Jump to content

29ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Χειμερινός, Θέμα: Παράλληλοι Κόσμοι


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Ή είμαστε όλοι αρκετά κοντά ή ο Άγγελος από κάποια μεριά μάς βλέπει και...:rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • Mesmer

    35

  • Tattoman

    9

  • Eugenia Rose

    17

Κάποιο είναι πάρα πολύ κοντά.

Αλλά μ' άρεσαν και όλοι οι συνειρμοί, πολύ πετυχημένοι, και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου μ' αυτούς τους τρόπους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είστε όλοι εκτός θέματος!

Το θέμα του διαγωνισμου είναι : Εικονες/φωτογραφίες

 

Μάλιστα!chinese.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι..

εναλλακτική πραγματικότητα

είναι το θεματάκι...θεματάρα..

Link to comment
Share on other sites

μήπως το θέμα είναι

 

είναι παράλληλοι κόσμοι;

 

 

το πέτυχα;

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή κάποιοι είναι βιαστικοί :p , το θέμα δόθηκε λίγο νωρίτερα.

 

Μου άρεσαν οι προσεγγίσεις σας. Ειδικά η Πραγματικότητα/Εναλλακτική Πραγματικότητα, αλλά και η Πύλη, που ως ένα βαθμό ταιριάζει. Πιο κοντά, όμως, ήταν η υπόθεση της Ayu. Και ακριβώς στη λήξη το πέτυχε ο Witch King of Angmar!

 

Το θέμα προστέθηκε στο αρχικό post.

 

Καλές εμπνεύσεις! Καλή συγγραφή! Να περάσουμε όμορφα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Αυτό θα ήταν μέσα στο θέμα; Αυτό ίσως λιγότερο. Αυτό ελπίζω πως ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Γενικά θα έλεγα ότι το θέμα κάνει πολύ περισσότερο για φάντασυ παρά για άλλο είδος και ελπίζω σε μερικές διευκρινίσεις με αφορμή τα διηγήματα που έβαλα αποπάνω σαν παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Αυτό θα ήταν μέσα στο θέμα; Αυτό ίσως λιγότερο. Αυτό ελπίζω πως ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Γενικά θα έλεγα ότι το θέμα κάνει πολύ περισσότερο για φάντασυ παρά για άλλο είδος και ελπίζω σε μερικές διευκρινίσεις με αφορμή τα διηγήματα που έβαλα αποπάνω σαν παραδείγματα.

Μια χαρά ΕΦ και τρόμο βγάζεις με τα θέματα. Μην ακούω ανοησίες και σηκώσω μία ιστορία άνα είδος (εκτός συναγωνισμού) για απόδειξη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ελπίζω πως ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Αυτό έχει περισσότερο να κάνει με χρονοταξίδια, παρά με παράλληλους κόσμους. Αλλά νομίζω πως μπορεί να προσαρμοστεί εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα κι εγώ το θέμα, εξού και το evil twin goatee στο σπόιλερ στην προηγούμενη σελίδα.

Damn, έχω δυνατή ιστορία που ξεπετάχτηκε από μια κουβέντα σε βόλτα με τον Nihilio στην Αθήνα - πού πηγαίναμε ρε συ, θυμάσαι; - και είναι ΕΦοΤρόμος, αλλά ξεπερνάει κατά πολύ (πολύ) τις 3800 λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα κι εγώ το θέμα, εξού και το evil twin goatee στο σπόιλερ στην προηγούμενη σελίδα.

Damn, έχω δυνατή ιστορία που ξεπετάχτηκε από μια κουβέντα σε βόλτα με τον Nihilio στην Αθήνα - πού πηγαίναμε ρε συ, θυμάσαι; - και είναι ΕΦοΤρόμος, αλλά ξεπερνάει κατά πολύ (πολύ) τις 3800 λέξεις.

Όχι μόνο το θυμάμαι ρε, αλλά είναι textbook case για να αναφέρεις αν ποτέ σε σεμινάριο creative writing. Θυμάμαι να μου λες: "Έχω δύο ιδέες" όσο κατεβαίναμε την Ακαδημίας (νομίζω από Πολιτεία πηγαίναμε προς Εξάρχεια αν ήταν το Γενάρη, αν ήταν στο SFF rated υποψιάζομαι ότι πηγαίναμε από Σύνταγμα-Κοραή μέσω παράκαμψης και καταλήξαμε στα Costa στη στοά - και νομίζω ήταν SFF Rated επειδή το Πολιτεία-Σέπια το είχαμε κάνει από άλλο δρόμο και το πεζοδρόμιο της Ακαδημίας το θυμάμαι πεντακάθαρα) και εγώ να σκέφτομαι "βάλτες μαζί" αλλά κρατιέμαι και το λες μόνος σου. Και μετά πετάγαμε εκδοχές για το πώς συνδέονται.

 

Και, ΟΚ, ίσως χωράει άνετα στις 3800 λέξεις αλλά όχι με τον τρόπο που φαντάζομαι ότι θα τη γράψεις.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο το θυμάμαι ρε, αλλά είναι textbook case για να αναφέρεις αν ποτέ σε σεμινάριο creative writing. Θυμάμαι να μου λες: "Έχω δύο ιδέες" όσο κατεβαίναμε την Ακαδημίας και εγώ να σκέφτομαι "βάλτες μαζί" αλλά κρατιέμαι και το λες μόνος σου. Και μετά πετάγαμε εκδοχές για το πώς συνδέονται.

 

Και, ΟΚ, ίσως χωράει άνετα στις 3800 λέξεις αλλά όχι με τον τρόπο που φαντάζομαι ότι θα τη γράψεις.

 

Σωστός, σωστά και, ναι, αυτό ακριβώς.

 

Κι αν σου πω πως το τέλος της ιστορίας, -το οποίο τέλος δεν είχα ακόμη- το είδε σε εφιάλτη η Άλεξ; (όπως δεν θα το φανταζόμουν ποτέ, όμως, σαν μου περιέγραψε τι είδε, οι εικόνες ήρθαν και κλείδωσαν πάνω σ'εκείνη την ιστορία). Πάλι καλά που δεν το είχα γράψει ήδη, γιατί θα χτυπιόμουν που θα είχα βάλει άλλο τέλος. devil2.gif

Είναι ιστορία που, με βάση το σκελετό που έχω στήσει, πλησιάζει μάλλον το διπλάσιο των 3500.

Δεν είναι ώρα της ακόμα πάντως. Τρέχει άλλο τώρα. Αλλά είναι στο πρόγραμμα.

Μέσα στο 2012.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Και θυμάμαι βλακείες για την Ακαδημίας. Στη Σόλωνος ήμασταν, Πολιτεία-Εξάρχεια ήταν η διαδρομή το Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θέμα. good.gif

Να δούμε τώρα αν θα κατέβει καμιά ιδέα κι αν θα προλάβω να τη γράψω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θεματάκι και, αφου δεν υπάρχει ο περιορισμός του είδους, κάτα πάσα πιθανότητα κάτι θα σκαρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πραγματικά υπέροχο!! Θέλω πάρα πάρα πολύ να συμμετάσχω ελπίζω να τα καταφέρω αν μου έρθει μια καλή ιδέα... Τελειώνω εξεταστική 1 Μαρτιου οπότε θα δούμε!! Πάντως η καλή διάθεση υπάρχει και με το παραπάνω!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι έτοιμη:

 

Ο κόσμος μέσα μου

Σύντομα κοντά σας...

 

Καταλάβατε φαντάζομαι τι θα αφορά η (για ακόμη μια φορά μεταμφιεσμένη μέηνστρημ) συμμετοχή του Στάν!devil2.gif

 

Η δική μου συμμετοχή όμως είναι αυτή που θα σπάσει ταμεία:

 

 

Τι είδα μέσα στον Κόσμο του Στανλευ...

 

 

Σύντομα κοντά σας.

 

Έξτρα μπόνους

οι προσωπικές σκέψεις του Στανλευ (πριν καταγραφουν σε πίξελ στις οθόνες σας).

 

 

 

Disclaimer: Όχι, δεν θα είναι σάτιρα. Μιλάω σοβαρά...as always!laugh.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο κόσμος μέσα μου

 

 

 

Τσουρέκια, δυο κατσίκια, πέντε τηγανιές πατάτες, κάτι λουκάνικα, όλος ο μπουφές από ένα κινέζκο εστιατόριο, χωριάτικες πίτες, μαγειρευτά, σουβλάκια.. κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..