Jump to content

Βρείτε το βιβλίο (Παιχνίδι)


xtapodimimos
 Share

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • melkiades

    9

  • DinMacXanthi

    9

  • xtapodimimos

    9

  • BlackCatGirl

    6

Αυτό από έναν αγαπημένο Γάλλο συγγραφέα:

 

"Καθημερινότητα... Όταν ο γιατρός Μπερναρ Ριε βγήκε απ' το ιατρείο του, εκεί μπροστά στην πόρτα, το δεξί του πόδι μπερδεύτηκε στο κορμί ενός ψόφιου ποντικού... Σιγά το πράμα, θα σκέφτηκε ή ίσως και μηχανικά παραμέρισε το ζώο και άρχισε να κατεβαίνει τις σκάλες".

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν υπέθετε ότι θα ήταν εύκολο. Το Σπίτι ήταν μια παγίδα εδώ και δεκαετίες (ίσως εδώ και αιώνες. ποιός ξέρει πόσο παλιό ήταν το κακό που έκρυβε μέσα του;), και ακόμα και τα μεσάνυχτα δεν πρόκειται να ήταν τόσο χαζό ώστε να αφήσει ανοιχτή την έξοδο. Θα έπρεπε να δράσουν γρήγορα και έξυπνα, και να μην πανικοβληθούν και χάσουν την ψυχραιμία τους όταν θα έμπαιναν στην ομίχλη. Ο αληθινός κόσμος ήταν κάπου εκεί έξω. Και το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να τον βρούν.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Τον Κλέφτη του Πάντοτε μου θυμίζει αυτό, αλλά μπορεί να λέω και βλακείες τώρα... (τέτοια ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια...αλλά το πέτυχες. :yahoo:

 

Σειρά σου τώρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Τι θα κάνουμε, τι θα κάνουμε!" φώναξε. "Γλιτώσαμε από τα τελώνια για να μας φάνε οι λύκοι!" είπε, και η κουβέντα αυτή έγινε παροιμία, αν και σήμερα λέμε από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη" σε παρόμοιες περιστάσεις.

 

Πω, πω, άθλια μετάφραση τώρα που το ξαναβλέπω, αλλά τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καταλαβαίνω τι είναι αλλά όχι ποιό από όλα είναι. Πάλι, μπορεί και να κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

"Νίκησες, κι εγώ πεθαίνω. Μα ωστόσο, από δω και μπρος, κι εσύ είσαι πεθαμένος -νεκρός για τον Κόσμο, για τους Ουρανούς, για την Ελπίδα! Ήμουν η ύπαρξή σου -και θανατώνοντάς με, δες το σ' αυτή την εικόνα, που είναι η δική σου εικόνα, πόσο ολοκληρωτικά σκότωσες τον εαυτό σου".

Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμώτο το ξέρω αλλά δεν θυμάμαι απο που είναι...

 

Άιντε, William Wilson, του E.A. Poe.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, εύκολο κι αγαπημένο: "Χόμπιτ" drinks.gif

 

Σειρά σου να βάλεις;-)

Link to comment
Share on other sites

...είχε μια ιδιωτική συλλογή.

Στους τοίχους του στούντιό του, ανάμεσα στους πλατινένιους δίσκους του, είχε κρεμάσει κορνιζαρισμένα σκίτσα των Εφτά Νάνων. Τα είχε ζωγραφίσει στη φυλακή ο Τζον Γουέιν Γκέισι και του τα είχε στείλει. Στον Γκέισι άρεσε η χρυσή εποχή του Ντίσνεϊ σχεδόν όσο του άρεσε να βιάζει μικρά παιδιά.

[...]

Είχε μια δημόσια ομολογίας ενοχής, ηλικίας τριών αιώνων με την υπογραφή μιας μάγισσας. "Μίλησα με ένα μαύρο σκύλο που μου είπε ότι θα φαρμάκωνε τις αγελάδες, θα τρέλαινε τα άλογα και θα έστελνε αρρώστιες στα παιδιά αν τον άφηνα να πάρει την ψυχή μου, και του είπα ναι, κι έπειτα τον άφησα να με βυζάξει". Η μάγισσα είχε θανατωθεί στην πυρά...

Link to comment
Share on other sites

Κουτί σε σχήμα καρδιάς-Τζο Χιλ

 

Σωστόστ! Προχώρα, Δάγωνα devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

-Είσαι αληθινός;

Ν α ι

-Μέρος της Ρήγκαν;

Ό χ ι

-Ήσουν ποτέ μέρος της Ρήγκαν;

Ό χ ι

-Την αντιπαθείς;

Ν α ι

-Την μισείς;

Ν α ι

-Για κάτι που έχει κάνει;

Ν α ι

-Την κατηγορείς για το διαζύγιο των γονιών της;

Ό χ ι

-Έχει κάποια σχέση με τους γονείς της;

Ό χ ι

-Με κάποιον φίλο;

Ό χ ι

-Αλλά την μισείς;

Ν α ι

-Τιμωρείς την Ρήγκαν;

Ν α ι

-Θέλεις να της κάνεις κακό;

Ν α ι

-Να την σκοτώσεις;

Ν α ι

-Αν πέθαινε θα πέθαινες κι εσύ;

Ό χ ι

Link to comment
Share on other sites

<<Εντάξει, ριχ' το. Ποιά σκέφτεσαι Τζο; Τη Σουζάνα Πλέσετ;>>

Πριν προλάβει να απαντήσει ο Ρος, μια διαπεραστική σειρήνα τρένου ήχησε τρομακτικά από την άλλη άκρη των γραμμών. Κι εκείνη τη στιγμή έκανα κάτι που δεν είχα κάνει ποτέ πριν. Φωνάζοντας "Όχι!" έσπρωξα τον Ρος όσο πιο δυνατά μπορούσα. Μάρτυς μου ο Θεός, φοβόμουν τόσο πολύ αυτό που θα έλεγε που είχα ξεχάσει εντελώς που βρισκόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Τα απομνημονευματα να ξερεις οτι θα τα βρεις στην πρωτοπορία μόνο 1 ευρώ.

Πράγματι το πορτρετο ειναι φοβερό βιβλίο, περιλαμβανει τεραστιο ογκο αποφθεγματων!

Επόμενο βιβλίο:

 

 

" Ένα (ποιημα) ήταν για κάποιον ιππότη -που στο ποιημα λεγόταν 'Τσάιλντ'- και την αναζητηση του για ενα σκοτεινο πυργο και το μυστικο που περιειχε. Το ποιημα ομως δεν τελειωνε κανονικά. Ο ιππότης εφτανε στον πυργο, κι αυτο ηταν όλο. Ο Ντειβιντ ηθελε να μαθει τι υπηρχε μεσα στον πυργο και τι συνεβη στον ιπποτη αφου τον βρηκε, αλλα προφανως ο ποιητης δεν τα θεωρουσε σημαντικά ολα αυτα."

 

Αυτο απο παλιά, που δεν το ειχε βρει κανενας είναι απο 'Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων' του John Connolly

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
<<Εντάξει, ριχ' το. Ποιά σκέφτεσαι Τζο; Τη Σουζάνα Πλέσετ;>>

Πριν προλάβει να απαντήσει ο Ρος, μια διαπεραστική σειρήνα τρένου ήχησε τρομακτικά από την άλλη άκρη των γραμμών. Κι εκείνη τη στιγμή έκανα κάτι που δεν είχα κάνει ποτέ πριν. Φωνάζοντας "Όχι!" έσπρωξα τον Ρος όσο πιο δυνατά μπορούσα. Μάρτυς μου ο Θεός, φοβόμουν τόσο πολύ αυτό που θα έλεγε που είχα ξεχάσει εντελώς που βρισκόμαστε.

 

Με στενοχωρήσατε....

Είναι από τη "Φωνή της Σκιάς μας" - J. Caroll.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..