Jump to content

50 Βιβλία για το 2012


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Κυνηγός φαντασμάτων. Αυτό είναι μόλις το πρώτο ελληνικό αστυνομικό που διαβάζω, και ας έχουν γραφεί ένα κάρο. Αυτή η ξενολατρία πια laugh.gif. Αλλά θα επανορθώσω κάποια στιγμή, θα αρχίζω να διαβάζω και ελληνικά αστυνομικά και γενικά ελληνικά. Πάντως η πρώτη μου επαφή με το ελληνικό αστυνομικό μυθιστόρημα έμελλε να είναι με αυτό το κλασικό έργο. Πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα, διαβάζεται γρήγορα και εύκολα, η ώρα περνάει πραγματικά ανάλαφρα. Και, εντάξει, μπορεί ο φόνος να γίνεται στην σελίδα 90 και κάτι, αλλά δεν πιστεύω ότι οι προηγούμενες σελίδες ήταν αχρείαστες ή έπρεπε να ήταν κατά πολύ λιγότερες. Θεωρώ ότι χρειαζόντουσαν όλες οι σελίδες για να αναπτύξει η συγγραφέας καλύτερα και όπως ήθελε τις σχέσεις που είχαν οι χαρακτήρες μεταξύ τους, να μας βάλει στο κλίμα των οικογενειακών σχέσεων και γενικά να μην περνάει στα γρήγορα τα διάφορα γεγονότα πριν τον φόνο. Άλλωστε και αυτά που γινόντουσαν πριν γίνει τελικά ο φόνος, ήταν και περίεργα ορισμένες φορές, αλλά και σημαντικά για την όλη υπόθεση, όλα τα φαινομενικά ασήμαντα γεγονότα είχαν την σημασία τους τελικά. Το ίδιο συμβαίνει πάνω - κάτω και με τα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι, και εκεί υπάρχει αρκετό μπλα μπλα, αν και οι φόνοι γίνονται συνήθως νωρίς, αλλά όλα είναι απαραίτητα για την Αγκάθα για να γράψει μια "γεμάτη" ιστορία, με ζωντανούς χαρακτήρες κλπ κλπ. Φυσικά για κάποιον που έχει συνηθίσει θρίλερ με αμείωτη δράση και ένταση θα τον ξενίσει λίγο, αλλά δεν φταίει γι'αυτό η Κακούρη. Δεν θυμάμαι μέσα στις ώρες που διάβαζα το βιβλίο να βαρέθηκα, πάντως, οπότε σημαίνει ότι δεν το τράβηξε και τόοοσο πολύ. Πολύ καλή η σκιαγράφηση των χαρακτήρων, πραγματικά αληθοφανείς και "ζωντανοί", ωραία ατμόσφαιρα, πολύ καλή ανάπτυξη της ιστορίας με το απαιτούμενο σασπένς και με τις ανατροπές στο τέλος, το οποίο τέλος εξηγήθηκε πλήρως και δεν με άφησε με απορίες, επίσης η γραφή ήταν πολύ καλή και ας έδειχνε ότι είναι σαράντα χρόνων (περίπου), δεν είναι κακό αυτό, βέβαια, ούτε αρνητικό, τότε γράφηκε το βιβλίο, τι να κάνουμε laugh.gif. Γενικά το πρόσημο είναι θετικό και προτείνεται για ένα ανάλαφρο, κλασικό και ενδιαφέρον ελληνικό αστυνομικό.

 

-Φεβρουάριος

 

18. Εντογκάουα Ράμπο, "Το θύμα και η σκιά του", εκδόσεις Ηριδανός, 1992, σελ. 156(8.5/10)

19. Αγκάθα Κρίστι, "Η υπογραφή του δολοφόνου", εκδόσεις Λυχνάρι, 1982, σελ. 157(8.5/10)

20. Τζακ Φίνεϊ, "Μια τρύπα στην κόλαση", εκδόσεις Φλωράκη, ?, σελ. 124(7/10)

21. Μέμπο Τζιαρντινέλι, "Φλογισμένη Σελήνη", εκδόσεις Opera, 1998, σελ. 150(8.5/10)

22. Τζιμ Τόμσον, "Η φυγή", εκδόσεις Φλωράκη, ?, σελ. 125(8.5/10)

23. Γκράχαμ Γκριν, "Ο τρίτος άνθρωπος", εκδόσεις Αιγόκερως, 1987, σελ. 143(8.5/10)

24. Τζον Ντίκσον Καρ, "Εννιά λάθος απαντήσεις", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1978, σελ. 186(8/10)

25. Μίκι Σπιλέιν, "Η μεγάλη αναμονή", εκδόσεις Πεχλιβανίδη, 1955, σελ. 136(7.5/10)

26. Τζέιμς Τσέιζ, "Φέρετρο από το Χονγκ Κονγκ", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1970, σελ. 189(8.5/10)

27. Λουίζ Γουέλς, "Ο Ταμερλάνος πρέπει να πεθάνει", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2006, σελ. 140(7/10)

28. Έλμορ Λέοναρντ, "Απόδραση στο Μαϊάμι", εκδόσεις Πατάκη, 1998, σελ. 275(9/10)

29. Ντέιν Χάρτμαν, "Η μοιραία γυναίκα", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1983, σελ. 177(6.5/10)

30. Τζον Μακντόναλντ, "Το ακρωτήρι του φόβου", εκδόσεις Bell, 1992, σελ. 248(8/10)

31. Μέμπο Τζιαρντινέλι, "Ο Δέκατος Κύκλος της Κόλασης", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2003, σελ. 168(8/10)

32. Στιούαρτ Ο'Ναν, "Speed Queen", εκδόσεις Καπάτου, 2001, σελ. 211(8.5/10)

33. Αθηνά Κακούρη, "Κυνηγός φαντασμάτων", εκδόσεις Το Βήμα, 2011, σελ. 213(7/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

4. Η αγαπημένη μου Ιστορία τρόμου, Εκδ. Anubis (p.345)

5. Η γυναίκα με το νούμερο 13, Jose Carlos Somoza (p.507)

6. Σάρκινο Φρούτο, Μιχάλης Μανωλιός (p.254)

Link to comment
Share on other sites

1. Το Υπέροχο Σάβανο της Εξουσίας, Αλέξης Τότσκας (282)

2. Η Ιστορία της ΑΕΚ, Πανος Μακρίδης (75)

3. Travels in Northern Greece, William Martin Leake (527)

4. To outlive eternity and other stories, Poul Anderson (708)

5. War Maid's Choice, David Weber (496)

6. Man-Kzin Wars XIII, Larry Niven (288)

 

Advance Reader Copy του 13ου βιβλίου με φιηγήματα της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

13) Times of Contempt (fan translation) - A. Sapkowski (320)

Ελαφρώς απογοητευτικό, σίγουρα κατώτερο της συλλογής The Last Wish και ακόμα πιο "λίγο" από το Blood of the Elves.

Link to comment
Share on other sites

  1. Dead as a Doornail - Charlaine Harris [295 σελίδες]
  2. Lost Tribe of the Sith #1: Precipice - John Jackson Miller [43 σελίδε, e-book]
  3. Winnie The Pooh - A.A. Milne [138 σελίδες, e-book]
  4. Lost Tribe of the Sith #2: Skyborn - John Jackson Miller [49 σελίδε, e-book]
  5. The Manual of Detection - Jedediah Berry [280 pages]
  6. Kraken - China Mieville [481 σελίδες]
  7. Department 19 - Will Hill [489 σελίδες]

 

Vampires are back! The bad-ass killing vampires are back.

Link to comment
Share on other sites

1) Darker than you think - Jack Williamson

2) Η νύχτα της λευκής παπαρούνας - Κωνσταντίνος Μίσσιος

3) Έγκλημα στην αρχαία αγορά - Claude Mosse

4) Ο βασιλιάς με τα κίτρινα - Robert Chambers

5-8) To Πηγάδι στο Τέλος του Κόσμου - William Morris

9) Teatro Grottesco - Thomas Ligotti: εξαιρετικό! Υποκλίνομαι ταπεινά!

Link to comment
Share on other sites

Ο θάνατος του στρατηγού. Έχω δυο βιβλία της Ντόροθι Σάιερς στη βιβλιοθήκη μου, αυτό και το Οι εννιά τενόροι, είπα να αρχίσω με τον Θάνατο του στρατηγού που ήταν μικρότερο, έτσι για να γνωρίσω και αυτήν την κλασική συγγραφέα αστυνομικών μυθιστορημάτων. Κλασικό αγγλικό αστυνομικό μυθιστόρημα της λεγόμενης Χρυσής Εποχής, κάπου τη δεκαετία του '20 και του '30 δηλαδή. Αυτό είναι γραμμένο το 1928, παρακαλώ! Ανήκει φυσικά σε μια σειρά, με ήρωα τον Λόρδο Πίτερ Γουίμσι, που καλείται να λύσει κάθε φορά και από ένα μυστήριο. Τα γνωστά και κλασικά δηλαδή. Πως έχει η ιστορία: Ο στρατηγός Φέντιμαν βρίσκεται νεκρός στην πολυθρόνα όπου συνήθιζε να κάθεται στο Μπελόνα Κλαμπ, ένα κλαμπ αποκλειστικά και μόνο για απόμαχους πολέμου και γενικά στρατιωτικούς. Κανείς δεν θα καταλάβαινε τίποτα, ένας γέρος ενενήντα χρονών πέθανε την ώρα που κοιμόταν στην πολυθρόνα, που το περίεργο; Έλα όμως που βρισκόταν στο κλαμπ ο Γουίμσι... Και τελικά ανακαλύπτεται ότι κάποια σχέση υπάρχει με την αδερφή του γέρου και μια διαθήκη περίεργα συνταγμένη, κάτι εκατοντάδες χιλιάδες λίρες, κάτι εγγόνια και κάτι άλλους που ίσως ήθελαν την περιουσία... Πολύ ωραία ατμόσφαιρα, οι χαρακτήρες καλοί, οι διάλογοι απολαυστικοί και έξυπνοι, η γραφή ευχάριστη και με χιούμορ, η εξέλιξη της ιστορίας καλή, με το απαιτούμενο μυστήριο και σασπένς και οι ανατροπές όχι τόσες πολλές αλλά καλές. Γενικά ένα καλογραμμένο και ενδιαφέρον αστυνομικό μυθιστόρημα που φυσικά δείχνει τα χρονάκια του αλλά σίγουρα ψυχαγωγεί. Η ελληνική έκδοση που κρατάω στα χέρια μου, είναι ένα μεγέθους τσέπης βιβλίο, με την μετάφραση να είναι σχετικά καλή αλλά να δείχνει τα χρονάκια της, και την επιμέλεια να είναι στοιχειώδης... Ελπίζω να βρω και άλλα δικά της βιβλία, σίγουρα είναι καλή συγγραφέας.

 

edit: Και κάπου εδώ τελειώνουν τα αστυνομικά, ήρθε η ώρα των κατασκοπευτικών και των θρίλερ...

 

-Φεβρουάριος

 

18. Εντογκάουα Ράμπο, "Το θύμα και η σκιά του", εκδόσεις Ηριδανός, 1992, σελ. 156(8.5/10)

19. Αγκάθα Κρίστι, "Η υπογραφή του δολοφόνου", εκδόσεις Λυχνάρι, 1982, σελ. 157(8.5/10)

20. Τζακ Φίνεϊ, "Μια τρύπα στην κόλαση", εκδόσεις Φλωράκη, ?, σελ. 124(7/10)

21. Μέμπο Τζιαρντινέλι, "Φλογισμένη Σελήνη", εκδόσεις Opera, 1998, σελ. 150(8.5/10)

22. Τζιμ Τόμσον, "Η φυγή", εκδόσεις Φλωράκη, ?, σελ. 125(8.5/10)

23. Γκράχαμ Γκριν, "Ο τρίτος άνθρωπος", εκδόσεις Αιγόκερως, 1987, σελ. 143(8.5/10)

24. Τζον Ντίκσον Καρ, "Εννιά λάθος απαντήσεις", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1978, σελ. 186(8/10)

25. Μίκι Σπιλέιν, "Η μεγάλη αναμονή", εκδόσεις Πεχλιβανίδη, 1955, σελ. 136(7.5/10)

26. Τζέιμς Τσέιζ, "Φέρετρο από το Χονγκ Κονγκ", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1970, σελ. 189(8.5/10)

27. Λουίζ Γουέλς, "Ο Ταμερλάνος πρέπει να πεθάνει", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2006, σελ. 140(7/10)

28. Έλμορ Λέοναρντ, "Απόδραση στο Μαϊάμι", εκδόσεις Πατάκη, 1998, σελ. 275(9/10)

29. Ντέιν Χάρτμαν, "Η μοιραία γυναίκα", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1983, σελ. 177(6.5/10)

30. Τζον Μακντόναλντ, "Το ακρωτήρι του φόβου", εκδόσεις Bell, 1992, σελ. 248(8/10)

31. Μέμπο Τζιαρντινέλι, "Ο Δέκατος Κύκλος της Κόλασης", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2003, σελ. 168(8/10)

32. Στιούαρτ Ο'Ναν, "Speed Queen", εκδόσεις Καπάτου, 2001, σελ. 211(8.5/10)

33. Αθηνά Κακούρη, "Κυνηγός φαντασμάτων", εκδόσεις Το Βήμα, 2011, σελ. 213(7/10)

34. Ντόροθι Σάιερς, "Ο θάνατος του στρατηγού", εκδόσεις Αλκυών, ?, σελ. 160(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Τρομερή Ομορφιά, Graham Masterton, εκδόσεις Οξύ, σελ. 399 (8.5/10)

02. Μετά τις Εννιά τόμος 2ος, ανθολογία φαντασίας, αυτοέκδοση από την Ομάδα Παιχνιδιών Ρόλων και Φαντασίας Θέρμης, σελ. 110

03. Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσος, Ursula le Quin, εκδόσεις Παρά Πέντε σελ. 174 (9/10)

04. Shadowrise, Tad Williams, σελ. 651 (8/10)

05. Κουτί σε Σχήμα Καρδιάς, εκδόσεις Bell, σελ 390 (8.5/10)

Πολύ ωραίο βιβλίο με φαντάσματα. Έντονο, ατμοσφαιρικό, ωραίος πρωταγωνιστής. Μοναδική ένσταση η χρήση της λέξης ‘μουντζαλιές’. Δηλαδή, συγνώμη, πόσοι την χρησιμοποιούν; Εγώ την έμαθα από το εν λόγω βιβλίο. Η ‘μουντζούρα’ δεν είναι πολύ καλύτερη και σαφέστατα πιο γνωστή; Πάντως, πέρα από την πλάκα, αξίζει για όλους τους λάτρεις του horror. Και από τιμή, διαμάντι! Bell βλέπετε…

Link to comment
Share on other sites

1) Jack Williamson: The Humanoids 299σ

2)Cecelia Holand: Floating Worlds 628σ.

3)Poul Anderson: After Doomsday 158σ.

4) Algis Budrys: Rogue Moon 174σ.

 

5) Poul Anderson: Genesis 248σ

Link to comment
Share on other sites

14) O Πολέμαρχος του Άρη - Ε. Μπάρροους (150)

Παλιό καλό παλπ Space Opera που κλείνει την τριλογία του Τζον Κάρτερ.

Link to comment
Share on other sites

1)Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Joe Hill, Bell.

2)Το κατά Πιλάτον ευαγγέλιο, Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ, Περίπλους.

3)Οrphans of the Sky, Robert A. Heinlein.

4)Νεκρό Δέρμα, Αβραάμ Κάουα, Gemma Press.

5)Rage, by Stephen King (as Richard Bachman)

6)Η ωραία της ημέρας, το ημερολόγιο ενός call girl, Introbooks.

7)The Long Walk, Stephen King.

8)Εγώ το Ρομπότ, Ισαάκ Ασίμοφ, Κάκτος.

9)Τα παιδιά του Μαθουσάλα, Ρ.Α.Χάινλαϊν.

10)α)Η όμορφη Μάγκι των ασημένιων νομισμάτων και β)Ο πεντάχρονος Τζέφτη, του Χάρλαν Έλλισον, Παρά Πέντε.

11)Σοφία, Ζωρζ Σαρή, Πατάκης.

12)Ο Αρχιτραγουδιστής, Orson Scott Card, Μέδουσα.

13)Μπιλ, ο ήρωας του γαλαξία, του Harry Harrison, Μέδουσα.

14)Ελευθερία, Τζόναθαν Φράνζεν, Ωκεανίδα.

15)Greek Psycho, Νίκος Βλαντής, Οξύ. Βιβλιαράκι, όπως λέμε "ταινιούλα". Η Ελλάδα της κομπίνας, των λαμόγιων, των διεφθαρμένων πολιτικών/δημοσιογράφων/επαγγελματιών κάθε είδους, που λαδώνονται και κάνουν τη δουλειά τους τσαπατσούλικα αδιαφορώντας για τα αποτελέσματα και από την άλλη υπερκαταναλώνουν διότι "σε λίγο θα καταστραφεί ο κόσμος, οπότε ό,τι αρπάξουμε". Σχετικά καλοφτιαγμένο και έχει αρκετή πλάκα, αλλά όχι τίποτα σπουδαίο. Το λογοτεχνικό ισοδύναμο ενός σακουλιού γαριδάκια.

(Χεχε, 15 ως τώρα, Nihilio σ' έφαγα:devil2:)

Παρατάω το Ringworld γιατί έχει ακριβώς αυτά που δε μου αρέσουν σε ένα βιβλίο εφ(εξωγήινους και άπειρη τεχνικούρα) και έχω αρχίσει το Rendez vous with Rama, το οποίο μέχρι στιγμής μου φαίνεται αργοκίνητο, αλλά τουλάχιστον διαβάζεται εύκολα και έχει το κατάλληλο μέγεθος για να το παίρνω στο λεωφορείο.

Τι άλλο να αρχίσω; Θα ήθελα κάποιο non sff, αλλά δεν έχω κανένα πρόχειρο. Διάβασα και "Το Σώμα" του Χανίφ Κιουρέισι(Καστανιώτης, λίγο βαρετό), αλλά δεν το γράφω, γιατί έχει κι άλλα διηγήματα στο ίδιο βιβλίο εκτός από την ομώνυμη νουβέλα και δεν τα έχω διαβάσει. Έχω και δυο δανεικά του Ασίμοφ. Θα δούμε.

Bladerunner, οκ, αν σου άρεσε ο Coetzee, δε θα βαρεθείς τον Φράνζεν.

Link to comment
Share on other sites

(Χεχε, 15 ως τώρα, Nihilio σ' έφαγα:devil2:)

Αν το θέτεις έτσι, έχω κάτι υπέροχα βιβλία ούτε 200 σελίδων για πάρτη σου :p

Link to comment
Share on other sites

(Χεχε, 15 ως τώρα, Nihilio σ' έφαγα:devil2:)

Αν το θέτεις έτσι, έχω κάτι υπέροχα βιβλία ούτε 200 σελίδων για πάρτη σου :p

 

Ε όχι, από τα δικά μου μόνο δύο είναι πολύ μικρά. Τα υπόλοιπα πρέπει να είναι 250-300 σελ κι απάνω. Και η "Ελευθερία" είναι τούβλο.

Link to comment
Share on other sites

15) Η Σφίγγα - Γκ. Μάστερτον (280)

Θα σας πω κάτι συγκλονιτικο: Το βιβλίο δεν είχε αρχαίο δαίμονα ή σπλάττερ.

Link to comment
Share on other sites

11.Τυχαίο Θύμα-Arne Dahl(σελ 520κάτι)

 

Πριν πω οτιδήπότε, πρέπει να πω ότι κατά την ταπεινήν μου άποψη, το βιβλίο είναι ένα σκαλί πιο κάτω από τα δύο προηγούμενα.

 

ΑΛΛΑ, μιλάμε για ένα βιβλίο, που περιέγχει μία απιστεύτη ιστορία

και θα ήταν ακόμη καλύτερη, εάν δεν την spoilare το Μεταίχμιο στο οπισθόφυλλο

, που δεν νομίζω να απογοητεύσει κανέναν. Ο Dahl είναι τεχνήτης σε κάτι τέτοια και στήνει ένα απίστευτο παιχνίνι συμπτώσεων και γεγόντων και δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα.

 

Το θετικό με τον Dahl είναι πως εκτός από τρομερή πλοκή, στα έργα του χρησιμοποιεί και πολύ καλούς χαρακτήρες, οι οποίοι δεν μένουν στάσιμοι, αλλά εξελίζονται. Εμένα π.χ μου αρέσει το "νταγλάρι", ο Γκούναρ.

 

Γενικά, το βιβλίο μπορεί να με στεναχώρισε κάπως(μάλλον εγώ έφταιγα,ίσως να μην ήμουν σε κλίμα για κάτι αστυνομικό) , αλλά περιμένω σαν τρελός το "τα μπλουζ της ευρώπης" που κυκλοφορεί 23/4.

 

υ.γ το ξέρατε ότι υπάρχει περιοχή τούμπα στην Στοκχόλμη ?

ο μπαοκ είναι παντού :angry:

 

Εν ολίγης, πάρτε το!

Μπορεί να με κούρασε κάπως, αλλά και πάλι είναι ένα πολύ καλό ανάγνωσμα

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

15) Η Σφίγγα - Γκ. Μάστερτον (280)

Θα σας πω κάτι συγκλονιτικο: Το βιβλίο δεν είχε αρχαίο δαίμονα ή σπλάττερ.

 

Είσαι τόσο συγκλονι(σ)μένος, που χάνεις τα σίγμα. Τα οποία προφανώς τα έφαγε η Σφίγγα. tease.gif

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

1)Αϋπνία - Stephen King(694) (8,5/10)

2)Σάλεμς Λοτ - Stephen King(510) (9.5/10)

3)Νυχτερινή Βάρδια - Stephen King (455) (10/10)

4)Ντεσπερέισον - Stephen King (633) (8/10)

5)Ο γέρος και η θάλασσα - Έρνεστ Χέμινγουεϊ (122) (8/10)

6)Ο τελευταίος των Μοϊκανών - Τζέιμς Φένιμορ Κούπερ (139) (9/10)

7)Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα - Stephen King (459) (9/10)

8)Ο Μαύρος Πύργος:Οι ρημαγμένοι Τόποι - Stephen King (613) (9/10)

9)Ο Μαύρος Πύργος:Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα - Stephen King (813) (10/10)

Link to comment
Share on other sites

15) Η Σφίγγα - Γκ. Μάστερτον (280)

Θα σας πω κάτι συγκλονιτικο: Το βιβλίο δεν είχε αρχαίο δαίμονα ή σπλάττερ.

 

Είσαι τόσο συγκλονι(σ)μένος, που χάνεις τα σίγμα. Τα οποία προφανώς τα έφαγε η Σφίγγα. tease.gif

Άτα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

1. Το τραγούδι του χρόνου - Γιώργος Χατζηκυριάκος, σελ. 217

2. Ο μεγάλος ύπνος - Raymond Chandler, σελ. 321

3. Η όμορφη Μάγκι των Ασημένιων Νομισμάτων - Harlan Ellison, σελ. 94 (εντάξει, τοσοδούλες, αλλά 94 είναι!)

4. City - Clifford D. Simak, σελ. 242

5. Γκόλεμ - Γκούσταβ Μέυρινκ, σελ. 348

 

Ένα βιβλίο που δυστυχώς δεν μπόρεσα να το διαβάσω όπως του πρέπει - μονορούφι δηλαδή, ώστε να βυθιστώ ολόκληρος στην παραισθησιογόνα του ατμόσφαιρα.

 

Η ατμόσφαιρα του Γκόλεμ είναι πραγματικά απαράμιλλη, από την πρώτη κιόλας γραμμή του βιβλίου βυθίζεσαι σε μια Πράγα σκοτεινή, βρώμικη, παρηκμασμένη, σε μια δυστυχία ηδονική, ανάμεσα σε ανθρώπους μυστήριους, παραμορφωμένους εξωτερικά κι εσωτερικά, και στο ομιχλιασμένο μυαλό του αφηγητή. Ένα βιβλίο στο οποίο δε συμβαίνει σχεδόν τίποτα, κι όσα συμβαίνουν είναι τουλάχιστον αινιγματικά. Τίποτα δεν έχει σαφή θέση εδώ μέσα. Ακόμα και το ίδιο το Γκόλεμ εμφανίζεται δεν εμφανίζεται.

 

Όπως καταλαβαίνετε, δε θα μπορούσα να ζητήσω για κάτι περισσότερο.

 

Σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα και σίγουρα δεν είναι για όλες τις ώρες. Αν όμως το ξόρκι του πιάσει πάνω σου και μπορέσεις να βυθιστείς στο ανυπέρβλητα υποβλητικό του κλίμα, δύσκολα θα το ξεχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

To Γκόλεμ ακούγεται ακριβώς του γούστου μου, οπότε θα το τσιμπήσω το συντομότερο δυνατό...thanks!

Link to comment
Share on other sites

1. Threads of time - Edited by Robert Silverberg (207)

2. Greece's "Odious" Debt - Jason Manolopoulos (278) non fiction

3. Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα #6-Μέρες πανικού - Τζεφ Κίνι, μετάφραση Ιωάννα Λαμπράκη, εκδόσεις Ψυχογιός (226)

4. Απ' τα κόκαλα βγαλμένα - Γιώργος Δενδρινός, Εκδόσεις Κέδρος (384)

5. Τα ρεμάλια ήρωες - Νίκος Τσιφόρος (240)

 

6. Η αναρχία του δημοσίου υπαλλήλου - Ιούλιος Αύγουστος, Εκδόσεις Προπομπός (300) non-fiction

 

Λάφυρο από το παζάρι βιβλίου. Πραγματική απόλαυση. Γραμμένο σε στυλ εγχειριδίου μάνατζμεντ, ενημερώνει τους μεν δημοσίους υπαλλήλους για όσα ήδη γνωρίζουν (τα αποσπάσματα που διάβασα κατά καιρούς σε φίλους/ες εργαζομένους στο δημόσιο συνοδεύτηκαν πάντα με κούνημα του κεφαλιού και το σχόλιο "ναι, ναι, έτσι ακριβώς") αλλά δεν τα είχαν κωδικοποιήσει στο μυαλό τους, και τους εξυπηρετούμενους πολίτες για όσα πρέπει να γνωρίζουν προκειμένου να επιζήσουν απέναντι στο "τέρας".

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

12.Turn Coat-Jim Butcher(σελ 544)

 

είχα διαβάσει μερικά κακά σχόλια για το συγκεκριμένο,

αλλά τελικά το βιβλίο δεν με απογοήτευσε

 

αν και πρέπει να πούμε και κάτι: ο Butcher είναι τρελός

Link to comment
Share on other sites

1)Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Joe Hill, Bell.

2)Το κατά Πιλάτον ευαγγέλιο, Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ, Περίπλους.

3)Οrphans of the Sky, Robert A. Heinlein.

4)Νεκρό Δέρμα, Αβραάμ Κάουα, Gemma Press.

5)Rage, by Stephen King (as Richard Bachman)

6)Η ωραία της ημέρας, το ημερολόγιο ενός call girl, Introbooks.

7)The Long Walk, Stephen King.

8)Εγώ το Ρομπότ, Ισαάκ Ασίμοφ, Κάκτος.

9)Τα παιδιά του Μαθουσάλα, Ρ.Α.Χάινλαϊν.

10)α)Η όμορφη Μάγκι των ασημένιων νομισμάτων και β)Ο πεντάχρονος Τζέφτη, του Χάρλαν Έλλισον, Παρά Πέντε.

11)Σοφία, Ζωρζ Σαρή, Πατάκης.

12)Ο Αρχιτραγουδιστής, Orson Scott Card, Μέδουσα.

13)Μπιλ, ο ήρωας του γαλαξία, του Harry Harrison, Μέδουσα.

14)Ελευθερία, Τζόναθαν Φράνζεν, Ωκεανίδα.

15)Greek Psycho, Νίκος Βλαντής, Οξύ.

16)Βιβλία εναντίον τσιγάρου, George Orwell, Μεταίχμιο. Ωραία έκδοση σκληρόδετη για μια συλλογή άρθρων και δοκιμίων του Όργουελ. Μερικά κάπως ξεπερασμένα και παλιομοδίτικα, αλλά αρκετά σημεία αξίζουν, όπως το άρθρο που περιγράφει τι τραβούσαν τα παιδάκια στα αγγλικά οικοτροφεία εκείνη την εποχή και κάτι καλές ατάκες από άλλα περί λογοτεχνίας, πχ "Λογοτεχνία είναι μια προσπάθεια να επηρεάσεις την κοσμοθεώρηση των συγκαιρινών σου με το να καταγράφεις και να δημοσιοποιείς εμπειρίες". Αλλού πάλι λέει γιατί κατά τη γνώμη του η λογοκρισία/τα ολοκληρωτικά καθεστώτα βλάπτουν λιγότερο την ποίηση παρά την πεζογραφία. Η μετάφραση (Γιώργος-Ίκαρος Μπαμπασάκης) είναι καλή, αν και με κάποιες παλιές ή πομπώδεις λέξεις εδώ κι εκεί. Αυτό που δε μου άρεσε καθόλου ήταν το ύφος του άρθρου του μεταφραστή στο τέλος για τον Όργουελ και το πόοοοοσο φοβερός διανοούμενος και συγγραφέας ήταν. Οκ, κι εγώ είμαι φαν του, αλλά μπορούν και τα ίδια του τα κείμενα να αποδείξουν την αξία τους, δε χρειάζεται να μας το τρίβετε στα μούτρα, κε ΓΙΜ. Καλό, αλλά σε κάποιον που δεν έχει ξαναδιαβάσει Όργουελ θα πρότεινα να ξεκινήσει από κάτι άλλο του.

 

Κατά τα άλλα έχω αρχίσει το "Κάλεσμα του ξίφους"(The sword itself) του Joe Ambercrombie, που μου κληρώθηκε την πρωτοχρονιά, μετά από αποτυχία του φλουριού της σφφ-πιτας να μου το φέρει ευθέως. Πολύ ωραία γραμμένο, ζωντανό, πειστικό, ρεαλιστικό(τι έχανα τα χρόνια που διάβαζα Σαλβατόρε!:bag:), αλλά η ιστορία που λέει δεν είναι και τόσο ενδιαφέρουσα. Θα δούμε - δεν είμαι ούτε στη μέση ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μετάφραση (Γιώργος-Ίκαρος Μπαμπασάκης) είναι καλή, αν και με κάποιες παλιές ή πομπώδεις λέξεις εδώ κι εκεί.

 

Θα γίνω βαρετός, αλλά δεν μπορώ να μην το πω: αν η λέξη είναι παλιά και στο πρωτότυπο, πρέπει να είναι παλιά και στο ελληνικό. Το ότι μεταφράζεται σήμερα το βιβλίο δεν έχει σημασία. Σίγουρα δεν θα γραφτεί στην ίδια ακριβώς γλώσσα με τότε, αλλά δεν είναι δυνατόν να εμφανιστούν λέξεις που είναι γνωστό ότι δεν υπήρχαν τότε.

 

Ειδάλλως, κάθε 30-40 χρόνια θα πρέπει κάθε βιβλίο να ξαναγράφεται στη γλώσσα του.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..