Jump to content

50 Βιβλία για το 2012


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1) Algernon Blackwood - Γουέντιγκο (σελ 107)

2) Ωρόρα - Ιστορίες Φανταστικής Σάτιρας (σελ 247)

3) Συλλογικό Έργο - Εκείνες οι Άλλες Πραγματικότητες (σελ 218)

4) Henry Kuttner - Το Κάστρο του Σκότους (σελ 197)

5) William Vollmann - Πόρνες για την Γκλόρια (σελ 167)

6) Avery Corman - Η Παλιά μου Γειτονιά (σελ 207)

7) Adolf Hitler - Ο Αγών μου (σελ 900)

8) Philip Dick - Έρευνα στο Σκοτάδι (σελ 354)

9) Fyodor Dostoevsky - Το Υπόγειο (σελ 140)

10) Eric Frank Russell - Σφήκα (σελ 276)

11) Ωρόρα - Ιστορίες από Βελούδο και Ατσάλι (σελ 262)

12) David Gemmell - Ντρας ο Θρύλος (σελ 415)

13) David Gemmell - Ο Βασιλιάς Πέρα από την Πύλη (σελ 367)

14) Βάσω Χρήστου - Λαξευτές της Παλίρροιας (σελ 571)

15) Βάσω Χρήστου - Λαξευμένο Δίχτυ (σελ 535)

16) Βάσω Χρήστου - Ο Λαξευτής των Στοιχείων (σελ 600)

17) Clive Barker - Hellraiser (σελ 151)

18) Marquis de Sade - Ζυστίν ή Τα Βάσανα της Αρετής (σελ 385)

19) Ωρόρα - Ιστορίες με Ουρλιαχτά και Ψιθύρους (σελ 265)

20) M. R. James - Ιστορίες Φαντασμάτων ενός Αρχαιοδίφη (σελ 247)

21) Larry Niven - Ο Κόσμος Δακτύλιος (σελ 427)

22) Arthur Machen - Η Νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας (σελ 228)

23) Γιώργος Μπαλάνος - Ιπτάμενοι Δίσκοι: Εισβολείς; (σελ 479)

24) Robert Howard - Ο Πύργος του Ερπετού/ Πέρα από τον Μαύρο Ποταμό (σελ 203)

25) Ray Bradbury - Στα Χρόνια των Πυραύλων (σελ 290)

26) Clark Ashton Smith - Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν (σελ 186)

27) David Gemmell - Σκοτεινός Ταξιδευτής (σελ 336)

28) David Gemmell - Η Επιστροφή των Ηρώων (σελ 319)

29) Ωρόρα - Ιστορίες με Θεούς και Δαίμονες (σελ 254)

30) H. P. Lovecraft - Επιστολές (σελ 358)

31) James Clavell - Ο Βασιλιάς των Αρουραίων (σελ 619)

32) Graham Masterton - Ο Παρίας (σελ 325)

33) Agatha Christie - Ένα Άλλοθι για Τρία Εγκλήματα (σελ 186)

34) Ωρόρα - Ιστορίες Διαστημικής Οικολογίας (σελ 233)

35) Dean Koontz - Ο Εφιάλτης Παραφυλάει (σελ 314)

36) Συλλογικό Έργο - Παράξενες Πόλεις (σελ 212)

Link to comment
Share on other sites

Στο μάτι του κυκλώνα. Τρίτο βιβλίο του Τζακ Χίγκινς που διαβάζω, από τα πάρα πολλά που έχω στη βιβλιοθήκη μου. Πρόκειται για το πρώτο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Σον Ντίλον, έναν μικρόσωμο αλλά δυναμικό πολεμιστή του IRA που τώρα δουλεύει σαν επαγγελματίας δολοφόνος. Πρόκειται σαφώς για έναν αντιήρωα που δεν μπορείς να τον συμπαθήσεις ιδιαίτερα, αλλά ούτε και να τον αντιπαθήσεις πολύ. Στο πρώτο βιβλίο, λοιπόν, βρισκόμαστε στο 1991, όπου ο πόλεμος του Κόλπου είναι ακόμα στις αρχές του, με τον Ντίλον να αναλαμβάνει μια δουλειά, για λογαριασμό ενός Ιρακινού εκατομμυριούχου, που φυσικά έχει πάρει εντολές από τον ίδιο τον Σαντάμ Χουσεΐν. Δουλειά του Ντίλον είναι να κάνει κάτι πολύ δυναμικό, ώστε ο Σαντάμ να καταφέρει ένα ισχυρό πλήγμα στους αντιπάλους του και φυσικά να τονώσει το ηθικό του λαού του. Ο Ντίλον έχει βάλει ψηλά τον πήχη: Να σκοτώσει την ίδια την Μάργκαρετ Θάτσερ. Εναλλακτικά, να χτυπήσει τον νέο πρωθυπουργό, στο Νούμερο 10 της Ντάουνινγκ Στριτ... Κάποια σκληροπυρηνικά μέλη της KGB εμπλέκονται στην υπόθεση, με σκοπό να βοηθήσουν τον Ντίλον και από την άλλη μεριά έχουμε τις Υπηρεσίες της Αγγλίας και της Γαλλίας να προσπαθούν να πιάσουν τον Ντίλον. Ένα άτομο που μπορεί να βοηθήσει τις αρχές, είναι ένας παλιός συμπολεμιστής του Ντίλον, ο Μάρτιν Μπρόσναν. Πολύ καλογραμμένο, με απλή, άμεση γραφή, με καλές περιγραφές, απλούς χαρακτήρες και ωραία ατμόσφαιρα. Διαβάζεται πολύ γρήγορα και με ενδιαφέρον, η δράση είναι αρκετά χορταστική, η ένταση αρκετά έντονη, αν και λίγο-πολύ φανταζόμαστε τι θα γίνει στο τέλος. Έχω αρκετά βιβλία του Χίγκινς, ανάμεσά τους μπόλικα στην σειρά με ήρωα τον Ντίλον και όλα της σειράς με ήρωα τον Λίαμ Ντέβλιν, ο οποίος έχει και μια μικρή παρουσία και σ'αυτό το βιβλίο. Κλασικό στο είδος του.

 

-Αύγουστος

 

132. Λόρενς Μπλοκ, "Ο διαρρήκτης που έκανε τον κομπάρσο", εκδόσεις Μοντέρνοι Καιροί, 2000, σελ. 318(8.5/10)

133. Τζακ Χίγκινς, "Στο μάτι του κυκλώνα", εκδόσεις Bell, 1993, σελ. 284(8.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. Το Υπέροχο Σάβανο της Εξουσίας, Αλέξης Τότσκας (282)

2. Η Ιστορία της ΑΕΚ, Πανος Μακρίδης (75)

3. Travels in Northern Greece, William Martin Leake (527)

4. To outlive eternity and other stories, Poul Anderson (708)

5. War Maid's Choice, David Weber (496)

6. Man-Kzin Wars XIII, Larry Niven (288)

7. 1636 The Kremlin games, Eric Flint & George Huff (400)

8. Ο κόσμος στα μέτρα του, Χ Χωμενίδης (414)

9. Ρούμελη, Patrick Leigh Fermor (406)

10. Το Εβενινο λαούτο, Παναγιώτης Αγαπητός (582)

11. The Chosen, S.M. Stirling & David Drake (480)

12. Glasshouse, Charles Stross (352)

13. Τα Ουγγρικά ψάρια, Γιάννης Πλιώτας (189)

14. The mammoth book of new Jules Vernes adventures (498)

15.Οι Σύμμαχοι και η κρίση στην Ανατολή, E. Nicol (223)

16. Transition, Ian Banks (469)

17. Τα επόμενα 100 χρόνια, George Friedman (389)

18. The Apocalypse Codex, Charles Stross (326)

19. Εμφύλιος, Κ. Κόλμερ (186)

20. Ο καθρέφτης του φεγγαριού, Αντιγόνη Πόμμερ (287)

21. Δεν έχω τίποτα άλλο να πω, Γιώργος Καπράνος (317)

22. Ρόδος 1306-1522 μια Ιστορία, Βαγγέλης Παυλίδης (181)

23. Greece, the hidden centuries, David Brewer (308)

24. Postsingular, Rudy Rucker (320)

25. The Fire of Asshurbanipal, Robert E. Howard (25)

26. The Papal Stakes, Eric Flint & Charles Gannon (416)

Link to comment
Share on other sites

26. Ειρήνη Μαντά, Το Δαιμόνιο της Γραφής, εκδ Αρς Νοκτουρνα, σελ. 295

 

Πιο πολλά στο τόπικ του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Νορβηγικό δάσος. Μπήκα και γω στον κόσμο του Χαρούκι Μουρακάμι, μιας και το Νορβηγικό δάσος είναι το πρώτο του βιβλίο που διαβάζω. Το βρήκα εδώ στην βιβλιοθήκη του σπιτιού όπου περνάω τις διακοπές μου και είπα να το διαβάσω τώρα, αντί να το βρω κάπου, κάποτε φτηνά, να το αγοράσω και να το διαβάσω μετά από πολύ καιρό. Το λοιπόν, αρκετά περίεργο βιβλίο, ίσως επειδή έχει να κάνει με έναν εντελώς ξένο πολιτισμό προς εμένα (κάποτε θα ήθελα να ταξιδέψω στην Ιαπωνία, αν και άλλα μέρη έχουν προτεραιότητα). Είναι κάπως δύσκολο να κάτσω να γράψω για την ιστορία του βιβλίου, υποθέτω ότι είναι εύκολο να την βρει κανείς σε κάποιο διαδικτυακό βιβλιοπωλείο. Πρόκειται για ένα αρκετά μελαγχολικό βιβλίο που μιλάει μέσα σου. Προβληματίζει κάπως, η αλήθεια είναι, αν και υποθέτω ότι οι Γιαπωνέζοι σκέφτονται λίγο διαφορετικά από εμάς. Οι χαρακτήρες δεν είναι τόσο συνηθισμένοι, πρόκειται για νέους ανθρώπους με υπαρξιακά, ψυχικά, κοινωνικά και διάφορα άλλα προβλήματα. Το βιβλίο μιλάει για τον έρωτα, ακόμα και αν αυτός είναι μονόπλευρος, μιλάει για τις ανθρώπινες προσδοκίες, για το που οδηγούν διάφορες καταστάσεις, γενικά ασχολείται με τις ανθρώπινες σχέσεις μεταξύ νέων. Διαβάζεται απνευστί, σαν να ήταν ένα περιπετειώδες μπεστ σέλερ με καταιγιστική δράση και πολλές ανατροπές στην πλοκή. Στην ουσία δεν υπάρχει συγκεκριμένη πλοκή, αλλά είναι τόσο ωραία γραμμένο, κάπως λιτά, απλά και απέριττα, οι χαρακτήρες είναι τόσο ανθρώπινοι, που ενδιαφέρεσαι γι'αυτούς και πως θα καταλήξουν στο τέλος, και έτσι είναι πολύ δύσκολο ν'αφήσεις κάτω το βιβλίο. Το άρχισα προχτές πολύ αργά το βράδυ, μέσα σε μια ώρα διάβασα περίπου 85 σελίδες, χτες διάβασα περίπου άλλες 320 σελίδες μονοκοπανιά το μεσημέρι και σήμερα διάβασα γρήγορα-γρήγορα τις υπόλοιπες! Το βιβλίο "έφυγε" δίχως να το καταλάβω. Εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονός με τις πολλές αυτοκτονίες, ειδικά πολύ νέων ανθρώπων. Πρέπει να μέτρησα συνολικά τέσσερις - πέντε αυτοκτονίες, άλλες που αφορούσαν κοντινά πρόσωπα των βασικών χαρακτήρων του βιβλίου και άλλες που αφορούσαν τους ίδιους τους χαρακτήρες... Πολυδιαφημισμένο και πολυδιαβασμένο βιβλίο, ακόμα και δω στην Ελλάδα, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι ένα αριστούργημα... Πάντως σίγουρα είναι ένα καλό βιβλίο που διαβάζεται με ενδιαφέρον, βυθίζεσαι μέσα του και σε κάνει να προβληματίζεσαι.

 

-Αύγουστος

 

132. Λόρενς Μπλοκ, "Ο διαρρήκτης που έκανε τον κομπάρσο", εκδόσεις Μοντέρνοι Καιροί, 2000, σελ. 318(8.5/10)

133. Τζακ Χίγκινς, "Στο μάτι του κυκλώνα", εκδόσεις Bell, 1993, σελ. 284(8.5/10)

134. Χαρούκι Μουρακάμι, "Νορβηγικό δάσος", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2007, σελ. 505(8.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Και γω θα τον λατρέψω μου φαίνεται. Μου άρεσε πολύ το στιλ του. Έχω και το Κουρδιστό Πουλί και την συλλογή διηγημάτων Ο ελέφαντας εξαφανίζεται και σίγουρα θα αγοράσω το 1Q84 όταν με το καλό βγει στα ελληνικά σε 2 μήνες και σίγουρα όλα τα υπόλοιπα του αν τα βρω πιο φτηνά στην Πολιτεία και στα διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία. Γενικά έχω μαζέψει και πολλούς άλλους Γιαπωνέζους συγγραφείς και μέχρι το τέλος του χρόνου θα διαβάσω κάποια κλασικά έργα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αύγουστος

24. Φανταστικές ιστορίες Νο 3 - Η Μουσική (εκδ. Αιγόκερως) (p. 153)

 

Ο Ιούλιος πήγε χάλια αναγνωστικά με μόλις ένα βιβλίο. Ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα τον Αύγουστο που επιτέλους παίρνω και λίγη άδεια:mf_sonne:

Link to comment
Share on other sites

40. Mortal Causes-Ian Rankin(σελ 320)

Το βιβλίο αυτό το'χω από το περσινό Μάρτιο, αλλά ύστερα από κάτι αποτυχημένες απόπειρες, το άφησα στην άκρη και το έπιασα τώρα που μας τελείωσαν τα βιβλία. Η γνώμη μου δεν άλλαξε και το ολοκλήρωσα με δυσκολία. Ήταν ένα αρκετά κουραστικό βιβλίο, σίγουρα το χειρότερο(μαζί με το tooth & nail, το οποίο είχε και το ελαφρυντικό πως ασχολούταν με serial killer, οπότε είχε κάθε δικαίωμα να είναι βαρετό) του Rankin που έχω διαβάσει . Η ιστορία έχει ως εξής: Ο επιθεωρητής Rebus καλείται να βρει ποιος σκότωσε τον γιο ενός τοπικού γκαγκστερ και εμπλέκεται στις διαμάχες μεταξύ καθολικών και Προτεστάντων. Η ιστορία προσωπικά μου φάνηκε κάπως αφελής σε σημεία, αλλά την δουλειά της την κάνει. Δύο είναι οι λόγοι που το βιβλίο με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα. Ο πρώτος λόγος είναι φυσικά η γνωστή φλυαρία του Rankin . Ο άλλος λόγος είναι πως δεν ξέρω και πολλά σχετικά με την διαμάχη καθολικών-Προτεστάντων και πως αυτή εμπλέκεται με παραστρατιωτικές οργανώσεις και ένιωθα χαμένος και εκτός κλίματος. Το ευχάριστο είναι πως υπάρχει αρκετό χιούμρο μες στο κείμενο, αλλά αυτό από μόνο του δεν κατάφερε να σώσει τη κατάσταση.

 

Edit:

41.Τρία Αστυνομικά προβλήματα για τον Αύγουστο Ντύπεν-Edgar Allan Poe(351~)

Και αυτό της περσινής σοδειάς, το είχα αγοράσει μαζί με ένα του Καμιλλέρι. Αποτελείται από τρεις ιστορίες. Η πρώτη αφορά ένα locked room mystery , η δεύτερη τον θάνατο μίας κοπέλας και η τρίτη την έρευση ενός κλεμμένου γράμματος. Την πρώτη την είδα διαβάσει πέρσι και την είχα βρει κουραστική και το τέλος της τόσο ξενέρωτο και τραβηγμένο που παράτησα το βιβλίο(οκ, κλέβω λίγο). Τώρα διαβασα και τις άλλες δύο ιστορίες και η μόνη που είχε κάποιο ενδιαφέρον ήταν η τρίτη. Θυμάμαι πως την προηγούμενη εβδομάδα είχα μιλήσει για θρίαμβο της λογικής στο Τόκιο Εξπρες. Ε, τα τρία διηγήματα εδώ πέρα κάνουν αυτόν τον θριάμβο να φαίνεται σαν παιχνιδάκι, καταφέρνοντας να τον ξεπεράσουν με τρομερή ευκολία. Ο Ντύπεν έχει ατελειώτους μονόλογους εξηγόντας τα πάντα με τη λογική(σε σημείο που λες, μα καλά ο πο*στης δεν βαριέται να μιλάει), το οποίο προφανώς και είναι υπερκουραστικό.

Δεν μου άρεσαν, αλλά τουλάχιστον έχουν το ελαφρυντικό πως είναι πρωτόλεια έργα του είδους.

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το τραγούδι του χρόνου - Γιώργος Χατζηκυριάκος, σελ. 217

2. Ο μεγάλος ύπνος - Raymond Chandler, σελ. 321

3. Η όμορφη Μάγκι των Ασημένιων Νομισμάτων - Harlan Ellison, σελ. 94 (εντάξει, τοσοδούλες, αλλά 94 είναι!)

4. City - Clifford D. Simak, σελ. 242

5. Γκόλεμ - Γκούσταβ Μέυρινκ, σελ. 348

6. Το μεγάλο πουθενά - James Ellroy, σελ. 599

7. Η σκιά του Βασανιστή - Gene Wolfe

8. Πωλ Μπόουλς - Ο Σκορπιός, σελ. 123

9. Dan Simmons - The Rise of Endymion

10. Αβραάμ Κάουα - Το Ασήμι που ουρλιάζει, σελ. 286

11. Mark Lawrence - Prince of Thorns, σελ. 336

Σέρνεται η αναγνωστική μου χρονιά, κι ας είχα βάλει υψηλούς στόχους στην αρχή. Τουλάχιστον μπορώ να ζήσω για λίγο στον χαζοχαρούμενο αστερισμό του "Διάβασα καλό φάντασι". Περισσότερα σε λίγο.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

1. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ CORNWELL BERNARD (ψυχογιος) σελ 496 (8/10)

2. ο χλωμος καβαλάρης CORNWELL BERNARD (ψυχογιος) σελ 530 (9/10)

3. οι αρχοντες του βορρα CORNWELL BERNARD (ψυχογιος) σελ464(8.5/10)

4. το τραγουδι του ξιφους CORNWELL BERNARD (ψυχογιος) σελ 464(9.5/10)

5. ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ - kay (anubis) σελ. 432(7/10)

6. η περιπλανωμενη φλογα- kay (anubis) σελ. 384(7/10)

7. ο πιο σκοτεινος δρομος - kay (anubis) σελ. 536 (7.5/10)

8. tigana (1ος τομος) - kay (anubis) σελ 442 (8/10)

9. tigana (2ος Τομος) - Kay (Anubis) σελ 314 (10/10)

10. 9 πριγκιπες στο αμπερ - ζελαζνυ (Parsec) σελ. 246 (9,5/10)

11. o χορος των δρακων - τομος β- μαρτιν (anubis) σελ 650 (9,5/10)

12. το ονομα του ανεμου - p. rothfuss (anubis) σελ. 855 (10/10)

13. εκκλησιαστης- L. Blisset (Τραυλος) σελ. 844 (9,5/10)

14 . Tα οπλα του αβαλον - ζελαζνυ (parsec) σελ 265 (7/10)

15. οι λαξευτες της παλιρροιας - Β. χρηστου (ιαμβος) σελ 575 (8,5/10)

16. λαξευμενο διχτυ- β. χρηστου (ιαμβος) σελ 535 (8,5/10)

17. Ο λαξευτης των στοιχειων -β. χρηστου (ιαμβος) σελ 600 (8/10)

18. ο περιπλανωμενος ιπποτης του ιερου βιβλιου - α. ντοντσεφ (κεδρος) σελ. 325 (9,5/10)

19. Γκριμπο- το μυστικο των σοφων - Ρ. αμπαλος(bell) σελ. 510 (6/10)

20. η συνομωσια του βατικανου - φ. βαντερμπεργκ (κονιδαρης) σελ. 296 (8/10)

21. ουρσους το πνεύμα των σπηλαίων - auel jean (bell) σελ . 542 (8/10)

22. η κοιλαδα των αλόγων - auel jean (bell) σελ. 704 (7,5/10) καλο αναγνωσμα αντιστοιχης ποιοτητας με το πρωτο λιγο πιο ερωτιαρικο και σαξουλιαρικο

23. ο τελευταιος πιστολερο - s. king (bell) σελ. 300 (9/10) παραξενο, ιδιοτροπο, σε νευριαζει αλλα ξερει για πιο λογο. η αρχη...

24. το καλεσμα των τριων - s. king (bell) σελ. 500 (9,5/10) θα εβαζα 10 αλλα περιμενω περισσοτερα. απιστευτα εθιστικος ο μαυρος πυργος

Link to comment
Share on other sites

1) Darker than you think - Jack Williamson

2) Η νύχτα της λευκής παπαρούνας - Κωνσταντίνος Μίσσιος

3) Έγκλημα στην αρχαία αγορά - Claude Mosse

4) Ο βασιλιάς με τα κίτρινα - Robert Chambers

5-8) To Πηγάδι στο Τέλος του Κόσμου - William Morris

9) Teatro Grottesco - Thomas Ligotti

10) The Conan chronicles vol. 2- Robert E. Howard

11) Οι έμποροι των εθνών -Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

12) Η φρουρά του διαβόλου - G. R. Elford

13) H Πτώση - Joachim Fest

14) Πλωτά νησιά - Δημήτρης Μίγγας

15) The throne of bones - Brian McNaughton

16) Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky

17) Ιστορίες μελλοντικού ερωτισμού - Ωρόρα, ανθολογία #51

18) Black wings of Cthulhu - Συλλογή διηγημάτων

19) Κόκκινο στην Πράσινη Γραμμή - Βασίλης Γκουρογιάννης

20) Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα δω - Ray Bradbury

21) The howling man - Charles Beaumont

22) Ιστορίες ελληνικής φαντασίας - Ωρόρα, ανθολογία #26

23) Ιστορίες ελληνικής φαντασίας/2 - Ωρόρα, ανθολογία #31

24) Empires of the sea: the final battle for the Mediterranean 1521-1580 - Roger Crowley

25) Ιστορίες με κατάρες - Ωρόρα, ανθολογία #56

26) Ερμοκοπίδες - Παναγιώτης Μπαλτάκος: ιστορικό μυθιστόρημα με θέμα την κατασκοπική αποστολή κάποιων Σπαρτιατών στην Αθήνα των παραμονών της Σικελικής Εκστρατείας, τη σχέση ενός από αυτούς με μια εταίρα και την καταστροφή των ερμαϊκών στηλών. Αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο που λειτουργεί περισσότερο ως πρόσχημα για την παρουσίαση των αντιλήψεων και του τρόπου σκέψης των Σπαρτιατών πολεμιστών (μάλλον όπως τα αντιλαμβάνεται ο συγγραφέας παρά όπως πραγματικά ήταν). Ωραίο βιβλίο, ο Μπαλτάκος έχει γράψει το επίσης καλό Το τέλος του Εφιάλτη.

Link to comment
Share on other sites

 

 

1. Τρομερή Ομορφιά, Graham Masterton, εκδόσεις Οξύ, σελ. 399 (8.5/10)

2. Μετά τις Εννιά τόμος 2ος, ανθολογία φαντασίας, αυτοέκδοση από την Ομάδα Παιχνιδιών Ρόλων και Φαντασίας Θέρμης, σελ. 110

3. Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσος, Ursula le Quin, εκδόσεις Παρά Πέντε, σελ. 174 (9/10)

4. Shadowrise, Tad Williams, σελ. 651 (8/10)

5. Κουτί σε Σχήμα Καρδιάς, Joe Hill, εκδόσεις Bell, σελ 390 (8.5/10)

6. 1984, George Orwell, εκδ. Κάκτος, σελ 296 (7.5/10)

7. Shadowheart, Tad Williams, σελ 834 (8.5/10)

8. Dance of the Dead, Christie Golden, σελ. 310 (8/10)

9. Good Omens, Prachett-Gaiman, σελ. 403 (8.5/10)

10. A Dance with Dragons, G.R.R. Martin, σελ 1110 (περίπου) (8.5/10)

11. Ο Σκοτεινός Πέπλος, Fritz Leiber, εκδόσεις σύμπαν, σελ. 182 (6.5/10)

12. Φαντάσματα του 20ου Αιώνα, Joe Hill, εκδόσεις Bell, σελ. 381 (8.5/10)

13. Heart of Midnight, J. Robert King, σελ. 312 (8.5/10)

14. Τρομολόγιο, Βασίλης Μπαμπούρης, εκδόσεις Jemma Press, σελ. 114 (7.5/10)

15. Καθρέφτης, Graham Masterton, εκδόσεις Jemma Press, σελ. 331 (7/10)

 

 

 

16. Carnival of Fear, J. Robert King, σελ 321 (8.5/10)

 

Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει για τον κόσμο του Ravenloft. Πρωτότυπο, ατμοσφαιρικότατο, λιγάκι αρρωστημένο, με ωραίους χαρακτήρες. Αν δεν είχε μερικά κενά στην υπόθεση, θα του έβαζα άνετα ένα εννιάρι. Το απόλαυσα πραγματικά!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

1. Τρομερή Ομορφιά, Graham Masterton, εκδόσεις Οξύ, σελ. 399 (8.5/10)

2. Μετά τις Εννιά τόμος 2ος, ανθολογία φαντασίας, αυτοέκδοση από την Ομάδα Παιχνιδιών Ρόλων και Φαντασίας Θέρμης, σελ. 110

3. Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσος, Ursula le Quin, εκδόσεις Παρά Πέντε, σελ. 174 (9/10)

4. Shadowrise, Tad Williams, σελ. 651 (8/10)

5. Κουτί σε Σχήμα Καρδιάς, Joe Hill, εκδόσεις Bell, σελ 390 (8.5/10)

6. 1984, George Orwell, εκδ. Κάκτος, σελ 296 (7.5/10)

7. Shadowheart, Tad Williams, σελ 834 (8.5/10)

8. Dance of the Dead, Christie Golden, σελ. 310 (8/10)

9. Good Omens, Prachett-Gaiman, σελ. 403 (8.5/10)

10. A Dance with Dragons, G.R.R. Martin, σελ 1110 (περίπου) (8.5/10)

11. Ο Σκοτεινός Πέπλος, Fritz Leiber, εκδόσεις σύμπαν, σελ. 182 (6.5/10)

12. Φαντάσματα του 20ου Αιώνα, Joe Hill, εκδόσεις Bell, σελ. 381 (8.5/10)

13. Heart of Midnight, J. Robert King, σελ. 312 (8.5/10)

14. Τρομολόγιο, Βασίλης Μπαμπούρης, εκδόσεις Jemma Press, σελ. 114 (7.5/10)

15. Καθρέφτης, Graham Masterton, εκδόσεις Jemma Press, σελ. 331 (7/10)

 

 

 

16. Carnival of Fear, J. Robert King, σελ 321 (8.5/10)

 

Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει για τον κόσμο του Ravenloft. Πρωτότυπο, ατμοσφαιρικότατο, λιγάκι αρρωστημένο, με ωραίους χαρακτήρες. Αν δεν είχε μερικά κενά στην υπόθεση, θα του έβαζα άνετα ένα εννιάρι. Το απόλαυσα πραγματικά!

Πολύ καλό το Carnival of Fear, προτιμώ όμως το Heart of Midnight.

Link to comment
Share on other sites

1. Τρομερή Ομορφιά, Graham Masterton, εκδόσεις Οξύ, σελ. 399 (8.5/10)

2. Μετά τις Εννιά τόμος 2ος, ανθολογία φαντασίας, αυτοέκδοση από την Ομάδα Παιχνιδιών Ρόλων και Φαντασίας Θέρμης, σελ. 110

3. Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσος, Ursula le Quin, εκδόσεις Παρά Πέντε, σελ. 174 (9/10)

4. Shadowrise, Tad Williams, σελ. 651 (8/10)

5. Κουτί σε Σχήμα Καρδιάς, Joe Hill, εκδόσεις Bell, σελ 390 (8.5/10)

6. 1984, George Orwell, εκδ. Κάκτος, σελ 296 (7.5/10)

7. Shadowheart, Tad Williams, σελ 834 (8.5/10)

8. Dance of the Dead, Christie Golden, σελ. 310 (8/10)

9. Good Omens, Prachett-Gaiman, σελ. 403 (8.5/10)

10. A Dance with Dragons, G.R.R. Martin, σελ 1110 (περίπου) (8.5/10)

11. Ο Σκοτεινός Πέπλος, Fritz Leiber, εκδόσεις σύμπαν, σελ. 182 (6.5/10)

12. Φαντάσματα του 20ου Αιώνα, Joe Hill, εκδόσεις Bell, σελ. 381 (8.5/10)

13. Heart of Midnight, J. Robert King, σελ. 312 (8.5/10)

14. Τρομολόγιο, Βασίλης Μπαμπούρης, εκδόσεις Jemma Press, σελ. 114 (7.5/10)

15. Καθρέφτης, Graham Masterton, εκδόσεις Jemma Press, σελ. 331 (7/10)

 

 

 

16. Carnival of Fear, J. Robert King, σελ 321 (8.5/10)

 

Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει για τον κόσμο του Ravenloft. Πρωτότυπο, ατμοσφαιρικότατο, λιγάκι αρρωστημένο, με ωραίους χαρακτήρες. Αν δεν είχε μερικά κενά στην υπόθεση, θα του έβαζα άνετα ένα εννιάρι. Το απόλαυσα πραγματικά!

Πολύ καλό το Carnival of Fear, προτιμώ όμως το Heart of Midnight.

 

Ναι, ε; Εγώ το αντίθετο. Έχω μια μικρή ένσταση ως προς τους διαλόγους του Heart of Midnight. Μου φάνηκαν λιγάκι παιδικοί, αλλά μάλλον φταίει το νεαρό της ηλικίας των πρωταγωνιστών. Πάντως ο King ξέρει να γράφει για το Ravenloft, αυτό είναι βέβαιο!

Link to comment
Share on other sites

1) Algernon Blackwood - Γουέντιγκο (σελ 107)

2) Ωρόρα - Ιστορίες Φανταστικής Σάτιρας (σελ 247)

3) Συλλογικό Έργο - Εκείνες οι Άλλες Πραγματικότητες (σελ 218)

4) Henry Kuttner - Το Κάστρο του Σκότους (σελ 197)

5) William Vollmann - Πόρνες για την Γκλόρια (σελ 167)

6) Avery Corman - Η Παλιά μου Γειτονιά (σελ 207)

7) Adolf Hitler - Ο Αγών μου (σελ 900)

8) Philip Dick - Έρευνα στο Σκοτάδι (σελ 354)

9) Fyodor Dostoevsky - Το Υπόγειο (σελ 140)

10) Eric Frank Russell - Σφήκα (σελ 276)

11) Ωρόρα - Ιστορίες από Βελούδο και Ατσάλι (σελ 262)

12) David Gemmell - Ντρας ο Θρύλος (σελ 415)

13) David Gemmell - Ο Βασιλιάς Πέρα από την Πύλη (σελ 367)

14) Βάσω Χρήστου - Λαξευτές της Παλίρροιας (σελ 571)

15) Βάσω Χρήστου - Λαξευμένο Δίχτυ (σελ 535)

16) Βάσω Χρήστου - Ο Λαξευτής των Στοιχείων (σελ 600)

17) Clive Barker - Hellraiser (σελ 151)

18) Marquis de Sade - Ζυστίν ή Τα Βάσανα της Αρετής (σελ 385)

19) Ωρόρα - Ιστορίες με Ουρλιαχτά και Ψιθύρους (σελ 265)

20) M. R. James - Ιστορίες Φαντασμάτων ενός Αρχαιοδίφη (σελ 247)

21) Larry Niven - Ο Κόσμος Δακτύλιος (σελ 427)

22) Arthur Machen - Η Νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας (σελ 228)

23) Γιώργος Μπαλάνος - Ιπτάμενοι Δίσκοι: Εισβολείς; (σελ 479)

24) Robert Howard - Ο Πύργος του Ερπετού/ Πέρα από τον Μαύρο Ποταμό (σελ 203)

25) Ray Bradbury - Στα Χρόνια των Πυραύλων (σελ 290)

26) Clark Ashton Smith - Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν (σελ 186)

27) David Gemmell - Σκοτεινός Ταξιδευτής (σελ 336)

28) David Gemmell - Η Επιστροφή των Ηρώων (σελ 319)

29) Ωρόρα - Ιστορίες με Θεούς και Δαίμονες (σελ 254)

30) H. P. Lovecraft - Επιστολές (σελ 358)

31) James Clavell - Ο Βασιλιάς των Αρουραίων (σελ 619)

32) Graham Masterton - Ο Παρίας (σελ 325)

33) Agatha Christie - Ένα Άλλοθι για Τρία Εγκλήματα (σελ 186)

34) Ωρόρα - Ιστορίες Διαστημικής Οικολογίας (σελ 233)

35) Dean Koontz - Ο Εφιάλτης Παραφυλάει (σελ 314)

36) Συλλογικό Έργο - Παράξενες Πόλεις (σελ 212)

37) A. E. Van Vogt - Κυνηγώντας τους Σλαν (σελ 155)

Link to comment
Share on other sites

Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα. Πρώτο βιβλίο του Γιάννη Μαρή που διαβάζω και ήταν μια χαρά. Δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από τους δευτεροκλασάτους Αμερικάνους συγγραφείς μυστηρίου όπως π.χ. οι Έλερι Κουίν και Ρίτσαρντ Πρέιδερ που έχω διαβάσει (έχουν βέβαια διαφορετικό στιλ). Πρωταγωνιστής της ιστορίας είναι ο Κώστας Νικόδημος, ο οποίος γυρίζει στην Ελλάδα μετά από πολλά χρόνια απουσίας. Πρέπει να συναντήσει τον δικηγόρο της οικογένειας για να τακτοποιηθούν κάποια θέματα κληρονομιάς του θείου του, Τιμόθεου Κώνστα, που πέθανε κάτω από μυστηριώδεις συνθήκες. Ο οικογενειακός δικηγόρος υποψιάζεται ότι πίσω από τον θάνατο του Κώνστα βρίσκεται η κατά 25 χρόνια νεότερη σύζυγός του, Μάγδα Κώνστα, μια ελκυστική και "επικίνδυνη" γυναίκα. Ο Νικόδημος θέλοντας και μη, ψάχνει από δω και από κει για να βρει την αλήθεια. Ως που συμβαίνουν διάφοροι θάνατοι και μυστήρια πράγματα, και εμφανίζεται ο αστυνόμος Μπέκας, ο οποίος ερευνά την όλη υπόθεση. Και η ιστορία πάει πολύ μακριά... Η αφήγηση γίνεται σε πρώτο πρόσωπο, από την οπτική του Νικόδημου. Ο Μπέκας εμφανίζεται περίπου στο πρώτο τρίτο του βιβλίου. Συμπαθής χαρακτήρας, που όμως δεν έχει και τόσο βάθος στο συγκεκριμένο βιβλίο. Το μυστήριο είναι αρκετό και ικανό να σε κρατήσει, το τέλος έχει ας πούμε και μια ανατροπή για έναν χαρακτήρα του βιβλίου, αλλά δεν έπεσα και από τα σύννεφα. Γενικά ένα ικανοποιητικό αστυνομικό μυθιστόρημα που προσφέρει διασκέδαση για κάποιες ώρες, αλλά μέχρις εκεί.

 

-Αύγουστος

 

132. Λόρενς Μπλοκ, "Ο διαρρήκτης που έκανε τον κομπάρσο", εκδόσεις Μοντέρνοι Καιροί, 2000, σελ. 318(8.5/10)

133. Τζακ Χίγκινς, "Στο μάτι του κυκλώνα", εκδόσεις Bell, 1993, σελ. 284(8.5/10)

134. Χαρούκι Μουρακάμι, "Νορβηγικό δάσος", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2007, σελ. 505(8.5/10)

135. Γιάννης Μαρής, "Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα", εκδόσεις Το Βήμα, 2012, σελ. 325(6.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

55) Δίψα για Αίμα - Μαρκ Ρόνσον (260)

Από τη γνωστή σειρά βιβλίων τσέπης - μεταφράσεις της σειράς New English Library και είναι τόσο καλό όσο θα περιμένατε από ένα βιβλίο του είδους

 

δεν είναι

 

Ξεκινάει με κάτι Γερμανούς στρατιώτες στο ρωσικό μέτωπο του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, έπειτα μας μεταφέρει σε ένα Λονδρέζικο νοσοκομείο στα 70's, όπου μια μικρή Σουηδέζα ασθενής καταληψίας ξυπνάει τις νύχτες και δαγκώνει κόσμο, πίνοντας το αίμα τους, συνεχίζει με μία δημοσιογράφο που πάει να κάνει ρεπορταζ για τα σεξ σόου της Κοπενχάγης και έπειτα ο γιατρός της μικρής Σουηδέζας πάει διακοπές με μία νοσοκόμα στη Ν. Γαλλία. Και όλα αυτά στο πρώτο μισό του βιβλίου, ενώ σκάνε και κάτι άλλοι δευτερεύοντες χαρακτήρες.

Το βιβλίο είναι ένας βιαστικός αχταρμάς και πηδάει από γεγονός σε γεγονός συνεχώς. Στο τέλος όλα κάπως ενώνονται σε μία ενιαία πλοκή, αλλά η κατάληξη έρχεται μέσα σε 30 σελίδες και σχεδόν διεκπεραιωτικά. Τα ίδια ακριβώς πρτοβλήματα είχε και το "Γκουλ" που είχα διαβάσει από τον ίδιο συγγραφέα, μόνο πως εδώ οι συνεχείς αλλαγές χωρών και χαρακτήρων κάνουν ακόμα πιο κουραστικό το βιβλίο.

Δεν προτείνεται σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

27. Ντιν Κουντζ, Όσα Ξέρει η Νύχτα... εκδ Μπελ

 

Clean-cut Τρόμος. Σε σημειο να εύχομαι να ξεπαστρέψει όλους ο κακός γιατί τοσο μονιασμένη-αγαπημένη οικογένεια δεν αντεχόταν...

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

27. Ντιν Κουντζ, Όσα Ξέρει η Νύχτα... εκδ Μπελ

 

Clean-cut Τρόμος. Σε σημειο να εύχομαι να ξεπαστρέψει όλους ο κακός γιατί τοσο μονιασμένη-αγαπημένη οικογένεια δεν αντεχόταν...

Σε καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

1) Darker than you think - Jack Williamson

2) Η νύχτα της λευκής παπαρούνας - Κωνσταντίνος Μίσσιος

3) Έγκλημα στην αρχαία αγορά - Claude Mosse

4) Ο βασιλιάς με τα κίτρινα - Robert Chambers

5-8) To Πηγάδι στο Τέλος του Κόσμου - William Morris

9) Teatro Grottesco - Thomas Ligotti

10) The Conan chronicles vol. 2- Robert E. Howard

11) Οι έμποροι των εθνών -Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

12) Η φρουρά του διαβόλου - G. R. Elford

13) H Πτώση - Joachim Fest

14) Πλωτά νησιά - Δημήτρης Μίγγας

15) The throne of bones - Brian McNaughton

16) Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky

17) Ιστορίες μελλοντικού ερωτισμού - Ωρόρα, ανθολογία #51

18) Black wings of Cthulhu - Συλλογή διηγημάτων

19) Κόκκινο στην Πράσινη Γραμμή - Βασίλης Γκουρογιάννης

20) Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα δω - Ray Bradbury

21) The howling man - Charles Beaumont

22) Ιστορίες ελληνικής φαντασίας - Ωρόρα, ανθολογία #26

23) Ιστορίες ελληνικής φαντασίας/2 - Ωρόρα, ανθολογία #31

24) Empires of the sea: the final battle for the Mediterranean 1521-1580 - Roger Crowley

25) Ιστορίες με κατάρες - Ωρόρα, ανθολογία #56

26) Ερμοκοπίδες - Παναγιώτης Μπαλτάκος

27) Where the summer ends - Karl Edward Wagner: Περιέχει εννέα ιστορίες τρόμου του KEW από τις οποίες τέσσερις (Sticks, Beyond Any Measure, The River of Night's Dreaming, In the Pines) έχουν μεταφραστεί και στα ελληνικά. Εκτός από σκοτεινό fantasy (βλ. Kane) ο Wagner ήξερε να γράφει και τρόμο. Εξαιρετικό!

Link to comment
Share on other sites

27) Where the summer ends - Karl Edward Wagner: Περιέχει εννέα ιστορίες τρόμου του KEW από τις οποίες τέσσερις (Sticks, Beyond Any Measure, The River of Night's Dreaming, In the Pines) έχουν μεταφραστεί και στα ελληνικά. Εκτός από σκοτεινό fantasy (βλ. Kane) ο Wagner ήξερε να γράφει και τρόμο. Εξαιρετικό!

 

Ζηλεύω. book.gif

Link to comment
Share on other sites

27) Where the summer ends - Karl Edward Wagner: Περιέχει εννέα ιστορίες τρόμου του KEW από τις οποίες τέσσερις (Sticks, Beyond Any Measure, The River of Night's Dreaming, In the Pines) έχουν μεταφραστεί και στα ελληνικά. Εκτός από σκοτεινό fantasy (βλ. Kane) ο Wagner ήξερε να γράφει και τρόμο. Εξαιρετικό!

 

Ζηλεύω. book.gif

 

Αυτός είναι ο πρώτος τόμος. Υπάρχει και δεύτερος :D

Edited by tsathoggua
Link to comment
Share on other sites

1)Αϋπνία - Stephen King(694) (8,5/10)

2)Σάλεμς Λοτ - Stephen King(510) (9.5/10)

3)Νυχτερινή Βάρδια - Stephen King (455) (10/10)

4)Ντεσπερέισον - Stephen King (633) (8/10)

5)Ο γέρος και η θάλασσα - Έρνεστ Χέμινγουεϊ (122) (8/10)

6)Ο τελευταίος των Μοϊκανών - Τζέιμς Φένιμορ Κούπερ (139) (9/10)

7)Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα - Stephen King (459) (9/10)

8)Ο Μαύρος Πύργος:Οι ρημαγμένοι Τόποι - Stephen King (613) (9/10)

9)Ο Μαύρος Πύργος:Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα - Stephen King (813) (10/10)

10)Ο Μαύρος Πύργος:Οι Λύκοι της Κάλα - Stephen King (765) (9/10)

11)Ο Βιασμός - Τζόις Κάρολ Όουτς (187) (9/10)

12)Ο Μαύρος Πύργος:Το τραγούδι της Σουζάνας - Stephen King (441) (9.5/10)

13)Ο Μαύρος Πύργος:Ο Μαύρος Πύργος - Stephen King (875) (9/10)

14)Μίζερι - Stephen King (410) (9.5/10)

15)Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας - Jack Ketchum (269) (10/10)

16)Σάκος με Κόκαλα - Stephen King (604) (9/10)

17)Το Μαύρο Σπίτι - Stephen King - Peter Straub (763) (7/10)

18)Η Ιστορία της Λίσι - Stephen King (600) (7.5/10)

19)Το πηγάδι και το εκκρεμές - Edgar Alan Poe (127) (8.5/10)

20)Μοχθηρό Φεγγάρι - Dean Koontz (537) (7/10)

21)Μάτια - Jesus Ignacio Aldapuerta (107) (8/10)

22)Kάρυ - Stephen King (247) (9.5/10)

23)Ο Θόλος - Stephen King (1166) (9/10)

24)Δράκοι στο Φθινοπωρινό δειλινό - Margaret Weis, Tracy Hickman (550) (9/10)

25)Καμπάλ - Clive Barker(212) (7/10)

26)Δράκοι στη χειμωνιάτικη νύχτα - Margaret Weis, Tracy Hickman (512) (9/10)

Link to comment
Share on other sites

1. Threads of time - Edited by Robert Silverberg (207)

2. Greece's "Odious" Debt - Jason Manolopoulos (278) non fiction

3. Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα #6-Μέρες πανικού - Τζεφ Κίνι, μετάφραση Ιωάννα Λαμπράκη, εκδόσεις Ψυχογιός (226)

4. Απ' τα κόκαλα βγαλμένα - Γιώργος Δενδρινός, Εκδόσεις Κέδρος (384)

5. Τα ρεμάλια ήρωες - Νίκος Τσιφόρος (240)

6. Η αναρχία του δημοσίου υπαλλήλου - Ιούλιος Αύγουστος, Εκδόσεις Προπομπός (300) non-fiction

7. Φραγκίσκος Μανέλης - Μάκης Μωραίτης, Εκδόσεις Οδός Πανός (138) non-fiction

8. The Rhinemann Exchange - Robert Ludlum (486)

9. Μια αυτοβιογραφία - R.G.Collingwood, μετάφραση Ξενοφών Κομνηνός, Εκδόσεις Ίνδικτος ( 252) non-fiction

10. Portobello - Ruth Rendell (376)

11. The King of Torts - John Grisham (376)

12. Heavy Metal Islam - Mark LeVine (290) non-fiction

13. The Summons - John Grisham (341)

14. Ενικός αριθμός - Λένα Διβάνη (359) Εκδόσεις Καστανιώτη

15. Η υψηλή τέχνη της αποτυχίας - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (702) non-fiction

16. Το κιβώτιο - Άρης Αλεξάνδρου, Εκδόσεις Κέδρος (358)

17. Nicola Tesla: Ο Προμηθέας της 5ης λεωφόρου - Νίκος Παπαδόπουλος, Εκδόσεις Τάλως Φ. (160)

18. Η απίστευτη ιστορία της πάπισσας Ιωάννας - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Κέδρος (195)

19. Πινγκ Πονγκ: Καυτά κοψίματα και διαβολεμένα φάλτσα - Jerome Charyn, μετάφραση Αντώνης Καλοκύρης, Εκδόσεις Άγρα (291)

 

20. Απέραντα άδειο σπίτι - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Κέδρος (290)

 

Το είπα, έχω ανοίξει το βαρέλι με τον Ραπτόπουλο. Διηγήματα, κάποια πολύ καλά. Υπάρχει και απόπειρα Ε.Φ., αρκετά αξιοπρεπής (Μέδουσα).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..