Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2012


melkiades
 Share

Recommended Posts

Αυτό που λέει το θέμα. Ποιά βιβλία θέλετε να διαβάσετε μέσα στη χρονιά; Ποιά αραχνιάζουν στα ράφια σας τόσο καιρό, που ούτε εσείς θυμάστε; Ποιά γλυκοκοιτάτε ή ποιά φοβάστε να αρχίσετε, αλλά πλέον το πήρατε απόφαση;

Ορίστε η δικιά μου λίστα. Μέσα στη χρονιά θα την ενημερώνω, μπορεί και να την τροποποιώ προσθέτοντας βέβαια στόχους και όχι αφαιρώντας (δεν θα αρχίσω να κλέβω και από την τσέπη μου).

 

1. 60 βιβλία συνολικά.

 

2. 6 βιβλία του Neil Gaiman (όλα αυτά που έχω μισοαρχίσει και βρίσκονται στη βιβλιοθήκη μου).

 

3. 10 βιβλία του Terry Prachet (από την αρχή-αρχή. Ναι ξέρω είμαι απαράδεκτη αλλά δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω κανένα μέχρι τώρα) .

 

4. 6 βιβλία της Robin Hobb (για να τελειώσω με τις σειρές της που έχουν ήδη μεταφραστεί).

 

5. Gardens Of The Moon, Steven Erikson (Το έχω διαβάσει στα ελληνικά αλλά πλέον πρέπει να ξεκινήσω όλη τη σειρά στα αγγλικά. Μεγαλεπήβολος στόχος Α’).

 

6. Χόρχε Λουίς Μπόρχες - Άπαντα Πεζά, Jorge Luis Borges (Μεγαλεπήβολος στόχος Β’).

 

7. Δον Κιχώτης (Τόμος 1& 2) - Miguel de Cervantes.

 

8. 10 σκανδιναβικά αστυνομικά από σειρές που έχω ήδη αρχίσει ή θα αρχίσω φέτος.

 

9. Τουλάχιστον 5 βιβλία sffόπαιδων (Ευθυμία, Γιώργο, Μιχάλη, Αντώνη και Παναγιώτη, θα αρχίσω με εσάς) που ήδη έχω ή θα αγοράσω σύντομα. Ελπίζω βέβαια να έχουμε και άλλες εκδόσεις μέσα στη χρονιά και αυτό να αλλάξει. Είναι και κάτι σειρές που πρέπει να ολοκληρωθούν. Για κάποιους που έμαθα πως θα στρωθούν φέτος να ξέρετε πως θα μπείτε στους στόχους του 2013.

 

10. Όσο περισσότερο τρόμο και fantasy μπορέσω, με αυτή τη σειρά.

 

Για πείτε κι εσείς.

Link to comment
Share on other sites

1)Όσα βιβλία πάει δεν θα κάνω κάποια πρόβλεψη.. :D

 

2)10 Βιβλία του Stephen King

 

3)Το Γέρο και τη θάλασσα του Έρνεστ Χέμινγουαιη

 

4)Και ένα οποιοδήποτε του Clive Barker

 

Και άλλα εννοείται αν προκύψουν...

Link to comment
Share on other sites

1. Να διαβάσω πολύ fantasy, όπως π.χ.:

 

*Μάικλ Μούρκοκ - Τα 4 βιβλία της σειράς The Runestaff History που έχω στα ελληνικά

*Τόλκιν - Χόμπιτ (το έχω παραμελήσει πλήρως)

*Τζακ Βανς - Τα 4 βιβλία της σειράς της Ετοιμοθάνατης Γης

*Μπόλικα βιβλία του Ρόμπερτ Χάουαρντ, π.χ. Κουλ, Άλμουρικ, Κέιν και Κόναν.

*Το Κοράκι σε άλικο φόντο του Electroscribe.

 

2. Να διαβάσω τουλάχιστον 50 βιβλία επιστημονικής φαντασίας.

 

3. Να διαβάσω κάποιο από τα τέρατα του Τόμας Πίντσον, ένα από τα: Mason and Dixon, Το Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας και Ενάντια στη μέρα. Μάλλον το πρώτο.

 

4. Να διαβάσω Ρομπέρτο Μπολάνιο.

 

5. Να διαβάσω το Δέντρο από καπνό, του Ντένις Τζόνσον.

 

6. Να διαβάσω πολλές από τις συλλογές Ωρόρα.

 

7. Να διαβάσω τουλάχιστον 40 αστυνομικά και περιπετειώδη μυθιστορήματα.

 

8. Ο μεγάλος στόχος: 150 βιβλία. Ανάλογα το μέγεθος των βιβλίων, μπορεί να φτάσω έως εκεί, φέτος έφτασα τα 142. Θα δείξει.

 

Αυτά προς το παρόν, βλέπουμε για αργότερα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1) Οτι βγει από science ficction masterworks και αρκετά άλλα κλασσικά που πρέπει να βρω μεταχειρισμένα.

 

 

2) τα καινουργια βιβλία των Reynolds, McAuley και Rusch

 

3)περισσότερα βιβλία του Jack Vance ( Allasdor και Demon Princes)

 

4) Το Quantum Thief που το ειχα ξεκινήσει

 

5) το Νova swing του John M. Harrison

 

Aυτα κατ'αρχήν και βλέπουμε

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αφήσει στην άκρη τα μεγαλύτερα βιβλία θέλω να διαβάζω τουλάχιστον ένα τούβλο της βιβλιοθήκης μου το μήνα. Πρώτο στη λίστα (μόλις γυρίσω Αθήνα) μπαίνει το "Η Όμορφη Χώρα" του Τσαρλς Ντε Λίντ, το Gormenghast του Peake και ένα Omnibus με 4 βιβλία του MAsterton (από τα οποία μόνο το Mirror έχει μείνει αδιάβαστο).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο topic αυτό. Πρώτος μου μεγάλος στόχος είναι να αρχίσω να διαβάζω επιτέλους στο πρωτότυπο. Γι' αυτό άλλωστε αγόρασα και Αγγλοελληνικό λεξικό, για να εξοικονομήσω χρήματα και να πάψω να είμαι έρμαιο ορισμένων άθλιων ελληνικών μεταφράσεων. Επόμενος στόχος να πιάσω επιτέλους τα 50 βιβλία σε μία χρονιά, αυτή τη φορά θα γίνει. Πιο συγκεκριμένα:

 

1) Robin Hobb: Η Τριλογία των Φαρσίερ

 

2) James Clavell: Σογκούν

 

3) David Gemmell: Ντρας ο Θρύλος

 

4) Ursula le Guin: Γεωθάλασσα

 

5) Peter Straub: Κόκο

 

6) Ένα οποιοδήποτε βιβλίο του θεϊκού Μαρκήσιου, έχω διαβάσει μόνο το ''120 Μέρες στα Σόδομα'' και πρέπει να διαβάσω και τίποτα άλλο :devil2:

 

7) Clifford Simak: Πόλη

 

8) Μερικά από τα πολλά καινούργια ε.φ. που έχω αγορασμένα τον τελευταίο καιρό.

 

9) Τέλος λίγη κλασική λογοτεχνία γιατί δεν έχω διαβάσει πολύ από αυτή. Έχει η μαμά μου καμιά 100αριά βιβλία αν και τις προάλλες που τα κοίταζα βρήκα πολλά να μην είναι του γούστου μου (Ρομάντσα). melkiades ο δίτομος Δoν Κιχώτης που έχεις είναι από τις εκδόσεις γράμματα, πορτοκαλί χρώμα ο πρώτος και πράσινο ο δεύτερος;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο τόπικ! Μπράβο Χρύσα.

 

Μπόλικοι στόχοι για φέτος, τόσο στα της "συμβατικής" λογοτεχνίας, όσο και στα ΣΦΦ.

 

 

Από συμβατικά...

 

1) 'Οπως ο Μπλέηντ έτσι και εγώ θέλω να διαβάσω ένα από τα τούβλα του Πύντσον.

2) Να "κλείσω¨ με όλα τα μεταφρασμένα του Ουελμπέκ (μένει το Λανθαρότε και το Δημόσιος Κίνδυνος)

3) Να διαβάσω το Παραντίσο του Λίμα

4) Επιτέλους να διαβάσω κάτι του Ντοστογιέφσκι (κατά προτίμηση από τις εμβληματικές εκδόσεις της Ινδίκτου που σαπίζουν στο ράφι)

5) Μουρακάμι... Μου μένουν 2 αδιάβαστα

6) Το πιο φιλόδοξο από όλα τα σχέδια... Να ξεκινήσω τον Χαμένο Χρόνο του Προυστ!

7) 2666 του Μπολάνο. Πρέπει να διαβαστεί.

 

Από ΣΦΦιες

 

1) Υπερίων/ Πτώση του Υπερίωνα είναι μαστ για φέτος

2) Να διαβάσω (αφού βρω...) την Ιστορία Φαντασμάτων του Στράουμπ (όπως και το Σπίτι από Φύλλα του Ντανιελέφσκι)

3) Να βρω τα άντερα να διαβάσω Κέτσαμ

4) Να κλείσω με όσα μου λείπουν από την σειρά Κόλαση (από Οξύ)

5) Αυρηλία του Νερβάλ, χρόνια αδιάβαστη στη βιβλιοθήκη...

6) Να ξεκινήσω (και εγώ) να διαβάζω στα Αγγλικά για να σώσω την τσέπη μου αλλά και για να βρίσκω δυσέυρετους κύκλους. Ας πούμε λοιπόν ότι έχω σκοπό να διαβάσω 3 βιβλία τουλ. στα Αγγλικά φέτος.

 

Αριθμό βιβλίων δεν βάζω... Πέρσυ διάβασα τα μισά των ...μισών από πρόπερσι, αλλά ήταν συνήθως τουβλάκια (μέσος όρος κοντά 450 σελ.). Οι φετινοί στόχοι ειναι ακομα μεγαλύτερα τούβλα (κάποια παίζουν κοντά στις 1100 σελ), οπότε...

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Πρώτος και μεγάλος στόχος (ο οποίος κατήντησε στόκος :p) είναι να ολοκληρώσω το Dune.

Συνέχεια έχει η τριλογία Οδύσσεια του Χρόνου των Clarke και Baxter.

Link to comment
Share on other sites

melkiades ο δίτομος Δoν Κιχώτης που έχεις είναι από τις εκδόσεις γράμματα, πορτοκαλί χρώμα ο πρώτος και πράσινο ο δεύτερος;

Όχι Δημήτρη έχω αυτή την έκδοση από τον Εξάντα

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/147646

Link to comment
Share on other sites

To 2011 ήταν μια πολύ καλή αναγνωστική χρονιά για μένα (στο τέλος της θα έχει γράψει 60 βιβλία το κοντέρ), αλλά ο βασικός λόγος ήταν ότι όλο το χρόνο έγραψα μόνο 2 διηγήματα και διόρθωσα (ελάχιστα) άλλα δυο.

Με την ελπίδα ότι το 2012 θα είναι λίγο πιο γόνιμο συγγραφικά, βάζω φέτος χαμηλότερα τον πήχη, με 25 βιβλία ε.φ., τα περισσότερα από τη λίστα των 100 must, και φυσικά με περιθώρια για καμιά δεκαριά άλλα που θα προκύψουν σίγουρα καθ' οδόν: δώρα, βιβλία γνωστών, κάποια πολύ καλή πρόταση για φάντασυ κλπ.

 

Πάντως ανάμεσα στα κλασικά ονόματα της ε.φ. που περιμένουν διαβαστούν βρίσκονται βιβλία των:

Stephen Baxter, Orson Scott Card, Philip Hose Farmer, Harlan Ellison, Bob Shaw, Robert Sheckley, Robert Silverberg και Roger Zelazny.

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να καταντήσω μονομανής, θα ήθελα το 2012 να διαβάσω περισσότερο ελληνικό φανταστικό. Επίσης θα ήθελα να διαβάσω περισσότερη εφ, περισσότερο τρόμο και περισσότερο μέινστριμ. Από φάντασι, να τελειώσω τουλάχιστον μία πολυλογία, πχ, τον Έρικσον ή τον Μπάρκλεϊ ή τον Τζόρνταν και να διαβάσω λίγο ακόμη FR.

 

Α! θα ήθελα φέτος να διαβάσω και τις Παραδόσεις του Πολίτη και τα Ελληνικά Λαϊκά Παραμύθια του Καφαντάρη.

Link to comment
Share on other sites

- Τα αδιάβαστα που κλαίνε στη βιβλιοθήκη (το γράφω με θάρρος τώρα που είμαι με την πλάτη γυρισμένη και δεν τολμώ να τα μετρήσω :Ρ)

- Ό,τι καινούργιο βγάλει ο θείος Τέρρυ

- Ό,τι κατεβάσω στο κιντλ

 

Αυτά κι ελπίζω να μην αγοράσω ένα σκασμό πάλι και μετά κλαίνε στη βιβλιοθήκη γιατί δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

 

1) Κάπου 30 βιβλία που έχουν μείνει αδιάβαστα στη βιβλιοθήκη μου, σε ντουλάπια και συρτάρια

 

2) Το American Gods του Νeil Gaiman

 

3) To Μέλμοθ ο περιπλανώμενος του Maturin

 

4) To πηγάδι στο τέλος του κόσμου του Morris

 

5) Όλες τις ιστορίες τρόμου του Karl Edward Wagner

 

6) Όπως και άλλοι φίλοι παραπάνω, το Δον Κιχώτης

 

7) Lord of light του Roger Zelazny

 

8) Starship troopers του Robert Heinlein

 

9) Διάφορες συλλογές διηγημάτων του Harlan Ellison

 

10) Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς του Philip Dick

 

11) Δράκουλας του Stoker

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ έθεσα ως στόχο τα 30 βιβλία και με βλέπω να τελειώνω το 2011 στα 26. Όχι και τόσο άσχημα. Για το 2012 και πάλι 30 θα ήταν μια χαρά. Ανάμεσα σ' αυτά που μαζεύουν σκόνη στη στοίβα των αδιάβαστων είναι:

 

Ken Grimwood - Replay

Greg Egan - Permutation City

Edward Lee - Τραμ 1852

Gardner Dozois - Morning Child

Richard Dawkins -The Ancestor's Tale

 

Το τελευταίο είναι δώρο της Tiessa από τον διαγωνισμό της Εξέλιξης. Επίσης, φημολογείται (ο khar επιμένει δηλαδή) ότι μέσα στο σπίτι μου κυκλοφορεί ένα βιβλίο που μου είχε κάνει δώρο για τον διαγωνισμό με το... Ελάττωμα(!) και λέγεται "Πικ-νικ στην άκρη του δρόμου" ή κάπως έτσι, του Δενθυμάμαι. Προσωπικά, δεν θυμάμαι να έχω δει τέτοιο βιβλίο (και πάντα είχα την εντύπωση ότι για κείνο τον διαγωνισμό μου είχε χαρίσει το "Μη μ' αφήσεις ποτέ" του Ισιγκούρο:dazzled:) αλλά η πείρα λέει ότι ο khar μάλλον έχει δίκιο. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει συγγραφέα και εμφάνιση βιβλίου (μέγεθος, χρώμα, εξώφυλλο) για ν' αρχίσουν οι ανασκαφές;:tease:

 

Και ωραία όλ' αυτά, αλλά το 2012 γράφω, οπότε υπάρχει πάντα η πιθανότητα οι παραπάνω μεγαλεπίβολοι στόχοι να πάνε έναν μεγάλο περίπατο μέχρι το 2013 (...2014).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως λέω να μη διαβάσω ακόμα το Δον Κιχώτη;-)

 

Βασικός στόχος τα 40 τουλάχιστον βιβλία.

Από κει και πέρα, να ξεμπερδέψω με τον Simmons, που κόλλησα και δεν ξεκολλάω με τίποτα.

Να πιάσω επιτέλους κάποιος φάντασι συγγραφείς, γιατί είμαι πάρα πολύ πίσω. Robin Hobb, Gene Wolfe, Kay κτλ. Το κακό είναι ότι δεν είμαι και πολύ φαν των ν-λογιών, γιατί δε θέλω να διαβάσω συνέχεια τα ίδια, αλλά κάπως θα τα βολέψω.

Κάμποσα ελληνικά βιβλία, sffιτών και μη, γιατί έχω μείνει αδικαιολόγητα πίσω. Ξεκινώντας από τον Κάουα.

Λίγη παλιά ΕΦ που με περιμένει στο ράφι (Simak, Leiber κτλ).

Ό,τι περισσότερο καταφέρω από Σομόθα, γιατί δε γίνεται να ακούω συνέχεια γι' αυτόν και να νιώθω σαν το παιδάκι που δεν το παίζουν.

Να προχωρήσω όσο περισσότερο γίνεται με τον Ελρόυ, γιατί τον τελευταίο χρόνο τον άφησα πίσω.

Ίσως να πιάσω επιτέλους το Alexandria Quartet. Αλλά γι' αυτό δε δεσμεύομαι.

 

Θα δούμε τι άλλο θα σκεφτώ ή θα προκύψει.

 

Μμιχάλη, έχεις το Πικ Νικ και το έχεις χάσει στα λαγούμια σου; Ντροπή! Αδελφοί Στρουγκάτσκι ωρέ, το βιβλίο που έδωσε το Stalker του Ταρκόφσκι. Να το βρεις και μετά να το φέρεις κι από δω!

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Στόχο σε αριθμο βιβλίων δε βαζω ποτε, οσα κατσει και διαβάσω καλο θα μου κανουν. Αλλοι στοχοι

α)Να παραγγειλω το Satanic Scriptures του Peter Gilmore

b)Abarat III

c)Να διαβάσω το κορίτσι της διπλανης πορτας (αν και αποκλειεται να δωσω 15 ευρω για βιβλίο ~250 σελιδων, θα ψαξω να το βρω μεταχειρισμενο)

d)Nα παραγγειλω στα αγγλικά καποια συλλογη του Ρομπερτ Μπλόχ, η οποια να περιεχει το Ψυχω 2.

e)Μου το θυμισε η μελκιάδη, να διαβάσω τον 2ο τομο του Δον Κιχώτη, αν και μαλλον απο την αρχη θα το πιασω γιατι εχει περασει καιρός. Το βιβλίο παντως εχει φοβερο γελιο!

f) Να διαβάσω το ολοκληρωμενο κειμενο του Μέλμοθ, πραγμα δυσκολο γιατι τα αγγλικά της εποχης δεν μπορω να τα διαβάσω ευκολα (ενω μπορω να το βρω οπουδηποτε, ειναι Public domain) ενώ η μοναδικη πληρης εκδοση στα ελληνικα ειναι απαγορευτικά ακριβη

Edited by xtapodimimos
Link to comment
Share on other sites

c)Να διαβάσω το κορίτσι της διπλανης πορτας (αν και αποκλειεται να δωσω 15 ευρω για βιβλίο ~250 σελιδων, θα ψαξω να το βρω μεταχειρισμενο)

Αν δεν το βρεις μεταχειρισμένο, να δώσεις 15 ευρώ για 250 σελίδες. Οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο αποφασίσει πως δε μου αρέσει να τα μετράω και να τα λιστοποιώ, ούτε τα διαβασμένα μου, ούτε και τα αδιάβαστα. Όμως,

 

1) έχω ήδη: Τους δράκους που χορεύουν και τρία (2,5) καινούργια του Πράτσετ που θέλω να τα διαβάσω

2) Θα πάρω σίγουρα: τη Νοέλα μας να την ευχαριστηθώ, τα υπόλοιπα του Ντρας του Θρύλου.

3) θα ξαναδιαβάσω υποχρεωτικά τη φόνισσα του Παπαδιαμάντη (το υποχρεωτικά δε σημαίνει πως με χαλάει, ίσα ίσα κι όλας απλά είναι για εργασία :) )

 

Από κει και πέρα θα φανεί, όταν τρελαθώ με κάτι θα έρθω από δω να το δηλώσω :p

Link to comment
Share on other sites

c)Να διαβάσω το κορίτσι της διπλανης πορτας (αν και αποκλειεται να δωσω 15 ευρω για βιβλίο ~250 σελιδων, θα ψαξω να το βρω μεταχειρισμενο)

Αν δεν το βρεις μεταχειρισμένο, να δώσεις 15 ευρώ για 250 σελίδες. Οπωσδήποτε.

Ακριβώς ότι λέει ο κύριος από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μιλάω για το Κορίτσι της διπλανής πόρτας, γιατί δεν έδωσα ούτε cent μιας και το κέρδισα σε διαγωνισμό των εκδόσεων laugh.gif.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα πρέπει κάπως να σου δώσω και τον Άνθρωπο-Ζάρι...

 

Ναι, πρέπει laugh.gif. Θα μπει και αυτό στους στόχους!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

melkiades ο δίτομος Δoν Κιχώτης που έχεις είναι από τις εκδόσεις γράμματα, πορτοκαλί χρώμα ο πρώτος και πράσινο ο δεύτερος;

Όχι Δημήτρη έχω αυτή την έκδοση από τον Εξάντα

http://www.protopori...ducts_id/147646

 

 

Α ok σε ρώτησα γιατί από τις εκδόσεις γράμματα που το έχω, είναι και εκεί δύο τόμοι.

 

c)Να διαβάσω το κορίτσι της διπλανης πορτας (αν και αποκλειεται να δωσω 15 ευρω για βιβλίο ~250 σελιδων, θα ψαξω να το βρω μεταχειρισμενο)

Αν δεν το βρεις μεταχειρισμένο, να δώσεις 15 ευρώ για 250 σελίδες. Οπωσδήποτε.

Ακριβώς ότι λέει ο κύριος από πάνω.

 

+1 και από εμένα γι' αυτό. xtapodimine φοβερό αυτό που θα πω, αλλά το βιβλίο αξίζει το βάρος του σε χρυσάφι. Κάνε άμα είναι μία έρευνα σε παλαιοβιβλιοπωλεία και αν δεν το βρεις, μπορώ να σου το δανείσω αν αρκείσαι μονάχα στο να το διαβάσεις.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Gardner Dozois - Morning Child

 

!!Να διαβάσεις τον Dozois!! γιατί θα σε γδάρω και θα σε κάνω αντίσκηνο για τα ορφανά λουκάνικα και μπριζολάκια...

 

Μμιχάλη, έχεις το Πικ Νικ και το έχεις χάσει στα λαγούμια σου; Ντροπή! Αδελφοί Στρουγκάτσκι ωρέ, το βιβλίο που έδωσε το Stalker του Ταρκόφσκι. Να το βρεις και μετά να το φέρεις κι από δω!

 

Θα συμφωνήσω απολύτως. Όταν διάβασα ότι δεν το αναγνωρίζεις και δε θυμάσαι ποιων είναι, νόμισα ότι κάνεις πλάκα.

 

Τόσο καλό είναι το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας"; Κάπου το πέτυχα τις προάλλες αλλά έκανε 19-20 ευρώ. Άρα αποκλείεται να το βρούμε στο παζάρι της Κλαυθμώνος, ε;

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλό είναι το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας"; Κάπου το πέτυχα τις προάλλες αλλά έκανε 19-20 ευρώ. Άρα αποκλείεται να το βρούμε στο παζάρι της Κλαυθμώνος, ε;

Το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας" δεν είναι 'καλό'. Η έννοια καλό σε συνδυασμό με αυτό το βιβλίο είναι μία μιαρή βλασφημία που πρέπει να τιμωρείται με βίαιο ανασκολοπισμό. Όχι, το "κορίτσι" είναι το χειρότερο, για να μην πω το πιο απαίσιο βιβλίο που γράφτηκε ποτέ (με μόνες πιθανές εξαιρέσεις την "Ιστορία του Χειρούργου" και ίσως το "The Cellar") και για αυτό πρέπει να διαβαστεί από όλους.

 

Και αποκλείεται να το βρούμε στο παζάρι, πέρσυ επανεκδόθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..