Jump to content

FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)


Nihilio
 Share

Ψηφίστε τις αγαπημένες σας ιστορίες  

32 members have voted

  1. 1. ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις ιστορίες

    • Narualis - Το σπίτι αυτό
    • The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον
    • npaps - Η Τζίλντα
    • Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη
    • TheΗunter-writer - Νυχτερινό
    • niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα
      0
    • Mesmer - Επισκέψεις
    • Tregorian - Το γλυκό που καίει
    • Stanley - Φάρσα ή...
    • Cassandra Gotha - Τα μπισκότα της Μάρας
    • Eugenia Rose - Η κολοκύθα
    • aScannerDarkly - Ο Γκίγκης
    • dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς
    • Jesus deSaad - candy
    • Διγέλαδος - Γλυκά

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Guest old#2065

Καλέ μου Νπαπς, γλυκέ μου Νπαπς,

Πιό γλυκό και πιό ωραίο και απο μόνιμη πρωτιά σε όλους τους διαγωνισμούς του κόσμου.:)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. Οι ψήφοι μου σε Mindtwisted, Stanley και The Hunter-Writer για τα σούπερ twisted τέλη.

 

Τα σχόλια όταν θα έχω περισσότερο χρόνο wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ... Έδωσα τις ψήφους μου σε ιστορίες που θεωρώ πως ήταν μέσα στο θέμα! Υπήρχαν ιστορίες που μου αρέσαν περισσότερο, αλλά δεν θεωρώ πως ήταν εντός!! Για άλλη μια φορά προβλέπεται το βατόμουρο... Το έχει η μοίρα μου στα FFL!!! χαχαχα... Σχόλια όταν θα μπορώ γιατί τώρα ο χρόνος μου είναι περιορισμένος με το NaNoWriMo... :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτό το διαγωνισμό, αν κάποιος δεν ψηφίζει βγαίνει εκτός;

Όχι, αλλά ας κοιτάζει πίσω από τις γωνίες...

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εγώ ακόμα φέεεεετα. Αλλά θα ξεκινήσω μέσα στην μέρα και τα υπόλοιπα. :book:

Α δεν ψήφισες ακόμη; Πολύ ωραία.

Λοιπόν Ευγενεία από την πρώτη στιγμή που σε είδα θαύμασα την ομορφιά , το ταλέντο και το χιούμορ σου. Όσο για τον Νόρθο, πόσο θα ήθελα να ήταν εδώ και να πηγαίναμε για μπύρες στα Εξάρχεια. Επίσης τα σκίτσα σου είναι εκπλ........

(Κοίτα Νεκτάριε να μαθαίνεις)

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις ιστορίες -μόνο του Νιχ μου έμεινε, αλλά μετά την ψήφο μου θα τη διαβάσω.

Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τη συντροφιά που μου κράτησαν και για τις εικόνες που μου δημιούργησαν, καθώς διάβαζα τις ιστορίες τους. Εύχομαι να είχα καταφέρει να πάρω μέρος κι εγώ (καταραμένε ΟΤΕ!) σ'αυτό το παιχνίδι, παρά τα παρελκόμενα που συνέβησαν, προς λύπη μου.

Σχόλια στις ιστορίες μάλλον θα ανεβάσω από αύριο, μαζί με τη δική μου ιστορία, ολοκληρωμένη. Και η ψήφος, αντίστοιχα, μετά τα σχόλια.

Μονάχα ένα γενικό σχόλιο, μια και δεν κρατιέμαι: χαίρομαι απίστευτα, γιατί βλέπω πως πολλοί συμφορουμίτες έχετε βελτιωθεί ιδιαίτερα από τότε που πρωτοδιάβασα γραπτό σας! good.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα φέεεεετα. Αλλά θα ξεκινήσω μέσα στην μέρα και τα υπόλοιπα. :book:

Α δεν ψήφισες ακόμη; Πολύ ωραία.

Λοιπόν Ευγενεία από την πρώτη στιγμή που σε είδα θαύμασα την ομορφιά , το ταλέντο και το χιούμορ σου. Όσο για τον Νόρθο, πόσο θα ήθελα να ήταν εδώ και να πηγαίναμε για μπύρες στα Εξάρχεια. Επίσης τα σκίτσα σου είναι εκπλ........

(Κοίτα Νεκτάριε να μαθαίνεις)

 

Νπαπς σε ψήφισα πρώτο στην ποίηση (μου άρεσε πολύ το θέμα του ποιήματος σου) οπότε νομίζω είμαστε σε μία ισορροπία :book:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σύντομα θα ψηφίσω κιόλας. Μεταξύ των κλασσικών που θέλω να έχει μια ιστορία, έκρινα, επιπλέον, με κριτήριο το κατά πόσο οι ιστορίες μου έβγαλαν την απαραίτητη ανατριχίλα που απαιτεί ο τρόμος και το αν υπήρχε φανταστικό στοιχείο. Εκλαμβάνω ως θετικό, επίσης, τη χρήση του Halloween καθαρά επειδή ήταν ο λόγος που έγινε ο διαγωνισμός. Για το λίγο χρόνο που είχαμε, έχω να συγχαρώ τους συναγωνιζόμενούς μου για τις ιστορίες τους! :good:Πέρασα πολύ καλά με το διαγωνισμό κι ευχαριστώ και το Μιχάλη για το θέμα και επί προσθέτω και τον Ντίνο για την πρόταση! :drinks:

 

Επί του θαψιμ... σχολίων τώρα:

 

Σημείωση: Βάζω τα spoiler tags αφενός για να μη γεμίσω μια σελίδα μόνο με τα σχόλιά μου κι αφετέρου για να μην πέσει κάνα μάτι σε κάποιο σχόλιο και του χαλάσω την ευχαρίστηση της ανάγνωσης κάποιας ιστορίας!

 

Naroualis – Το Σπίτι Αυτό

 

 

Διέκρινα ουσιαστικά μια παραλλαγή του κλασσικού παραμυθιού του Χανς και της Γκρέντελ. Μ’ άρεσε αυτή η νέα σκοπιά που παρουσίασες, μια σκοπιά πιο τρομαχτική (αν κι από μόνη της η ιστορία είναι αρκετά τρομαχτική!). Μ’ άρεσε επίσης ο τρόπος που ήταν γραμμένη η ιστορία και για τόσο σύντομο διάστημα, βρήκα τη γραφή αρκετά προσεγμένη! Νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει τι είναι τελικά το πλάσμα σου. Είναι ξωτικό ή μέλισσα; Στην αρχή όλα έδειχναν ότι είναι μέλισσα, μετά είπες ξωτικό και μπερδεύτηκα γιατί μου φάνηκε υπερβολικά μικρό για ξωτικό. Επίσης, μου φαίνεται λίγο δύσκολο πως το ξωτικό, ενώ ήταν τόσο μικρό, κατάφερε και παρέσυρε τα παιδιά σ’ αυτό το σπίτι. Τέλος δε με πείθει πολύ το ότι οι γέροι του πλάσματός σου θα έπαιρναν τόσο στα σοβαρά το σφάλμα του «ήρωα» σου. Προφανώς υπονοείς ότι αυτά τα πλάσματα είναι επιφορτισμένα να προσέχουν τους ανθρώπου, τη φύση γενικότερα κι εκείνο έσφαλλε; Γενικά μια καλή προσπάθεια, που αν τη δουλέψεις και μετά το τέλος του διαγωνισμού, πιστεύω ότι θα εξελιχτεί σε κάτι ωραίο! Καλή επιτυχία, εύχομαι!

 

 

TheSea Isburned – Τσάντα από Νάιλον

 

Χμμ θαλασσίτσα, ένας ενδιαφέρον χαρακτήρας, παράνοια, δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από την πάρτη σας mademoiselle! Μ’ άρεσε που μου το γύρισες ότι τελικά επιθυμούσε το γλυκό στην τσάντα κι όχι το γλυκό μέσα απ’ τα ρούχα της κυρίας! :p Η γραφή σου αρκετά καλή κι αν λάβουμε υπόψη χρόνο κι ηλικία, θα την χαρακτήριζα πάρα πολύ καλή! Αυτό που δε με κέρδισε στην ιστορία ήταν το γεγονός ότι επικεντρώθηκε πολύ στο κυνήγι και στην πάλη. Θα θελα λίγο χώρο παραπάνω στις σκέψεις του άντρα, πιστεύω θα έδινε ωραία ατμόσφαιρα. Το τέλος, δηλαδή ότι τη σκότωσε, δε με ικανοποίησε γιατί το θεωρώ λίγο αναμενόμενο. Θα προτιμούσα να ‘χε πάρει το γλυκό και να εξαφανιστεί. Συμφωνώ με προλαλήσαντες ότι ο τίτλος θα μπορούσε να ‘ναι καλύτερος γιατί σε καρφώνει στην τσάντα. Και σκέφτηκα κι εγώ το τραγούδι της Βίσσης, για να ‘μαι ειλικρινής! Καλή προσπάθεια σίγουρα, αν κι εμένα μου έλειπε κάτι για να ενθουσιαστώ. Καλή επιτυχία!

 

Npaps – Η Τζίλντα

 

Μπρρρ… αρκετά ανατριχιαστική ιστορία, με τάραξε αρκετά. Μ’ άρεσαν πολύ οι εναλλαγές στην ψυχολογία, πως απ’ τον σεξουαλικό ενθουσιασμό μεταφέρθηκες στις εικόνες φρίκης. Βρήκα τη γραφή πολύ καλή και γενικότερα την ιστορία. Η μόνη μου ένσταση, που είναι αρκετά σημαντική κατά τη γνώμη μου, είναι ότι το κεντρικό θέμα του διαγωνισμού, τα γλυκά, δεν αξιοποιήθηκαν στην ιστορία σου πραγματικά. Δηλαδή δεν αποτελούσαν στην ουσία το κέντρο της ιστορίας και μάλιστα φάνηκε σα να μπήκαν απλά για να είσαι εντός. Αυτό εμένα μ’ ενόχλησε λίγο, φοβάμαι… Επίσης, ο αρχικός διάλογος μάλλον δεν προσδίδει κάτι παραπάνω, θα μπορούσες να ξεκινήσεις από ‘κει που η ηρωίδα κλείνει το τηλέφωνο. Δεν ξέρω αν είμαι παρανοϊκός, γιατρέ μου, αλλά εμένα αυτή η ιστορία μου άρεσε περισσότερο από κάθε άλλη δική σου που έχω διαβάσει! Μπράβο και καλή επιτυχία!

 

Mindtwisted – Τα γλυκά του εφιάλτη

 

Αυτή η ιστορία προσωπικά με ξετρέλανε! Με ταξίδεψε, πολύ ταιριαστή με το θέμα του διαγωνισμού, ωραία χρήση του λίγου χώρου και χρόνου που είχες, ωραία γραφή, λίγο σαρκαστική θα την χαρακτήριζα ίσως. Το τέλος μ’ άρεσε πολύ! Αν ήθελα κάτι παραπάνω, ίσως να ‘ταν μερικά hint για τη φύση αυτών των δαιμονίων. Ήταν λίγο αόριστο στα μάτια μου, αν κι είδα τις προσπάθειες σου να το εξηγήσεις. Σίγουρα ο χρόνος δεν είναι σύμμαχος στα flash! Συγχαρητήρια, Κωνσταντίνε! Καλή Επιτυχία!

 

TheHunter-Writer – Νυχτερινό

 

Η ιστορία έχει αρκετά ελαττώματα. Υπάρχουν λαθάκια στη γραφή, σημεία που η ανάγνωση σκοντάφτει, προφανώς λόγω της βιασύνης για να προλάβεις, αν και σε γενικά πλαίσια η ιστορία κυλάει καλά. Επίσης έχεις δώσει πολύ χώρο στην εισαγωγή, η οποία μάλιστα δε δίνει κάτι παραπάνω στην ιστορία, αλλά απλά μας δείχνει το πόσο δεν αρέσει στον ήρωα το φαγητό του νοσοκομείου. Θεωρώ υπερβολή την τόση «υπογλυκαιμία» που τον έπιασε, σε σημείο να κάνει σαν παρανοϊκός, αλλά μ’ άρεσε πολύ ο ορισμός που έδωσες στην υπογλυκαιμία! Πολύ πετυχημένος! Τέλος, φοβάμαι ότι η ιστορία δεν έχει φανταστικό στοιχείο. Είναι τρόμος, ναι, αλλά όχι φαντασίας και μάλιστα έρχεται πολύ στο τέλος και λίγο άκομψα. Καλή συνέχεια εύχομαι!

 

Niceguy0973 – Ξεγέλασμα ή Κέρασμα;

 

Σκληρή ιστορία, τόσο σκληρή που μου φάνηκε λίγο υπερβολική. Δε λέει κανείς, εννοείται, πως δεν υπάρχουν ακραιότητες στον κόσμο· κάθε άλλο! Απλά νομίζω ότι η ιστορία είχε μια τάση υπερβολής κι αυτό δε με άφησε να την απολαύσω. Το φανταστικό στοιχείο απουσιάζει κι η ιστορία είναι πιο πολύ σφίξιμο του στομαχιού λόγω των σκηνών, παρά τρόμος, που στα δικά μου γούστα σημαίνει και την ανάλογη ατμόσφαιρα. Καλή συνέχεια, Νεκτάριε!

 

Mesmer – Επισκέψεις

 

Πωπω αυτό είναι που λέμε ότι κάθε γεγονός το κρίνεις απ’ τη σκοπιά αυτών που είσαι. Δεν υπάρχει κακό και καλό, απλά η νοοτροπία του καθένα! Δεν κατάλαβα γιατί το παιδί είχε τις αισθήσεις του. Δεν τον είχαν σκοτώσει εκείνον μάλλον ε; Η γραφή ήταν καλή, λίγο στην αρχή με κούρασε το γεγονός ότι υπήρχαν πολλά «του». Δεν έχω κάτι άλλο να πω, καλή προσπάθεια! Καλή επιτυχία!

 

Stanley - Φάρσα ή…;

 

 

Το τέλος ήταν σφαλιάρα! Εκεί που είσαι ήρεμος… ΧΡΑΠ ΠΑΡΤΗΝ! Ωστόσο δεν είδα κάτι στην ιστορία που με έκανε να κατανοήσω σε τι οφείλεται αυτή η κατάληξη, γεγονός που στα μάτια μου φάνηκε λες κι η τελευταία φράση μπήκε για να γίνει η ιστορία τρόμου, μόνο και μόνο. Το φανταστικό στοιχείο απουσίαζε κι η ιστορία δεν μπορεί να θεωρηθεί τρόμου για μένα, επειδή η τελευταία πρόταση ήταν ανατριχιαστική. Αν δηλαδή δεν ήξερα ότι έπρεπε να διαβάσω μια ιστορία τρόμου, δε θα με προδιάθετε για τίποτα η όλη εξέλιξη. Αν ξεπεράσω όλες αυτές τις παραξενιές που έχω, η ιστορία ήταν καλογραμμένη, κυλούσε όμορφα, δεν κούραζε, αποτύπωνε όμορφα τους χαρακτήρες. Καλή επιτυχία, Χρήστο!

 

Cassandra Gotha – Τα μπισκότα της Μάρας

 

Όπως κι οι άλλοι, έχεις συγχαρητήρια από μένα για το γεγονός ότι σκέφτηκες μια τέτοια ιστορία μέσα σε τέτοιο χρονικό περιθώριο! Πολύ καλογραμμένη, ωραία σχεδιασμένη, ωραία διαχείριση της έκτασης. Το κομμάτι τρόμος δε με ικανοποίησε και πολύ, αλλά ήταν μια ιστορία που είχε από νωρίς μια πολύ καλοσχηματισμένη ατμόσφαιρα που πήγαινε σιγά – σιγά στο αποκορύφωμα. Στο τέλος επιφυλάσσομαι αν τα κατάλαβα σωστά, υποθέτω αυτή είχε σκοτώσει τον Δημήτρη και τους τάισε το αίμα του και μ’ αυτό έκανε ένα μαγικό, σωστά; Μπράβο Άννα, καλή επιτυχία!

 

Eugenia Rose – Η κολοκύθα

 

Άλλη μια ιστορία που μου άρεσε πολύ κι ήταν ταιριαστή με το θέμα! Βέβαια κατάλαβα πολύ γρήγορα τι πρόκειται να γίνει και δεν ξέρω αν το ήθελες. Υποθέτω πως θα ήταν καλύτερο να είναι ξάφνιασμα. Η γραφή ήταν ωραία αν κι η αρχή σου είναι λίγο πεπλεγμένα γραμμένη στα δικά μου μάτια. Μπλέκονται λίγο τα υποκείμενα, ποιος μιλάει, ποιος δε μιλάει… Το ρίχνω στην αβεβαιότητα του «Ξεκινάω… και μετά τι θα γίνει;». Όπως είπα και στην Κασσάνδρα, σε συγχαίρω που σκέφτηκες αυτή την ιστορία μέσα σ’ αυτό το περιθώριο λέξεων και λεπτών! Καλή επιτυχία, Ευγενία!

aScannerDarkly – Ο Γκιγκής

 

Δεν είναι όλα όπως φαίνονται· αυτό εμένα μου δείχνει αυτή η ιστορία. Δεν έχω κανένα χρήσιμο σχόλιο για σένα, Ηφαιστίωνα. Λατρεύω τα περισσότερα κείμενά σου κι αυτό είναι ένα απ’ αυτά! Πολύ καλή γραφή, απίστευτα έξυπνη ιστορία, τέλεια εκτέλεση. Έχετε κάποιοι ανακαλύψει μηχανή χρονικής επιβράδυνσης;; Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία!

 

 

Dagoncult – Γλυκά για τους νεκρούς

 

Άλλη μία πολύ καλή ιστορία, ίσως η αγαπημένη από άποψη κλασσικής ατμόσφαιρας τρόμου. All time classic τρόμος με το πεθαμένο κοριτσάκι που γυρίζει απ’ τον τάφο και στοιχειώνει κάποιον, αλλά εντάξει, δεν πειράζει, ταιριάζει με το ύφος του διαγωνισμού. Το τέλος ήταν λίγο απότομο για τα γούστα μου, ήθελε κάτι παραπάνω για ν’ απογειωθεί. Μου άρεσε, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω! Μπράβο και καλή επιτυχία!

 

Jesus DeSaad candy

 

Μια ιστορία που αναλώθηκε πολύ στην εισαγωγή κι έτσι ήταν απότομη στο τέλος και μάλλον με ανολοκλήρωτο νόημα. Το δίγλωσσο ίσως να είχε δουλέψει, αλλά ήθελε δουλειά κι ο χρόνος που είχαμε σίγουρα δεν ήταν αρκετός. Ο τρόμος δεν ήταν κυρίαρχος, ούτε καν υπαρκτός μάλλον και τα γλυκά δεν έπαιζαν κανένα ρόλο. Φοβάμαι πως έμεινε μακριά η ιστορία απ’ το στόχο που είχες… Καλή συνέχεια!

 

Διγέλαδος – Γλυκά

 

Άργησες μάλλον να σκεφτείς κι η ιστορία βγήκε πολύ λίγη. Εκτός κι αν την ήθελες τόσο, πάω πάσο αν είναι έτσι. Πάντως έβγαζε το κάτι βιαστικό. Μ’ άρεσε αυτό που ήθελαν λεφτά, όπως στα κάλαντα εδώ στην Ελλάδα που παλιά έδιναν γλυκά! Δεν έχω κάποιο σοβαρό σχόλιο. Απλά η ιστορία ήταν λίγη… Καλή συνέχεια!

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ TheTregorian: Sorry ήταν flash απαραιτήτως horror? Δε το πρόσεξα, διάβασα flash fiction με θέμα τα γλυκά. Oh well...

Edited by Jesus DeSaad
Link to comment
Share on other sites

 

TheHunter-Writer – Νυχτερινό

 

Η ιστορία έχει αρκετά ελαττώματα. Υπάρχουν λαθάκια στη γραφή, σημεία που η ανάγνωση σκοντάφτει, προφανώς λόγω της βιασύνης για να προλάβεις, αν και σε γενικά πλαίσια η ιστορία κυλάει καλά. Επίσης έχεις δώσει πολύ χώρο στην εισαγωγή, η οποία μάλιστα δε δίνει κάτι παραπάνω στην ιστορία, αλλά απλά μας δείχνει το πόσο δεν αρέσει στον ήρωα το φαγητό του νοσοκομείου. Θεωρώ υπερβολή την τόση «υπογλυκαιμία» που τον έπιασε, σε σημείο να κάνει σαν παρανοϊκός, αλλά μ’ άρεσε πολύ ο ορισμός που έδωσες στην υπογλυκαιμία! Πολύ πετυχημένος! Τέλος, φοβάμαι ότι η ιστορία δεν έχει φανταστικό στοιχείο. Είναι τρόμος, ναι, αλλά όχι φαντασίας και μάλιστα έρχεται πολύ στο τέλος και λίγο άκομψα. Καλή συνέχεια εύχομαι!

 

Είναι υποχρεωτικό ο τρόμος να είναι φαντασίας; Εγώ ξέρω ότι αυτό θα εφαρμοστεί από τον επόμενο διαγωνισμό τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

@ TheTregorian: Sorry ήταν flash απαραιτήτως horror? Δε το πρόσεξα, διάβασα flash fiction με θέμα τα γλυκά. Oh well...

 

Από το πρώτο ποστ:

Οι ιστορίες πρέπει να έχουν θεματολογία που να ταιριάζει με τη γιορτή του Halloween, κατά προτίμηση τρόμου/weird tale χωρίς όμως να αποκλείονται το fantasy και η επιστημονική φαντασία και ολοκληρωμένες!

 

Είναι υποχρεωτικό ο τρόμος να είναι φαντασίας; Εγώ ξέρω ότι αυτό θα εφαρμοστεί από τον επόμενο διαγωνισμό τρόμου.

Εχω γράψει κάτι τέτοιο στο πρώτο ποστ; Άσχετο αν προσωπικά ψήφισα μόνο ιστορίες με φανταστικό στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

TheHunter-Writer – Νυχτερινό

 

Η ιστορία έχει αρκετά ελαττώματα. Υπάρχουν λαθάκια στη γραφή, σημεία που η ανάγνωση σκοντάφτει, προφανώς λόγω της βιασύνης για να προλάβεις, αν και σε γενικά πλαίσια η ιστορία κυλάει καλά. Επίσης έχεις δώσει πολύ χώρο στην εισαγωγή, η οποία μάλιστα δε δίνει κάτι παραπάνω στην ιστορία, αλλά απλά μας δείχνει το πόσο δεν αρέσει στον ήρωα το φαγητό του νοσοκομείου. Θεωρώ υπερβολή την τόση «υπογλυκαιμία» που τον έπιασε, σε σημείο να κάνει σαν παρανοϊκός, αλλά μ’ άρεσε πολύ ο ορισμός που έδωσες στην υπογλυκαιμία! Πολύ πετυχημένος! Τέλος, φοβάμαι ότι η ιστορία δεν έχει φανταστικό στοιχείο. Είναι τρόμος, ναι, αλλά όχι φαντασίας και μάλιστα έρχεται πολύ στο τέλος και λίγο άκομψα. Καλή συνέχεια εύχομαι!

 

Είναι υποχρεωτικό ο τρόμος να είναι φαντασίας; Εγώ ξέρω ότι αυτό θα εφαρμοστεί από τον επόμενο διαγωνισμό τρόμου.

 

Προσωπική άποψη, εφόσον το φόρουμ έχει θεματολογία φαντασίας/παραφυσικού, θέλω να τη βλέπω και στον τρόμο. Είχα καταλάβει ότι κι απ' τους Mod είχε ζητηθεί να υπάρχει το παραφυσικό στον τρόμο, διορθώστε με αν έχω κάνει λάθος.

 

Όσο για το θέμα, είχα καταλάβει ότι οι ιστορίες θα είναι τρόμου. Συγχωρήστε τον ζαλισμένο ταξιδιώτη αν παρανόησα! :hmm:

 

edit: επειδή μάλλον παρεξηγήθηκε αυτό που είπα, τα κριτήρια ήταν εντελώς προσωπικά και δεν είπα ότι ντε και σώνει πρέπει όλοι να έχουν ίδια με μένα. no offence, guys!

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Sorry ήταν flash απαραιτήτως horror? Δε το πρόσεξα, διάβασα flash fiction με θέμα τα γλυκά. Oh well...

NEXT :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ψήφισα Narualis, Sea και Ευγενία. Οριακά δεν ψήφισα Scanner και Κασσανδρα.

Ιδιαίτερη μνεία στα Στανλευ... για μια καλογραμμένη ιστορία που το τέλος της δε βγάζει κανένα λογικό νόημα :tease:

Link to comment
Share on other sites

Sorry ήταν flash απαραιτήτως horror? Δε το πρόσεξα, διάβασα flash fiction με θέμα τα γλυκά. Oh well...

NEXT :lol:

 

Good one.

 

Οι ιστορίες πρέπει να έχουν θεματολογία που να ταιριάζει με τη γιορτή του Halloween, κατά προτίμηση τρόμου/weird tale χωρίς όμως να αποκλείονται το fantasy και η επιστημονική φαντασία και ολοκληρωμένες!

:good:

Edited by Jesus DeSaad
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη μνεία στα Στανλευ... για μια καλογραμμένη ιστορία που το τέλος της δε βγάζει κανένα λογικό νόημα :tease:

 

Φυσικά και βγάζει! Και εκεί έγκειται το μεγαλύτερο μέρος της διαστροφής της...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ (γύρισα έτοιμη :p)

 

-όχι δε σας τα δίνω με σειρά εμφάνισης, σας τα δίνω με σειρά προτίμησης

- Ψήφισα ανάμεσα σε αυτές που α) μου άρεσαν -προφανώς :p- β) Θεωρώ πως είναι μέσα στα πλαίσια του διαγωνισμού και από πλευράς θέματος αλλά και από πλευράς σέτινγκ. Ο μόνος λόγος για αυτό δεν είναι για να "μαλώσω" -:p- αυτούς που δεν κατάφεραν να κινηθούν μέσα στο σέτινγκ, ίσα ίσα, μιλάμε για φλας, αναγνωρίζω και ξέρω τη δυσκολία του και χαίρομαι πάρα πολύ για κάποιες από τις ιστορίες που διάβασα και που τις γράψατε μέσα σε μιαμιση μόλις ωρίτσα (αγαπημένη μου Μάρα συγνώμη, Γκίγκη καλέ μου δεν το ήθελα, Γκρέτελ μπροστά, είμαι μαζί σου). Όμως να, θεωρώ πως τα παιδιά κατάφεραν και το κάτι ακόμα παραπάνω: και όμορφες ιστορίες και πλήρης κάλυψη των προδιαγραφών :)

 

1. Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη

Δηλώνω καθαρά ερωτευμένη με αυτή την ιστορία, είναι το είδος του τρόμου που μου αρέσει. Στοιχειωμένος, και ταυτόχρονα γλυκός, αυτός που δε σου πάει το μυαλό.

2. Mesmer - Επισκέψεις

Στα 'πα και πριν, ξέρεις κι ότι μου αρέσει η γραφή σου, αλλά θεωρώ εδώ πως έχεις γράψει κάτι πηγαία σουρεαλιστικό και ταυτόχρονα τόσο πολύ κινηματογραφικό.

3. Stanley - Φάρσα ή...

 

εσένα δε σου μιλάω γιατί κρεμάς παιδιά από τους πολυελαίους :p

 

Η αλήθεια είναι ότι κονταροχτυπήθηκες με την Ευγενία. Στα πέναλντι της πήρες την ψήφο. Τα πέναλντι, περιγραφή: συνειδητοποιήσα ότι ο λόγος για τον οποίο το σκεφτόμουνα, το ποιον από τους δυο, ήτανε το ότι μου εξήγησες ότι διάβασα άλλη ιστορία. Αλλά ξέρεις κάτι, δε με ενδιαφέρει τι λες. Εμένα η ιστορία που διάβασα μου άρεσε πολύ και αποφάσισα να σε αγνοήσω :p

 

Ασχέτως ψηφουλακίων, τον βρίσκω εξαιρετικά χαριτωμένο αυτό το διαγωνισμούλη. Προσωπικά δεν κατάφερα να βρω κάτι που να το κάνω έστω μικρό διηγηματάκι (ίσως δεν ήμουνα και σε φάση, δεν ξέρω αλλά δε μου έχει ξανατύχει) και τείνω να θεωρώ ακόμα πιο δύσκολο το να γράψεις σε μιάμιση ώρα με δύο περιορισμούς αντί για έναν. Οπότε θέλω να σας συγχαρώ όλους που τα καταφέρατε, και δυο φορές το Μιχάλη που α) το σκέφτηκε β) το οργάνωσε γ) μας έδωσε και μια δική του όμορφη πινελιά :)

 

Πέρασα πολύ όμορφα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη μνεία στα Στανλευ... για μια καλογραμμένη ιστορία που το τέλος της δε βγάζει κανένα λογικό νόημα :tease:

 

Φυσικά και βγάζει! Και εκεί έγκειται το μεγαλύτερο μέρος της διαστροφής της...

 

 

Διαφωνώ :8):

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να ανακοινώσω ότι επέλεξα το δώρο που θα λάβει ο νικητής. Είναι κλασικό βιβλίο που όμως δε γνωρίζουμε τόσο στην Ελλάδα, ανήκει στο genre του occult και διαδραματίζεται σε μεγάλο μέρος του στο βράδυ του Halloween και ένα μικρό κομμάτι του διαδραματίζεται στη Β. Ελλάδα. Είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά και έχει γίνει μάλιστα και ταινία με πασίγνωστο χοροροηθοποιό να πρωταγωνιστεί.

Θα ανακοινωθεί ο τίτλος σε 3 ημέρες, αν και, σε περίπτωση που κάποιος μαντέψει ποιο είναι (με ποστ εδώ ή με PM) τον περιμένει ένα δεύτερο βιβλίο ως δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εδώ να ανακοινώσω ότι επέλεξα το δώρο που θα λάβει ο νικητής. Είναι κλασικό βιβλίο που όμως δε γνωρίζουμε τόσο στην Ελλάδα, ανήκει στο genre του occult και διαδραματίζεται σε μεγάλο μέρος του στο βράδυ του Halloween και ένα μικρό κομμάτι του διαδραματίζεται στη Β. Ελλάδα. Είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά και έχει γίνει μάλιστα και ταινία με πασίγνωστο χοροροηθοποιό να πρωταγωνιστεί.

Θα ανακοινωθεί ο τίτλος σε 3 ημέρες, αν και, σε περίπτωση που κάποιος μαντέψει ποιο είναι (με ποστ εδώ ή με PM) τον περιμένει ένα δεύτερο βιβλίο ως δώρο.

Το βρήκα !

post-2065-0-93935600-1320186766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη μνεία στα Στανλευ... για μια καλογραμμένη ιστορία που το τέλος της δε βγάζει κανένα λογικό νόημα :tease:

 

Φυσικά και βγάζει! Και εκεί έγκειται το μεγαλύτερο μέρος της διαστροφής της...

 

Συμφωνώ dirol.gif

:p

 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα, διάβασα, ψήφισα. Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι και το αγαπημένο μου, αλλά οι ιστορίες ήταν όλες μα όλες, αντάξιές του. Μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να διαλέξω ποιές θα ψηφίσω, γιατί ένιωθα πως κάθε μία ξεχωριστά είχε τη δική της αξία. Με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια, ή καλύτερα, με ό,τι υποδείκνυε το μουντ της στιγμής ψήφισα τη Τζίλντα (εσωτερικό κόσμο θέλαμε κι εμείς να δούμε, αλλά εσύ το παράκανες!man_in_love.gif) το candy και τη τσάντα απο νάιλον.

Link to comment
Share on other sites

npaps - Η Τζίλντα

 

 

 

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του Scanner. Ήταν αρκετά προβλέψιμη και τα γλυκά είχαν ελάχιστο έως καθόλου χώρο.

 

 

 

Όμως μια αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο ακόμα και από μια παραληρηματική πλέον Τζίλντα θα μπορούσε να βγάλει τρελή φρίκη. :good:

 

 

Υ.Γ. Όταν έκαναν θρύψαλα το βάζο δεν θα πετάγονταν και γυαλιά στην εξέδρα, στους καλεσμένους;

 

 

 

 

dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς

 

Πολύ τρομακτικό φλασάκι πραγματικά. Αλλά και εμένα μου φάνηκε πως δεν είχε τέλος, ίσως δεν πρόλαβες να το γράψεις. Ίσως πάλι να μην βρήκες τέλος που να σε ικανοποιεί σε τόσο λίγο χρόνο. Αλλά αν το μεγαλώσεις όπως και επιβάλλεται, ανυπομονώ να το διαβάσω!

 

 

 

Tregorian - Το γλυκό που καίει

 

Ενδιαφέρουσα ιδέα για φλασάκι.

Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι η μάγισσα μεταμορφώνεται σε διαφορετικό άνθρωπο κάθε φορά. Επίσης πολύ καλή ιδέα να κάνει την ζημία μια απλή παστίλια. Εκεί που εντοπίζω το πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνω την σκοπιμότητα όλου αυτού. Δηλαδή οκ αυτό το πλάσμα θέλει να πετύχει κάτι αλλά τι; Σε τι εξυπηρετεί να βιάσει πρώτα το αγόρι την κοπέλα και μετά να την σκοτώσει με την πέτρα; Μετά γιατί βάζει φωτιά στην καλύβα και καίγονται όλοι μαζι; Θέλει η μάγισσα κάθε χρόνο να καταστρέφεται η καλύβα της; Να την έτρωγε ο άντρας θα το καταλάβαινα. Αλλά τώρα δεν νομίζω ότι κερδίζει κάτι. Αν άλλαζες αυτό το κομμάτι θα για μένα θα βελτιωνόταν πάρα πολύ.

 

 

 

 

 

aScannerDarkly - Ο Γκίγκης

 

This kid has some issues :p. Πολύ άρτια ιστορία. Συμφωνώ πως δεν αναφέρεται ιδιαίτερα στο Halloween παρόλαυτά βγάζει μια φρίκη ιδιαίτερα προς το τέλος της. Πολύ καλογραμμένη και μεγάλη για τον χρόνο που είχες που καταντά εντυπωσιακό.

 

 

Διγέλαδος – Γλυκά

 

Καλά να πάθουν τα μικρά κλεφτρόνια! Σίγουρα μια ιστορία που θα γινόταν γαμάτη αν προλάβαινες και την ανέπτυσσες όσο της άξιζε.

Καλά και αυτά τα αθεόφοβα πήγαν να κάνουν διάρρηξη για να μαζέψουν λεφτά; Και ο παππούς γιατί είχε τόσες παγίδες στο σπίτι; Καλά η κατσαρόλα που βράζει. Το χαλάκι; Πραγματικά αν την μεγάλωνες και δημιουργούσες μια ατμόσφαιρα γύρω από όλα αυτά, θα ήθελα πολύ να την διαβάσω! Επίσης τα Χριστούγεννα θα έχω τον νου μου, όταν μου χτυπάνε το κουδούνι για τα κάλαντα. :lol:

 

 

ΕΔΙΤ: Τα υπόλοιπα μαζί με ψήφο μάλλον αύριο. :8):

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

npaps - Η Τζίλντα

 

 

 

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του Scanner. Ήταν αρκετά προβλέψιμη και τα γλυκά είχαν ελάχιστο έως καθόλου χώρο.

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Όταν έκαναν θρύψαλα το βάζο δεν θα πετάγονταν και γυαλιά στην εξέδρα, στους καλεσμένους;

 

 

 

 

Νόμιζα ότι το στρηπ τηζ- άνοιγμα καραμέλλας, από ζελατίνα μέχρι δέρμα, θα ήταν το κεντρικό εύρημα που θα εκτιμούσε ο αναγνώστης. δεν λειτούργησε, έχασα.

Για τα γιαλιά έχεις απόλυτο δίκιο, το σκέφτηκα αλλά το προσπέρασα κάνοντας τον κινέζο:chinese:

Ευχαριστώ για το σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..