λίγο για μπάλα που θα έλεγε κι ο Γεωργίου. :)

 

Ναι αλλά αν σε ψήφιζα δε θα σε καιγε τόσο..... tease.giftease.giftease.giftease.gif

 

Άντε καλά...

 

 

My beloved friend DAGONcult I sincerely apologise for mispelling thy noble name... I plead guilty and Ι shall accept any punishment you may impose on me.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ ψήφισα απ' το μεσημέρι, αλλά θα κάνω σχόλιο τώρα.

 

1) Υπάρχουν δύο άτομα, μέσα στο σφφ, που ο τρόπος που γράφουν εμένα με παρασέρνει, δεν ξέρω γιατί, απλώς συμβαίνει. Αυτό που ξέρω, είναι οτι αν ένας μου περιγράψει τον καιρό μαζί με κάποιο άλλο μέλος και πρέπει να διαλέξω, κατά 99% θα διαλέξω το πρώτο χωρίς πολλή σκέψη. Όταν μου γράφουν ένα μέτριο κείμενο εγώ το βρίσκω καλό, όταν όμως περιέχει και πλοκή που μου αρέσει, τότε δεν έχω ενδοιασμό και μπορεί να το βάλω και παραπάνω από κάποιο άλλο που θεωρώ πιο άρτιο. Η πρώτη μου ψήφος λοιπόν πηγαίνει στην Eugenia Rose.

 

 

Εγώ οτι τον κάνει κολοκύθα το κατάλαβα μόνο αφού είχε μπει στο σπίτι και η τελευταία φράση του κειμένου είναι απ' τα κλεισίματα που θεωρώ τέλεια. Η εικόνα στριφογύριζε στο μυαλό μου πολλή ώρα μετά. good.gif

 

 

2) Cassandra πώς κατάφερες και το 'γραψες αυτό σε τόση λίγη ώρα; Συμφωνώ με την Ευγενία οτι έχει πολύ βάθος που φαίνεται από πίσω, ξέρεις οτι υπάρχει αλλά δε σ' ενοχλεί γιατί δένει πολύ καλά. Επίσης η σκηνή που ψήνει τα μπισκότα εκπληκτική. Μου έβγαλε μια ατμόσφαιρα που με απορρόφησε. Πολύ καλό.

 

3)Τρίτο ψήφισα τον Stanley. Κι εγώ κατάλαβα αυτό που λέει η Oceanborn ως εξήγηση για το τέλος, που ήταν οσο περίεργο και απότομο θα περίμενα. Επίσης μου φάνηκε πολύ μες το κλίμα του διαγωνισμού. Περίεργο πάντως που πιάνω το νόημα πίσω από ιστορία του, συνήθως δε συμβαίνει. (Ίσως επειδή είχε λίγο χρόνο και δεν πρόλαβε να το κρύψει αρκετά καλά:tease:)

 

Τέλος να πω μπράβο σε όλους όσοι πήραν μέρος. Οι περισσότερες ιστορίες ήταν πολύ καλές, δυσκολεύτηκα αρκετά για την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

 

2) Cassandra πώς κατάφερες και το 'γραψες αυτό σε τόση λίγη ώρα;

Δεν βιαζόμουν (εκτός από το τέλος, όπου η ώρα είχε πάει 23:15, και... τρεχάτε δαχτυλάκια μου. :)

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Μ΄παλλον θα το ξαναφάτε στη μάπα, σε πιο ολοκληρωμένη και πιό kinky εκδοχή.

Μα δεν κατάλαβες ότι αυτό ζητάει ο λαός;

Ε να, ντράπηκα.:bag:

Τόσα κορίτσια θα το διάβαζαν, η Σάντυ, η Αννα, η Ευθυμία, η Ευγενεία, η Σόνια.

Δεν μου λες, Νίκο, το 'χεις το χούμορ, ε;:rofl: Απ' τα καλύτερα που έχω ακούσει τελευταία, thx! :lol: Ένα τέτοιο την ημέρα και την κρίση κάνω πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα κι εγώ και μου 'ρθε λίγο απότομα, αλλά είπα να τ' αφήσω να περάσει... :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ οτι τον κάνει κολοκύθα το κατάλαβα μόνο αφού είχε μπει στο σπίτι και η τελευταία φράση του κειμένου είναι απ' τα κλεισίματα που θεωρώ τέλεια. Η εικόνα στριφογύριζε στο μυαλό μου πολλή ώρα μετά. good.gif

 

 

Βασικά δεν τον κάνει όλο, μόνο το κεφάλι του, και μετά τον αποκεφαλίζει. :tease:

 

 

Ευχαριστώ!

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να σας το πω γιατί θα σκάσω: μπορεί τα (περισσότερα) διηγήματα να είναι εκτός Halloween, αλλά το τόπικ είναι πραγματικά εντός. Φάρσα έχει γίνει….

 

Καλά ρε παιδιά, πραγματικά πως τα καταφέρατε να είσαστε τόοοοσο πολλοί εκτός πλαισίου??? Πώς να σχολιάσω τώρα εγώ? Και καλά, να σχολιάσω, αλλά πως θα ψηφίσω??? :p

 

 

Narοualis - Το σπίτι αυτό

 

Ευθυμία μου, από τα αγαπημένα μου παραμύθια. Και το έχεις κάνει καλά. Θα ήθελα μια άλλη λέξη για το ζουζουνοξωτικό σου (όχι ξωτικό γιατί έχω μια –βάσιμη νομίζω- υποψία πως δεν είναι ακριβώς αυτό που εννοούμε όταν λέμε ξωτικό) αλλά τίποτα άλλο. Νομίζω πως είναι ένα άξιο φλασάκι ως έχει.

 

 

 

The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον

 

Δε με ξετρέλανες όπως την άλλη φορά. Ξέρεις τώρα πως είναι αυτά, άμα φτιάξεις όνομα πρέπει να το κρατήσεις αλλιώς θα στη λέμε μέρα νύχτα. Δεν είναι ότι δε λέει και τίποτα, έχει μια ενδιαφέρουσα διαστροφή, μόνο που αυτή δεν έχει τη μαγεία στην οποία με έχεις συνηθίσει.

 

 

 

npaps - Η Τζίλντα

 

Απαπαπα. Τι να πω εγώ τώρα εδώ? Κι εγώ έτσι το εξέλαβα, ως πολιτικό σχόλιο (τυχαίο? Δε νομίζω :p) Ναι, να φτιάξεις την Ο.Γ. θα είναι σίγουρα πιο τολμηρό, αλλά και είναι δυνατόν? Πρώτα μας το δίνεις αυτό να το διαβάσουμε και μετά σε πιάνουν οι ντροπές??? Να γίνει όπως θα του έπρεπε παρακαλώ.

 

 

 

Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη

 

Αυτό εδώ πολύ μου άρεσε J Έχω την εντύπωση πως είναι περισσότερο από όλα μέσα στο κλίμα, έχει μια ιστοριούλα που τη συμπαθείς πολύ και σου τραβάει κι ένα πολύ πετυχημένο χαστούκι στο τέλος. Ναι, αυτό μου άρεσε πιο πολύ από όλα.

 

 

 

TheΗunter-writer – Νυχτερινό

 

Ορίστε? Ήμουν πολύ κοντά στο να ξύνω το αυτί μου κάνοντας νια νια νια. Υποψιάζομαι πως αυτός ήτανε κι ο σκοπός σου. Παραδέξου το, παρακαλώ :p

 

Δεν ξέρω αν μου άρεσε, δε γράφτηκε για να αρέσει, νομίζω, το έζησα όμως, με ανατρίχιασε. Καλός σουρεαλισμός.

 

 

 

niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα

 

Νεκτάριε, σου ζητώ συγνώμη: δε μπορώ να τα διαβάσω. Θα αναζητήσω τα άλλα κείμενά σου να δω αν κι εκεί έχω το ίδιο πρόβλημα. Διαβάζω για ξεντεριάσματα, βιασμούς, αφαίρεση δέρματος ζωντανών, κόψιμο κεφαλιών και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, και δεν αντέχω στο –απλά- ωμό ξύλο που γράφεις εσύ. Δεν ξέρω γιατί το παθαίνω αυτό, δε μου αρέσουν καθόλου οι ιστορίες σου, αλλά ξέρεις κάτι, επειδή κάπου λες ότι σε ενδιαφέρει να πεις την ιστορία με κάποιον πρωτότυπο τρόπο ίσως αυτό που σου λέω να είναι ένα καλό σχόλιο. Το ότι δεν αντέχω τις σκηνές σου κάτι σημαίνει, κάτι μου δημιουργείς προφανώς (ναι, απέχθεια είναι λογικά, αλλά αυτό δε θα έπρεπε να μου δημιουργεί το ξύλο?) και το κάνεις σωστά. Τόσο σωστά που ίσα ίσα καταφέρνω να φτάσω στην τελευταία τους λέξη.

 

 

 

Mesmer – Επισκέψεις

 

Χαχα, τέλειο. Με τρόμαξες ωραιότατα κατά τη διάρκεια, απόρησα προς το τέλος, γέλασα με το μπαρμπα-Χόρορ. Ένα τέλειο φλασάκι για το Halloween. Τίποτα άλλο δεν έχω να προσθέσω.

 

 

 

Tregorian - Το γλυκό που καίει

 

Κι αυτό εδώ ήτανε πολύ καλό. Αρχή, μέση, τέλος, ανατροπή, ενδιαφέρον. Μια χαρά. Με κάθε ιστορία που γράφεις με πείθεις ότι έχεις κάνει τρία βήματα μπροστά, κύριος.

 

 

 

Stanley - Φάρσα ή...

 

Ρε Χρήστο… στο έχω ξαναπεί, μη μιλάς. Μου το κατέστρεψες:

 

 

όποιο παιδάκι δεν καταφέρει να πάρει καραμέλες από ένα τουλάχιστον σπίτι, το κρεμάνε οι γονείς του, σαν μια τιμωρία των μεγάλων για την αποτυχία των παιδιών τους. Είναι μια weird νότα που την δέχεσαι ή την απορρίπτεις, το καταλαβαίνω.

 

 

Και κοίτα τι είχα διαβάσει εγώ και μου άρεσε τρελά!

 

 

Την ιστορία μιας κολοκύθας. Έτσι απλά. Μια φάρσα, σε φάση ότι κατάφερες να μας πείσεις ότι μιλούσαμε για παιδί κι όμως τελικά ήταν απλώς μια κολοκύθα που το κοριτσάκι που την είχε φτιάξει –η μαμά της- δεν κατάφερε να τη γεμίσει γλυκά και την κρέμασε να τη στολίσει.

 

 

Για να δούμε ιστορία-συγγραφέας 1-0. Χμμμ… εγώ μπορώ να κρατήσω αυτό που διάβασα που μου άρεσε καλύτερα?

 

 

 

Cassandra Gotha - Τα μπισκότα της Μάρας

 

Εντάξει. Ό,τι και να σου πω τώρα εσένα… το ξέρεις ότι αυτή την ιστορία με σκέφτηκες και την έγραψες έτσι? Είπες, «ας γράψω κάτι που βασικά θα αρέσει στην Κιάρα» :p

 

Ναι, τη λατρεύω κι εγώ, μόνο άσχετα με το διαγωνισμό γιατί ρε παιδί μου… είσαι τελείως εκτός πλαισίου. Όμως τη λατρεύω και πιστεύω πως της αξίζει να τελειοποιηθεί και να είναι μία από αυτές που καμαρώνεις να έχεις γράψει. Για μένα είναι μία από αυτές που δε θα ξεχάσω, πάντως.

 

 

 

Eugenia Rose - Η κολοκύθα

 

Κι αυτό μου άρεσε. Πολύ καλό, πολύ εντός κλίματος, πολύ μακάβριο (περίεργα μακάβριο, χωρίς μια κάποια δικαίωση για την προσπάθειά του ξερωγώ). Καλό φλασάκι, από αυτά που τα ευχαριστήθηκα. Αλλά μια λεπτομέρια: σε παρακαλώ, σε παρακαλώ (επανάληψη για έμφαση) βγάλε το ότι βηματίζει όσο του μιλάει, μου θυμίζει χαζούλα ταινία μικρού μήκους, φυσικά ελληνική και μου χαλάει όλο το κόνσεπτ :p

 

 

 

aScannerDarkly - Ο Γκίγκης

 

Πολύ με στεναχώρησες. Η αλήθεια είναι ότι έχεις ένα ταλέντο σε αυτό :p

Παίζει να είναι η πιο άρτια ιστορία που διάβασα σε αυτό το διαγωνισμό. Που ήξερε τι είχε να πει, τον τρόπο, με το σωστό ήρωα, τη σωστή δόση σκέψης πίσω της. Ναι, είμαι σίγουρη πως ήταν η πιο ολοκληρωμένη. Δε θα σε ψηφίσω όμως ούτε κι εσένα για τον ίδιο λόγο με την Άννα.

 

 

 

dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς

 

Γιαιτς. Παρόλο που το κόνσεπτ αυτό γενικά μου είναι γνωστό, πάντα λειτουργεί όταν ο συγγραφέας του το έχει γράψει καλά. Ναι, το συμπάθησα.

 

 

 

Jesus deSaad – candy

 

Με χάλασε πάρα πολύ η αδυναμία σου να αποφασίσεις σε ποια γλώσσα έπρεπε να είναι το κείμενο. Θα μπορούσε να έχει μια χαριτωμένη, σουρεαλιστική ιστορία να πει (αν ας πούμε κάπως συνδύαζες το γεγονός του πάγου με το ταξίδι στο χρόνο? Δεν ξέρω…) αλλά δε μπόρεσα να καταφέρω να το διαχωρίσω από τη στυλιστική του επιλογή για να το ευχαριστηθώ.

 

 

 

Διγέλαδος – Γλυκά

 

Αλέξανδρε, υποψιάζομαι πως έχεις γράψει τη μόνη ψιλοέφ ιστορία του διαγωνισμού . Ή απλά ίσως τη μόνη αληθινή (γιατί το πιάνω σαν κόνσεπτ σε συνδυασμό με τα κάλαντα και δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στην πραγματικότητα εκεί έξω.

 

Μια χαριτωμένη προσπάθεια με κοινωνικές προεκτάσεις. Μάλλον τρόμου.

 

 

 

Μιχάλη: Λέω να ψηφίσω εσένα να μην παιδεύομαι :p Γλυκαίνεις όσο πας, το ξέρεις έτσι? Γίνεσαι συναισθηματικός. Πολύ μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα

 

Νεκτάριε, σου ζητώ συγνώμη: δε μπορώ να τα διαβάσω. Θα αναζητήσω τα άλλα κείμενά σου να δω αν κι εκεί έχω το ίδιο πρόβλημα. Διαβάζω για ξεντεριάσματα, βιασμούς, αφαίρεση δέρματος ζωντανών, κόψιμο κεφαλιών και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, και δεν αντέχω στο –απλά- ωμό ξύλο που γράφεις εσύ. Δεν ξέρω γιατί το παθαίνω αυτό, δε μου αρέσουν καθόλου οι ιστορίες σου, αλλά ξέρεις κάτι, επειδή κάπου λες ότι σε ενδιαφέρει να πεις την ιστορία με κάποιον πρωτότυπο τρόπο ίσως αυτό που σου λέω να είναι ένα καλό σχόλιο. Το ότι δεν αντέχω τις σκηνές σου κάτι σημαίνει, κάτι μου δημιουργείς προφανώς (ναι, απέχθεια είναι λογικά, αλλά αυτό δε θα έπρεπε να μου δημιουργεί το ξύλο?) και το κάνεις σωστά. Τόσο σωστά που ίσα ίσα καταφέρνω να φτάσω στην τελευταία τους λέξη.

 

 

Κιάρα, νομίζω πως είναι το καλύτερο σχόλιο που μου έχουν γράψει, ever! Σίγουρα δεν νιώθω περήφανος που δεν μπορείς να διαβάσεις την ιστόρια μου, ακόμα περισσότερο δε το ότι δεν σου αρέσει. Όμως αν πραγματικά σου προκαλεί κάτι τέτοιο, τότε για μένα αυτό είναι ένα πολύ μικρό βήμα σε αυτό που προσπαθώ να κάνω. Δεν επιζητώ ψήφους εδώ μέσα, αλλά να μπορέσει κάτι που γράφω να αγγίξει τον αναγνώστη μου. Σε ευχαριστώ πάρα, μα πάρα πολύ, κι ελπίζω πραγματικά να μην μπορέσεις να ξαναδιαβάσεις ιστορίες τρόμου μου, έστω κι αν αυτό που λέω δεν με συμφέρει. Σίγουρα άλλες ιστορίες (φαντασίας, επ. φαντασίας) θα μπορέσεις να διαβάσεις και περιμένω κι από εκεί σχόλιά σου εναγωνίως... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ οτι τον κάνει κολοκύθα το κατάλαβα μόνο αφού είχε μπει στο σπίτι και η τελευταία φράση του κειμένου είναι απ' τα κλεισίματα που θεωρώ τέλεια. Η εικόνα στριφογύριζε στο μυαλό μου πολλή ώρα μετά. good.gif

 

 

Βασικά δεν τον κάνει όλο, μόνο το κεφάλι του, και μετά τον αποκεφαλίζει. :tease:

 

 

Ευχαριστώ!

 

Αυτό εννοούσα.

 

 

Αφού το λες κι εσύ: Ένα μεγάλο γερό κοτσάνι devil2.gif

 

 

Γι' αυτό δεν πρέπει να ποστάρω νυσταγμένος.:rofl:

Link to comment
Share on other sites

 

Stanley - Φάρσα ή...

 

Ρε Χρήστο… στο έχω ξαναπεί, μη μιλάς. Μου το κατέστρεψες:

 

 

όποιο παιδάκι δεν καταφέρει να πάρει καραμέλες από ένα τουλάχιστον σπίτι, το κρεμάνε οι γονείς του, σαν μια τιμωρία των μεγάλων για την αποτυχία των παιδιών τους. Είναι μια weird νότα που την δέχεσαι ή την απορρίπτεις, το καταλαβαίνω.

 

 

Και κοίτα τι είχα διαβάσει εγώ και μου άρεσε τρελά!

 

 

Την ιστορία μιας κολοκύθας. Έτσι απλά. Μια φάρσα, σε φάση ότι κατάφερες να μας πείσεις ότι μιλούσαμε για παιδί κι όμως τελικά ήταν απλώς μια κολοκύθα που το κοριτσάκι που την είχε φτιάξει –η μαμά της- δεν κατάφερε να τη γεμίσει γλυκά και την κρέμασε να τη στολίσει.

 

 

Για να δούμε ιστορία-συγγραφέας 1-0. Χμμμ… εγώ μπορώ να κρατήσω αυτό που διάβασα που μου άρεσε καλύτερα?

 

Εεεμ, μα και βέβαια αυτό εννοούσε ο Χρήστος, τα άλλα ήταν στάχτη στα μάτια. Αυτό θα πει δημιουργική ανάγνωση:good:

Link to comment
Share on other sites

Stanley - Φάρσα ή...

 

Ρε Χρήστο… στο έχω ξαναπεί, μη μιλάς. Μου το κατέστρεψες:

 

 

όποιο παιδάκι δεν καταφέρει να πάρει καραμέλες από ένα τουλάχιστον σπίτι, το κρεμάνε οι γονείς του, σαν μια τιμωρία των μεγάλων για την αποτυχία των παιδιών τους. Είναι μια weird νότα που την δέχεσαι ή την απορρίπτεις, το καταλαβαίνω.

 

 

Και κοίτα τι είχα διαβάσει εγώ και μου άρεσε τρελά!

 

 

Την ιστορία μιας κολοκύθας. Έτσι απλά. Μια φάρσα, σε φάση ότι κατάφερες να μας πείσεις ότι μιλούσαμε για παιδί κι όμως τελικά ήταν απλώς μια κολοκύθα που το κοριτσάκι που την είχε φτιάξει –η μαμά της- δεν κατάφερε να τη γεμίσει γλυκά και την κρέμασε να τη στολίσει.

 

 

Για να δούμε ιστορία-συγγραφέας 1-0. Χμμμ… εγώ μπορώ να κρατήσω αυτό που διάβασα που μου άρεσε καλύτερα?

 

Εεεμ, μα και βέβαια αυτό εννοούσε ο Χρήστος, τα άλλα ήταν στάχτη στα μάτια. Αυτό θα πει δημιουργική ανάγνωση:good:

 

Κιάρα μου... μου είχαν λείψει τα σχόλιά σου (από τις ένδοξες εποχές του Κιβουριούlaugh.gif). Τι να πω... Από τη στιγμή που το έργο φεύγει από τα χέρια του δημιουργού του, γίνεται κτήμα του καθενός που το διαβάζει. Εσύ δες το όπως θες, κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

 

Απαπαπα. Τι να πω εγώ τώρα εδώ? Κι εγώ έτσι το εξέλαβα, ως πολιτικό σχόλιο (τυχαίο? Δε νομίζω :p) Ναι, να φτιάξεις την Ο.Γ. θα είναι σίγουρα πιο τολμηρό, αλλά και είναι δυνατόν? Πρώτα μας το δίνεις αυτό να το διαβάσουμε και μετά σε πιάνουν οι ντροπές??? Να γίνει όπως θα του έπρεπε παρακαλώ.

 

 

 

Καλή μου Κιάρα

Κατ αρχην ευχαριστώ για το σχόλιο, όπως και όλους όσους έκαναν τον κόπο.

Ένα απο τα πολλά προβλήματα που έχω με τη γραφή, είναι ότι πρώτα βρίσκω σε ποιόν απευθύνομαι και μετά επιλέγω θέμα, ύφος δομή κλπ.

Αυτό το είχα λυμένο στα δύο βιβλία που έγραφα. Στο πρώτο είχα ευφάνταστους, ψιλοφευγάτους λάτρεις της συνομωσιολογίας και στο δεύτερο απλά την παρέα μου που έχει πάνω-κάτω κοινές εμπειρίες, αντιλήψεις και χιούμορ με μένα.

Εδώ το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο. Ξέρω ότι αυτό θα αρέσει πχ στη Σόνια αλλά θα χαλαστεί η Άννα. Στο άλλο θα πει μπράβο ο Χρήστος και θα ξινήσει ο Ντίνος. Αν βάλω εισαγωγικά στους διαλόγους θα μου την πεί ένας άγνωστος αλλά θα είμαι συνεπείς με τις οδηγίες του Λευτέρη. Αν βάλω παύλα θα γλυτώσω απο τον άγνωστο αλλά θα μου την πει κάποιος άλλος.

Αν βάλω πολύ σεξ η χιούμορ θα χαρεί κάποιος, και κάποιος άλλος θα υποστηρίξει ότι τόκανα για τις εντυπώσεις. Όμως μέσα απο αυτή τη διαδικασία εγω μαθαίνω. Σωστότερα, σας μαθαίνω. Και ακόμη σωστότερα μαθαίνω τον μέσο όρο.

Κάποιοι καλοπροαίρετοι φίλοι απο το φόρουμ ευγενικά μου πρότειναν να μην ασχολούμαι με όλα, αφου δεν είναι δυνατον να με αφορούν όλα. Σωστό, όμως εγώ που σε όλες τις μέχρι σήμερα συμμετοχές μου κινήθηκα από την μέση μέχρι και την τελευταία θέση των βαθμολογιών, έχω βάλει ένα προσωπικό στοίχημα. Εαν έχω την υγειά μου, κάποια στιγμή θα γράψω κάτι που θα σας αρέσει, μοναδικός αδιαπραγμάτευτος όρος να αρέσει και σε μένα.

:drinks:

Μιχάλη και Sonya, δεν σας έκανε εντύπωση ότι ανέφερα τη Sonya, ως μοναδικό κορίτσι εκτός απο αυτά που διαγωνίστηκαν;:p

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτό το διαγωνισμό, αν κάποιος δεν ψηφίζει βγαίνει εκτός;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα εκεί που με σηκώθηκε περισσότερο η τρίχα.

Ναρουάλις, Κασσάντρα και Ντάγκονκαλτ.

 

 

ΥΓ.

Καλέ μου Νπαπς, γλυκέ μου Νπαπς, γίνεται αυτό που λες; Κι εγώ θα ήθελα να αρέσω σε όλους, αλλά ξέρω κι έχω αποδεχτεί ότι υπάρχουν κι αυτοί που δε με πάνε με την καμία. Και καλά κάνουνε, τί να γίνει, έτσι είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα φέεεεετα. Αλλά θα ξεκινήσω μέσα στην μέρα και τα υπόλοιπα. :book:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ήθελα να αρέσω σε όλους, αλλά ξέρω κι έχω αποδεχτεί ότι υπάρχουν κι αυτοί που δε με πάνε με την καμία. Και καλά κάνουνε, τί να γίνει, έτσι είναι αυτά.

Μισεί τη Mary Poppins - Παναγιάμ' κάτι πλεξούδες! Παναγιάμ' κάτι πλεξούδες - Μισεί τη Mary Poppins!

 

Δεν έχει βγει ακόμα η απόφαση ... :balance:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..