Jump to content

Once Upon A Time (2011-2018)


k0zmik
 Share

Recommended Posts

Δεν έχω δει ακόμα τα δύο πρώτα επεισόδια της 3ης σεζόν αλλά θα επανορθώσω σύντομα. Όπου να'ναι αρχίζει και το spin-off Οnce Upon a Time in Wonderland, ε; Κι αυτό το περιμένω πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει ξεκινήσει με την ιστορία του Πίτερ Παν ως του μεγάλου εχθρού! Ενδιαφέρον αρκετά! Ίσως είναι ο πρώτος κύκλος που βλέπω και που με κάνει να θέλω να δω την συνέχεια! Αυτό γιατί κάθε επεισόδιο δεν είναι μεμονομένη ιστορία όπου αναπτύσεται και η κύρια ιστορία. Αλλά ακολουθείται σε κάθε επεισόδιο μια κύρια ιστορία!


Αυτή η Regina όλη την ώρα θέλει να κάψει κάτι! Πυρομανής όσο δεν πάει!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινήσει με την ιστορία του Πίτερ Παν ως του μεγάλου εχθρού! Ενδιαφέρον αρκετά! Ίσως είναι ο πρώτος κύκλος που βλέπω και που με κάνει να θέλω να δω την συνέχεια! Αυτό γιατί κάθε επεισόδιο δεν είναι μεμονομένη ιστορία όπου αναπτύσεται και η κύρια ιστορία. Αλλά ακολουθείται σε κάθε επεισόδιο μια κύρια ιστορία!

Αυτή η Regina όλη την ώρα θέλει να κάψει κάτι! Πυρομανής όσο δεν πάει!

 

Ναι, η Regina το έχει αυτό! Μάλλον αντιγράφει την άλλη μουρλή τη Maleficent!

 

Αλήθεια, έχει δει κανείς τα πρώτα επεισόδια από το spin-off Οnce Upon A Time In Wonderland? Λένε τίποτα;  Δεν τα έχω δει ακόμα, ούτε και αυτά του 3ου κύκλου της κύριας σειράς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν αυτό είναι το τέλος του Κακιότατου Ρουμπελστουσκιν πως στο καλό του λέγεται... είναι σκέτη απογοήτευση... Τελικά το πως έχουν συνδέσει τον  Πήτερ Πάν με την υπόλοιπη οικογένεια δεν το περίμενα και ήταν ευχάριστη έκπληξη! Κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον. Συνεχίζω να λέω ότι η τρίτη σεζόν είναι και η καλύτερη μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ ακόμα δεν έχω δει την 4η. Μόλις τελειώσω τον 1o κύκλο του Flash, παίρνει σειρά.

Edited by alkinem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω αρχίσει ακόμα αλλά ελπίζω το πρώτο μισό να είναι καλύτερο από το περσινό με την παντελώς αδιάφορη Frozen.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω ελπίζω να είναι καλύτερες οι επόμενες σεζόν. Ό,τι έχω δει από την 3η δεν είναι κακό, βέβαια, αλλά λίγο meh. Δεν γνωρίζω τι παίζει αργότερα, εκτός από πολύ γενικές πληροφορίες και έφυγα από τα σχετικά γκρουπς στο φατσομπούκι γιατί από τη μία είχαν γεμίσει spoilers και από την άλλη οι συζητήσεις ήταν σχεδόν αποκλειστικά ανάμεσα σε "shippers" για "shipping". :p

 

H θεά Lana όμως, παραμένει η θεά Lana! :D

 

post-59-0-77274900-1443513939_thumb.jpg

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μισό της 4ης σεζόν ήταν σχετικά αδιάφορο, αλλά το δεύτερο μισό που άλλαξε η πλοκή ανέβηκε αισθητά. Και πάλι όμως πιστεύω πως η 3η σεζόν ήταν η δυνατότερη so far. Είδα το πρώτο επεισόδιο της 5ης σεζόν και νομίζω πως αφήνει υποσχέσεις για δυνατή συνέχεια. Θα δείξει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το 1ο επεισόδιο της 5ης season και του έριξα μια ματιά.

 

Κατά την γνώμη μου, η Σκοτεινή Έμμα κερδίζει ασυζητητί την γλυκόξινη των περασμένων season.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H 4η σεζόν είναι με τους χαρακτήρες από το Frozen, δεν είναι;

 

Η μισή σεζόν, μετά παίζει με Μαλέφισεντ, Κρουέλα Ντεβίλ, και ακόμη μία vilain που μου διαφεύγει τώρα το όνομά της, και το μαγικό βιβλίο (δεν είναι σπόιλερ αυτά). Έχει ενδιαφέρον το δεύτερο μισό της 4ης σεζόν, και τελειώνει με δυνατό cliffhanger για την 5η.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

H 4η σεζόν είναι με τους χαρακτήρες από το Frozen, δεν είναι;

 

Η μισή σεζόν, μετά παίζει με Μαλέφισεντ, Κρουέλα Ντεβίλ, και ακόμη μία vilain που μου διαφεύγει τώρα το όνομά της, και το μαγικό βιβλίο (δεν είναι σπόιλερ αυτά). Έχει ενδιαφέρον το δεύτερο μισό της 4ης σεζόν, και τελειώνει με δυνατό cliffhanger για την 5η.

 

 

A, μπα; Επιστρέφει η Maleficent??? Το ενδιαφέρον μου αυξήθηκε κατακόρυφα! Μου φαίνεται πως θα κάνω το catch up να τελειώσω την 3η σεζόν τώρα! Τhanks for the info!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

H 4η σεζόν είναι με τους χαρακτήρες από το Frozen, δεν είναι;

 

Η μισή σεζόν, μετά παίζει με Μαλέφισεντ, Κρουέλα Ντεβίλ, και ακόμη μία vilain που μου διαφεύγει τώρα το όνομά της, και το μαγικό βιβλίο (δεν είναι σπόιλερ αυτά). Έχει ενδιαφέρον το δεύτερο μισό της 4ης σεζόν, και τελειώνει με δυνατό cliffhanger για την 5η.

 

 

Την Ούρσουλα λες (ναι ούτε εγώ την θυμόμουν χαχα) που είναι και η πιο αδιάφορη από τις τρείς. Επίσης η Κρουέλα μου την έσπασε στην αρχή που είχε

μαγικές δυνάμεις

αλλά μετά νομίζω ταίριαξε πολύ καλά με τον

συγγραφέα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

H 4η σεζόν είναι με τους χαρακτήρες από το Frozen, δεν είναι;

 

Η μισή σεζόν, μετά παίζει με Μαλέφισεντ, Κρουέλα Ντεβίλ, και ακόμη μία vilain που μου διαφεύγει τώρα το όνομά της, και το μαγικό βιβλίο (δεν είναι σπόιλερ αυτά). Έχει ενδιαφέρον το δεύτερο μισό της 4ης σεζόν, και τελειώνει με δυνατό cliffhanger για την 5η.

 

 

Την Ούρσουλα λες (ναι ούτε εγώ την θυμόμουν χαχα) που είναι και η πιο αδιάφορη από τις τρείς. Επίσης η Κρουέλα μου την έσπασε στην αρχή που είχε

μαγικές δυνάμεις

αλλά μετά νομίζω ταίριαξε πολύ καλά με τον

συγγραφέα.

 

 

 

Μπα;!:!: Είναι κι αυτή η τρελάρα μέσα; Όχι, που θα'λειπε! Γουστάρω!! :D

Μισό... χμμ... η αληθινή Ούρσουλα φαντάζομαι,

όχι η Regina σαν Ursula από το άλλο επεισόδιο, ε;

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μπα;!:!: Είναι κι αυτή η τρελάρα μέσα; Όχι, που θα'λειπε! Γουστάρω!! :D

Μισό... χμμ... η αληθινή Ούρσουλα φαντάζομαι,

όχι η Regina σαν Ursula από το άλλο επεισόδιο, ε;

 

 

 

Ναι η αληθινή. Η Disney δείχνει τώρα τελευταία ότι θέλει να "ξεζουμίσει" ότι έχει πριν τα φτύσει η σειρά και απ' ότι βλέπω δεν έχει πολύ ακόμα. 

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Μπα;!:!: Είναι κι αυτή η τρελάρα μέσα; Όχι, που θα'λειπε! Γουστάρω!! :D

Μισό... χμμ... η αληθινή Ούρσουλα φαντάζομαι,

όχι η Regina σαν Ursula από το άλλο επεισόδιο, ε;

 

 

 

Ναι η αληθινή. Η Disney δείχνει τώρα τελευταία ότι θέλει να "ξεζουμίσει" ότι έχει πριν τα φτύσει η σειρά και απ' ότι βλέπω δεν έχει πολύ ακόμα. 

 

 

Nαι, αυτό που λες το βλέπω και γω, αν και η τηλεθέαση είναι ακόμα συγκριτικά υψηλή, σε σχέση με πολλές άλλες σειρές. Έχει χάσει πολύ κόσμο στην τελευταία σεζόν πάντως.

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να την παρατήσω. Η προηγούμενη μισή σεζόν βασισμένη στο Frozen και η υπόλοιπη στους κακούς της Disney. Άρχισε η πέμπτη σεζόν, αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα δείξουν και πως θα τα συνδέσουν... Γενικά αρχίζει να κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να την παρατήσω. Η προηγούμενη μισή σεζόν βασισμένη στο Frozen και η υπόλοιπη στους κακούς της Disney. Άρχισε η πέμπτη σεζόν, αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα δείξουν και πως θα τα συνδέσουν... Γενικά αρχίζει να κουράζει.

 

Τώρα θα την παρατήσεις; Άντεξες την Frozen Queen, και θα την παρατήσεις τώρα που η Έμμα θα δίνει ρέστα; 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Σκέφτομαι να την παρατήσω. Η προηγούμενη μισή σεζόν βασισμένη στο Frozen και η υπόλοιπη στους κακούς της Disney. Άρχισε η πέμπτη σεζόν, αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα δείξουν και πως θα τα συνδέσουν... Γενικά αρχίζει να κουράζει.

 

Τώρα θα την παρατήσεις; Άντεξες την Frozen Queen, και θα την παρατήσεις τώρα που η Έμμα θα δίνει ρέστα; 

 

Δεν έχεις και άδικο έτσι όπως το θέτεις, αν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε άλλες και έχεις ελάχιστο ελεύθερο χρόνο προβληματίζεσαι. Η Έμμα ωστόσο είναι η μόνη που με ψήνει να δω τι ακριβώς θα κάνει. Εκλεκτή εκλεκτή είδωμεν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν ήταν να περιγράψω τις εντυπώσεις, και προτιμήσεις που έχω για όλους τους χαρακτήρες που θυμάμαι τώρα από το Once Upon A Time, και να τους περιγράψω με μία σύντομη φράση τον καθένα ή καθεμιά και με διάθεση χιουμοριστική, να τι θα έλεγα (Κάντε το και σεις αν θέλετε, έτσι σαν παιχνίδι):

Regina: Θεά, άπαιχτη, αν έλειπε μπορεί και να τη βαριόμουν κάπως τη σειρά, ό,τι ήταν ο Picard για το Star Trek:TNG είναι η Regina για το Once.

Ruby: Από τους πιο badass χαρακτήρες, με το πιο ωραίο twist, κρίμα που έφυγε ουσιαστικά.

Rumple: I love to hate him, and hate him even more!

Belle: Γλυκύτατη κοπελίτσα, κι αυτά τα "πλάνα" μάτια της.... Σαν χαρακτήρας δε μου λέει και πολλά όμως.

Εmma: ΟΚ,  δυνατός χαρακτήρας, superduperbadass, αλλά γίνεται abrasive και εκνευριστική. Κούλαρε και λίγο, mademoiselle, έλεος με τα εσώψυχά σου πια!

Ηοοk:  Χεχεχεχ, ο τυπάς που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει, αλλά ωραίος τυπάς.

Snow White: Εντάξει, είσαι πολεμίστρια το ξέρουμε, ωραιότατο το twist στον κλασσικό χαρακτήρα, οι υστερίες κάθε δεύτερη σκηνή ειδικά με τον Charming, γιατί καλήμ';

Charming: Εχμ, ξενέρωτο να τον πω, βαρετό να τον πω, ξενέρωτο να τον ξαναματαπώ, πώς να τον πω;

Ηenry: Το πιτισιρίκι και καλά παίζει, και έχει και το πιο "cool head" από όλους.

Grumpy: Από τους πιο ωραίους χαρακτήρες, έπρεπε να παίζει σε κάθε επεισόδιο, όπως και οι άλλοι νάνοι!

Neal: Εχμ, ναι, οκ, καλός χαρακτήρας, πολύ human βέβαια, αλλά με τέτοιο τύπο πώς να μην έχει συνεχώς τα νεύρα της η Emma, σας ερωτώ.

Archie: Λοιπόν, τον Archie τον πάω πολύ. Δεν είναι ούτε eye candy, ούτε badass - έχουμε αρκετά από αυτά ούτως ή άλλως - αλλά είναι από τους χαρακτήρες που θα μπορούσαν να εξελιχθούν πάρα πολύ, όπως και η Ruby, και είναι κρίμα που δεν τον πολυχρησιμοποιούν.

Γαλάζια νεράιδα: Από στυλ μπουρλέσκ με φτερά, σε ράσο και μούρη ως το έδαφος, μαρή; Πώς τα κατάφερες έτσι, και δεν μας εμφανίζεσαι και συχνά να σε μάθουμε και καλύτερα που το έχω γενικώς με τις νεράιδες;

 

***

Αυτοί μου έρχονται στο νου τώρα, μπορεί να γράψω και για άλλους χαρακτήρες άλλη στιγμή.  :p

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο έτσι όπως το θέτεις, αν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε άλλες και έχεις ελάχιστο ελεύθερο χρόνο προβληματίζεσαι. Η Έμμα ωστόσο είναι η μόνη που με ψήνει να δω τι ακριβώς θα κάνει. Εκλεκτή εκλεκτή είδωμεν!

 

Θα συμφωνήσω, ούτε εμένα είναι (πλέον) σειρά που θα τρέξω να δω αλλά σίγουρα θα την δω κάποια στιγμή μέσα στο χάος των σειρών που βλέπω. :p

Όσο για την Emma, Rumple, Regina και τον μικρό ωραίοι μεν αλλά τους έχουν κάνει τα πάντα και πλέον μόνο ανακύκλωση πέφτει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πρόβλημα με τη σειρά τώρα πια, ακόμα και στο τέλος της τρίτης σεζόν που έχω φτάσει (και ό,τι ξέρω για την 4η) είναι πως οι παραγωγοί απλά προσθέτουν συνεχώς χαρακτήρες και όλο και περισσότερους χαρακτήρες κάνοντας ένα pastiche με όλους μαζί "ωλτουγκέδερ". Βέβαια αυτό είναι που απαιτούν οι φανς, κυρίως οι shippers. Εντάξει, καλό βέβαια να ακούν τους φανς οι όποιοι δημιουργοί γενικώς, αλλά όχι και πάντα, γιατί στο τέλος χάνεται η συνοχή της σειράς, χάνεται το characterization, χάνονται διάφορα σημεία που χαρακτηρίζουν την ποιότητα και το "όραμα" μιας σειράς, προς χάριν του "wow factor" και της στιγμιαίας ικανοποίησης των φανς. Kαι οι φανς ζητούν διάφορα που τελικά  και τα θέλουν αλλά και ΔΕΝ τα θέλουν, γι'αυτό και φεύγουν.

Καλό βέβαια να ανανεώνονται οι χαρακτήρες και αφού ο κόσμος είναι παραμυθόκοσμος, λογικό να εμφανιστούν και διάφοροι άλλοι αλλά με κάποια ρέγουλα. Θέλω να πω, στο τέλος ποιους άλλους θα προσθέσουν από τους Ντίσνευ χαρακτήρες; Το Θείο Σκρουτζ, το Ντόναλντ και τη Μάτζικα Ντε Σπελ;; :p (Χμμ, τώρα που το σκέφτομαι δεν θα με χαλούσε να έβλεπα τη Μάτζικα στο Once. Τόσες άλλες μάγισσες έχουν περάσει από τη σειρά ήδη!) ;-)

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πρόβλημα με τη σειρά τώρα πια, ακόμα και στο τέλος της τρίτης σεζόν που έχω φτάσει (και ό,τι ξέρω για την 4η) είναι πως οι παραγωγοί απλά προσθέτουν συνεχώς χαρακτήρες και όλο και περισσότερους χαρακτήρες κάνοντας ένα pastiche με όλους μαζί "ωλτουγκέδερ". Βέβαια αυτό είναι που απαιτούν οι φανς, κυρίως οι shippers. Εντάξει, καλό βέβαια να ακούν τους φανς οι όποιοι δημιουργοί γενικώς, αλλά όχι και πάντα, γιατί στο τέλος χάνεται η συνοχή της σειράς, χάνεται το characterization, χάνονται διάφορα σημεία που χαρακτηρίζουν την ποιότητα και το "όραμα" μιας σειράς, προς χάριν του "wow factor" και της στιγμιαίας ικανοποίησης των φανς. Kαι οι φανς ζητούν διάφορα που τελικά  και τα θέλουν αλλά και ΔΕΝ τα θέλουν, γι'αυτό και φεύγουν.

Καλό βέβαια να ανανεώνονται οι χαρακτήρες και αφού ο κόσμος είναι παραμυθόκοσμος, λογικό να εμφανιστούν και διάφοροι άλλοι αλλά με κάποια ρέγουλα. Θέλω να πω, στο τέλος ποιους άλλους θα προσθέσουν από τους Ντίσνευ χαρακτήρες; Το Θείο Σκρουτζ, το Ντόναλντ και τη Μάτζικα Ντε Σπελ;; :p (Χμμ, τώρα που το σκέφτομαι δεν θα με χαλούσε να έβλεπα τη Μάτζικα στο Once. Τόσες άλλες μάγισσες έχουν περάσει από τη σειρά ήδη!) ;-)

Απ' ότι βλέπω από τα νούμερα τηλεθέασης μάλλον δεν θα έχουν άλλο χρόνο να προσθέσουν κανέναν. :p Είναι τα χειρότερα νούμερα για πρεμιέρα που έχουν κάνει (5,9) και αν πέσει γύρω στο 4 προβλέπω ή να τελειώνει η σειρά στο δεύτερο μισό ή να έχει μία ακόμα.

 

Εντωμεταξύ μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο και εντάξει δεν μπορώ να πω καλούτσικο είναι αλλά το τέλος ήταν πολύ άκυρο.

 

Πάλι αμνησία; Μα πάλι;;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Once Upon A Time (2011-2018)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..