Jump to content

Πένα VS Πληκτρολόγιο


simplex
 Share

Recommended Posts

Σενάριο 1:

Πιάνεις μια πένα και ένα τετράδιο και ένα φως/κερί και γράφεις αναλογικά.

 

Σενάριο 2:

Πιάνεις το πληκτρολόγιο ενώ είσαι στον επεξεργαστή κειμένου και γράφεις ψηφιακά.

 

Η διαδικασία είναι η ίδια αλλάζει απλώς το τεχνικό μέσο.

 

Από την μια είσαι απόλυτα συγκεντρωμένος αλλά από την άλλη έχεις περισσότερες δυνατότητες και μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

Το κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά του, κατά την γνώμη σας υπάρχει διαφορά όσον αφορά την δημιουργικότητα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ σαφώς πληκτρολόγιο. Όχι για όλες τις ευκολίες που παρέχει, όσο για την πιο βασική του. Το backspace.

Σε τετράδιο έγραφα στο σχολείο όταν βαριόμουνα και σκάρωνα κάνα ποίημα. Δεν λέω, έχει την χάρη του κι αυτό, αλλά δεν ξαναγυρνάω εκεί με τίποτα.

 

 

Μέχρι και σημειώσεις πλέον, ή ωραίες ιδέες, τις κρατάω ψηφιακά.

Link to comment
Share on other sites

Τις διάφορες σημειώσεις, από χάρτες και γενεαλογικά δέντρα μέχρι κατόψεις κτηρίων, όλα αυτά τα κρατάω χειρόγραφα. Το κείμενο όμως το γράφω στον υπολογιστή. Άρα μπορώ να υποθέσω ότι αυτό πιάνεται ως συνδυασμός;

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ κι εγώ πληκτρολόγιο και, όπως είπε ο Drake Remore, η πιο βασική ευκολία του είναι το backspace.

 

Κι όσον αφορά εμένα, θα έπρεπε να πω ότι, όταν τύχει και γράψω κάτι σε κάνα χαρτί, δε θα 'μαι καθόλου συγκεντρωμένος. Αντιθέτως!...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω μια λίστα :p

1) Φυσικά κλίκι κλίκι, άμα το μάθεις μετά πια δε μπορείς να γυρίσεις προς τα πίσω.

2) Ελλείψη πληκτρολογίου, προτιμώ μολύβι (μηχανικό αλλά όχι σχεδίου, με μικρή μυτούλα και γομίτσα) και χαρτί (κι αυτό πριν από το τετράδιο)

3) Αν δεν υπάρχουν ούτε και αυτά, μολύβι, στυλό, χαρτοπετσέτα, απόδειξη, πίσω από τη λίστα για ψώνια... κτλ Δεν έχω θέματα.

4) Αν δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω και θέλω διαολεμένα να καταγράψω κάτι, μόνο τότε θα το γράψω με πένα. Κι αν έχει γίνει και διακοπή ηλεκτρικού για να χρειαστώ κερί και το μόνο που θα έχω για να γράψω θα είναι πένα, μάλλον θα σιχτιρίσω τόσο πολύ πρώτα που θα έχω ξεχάσει τι ήθελα να γράψω μέχρι να το κάνω :p

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Εγω κάνω και το άλλο συχνά πυκνά σε ότι αφορά σημειώσεις και ιδέες.

Ηχογράφηση στο κινητό. Εύκολα, γρήγορα και χωρις να χρειάζεται να ψάχνω μολύβια, χαρτια κλπ όταν ειμαι εξω απο το σπίτι. Εναλλακτικά υπάρχουν και σημειώσεις στο κινητό, πληκτρολογόντας, αλλά ειναι πιο χρονοβόρο και απαιτεί μεγαλύτερη προσήλωση απο μια υπαγόρευση και ηχογράφηση.

 

Υ.Γ Προσοχή στην ηχογράφηση (σε δημόσιο χώρο) αν η αφηγηση αφορά εργο τρόμου.devil2.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Εγω κάνω και το άλλο συχνά πυκνά σε ότι αφορά σημειώσεις και ιδέες.

Ηχογράφηση στο κινητό. Εύκολα, γρήγορα και χωρις να χρειάζεται να ψάχνω μολύβια, χαρτια κλπ όταν ειμαι εξω απο το σπίτι. Εναλλακτικά υπάρχουν και σημειώσεις στο κινητό, πληκτρολογόντας, αλλά ειναι πιο χρονοβόρο και απαιτεί μεγαλύτερη προσήλωση απο μια υπαγόρευση και ηχογράφηση.

 

Υ.Γ Προσοχή στην ηχογράφηση (σε δημόσιο χώρο) αν η αφηγηση αφορά εργο τρόμου.devil2.gif

 

Εγώ μερικές φορές (επειδή δεν έχω κινητό) για να καταγράψω μια ιδέα στέλνω email στον εαυτό μου! :lol:

Edited by GeoVa
Link to comment
Share on other sites

Καλα, αυτο παίζει πολύ συχνά. Ξεκινάω μια ιστορία στο σπίτι και πριν φυγω στην δουλεια στέλνω email στον εαυτο μου. Συνεχίζω όταν ξεκλέβω χρόνο και απο την δουλεια ξαναστέλνω στον εαυτο μου στο σπίτι!laugh.gif

Μεχρι να τελειωσει μια ιστορία μπορεί να κάνει και καμια δεκαριά ηλεκτρονικά ταξίδια!

 

...και όλα αυτά επειδη συνηθως ξεχνάω να πάρω το στικάκι μαζί μου!rofl.gif

 

Τώρα θα δωσω μια ευκαιρία στις υπηρεσίες οπως google docs για να μην έχω όλον αυτό τον πανικο. Αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι ασφαλές να έχεις το αρχείο σου σε έναν σερβερ στο Γουισκονσιν πχ. Οχι μη τυχόν και το κλέψουν, αλλά να, αν πέσει ο σέρβερ τι κάνεις; Αν καταστραφεί το αρχείο;

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα το πρώτο μου μυθιστόρημα, κάπου 14 χρόνια πριν, χειρόγραφα, με στυλό Bic, γεμίζοντας ένα σωρό τετράδια. Μετά το δακτυλογράφησα σε μια μηχανή Olivetti πριν το ταχυδρομήσω στους εκδοτικούς. Σήμερα… δεν μπορώ να γράψω σε χαρτί. Αγκυλώνουν τα δάχτυλα μου, πονούν οι κλειδώσεις, τα κάποτε μου στρωτά γράμματα βγαίνουν σαν ορνιθοσκαλίσματα. Δεν έχω πια την υπομονή. Θέλω την γλύκα του πληκτρολογίου!

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πολλές σελίδες στα νιάτα μου με χαρτί, καθώς απέκτησα πολύ αργότερα υπολογιστή και word. Από τότε με θυμάμαι να σιχτιρίζω το πόσο κουραστικό ήταν και να ανυπομονώ για έναν ψηφιακό επεξεργαστή κειμένου. Πλέον δεν το συζητάω, δεν το αλλάζω με τίποτα! Το αρχειάκι μου, στικάκια, skydrive, mail και σ' ό,τι βοηθά η τεχνολογία, το αξιοποιώ. Επίσης το διαδίκτυο είναι για μένα το καλύτερο backup καθώς το αποκλείω να μου σβηστούν ταυτόχρονα αρχεία από παντού!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα χαρτί και στυλό. Έχω μεν πάντα μαζί μου μπλοκάκια για να σημειώνω τα διάφορα που δε θέλω να ξεχάσω, αλλά σίγουρα δε θα έγραφα διηγήματα ή κάτι μεγαλύτερο αν έπρεπε να τα γράψω με το χέρι. Μέσα στην επιπλέον προσπάθεια που αυτό απαιτεί, θα εξατμιζόταν και η όποια (αυτο)πεποίθηση είχα λίγα λεπτά νωρίτερα ότι αυτό αξίζει να αποτυπωθεί/δουλευτεί/διαβαστεί. Άσε που ένα χειρόγραφο κείμενο (ειδικά αν είναι δικό μου) είναι πολύ πιο εύκολο να μου φανεί βλακεία από ένα τυπωμένο. Μη σας πω ότι προσέχω και τις γραμματοσειρές όταν αγοράζω βιβλία και έχω αποφύγει ή καθυστερήσει να αγοράσω κάποια επειδή δε μου άρεσε καθόλου η γραμματοσειρά(το "Ο δήμιος του έρωτα" του Γιάλομ θα το είχα αγοράσει κανένα χρόνο νωρίτερα).

Αυτό με το email στον εαυτό μου το έχω κάνει κι εγώ, αλλά μόνο μια φορά, γιατί συνήθως δεν έχω χρόνο στη δουλειά. Και τώρα μας έκοψαν το ίντερνετ τελείως, οπότε...

Βέβαια, καμιά φορά στις διακοπές, όταν γράφω όσα δε θέλω να ξεχάσω, το απολαμβάνω και λίγο που έχω επιτέλους χρόνο να γράψω με καλά γράμματα και όχι βιαστικά όπως όταν συμπληρώνω έντυπα στη δουλειά. Αλλά να δουλέψω έτσι ένα διήγημα, μουντζούρες πάνω σε μουντζούρες, θα μου έσπαγε τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Το γράψιμο είναι υπερβολικά κουραστικό αν δε χρησιμοποιήσει κάποιος μια καλή πένα ή έστω ένα καλό στυλό gel. Αν τα ηλεκτρονικά είχαν λύσει όλα τα προβλήματα, δε θα ήταν σε έκρηξη η αγορά του σημειωματαρίου.

 

Η δική μου γενιά συνάντησε πρώτη φορά πηκτρολόγιο στα 12-13. Δε μεγάλωσε με το πληκτρολόγιο αγκαλιά. Το γράψιμο με το χέρι είναι πολύ φυσικότερο για μας. Για οτιδήποτε δημιουργικό, όσο πιο απλό το interface τόσο πιο καλό το αποτέλεσμα γιατί μπαίνει λιγότερο στη μέση.

 

Στον υπολογιστή είναι πιο εύκολο να οργανώνεις τα πράγματα όταν αυτά έχουν ήδη πάρει μια μορφή. Για παράδειγμα, δεν ξέρω κανέναν πετυχημένο σχεδιαστή ή εφευρέτη να ξεκινάει τη δουλειά στον υπολογιστή. Η αρχή είναι πάντα ένα σκαρίφημα και χειρόγραφες σημειώσεις. Και δεν είναι πάντα για τεχνικούς και διαδικαστικούς λόγους ή λόγους κατοχύρωσης. Είναι καλύτερο γιατί είναι πολύ πιο άμεσο.

Link to comment
Share on other sites

Το γράψιμο είναι υπερβολικά κουραστικό αν δε χρησιμοποιήσει κάποιος μια καλή πένα ή έστω ένα καλό στυλό gel. Αν τα ηλεκτρονικά είχαν λύσει όλα τα προβλήματα, δε θα ήταν σε έκρηξη η αγορά του σημειωματαρίου.

 

Η δική μου γενιά συνάντησε πρώτη φορά πηκτρολόγιο στα 12-13. Δε μεγάλωσε με το πληκτρολόγιο αγκαλιά. Το γράψιμο με το χέρι είναι πολύ φυσικότερο για μας. Για οτιδήποτε δημιουργικό, όσο πιο απλό το interface τόσο πιο καλό το αποτέλεσμα γιατί μπαίνει λιγότερο στη μέση.

 

Στον υπολογιστή είναι πιο εύκολο να οργανώνεις τα πράγματα όταν αυτά έχουν ήδη πάρει μια μορφή. Για παράδειγμα, δεν ξέρω κανέναν πετυχημένο σχεδιαστή ή εφευρέτη να ξεκινάει τη δουλειά στον υπολογιστή. Η αρχή είναι πάντα ένα σκαρίφημα και χειρόγραφες σημειώσεις. Και δεν είναι πάντα για τεχνικούς και διαδικαστικούς λόγους ή λόγους κατοχύρωσης. Είναι καλύτερο γιατί είναι πολύ πιο άμεσο.

Δεν θα μπορούσα να είχα πει καλύτερα! Ε, ναι αγαπητέ μου, όπως καταλαβαίνεις, πάρε ένα hug!

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστή.

 

Είναι 99% σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα χρειαστείς ένα ηλεκτρονικό αρχείο της δουλειάς σου. Οπότε απλά θα κάτσεις να κάνεις διπλή δουλειά μετά????

Να την στείλεις σε ένα άλλο άτομο

Να χρειαστείς αντίτυπα χωρίς να πληρώνεις Φ/Α ή μελάνια

Να την επεξεργαστείς για ορθογραφικά λάθη.

Μεγαλύτερη ασφάλεια λόγων πολλών αντιτύπων σε διάφορα μέσα (φλασάκια, cd, ιντερνετ ακόμα και mail)

 

 

για το backspace

για το copy-paste ολόκληρων προτάσεων ή κομματιών

είναι οικονομικότερο (βαλτε τετραδια και σημειωματάρια και στυλό και μπλανκο κ.α. και να είναι και συνήθως καλά για να μην στην σπάνε)

 

Τέλος προσωπικό

Λόγο δουλειάς πονάει το χέρι μου όταν το πιέζω να γράφω πολύ ώρα. οπότε μετά απο λίγο εμένα με πιάνει πόνος. Ξέρω αρκετά άτομα που το έχουν αυτο (μετά απο κάποια ώρα να τους πονάει το χέρι)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αρκετά άτομα που το έχουν αυτο (μετά απο κάποια ώρα να τους πονάει το χέρι)

Μνήμες από γυμνάσιο και λύκειο. (Φωτοτυπίες; Α-χα-χα-χα!) Η δασκάλα να υπαγορεύει κάποιο αναγκαίο κείμενο που έπρεπε να γράψουμε και η υπαγόρευση να ακολουθεί τους πιο γρήγορους στο γράψιμο. Το χέρι, το μπράτσο, να καίγονται, και η κράμπα να στύβει τους μυες γύρω από το κόκκαλο.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα δεν τίθεται ούτε ως αστείο. Ναι, οκ, οι πρώτες ιστορίες, μέχρι τα 11-12 γραφτήκαν σε τετράδιο (στη γραμμική β που αποτελεί τον γραφικό μου χαρακτήρα και τίγκα στις μουτζούρες, τόσο που ούτε εγώ που τις έγραψα δεν μπορούσα να τις διαβάσω για να τις καθαρογράψω). Μετά σε γραφομηχανή (μια υπέροχη brother, δώρο του τάτα μου), που ήταν αρκετά καλύτερη στο γράψε (δυστυχώς εξίσου σκατά στο σβήσε) αλλά η μέρα που άνοιξα για πρώτη φορά word ήταν μια αποκάλυψη!

 

Πλέον το σημειωματάριο κρατάει μια ιδέα που δεν έχω χρόνο να επεξεργαστώ εκείνη τη στιγμή και είμαι μακριά από κάποιο πληκτρολόγιο. Αλλά κυρίως φιλοξενεί λίστες για το σούπερ μάρκετ. :Ρ

 

Δεν υπάρχει καμία σύγκριση για μένα. Γράφω γρηγορότερα, καλύτερα και πιο ξεκούραστα με πληκτρολόγιο και δεν μπορώ να βρω ούτε ένα επιχείρημα υπέρ του χειρόγραφου.

 

Εδίτιον το συμπληρωματικόν: επίσης, η έμπνευσή μου δοκιμάζεται πολύ άγρια όταν γράφω με το χέρι, καθώς γράφω 10 φορές πιο αργά απ' όσο σκέφτομαι και τα μισά καταλήγουν να μένουν μακριά, πολύ μακριά απ' το χαρτί.

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Μου είναι αδύνατον να γράψω πια στο χέρι.

Όταν ήμουνα στο σχολείο, σχεδόν μισούσα το γράψιμο. Έκανα ωραία γράμματα, στρωτά, κομψά και ό,τι άλλο, αλλά το γράψιμο στο χέρι ήταν απεχθής δουλειά για μένα. Αυτή δε η υπαγόρευση στην τάξη ήταν μια φρίκη.

Παρόλο που έγραφα ιστορίες από παλιά και ήταν φυσικά χειρόγραφες, ζήλευα όποτε έβλεπα γραφομηχανή, και δεν έβλεπα την ώρα να κάνω μια δουλειά που χρειάζεται να πατάω πλήκτρα αντί να στραμπουλάω το χέρι μου με τα στυλό και τα μολύβια.

Έχω σχέση λατρείας με όλα τα πληκτρολόγια που έχω χρησιμοποιήσει -έχω ξετινάξει τρεις υπολογιστές, αλλά έχω κρατήσει τα πληκτρολόγια που με βόλευαν.

Αγόρασατον φορητό μου επειδή δεν μπορούσα να γράψω στις διακοπές. Η ιδέα να κάνω χειρόγραφο σκότωνε την έμπνευση.

 

Κρατάω βέβαια καμιά χειρόγραφη σημείωση πού και πού όταν δεν γίνεται αλλιώς, αλλά μέχρι εκεί. Για να μην πω ότι η μέγιστη ευτυχία είναι να την πληκτρολογήσω κι αυτή αργότερα με την ησυχία μου.

Link to comment
Share on other sites

Αααααχ, μη μου θυμίζετε τις υπαγορεύσεις! Γράφω απελπιστικά αργά στο χέρι -από μια ζωή- και δεν την παλεύω με τί-πο-τα! Αφήστε που με πιάνει κι ένα γαργαλητό εκεί που είναι οι φλέβες λίγο πιο πριν απ'τον καρπό και ανατριχιάζω!

Για ιστορίες: υπολογιστής με τα 1000!!

Για σημειώσεις και ιδέες: παίζουνε και τα δύο, αναλόγως με το που βρίσκομαι.

Για ποιήματα: παραδόξως προτιμώ σε τετράδιο, για να μπορώ να τα βλέπω και να τα ξαναβλέπω για διορθώσεις, ακόμα και ξαπλωμένη στο κρεβάτι, όταν είμαι στο λεωφορείο ή... στο wc!

Αν και μου έχει τύχει να ξεκινήσω ιστορίες στο χέρι, πάντα τις μεταφέρω στον υπολογιστή, για να μπορώ να τις επεξεργάζομαι πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω χερι!!!

Ο craft τα ειπε εξαιρετικα σωστα... ετσι ειναι και για εμενα...

Για να γραψω ειδικα χρειαζομαι συγκεκριμενο στυλο (εχω αγορασει μια ολοκληρη κουτα απο το αγαπημενο μου και απειρα κοκκινα τετραδια...) που να γραφει εντονα και παχια (δεν μπορω τις λεπτες μυτες με εξοργιζουν) και πιεζομαι για να τα περασω στον υπολογιστη.. βεβαια αναγνωριζω την ευκολια που προσφερουν, αλλα με πονανε τα ματια μου και κουραζομαι απιστευτα να διαβαζω η να γραφω για πολλες ωρες μπροστα στην οθονη... οπως και τα κινητα... μου προκαλουν πονοκεφαλο και δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που εχω προβλημα πονοκεφαλων...

Καλα ειδικα για τα ποιηματα γραφω σε τετραδια (τα κοκκινα που αγοραζω με μανια) και σκιζω και τις μισες σελιδες για να τα καθαρογραψω και να ειναι τελεια (δεν ειναι μονο ο Σελντον ψυχακιας...) Και δεν μπορω τις μουτζουρες... γενικως... σκιζω και καθαρογραφω η βαζω μπλανκο (εχω επισης ενα συρταρι γεματο)...

Επισης εχω την απορια για εσας που ειπατε πως κρατατε σημειωσεις στον υπολογιστη... πως γινεται αυτο? Εμενα μπορει να μου ερθει και συνηθως οι ιδεες μου ερχονται, ενω ειμαι στο σουπερ μαρκετ, σε βολτα, σε ταξιδι και γενικως παντου...δεν μπορω να εχω μαζι μου εναν υπολογιστη ολη την ωρα... ενω αντιθετα χαρτια, χαρτοπετσετες, κουτι απο τσιγαρα κτλ παντα βρισκω...

Τεσπα... γουστα ειναι αυτα.

Οσο για τις υπαγορευσεις... οκ ειναι κουραστικες παντα ηταν, αλλα δεν με εκαναν να μην θελω να γραφω με το χερι... δικαιολογια μου ακουγεται...παραδεχτειτε το... εραστες των υπολογιστων!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε ήμουν ρομαντικός τύπος κι έτσι δε νοσταλγώ τις αγνές εποχές του μολυβιού και του χαρτιού(όταν και γέμιζα τις σελίδες με τα ορνιθοσκαλίσματα του γραφικού μου χαρακτήρα). Επίσης, όταν η θεμοκρασία πέφτει κάτω από τους είκοσι βαθμούς, το δεξί χέρι παγώνει, πρήζεται και δε μπορώ να κρατήσω, όχι στυλό για να γράψω, αλλά ούτε και πηρούνι καλά-καλά για να φάω.

 

Αν και τα πρώτα μου γραπτά, που η τύχη τους πλέον αγνοείται, ήταν χειρόγραφα, τώρα είμαι υπέρ του πληκτρολογίου με τα χίλια.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, δεν είναι δικαιολογία! Είχα, έχω και θα έχω εις τον αιώνα τον άπαντα πρόβλημα με το γράψιμο στο χέρι. Πάνω από δέκα λεπτά να κρατήσω στυλο, το χέρι μου υποφέρει και μαζί του υποφέρει ο εγκέφαλός μου που πνίγεται απ' την σαλιγκαρίσια ταχύτητ γραφής. Σημειώσεις κρατιούνται εξαιρετικά εύκολα στον υπολογιστή και υπάρχουν δεκάδες προγραμματάκια γι αυτή τη δουλειά. Μερικά είναι συμβατά και με android (π.χ evernote, remember the milk), οπότε περνάς τη σημείωση στο κινητό και την έχεις και στον υπολογιστή και παντού. Υπεροχότητα.

 

Ευλογώ τους επεξεργαστές κειμένου. Ευλογώ το scrivener/storybook/focus writer, προγράμματα ειδικά για συγγραφή. Ευλογώ και προσκυνώ γονυπετής τον ορθογραφικό έλεγχο (νομίζω ότι θα χτυπούσα πόντιουμ στα βραβεία σαρδάμ) και κοιμάμαι αγκαλιά με το backspace.

Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγιο. Έστω κι αυτό του laptop. Το όνειρό μου είναι να μάθω να γράφω σε τυφλό σύστημα (έχω γνωρίσει άνθρωπο που πληκτρολογούσε πιο γρήγορα απ' ότι μιλούσα). Το γράψιμο με το χέρι με βασανίζει πια, κυριολεκτικά. Back space, copy paste, editing χωρίς μουτζούρες – όλα αυτά είναι παράδεισος. Α, και κάτι άλλο. Έχω παρατηρήσει ότι διαβάζοντας αυτά που έχω γράψει στον υπολογιστή με μια τυπική γραμματοσειρά, μπορώ να κρίνω καλύτερα το αποτέλεσμα, ενώ ό,τι είναι γραμμένο με το γραφικό μου χαρακτήρα κάπως με χαϊδεύει συναισθηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και κοιτάζω νοσταλγικά τα πρώτα μου συγγραφικά δημιουργήματα που γέμισαν αρκετές δεκάδες σελίδες τετραδίων, δεν νομίζω ότι τώρα μπορώ να το κάνω αυτό. Το πληκτρολόγιο (και συνεπώς ο υπολογιστής) είναι πιο ξεκούραστο και προσφέρει πολλά εργαλεία που κάνει τη δουλειά πολύ ευκολότερη.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Α ρε τι έχετε να πάθετε, όταν δικαιωθεί ο Λιακό και οι μαγνητικές καταιγίδες βγάλουνε οφ το ηλεκτρικό δίκτυο. Με καλέμι σε πέτρα σας βλέπω:rofl:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..