Jump to content

1ο Θέμα ---> Σχολιασμός

Recommended Posts

Laas: Όμορφες εικόνες και γεμάτο συμβολισμούς. Μου άρεσε αρκετά. Μιλάω πάντα για την δεύτερη εκδοχή, η πρώτη είχε παιχνίδι συνειρμών αλλά όχι τόσο περιποιημένη παρουσίαση όσο η δεύτερη. Έχει κάτι ψιλοπράγματα που με χαλάνε στον τρόπο που ρέει, νομίζω πως κολλάει λίγο σε μερικά σημεία, αλλά όπως είπα και πριν είναι ψιλοπράγματα που δεν μπορώ να στα γράψω, μόνο να στα διαβάσω από κοντά. Καλή δουλειά!

Nihilio: Εκπληκτικός. Υπέροχοι στίχοι, ήδη το φαντάζομαι σε μέταλ, με το "The Hermit says the Lovers are the key to the Tower" να δημιουργεί μυστήριο και ατμόσφαιρα στην αρχή, όχι τραγουδιστό, μιλητό, σχεδόν ψυθιριστα αλλά διαπεραστικά... Η χρήση των καρτών είναι απίστευτα καλή, η συνοχή του ποιήματος σκίζει, γενικά έσκισε! Με καθήλωσε από την πρώτη γραμμή.

Rikochet: Όπως σου έχω ξαναγράψει έχεις εξελιχθεί σε πολύ καλό τραγουδογράφο. Το στυλ σου μου αρέσει, το πως αλλάζει μέρα τη μέρα μου αρέσει ακόμα περισσότερο, έχεις δυνατές εικόνες, το πάθος και τον θυμό μιας από τις πιο παρεξηγημένες και υπέροχες ηλικίες του ανθρώπου, ρεφρέν που μπορεί κανείς να θυμάται - και προσωπικά μου αρέσει ιδιαίτερα, οι πρώτες δύο γραμμές είναι αστέρια. Μπράβο!

Balidor: Από τα καλύτερα σου. Ειδικά το τέλος, παρ'όλο που δεν έχει τις πανέμορφες εικόνες που έχουν οι άλλες στροφές είναι τόσο δυναμικό, και λέει τόσα πολλά... καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, σε νιώθω σε αυτό το ποίημα, και παρ'ολο που τραβάς το ίδιο χαρτί κάθε μέρα, συνεχίζεις. Αυτή η ιδέα απλώς με ενθουσιάζει. Με έκανε να χαμογελομελαγχολήσω. Υπέροχο συναίσθημα. Κλαπ κλαπ. Μπράβο και σε σένα!

Blackcloak: Πολύ έξυπνο με μερικές πολύ, πάρα πολύ επιτυχημένες ομοιοκαταληξίες. Δεν είναι στο στυλ μου αλλά με κράτησε ως το τέλος, είναι συμπυκνωμένο και με νόημα, keep going!

Eldikinquel: Μια βαθιά ανάσα ήλιου και ξεγνοιασιάς... με ένα τέλος πραγματικά υπέροχο, και καθόλου ουτοπικό. Αν έβαζες κανένα άστοχο, χαζοχαρούμενο τέλος θα το αδικούσα ίσως το ποίημα, παρ'όλη την μαεστρία στις εικόνες και στις λέξεις. Αλλά το τέλος του ποιήματος σου δείχνει πως έχεις έλεγχο πάνω σε αυτό που γράφεις, πως ξέρεις τι λες και πότε. Ο τελευταίος σου στίχος σε συνδυασμό με μερικούς συνειρμούς πιο πάνω είναι σοφία σε ένα μαγικό χαπάκι...

Throgos: Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. *Η Nienna σου δίνει το χέρι*. Τι άλλο να γράψω; Με ενθουσίασες.

Ορφέα: Έξυπνη η ιδέα του να γράψεις κάνοντας μια προτροπή. Μου άρεσε πάρα πολύ. Έχω μια διαφωνία για το calm passion. Θα το έκανα fiery ή pure ή κάτι τέτοιο. Calm και passion πολύ ψεύτικο μου κάνει...

Ο τελευταίος στίχος είναι επιτυχέστατος, μα τι έχετε πάθει όλοι με τα κλεισίματα και τα κάνετε τέλεια; :p Και ξανά ένα ζήτω για την μορφή προτροπής.

King Volsung: Στα αγγλικά είναι υπέροχο. Στα ελληνικά ακούγεται κάπως απλοικό... ίσως γιατί τα ελληνικά διαθέτουν πολλά τερτίπια που δεν έχεις χρησιμοποιήσει ενώ τα αγγλικά στέκονται καλά - για τ' αυτιά μου - και ακούγονται sophisticated ακόμα και με πολύ απλές λέξεις αν υπάρχει συνοχή, δυνατοί συμβολισμοί και αντιθέσεις. Δώστε έναν ψήφο στο αγγλικό ποίημα παρακαλώ! Κλαπ κλαπ!