Jump to content

50 Βιβλία για το 2012


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1) Darker than you think - Jack Williamson

2) Η νύχτα της λευκής παπαρούνας - Κωνσταντίνος Μίσσιος

3) Έγκλημα στην αρχαία αγορά - Claude Mosse

4) Ο βασιλιάς με τα κίτρινα - Robert Chambers

5-8) To Πηγάδι στο Τέλος του Κόσμου - William Morris

9) Teatro Grottesco - Thomas Ligotti

10) The Conan chronicles vol. 2- Robert E. Howard

11) Οι έμποροι των εθνών -Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

12) Η φρουρά του διαβόλου - G. R. Elford

13) H Πτώση - Joachim Fest: σύντομη καταγραφή των τελευταίων ημερών του Χίτλερ και του Τρίτου Ράϊχ. Πρόκειται για το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η ομώνυμη ταινία. Πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

1)Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Joe Hill, Bell.

2)Το κατά Πιλάτον ευαγγέλιο, Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ, Περίπλους.

3)Οrphans of the Sky, Robert A. Heinlein.

4)Νεκρό Δέρμα, Αβραάμ Κάουα, Gemma Press.

5)Rage, by Stephen King (as Richard Bachman)

6)Η ωραία της ημέρας, το ημερολόγιο ενός call girl, Introbooks.

7)The Long Walk, Stephen King.

8)Εγώ το Ρομπότ, Ισαάκ Ασίμοφ, Κάκτος.

9)Τα παιδιά του Μαθουσάλα, Ρ.Α.Χάινλαϊν.

10)α)Η όμορφη Μάγκι των ασημένιων νομισμάτων και β)Ο πεντάχρονος Τζέφτη, του Χάρλαν Έλλισον, Παρά Πέντε.

11)Σοφία, Ζωρζ Σαρή, Πατάκης.

12)Ο Αρχιτραγουδιστής, Orson Scott Card, Μέδουσα.

13)Μπιλ, ο ήρωας του γαλαξία, του Harry Harrison, Μέδουσα.

14)Ελευθερία, Τζόναθαν Φράνζεν, Ωκεανίδα.

15)Greek Psycho, Νίκος Βλαντής, Οξύ.

16)Βιβλία εναντίον τσιγάρου, George Orwell, Μεταίχμιο.

17)Μύρτος, Παύλος Μάτεσις, Καστανιώτης.

18)Rendez vous with Rama, Arthur Clarke.

19)Οι ασκητές του πλήθους, Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου, Πατάκης.

20)Έρχονται τα ρομπότ, Ισαάκ Ασίμοφ, Κάκτος.

21)Τα μάτια του ανώτερου κόσμου, Τζακ Βανς, Αίολος.

22)Ιστορίες της σκακιέρας, εκδ. Κριτική.

23)Χόμπιτ, Τζ.Ρ.Ρ.Τόλκιν, Κέδρος.

24)Ποιους θα δαγκώσω άμα λυσσάξω, Παντελής Καλιότσος, Καστανιώτης.

25)Το κάλεσμα του ξίφους, Joe Abercrombie, Anubis.

26)Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας, Ωρόρα Νο 12.

27)Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου, Ωρόρα Νο 16.

28)Roadwork, Stephen King.

29)Ιστορίες με γίγαντες, Ωρόρα Νο 37.

30)Ιστορίες από εφιαλτικούς κόσμους, Ωρόρα Νο 10.

31)Ιστορίες με κατάρες, Ωρόρα Νο 56.

32)Ιστορίες από το εφιαλτικό μέλλον, Ωρόρα Νο 73.

33)Ιστορίες με ταξίδια στο χρόνο/2, Ωρόρα Νο 57.

34)ιστορίες με τρελούς επιστήμονες/2, Ωρόρα Νο 70.

35)La grammatica di Dio, Storie di solitudine e allegria, του Stefano Benni.

36)The Penelopiad, της Margaret Atwood.

37)Ιστορίες με εξωγήινους εισβολείς/2, Ωρόρα Νο 59.

38)Ιστορίες καθημερινής τρέλας, Ωρόρα Νο 74.

39)Ιστορίες μελλοντικού ερωτισμού, Ωρόρα Νο 51.

40)Ιστορίες από παράδοξες διαστάσεις, Ωρόρα Νο 50.

Θα το σχολιάσω κι αυτό αναλυτικά στο γνωστό τόπικ μόλις βρω χρόνο on line.

Link to comment
Share on other sites

01- Η τέχνη του να εχεις πάντα δίκιο (Eristische Dialektik: Die Kunst, Recht zu Behalten)

Arthur Schopenhauer

ΠΑΤΑΚΗΣ - 166

 

02- Logicomix

Αποστολος Δοξιαδης, Χρηστος Παπαδημητριου

ΙΚΑΡΟΣ - 352

 

03- Σκοταδι βαθυ, δίχως άστρα (Full Dark, No Stars)

Stephen King

Bell - 464

 

04- Τρυποκαρυδος (Still Life with Woodpecker)

Tom Robbins

ΑΙΟΛΟΣ - 296

 

05- Το κοιμητήριο της Πράγας (Il cimitero di Praga)

Umberto Eco

ΨΥΧΟΓΙΟΣ - 584

 

06- Ο λοχαγός Αλατριστε (El capitán Alatriste)

Arturo Pérez-Reverte

ΠΑΤΑΚΗΣ - 260

 

07- Η κοιλάδα των αλόγων (The Valley of Horses)

Jean M. Auel

Bell - 656

 

08- Παιχνίδι του Στέμματος (A Game Of Thrones)

Geroge R.R. Martin

Anubis - 936

 

09- Το φονικό καλοκαίρι (L'Été meurtrier)

Sébastien Japrisot

ΚΕΔΡΟΣ - 448

 

10- Ο πολέμαρχος του Άρη (The Warlord of Mars)

Edgar Rice Burroughs

Λυχναρι - 160

 

11- Ο εγκέφαλος του Άρη (The Master Mind of Mars)

Edgar Rice Burroughs

Λυχναρι - 160

 

12- Οι σκακιστές του Άρη (The Chessmen of Mars)

Edgar Rice Burroughs

Λυχναρι - 160

 

13- Οι ξιφομάχοι του Άρη (Swords of Mars)

Edgar Rice Burroughs

Λυχναρι - 176

 

14- Ένας πολεμιστής απο τον Άρη (A Fighting Man of Mars)

Edgar Rice Burroughs

Λυχναρι - 176

 

15- Χαμένοι στην Αφροδίτη (Lost on Venus)

Edgar Rice Burroughs

Λυχναρι - 160

 

16- Απαγωγή στην Αφροδίτη (Carson of Venus)

Edgar Rice Burroughs

Λυχναρι - 160

 

17- Μοιραία γυναίκα (The Eye of the Beholder)

Marc Behm

ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ - 280

 

18- Παγίδα για τη Σταχτοπούτα (Piège pour Cendrillon)

Sébastien Japrisot

ΚΕΔΡΟΣ - 213

Link to comment
Share on other sites

1. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ CORNWELL BERNARD (ψυχογιος) σελ 496 (8/10)

2. ο χλωμος καβαλάρης CORNWELL BERNARD (ψυχογιος) σελ 530 (9/10)

3. οι αρχοντες του βορρα CORNWELL BERNARD (ψυχογιος) σελ464(8.5/10)

4. το τραγουδι του ξιφους CORNWELL BERNARD (ψυχογιος) σελ 464(9.5/10)

5. ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ - kay (anubis) σελ. 432(7/10)

6. η περιπλανωμενη φλογα- kay (anubis) σελ. 384(7/10)

7. ο πιο σκοτεινος δρομος - kay (anubis) σελ. 536 (7.5/10)

8. tigana (1ος τομος) - kay (anubis) σελ 442 (8/10)

9. tigana (2ος Τομος) - Kay (Anubis) σελ 314 (10/10)

10. 9 πριγκιπες στο αμπερ - ζελαζνυ (Parsec) σελ. 246 (9,5/10)

11. o χορος των δρακων - τομος β- μαρτιν (anubis) σελ 650 (9,5/10)

12. το ονομα του ανεμου - p. rothfuss (anubis) σελ. 855 (10/10) απλα καταπληκτικο και το προτεινω σε ολους. μακαρτι να μην αργησει το 2ο βιβλιο στη μεταφραση

Link to comment
Share on other sites

Μικρά συζυγικά εγκλήματα. Το μοναδικό βιβλίο του Σμιτ που έχω στη βιβλιοθήκη μου, το βρήκα αρκετά φτηνά σε παλαιοβιβλιοπωλείο μιας και στα κανονικά βιβλιοπωλεία τα βιβλία του τα βρίσκω λίγο ακριβά για το μέγεθός τους. Τίποτα το συγκλονιστικό, πρόκειται για ένα θεατρικό έργο και όχι μυθιστόρημα, όπου ο άντρας έχει αμνησία και η γυναίκα σκιαγραφεί το φανταστικό πορτραίτο του άντρα της. Ποιος όμως από τους δυο λέει όντως την αλήθεια; Ή λένε και οι δυο μικρά ψεματάκια; Υπάρχουν κάποιες εκπληξούλες κλπ κλπ, αλλά το βιβλιαράκι αυτό δεν είναι και το είδος των βιβλίων που συνήθως διαβάζω, αλλά και να ήταν, σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο στο είδος του. Πάντως υπήρξαν φορές που χαμογέλασα με το χιούμορ και γενικά η ώρα πέρασε γρήγορα, ξεκούραστα και αρκετά ευχάριστα.

Θα φτύσω στους τάφους σας. Έχω εφτά βιβλία του Μπορίς Βιάν στην βιβλιοθήκη μου, αποφάσισα ν'αρχίσω μ'αυτό, μιας και είναι το πιο πολυσυζητημένο και κακόφημο βιβλίο του Βιάν, αλλά και για να το "ξεφορτωθώ" μια ώρα αρχύτερα. Ένας λευκός που νιώθει μαύρος (κάτι τέτοιο τέλος πάντων) εκδικείται το λιντσάρισμα του αδελφού του από λευκούς (επειδή είχε κατηγορηθεί για βιασμό), βιάζοντας και σκοτώνοντας μικρές λευκές αμερικανιδούλες. Περισσότερο μου φάνηκε για σενάριο τσόντας σε πολλά σημεία - καλά, τόσο εύκολα άνοιγαν τα πόδια τους σε ξένους τα 15χρονα κορίτσια την δεκαετία του '40 στις ΗΠΑ; Ή απλώς έτσι ήθελε να μας παρουσιάσει την ιστορία του ο Βιάν -, παρά σαν μυθιστόρημα με σοβαρή πλοκή. Εκτός αυτού, καμία απολύτως εκβάθυνση στον ψυχισμό του κεντρικού χαρακτήρα, ο οποίος θα έκανε καλή δουλειά σαν στόχος σε αγώνες σκοποβολής με πυροβόλα όπλα - τόσο πολύ τον αντιπάθησα. Αντιρατσιστικό βιβλίο, λένε, αλλά δεν θα το έλεγα και τόσο, άλλωστε ο Βιάν δεν δικαιολόγησε τις πράξεις του αντιήρωά του. Το στιλ γραφής κάπως παλπ, αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο με το παλπ του Ρέιμοντ Τσάντλερ ή άλλων γνωστών παλπ συγγραφέων εκείνης της εποχής. Αν δεν γινόταν η όλη γνωστή φασαρία γύρω από το βιβλίο, θα παρέμενε παντελώς άγνωστο. Για την ποιότητά του αυτή καθαυτή, σίγουρα δεν θα γινόταν και πολύ γνωστό. Επίσης, μια σκηνή προς το τέλος του βιβλίου, μου φάνηκε αρκετά αηδιαστική και αχρείαστη. Πάντως ήξερα τι με περίμενε, όπως ξέρω τι με περιμένει στα άλλα βιβλία του Βιάν, οπότε δεν τον βάζω στην μαύρη λίστα. Άλλωστε όλα κι όλα 15 ευρώ έδωσα και για τα 7 βιβλία του, οπότε μικρή η ζημιά αν δεν μου βγει ο συγγραφέας.

 

-Μάιος

 

77. Ε. Ε. Σμιτ, "Μικρά συζυγικά εγκλήματα", εκδόσεις Opera, 2004, σελ. 135(7/10)

78. Μπορίς Βιάν, "Θα φτύσω στους τάφους σας", εκδόσεις Γράμματα, 1990, σελ. 138(5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1)Αϋπνία - Stephen King(694) (8,5/10)

2)Σάλεμς Λοτ - Stephen King(510) (9.5/10)

3)Νυχτερινή Βάρδια - Stephen King (455) (10/10)

4)Ντεσπερέισον - Stephen King (633) (8/10)

5)Ο γέρος και η θάλασσα - Έρνεστ Χέμινγουεϊ (122) (8/10)

6)Ο τελευταίος των Μοϊκανών - Τζέιμς Φένιμορ Κούπερ (139) (9/10)

7)Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα - Stephen King (459) (9/10)

8)Ο Μαύρος Πύργος:Οι ρημαγμένοι Τόποι - Stephen King (613) (9/10)

9)Ο Μαύρος Πύργος:Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα - Stephen King (813) (10/10)

10)Ο Μαύρος Πύργος:Οι Λύκοι της Κάλα - Stephen King (765) (9/10)

11)Ο Βιασμός - Τζόις Κάρολ Όουτς (187) (9/10)

12)Ο Μαύρος Πύργος:Το τραγούδι της Σουζάνας - Stephen King (441) (9.5/10)

13)Ο Μαύρος Πύργος:Ο Μαύρος Πύργος - Stephen King (875) (9/10)

14)Μίζερι - Stephen King (410) (9.5/10)

15)Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας - Jack Ketchum (269) (10/10)

16)Σάκος με Κόκαλα - Stephen King (604) (9/10)

17)Το Μαύρο Σπίτι - Stephen King - Peter Straub (763) (7/10)

18)Η Ιστορία της Λίσι - Stephen King (600) (7.5/10)

19)Το πηγάδι και το εκκρεμές - Edgar Alan Poe (127) (8.5/10)

Link to comment
Share on other sites

Φήμη. Πρώτη επαφή με τον γνωστό (και αρκετά νέο σε ηλικία) Γερμανό συγγραφέα Ντάνιελ Κέλμαν. Με άφησε πολύ ευχαριστημένο, νιώθω ότι διάβασα κάτι το διαφορετικό, κάτι το πολύ καλό αλλά όχι εξαιρετικό, σίγουρα κάτι το πολύ ενδιαφέρον. Δεν είναι μυθιστόρημα με αρχή, μέση και τέλος, αλλά ούτε συλλογή διηγημάτων, είναι εννιά επεισόδια που αφορούν πολλούς χαρακτήρες, που ο ένας συναντά τον άλλο, η μια πράξη τους ενός στην μια ιστορία, μπορεί να επηρεάζει τον άλλο σε άλλη ιστορία. Και δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες αληθινοί, μερικοί είναι πραγματικοί και άλλοι είναι φανταστικοί, δημιούργημα ενός συγγραφέα, του Λέο Ρίχτερ, βασικού ήρωα του βιβλίου, που εμφανίζεται σε τέσσερις από τις εννιά ιστορίες, και μπορώ να υποθέσω ότι είναι και το alter ego του Κέλμαν. Μεταμοντέρνο βιβλίο που μου θύμισε λίγο Πολ Όστερ και Μπάρθελμ. Καλό αυτό. Το βιβλίο θίγει τις νέες τεχνολογίες και πως μας επηρεάζουν, θίγει την φήμη, τι είναι πραγματικό και τι φανταστικό κλπ κλπ. Όσον αφορά την γραφή; Εξαιρετική. Με χιούμορ και ειρωνεία. Και όχι μονότονη, δηλαδή η ίδια σε κάθε ιστορία, αλλά άλλαζε από ιστορία σε ιστορία (ή σχεδόν). Ειδικά στην ιστορία με ήρωα έναν μπλόγκερ που ξημεροβραδιάζεται στα φόρουμ, η γραφή είναι σε αργκό που χρησιμοποιεί ένας καμένος με τα φόρουμ, και πραγματικά τα "έσπαγε". Αγαπημένη ιστορία, αν και όλες μου άρεσαν πολύ, είναι σίγουρα η Ασία, με μια συγγραφέα, που πήγε αντί του Λέο Ρίχτερ σε μια διάλεξη σε κάποια Ασιατική χώρα, και... χάθηκε! Σε κάποια στιγμή αγχώθηκα. Ωραίο μεταμοντέρνο βιβλίο, καθόλου δύσκολο ή δυσνόητο, όπως συνήθως είναι τα μεταμοντέρνα βιβλία, σίγουρα πάντως αξίζει να ξαναδιαβαστεί, μπορεί στην δεύτερη ανάγνωση να δούμε περισσότερα πράγματα. Μπορείτε να το βρείτε με 2,50 ευρώ στην Πρωτοπορία, εγώ το πήρα με 3 ευρώ από το παζάρι του Καστανιώτη. Πραγματικά αξίζει (χωρίς να είναι αριστούργημα φυσικά), και το κόστος είναι αρκετά χαμηλό. Εννοείται πως θα αγοράσω τα άλλα δυο βιβλία του που κυκλοφορούν στα ελληνικά (το Εγώ και ο Καμίνσκι είναι και σε πολύ καλή προσφορά μάλιστα!).

 

-Μάιος

 

77. Ε. Ε. Σμιτ, "Μικρά συζυγικά εγκλήματα", εκδόσεις Opera, 2004, σελ. 135(7/10)

78. Μπορίς Βιάν, "Θα φτύσω στους τάφους σας", εκδόσεις Γράμματα, 1990, σελ. 138(5/10)

79. Ντάνιελ Κέλμαν, "Φήμη", εκδόσεις Καστανιώτη, 2009, σελ. 162(9/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φεγγάρι κατέβηκε χαμηλά. Έχω πάρα πολλά βιβλία του Τζον Στάινμπεκ στην βιβλιοθήκη μου, και με χαμηλό κόστος μάλιστα, αλλά το Φεγγάρι είναι μόλις το πρώτο δικό του που διαβάζω. Και ήταν πολύ καλό, μου άρεσε. Απ'όσο βλέπω σε διάφορα σχόλια, το βιβλίο γράφηκε από τον Στάινμπεκ σαν προπαγάνδα, για να ενισχυθεί το κουράγιο των κατακτημένων λαών έναντι των Γερμανών. Όπως και να 'χει, η ιστορία από μόνη της είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Η ιστορία είναι απλή, οι επιτιθέμενοι (θεωρούμε ότι είναι οι Γερμανοί), κατακτούν μια μικρή πόλη. Οι κάτοικοι της πόλης είναι ειρηνικοί, δεν έχουν γνωρίσει τον πόλεμο, αλλά παράλληλα θέλουν να είναι και ελεύθεροι, σίγουρα όχι κατακτημένοι ή καταπιεσμένοι. Και βλέπουμε πως σταδιακά αλλάζουν στάση απέναντι στους κατακτητές. Μου άρεσε πάρα πολύ η όλη ατμόσφαιρα, η εξιστόρηση και η εξέλιξη της ιστορίας, όπως και η σκιαγράφηση των (πολλών) χαρακτήρων. Οι Γερμανοί στο μικρό αυτό βιβλίο δεν παρουσιάζονται ως αδίστακτοι, κακούργοι και τέρατα, απλά στρατιώτες είναι και αυτοί, που θέλουν κάποια στιγμή να γυρίσουν σπίτι. Η γραφή φυσικά πολύ καλή και με λεπτή ειρωνεία. Το βιβλίο διαβάζεται απνευστί, σε κανένα σημείο δεν καταντά βαρετό. Προτείνεται.

 

-Μάιος

 

77. Ε. Ε. Σμιτ, "Μικρά συζυγικά εγκλήματα", εκδόσεις Opera, 2004, σελ. 135(7/10)

78. Μπορίς Βιάν, "Θα φτύσω στους τάφους σας", εκδόσεις Γράμματα, 1990, σελ. 138(5/10)

79. Ντάνιελ Κέλμαν, "Φήμη", εκδόσεις Καστανιώτη, 2009, σελ. 162(9/10)

80. Τζον Στάινμπεκ, "Το φεγγάρι κατέβηκε χαμηλά", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1987, σελ. 135(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Algernon Blackwood - Γουέντιγκο (σελ 107)

2) Ωρόρα - Ιστορίες Φανταστικής Σάτιρας (σελ 247)

3) Συλλογικό Έργο - Εκείνες οι Άλλες Πραγματικότητες (σελ 218)

4) Henry Kuttner - Το Κάστρο του Σκότους (σελ 197)

5) William Vollmann - Πόρνες για την Γκλόρια (σελ 167)

6) Avery Corman - Η Παλιά μου Γειτονιά (σελ 207)

7) Adolf Hitler - Ο Αγών μου (σελ 900)

8) Philip Dick - Έρευνα στο Σκοτάδι (σελ 354)

9) Fyodor Dostoevsky - Το Υπόγειο (σελ 140)

10) Eric Frank Russell - Σφήκα (σελ 276)

11) Ωρόρα - Ιστορίες από Βελούδο και Ατσάλι (σελ 262)

12) David Gemmell - Ντρας ο Θρύλος (σελ 415)

13) David Gemmell - Ο Βασιλιάς Πέρα από την Πύλη (σελ 367)

14) Βάσω Χρήστου - Λαξευτές της Παλίρροιας (σελ 571)

15) Βάσω Χρήστου - Λαξευμένο Δίχτυ (σελ 535)

16) Βάσω Χρήστου - Ο Λαξευτής των Στοιχείων (σελ 600)

Link to comment
Share on other sites

30) Φάμπιαν - P. James (356)

Απέξω μέγεθος King, από μέσα μέγεθος βιπερ. Συμπαθητικότατο και αρκετά "κινηματογραφικό" μεταφυσικό θρίλερ, πέρασα καλά μαζί του.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Οι απόφοιτοι. Ένα βιβλίο που αφορά γέρους, γραμμένο από έναν νέο σε ηλικία συγγραφέα (τότε που το έγραψε ήταν νέος, τώρα είναι και αυτός ραμολί). Και είναι ίσως από τα πιο αστεία βιβλία που έχω διαβάσει, όσο να'ναι τα γερόντια με τις διάφορες παραξενιές τους και με τις συζητήσεις τους, καμιά φορά, προκαλούν γέλιο. Ειδικά όταν τσακώνεται ο ηλικιωμένος άντρας με την ηλικιωμένη γυναίκα του. Καταπληκτικοί διάλογοι. Οι συμπαθητικοί γέροντες που πρωταγωνιστούν στο βιβλίο, είναι απόφοιτοι ενός σχολείου το οποίο έχει τεράστια ιστορία και σίγουρα είναι υπερήφανοι που φοίτησαν σ'αυτό. Στην ιστορία μας, είναι σε εξέλιξη η εκλογή ενός νέου προέδρου του συλλόγου αποφοίτων και βλέπουμε τις ζωές μερικών γέρων που αναπολούν τα σχολικά τους χρόνια, όπως και πως τα περνάνε καθημερινά, αλλά βλέπουμε επίσης και τον γάμο μεταξύ του υποψήφιου νέου προέδρου (που όμως θα βρει ισχυρή αντίσταση από έναν γέρο που του το κρατάει μανιάτικο για τα καψόνια που υπέστη στο σχολείο...) και της γυναίκας του, που έχει κρατήσει πάρα πολλά χρόνια, παρά το γεγονός ότι τσακώνονται σχεδόν καθημερινά, ειδικά για το θέμα του άσωτου υιού, που ούτε να τον βλέπει δεν θέλει ο πατέρας του, αλλά και για μια γάτα την οποία μισεί η γριά γυναίκα (και για κάτι λαχανικά, μεταξύ άλλων). Σε μερικές στιγμές υπάρχει και αρκετά μαύρο χιούμορ και μια κάποια κακία. Εννοείται πως οι χαρακτήρες είναι εξαιρετικοί, αν γινόταν ταινία, τον ρόλο του υποψηφίου νέου προέδρου θα τον είχε καπαρωμένο ο Γουόλτερ Ματάου (και μόνο που το σκέφτομαι, ξεκαρδίζομαι). Η όλη ατμόσφαιρα εξαιρετική. Και η γραφή φυσικά καταπληκτική. Το προτείνω το βιβλίο σαν κάτι ανάλαφρο, διαβάζεται πάρα πολύ γρήγορα και ευχάριστα.

 

-Μάιος

 

77. Ε. Ε. Σμιτ, "Μικρά συζυγικά εγκλήματα", εκδόσεις Opera, 2004, σελ. 135(7/10)

78. Μπορίς Βιάν, "Θα φτύσω στους τάφους σας", εκδόσεις Γράμματα, 1990, σελ. 138(5/10)

79. Ντάνιελ Κέλμαν, "Φήμη", εκδόσεις Καστανιώτη, 2009, σελ. 162(9/10)

80. Τζον Στάινμπεκ, "Το φεγγάρι κατέβηκε χαμηλά", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1987, σελ. 135(8.5/10)

81. Γουίλιαμ Τρέβορ, "Οι απόφοιτοι", εκδόσεις Γράμματα, 1982, σελ. 190(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Το Γερακι της Μαλτας - Ντασιελ Χαμετ (254)

2) Η Μακρια Πορεια - Στιβεν Κινγκ (ως Ριτσαρντ Μπακμαν) (367)

3) Ο Ξενος - Αλμπερ Καμυ (123)

4) Το Τραγουδι της Θεας Καλι - Νταν Σιμονς (268)

5) Ρεκβιεμ - Γκραχαμ Τζοϋς (272)

6) Ο Αναρχικος των Δυο Κοσμων - Ουρσουλα ΛεΓκεν (466)

7) Ο Τελευταιος Παγκοσμιος Πολεμος και η Μεγαλη Λαμψη - Νορμαν Σπινραντ (142)

8) Ιος - Σκοτ Σιγκλερ (478)

9) Νευρομαντης - Ουιλλιαμ Γκιμπσον (290)

 

 

Με παιδεψε.Πολυ.Καποια σημεια μου φανηκαν χαοτικα και ψιλοχανομουν,κατι το οποιο θα πρεπει να αποδωσω -μαλλον- στο οτι δεν ειμαι εξοικειωμενος με την ορολογια και τον cyberpunk χωρο γενικοτερα.Τουλαχιστον στο πρωτο μισο του βιβλιου.Μετα,καπως εστρωσαν τα πραγματα,ενω το τελευταιο κομματι του μου αρεσε αρκετα.Νομιζω,για τον ιδιο λογο,δεν μπορεσα να ταυτιστω ιδιαιτερα με τους ηρωες.Σιγουρα ειναι ενα ιδιαιτερο βιβλιο(ή γενικα ιδιαιτερο ειδος).Εχω και το Κομης Μηδεν,αλλα μαλλον θα αργησω να το διαβασω.:huh:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και το Κομης Μηδεν,αλλα μαλλον θα αργησω να το διαβασω.:huh:

Και καλά θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέδρο Πάραμο. Είναι μόλις το πρώτο βιβλίο που διαβάζω και ανήκει στην κατηγορία του μαγικού ρεαλισμού (μεταξύ άλλων κατηγοριών βέβαια). Απ'όσα κατάλαβα η όλη ιστορία τοποθετείται κατά την μεξικανική επανάσταση. Ο Χουάν Πρεσιάδο, μετά τον θάνατο της μητέρας του και έπειτα από δική της παράκληση, επισκέπτεται την πόλη Κομάλα, για να συναντήσει τον πατέρα του, τον Πέδρο Πάραμο, έναν πλούσιο γαιοκτήμονα, που είναι κυρίαρχος της πόλης και των ανθρώπων της. Ο Πέδρο Πάραμο όμως είναι νεκρός, όπως και όλοι οι κάτοικοι της πόλης, η οποία είναι αρκετό καιρό εγκαταλελειμμένη. Ο Χουάν συνομιλεί με τα φαντάσματα των ανθρώπων που έζησαν στην μικρή πόλη και μέσω αυτών που ακούει απ'όλους τους νεκρούς, μαθαίνουμε την ιστορία της πόλης και των Πάραμο (Λούκας, Πέδρο και Μιχέλ). Αυτά σε γενικές γραμμές, μέσα στο μικρό αυτό βιβλίο συμβαίνουν πολλά πράγματα που βαριέμαι να τα μεταφέρω εδώ. Μου άρεσε πολύ η όλη (κάπως) σκοτεινή ατμόσφαιρα και το γκροτέσκο που καλύπτει όλο το βιβλίο. Και μου άρεσε η αφήγηση της ιστορίας. Δεν αφηγείται σε πρώτο πρόσωπο μόνο ο Χουάν, αλλά πολλοί από τους νεκρούς αφηγούνται δικά τους επεισόδια της όλης ιστορίας. Και οι αφηγήσεις αυτές είναι δίχως χρονολογική τάξη. Αλλά δεν με μπέρδεψε καθόλου. Φυσικά η γραφή είναι εξαιρετική, δεν χρειάζεται να το αναφέρω αυτό. Γενικά περίεργο βιβλίο και σίγουρα θα είναι μέσα στις πιο ξεχωριστές στιγμές του 2012 (μαζί με το Ψυχρό Δέρμα και άλλα δυο τρία μέχρι στιγμής). Και πιστεύω ότι είναι από τα βιβλία που χρειάζονται και δεύτερη ανάγνωση.

 

-Μάιος

 

77. Ε. Ε. Σμιτ, "Μικρά συζυγικά εγκλήματα", εκδόσεις Opera, 2004, σελ. 135(7/10)

78. Μπορίς Βιάν, "Θα φτύσω στους τάφους σας", εκδόσεις Γράμματα, 1990, σελ. 138(5/10)

79. Ντάνιελ Κέλμαν, "Φήμη", εκδόσεις Καστανιώτη, 2009, σελ. 162(9/10)

80. Τζον Στάινμπεκ, "Το φεγγάρι κατέβηκε χαμηλά", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1987, σελ. 135(8.5/10)

81. Γουίλιαμ Τρέβορ, "Οι απόφοιτοι", εκδόσεις Γράμματα, 1982, σελ. 190(8.5/10)

82. Χουάν Ρούλφο, "Πέδρο Πάραμο", εκδόσεις Πατάκη, 1996, σελ. 141(9/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το Υπέροχο Σάβανο της Εξουσίας, Αλέξης Τότσκας (282)

2. Η Ιστορία της ΑΕΚ, Πανος Μακρίδης (75)

3. Travels in Northern Greece, William Martin Leake (527)

4. To outlive eternity and other stories, Poul Anderson (708)

5. War Maid's Choice, David Weber (496)

6. Man-Kzin Wars XIII, Larry Niven (288)

7. 1636 The Kremlin games, Eric Flint & George Huff (400)

8. Ο κόσμος στα μέτρα του, Χ Χωμενίδης (414)

9. Ρούμελη, Patrick Leigh Fermor (406)

10. Το Εβενινο λαούτο, Παναγιώτης Αγαπητός (582)

11. The Chosen, S.M. Stirling & David Drake (480)

Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτάρης. Όπως είναι γενικά γνωστό, η ταινία βασίζεται στο συγκεκριμένο βιβλίο. Την ταινία δεν την έχω δει ακόμα, αν και την έχω σε DVD, γιατί ήθελα πρώτα να διαβάσω το βιβλίο και μετά να δω την ταινία. Η ιστορία είναι πολύ γνωστή, ένας νέος, ο Μπέντζαμιν Μπράντοκ, που μόλις πήρε το δίπλωμα του αλλά δεν ξέρει τι να κάνει στη ζωή του, τα έχει κάπως μπερδεμένα μέσα στο μυαλό του, μπλέκεται σε μια σχέση με μια μεγαλύτερη από αυτόν γυναίκα, που όχι μόνο είναι παντρεμένη με κάποιον, αλλά παντρεμένη με τον καλύτερο φίλο και συνεργάτη του πατέρα του. Φυσικά το μπέρδεμα δεν τελειώνει εκεί, αφού ο Μπέντζαμιν είναι ερωτευμένος με την Ελέιν, κόρη της κυρίας και του κυρίου Ρόμπινσον. Η κυρία Ρόμπινσον ήταν απλά μια κακή στιγμή. Και ο Μπέντζαμιν θέλει να παντρευτεί την Ελέιν και τελικά θα το σκάσει μαζί της στο τέλος, πριν η Ελέιν παντρευτεί έναν άλλο άντρα. Αυτό που μου άρεσε στο βιβλίο και με έκανε να το τελειώσω δίχως να το καταλάβω, είναι οι πολλοί διάλογοι. Εκεί βασιζόταν ουσιαστικά όλο το βιβλίο. Οι περιγραφές δεν ήταν πολλές, απλά απαραίτητες, οι περισσότερες σκηνές είχαν μόνο διαλόγους και ελάχιστες περιγραφές. Οι διάλογοι ήταν πολύ καλοί, φυσικοί, μέσα στην ειρωνεία και "κοφτεροί" καμιά φορά. Η όλη ατμόσφαιρα πολύ ωραία. Η εξέλιξη της ιστορίας λίγο αναμενόμενη. Κλασικό ανάγνωσμα και ας μην είναι σαν λογοτεχνικό έργο κάποιο αριστούργημα. Διαβάζεται πολύ γρήγορα και εύκολα και η ώρα περνάει σίγουρα πολύ ευχάριστα. Η έκδοση που έχω είναι ένα βιπεράκι του 1970, με κόστος περίπου ένα ευρώ! Όσο έκανε και η ταινία. Δυο ευρώ για δυο κλασικά έργα, δηλαδή. Περιττό να πω ότι όσο έγραφα το σχόλιο αυτό, άκουγα παράλληλα και το τραγούδι Mrs. Robinson laugh.gif.

 

-Μάιος

 

77. Ε. Ε. Σμιτ, "Μικρά συζυγικά εγκλήματα", εκδόσεις Opera, 2004, σελ. 135(7/10)

78. Μπορίς Βιάν, "Θα φτύσω στους τάφους σας", εκδόσεις Γράμματα, 1990, σελ. 138(5/10)

79. Ντάνιελ Κέλμαν, "Φήμη", εκδόσεις Καστανιώτη, 2009, σελ. 162(9/10)

80. Τζον Στάινμπεκ, "Το φεγγάρι κατέβηκε χαμηλά", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1987, σελ. 135(8.5/10)

81. Γουίλιαμ Τρέβορ, "Οι απόφοιτοι", εκδόσεις Γράμματα, 1982, σελ. 190(8.5/10)

82. Χουάν Ρούλφο, "Πέδρο Πάραμο", εκδόσεις Πατάκη, 1996, σελ. 141(9/10)

83. Τσαρλς Γουέμπ, "Ο πρωτάρης", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1970, σελ. 193(7/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάιος

14. Βουβές Κραυγές, Ann Cleeves (p.461)

 

Καλογραμμένο αστυνομικό με πρωταγωνίστρια την ντετέκτιβ της αστυνομίας Βέρα Στάνχοουπ που χωρίς να είναι κάτι φοβερό, διαβάζεται ευχάριστα. Η Βέρα έχει όλα τα "αντρικά" χαρακτηριστικά που έχουν συνήθως οι ντέτεκτιβ στη βόρεια ευρώπη, είναι πενηντάρα, αλκοολική, πικρόχολη, δεν προσέχει καθόλου την υγεία και την εμφάνισή της (συνήθως δεν προλαβαίνει να κάνει ντους ή να αλλάξει ρούχα), δεν έχει φίλους και ζει μόνη. Βοηθός της είναι ένας νεαρός, όμορφος οικογενειάρχης, με γυναίκα και παιδιά, που η Βέρα τον τραβολογάει τις πιο ακατάλληλες ώρες, του βάζει άδικα της φωνές όποτε της καπνίσει που όμως τη θαυμάζει απεριόριστα (αν και δεν την αντέχει μερικές φορές). Μόνο γι΄αυτή την αντιστροφή των χαρακτήρων, η σειρά που μέχρι τώρα αποτελείται από 5 βιβλία από τα οποία, τα 2 έχουν μεταφραστεί ήδη από τον Κλειδάριθμο και άλλα δύο θα κυκλοφορήσουν σύντομα στα ελληνικά δείχνει ενδιαφέρουσα. Έχει κυκλοφορήσει και η τηλεοπτική σειρά.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

1)Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Joe Hill, Bell.

2)Το κατά Πιλάτον ευαγγέλιο, Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ, Περίπλους.

3)Οrphans of the Sky, Robert A. Heinlein.

4)Νεκρό Δέρμα, Αβραάμ Κάουα, Gemma Press.

5)Rage, by Stephen King (as Richard Bachman)

6)Η ωραία της ημέρας, το ημερολόγιο ενός call girl, Introbooks.

7)The Long Walk, Stephen King.

8)Εγώ το Ρομπότ, Ισαάκ Ασίμοφ, Κάκτος.

9)Τα παιδιά του Μαθουσάλα, Ρ.Α.Χάινλαϊν.

10)α)Η όμορφη Μάγκι των ασημένιων νομισμάτων και β)Ο πεντάχρονος Τζέφτη, του Χάρλαν Έλλισον, Παρά Πέντε.

11)Σοφία, Ζωρζ Σαρή, Πατάκης.

12)Ο Αρχιτραγουδιστής, Orson Scott Card, Μέδουσα.

13)Μπιλ, ο ήρωας του γαλαξία, του Harry Harrison, Μέδουσα.

14)Ελευθερία, Τζόναθαν Φράνζεν, Ωκεανίδα.

15)Greek Psycho, Νίκος Βλαντής, Οξύ.

16)Βιβλία εναντίον τσιγάρου, George Orwell, Μεταίχμιο.

17)Μύρτος, Παύλος Μάτεσις, Καστανιώτης.

18)Rendez vous with Rama, Arthur Clarke.

19)Οι ασκητές του πλήθους, Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου, Πατάκης.

20)Έρχονται τα ρομπότ, Ισαάκ Ασίμοφ, Κάκτος.

21)Τα μάτια του ανώτερου κόσμου, Τζακ Βανς, Αίολος.

22)Ιστορίες της σκακιέρας, εκδ. Κριτική.

23)Χόμπιτ, Τζ.Ρ.Ρ.Τόλκιν, Κέδρος.

24)Ποιους θα δαγκώσω άμα λυσσάξω, Παντελής Καλιότσος, Καστανιώτης.

25)Το κάλεσμα του ξίφους, Joe Abercrombie, Anubis.

26)Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας, Ωρόρα Νο 12.

27)Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου, Ωρόρα Νο 16.

28)Roadwork, Stephen King.

29)Ιστορίες με γίγαντες, Ωρόρα Νο 37.

30)Ιστορίες από εφιαλτικούς κόσμους, Ωρόρα Νο 10.

31)Ιστορίες με κατάρες, Ωρόρα Νο 56.

32)Ιστορίες από το εφιαλτικό μέλλον, Ωρόρα Νο 73.

33)Ιστορίες με ταξίδια στο χρόνο/2, Ωρόρα Νο 57.

34)ιστορίες με τρελούς επιστήμονες/2, Ωρόρα Νο 70.

35)La grammatica di Dio, Storie di solitudine e allegria, του Stefano Benni.

36)The Penelopiad, της Margaret Atwood.

37)Ιστορίες με εξωγήινους εισβολείς/2, Ωρόρα Νο 59.

38)Ιστορίες καθημερινής τρέλας, Ωρόρα Νο 74.

39)Ιστορίες μελλοντικού ερωτισμού, Ωρόρα Νο 51.

40)Ιστορίες από παράδοξες διαστάσεις, Ωρόρα Νο 50.

41)TΙγκάνα, Guy Gavriel Kay, Anubis(2 τόμοι). Αρκετά καλό έως πολύ καλό και μου θυμίζει πολύ τους Λαξευτές της Βάσως. Πολύ πιο ευκολοδιάβαστο και απλό από ό,τι περίμενα. Αρκετοί χαρακτήρες από ευδιάκριτοι ως ενδιαφέροντες, μπόλικες ερωτικές σκηνές χωρίς λόγο ύπαρξης, κάμποσες εντυπωσιακές ιδέες και σχετικά καλά φτιαγμένη υπόθεση. Το περίμενα καλύτερο ή μάλλον πιο δύσκολο/βαθύ/περίπλοκο, αλλά σίγουρα αξίζει και το προτείνω.

 

(οι 2 τόμοι μήπως πιάνονται σαν 2 βιβλία; )

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Απλώς είναι ένα βιβλίο χωρισμένο σε δυο τόμους, καθαρά για πρακτικούς (και οικονομικούς laugh.gif) λόγους. Άλλωστε εγώ έχω το Τιγκάνα, εκδόσεις Anubis, σε έναν τόμο pocket size.

Link to comment
Share on other sites

41)TΙγκάνα, Guy Gavriel Kay, Anubis(2 τόμοι). Αρκετά καλό έως πολύ καλό και μου θυμίζει πολύ τους Λαξευτές της Βάσως. Πολύ πιο ευκολοδιάβαστο και απλό από ό,τι περίμενα. Αρκετοί χαρακτήρες από ευδιάκριτοι ως ενδιαφέροντες, μπόλικες ερωτικές σκηνές χωρίς λόγο ύπαρξης, κάμποσες εντυπωσιακές ιδέες και σχετικά καλά φτιαγμένη υπόθεση. Το περίμενα καλύτερο ή μάλλον πιο δύσκολο/βαθύ/περίπλοκο, αλλά σίγουρα αξίζει και το προτείνω.

 

(οι 2 τόμοι μήπως πιάνονται σαν 2 βιβλία; )

 

Πρώτα απ' όλα φοβερό βιβλίο το Τιγκάνα. Το είχα διαβάσει πριν από πέντε χρόνια περίπου και μου είχε αρέσει πολύ. Και δεύτερον, εννοείται ότι πιάνεται σαν δύο βιβλία. Μακάρι μερικοί διπλοί τόμοι που έχω να λογίζονταν σαν ένα βιβλίο, πολύ θα το 'θελα. Ιδίως την στιγμή που πήγαινα στο ταμείο για να πληρώσω ;-)

 

1) Algernon Blackwood - Γουέντιγκο (σελ 107)

2) Ωρόρα - Ιστορίες Φανταστικής Σάτιρας (σελ 247)

3) Συλλογικό Έργο - Εκείνες οι Άλλες Πραγματικότητες (σελ 218)

4) Henry Kuttner - Το Κάστρο του Σκότους (σελ 197)

5) William Vollmann - Πόρνες για την Γκλόρια (σελ 167)

6) Avery Corman - Η Παλιά μου Γειτονιά (σελ 207)

7) Adolf Hitler - Ο Αγών μου (σελ 900)

8) Philip Dick - Έρευνα στο Σκοτάδι (σελ 354)

9) Fyodor Dostoevsky - Το Υπόγειο (σελ 140)

10) Eric Frank Russell - Σφήκα (σελ 276)

11) Ωρόρα - Ιστορίες από Βελούδο και Ατσάλι (σελ 262)

12) David Gemmell - Ντρας ο Θρύλος (σελ 415)

13) David Gemmell - Ο Βασιλιάς Πέρα από την Πύλη (σελ 367)

14) Βάσω Χρήστου - Λαξευτές της Παλίρροιας (σελ 571)

15) Βάσω Χρήστου - Λαξευμένο Δίχτυ (σελ 535)

16) Βάσω Χρήστου - Ο Λαξευτής των Στοιχείων (σελ 600)

17) Clive Barker - Hellraiser (σελ 151)

Link to comment
Share on other sites

31) Εισβολή στο Αύριο - Δ. Φλωράκης (131)

Τρίτο βιβλίο της δεκαλογίας της "Υπαρξιακής Αναρχίας" του συγγραφέα, αποτελείται από μία κεντρική νουβέλα και άλλες 4 σύντομες ιστορίες. Στη κεντρική νουβέλα, μία ξαφνική κρίση συνείδησης εξαπλώνεται στη Γη σαν επιδημία και οδηγεί τους ανθρώπους στην αγιότητα, κάτι όχι σπάνιο για τη δεκαλογία του Φλωράκη, μόνο πως εδώ η ιστορία τελειώνει πριν η αφήγηση αποσυνθεθεί ολοκληρωτικά σε ένα παραλλήρημα. Και οι σύντομες ιστορίες έχουν ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Απλώς είναι ένα βιβλίο χωρισμένο σε δυο τόμους, καθαρά για πρακτικούς (και οικονομικούς laugh.gif) λόγους. Άλλωστε εγώ έχω το Τιγκάνα, εκδόσεις Anubis, σε έναν τόμο pocket size.

 

εγω το εβαλα σαν 2 γιατι ηθελα να το βαθμολογησω διαφορετικα να πω την αληθεια και επειδη θεωρω οτι εχουν μεγαλη διαφορα ο 1ος απο τον 2ο τομο οπως χωριστηκαν απο τον εκδοτικο οικο καλως η κακως

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιος

9. Immortality Inc. Robert Sheckley (σελ. 204)

10. Dream on It, Lauri Quinn Lowenberg (σελ. 295)

11. Four Ways to Forgiveness, Ursula Le Guin (σελ. 304)

 

Μάιος

12. Επιστροφή στη Γη (This immortal, a.k.a Call me Conrad), Ρότζερ Ζελάζνι (σελ.214)

Link to comment
Share on other sites

32) Ιστορίες του Μελαγχολικού Ερημήτη - Κ.Α. Σμιθ (245)

Link to comment
Share on other sites

Τασκαλούζα. Το μοναδικό βιβλίο του συγγραφέα που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, το βρήκα πολύ αξιόλογο, ειδικά αν λάβουμε υπόψιν ότι είναι και το πρώτο που έγραψε ο συγγραφέας, το 1994. Αν και γενικά το βιβλίο δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό. Όσον αφορά την ιστορία: Η όλη ιστορία διαδραματίζεται την δεκαετία του '70 στον Αμερικάνικο Νότο, στην πόλη Τασκαλούζα της Αλαμπάμα. Πρωταγωνιστής, που αφηγείται σε πρώτο πρόσωπο, είναι ένας νέος, ο Μπίλι Μίτσελ, γιος ενός ψυχιάτρου που είναι υπεύθυνος ενός ειδικού ψυχιατρικού ιδρύματος. Ο Μπίλι αν και σπουδαγμένος και έτοιμος να μπει στην "υψηλή" κοινωνία (όποια και αν είναι αυτή), δουλεύει στο ίδρυμα σαν επόπτης και διαφόρων καθηκόντων. Και κάπου εκεί, ερωτεύεται μια έγκλειστη του ιδρύματος! Και πρέπει να βρεθεί μια άκρη, αφού την αγαπάει πραγματικά, όπως και αυτή νιώθει το ίδιο γι'αυτόν, αλλά τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά. Επίσης βλέπουμε και τις σκέψεις του Μπίλι για τον θάνατο της μητέρας του, που το έσκασε με την μαύρη υπηρέτρια της οικογένειας, μιας και ερωτεύτηκε η μια την άλλη, όταν ο Μπίλι ήταν τριών χρονών. Και έχει φόβους ότι για τον θάνατό τους, ευθύνεται ο πατέρας του, που τις είχε πάρει στο κατόπι. Συμπληρωματικά βλέπουμε και τις σχέσεις του Μπίλι με τον κολλητό του φίλο Νάιγκελ, μαύρο και μάλλον ταραχοποιό στοιχείο, με τον Νάιγκελ, βέβαια, να είναι γιος της... μαύρης υπηρέτριας που το έσκασε με την μητέρα του Μπίλι. Συμβαίνουν διάφορα κωμικά και τραγικά γεγονότα, η αλήθεια είναι, αλλά όχι και σε "χορταστικό" επίπεδο. Μερικά πράγματα μάλιστα δεν τα τραβάει παραπάνω, έτσι όπως θα ήθελα, αλλά κατά τ'άλλα όλα εντάξει. Η γραφή ήταν πάρα μα πάρα πολύ καλή, σου προκαλούσε χαμόγελα σε κάποιες στιγμές, όπως και μελαγχολία και λίγη στεναχώρια σε άλλες. Επίσης μου άρεσε πολύ η όλη ατμόσφαιρα. Σίγουρα το βιβλίο με άφησε ικανοποιημένο, χωρίς να το περιμένω και τόσο πολύ.

 

-Μάιος

 

77. Ε. Ε. Σμιτ, "Μικρά συζυγικά εγκλήματα", εκδόσεις Opera, 2004, σελ. 135(7/10)

78. Μπορίς Βιάν, "Θα φτύσω στους τάφους σας", εκδόσεις Γράμματα, 1990, σελ. 138(5/10)

79. Ντάνιελ Κέλμαν, "Φήμη", εκδόσεις Καστανιώτη, 2009, σελ. 162(9/10)

80. Τζον Στάινμπεκ, "Το φεγγάρι κατέβηκε χαμηλά", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1987, σελ. 135(8.5/10)

81. Γουίλιαμ Τρέβορ, "Οι απόφοιτοι", εκδόσεις Γράμματα, 1982, σελ. 190(8.5/10)

82. Χουάν Ρούλφο, "Πέδρο Πάραμο", εκδόσεις Πατάκη, 1996, σελ. 141(9/10)

83. Τσαρλς Γουέμπ, "Ο πρωτάρης", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1970, σελ. 193(7/10)

84. Γκλάσκοου Φίλιπς, "Τασκαλούζα", εκδόσεις Aquarius, 1995, σελ. 225(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..