Jump to content
Nihilio

Κατ εικόνα και καθ ομοίωση

Recommended Posts

Sonya

Μία από τις πολύ καλές ιστορίες από έναν τρομομάστορα. Σου έχω κάποιες παρατηρήσεις, αλλά είναι ψιλοπράγματα. Καλή επιτυχία. :)

Nihilio - Κατ εικόνα και καθ ομοίωση - 28ος διαγ.doc

Nihilio

Μία από τις πολύ καλές ιστορίες από έναν τρομομάστορα. Σου έχω κάποιες παρατηρήσεις, αλλά είναι ψιλοπράγματα. Καλή επιτυχία. :)

Ψιλοπράγματα, αλλά σε γλυτώνουν από πολύ κόπο όταν διορθώνεις. Ευχαριστώ πολύ.

Tiessa

Πολύ καλή ιστορία. Μια άλλη γωνία των μεταμορφώσεων/παραμορφώσεων.

Μου άρεσε που ο υπερφυσικός τρόμος σμίγει τόσο ομαλά με τον πραγματικό τρόμο.

Ποιος από μας δεν έχει νοιώσει να τον φοβίζει όλη αυτή η ανθρώπινη κατάπτωση που υπάρχει δίπλα μας μέσα στο κέντρο της Αθήνας;

Μου λείπει μόνο λίγος τρόμος

από τη δική της μεριά όταν συναντάει τον Αφέντη και μια αντίδραση από τους άλλους που τόσο έυκολα ένα ξένο άτομο γίνεται η εκλεκτή.

Πολύ δυνατή και κατάλληλη γλώσσα, πολύ ατμοσφαιρικές και οι περιγραφές.

Από τις καλύτερες ιστορίες του διαγωνισμού.

aScannerDarkly

Πρώτο και κύριο - από τις καλύτερες που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Πάρα πολύ ζωντανή γραφή, γρήγορη, γενικώς εύστοχος λόγος και χαρακτήρες. Εντάξει, με χάλασε λίγο η χαζοβιόλα φίλη της - και Μπέσι, και σούπερ γουάου, και greeklish και και και... Μου έπεσαν πολλά μαζεμένα. Αλλά αυτό είναι ασήμαντο.

Θα με είχες στην τσίτα ως το τέλος, αν δε με χαλούσαν μερικά πραγματάκια. Εμφανίζεται μπροστά της

ο Οξαποδώ ο ίδιος

και το παίρνει τόσο ανάλαφρα; Αλλά ας είναι, με χάλασε ακόμα περισσότερο όταν ο

ο Οξαποδώ ο ίδιος

της λέει "πάρε αυτό για τη μαμά σου". Από κει και πέρα αρχίζουν κι εμφανίζονται διάφορα πράγματα για τα οποία η ιστορία δε μας έχει προετοιμάσει, σχετικά με την πρωταγωνίστρια, για να φτάσουμε σε ένα δυνατό, αλλά μάλλον απροετοίμαστο φινάλε.

Γενικότερα, κάποια πράγματα δείχνουν περιττά ή ανεπαρκώς ανεπτυγμένα - πχ η πρώην φίλος της και η μαμά - και θα μπορούσαν απλώς να φύγουν, ώστε να δώσεις χώρο σε πιο σημαντικά. Εκτός κι αν σκοπεύεις να της δώσεις κάμποση έκταση ακόμα.

Όλα αυτά βέβαια, γιατί διάβασα κάτι πάρα πολύ δυνατό και το θέλω να γίνει δυνατότερο.

ΥΓ:

Δεν είπαμε ότι ο Σκοτεινός Άρχοντας δεν έχει πρόσωπο; Τι τα θες τα τραγο΄πόδαρα και τα κέρατα;

Nihilio
ΥΓ:

Δεν είπαμε ότι ο Σκοτεινός Άρχοντας δεν έχει πρόσωπο; Τι τα θες τα τραγο΄πόδαρα και τα κέρατα;

O Σκοτεινός Άρχοντας, στην πρώτη εκδοχή που χάθηκε πριν το nano ήταν εντελώς comic relief

Cassandra Gotha

Γαμάτη ιστορία! Από τις καλύτερες του διαγωνισμού.

Δεν έχω να πω πολλά: Διαβάστηκε ευχάριστα, με έπεισε για τα πάντα, όσο κουλά και εξωπραγματικά, (όπως η ψυχολογική υποστήριξη από το Δήμο Αθηναίων :lol:), και μόνο το τέλος ήρθε κάπως απότομα. Αλλά λίγο, όχι σε φάση "τι έγινε τώρα" απλά κάπως συνοπτικά.

Πολλή καλή η αναφορά (ή η έμπνευσή σου από αυτήν) στην ταινία Sophie's Choice. :good:

Ένα τεράστιο αρνητικό που βρήκα, το μόνο που με ξενέρωσε, είναι το ότι πραγματικά δεν κατάλαβα τι γράφεις εδώ, και δεν ένιωσα και υποχρεωμένη να σου πω την αλήθεια.

“Tca xronia sta 3ena 8 xeis na m peis tsa pla,”
Τι στο δαίμονα γράφεις, θα μου πεις ή θα σκάσω; Πιάνω μόνο "τόσα χρόνια στα ξένα".

Την τρόμαζε η συνειδητοποίηση ότι στους τυφλός ο μονόφθαλμος δε όχι μόνο δε βασιλεύει, αλλά τυφλώνεται και αυτός ως τιμωρία.

Εδώ εντάξει, αν δεν βρω τι μου θυμίζει το δεύτερο κομμάτι πραγματικά θα σκάσω! Μου θυμίζει κάτι ή είναι η ιδέα μου;

Sonya

Τόσα χρόνια στα ξένα θα 'χεις να μου πεις τόσα πολλά.

Τη μισώ αυτή τη γλώσσα των κινητών (και του τσατ). :Ρ

Cassandra Gotha

Α, ευχαριστώ για τη μετάφραση! :lol:

Nihilio
Την τρόμαζε η συνειδητοποίηση ότι στους τυφλός ο μονόφθαλμος δε όχι μόνο δε βασιλεύει, αλλά τυφλώνεται και αυτός ως τιμωρία.

Εδώ εντάξει, αν δεν βρω τι μου θυμίζει το δεύτερο κομμάτι πραγματικά θα σκάσω! Μου θυμίζει κάτι ή είναι η ιδέα μου;

Ιδέα σου, ή το είχα ακούσει κάπου και το θυμήθηκα ασυνείδητα.

Asgaroth

Για κάποιο λόγο θέλω να σε βρίσω γιατί είναι εξωφρενικά καλό. Θυμάμαι σε μια φάση που συζητούσατε για το συγκεκριμένο στενό στο πολυτεχνείο....Τι να πω.Αυτός είναι πραγματικός τρόμος,ανάμικτος με χιούμορ και προβληματισμό για πράγματα καθόλου απόμακρα. Από τις κορυφαίες του διαγωνισμού.

Adicto

Δυνατή και καλόγραμμένη ιστορία, ψηλά και από εμένα στο Διαγωνισμό. Λειτουργεί πάντα πολύ καλά όταν διαβάζεις για μέρη που ξέρεις, που τα έχεις περπατήσει και ακόμα καλύτερα όταν ο συγγραφλεας τα βάζει στην ιστορία τόσο πετυχημένα. Το μεγάλο συν ήταν για μένα η γραφή, απλή αλλά όχι απλοική, "κουβαλούσε" την ιστορία πολύ ομορφα δίχως να κουράσει ούτε στιγμή, δίχως να χάσει το βήμα της ούτε λεπτό.

Και εμένα μου φάνηκε "κάπως" η αντίδραση της πρωταγωνίστριας, αλλά το προσπέρασα, η συνολική αίσθηση ήταν τόσο καλή που το έκανε πταίσμα.

Ωραίος ο Μιχάλης λοιπόν!

υγ Οι ναρκομανείς, της Γης οι κολασμένοι...

jjohn

Φίλε Μιχάλη,

Πολύ δυνατή και σκληρή ιστορία. Δεν έχω να πω κάτι άλλο, με κάλυψε πλήρως και θα είναι πολύ πολύ υψηλά.

Καλή επιτυχία!

Edited by joidv

Mors Planch

Απ' τις καλύτερες ιστορίες που διάβασα μέχρι τώρα. Ιδιαίτερη θετική μνεία στο γεγονός ότι διαδραματίζεται στο κέντρο της Αθήνας. Της περισσότερες φορές φαίνεται να απαγορεύεται από τον κανονισμό το σκηνικό μιας ιστορίας να ναι στην Ελλάδα ή να 'χει Έλληνες πρωταγωνιστες...

Nihilio

Απ' τις καλύτερες ιστορίες που διάβασα μέχρι τώρα. Ιδιαίτερη θετική μνεία στο γεγονός ότι διαδραματίζεται στο κέντρο της Αθήνας. Της περισσότερες φορές φαίνεται να απαγορεύεται από τον κανονισμό το σκηνικό μιας ιστορίας να ναι στην Ελλάδα ή να 'χει Έλληνες πρωταγωνιστες...

Αυτό είναι τεράστια κουβέντα, Δημήτρη, για τον τρόμο και το Ελληνικό/αστικό τοπίο. Ίσως φταίνε ο Λάβκραφτ με τον Κινγκ που έχουν κάνει το μυαλό μας να σκέφτεται φαντασιτκές πόλεις στη Νέα Αγγλία και συχνά, ξεκινώντας από τα αρχέτυπα του genre καταλήγουμε στο σκηνικό της Αμερικάνικης επαρχίας.

Τώρα, για την ιστορία αυτή, νομίζω χρωστάω εξηγήσεις. Προτιμώ να μην τις δώσω, όχι πρωτού σηκώσω μία extended εκδοχή (το πρώτο draft, που το πίεσα για να μη μεγαλώσει, είχε 4600 λέξεις). Θέλω να το πιάσω και, μετά από τα σχόλια που έγιναν, να δώσω λίγο παραπάνω "κρέας" σε μερικές σκηνές, να προσθέσω και μερικές ακόμα που μου ήρθαν στην πορεία και μετά να το σηκωσω κι εδώ. Ο Anysias πάντως απαντάει πολύ καλά στα περισσότερα ερωτήματα με το ποστ του.

Και, η γνώμη μου για την ιστορία αυτή είναι ότι λέω πάντα σε αντίστοιχες περιπτώσεις: Διάλεξα να πω τη λάθος ιστορία...