Jump to content

Βρείτε το βιβλίο (Παιχνίδι)


xtapodimimos
 Share

Recommended Posts

Παρόμοια με το παιχνίδι 'βρείτε την ταινία' που υπάρχει στο Cine &TV. Βάζουμε καποιες προτάσεις/ση απο ενα βιβλίο που θεωρουμε χαρακτηριστική και οι υπολοιποι προσπαθουν να βρουν τον τίτλο του βιβλίου.

Δεν ξέρω κατα ποσο θα είναι ευκολο βεβαια να βρίσκουμε τον τίτλο του βιβλίου, αυτο θα φανει με τον καιρο..

 

Ξεκινάω εγω με ένα βιβλίο που δεν ειναι σφ ή φαντασυ, είναι ομως μυθιστορημα (φουλ μυθιστορημα)

 

"Καταλαβαίνω πολύ καλά τις γυναίκες. Καμια φορά έχω την εντύπωση πως είμαι γυναίκα κι εγώ"

 

Αν δυσκολευτειτε θα προσθέσω κι αλλες φρασεις απο αυριο!

Καλη επιτυχία, ελπίζω να εχει κίνηση το τόπικ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • melkiades

    9

  • DinMacXanthi

    9

  • xtapodimimos

    9

  • BlackCatGirl

    6

Ααααα, μ'αρέσει πολύ αυτή η ιδέα για παιχνίδι!! Αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι για το συγκεκριμένο...

Link to comment
Share on other sites

ok, παραθέτω κι αλλο κομμάτι

'...(δωμάτιο)..που είχε τον αριθμό 1984. <<Σαν χρονολογία δεν είναι?>> παρατήρησα, δειχνοντας το στον Όργουελ. <<πράγματι, πως θα ειναι αραγε ο κόσμος το 1984? Δεν τολμώ να τον φανταστώ>>

<<Δεν έχετε δικιο, αναμφίβολα θα ειναι ενδιαφέρων>>

<<Θα πρεπε να ξαναστρωθώ στο διάβασμα>> είπε με εναν αναστεναγμό'

 

και

 

'Τι ξέρετε εσεις απ αυτά?...σας λείπει εντελως η αισθητική αποψη...

"Πρώτα πρώτα (βρισκομαι στη φυλακή γιατι) απλως εβρισα εναν τροχονομο που ηθελε να μου απαγορευσει να περπαταω στο γρασίδι. Έπειτα αν αυτο σας ενδιαφέρει, ονομάζομαι Αντρί ντε Τουλούζ Λωτρέκ"

Link to comment
Share on other sites

Από πού να είναι άραγε; Εγώ πάντως ιδέα δεν έχω, σίγουρα δεν το έχω διαβάσει:huh:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το βιβλίο ονομάζεται 'Τα απομνημονευματα ενος σκατόγερου' του Ρολαν Τοπόρ!

Ο πρωταγωνιστης ειναι ενας ανθρωπος ο οποίος εχει γνωρίσει και έχει επηρεάσει ολόκληρη τη συγχρονη τέχνη, καθως και άτομα του πολιτικού χώρου. Κάποιος σαν τη Ντένη Μαρκορά της ζωγραφικής (γιατι κυρίως ζωγραφους αναφέρει το βιβλίο)

Απο τα αποσπάσματα που έβαλα βλέπετε πως έχει γνωρίσει π.χ. τον Λοτρέκ και τον Όργουελ.

Το βιβλίο είναι παρα πολύ καλο και το χιουμορ του φοβερό! (Μελκιάδη σίγουρα θα σου αρέσει)

 

Αν θελει καποιος ας συνεχίσει με άλλο βιβλίο

Edited by xtapodimimos
Link to comment
Share on other sites

Από πού να είναι άραγε; Εγώ πάντως ιδέα δεν έχω, σίγουρα δεν το έχω διαβάσει:huh:

 

 

 

γιατί; εγώ που το έχω διαβάσει το κατάλαβα;

γιατί, καλέ, δεν έβαλες το σημείο που η μητέρα του ανακαλύπτει το ταλέντο του στη ζωγραφική; rofl.gif

 

έντιτ: πραγματικά άπαιχτο βιβλίο, πάντως :)

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

γιατι πιστευω πως οι απολυτα χαρακτηριστικές στιγμές του βιβλίου ειναι οταν γνωρίζει τον Λοτρέκ και οταν δίνει εμπνευση στον οργουελ για το 1984. Πως γινεται αλλωστε να μη σου περασει απο το μυαλο, σε ποιο αλλο βιβλίο θα δεις διαλογο με λοτρεκ και με Οργουελ? (και χιτλερ και πικασο και καμια 10αρια ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

Yep. Ας το συνεχίσουμε, ακόμα και ας μη ξέρουμε.Εγώ πριν με αυτό που παρέθεσες δελεάστηκα να το διαβάσω.

Πορτραίτο του Ντ.Γκρέυ. Λεκτικός οργασμός. Από τα λίγα βιβλία που πραγματικά έχω διαβάσει την κάθε γραμμή,μη θέλοντας να χάσω λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Τα απομνημονευματα να ξερεις οτι θα τα βρεις στην πρωτοπορία μόνο 1 ευρώ.

Πράγματι το πορτρετο ειναι φοβερό βιβλίο, περιλαμβανει τεραστιο ογκο αποφθεγματων!

Επόμενο βιβλίο:

 

 

" Ένα (ποιημα) ήταν για κάποιον ιππότη -που στο ποιημα λεγόταν 'Τσάιλντ'- και την αναζητηση του για ενα σκοτεινο πυργο και το μυστικο που περιειχε. Το ποιημα ομως δεν τελειωνε κανονικά. Ο ιππότης εφτανε στον πυργο, κι αυτο ηταν όλο. Ο Ντειβιντ ηθελε να μαθει τι υπηρχε μεσα στον πυργο και τι συνεβη στον ιπποτη αφου τον βρηκε, αλλα προφανως ο ποιητης δεν τα θεωρουσε σημαντικά ολα αυτα."

Edited by xtapodimimos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεθάβω αυτό το παιχνίδι γιατί έχει ενδιαφέρον (αρκεί να βάζουμε κάτι χαρακτηριστικό από το κάθε βιβλίο, ε; ). Δεν ξέρω αν έχει βρει κανείς το βιβλίο του χταποδομίμου, αλλά αν όχι, μπορούμε να συνεχίσουμε με απόσπασμα από άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά ας το πάρει το ποτάμι πρώτα, και συνεχίζουμε με κάτι άλλο μετά :)

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, διηγηματάκι SF αυτό:

 

«Πως φτιάξατε όλα αυτά τα κυκλώματα;!» ρώτησε έναν παλαιότερο Μπουθ.

«Από όσα τσιπ μπορούσαμε να μαζέψουμε…από κάλτσες, παπούτσια, βρακιά…πολλά βρακιά.»

 

:p

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, διηγηματάκι SF αυτό:

 

«Πως φτιάξατε όλα αυτά τα κυκλώματα;!» ρώτησε έναν παλαιότερο Μπουθ.

«Από όσα τσιπ μπορούσαμε να μαζέψουμε…από κάλτσες, παπούτσια, βρακιά…πολλά βρακιά.»

 

:p

 

ΧΑ-ΤΖΗ-ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΣ! (προσκοπική κραυγή του φόρουμ) :rofl:

 

Πολύ εύκολο. Και απαντώ με αυτό(πάλι από το φόρουμ):

 

"βουβά του ορκίστηκαν ότι ποτέ στους αφέντες τους δε θα το πουν, πως εκείνος δε βρήκε ούτε παλέτα μαγική ούτε σκόνη μυστική."

 

Επίσης εύκολο, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

"βουβά του ορκίστηκαν ότι ποτέ στους αφέντες τους δε θα το πουν, πως εκείνος δε βρήκε ούτε παλέτα μαγική ούτε σκόνη μυστική."

 

Επίσης εύκολο, νομίζω.

 

Naroualis, "O Δράκος και το Άστρο". Το καλύτερό της.

 

Επιστρέφω με απόσπασμα.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

"Ινε έφκολο να κάνισ φίλουσ άμα αφίνισ να σε κοροηδέβουνε. Εγό τόρα θα έχο ένα σορό φήλουσ έκί που πάο."

 

(H wordsmith απαγορεύεται να απαντήσει.;-))

Link to comment
Share on other sites

Σα να κλέβω γλυκά από παιδάκι είναι αλλά...Daniel Keyes: «Λουλούδια για τον Άλγκερνον» (το διάβασα το Γενάρη γι΄αυτό και το θυμάμαι)

 

Θα ψάξω για απόσπασμα και θα επιστρέψω σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα εύκολο...

 

«Ένα παράξενο πράγμα μου συνέβη σήμερα το πρωί, Χαράς. Πήγα στο νεκροταφείο, όπου θάψαμε τον αδελφό μου. Ήταν εντελώς έρημο κι εγώ ήμουν μόνος».

«Όχι ακριβώς, κύριε Ντελάμπρ. Ήμουν κι εγώ εκεί, αλλά δεν ήθελα να σας ενοχλήσω».

«Τότε θα με είδατε...»

«Ναι, σας είδα να θάβετε ένα σπιρτόκουτο».

Link to comment
Share on other sites

Ένα εύκολο και από μένα...

 

Κανένας ζωντανός οργανισμός δεν μπορεί να διατηρήσει για καιρό τα λογικά του, καθηλωμένος σε συνθήκες απόλυτης πραγματικότητας (άνω τελεία) ακόμη και οι κορυδαλλοί και οι ακρίδες, ισχυρίζονται κάποιοι, ονειρεύονται.

Link to comment
Share on other sites

It rings a bell... Αν και πρέπει να το 'χω διαβάσει μεταφρασμένο. Haunting of hill house;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..