Jump to content

50 Βιβλία για το 2012


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1) Algernon Blackwood - Γουέντιγκο (σελ 107)

2) Ωρόρα - Ιστορίες Φανταστικής Σάτιρας (σελ 247)

3) Συλλογικό Έργο - Εκείνες οι Άλλες Πραγματικότητες (σελ 218)

4) Henry Kuttner - Το Κάστρο του Σκότους (σελ 197)

5) William Vollmann - Πόρνες για την Γκλόρια (σελ 167)

6) Avery Corman - Η Παλιά μου Γειτονιά (σελ 207)

7) Adolf Hitler - Ο Αγών μου (σελ 900)

8) Philip Dick - Έρευνα στο Σκοτάδι (σελ 354)

9) Fyodor Dostoevsky - Το Υπόγειο (σελ 140)

10) Eric Frank Russell - Σφήκα (σελ 276)

11) Ωρόρα - Ιστορίες από Βελούδο και Ατσάλι (σελ 262)

12) David Gemmell - Ντρας ο Θρύλος (σελ 415)

13) David Gemmell - Ο Βασιλιάς Πέρα από την Πύλη (σελ 367)

14) Βάσω Χρήστου - Λαξευτές της Παλίρροιας (σελ 571)

 

Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα. Συλλογή τεσσάρων πολύ καλών ιστοριών του μάστορα Στίβεν Κινγκ. Λίγα λόγια για την κάθε ιστορία και μια συνολική αποτίμηση:

1) 1922. Αφηγητής της ιστορίας είναι ένας αγρότης και ιδιοκτήτης μερικών στρεμμάτων γης στις κεντρικές πολιτείες, ο οποίος απλώς θέλει να δουλεύει σαν αγρότης μαζί με τον γιο του και να διαβάζει βιβλία τα απογεύματα, αλλά η γυναίκα του θέλει να πουλήσει την γη που κληρονόμησε η ίδια από τον πατέρα της, σε μια εταιρεία εκτροφής γουρουνιών και με τα λεφτά της πώλησης να μετακομίσουν σε μια πόλη. Φυσικά άντρας και γυναίκα δεν συμφωνούν και ο άντρας αποφασίζει να σκοτώσει την γυναίκα του, με την βοήθεια του γιου του, τον οποίο και έπεισε ότι κάτι τέτοιο είναι η καλύτερη λύση. Και βλέπουμε τις τραγικές συνέπειες των επιλογών του πατέρα και του γιου... Μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα, η όλη αίσθηση εκείνης της εποχής, εκείνων των τοπίων και φυσικά η ίδια ιστορία που ήταν συναρπαστική και αρκετά καταθλιπτική. {9/10} --

2) Ο μεγάλος οδηγός. Πρόκειται για την ιστορία της Τες, μιας συγγραφέως εύπεπτων αστυνομικών μυθιστορημάτων, που δέχεται την συμβουλή μιας γυναίκας να πάρει έναν πιο σύντομο δρόμο για να γλιτώσει κάπου 16χλμ. Ο δρόμος βέβαια δεν έχει καθόλου κίνηση και ούτε λόγος για βοήθεια... Και φυσικά, σε αυτόν τον δρόμο, της συμβαίνει κάτι πολύ τρομακτικό και κακό. Και βλέπουμε την αντίδρασή της μετά από αυτό που της συνέβη. Κλασικό σενάριο ταινιών μυστηρίου, αγωνίας και τρόμου, πρώτη φορά όμως διαβάζω μια τέτοια ιστορία (αν θυμάμαι καλά). Μου άρεσε πολύ και χάρηκα την αντίδραση της γυναίκας. {8.5/10} --

3) Το πανηγύρι της επέκτασης. Ο Ντέιβ Στρίτερ είναι ένας άντρας με καρκίνο στην τελική του μορφή, που όμως κλείνει μια περίεργη συμφωνία με έναν άντρα, για να ζήσει ευτυχισμένος δεκαπέντε ή και παραπάνω χρόνια. Το τίμημα όμως είναι πολύ ακριβό. Βλέπουμε που μπορεί να φτάσει η ζήλια ενός ανθρώπου, αλλά και η απληστία. {8/10} --

4) Ένας καλός γάμος. Ο Μπομπ και η Ντάρσι είναι παντρεμένοι πάνω από 25 χρόνια με δυο παιδιά και γενικά ζουν έναν καλό και ευτυχισμένο γάμο. Όταν όμως ο Μπομπ λείπει από το σπίτι για δουλειές, η Ντάρσι ψάχνοντας μπαταρίες, κατεβαίνει στο υπόγειο, και εντελώς τυχαία, ανακαλύπτει ένα τρομερό μυστικό που έκρυβε ο άντρας της. Βασισμένη σε αληθινά γεγονότα, η ιστορία αυτή σίγουρα είναι αρκετά τρομακτική. Αλήθεια, πόσο καλά ξέρετε το έτερον σας ήμισυ; {8.5/10} --

Οι ιστορίες δεν έχουν ούτε τέρατα, ούτε βρικόλακες, ούτε δαίμονες, ούτε τίποτα τόσο τρομακτικό. Όμως, δεν είναι το ίδιο τρομακτικό αυτό που κρύβει ο άνθρωπος μέσα του; Όταν μένεις από λάστιχο σε έναν δρόμο στου διαόλου την μάνα; Όταν βρίσκεις το τρομακτικό μυστικό του συζύγου σου; Όταν εύχεσαι να πεθάνει ο καλύτερός σου φίλος επειδή έχει τα πάντα και συ τίποτα; Όταν βλέπεις την ζωή σου να πηγαίνει πραγματικά κατά διαβόλου λόγω μιας λανθασμένης επιλογής; Ο Κινγκ κατάφερε να γράψει τέσσερις νοσηρές ιστορίες χρησιμοποιώντας πράγματα που όντως τρομάζουν τον άνθρωπο, περισσότερο και από ένα εξωγήινο τέρας που ξερνάει φωτιά. Για λεπτομέρειες δεν του βάζω 9/10.

 

Δεν διάβασα τα σχόλια σου για τις ιστορίες γιατί δεν θέλω να ξέρω περί τίνος πρόκειται όταν πιάσω την συλλογή, αλλά διάβασα την συνολική κριτική σου. Και χαίρομαι που σου άρεσε. Αυτός είναι ο μέγας King, και να είσαι σίγουρος ότι είναι πολλά ακόμη τα αριστουργήματα του που σε περιμένουν.

Link to comment
Share on other sites

  1. Τρομερή Ομορφιά, Graham Masterton, εκδόσεις Οξύ, σελ. 399 (8.5/10)
  2. Μετά τις Εννιά τόμος 2ος, ανθολογία φαντασίας, αυτοέκδοση από την Ομάδα Παιχνιδιών Ρόλων και Φαντασίας Θέρμης, σελ. 110
  3. Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσος, Ursula le Quin, εκδόσεις Παρά Πέντε, σελ. 174 (9/10)
  4. Shadowrise, Tad Williams, σελ. 651 (8/10)
  5. Κουτί σε Σχήμα Καρδιάς, Joe Hill, εκδόσεις Bell, σελ 390 (8.5/10)
  6. 1984, George Orwell, εκδ. Κάκτος, σελ 296 (7.5/10)
  7. Shadowheart, Tad Williams, σελ 834 (8.5/10)

8. Dance of the Dead, Christie Golden, σελ. 310 (8/10)

 

Η τρίτη κατά σειρά νουβέλα για τον κόσμο του Ravenloft. Πολύ ωραία ιδέα, έξυπνη ιστορία, σε γενικές γραμμές καλό. Καλύτερο από άλλες νουβέλες της σειράς, χωρίς να ξεχωρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη κατά σειρά νουβέλα για τον κόσμο του Ravenloft. Πολύ ωραία ιδέα, έξυπνη ιστορία, σε γενικές γραμμές καλό. Καλύτερο από άλλες νουβέλες της σειράς, χωρίς να ξεχωρίσει. [/font]

Για εμένα, που έχω διαβάσει μεγάλο μέρος της σειράς, το συγκεκριμένο είναι κάπου στη μέση. Δεν είναι ούτε πατάτα του στυλ "Tapestry of Dark Souls" ή "Death of a Darklord", αλλά βλέπει με το κυάλι πχ τις 2 νουβέλες του J. Robert King, το I, Strahd της Elrod;h το Vampire of the Mists.

Αλλά ούτε και είναι τόσο καλό όσο ήταν κάποιες από τις καλές νουβέλες της σειράς, πχ το Scholar of Decay ή το To sleep with Evil.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχρό δέρμα. Το πρώτο βιβλίο του Πινιόλ που διαβάζω, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα διαβάσω και το άλλο που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, και θα τον έχω στα υπόψιν για μελλοντικά έργα του. Το βιβλίο είναι ένα κράμα περιπέτειας, αγωνίας, τρόμου, φαντασίας αλλά και αλληγορίας. Λίγα λόγια για την ιστορία: Ένας πρώην Ιρλανδός αγωνιστής, θέλοντας να ξεφύγει από τους "δαίμονες" του, πιάνει δουλειά ως μετεωρολόγος με ετήσια σύμβαση σε ένα τελείως απομακρυσμένο νησί κάπου κοντά στον Νότιο Πόλο. Το νησί αυτό έχει και έναν φάρο, στον οποίο διαμένει ο Μπατίς Καφό. Οι σχέσεις μεταξύ του Καφό και του αφηγητή της ιστορίας δεν είναι και οι καλύτερες, όμως οι συχνές βραδινές επιθέσεις κάποιων αμφίβιων "τεράτων" θα αναγκάσει τους δυο άντρες να οχυρωθούν στον φάρο, και με τις προμήθειες τους σε όπλα και εκρηκτικά, να αποκρούσουν όλες τις επιθέσεις. Οι μάχες ατελείωτες και οι επιθέσεις των αμφίβιων πλασμάτων δίχως σχέδιο, σαν ζόμπι κάνουν επιθέσεις χωρίς να υπολογίζουν απώλειες (ή έτσι φαίνεται τουλάχιστον). Γιατί όμως γίνονται αυτές οι σχεδόν καθημερινές σκληρές μάχες; Είναι διαβολικά τα πλάσματα, ή απλώς είναι ο φόβος για κάτι το ξένο, το διαφορετικό; Ο αφηγητής αρχίζει να σκέφτεται την ειρωνεία του πράγματος. Τι χωρίζει τον πολιτισμό από την βαρβαρότητα; Και ούτω καθεξής. Ο ρυθμός είναι αγχώδης και αγωνιώδης, δύσκολα αφήνεις κάτω το βιβλίο για ένα διάλειμμα. Οι δυνατές σκηνές φρίκης και τρόμου πολλές, η ατμόσφαιρα σκοτεινή, πολύ ωραία, οι χαρακτήρες καλά σκιαγραφημένοι, γενικά το πρόσημο είναι θετικό. Αν θέλετε ένα βιβλίο κάπως διαφορετικό από τα συνηθισμένα, με περιπέτεια και φαντασία, καλογραμμένο και με διάφορες (εύπεπτες ή όχι) φιλοσοφικές αναζητήσεις, τότε το Ψυχρό δέρμα είναι ό,τι πρέπει.

 

edit: Μέσα στο 2012 να περιμένουμε το Ψυχρό δέρμα στην Μεγάλη Οθόνη...

 

-Απρίλιος

 

60. Σκοτ Σίγκλερ, "Επιδημία", εκδόσεις Πλατύπους, 2011, σελ. 623(9/10)

61. Γκράχαμ Μάστερτον, "Τραύμα", εκδόσεις Οξύ, 2003, σελ. 174(7/10)

62. Δάφνη Ντι Μοριέ, "Οι μπλε φακοί", εκδόσεις Αιγόκερως, 2000, σελ. 89(8.5/10)

63. Δάφνη Ντι Μοριέ, "Τα πουλιά", εκδόσεις Αιγόκερως, 1992, σελ. 124(8.5/10)

64. Συλλογικό, "Ιστορίες μυστηρίου και τρόμου Νο. 16", εκδόσεις Ωρόρα, 1989, σελ. 232(8/10)

65. Ανώνυμος, "Ο φονικός κουρέας της οδού Φλιτ", εκδόσεις Ηλέκτρα, 2008, σελ. 127(6.5/10)

66. Κλάιβ Μπάρκερ, "Hellraiser", εκδόσεις Οξύ, 1998, σελ. 151(8.5/10)

67. Σίρλεϊ Τζάκσον, "Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ", εκδόσεις Επιλογή, 1993, σελ. 236(9/10)

68. Τζακ Κέτσαμ, "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας", εκδόσεις Λογείον, 2011, σελ. 269(9/10)

69. Ντιν Κουντζ, "Το σπέρμα του δαίμονα", εκδόσεις Μπουκουμάνη, 1976, σελ. 173(7/10)

70. Ντέιβιντ Σέλτζερ, "Η προφητεία", εκδόσεις Ζάρβανος, 1977, σελ. 216(8.5/10)

71. Ντιν Κουντζ, "Φωνή απ'το σκοτάδι", εκδόσεις Bell, 1988, σελ. 305(7/10)

72. Ντόρις Λέσινγκ, "Το πέμπτο παιδί", εκδόσεις Καστανιώτη, 1988, σελ. 153(8/10)

73. Τσακ Πόλανικ, "Νανούρισμα", εκδόσεις Οξύ, 2005, σελ. 223(9/10)

74. Στίβεν Κινγκ, "Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα", εκδόσεις Bell, 2012, σελ. 453(8.5/10)

75. Άλμπερτ Σάντσεζ Πινιόλ, "Ψυχρό δέρμα", εκδόσεις Bell, 2005, σελ. 237(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27) Baptism of Fire - A. Sapkwoski (σε fan translation).

Σίγουρα καλύτερο από το Times of Contempt, με κέρδισε.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχρό δέρμα. Το πρώτο βιβλίο του Πινιόλ που διαβάζω, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα διαβάσω και το άλλο που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, και θα τον έχω στα υπόψιν για μελλοντικά έργα του.

 

Nαι, οπωσδήποτε να διαβάσεις την Πανδώρα στο Κονγκό, είναι ΦΟΒΕΡΟ βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχρό δέρμα.

 

 

Μια από τις σκηνές που μου έχουν μείνει είναι σε κάποια από τις πρώτες βραδινές πολιορκίες (αν θυμάμαι καλά), που καίει τα βιβλία του ο τύπος. Πολύ δυνατό, όπως κι όλη η ιστορία. Εμένα πάντως με είχε ενθουσιάσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου έμεινε η σκηνή αυτή. Πάντως το βιβλίο, θα μπει στις καλύτερες στιγμές του 2012, όταν τελειώσει ο χρόνος και κάνω την συνολική ανασκόπηση (έχουμε καιρό ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

1. Το Υπέροχο Σάβανο της Εξουσίας, Αλέξης Τότσκας (282)

2. Η Ιστορία της ΑΕΚ, Πανος Μακρίδης (75)

3. Travels in Northern Greece, William Martin Leake (527)

4. To outlive eternity and other stories, Poul Anderson (708)

5. War Maid's Choice, David Weber (496)

6. Man-Kzin Wars XIII, Larry Niven (288)

7. 1636 The Kremlin games, Eric Flint & George Huff (400)

8. Ο κόσμος στα μέτρα του, Χ Χωμενίδης (414)

9. Ρούμελη, Patrick Leigh Fermor (406)

10. Το Εβενινο λαούτο, Παναγιώτης Αγαπητός (582)

 

Βυζαντινή αστυνομική ιστορία μυστηρίου...

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου. Πρώτη μου επαφή με αυτόν τον κλασικό συγγραφέα. Η ιστορία αρχίζει με δυο άντρες που έκαναν μια εκδρομή για ψάρεμα στην Δυτική Ιρλανδία, κοντά σε ένα χωριουδάκι ονόματι Κράιτεν. Σε μια από τις βόλτες τους, ανακάλυψαν ένα χειρόγραφο, στο οποίο είναι γραμμένη η περίεργη ιστορία ενός μεσήλικα άντρα. Αυτός ο άντρας ζούσε με την αδερφή του και τον αγαπημένο του σκύλο σε ένα σπίτι. Όμως πολλά παράξενα συνέβησαν σ'αυτόν και στο σπίτι, όπως επιθέσεις γουρουνόμορφων τεράτων αλλά και ταξίδια μέσα στον χώρο και τον χρόνο, στο διάστημα... Το βιβλίο είναι ένα μείγμα τρόμου, επιστημονικής φαντασίας και φαντασίας, αλλά νομίζω ταιριάζει περισσότερο στην κατηγορία του τρόμου. Πολύ καλογραμμένο και φυσικά ατμοσφαιρικό, ιδιαίτερα περίεργο, αλλά και λίγο δύσκολο, στις σελίδες όπου περιγράφεται το κοσμικό μελοδραματικό ταξίδι του άντρα μέσα στον χώρο και τον χρόνο. Νομίζω ότι εκεί έχασε λίγο την δύναμή του, αν και μου ψιλό-άρεσαν οι εικόνες που δημιούργησε ο συγγραφέας. Τα σημεία που μου άρεσαν περισσότερο, πάντως, ήταν η εξερεύνηση του άντρα στην Λούμπα, αλλά και οι επιθέσεις των τεράτων στο σπίτι του άντρα. Γενικά ένα πολύ καλογραμμένο και ενδιαφέρον βιβλίο, που μπαίνει στην κατηγορία με τα βιβλία που πρέπει να ξαναδιαβαστούν, αλλά όχι άμεσα. Η ελληνική έκδοση πολύ ωραία, με καλή μετάφραση και επιμέλεια (στα συν ότι το πήρα μόνο 2 ευρώ laugh.gif). Αυτό ήταν και το τελευταίο βιβλίο που διάβασα μέσα στον μήνα Απρίλιο. Ο Μάιος είναι αφιερωμένος στην γενική λογοτεχνία.

 

-Απρίλιος

 

60. Σκοτ Σίγκλερ, "Επιδημία", εκδόσεις Πλατύπους, 2011, σελ. 623(9/10)

61. Γκράχαμ Μάστερτον, "Τραύμα", εκδόσεις Οξύ, 2003, σελ. 174(7/10)

62. Δάφνη Ντι Μοριέ, "Οι μπλε φακοί", εκδόσεις Αιγόκερως, 2000, σελ. 89(8.5/10)

63. Δάφνη Ντι Μοριέ, "Τα πουλιά", εκδόσεις Αιγόκερως, 1992, σελ. 124(8.5/10)

64. Συλλογικό, "Ιστορίες μυστηρίου και τρόμου Νο. 16", εκδόσεις Ωρόρα, 1989, σελ. 232(8/10)

65. Ανώνυμος, "Ο φονικός κουρέας της οδού Φλιτ", εκδόσεις Ηλέκτρα, 2008, σελ. 127(6.5/10)

66. Κλάιβ Μπάρκερ, "Hellraiser", εκδόσεις Οξύ, 1998, σελ. 151(8.5/10)

67. Σίρλεϊ Τζάκσον, "Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ", εκδόσεις Επιλογή, 1993, σελ. 236(9/10)

68. Τζακ Κέτσαμ, "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας", εκδόσεις Λογείον, 2011, σελ. 269(9/10)

69. Ντιν Κουντζ, "Το σπέρμα του δαίμονα", εκδόσεις Μπουκουμάνη, 1976, σελ. 173(7/10)

70. Ντέιβιντ Σέλτζερ, "Η προφητεία", εκδόσεις Ζάρβανος, 1977, σελ. 216(8.5/10)

71. Ντιν Κουντζ, "Φωνή απ'το σκοτάδι", εκδόσεις Bell, 1988, σελ. 305(7/10)

72. Ντόρις Λέσινγκ, "Το πέμπτο παιδί", εκδόσεις Καστανιώτη, 1988, σελ. 153(8/10)

73. Τσακ Πόλανικ, "Νανούρισμα", εκδόσεις Οξύ, 2005, σελ. 223(9/10)

74. Στίβεν Κινγκ, "Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα", εκδόσεις Bell, 2012, σελ. 453(8.5/10)

75. Άλμπερτ Σάντσεζ Πινιόλ, "Ψυχρό δέρμα", εκδόσεις Bell, 2005, σελ. 237(8.5/10)

76. Γ. Χ. Χόντγκσον, "Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου", εκδόσεις Πορτοκάλι, 2007, σελ. 275(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28) Ο Εφιάλτης Παραφυλάει - Ντιν Κουντζ (444)

Πράγματι, από τα καλά του. Σκύλος με ευφυία ανθρώπου ξεφεύγει από εργαστήριο και βρίσκει καταφύγιο στο σπίτι ενός μοναχικού πρώην στρατιωτικού, του γνωρίζει επίσης μοναχική αν και πανέμορφη κοπέλα και ζούνε ευτυχισμένοι, ενώ τους κυνηγάει γεννετικά μεταλλαγμένο τέρας που επίσης δραπέτευσε από τα εργαστήρια, ένας πληρωμένος δολοφόνος και η NSA.

 

Καλό γράψιμο, αλλά τα βιβλία του Koontz είναι τόσο ακίνδυνα και συντηριτικά που δε θα τα έλεγα ακριβώς τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιος

10. Καράβι του Πεπρωμένου (Τόμος 2- Βιβλίο 3ο (Οι έμποροι των θαλασσών)), Robin Hobb (p.476)

11. Firewall, Henning Mankell (p 498)

12. O Μαύρος Πυργος VII, Stephen King (p.875)

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιος

10. Καράβι του Πεπρωμένου (Τόμος 2- Βιβλίο 3ο (Οι έμποροι των θαλασσών)), Robin Hobb (p.476)

11. Firewall, Henning Mankell (p 498)

12. O Μαύρος Πυργος VII, Stephen King (p.875)

 

Πως σας φανηκε τελικά ο Πύργος?

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φανηκε τελικά ο Πύργος?

 

Με πρόλαβες την ώρα που έγραφα τα σχόλια, για πήγαινε στο σχετικό τόπικ να δεις :)

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου. Πρώτη μου επαφή με αυτόν τον κλασικό συγγραφέα. Η ιστορία αρχίζει με δυο άντρες που έκαναν μια εκδρομή για ψάρεμα στην Δυτική Ιρλανδία, κοντά σε ένα χωριουδάκι ονόματι Κράιτεν. Σε μια από τις βόλτες τους, ανακάλυψαν ένα χειρόγραφο, στο οποίο είναι γραμμένη η περίεργη ιστορία ενός μεσήλικα άντρα. Αυτός ο άντρας ζούσε με την αδερφή του και τον αγαπημένο του σκύλο σε ένα σπίτι. Όμως πολλά παράξενα συνέβησαν σ'αυτόν και στο σπίτι, όπως επιθέσεις γουρουνόμορφων τεράτων αλλά και ταξίδια μέσα στον χώρο και τον χρόνο, στο διάστημα... Το βιβλίο είναι ένα μείγμα τρόμου, επιστημονικής φαντασίας και φαντασίας, αλλά νομίζω ταιριάζει περισσότερο στην κατηγορία του τρόμου. Πολύ καλογραμμένο και φυσικά ατμοσφαιρικό, ιδιαίτερα περίεργο, αλλά και λίγο δύσκολο, στις σελίδες όπου περιγράφεται το κοσμικό μελοδραματικό ταξίδι του άντρα μέσα στον χώρο και τον χρόνο. Νομίζω ότι εκεί έχασε λίγο την δύναμή του, αν και μου ψιλό-άρεσαν οι εικόνες που δημιούργησε ο συγγραφέας. Τα σημεία που μου άρεσαν περισσότερο, πάντως, ήταν η εξερεύνηση του άντρα στην Λούμπα, αλλά και οι επιθέσεις των τεράτων στο σπίτι του άντρα. Γενικά ένα πολύ καλογραμμένο και ενδιαφέρον βιβλίο, που μπαίνει στην κατηγορία με τα βιβλία που πρέπει να ξαναδιαβαστούν, αλλά όχι άμεσα. Η ελληνική έκδοση πολύ ωραία, με καλή μετάφραση και επιμέλεια (στα συν ότι το πήρα μόνο 2 ευρώ laugh.gif). Αυτό ήταν και το τελευταίο βιβλίο που διάβασα μέσα στον μήνα Απρίλιο. Ο Μάιος είναι αφιερωμένος στην γενική λογοτεχνία.

 

-Απρίλιος

 

60. Σκοτ Σίγκλερ, "Επιδημία", εκδόσεις Πλατύπους, 2011, σελ. 623(9/10)

61. Γκράχαμ Μάστερτον, "Τραύμα", εκδόσεις Οξύ, 2003, σελ. 174(7/10)

62. Δάφνη Ντι Μοριέ, "Οι μπλε φακοί", εκδόσεις Αιγόκερως, 2000, σελ. 89(8.5/10)

63. Δάφνη Ντι Μοριέ, "Τα πουλιά", εκδόσεις Αιγόκερως, 1992, σελ. 124(8.5/10)

64. Συλλογικό, "Ιστορίες μυστηρίου και τρόμου Νο. 16", εκδόσεις Ωρόρα, 1989, σελ. 232(8/10)

65. Ανώνυμος, "Ο φονικός κουρέας της οδού Φλιτ", εκδόσεις Ηλέκτρα, 2008, σελ. 127(6.5/10)

66. Κλάιβ Μπάρκερ, "Hellraiser", εκδόσεις Οξύ, 1998, σελ. 151(8.5/10)

67. Σίρλεϊ Τζάκσον, "Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ", εκδόσεις Επιλογή, 1993, σελ. 236(9/10)

68. Τζακ Κέτσαμ, "Το κορίτσι της διπλανής πόρτας", εκδόσεις Λογείον, 2011, σελ. 269(9/10)

69. Ντιν Κουντζ, "Το σπέρμα του δαίμονα", εκδόσεις Μπουκουμάνη, 1976, σελ. 173(7/10)

70. Ντέιβιντ Σέλτζερ, "Η προφητεία", εκδόσεις Ζάρβανος, 1977, σελ. 216(8.5/10)

71. Ντιν Κουντζ, "Φωνή απ'το σκοτάδι", εκδόσεις Bell, 1988, σελ. 305(7/10)

72. Ντόρις Λέσινγκ, "Το πέμπτο παιδί", εκδόσεις Καστανιώτη, 1988, σελ. 153(8/10)

73. Τσακ Πόλανικ, "Νανούρισμα", εκδόσεις Οξύ, 2005, σελ. 223(9/10)

74. Στίβεν Κινγκ, "Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα", εκδόσεις Bell, 2012, σελ. 453(8.5/10)

75. Άλμπερτ Σάντσεζ Πινιόλ, "Ψυχρό δέρμα", εκδόσεις Bell, 2005, σελ. 237(8.5/10)

76. Γ. Χ. Χόντγκσον, "Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου", εκδόσεις Πορτοκάλι, 2007, σελ. 275(8/10)

 

 

Εγώ λέω ότι πρέπει να το έχει διαβάσει κι ο Πινιόλ το ''Σπίτι στα σύνορα του κόσμου'' :)

Link to comment
Share on other sites

1) Algernon Blackwood - Γουέντιγκο (σελ 107)

2) Ωρόρα - Ιστορίες Φανταστικής Σάτιρας (σελ 247)

3) Συλλογικό Έργο - Εκείνες οι Άλλες Πραγματικότητες (σελ 218)

4) Henry Kuttner - Το Κάστρο του Σκότους (σελ 197)

5) William Vollmann - Πόρνες για την Γκλόρια (σελ 167)

6) Avery Corman - Η Παλιά μου Γειτονιά (σελ 207)

7) Adolf Hitler - Ο Αγών μου (σελ 900)

8) Philip Dick - Έρευνα στο Σκοτάδι (σελ 354)

9) Fyodor Dostoevsky - Το Υπόγειο (σελ 140)

10) Eric Frank Russell - Σφήκα (σελ 276)

11) Ωρόρα - Ιστορίες από Βελούδο και Ατσάλι (σελ 262)

12) David Gemmell - Ντρας ο Θρύλος (σελ 415)

13) David Gemmell - Ο Βασιλιάς Πέρα από την Πύλη (σελ 367)

14) Βάσω Χρήστου - Λαξευτές της Παλίρροιας (σελ 571)

15) Βάσω Χρήστου - Λαξευμένο Δίχτυ (σελ 535)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό κατάφερα να ολοκληρώσω ένα ακόμη βιβλίο. Ήθελα να διαβάσω και 50, τρομάρα μου. :p

Άντε να δούμε πώς θα πάει από δω και πέρα.

 

1. Κόλπο ΑΕ - Φίλιπ Ντικ (205)

2. Νόβα - Samuel Delany (307)

3. Roadside picnic - Arcady & Boris Strugatsky (145)

4. The Quantum Thief - Hannu Rajaniemi (330)

5. Οι γυναίκες με τα μαύρα - Ed Lee (315)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εσένα είναι ένα κι ένα τα βιβλία - εγώ είμαι που παρασύρομαι και διαβάζω ό,τι νά 'ναι κατά ένα μεγάλο μέρος, για να συμπληρώσω τα 50.

 

1)Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Joe Hill, Bell.

2)Το κατά Πιλάτον ευαγγέλιο, Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ, Περίπλους.

3)Οrphans of the Sky, Robert A. Heinlein.

4)Νεκρό Δέρμα, Αβραάμ Κάουα, Gemma Press.

5)Rage, by Stephen King (as Richard Bachman)

6)Η ωραία της ημέρας, το ημερολόγιο ενός call girl, Introbooks.

7)The Long Walk, Stephen King.

8)Εγώ το Ρομπότ, Ισαάκ Ασίμοφ, Κάκτος.

9)Τα παιδιά του Μαθουσάλα, Ρ.Α.Χάινλαϊν.

10)α)Η όμορφη Μάγκι των ασημένιων νομισμάτων και β)Ο πεντάχρονος Τζέφτη, του Χάρλαν Έλλισον, Παρά Πέντε.

11)Σοφία, Ζωρζ Σαρή, Πατάκης.

12)Ο Αρχιτραγουδιστής, Orson Scott Card, Μέδουσα.

13)Μπιλ, ο ήρωας του γαλαξία, του Harry Harrison, Μέδουσα.

14)Ελευθερία, Τζόναθαν Φράνζεν, Ωκεανίδα.

15)Greek Psycho, Νίκος Βλαντής, Οξύ.

16)Βιβλία εναντίον τσιγάρου, George Orwell, Μεταίχμιο.

17)Μύρτος, Παύλος Μάτεσις, Καστανιώτης.

18)Rendez vous with Rama, Arthur Clarke.

19)Οι ασκητές του πλήθους, Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου, Πατάκης.

20)Έρχονται τα ρομπότ, Ισαάκ Ασίμοφ, Κάκτος.

21)Τα μάτια του ανώτερου κόσμου, Τζακ Βανς, Αίολος.

22)Ιστορίες της σκακιέρας, εκδ. Κριτική.

23)Χόμπιτ, Τζ.Ρ.Ρ.Τόλκιν, Κέδρος.

24)Ποιους θα δαγκώσω άμα λυσσάξω, Παντελής Καλιότσος, Καστανιώτης.

25)Το κάλεσμα του ξίφους, Joe Abercrombie, Anubis.

26)Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας, Ωρόρα Νο 12.

27)Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου, Ωρόρα Νο 16.

28)Roadwork, Stephen King.

29)Ιστορίες με γίγαντες, Ωρόρα Νο 37.

30)Ιστορίες από εφιαλτικούς κόσμους, Ωρόρα Νο 10.

31)Ιστορίες με κατάρες, Ωρόρα Νο 56.

32)Ιστορίες από το εφιαλτικό μέλλον, Ωρόρα Νο 73.

33)Ιστορίες με ταξίδια στο χρόνο/2, Ωρόρα Νο 57.

34)ιστορίες με τρελούς επιστήμονες/2, Ωρόρα Νο 70.

35)La grammatica di Dio, Storie di solitudine e allegria, του Stefano Benni.

36)The Penelopiad, της Margaret Atwood.

37)Ιστορίες με εξωγήινους εισβολείς/2, Ωρόρα Νο 59.

38)Ιστορίες καθημερινής τρέλας, Ωρόρα Νο 74. Γνώμη στο γνωστό τόπικ, βαριέμαι να βάζω λινκ.

Link to comment
Share on other sites

10. Το Μεγάλο Πουθενά, Τζ Ελλρου, εκδ Άγρα, μτφ. Α. Αποστολίδης (10/10, με τόνο), (σελ 599)

11. Δικαιωμα στη Ζωή, Τζ. Κέτσαμ, εκδ Λογείον, μτφ Νίκος Ρούσσος (7/10), (σελ 182)

12. Η Όμορφη Μάγκι των Ασημένιων Νομισμάτων - Ο Πεντάχρονος Τζέφτυ, Χαρλαν Έλλισον, εκδ Παρα Πέντε, πάρα πολύ ωραία και τα 2 διηγήματα! (σελ 95)

13. Νέα Παγκόσμια Ιστορία της Ατιμίας, Ρυς Χιουζ, εκδ Πόλις, μτφ Αχιλλέας Κυριακίδης. Απόλαυση! Μαστ για όλους τους λάτρεις του Μπόρχες! (σελ. 239)

Link to comment
Share on other sites

26.Το Τέρας-Per Wahloo & Maj Sjowall(σελ 221)

 

Είναι το δεύτερο βιβλίο τους που διαβάζω

και μου άφησε τις ίδιες σχεδόν εντυπώσεις με το πρώτο(γνώμη για το πρώτο).

Γενικά, το μικρό τους μέγεθος τα καθιστά πολύ απλά σαν αναγνώσματα,με υποθέσεις που δεν διακλαδώνονται ,αλλά λύνονται αρκετά γρήγορα και εύκολα.

Όπως και να 'χει, εδώ πέρα ακολουθούμε την έρευνα για την δολοφονία ενός αστυνομικού μέσα στο νοσοκομείο όπου νοσηλευόταν.

 

27.Δύο Νύχτες Στο Σαράντι-Μίλτος Πασχαλίδης(σελ 156)

 

Ναι, του γνωστού.

Το βιβλίο το'χω από τον Δεκέμβρη του 10 , αν και μόλις προχθές το διάβασα και είναι κρίμα κιόλας που το άργησα τόσο , διότι ήταν μια χαρά βιβλιαράκι.

Το καλοκαίρι του 10, ο Πασχαλίδης πήγε στο Σαράντι και συνάντησε τον κύριο Νίκο Καλούμενο, πατέρα ενός φίλου του, που του διηγείται κάποιες ιστοριούλες ,τις οποίες ο Πασχαλίδης καταγράφει μες στο βιβλίο του. Το μεγάλο ατού του βιβλίου είναι οι ιστορίες του κυρ Νίκου.Άλλες αστείες, άλλες κάπως πιο σοβαρές, αλλά όλες τους ανθρώπινες και αληθινές :Παράδειγμα ιστορίας: η προσπάθεια του πρωταγωνιστή να δει τον Καζαντζίδη ή η πορεία του στα δεύτερα του Παναθηναικού(ο πρώτος πρώτος αγώνας που έπαιξε ήταν με την ΑΕΚ και επειδή κέρδισαν ο Πασχαλίδης ,σαν Αεκτζής, στεναχωρήθηκε :p),. Στα θετικά συγκαταλέγεται και η αρκετά αστεία αφήγηση από τον Πασχαλίδη.

 

Αφιερωμένο

http://www.youtube.com/watch?v=jgS3JtTsTxI&feature=endscreen

 

Τώρα θα κάνω ένα διάλλειμμα 1-2 βδομάδων από το διάβασμα ,μιας και θέλω λίγο να ξεκουραστώ.

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

1)Αϋπνία - Stephen King(694) (8,5/10)

2)Σάλεμς Λοτ - Stephen King(510) (9.5/10)

3)Νυχτερινή Βάρδια - Stephen King (455) (10/10)

4)Ντεσπερέισον - Stephen King (633) (8/10)

5)Ο γέρος και η θάλασσα - Έρνεστ Χέμινγουεϊ (122) (8/10)

6)Ο τελευταίος των Μοϊκανών - Τζέιμς Φένιμορ Κούπερ (139) (9/10)

7)Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα - Stephen King (459) (9/10)

8)Ο Μαύρος Πύργος:Οι ρημαγμένοι Τόποι - Stephen King (613) (9/10)

9)Ο Μαύρος Πύργος:Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα - Stephen King (813) (10/10)

10)Ο Μαύρος Πύργος:Οι Λύκοι της Κάλα - Stephen King (765) (9/10)

11)Ο Βιασμός - Τζόις Κάρολ Όουτς (187) (9/10)

12)Ο Μαύρος Πύργος:Το τραγούδι της Σουζάνας - Stephen King (441) (9.5/10)

13)Ο Μαύρος Πύργος:Ο Μαύρος Πύργος - Stephen King (875) (9/10)

14)Μίζερι - Stephen King (410) (9.5/10)

15)Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας - Jack Ketchum (269) (10/10)

16)Σάκος με Κόκαλα - Stephen King (604) (9/10)

17)Το Μαύρο Σπίτι - Stephen King - Peter Straub (763) (7/10)

18)Η Ιστορία της Λίσι - Stephen King (600) (7.5/10)

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιος

10. Καράβι του Πεπρωμένου (Τόμος 2- Βιβλίο 3ο (Οι έμποροι των θαλασσών)), Robin Hobb (p.476)

11. Firewall, Henning Mankell (p 498)

12. O Μαύρος Πυργος VII, Stephen King (p.875)

13. Ανάμεσα, Π.Μ. Ζερβός (p.158)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..