Jump to content

Μπλακγουντ Βιβλια


simpa1988
 Share

Recommended Posts

Γεια σας και παλι.

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

Αυτη τη φορα ψαχνω βιβλια του Μπλακγουντ. Διαβασα το Ιτιες , το οποιο ηταν φανταστικο και ξερω επισης οτι κυκλοφορει και το Γουεντικο που θα παρω καποια στιγμη.

Εσεις ξερετε και καποια αλλα βιβλια με διηγηματα του? ειδα κατι απο terra nova αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα.

Γενικα οτιδηποτε γνωριζετε μου το λετε

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία της Terra Nova δεν κυκλοφορούν άλλο όμως πάντα υπάρχουν και τα παλαιοβιβλιοπωλεία. Εδώ μπορείς να δεις που υπάρχουν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και να το αναζητήσεις σε κάποιο από αυτά. Τώρα χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν νομίζω να έχει βγει άλλος Blackwood στα Ελληνικά πέρα από αυτά τα τρία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και διάσπαρτες ιστορίες του σε κάποιες ανθολογίες αλλά τα τρία δικά του είναι αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το Γουέντιγκο τι λέει;

 

Καλό ήταν χωρίς να είναι τίποτα το εξαιρετικό. Αναφέρεται σε μία υπερφυσική οντότητα (μην το δένεις κόμπο ότι αυτά που σου λέω είναι και απόλυτα σωστά γιατί πάει πολύς καιρός που το διάβασα και δεν θυμάμαι καλά) που συναντήθηκε με μία όμοια της σ' ένα δάσος και παλέψανε, με ολέθρια αποτελέσματα. Η ιδέα άρεσε στον Lovecraft που εισήγαγε τον Γουέντικο στο κθουλικό πάνθεο άλλοτε με αυτό το όνομα, και άλλοτε ως Ithaqua. Μου άρεσε περισσότερο από τις Ιτιές.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε πολύ (όχι σαν τις Ιτιές πάντως), παρά τα χρόνια του που δεν κρύβονται. Δεν θυμάμαι να παλεύουν 2 οντότητες να είμαι ειλικρινής... Οι περιγραφές των σκηνών όπου ο ήρωας είναι μονάχος στα αιώνια και αχανή δάση του Καναδά είναι υποβλητικότατες και κάποιες στιγμές του βιβλίου δίνουν καλές ανατριχίλες. Νομίζω το αγαπημένο μου από Μπλακγουντ πάντως είναι το "Ο Ανθρωπος που αγαπούσαν τα δέντρα".

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το βιβλίο από τις εκδόσεις Locus 7, 108 σελίδες που είναι. Δεν θα επιμείνω γι' αυτό που είπα γιατί όπως ανέφερα δεν το θυμάμαι καλά. Ίσως αυτό με τις οντότητες που πάλεψαν έχει να κάνει με το υπόβαθρο που έχτισε ο Lovecraft (ή ίσως και ο ίδιος ο Blackwood προγενέστερα) για να δώσουν αληθοφάνεια στον χαρακτήρα. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, το πιάνετε το νόημα. Το βίωμα πάντως θυμάμαι ότι ήταν θετικό, το βιβλίο είχε πολύ καλή ατμόσφαιρα. Τώρα Adicto μου άναψες την περιέργεια, θα το διαβάσω κάποια στιγμή τώρα στα κοντά για να το θυμηθώ. Είναι μικρό και θα φύγει γρήγορα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το Γουεντιγκο παντως θεωρειται το κλασικο του,μου κανει εντυπωση που δεν το θεωρειτε το καλυτερο του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν θυμάμαι κάποια πάλη οντοτήτων στο Γουέντιγκο. Βέβαια πάνε και χρόνια από τότε που το διάβασα και μάλλον πρέπει να του ρίξω μια νέα ματιά. Ωραίο και ατμοσφαιρικό διήγημα. Όσοι αρέσκονται σε σπλάτερ και αιματοκυλίσματα μάλλον θα πρέπει να το αποφύγουν. Ο Μπλάκγουντ έγραφε άλλο είδος τρόμου...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Wendigo θεωρείται στοιχειακό του ανέμου; Αν ναι, τότε θυμάμαι καλά και σίγουρα κάπου έχω διαβάσει αυτό που είπα. 'Ισως σε κανένα άρθρο για την Μυθολογία Κθούλου, ή σε καμία ιστορία που να τον παρουσιάζει έτσι. Σίγουρα πάντως όχι στο βιβλίο του Blackwood :lol: Αν όμως όχι, τότε θυμάμαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ο Wendigo θεωρείται στοιχειακό του ανέμου; Αν ναι, τότε θυμάμαι καλά και σίγουρα κάπου έχω διαβάσει αυτό που είπα. 'Ισως σε κανένα άρθρο για την Μυθολογία Κθούλου, ή σε καμία ιστορία που να τον παρουσιάζει έτσι. Σίγουρα πάντως όχι στο βιβλίο του Blackwood :lol: Αν όμως όχι, τότε θυμάμαι λάθος.

 

Όντως ταυτίζεται με τον Iθάκουα και θεωρείται στοιχειακό του αέρα. Η πλάκα είναι πως αυτή η πάλη οντοτήτων που αναφέρεις μου θυμίζει και εμένα κάτι :-)

Link to comment
Share on other sites

Ο Wendigo θεωρείται στοιχειακό του ανέμου; Αν ναι, τότε θυμάμαι καλά και σίγουρα κάπου έχω διαβάσει αυτό που είπα. 'Ισως σε κανένα άρθρο για την Μυθολογία Κθούλου, ή σε καμία ιστορία που να τον παρουσιάζει έτσι. Σίγουρα πάντως όχι στο βιβλίο του Blackwood :lol: Αν όμως όχι, τότε θυμάμαι λάθος.

 

Όντως ταυτίζεται με τον Iθάκουα και θεωρείται στοιχειακό του αέρα. Η πλάκα είναι πως αυτή η πάλη οντοτήτων που αναφέρεις μου θυμίζει και εμένα κάτι :-)

 

Καλά θυμόμουν λοιπόν γι' αυτή την αναφορά, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που την διάβασα. Για το βιβλίο είναι πλέον φανερό ότι κάνω λαθος αλλά δεν απορώ με αυτό μιας και το διάβασα προτού καν πάω στρατό. Δέκα χρόνια δηλαδή πριν. Με πείσατε πάντως, θα το διαβάσω μία από αυτές τις μέρες και θα επανέλθω :book:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μπας και λέτε το 'Η Επιστροφή του Χαστούρ', από Ντέρλεθ; Εγώ το έχω στο 'Το μονοπάτι του Κθούλου', της terra nova. Το βιβλίο περιέχει το 'μονοπάτι του Κθούλου' (5 ιστορίες που συνδέονται) και τις 'μάσκες του Κθούλου' (άλλες πέντε ιστορίες, αλλά νομίζω ασύνδετες μεταξύ τους). Λοιπόν, στις μάσκες του Κθούλου, η πρώτη ιστορία είναι η Επιστροφή του Χαστούρ, στην οποία παίζει μάχη ανάμεσα σε Κθούλου και Χαστούρ (αστραπές κατεβαίνουν από τον ουρανό και την πέφτουν σε μια περίεργη μάζα από νερό ή κάπως έτσι).

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν εννοώ αυτό γιατί μου άρεσαν πάρα πολύ οι συγκεκριμένες συλλογές του Derleth και αν ήταν από εκεί θα το θυμόμουν. Τώρα που το σκέφτομαι παίζει να το διάβασα αυτό στο λήμμα του Wendigo ή του Ithaqua από το βιβλίο ''Κθούλου'' των Γιαννουλάκη- Καβακόπουλου. Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή και θα ενημερώσω.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως, το "Γουέντιγκο" περιέχει μια από τις πιο over-the-top (με την καλή έννοια, αν υπάρχει!) και ανατριχιαστικές ατάκες που έχω διαβάσει. Είναι η κραυγή του τύπου όταν τον παίρνει το Γουέντιγκο. Το είχα διαβάσει στα Αγγλικά και η ατάκα με κράτησε ξύπνιο για ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι...devil2.gif

 

υγ Και γω θυμάμαι τον Ιθάκουα να παίζει καρπαζιές με τον Κθούλου στο διήγημα που αναφέρει ο Δάγων.

Link to comment
Share on other sites

Ξέθαψα το Γουέντιγκο από την βιβλιοθήκη και θα το διαβάσω μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι παίζει να το διάβασα αυτό στο λήμμα του Wendigo ή του Ithaqua από το βιβλίο ''Κθούλου'' των Γιαννουλάκη- Καβακόπουλου. Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή και θα ενημερώσω.

 

...και καθώς ψάχνεις, τσέκαρε μπας και παίζει κάνα δεύτερο αντίτυπο... laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι παίζει να το διάβασα αυτό στο λήμμα του Wendigo ή του Ithaqua από το βιβλίο ''Κθούλου'' των Γιαννουλάκη- Καβακόπουλου. Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή και θα ενημερώσω.

 

...και καθώς ψάχνεις, τσέκαρε μπας και παίζει κάνα δεύτερο αντίτυπο... laugh.gif

 

Σκόπευα να διαβάσω πρώτα το ''Γουέντιγκο'' και να κοιτάξω μετά, αλλά επειδή μου έτυχαν κάτι δουλειές και δεν βλέπω να ξεμπερδεύω γρήγορα με την Ωρόρα που άρχισα, το έκανα μία ώρα αρχύτερα. Και πράγματι από εκεί είναι. Λέει ότι .. δύο Γουέντιγκο μαζί έχουν ειδωθεί μία φορά, αλλά είχαν εμπλακεί σε μία φοβερή μάχη που τελείωσε μόνο με τον θάνατο του ενός. (Born of the Winds). Αυτό θυμόμουν λοιπόν και μπερδεύτηκα. Τώρα για το ''Κθούλου'' θα έχω το νου μου αν το πετύχω σε κανένα παλαιοβιβλιοπωλείο, διαφορετικά μόνο σε φωτοτυπίες.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους!!

λεω να παραγγειλω το γουεντικο απο locus 7 και σκεφτομαι και αλλο ενα αλλα δεν μπορω να αποφασισω , ειμαι μεταξυ του ''Γιατι το αιμα ειναι ζωη'' http://www.locus7.gr/proddetail.asp?prod=0142

και του ''Οταν ξυπνουν οι εφιαλτες'' http://www.locus7.gr/products.asp?cat=16

 

Τα εχει διαβασει κανεις αυτα? Ξερει τις ιστοριες ειναι καλες με τι εχουν να κανουν?

Ευχαριστω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους!!

λεω να παραγγειλω το γουεντικο απο locus 7 και σκεφτομαι και αλλο ενα αλλα δεν μπορω να αποφασισω , ειμαι μεταξυ του ''Γιατι το αιμα ειναι ζωη'' http://www.locus7.gr...l.asp?prod=0142

και του ''Οταν ξυπνουν οι εφιαλτες'' http://www.locus7.gr...ucts.asp?cat=16

 

Τα εχει διαβασει κανεις αυτα? Ξερει τις ιστοριες ειναι καλες με τι εχουν να κανουν?

Ευχαριστω!

 

 

 

Καλή χρονιά! Έχω διαβάσει ολόκληρο το Όταν ξυπνούν οι εφιάλτες και δύο διηγήματα (Η επάνω κουκέτα, Το κρανίο που ουρλιάζει) από τη συλλογή του Κρόφορντ. Μάλλον θα σου πρότεινα το πρώτο, με επιφύλαξη όμως διότι δεν έχω πλήρη εικόνα του δεύτερου. Στο Όταν ξυπνούν οι εφιάλτες περιέχονται μερικές πολύ καλές ιστορίες όπως αυτές των Ντέρλεθ, Τζάκομπι, Χότζσον και αυτή του Λήχυ που κλείνει το βιβλίο και την οποία θεωρώ απλά εφιαλτική. Από την άλλη και η συλλογή του Κρόφορντ πρέπει να είναι αξιόλογη. Εγώ σου προτείνω να αγοράσεις τις δύο ανθολογίες και να κάνεις καμία νύξη στον Μπαλάνο να σου κάνει το Γουέντιγκο δώρο :D Εμένα τουλάχιστον μου το είχε στείλει τζάμπα -είναι μικρό βιβλιαράκι- μαζί με μια άλλη παραγγελία που είχα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.

αλλα τελικα δεν θα τα παραγγειλω αυτα , μονο το γουεντικο. Λεω να ψαξω να βρω το διηγηματα τρομου απο ωρορα που πρεπει να εχει τισ ιδιες ιστοριες. Το λεω επειδη σημερα βρηκα το περα απο τον κοσμο της υλης απο ωρορα που τελικα ανακαλυψα οτι τελικα εχει τις ιδιες ιστοριες με το η αλλη πλευρα της νυχτας απο λοκους 7.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.

αλλα τελικα δεν θα τα παραγγειλω αυτα , μονο το γουεντικο. Λεω να ψαξω να βρω το διηγηματα τρομου απο ωρορα που πρεπει να εχει τισ ιδιες ιστοριες. Το λεω επειδη σημερα βρηκα το περα απο τον κοσμο της υλης απο ωρορα που τελικα ανακαλυψα οτι τελικα εχει τις ιδιες ιστοριες με το η αλλη πλευρα της νυχτας απο λοκους 7.

 

Εννοείται πως η πλειοψηφία των ιστοριών που περιέχονται στις ανθολογίες της Locus-7 βρίσκονται και στις ανθολογίες της Ωρόρα (το Όταν ξυπνούν οι εφιάλτες αποτελεί εξαίρεση).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το ''Γουέντιγκο'' για πρώτη φορά ύστερα από δέκα χρόνια και πράγματι δεν υπήρχε πάλη οντοτήτων, θυμόμουν λάθος. Η ιστορία έχει να κάνει με μία ομάδα πέντε ατόμων που πάνε για κυνήγι στα δάση του Καναδά. Δύο από την ομάδα είναι Ινδιάνοι εξοικιωμένοι με έναν θρύλο που λέει ότι υπάρχει ένα πλάσμα που στοιχειώνει τα δάση. Ένας από αυτούς ''θα δεχτεί το κάλεσμα, όχι του Κθούλου ;-)'' με αποτέλεσμα να χαθεί. Παρακολουθούμε τις προσπάθειες των υπολοίπων της ομάδας για να τον βρουν.

 

Το ''Γουέντιγκο'' επειδή γράφτηκε το 1910, θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι προπομπός της Μυθολογίας Κθούλου. Θα αρέσει περισσότερο σε κάποιον που αγαπάει το.. χιόνι και το κρύο μιας και χρησιμοποιεί σαν φόντο τα αιωνόβια δάση και τις ερημιές του Καναδά. Ο τρόπος γραψίματος του Blackwood ώρες- ώρες θυμίζει Lovecraft στα καλύτερα του, ιδίως στις πολύ ωραίες παραγράφους που σχηματίζει. Μου άρεσε μία φορά παραπάνω αν αναλογιστώ το ότι με εξαίρεση τις ιστορίες των συγγραφέων του Weird Tales, όσο πιο παλιά είναι μία ιστορία, τόσο το χειρότερο για 'μένα. Εδώ όμως δεν ισχύει αυτό γιατί η ιστορία είναι πολύ καλή και σαν σκέψη αλλά και σαν εκτέλεση, πιστεύω ότι στην εποχή της θα είχε κάνει πάταγο. Την προτείνω για όποιον θέλει να πάρει ένα καλό δείγμα τρόμου.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά μπαίνει στη λίστα με τα υπόψιν. Που μπορώ να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Μπλακγουντ Βιβλια

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..