Jump to content

50 Βιβλία για το 2012


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

3. Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα #6-Μέρες πανικού - Τζεφ Κίνι (226) μετάφραση Ιωάννα Λαμπράκη, εκδόσεις Ψυχογιός.

 

ΑΠΟΛΑΥΣΗ, όπως πάντα. Ευτυχώς που έχω παιδιά και έπεσε αυτή η σειρά στα χέρια μου!

 

Τα δικά μου τ' ανακάλυψαν αυτές τις γιορτές (σπασίκλας & ξενέρωτη) κι έχουν πάθει ψύχωση.

 

Θέλω να γδάρω ζωντανό τον Μάνι και να σφαλιαρώσω τη μάνα του Γκρεγκ μέχρι να πονέσει το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

1. Threads of time - Edited by Robert Silverberg (207)

2. Greece's "Odious" Debt - Jason Manolopoulos (278) non fiction

3. Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα #6-Μέρες πανικού - Τζεφ Κίνι, μετάφραση Ιωάννα Λαμπράκη, εκδόσεις Ψυχογιός (226)

 

4. Απ' τα κόκαλα βγαλμένα - Γιώργος Δενδρινός, Εκδόσεις Κέδρος (384)

 

Απόλαυση. Ρουφιέται. Μπλεϊντρανοποιήθηκα, το διάβασα σε τρεις μέρες (υπερβάλλω, ο Μπλέιντ 384 σελίδες τις έχει για ένα απόγευμα ;-) ).

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το διάβασα πέρσι (και μου άρεσε πολύ), έκανα 2,50 μέρες να το τελειώσω. laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το διάβασα πέρσι (και μου άρεσε πολύ), έκανα 2,50 μέρες να το τελειώσω. laugh.gif

 

Κάτσε να δεις, θα σου ρίξω στ' αφτιά, έχω μπλεϊντρανοποιηθεί :thumbsup: : (σαχλαμάρες, στην πραγματικότητα διάβαζα δύο βιβλία παράλληλα)

 

1. Threads of time - Edited by Robert Silverberg (207)

2. Greece's "Odious" Debt - Jason Manolopoulos (278) non fiction

3. Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα #6-Μέρες πανικού - Τζεφ Κίνι, μετάφραση Ιωάννα Λαμπράκη, εκδόσεις Ψυχογιός (226)

4. Απ' τα κόκαλα βγαλμένα - Γιώργος Δενδρινός, Εκδόσεις Κέδρος (384)

 

5. Τα ρεμάλια ήρωες - Νίκος Τσιφόρος (240)

 

Από τα ελάχιστα του Τσιφόρου που μου είχαν γλιτώσει κατά την παιδική-πρώιμη εφηβική ηλικία. (Με αποτέλεσμα όλοι οι φιλόλογοι να μου γράφουν "Ρούσσο, σταμάτα να τσιφορίζεις" κάτω από τις εκθέσεις).

Εννοείται απολαυστικότατο. Ωστόσο, η ανατύπωση αυτή, που μοιράστηκε με την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ σε μονοτονικό (καλώς), είχε και κάποιες παράπλευρες απώλειες: το άτομο που προφανώς πληκτρολόγησε εκ νέου το κείμενο, είτε εκ παραδρομής είτε λόγω άγνοιας έβαλε κάμποσα χεράκια, απονευρώνοντας σε μερικές περιπτώσεις τον πολυαγαπημένο τσιφόρειο λόγο. Έτσι, π.χ. κάπου ο τζουράς (μουσικό όργανο, φανταστείτε ένα μπουζούκι μικρότερο από μπουζούκι αλλά μεγαλύτερο από μπαγλαμά) γίνεται τζούρας, με αποτέλεσμα να μη βγάζεις άκρη. Το δε Πάλος απ' όπου έφυγε ο Κολόμβος για το πρώτο του ταξίδι, γίνεται κάμποσες φορές Πόλος. Και άλλα τινά, με αποτέλεσμα να τη σακουλεύεσαι τη δουλειά ότι μπορεί να 'χουν γίνει κι άλλα, και να χαλιέσαι.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

1) Το Γερακι της Μαλτας - Ντασιελ Χαμετ (254)

2) Η Μακρια Πορεια - Στιβεν Κινγκ (ως Ριτσαρντ Μπακμαν) (367)

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ξαναπεί ότι με τρομοκρατείτε σε αυτά τα "50 βιβλία" τόπικ? Ούτε 20 μέρες δεν έχουνε περάσει καλά καλά του 12 ρε παιδιά... Και θα έλεγε ένας ξένος άμα έμπαινε εδώ μέσα και μας έβλεπε ότι δεν έχετε ζωή. Ο μόνος λόγος που πιστεύω ακόμα πως έχετε είναι ότι τους περισσότερους σας ξέρω :p

 

1. Φόνισσα, Παπαδιαμάντης (για δεύτερη φορά και για εργασία, αλλά και πάλι... σαν την πρώτη ήτανε κι ίσως και καλύτερα, τώρα έπιανα και την ειρωνία, την πρώτη μάλλον απλά ήμουνα πολύ μικρή)

Link to comment
Share on other sites

Αστροναύτης Τζόουνς. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

06. Α. Ε. Βαν Βογκτ, "Ο εχθρός του Γαλαξία", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 211(7.5/10)

07. Αρκάντι & Μπόρις Στρουγκάτσκι, "Συνωμοσία του Σύμπαντος", εκδόσεις Καστανιώτη, 1979, σελ. 170(9/10)

08. Γουίνταμ, Λάινστερ, Ουίλιαμσον, "Εξόριστοι στον Άσπερο", εκδόσεις Λυχνάρι, 1980, σελ. 168(7/10)

09. Γιώργος Μαρζέλος, "Ο Εντολοδόχος", εκδόσεις Aquarius, 1989, σελ. 198(7/10)

10. Διαμαντής Φλωράκης, "Τα Γονίδια της Αγιότητας", εκδόσεις Alta Grafico, 2001, σελ. 227(7.5/10)

11. Μάρεϊ Λάινστερ, "Η Άλλη Πλευρά του Απείρου", εκδόσεις Έψιλον, 1970, σελ. 154(7/10)

12. Στάνισλαβ Λεμ, "Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα", εκδόσεις Καστανιώτη, 1990, σελ. 234(9/10)

13. Ρόμπερτ Χάινλαϊν, "Αστροναύτης Τζόουνς", εκδόσεις Ροές, 1986, σελ. 275(8/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  1. Dead as a Doornail - Charlaine Harris [295 σελίδες]
  2. Lost Tribe of the Sith #1: Precipice - John Jackson Miller [43 σελίδε, e-book]
  3. Winnie The Pooh - A.A. Milne [138 σελίδες, e-book]
  4. Lost Tribe of the Sith #2: Skyborn - John Jackson Miller [49 σελίδε, e-book]

 

Τα τρία τελευταία τα βρήκα δωρεάν στο iBooks app για το iPad.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1. Το Τραγούδι του Χρόνου: η χώρα των χαμένων ευχών, Γιώργος Χατζηκυριάκος (217 σελίδες)

2. Η Ζωή Του Πι, Γιαν Μαρτέλ (444 σελίδες)

3. Τριάντα πέντε, Rolf Dobelli (162 σελίδες)

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

4.Something From The Nightside-Simon R. Green(σελ 230)

 

Urban Fantasy(ναι διαβάζω και φάντασυ...καμιά φορά :p) στο Λονδίνο και πιο συγκεκριμένα στο μαγικό κόσμος που κρύβεται μέσα του, το Nightside(τρομερό σύμπαν). Δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάστικα και η αρχή είναι κάπως βαρετή, αλλά προς το τέλος τα πράγματα έφτιαξαν και μάλλον τον επόμενο μήνα θα διαβάσω και το δεύτερο της σειράς(έχει 12-13 βιβλία , εάν δεν απατώμαι)

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ξαναπεί ότι με τρομοκρατείτε σε αυτά τα "50 βιβλία" τόπικ? Ούτε 20 μέρες δεν έχουνε περάσει καλά καλά του 12 ρε παιδιά... Και θα έλεγε ένας ξένος άμα έμπαινε εδώ μέσα και μας έβλεπε ότι δεν έχετε ζωή. Ο μόνος λόγος που πιστεύω ακόμα πως έχετε είναι ότι τους περισσότερους σας ξέρω :p

 

 

 

Η φρικτή αλήθεια: σιγά μην είχα διαβάσει 5 βιβλία σε σκάρτες τρεις βδομάδες. Το μόνο που έχει διαβαστεί ολόκληρο μέσα στο 2012 είναι το 4. Το 1 το διάβαζα στη διάρκεια των εορτών και απλώς προτίμησα να το τελειώσω μέσα στο '12, για να το περάσω στα βιβλία του επόμενου έτους. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Τα άλλα τα είχα ξεκινήσει σε διάφορες φάσεις μέσα στο προηγούμενο έτος και τα ξανάπιασα για το τελείωμα τώρα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iανουάριος

 

1. Το βιβλιοπωλείο των σκιών, Mikkel Birkegaard (p. 494)

2. Για την αγάπη της γεωμετρίας, Σώτη Τριανταφύλλου (p.347)

 

Το ξεκίνησα χθες το απόγευμα και το τελείωσα γύρω στις 3. Δεν μπορούσα να το σταματήσω και είχε καιρό να μου συμβεί αυτό με βιβλίο. Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερά της που έχω διαβάσει, βουτηγμένο στη μαυρίλα αλλά και περίεργα αισιόδοξο.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Τα Αυτοκρατορικά Αστέρια. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

06. Α. Ε. Βαν Βογκτ, "Ο εχθρός του Γαλαξία", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 211(7.5/10)

07. Αρκάντι & Μπόρις Στρουγκάτσκι, "Συνωμοσία του Σύμπαντος", εκδόσεις Καστανιώτη, 1979, σελ. 170(9/10)

08. Γουίνταμ, Λάινστερ, Ουίλιαμσον, "Εξόριστοι στον Άσπερο", εκδόσεις Λυχνάρι, 1980, σελ. 168(7/10)

09. Γιώργος Μαρζέλος, "Ο Εντολοδόχος", εκδόσεις Aquarius, 1989, σελ. 198(7/10)

10. Διαμαντής Φλωράκης, "Τα Γονίδια της Αγιότητας", εκδόσεις Alta Grafico, 2001, σελ. 227(7.5/10)

11. Μάρεϊ Λάινστερ, "Η Άλλη Πλευρά του Απείρου", εκδόσεις Έψιλον, 1970, σελ. 154(7/10)

12. Στάνισλαβ Λεμ, "Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα", εκδόσεις Καστανιώτη, 1990, σελ. 234(9/10)

13. Ρόμπερτ Χάινλαϊν, "Αστροναύτης Τζόουνς", εκδόσεις Ροές, 1986, σελ. 275(8/10)

14. Ε. Ε. "Ντοκ" Σμιθ, "Τα Αυτοκρατορικά Αστέρια", εκδόσεις Τερζόπουλος, 1980, σελ. 193(7/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. Snuff: Terry Pratchett (378)

 

Άντε και καλή χρονιά drinks.gif

 

1.Snuff: Terry Pratchett (378)

2. Άρχοντας του ψεύδους - Graham Masterton (287)

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1. Το βιβλιοπωλείο των σκιών, Mikkel Birkegaard (p. 494)

2. Για την αγάπη της γεωμετρίας, Σώτη Τριανταφύλλου (p.347)

3. Μεγάλη ανθολογία Ε.Φ. 2. (1950-1965), Εκδ. Εξάντας (p.464)

Link to comment
Share on other sites

Η μύγα. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

06. Α. Ε. Βαν Βογκτ, "Ο εχθρός του Γαλαξία", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 211(7.5/10)

07. Αρκάντι & Μπόρις Στρουγκάτσκι, "Συνωμοσία του Σύμπαντος", εκδόσεις Καστανιώτη, 1979, σελ. 170(9/10)

08. Γουίνταμ, Λάινστερ, Ουίλιαμσον, "Εξόριστοι στον Άσπερο", εκδόσεις Λυχνάρι, 1980, σελ. 168(7/10)

09. Γιώργος Μαρζέλος, "Ο Εντολοδόχος", εκδόσεις Aquarius, 1989, σελ. 198(7/10)

10. Διαμαντής Φλωράκης, "Τα Γονίδια της Αγιότητας", εκδόσεις Alta Grafico, 2001, σελ. 227(7.5/10)

11. Μάρεϊ Λάινστερ, "Η Άλλη Πλευρά του Απείρου", εκδόσεις Έψιλον, 1970, σελ. 154(7/10)

12. Στάνισλαβ Λεμ, "Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα", εκδόσεις Καστανιώτη, 1990, σελ. 234(9/10)

13. Ρόμπερτ Χάινλαϊν, "Αστροναύτης Τζόουνς", εκδόσεις Ροές, 1986, σελ. 275(8/10)

14. Ε. Ε. "Ντοκ" Σμιθ, "Τα Αυτοκρατορικά Αστέρια", εκδόσεις Τερζόπουλος, 1980, σελ. 193(7/10)

15. Ζορζ Λανγκελάν, "Η μύγα", εκδόσεις Αιγόκερως, 1996, σελ. 61(8.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1)Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Joe Hill, Bell.

2)Το κατά Πιλάτον ευαγγέλιο, Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ, Περίπλους.

3)Οrphans of the Sky, Robert A. Heinlein.

4)Νεκρό Δέρμα, Αβραάμ Κάουα, Gemma Press.

5)Rage, by Stephen King (as Richard Bachman) Γνώμη εδώ.

6)Η ωραία της ημέρας, το ημερολόγιο ενός call girl, Introbooks. Καλογραμμένο και καλή έκδοση, γι' αυτό το πήρα (απ' το παζάρι). Είχα την περιέργεια πώς είναι άραγε αυτά τα μπλογκ που γίνονται διάσημα και μετά βγαίνουν και σε βιβλία. Αρκετά ασυνάρτητο, βαρετό και ανολοκλήρωτο για να είναι αληθινό ημερολόγιο. Θέλω να πω, η πραγματικότητα ποτέ δεν είναι μια σειρά ενδιαφερόντων γεγονότων που στο τέλος βγάζουν νόημα. Δεν είναι ούτε τσόντα, ούτε βλακεία. Περιγραφές σεξ πολύ τεχνικές, σαν να μιλάει για μηχανή αυτοκινήτου, και πολύ λιγότερες από όσες θα περίμενε κανείς. Μια πολύ δραστήρια και πολύ απελευθερωμένη στο σεξ Λονδρέζα. Όχι ακριβώς χαμένος χρόνος, αλλά τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

6)Η ωραία της ημέρας, το ημερολόγιο ενός call girl, Introbooks.[/b] Καλογραμμένο και καλή έκδοση, γι' αυτό το πήρα (απ' το παζάρι). Είχα την περιέργεια πώς είναι άραγε αυτά τα μπλογκ που γίνονται διάσημα και μετά βγαίνουν και σε βιβλία. Αρκετά ασυνάρτητο, βαρετό και ανολοκλήρωτο για να είναι αληθινό ημερολόγιο. Θέλω να πω, η πραγματικότητα ποτέ δεν είναι μια σειρά ενδιαφερόντων γεγονότων που στο τέλος βγάζουν νόημα. Δεν είναι ούτε τσόντα, ούτε βλακεία. Περιγραφές σεξ πολύ τεχνικές, σαν να μιλάει για μηχανή αυτοκινήτου, και πολύ λιγότερες από όσες θα περίμενε κανείς. Μια πολύ δραστήρια και πολύ απελευθερωμένη στο σεξ Λονδρέζα. Όχι ακριβώς χαμένος χρόνος, αλλά τίποτα παραπάνω.

Αυτό έχει γίνει και σειρά.

Με πρωταγωνίστρια την Billie Piper (Rose από Doctor Who)

 

ΥΓ: Είχε και επεισόδιο που πελάτης της ήταν ο Matt Smith - πριν πάρει το ρόλο του Doctor.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

5. Η πόλη & Η πολη-China Mievile(σελ 398~)

 

Είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από τον συγκεκριμένο και δεν μπορώ να πω ότι συνολικά με κέρδισε. Είχε μία ενδιαφέρουσα ιστορία με κάποιες καλούτσικες ανατροπές ,αλλά το βρήκα κάπως "άψυχο". Νομίζω ότι αν είχε 100 σελίδες λιγότερες, θα ήταν πολύ καλύτερο.

 

Στοπ για τον Ιανούαριο στα 5 βιβλία ένεκα εξεταστικής. Επειδή αυτός ο μήνας δεν μας πήγε καλά αναγνωστικά, τον Φεβρουάριο θα κατεβάσω το βαρύ πυροβλικό(Arne Dahl,Jim Butcher, Dan Wells)

Link to comment
Share on other sites

1) Jack Williamson: The Humanoids 299σ

2)Cecelia Holand: Floating Worlds 628σ.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

1) Το Γερακι της Μαλτας - Ντασιελ Χαμετ (254)

2) Η Μακρια Πορεια - Στιβεν Κινγκ (ως Ριτσαρντ Μπακμαν) (367)

3) Ο Ξενος - Αλμπερ Καμυ (123)

 

Πωωωω ρε γμτ,με ψυχοπλακωσε αυτο το βιβλιο.Σε ολη τη-μικρη του-εκταση κυριαρχει μια μουνταδα και κατηφεια.Ακομα και οταν περιγραφει ομορφες και ανεμελες στιγμες!

Link to comment
Share on other sites

Οι Δραματουργοί του Γιαν. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

06. Α. Ε. Βαν Βογκτ, "Ο εχθρός του Γαλαξία", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 211(7.5/10)

07. Αρκάντι & Μπόρις Στρουγκάτσκι, "Συνωμοσία του Σύμπαντος", εκδόσεις Καστανιώτη, 1979, σελ. 170(9/10)

08. Γουίνταμ, Λάινστερ, Ουίλιαμσον, "Εξόριστοι στον Άσπερο", εκδόσεις Λυχνάρι, 1980, σελ. 168(7/10)

09. Γιώργος Μαρζέλος, "Ο Εντολοδόχος", εκδόσεις Aquarius, 1989, σελ. 198(7/10)

10. Διαμαντής Φλωράκης, "Τα Γονίδια της Αγιότητας", εκδόσεις Alta Grafico, 2001, σελ. 227(7.5/10)

11. Μάρεϊ Λάινστερ, "Η Άλλη Πλευρά του Απείρου", εκδόσεις Έψιλον, 1970, σελ. 154(7/10)

12. Στάνισλαβ Λεμ, "Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα", εκδόσεις Καστανιώτη, 1990, σελ. 234(9/10)

13. Ρόμπερτ Χάινλαϊν, "Αστροναύτης Τζόουνς", εκδόσεις Ροές, 1986, σελ. 275(8/10)

14. Ε. Ε. "Ντοκ" Σμιθ, "Τα Αυτοκρατορικά Αστέρια", εκδόσεις Τερζόπουλος, 1980, σελ. 193(7/10)

15. Ζορζ Λανγκελάν, "Η μύγα", εκδόσεις Αιγόκερως, 1996, σελ. 61(8.5/10)

16. Τζον Μπρούνερ, "Οι Δραματουργοί του Γιαν", εκδόσεις Εξάντας, 1979, σελ. 172(8/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Φέτος λέω να παίξω κι εγώ, να οργανωθώ και λίγο με την ευκαιρία

1. Το τραγούδι του χρόνου - Γιώργος Χατζηκυριάκος, σελ. 217

2. Ο μεγάλος ύπνος - Raymond Chandler, σελ. 321

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

1. One Of Us, M.M.Smith, σ. 307

2. Μη μ' αφήσεις ποτέ, Καζούο Ισιγκούρο, σ. 330 (Μτφ. Τόνια Κοβαλένκο)

3. Altered Carbon, Richard Morgan. σ 470

4. Misterioso, Αρνε Νταλ, σ. 491 (Μτφ. Γρηγόρης Κονδύλης)

5. The Night Sessions, Ken MacLeod, σ. 324

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..