Jump to content

Βιβλια με στοιχειωμενα σπιτια


simpa1988
 Share

Recommended Posts

Γεια σας.

Πριν λιγες μερες τελειωσα το κρυφτο του jack ketchum και μου αρεσε πολυ η υποθεση. Μπορει να μην εχει να κανει ακριβως με στοιχειωμενο σπιτι αλλα γενικα ενδιαφερομαι μηπως ξερετε και καποια αλλα βιβλια σε τετοιο στυλ δηλ. με στοιχειωμενο σπιτι ή εγκαταλελημενο.Γνωριζω και το Στοιχειωμα απο εκδοσεις οξυ. ειναι καλο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε:

 

*Ρίτσαρντ Μάθεσον - Στοίχειωμα(εκδόσεις Οξύ). Δεν το έχω διαβάσει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.

*Σίρλεϊ Τζάκσον - Ο δαίμονας του Χιλ Χάουζ(εκδόσεις Επιλογή). Επίσης δεν το έχω διαβάσει, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλό και κλασικό.

*Ντέιβιντ Μόρελ - Οχτώ ώρες(εκδόσεις Μίνωας). Δεν είναι ακριβώς τρόμου, αλλά έχει σαν θέμα μια εξερεύνηση σε εγκαταλελειμμένο κτίριο. Αμείωτη δράση και ένταση, αρκετά κλειστοφοβικό θρίλερ. Εμένα μου άρεσε.

*Γουίλιαμ Χόουπ Χόντγκσον - Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου(εκδόσεις Πορτοκάλι). Και αυτό δεν το έχω διαβάσει, αλλά σίγουρα είναι κλασικό έργο, γραμμένο το 1907. Καλή επιλογή.

*Στήβεν Κινγκ - Η Λάμψη(εκδόσεις Λιβάνη). Εντάξει, δεν είναι σπίτι αλλά ξενοδοχείο, όμως είναι αρκετά τρομακτικό, ατμοσφαιρικό, καλογραμμένο... Στήβεν Κινγκ με λίγα λόγια.

*Γκράχαμ Μάστερτον - Ο δαίμονας ξαναζωντανεύει(εκδόσεις Σίμωσι). Το γνωστό Charnel House. Σπάνιο βιβλίο στα ελληνικά, το έχω βρει αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα.

*Πίτερ Στράουμπ - Ιστορία φαντασμάτων(εκδόσεις Κέδρος). Αρκετά σπάνιο στα ελληνικά.

 

Αυτά έχω υπόψιν στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

*Πίτερ Στράουμπ - Ιστορία φαντασμάτων(εκδόσεις Κέδρος). Αρκετά σπάνιο στα ελληνικά.

Το "Ιστορία Φαντασμάτων" δεν έχει στοιχειωμένο σπίτι. Το "Χαμένο αγόρι, χαμένο κορίτσι" όμως του Straub (εκδόσεις Οξύ) έχει.

 

Επίσης ίσως σε ενδιαφέρουν:

  • Hellraiser του Clive Barker (όλα γίνονται σε ένα σπίτι που έχει στοιχειωθεί, εγκαταλειφθεί και οι κάτοικοι το επισκευάζουν),
  • Σάλεμς Λοτ από Stephen King. Κι εδώ υπάρχει εγκαταλειμένο, στοιχειωμένο σπίτι αλλά σε δεύτερο πλάνο
  • Η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ του H.P. Lovecraft
  • Τα Όνειρα στο σπίτι της μάγισσας, επίσης του Lovecraft

 

επίσης, υφολογικά πολύ κοντά στο "κρυφτό" του Κέτσαμ (αλλά στα αγγλικά) είναι και τα Funland και The Cellar του Richard Laymon. Αλλά είναι περίπου το ίδιο βίαια με το κρυφτό και... εμ, αντέχεις να διαβάζεις για σεξουαλική βία;

Link to comment
Share on other sites

House of leaves: βιβλίο αληθινή εμπειρία.

Hell house: απο τα καλύτερα, και του genre, και του Μάθεσον.

Haunting at Hill house. Δυνατότατο αλλά τα άλλα τα θεωρώ ανώτερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

το ενδιαφερον μου κινησε πολυ το οκτω ωρες απο μινωα. αλλα φαινεται εξαντλημενο απο το site των εκδοσεων,ελπιζω να το βρω καπου

το στοιχειωμα θα το παρω αφου το προτεινετε και εσεις.

Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου ενδιαφερον φαινεται , αλλα εχω ενδοιασμους. απο την υποθεση που διαβασα δεν καταλαβα και πολλα, ειναι ευκολο στο διαβασμα εχει δραση?

το charnel house τωρα που φαινεται πολυ καλο δεν νομιζω να το βρω πουθενα ε? απο μοναστηρακι μονο μπας και εχει ξεμεινει πουθενα....

το σαλεμς λοτ το εχω διαβασει και ηταν πολυ καλο. λεω να σκεφτω και για τα 2 του λαβκραφτ!

αν θυμηθειτε και κανα αλλο ειναι ευπροσδεκτο :rofl:

Edited by simpa1988
Link to comment
Share on other sites

Το Στοίχειωμα και τους Δαίμονες του Χιλ Χάουζ πάρτα αβλεπί. Το σπίτι σατ σύνορα του κόσμου προσωπικά με κούρασε, δείχνει πια τα χρόνια του αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

ο Παρίας του Graham Masterton είναι με στοίχειωμα σπιτιών & με αρκετά καλή υπόθεση.

Καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

1408, στηβεν κινγκ (είναι διηγημα, οχι βιβλίο)

Αν ενδιαφέρεσαι και για τετοιες ταινίες, μπορεις να κοιταξεις και το house on haunted hill, το παλιο ('59) και το remake ('99).

Link to comment
Share on other sites

Το Coraline του Neil Gaiman και ο Κλέφτης του Πάντοτε του Clive Barker μπορείς να πεις επίσης ότι έχουν στοιχειωμένα σπίτια.

 

Το σπίτι από φύλλα Ντίνο να ΄ξερες πόσο καιρό το ψάχνω (στα ελληνικά βέβαια). Πρέπει να είναι φοβερό.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κλασσικό, αλλά... όχι ακριβώς. Το Στρίψιμο της Βίδας του Χένρι Τζέημς.

Link to comment
Share on other sites

To σκέφτηκα και γω το Στρίψιμο, αλλά ΄δεν νομίζω πως τελικά ανήκει στην κατηγορία.

 

Η ταινία house on haunted hill είναι η μεταφορά του "Δαίμονες του Χιλ Χάουζ" που προαναφέρθηκε.

 

Επίσης και ο Μαρτιν είχε γράψει μία πολύ καλή ιστορία για Στοιχειωμένο Σπίτι στο φόρουμ μας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω για το Hell House. Για το Haunting at Hill house χμμμ, δε με είχε συγκλονίσει.

Δεν κόβω το κεφάλι μου, γιατί πάνε χρόνια που το διάβασα, αλλά νομίζω το Σπίτι της Αβύσσου δεν έχει ακριβώς στοίχειωμα (ή τέλος πάντων δεν είναι το σπίτι που είναι στοιχειωμένο), αλλά όπως είπα μπορεί να κάνω και λάθος.

Επίσης, από το φόρουμ, υπάρχει και το Το Σπίτι Στο Πικέρμι του DinoHajiyorgi.

Link to comment
Share on other sites

Σ'αγαπό! :bleh:

 

Παίρνω σημειωματάριο και ετοιμάζω λίστα, τα διηγήματα με στοιχειωμένα σπίτια είναι από τα αγαπημένα μου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και παλι ολους!

τον παρια τον εχω διαβασει ηταν οντως πολυ καλο. και το hill house το εχω δει και διαβασει και το κοραλαιν και το κλεφτη του παντοτε , πολυ καλα ολα αυτα :good:

το σπιτι απο φυλλα με ενδιαφερει αλλα ειναι εξαντλημενο απο μια μικρη αναζητηση που εκανα στο google ε?

το στριψιμο της βιδας ειναι και αυτο εξαντλημενο φαινεται ωραιο!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι από φύλλα είναι εξαντλημένο δυστυχώς, το στρίψιμο της βίδας μπορείς να το βρεις σε καλή τιμή στην Πολιτεία.

Link to comment
Share on other sites

ειδα οτι το στριψιμο της βιδας υπαρχει απο εκδοσεις γραμματα και αγρα αλλα ειναι εξαντλημενο απο εκει.

αλλα το βρηκα στο ιντερνετ απο εκδοσεις ζαχαροπουλος αλλα οταν πηρα σημερα τηλ μου ειπαν οτι δεν ειναι τρομου αλλα κλασσικη λογοτεχνια, λεμε το ιδιο βιβλιο?

το σπιτι απο φυλλα παντως απο πολις μου ειπαν οτι δεν θα ξανακυκλοφορησει, κριμα. εγω θα προσπαθησω να το ψαξω λιγο

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το στρίψιμο της βίδας έχει <<γεννήσει>> μία από τις καλύτερες ταινίες φαντασμάτων!

ΤΗΕ INNOCENTS του Jack Clayton (1961)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..