Jump to content

50 Βιβλία για το 2012


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Τα έχουμε πει αγαπητέ: Από Μάχεν διαβάζουμε το The White People (Ο Λευκός λαός) και κλείσαμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει αγαπητέ: Από Μάχεν διαβάζουμε το The White People (Ο Λευκός λαός) και κλείσαμε!

Είδα ότι είχε γεννηθεί λίγο έξω από το Newport της Ουαλίας και είχα χαρεί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Quantum Thief - Hannu Rajaniemi: Στην αρχή με μπέρδεψε λίγο, αλλά όταν εξοικειώθηκα με τις ορολογίες και το περιβάλλον κύλησε πολύ-πολύ ωραία. Ένας εντελώς διαφορετικός μελλοντικός κόσμος, με παράξενα πλάσματα και ανθρώπους με ξεχωριστές ικανότητες, προερχόμενες από τεχνολογικά επιτεύγματα. Πολύ έντονη η παρουσία της ΕΦ σχεδόν σε ό,τι υπάρχει στο βιβλίο. Ίσως, μόνο τα συναισθήματα των ανθρώπων να είναι τα μόνα αληθινά. Υπήρχαν αρκετές περιγραφές, αλλά αυτός ο κόσμος τις σήκωνε. Έχει να δείξει τόσα πολλά. Σ' αυτό το κομμάτι τα αγγλικά δεν με βοήθησαν και νομίζω πως έχασα αρκετά. Στα ελληνικά θα το απολάμβανα περισσότερο. Προτείνεται.

 

Έχω ξεκινήσει το Hyperion του Dan Simmons.

 

1. Κόλπο ΑΕ - Φίλιπ Ντικ (205)

2. Νόβα - Samuel Delany (307)

3. Roadside picnic - Arcady & Boris Strugatsky (145)

4. The Quantum Thief - Hannu Rajaniemi (330)

Edited by Mesmer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Algernon Blackwood - Γουέντιγκο (σελ 107)

2) Ωρόρα - Ιστορίες Φανταστικής Σάτιρας (σελ 247)

3) Συλλογικό Έργο - Εκείνες οι Άλλες Πραγματικότητες (σελ 218)

Link to comment
Share on other sites

1. Threads of time - Edited by Robert Silverberg (207)

 

2. Greece's "Odious" Debt - Jason Manolopoulos (278)

 

Μία ακόμα πραγματεία περί κρίσης. Αρκετά ενδιαφέρουσα ώρες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

3) Mirror - G. Masterton (345)

Από τα πιο καλά του, λεπτομέρειες τις επόμενες μέρες στο τόπικ του.

Link to comment
Share on other sites

1. Το Υπέροχο Σάβανο της Εξουσίας, Αλέξης Τότσκας (282)

2. Η Ιστορία της ΑΕΚ, Πανος Μακρίδης (75)

 

Ένα βολικό βιβλιαρακι του 1953 που συν τοις αλλοις δινει καλο χώρο για της ομάδες της Κωνσταντινούπολης πριν την Μικρασιατική Καταστροφή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Γονίδια της Αγιότητας. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

06. Α. Ε. Βαν Βογκτ, "Ο εχθρός του Γαλαξία", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 211(7.5/10)

07. Αρκάντι & Μπόρις Στρουγκάτσκι, "Συνωμοσία του Σύμπαντος", εκδόσεις Καστανιώτη, 1979, σελ. 170(9/10)

08. Γουίνταμ, Λάινστερ, Ουίλιαμσον, "Εξόριστοι στον Άσπερο", εκδόσεις Λυχνάρι, 1980, σελ. 168(7/10)

09. Γιώργος Μαρζέλος, "Ο Εντολοδόχος", εκδόσεις Aquarius, 1989, σελ. 198(7/10)

10. Διαμαντής Φλωράκης, "Τα Γονίδια της Αγιότητας", εκδόσεις Alta Grafico, 2001, σελ. 227(7.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

1. Threads of time - Edited by Robert Silverberg (207)

2. Greece's "Odious" Debt - Jason Manolopoulos (278)

 

 

3. Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα #6-Μέρες πανικού - Τζεφ Κίνι (226) μετάφραση Ιωάννα Λαμπράκη, εκδόσεις Ψυχογιός.

 

 

ΑΠΟΛΑΥΣΗ, όπως πάντα. Ευτυχώς που έχω παιδιά και έπεσε αυτή η σειρά στα χέρια μου!

Link to comment
Share on other sites

1)Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Joe Hill, Bell.

2)Το κατά Πιλάτον ευαγγέλιο, Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ, Περίπλους.

3)Οrphans of the Sky, Robert A. Heinlein. Πρέπει να είναι το πρώτο δικό του που διαβάζω, εκτός από το διήγημα All you Zombies. Πολύ απλά γραμμένο και θα το έλεγα παιδικό, αν δεν είχε κάποιες ακραίες σκηνές βίας. Φοβερή η ιδέα και καλά φτιαγμένο το σκηνικό, εκτός από κάτι που αποκλείεται να στέκει επιστημονικά, παρόλο που δεν ξέρω αρκετά για να το τεκμηριώσω:

 

ένας άνθρωπος με δυο κεφάλια! ζωντανός και νοήμων!

 

Καλό, αλλά δε θα το έβαζα οπωσδήποτε μέσα στα 100 must-read.

4)Νεκρό Δέρμα, Αβραάμ Κάουα, Gemma Press. Σχόλια στο τόπικ του κάποια στιγμή στο λίαν προσεχές μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

01. Τρομερή Ομορφιά, Graham Masterton, εκδόσεις Οξύ, σελ. 399 (8.5/10)

02. Μετά τις Εννιά τόμος 2ος, ανθολογία φαντασίας, αυτοέκδοση από την Ομάδα Παιχνιδιών Ρόλων και Φαντασίας Θέρμης, σελ. 110

03. Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσεος, Ursula le Quin, εκδόσεις Παρά Πέντε, σελ. 174 (9/10)

 

Εντάξει, ό,τι και να πω για την κυρία Ούρσουλα, είναι λίγο. Η γυναίκα είναι απίστευτη. Για άλλη μια φορά απόλαυσα τη μοναδική της γραφή και τα βαθειά της νοήματα. Υπέροχη. Για το Μετά τις Εννιά, δεν μπορώ να πω πολλά, καθώς συμμετέχω και εγώ.

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Η Άλλη Πλευρά του Απείρου. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

06. Α. Ε. Βαν Βογκτ, "Ο εχθρός του Γαλαξία", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 211(7.5/10)

07. Αρκάντι & Μπόρις Στρουγκάτσκι, "Συνωμοσία του Σύμπαντος", εκδόσεις Καστανιώτη, 1979, σελ. 170(9/10)

08. Γουίνταμ, Λάινστερ, Ουίλιαμσον, "Εξόριστοι στον Άσπερο", εκδόσεις Λυχνάρι, 1980, σελ. 168(7/10)

09. Γιώργος Μαρζέλος, "Ο Εντολοδόχος", εκδόσεις Aquarius, 1989, σελ. 198(7/10)

10. Διαμαντής Φλωράκης, "Τα Γονίδια της Αγιότητας", εκδόσεις Alta Grafico, 2001, σελ. 227(7.5/10)

11. Μάρεϊ Λάινστερ, "Η Άλλη Πλευρά του Απείρου", εκδόσεις Έψιλον, 1970, σελ. 154(7/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

εκτός από κάτι που αποκλείεται να στέκει επιστημονικά, παρόλο που δεν ξέρω αρκετά για να το τεκμηριώσω:

 

ένας άνθρωπος με δυο κεφάλια! ζωντανός και νοήμων!

 

Αν μιλάμε για δίδυμα από ωάριο που χωρίστηκε ατελώς μία χαρά στέκει. Απλά έχουν δύο εγκεφάλους άρα είναι δύο άτομα.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από κάτι που αποκλείεται να στέκει επιστημονικά, παρόλο που δεν ξέρω αρκετά για να το τεκμηριώσω:

 

ένας άνθρωπος με δυο κεφάλια! ζωντανός και νοήμων!

 

 

Βάζω στοίχημα ότι όταν έβλεπες (αν έβλεπες ποτέ, εδώ που τα λέμε) X-files, πρέπει να πάθαινες αναφυλαξία με εκείνο το "I want to believe", το οποίο, by the way, νομίζω ότι πρέπει να είναι για σένα η πιο αποκρουστική φράση του ανθρώπινου λεξιλογίου. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

4) Εγκλήματα Πλατωνικής Δημοκρατίας το Έτος 2020 - Paul Johnson (356)

αστυνομικό μυθιστόρημα με λίγο από πολιτική σάτιρα/πολιτικό θρίλερ και την ΕΦ στο υπόβαθρο για να δικαιολογεί την πλοκή. Όμως δε με άφησε να το αφήσω πριν τελειώσω το διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

 

ένας άνθρωπος με δυο κεφάλια! ζωντανός και νοήμων!

 

 

 

 

Abigail and Brittany Hensel

 

 

post-2199-0-77411600-1326664811_thumb.jpg

 

 

 

 

 

:shok: IIII! Με ανατρίχιασες! :blink:

Αλλά

αυτές έχουν και ξεχωριστά σώματα ως ένα σημείο, δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

 

 

X-Files δεν έβλεπα. Και γιατί να μισώ τη φράση "I want to believe"; Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τον καθένα άλλα πράγματα τον πείθουν ότι είναι πραγματικά/αληθινά/ρεαλιστικά/σωστά/όπως θέλετε πείτε το, ανάλογα με το πώς έχει διαμορφωθεί το συναισθηματικό μέρος του χαρακτήρα του και γι' αυτό ο καθένας έχει ενδεχομένως άλλη γνώμη πάνω στο ίδιο θέμα. Π.χ. κάποιος που έχει μεγαλώσει σε άγρια περιοχή χωρίς να πάει σε κανενός είδους σχολείο ικανοποιείται (ίσως) με την εξήγηση ότι μέσα στο κάθε ρολόι είναι ένα μικρό ξωτικό και ακούγεται τικ-τακ η καρδιά του. Ενώ κάποιος που του έχουν μάθει ότι υπάρχει και λογική εκτός από συναίσθημα, νομίζω ότι θα ζητήσει περισσότερες εξηγήσεις, ακόμα και αν δεν έχει ξαναδεί ρολόι. Και ακριβώς αυτό το κενό προσπαθούν να καλύψουν τα (καλά) έργα εφ - να μας πείσουν, δηλαδή, συναισθηματικά, ότι είναι δυνατόν κάτι που κατά τη λογική δεν είναι. Ή, τέλος πάντων, να μας κάνουν να φανταστούμε με αρκετή ζωντάνια ΤΙ θα συνέβαινε ΑΝ-

Link to comment
Share on other sites

7. Η Καινούρια Διαθήκη του Σμου, Γιώργος Τυρίκος-Εργάς, σελ. 626

Link to comment
Share on other sites

Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

06. Α. Ε. Βαν Βογκτ, "Ο εχθρός του Γαλαξία", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 211(7.5/10)

07. Αρκάντι & Μπόρις Στρουγκάτσκι, "Συνωμοσία του Σύμπαντος", εκδόσεις Καστανιώτη, 1979, σελ. 170(9/10)

08. Γουίνταμ, Λάινστερ, Ουίλιαμσον, "Εξόριστοι στον Άσπερο", εκδόσεις Λυχνάρι, 1980, σελ. 168(7/10)

09. Γιώργος Μαρζέλος, "Ο Εντολοδόχος", εκδόσεις Aquarius, 1989, σελ. 198(7/10)

10. Διαμαντής Φλωράκης, "Τα Γονίδια της Αγιότητας", εκδόσεις Alta Grafico, 2001, σελ. 227(7.5/10)

11. Μάρεϊ Λάινστερ, "Η Άλλη Πλευρά του Απείρου", εκδόσεις Έψιλον, 1970, σελ. 154(7/10)

12. Στάνισλαβ Λεμ, "Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα", εκδόσεις Καστανιώτη, 1990, σελ. 234(9/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. Το Υπέροχο Σάβανο της Εξουσίας, Αλέξης Τότσκας (282)

2. Η Ιστορία της ΑΕΚ, Πανος Μακρίδης (75)

3. Κι εσύ Έλληνας, ρε; Βασίλειος Χριστόπουλος (464)

Καθόλου κακό βιβλίο... περαν του οποίου εξαιτίας του έμαθα ποιος ήταν ο Γκιουλέκας. :tease:

Link to comment
Share on other sites

1. One Of Us, M.M.Smith, σ. 307

2. Μη μ' αφήσεις ποτέ, Καζούο Ισιγκούρο, σ. 330 (Μετ. Τόνια Κοβαλένκο)

3. Altered Carbon, Richard Morgan. σ 470

O ορισμός του πέιτζ τέρνερ.

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

1)Αϋπνία - Stephen King(694) (8,5/10)

2)Σάλεμς Λοτ - Stephen King(510) (9.5/10)

3)Νυχτερινή Βάρδια - Stephen King (455) (10/10)

Link to comment
Share on other sites

3. Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα #6-Μέρες πανικού - Τζεφ Κίνι (226) μετάφραση Ιωάννα Λαμπράκη, εκδόσεις Ψυχογιός.

 

ΑΠΟΛΑΥΣΗ, όπως πάντα. Ευτυχώς που έχω παιδιά και έπεσε αυτή η σειρά στα χέρια μου!

 

Τα δικά μου τ' ανακάλυψαν αυτές τις γιορτές (σπασίκλας & ξενέρωτη) κι έχουν πάθει ψύχωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..