Jump to content
Διγέλαδος

Επέστρεφε...

Recommended Posts

Διγέλαδος

Ουφ! :)

Edited by Διγέλαδος

Nienor

Είναι συμπαθέστατο γενικά και γλυκό με έναν άρρωστο τρόπο, αυτόν τον τελευταίο είναι που σου καταφέρνει το γ' πληθυντικό που δεν θα στο κατάφερνε το α' (που θα ήταν και η δική μου επιλογή). Αυτό που δεν σου καταφέρνει το γ' πληθυντικό είναι να τον πονέσουμε, να τον νοιαστούμε. Ίσως να μπορούσε να το κάνει αν το κείμενο είχε αυτό το ύφος που έχει και ήταν μεγαλύτερο, αλλά πολύ μεγαλύτερο. Τώρα, αν το αποτέλεσμα που ήθελες ήταν η αμεσότητα τότε το γ' πληθυντικό είναι κακή επιλογή στο συγκεκριμένο, ιδιαίτερα μαζί με τον ενεστώτα (χρόνος που γενικά σου είναι ξένος και βγάζει άλλη αίσθηση πιο επιτακτική, πιο αποτελεσματική για την ένταση όχι για την αμεσότητα).

Κι επειδή έχει γίνει πολύ κουβέντα για τις επιλογές που έχεις κάνει και δεν θέλω να την διαιωνίσω, με αυτές τις επιλογές εγώ εισέπραξα τα εξής: αλλοφροσύνη (οκ, θεμιτό σίγουρα), αποστασιοποίηση (όχι οκ αν έχω καταλάβει τελικά τι ήθελες) και ταχύτητα (οκ).

Άλλο θεματάκι, οι χρόνοι. Φαντάζομαι όταν λες πως τους διόρθωσες δεν εννοείς πως τους διόρθωσες εδώ ε? :p

Για τη γλώσσα έχω να σου πω πως η νέα βελτιωμένη σου βερσιόν είναι μακράν καλύτερη από την παλιά. Φτιάχνει ωραία σχήματα (Τα βάζει στο στόμα του και σηκώνει το κεφάλι του ψηλά για να περάσουν οι λευκές ελπίδες πιο εύκολα μέσα από τον οισοφάγο του), βγάζει ευαισθησίες λιγουλάκι πιο απελευθερωμένα (Η ζεστασιά της ξεχύνεται σε όλο το σώμα του) και δομεί καλύτερα το χώρο του (με την έννοια πως αυτό που ενοχλεί στην φάση με τον φαρμακοποιό δεν είναι η μεγάλη έκταση που καταλαμβάνει μέσα σε ένα τόσο μικρούλι κείμενο, απλά ο τρόπος με τον οποίο επιλέγεις να γίνουν γνωστά κι αυτό σημαίνει καλή εκτέλεση, μηδαμινή προετοιμασία).

Σαν πλοκή, το έχεις αποδώσει σίγουρα καλά αυτό που σκέφτηκες. Κανείς μας δεν έχει απορίες παρόλο που είναι αρκετά μπλεγμένο, επειδή ακριβώς μπλέκει το όνειρο με την πραγματικότητα και σίγουρα δεν είμαστε κι απόλυτα σίγουροι για το πιο είναι πιο.

Σαν σύνολο, εγώ θα έλεγα να διορθώσεις τους χρόνους κι ό,τι ορθο-τύπο βρεις ακόμα, να το αφήσεις ως έχει και να συνεχίσεις αυτό που άρχισες ξανά: το να γράφεις νέα πράγματα :) Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να το διασκεδάσεις αφάνταστα τώρα που ξαναπήρες μπρος :)

Μπόρχες

Η ιδέα σου είναι πολύ καλή. Πάντα μ' αρέσουν τα διηγήματα που τα όρια μεταξύ πραγματικότητας και ονείρου είναι δυσδιάκριτα!

Έχεις, νομίζω, μερικά λάθη κυρίως υφολογικά και στυλιστικά, αλλά θεωρώ ότι το στεγνό και αποστασιοποιημένο αφηγηματικό ύφος, το οποίο έχεις επιλέξει, είναι και το καταλληλότερο για τούτη την ιστορία.

Είμαι βέβαιος ότι μπορείς να βελτιώσεις τεχνικά πάρα πολύ το αφήγημα.

Συνέχισε την καλή προσπάθεια!

Σ' ευχαριστώ.chinese.gif

Διγέλαδος

Έχεις, νομίζω, μερικά λάθη κυρίως υφολογικά και στυλιστικά,

Είμαι βέβαιος ότι μπορείς να βελτιώσεις τεχνικά πάρα πολύ το αφήγημα.

Θα μπορούσες να μου σημειώσεις τα υφολογικά και στυλιστικά λάθη; Θα τα εκτιμούσα πολύ.

Ήσουν πολύ συγκεκριμένη Νίενορ και με βοηθάει αυτό. Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. :friends:

Διγέλαδος

, οι χρόνοι. Φαντάζομαι όταν λες πως τους διόρθωσες δεν εννοείς πως τους διόρθωσες εδώ ε? :p

Τους διόρθωσα στο ποστ, αλλά όχι στο pdf. Ελπίζω να διάβασες το ποστ. Τι μου ξέφυγε;

Μπόρχες

Με τους έντονους χαρακτήρες σημειώνονται τα αποσπάσματα σου και με τους κανονικούς οι δικές μου αντιπροτάσεις.

Το είδωλό του μοιάζει σαν να του λείπει ένα κομμάτι. Θα έγραφα: Στο είδωλο του λείπει ένα κομμάτι.

Είναι σπίτι. Θα έγραφα: Είναι στο σπίτι.

...πρέπει να πας δουλειά. Θα έγραφα: πρέπει να πας στη δουλειά

Γυρνάει πίσω και βλέπει το επίσης σκοτεινό χολ του διαμερίσματός τους. Του διαμερίσματός του. Έλειπε. Ποιο έλειπε; Αν έλειπε το χολ δεν θα έπρεπε να το δει.

κοιτάζει την ανθολογία ανοιγμένη στην αγκαλιά της. Θα έγραφα: κοιτάζει την ανοιγμένη ανθολογία στην αγκαλιά της.

Παίρνει το ανοιγμένο κουτί και βγάζει στο κρεβάτι όλα τα χάπια. Θα έγραφα: σκορπά στο κρεβάτι ή αν ήθελα να τονίσω ότι το κάνει με επιμέλεια θα έγραφα: τα τοποθετεί προσεκτικά ένα ένα πάνω στο κρεβάτι ή κάτι παρόμοιο.

Βάζει όσα χωράνε στην χούφτα του και θεωρεί ότι μπορεί να καταπιεί. Το ρήμα θεωρεί, νομίζω ότι δεν ταιριάζει.

Και δες γενικά και τον χωρισμό των παραγράφων και των προτάσεων. Αφού χρησιμοποιείς μικρές προτάσεις ίσως θα έπρεπε να αφήνεις συχνότερα παραγράφους. Παράγραφος και πρόταση αυξάνουν την ένταση.

Οι παρατηρήσεις μου γίνονται με κριτήριο το προσωπικό μου αισθητήριο και το γούστο μου και πάντοτε με καλή διάθεση.. Να το θυμάσαι.chinese.gif

Edited by Μπόρχες

Διγέλαδος

Με τους έντονους χαρακτήρες σημειώνονται τα αποσπάσματα σου και με τους κανονικούς οι δικές μου αντιπροτάσεις.

Το είδωλό του μοιάζει σαν να του λείπει ένα κομμάτι. Θα έγραφα: Στο είδωλο του λείπει ένα κομμάτι.

Είναι σπίτι. Θα έγραφα: Είναι στο σπίτι.

...πρέπει να πας δουλειά. Θα έγραφα: πρέπει να πας στη δουλειά

Γυρνάει πίσω και βλέπει το επίσης σκοτεινό χολ του διαμερίσματός τους. Του διαμερίσματός του. Έλειπε. Ποιο έλειπε; Αν έλειπε το χολ δεν θα έπρεπε να το δει.

κοιτάζει την ανθολογία ανοιγμένη στην αγκαλιά της. Θα έγραφα: κοιτάζει την ανοιγμένη ανθολογία στην αγκαλιά της.

Παίρνει το ανοιγμένο κουτί και βγάζει στο κρεβάτι όλα τα χάπια. Θα έγραφα: σκορπά στο κρεβάτι ή αν ήθελα να τονίσω ότι το κάνει με επιμέλεια θα έγραφα: τα τοποθετεί προσεκτικά ένα ένα πάνω στο κρεβάτι ή κάτι παρόμοιο.

Βάζει όσα χωράνε στην χούφτα του και θεωρεί ότι μπορεί να καταπιεί. Το ρήμα θεωρεί, νομίζω ότι δεν ταιριάζει.

Και δες γενικά και τον χωρισμό των παραγράφων και των προτάσεων. Αφού χρησιμοποιείς μικρές προτάσεις ίσως θα έπρεπε να αφήνεις συχνότερα παραγράφους. Παράγραφος και πρόταση αυξάνουν την ένταση.

Οι παρατηρήσεις μου γίνονται με κριτήριο το προσωπικό μου αισθητήριο και το γούστο μου και πάντοτε με καλή διάθεση.. Να το θυμάσαι.chinese.gif

Σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ. Ούτε καν που σκέφτηκα όλα αυτά σαν λάθη. Και όντως σε κάποια συμφωνώ!

Μπόρχες

Να' σαι καλά!

Εγώ σ' ευχαριστώ!drinks.gif