Jump to content

29ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Χειμερινός, Θέμα: Παράλληλοι Κόσμοι


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Με χαρά βλέπω ότι ήδη υπάρχουν αρκετοί πρόθυμοι να συμμετάσχουν.

 

Πρόσθεσα στο αρχικό ποστ και το δώρο του νικητή. Ελπίζω να σας αρέσει και να αποτελέσει κίνητρο για να γράψατε πιο πολλοί και να βάλετε τα δυνατά σας.

 

Περιμένω αναμετάδοση των προσπαθειών σας. :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    9

  • Mesmer

    35

  • Tattoman

    9

  • Eugenia Rose

    17

 

Περιμένω αναμετάδοση των προσπαθειών σας. :lol:

 

 

 

Εγώ έχω αρχίσει ήδη, και την στιγμη που γράφω αυτες τις γραμμές εχω ηδη εξερευνήσει την Χολή του Στάνλευ...

Ευπειθώς αναφέρω οτι ο Στάνλευ στερείται χολής. Κομμάτια της θα βρείτε διάσπαρτα και εδω μέσα...

 

 

Η εξερεύνηση συνεχίζεται...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά βλέπω ότι ήδη υπάρχουν αρκετοί πρόθυμοι να συμμετάσχουν.

 

Πρόσθεσα στο αρχικό ποστ και το δώρο του νικητή. Ελπίζω να σας αρέσει και να αποτελέσει κίνητρο για να γράψατε πιο πολλοί και να βάλετε τα δυνατά σας.

 

Περιμένω αναμετάδοση των προσπαθειών σας. :lol:

 

 

 

Μελκιάδη, σε βλέπω να γαργαλάς το πληκτρολόγιο... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να προσπαθήσω να συμμετάσχω:) Είναι η πρώτη φορά που πετυχαίνω διαγωνισμό στην αρχή του (συνήθως τους παίρνω χαμπάρι μετά τη λήξη της προθεσμίας!) και το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Να ρωτήσω κάτι διευκρινιστικό... 50 posts πρέπει να έχει κανείς για να διαβάσει-σχολιάσει-ψηφίσει, ή και για να συμμετέχει?

Link to comment
Share on other sites

50 posts πρέπει να έχει κανείς για να διαβάσει-σχολιάσει-ψηφίσει, ή και για να συμμετέχει?

Αν έχω καταλάβει κι εγώ καλά, τουλάχιστον 50 posts πρέπει να έχει όποιος θέλει να ψηφίσει.

Υποθέτω πως έτσι θέλουμε να διασφαλίσουμε ότι κάθε μέλος που ψηφίζει είναι σχετικά ενεργό και δεν μπαίνει μονάχα για να ψηφίσει κάποιο άλλο μέλος συγκεκριμένα.

Ακόμα βέβαια και αν ο περιορισμός ίσχυε και στα μέλη που θέλουν να συμμετάσχουν, δε χρειάζεται να ανησυχείς. Μόνο και μόνο από τα σχόλια που θα κάνεις στις άλλες ιστορίες του διαγωνισμού, μαζεύονται όχι 10 αλλά και 20 post, μη σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Για να συμμετάσχεις δεν έχουν σημασία τα posts, μόνο για την ψηφοφορία. Οπότε, ξεκίνα να γράφεις. (:whip:)

 

Καλώς να μας έρθεις και στις συμμετοχές των διαγωνισμών. :)

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι έτοιμη:

 

Ο κόσμος μέσα μου

Σύντομα κοντά σας...

Κοίτα, ξέρεις, να, εγώ, δε θέλω να ακουστώ σαν τον Νόρθ, αλλά σκέφτομαι, απλώς μια σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό είναι, να, ανησυχώ, μήπως αυτό το έχεις ξαναγράψει.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι έτοιμη:

 

Ο κόσμος μέσα μου

 

Σύντομα κοντά σας...

Κοίτα, ξέρεις, να, εγώ, δε θέλω να ακουστώ σαν τον Νόρθ, αλλά σκέφτομαι, απλώς μια σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό είναι, να, ανησυχώ, μήπως αυτό το έχεις ξαναγράψει.

 

Πότε είπα εγώ τέτοιο πράγμα

 

tumblr_lz24jbE3S81qfb46yo1_500.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι έτοιμη:

 

Ο κόσμος μέσα μου

 

Σύντομα κοντά σας...

Κοίτα, ξέρεις, να, εγώ, δε θέλω να ακουστώ σαν τον Νόρθ, αλλά σκέφτομαι, απλώς μια σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό είναι, να, ανησυχώ, μήπως αυτό το έχεις ξαναγράψει.

 

Το είδαμε κι αυτό...Μα δεν έχετε ακούσει, ρε παιδιά, αυτό που λένε ότι κάθε συγγραφέας, όσα διηγήματα/ποιήματα/μυθιστορήματα κι αν γράψει, αφηγείται πάντα την ίδια ιστορία;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχετε ακούσει, ρε παιδιά, αυτό που λένε ότι κάθε συγγραφέας, όσα διηγήματα/ποιήματα/μυθιστορήματα κι αν γράψει, αφηγείται πάντα την ίδια ιστορία;

 

Εντάξει, δε νομίζω οτι ισχύει αυτό, τουλάχιστον όχι απόλυτα. Σίγουρα θα υπάρχουν κοινά μοτίβα, πάντως.

 

On topic: Έχω μια ιδέα.:rolleyes: Είναι πιθανό να πάρω μέρος.<_<

Link to comment
Share on other sites

Το είδαμε κι αυτό...Μα δεν έχετε ακούσει, ρε παιδιά, αυτό που λένε ότι κάθε συγγραφέας, όσα διηγήματα/ποιήματα/μυθιστορήματα κι αν γράψει, αφηγείται πάντα την ίδια ιστορία;

 

Ναι, και συμφωνώ, αλλά ο πειρασμός ήταν ακαταμάχητος :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε όποιον βρει πραγματικά πρωτότυπη ιστορία μ' αυτό το (υπέροχο και γι' αυτό πολυγραμμένο/παιγμένο) θέμα θα του βγάλω το καπέλο. Να έτσι: hi.gif

Link to comment
Share on other sites

Το είδαμε κι αυτό...Μα δεν έχετε ακούσει, ρε παιδιά, αυτό που λένε ότι κάθε συγγραφέας, όσα διηγήματα/ποιήματα/μυθιστορήματα κι αν γράψει, αφηγείται πάντα την ίδια ιστορία;

 

1) Σου έκανα "hug poster" γιατί μπέρδεψα τα κουμπιά (νυστάζω). :8):

2) Να κάνω αυτό για το οποίο ξεκίνησα και να πω "ναι, άμα μιλάει για τον εαυτό του".

 

On topic: Εγώ δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, αλλά το θέμα με τρώει, ακριβώς για αυτή την έλλειψη πρωτοτυπίας που λέτε... Θα διαβάσω οπωσδήποτε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το είδαμε κι αυτό...Μα δεν έχετε ακούσει, ρε παιδιά, αυτό που λένε ότι κάθε συγγραφέας, όσα διηγήματα/ποιήματα/μυθιστορήματα κι αν γράψει, αφηγείται πάντα την ίδια ιστορία;

 

 

2) Να κάνω αυτό για το οποίο ξεκίνησα και να πω "ναι, άμα μιλάει για τον εαυτό του".

 

 

Δεν φταίω εγώ, ο εαυτός μου

Link to comment
Share on other sites

Ο διαγωνισμός -δυστυχώς- θα κυλήσει παράλληλα με την εξεταστική μου. Φοβάμαι πως έχει ήδη προκαθοριστεί ποιον από τους δυο κόσμους θα επιλέξω ;-) :book:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και σίγουρα είναι μέσα στο θέμα αυτή και αυτή η ιστορία. Για όσους θέλουν και παραδείγματα για να τους έρθει η έμπνευση.

Να συγχαρώ τον Άγγελο που έβαλε θέμα που αναγκάζει όσους γράψουν να είναι μέσα στο είδος του φανταστικού. Θέλω να πω ότι δε γίνεται, με αυτό το θέμα, να γράψει κάποιος εντός θέματος και εκτός είδους.

Έχω μια ιδέα, μάλλον εφ, αλλά μόλις τελείωσα ένα άλλο διήγημα και δεν έχω όρεξη να ξαναρχίσω αμέσως το γράψιμο. Θα δούμε.

Έχω επίσης την εντύπωση ότι έχω ήδη γράψει με το θέμα αυτό, αλλά δεν το θυμάμαι τώρα...:dazzled:

 

Για τον μικρό και επιδοτούμενο ξανθούλη έχω να πω ότι νομίζω πως αυτό που αφηγείται ξανά και ξανά είναι η ιστορία κάποιου που μετατρέπεται σε τέρας. Ή που είναι ήδη κατά κάποιον τρόπο τέρας/φρικιό/απροσάρμοστος και βλέπουμε την πορεία του στον κόσμο έξω από το σπίτι του. Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι αυτό το μοτίβο το έχω διαβάσει κάμποσες φορές από τον ως άνω;-).

Link to comment
Share on other sites

1. Και σίγουρα είναι μέσα στο θέμα αυτή και αυτή η ιστορία. Για όσους θέλουν και παραδείγματα για να τους έρθει η έμπνευση.

 

2. Να συγχαρώ τον Άγγελο που έβαλε θέμα που αναγκάζει όσους γράψουν να είναι μέσα στο είδος του φανταστικού. Θέλω να πω ότι δε γίνεται, με αυτό το θέμα, να γράψει κάποιος εντός θέματος και εκτός είδους.

 

3. Έχω μια ιδέα, μάλλον εφ, αλλά μόλις τελείωσα ένα άλλο διήγημα και δεν έχω όρεξη να ξαναρχίσω αμέσως το γράψιμο. Θα δούμε.

1. Όπως επίσης αυτό, αυτό κι αυτό.

 

Κι ένα βιντεάκι που το έχω ανεβάσει κι άλλες φορές, αλλά δείχνει πόσο απλές και όμορφες μπορούν να είναι οι ιστορίες σας...

 

Draw with me

http://www.youtube.com/watch?v=oh16P7HoJGo&feature=related

 

2. Ευχαριστώ. :)

Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι εντός θέματος και εκτός είδους:

 

 

post-2199-0-95248600-1329426258_thumb.jpg

 

 

Γενικά, πιστεύω ότι εξαρτάται κι απ' τον τρόπο που θα το παρουσιάσεις. Πχ η παραπάνω ταινία γίνεται πολύ εύκολα εντός είδους.

 

3. :whip:

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

θέμα που αναγκάζει όσους γράψουν να είναι μέσα στο είδος του φανταστικού. Θέλω να πω ότι δε γίνεται, με αυτό το θέμα, να γράψει κάποιος εντός θέματος και εκτός είδους.

 

Stanley: post-2544-0-18749300-1329426948_thumb.png

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

θέμα που αναγκάζει όσους γράψουν να είναι μέσα στο είδος του φανταστικού. Θέλω να πω ότι δε γίνεται, με αυτό το θέμα, να γράψει κάποιος εντός θέματος και εκτός είδους.

 

Stanley: post-2544-0-18749300-1329426948_thumb.png

post-2474-0-43898400-1329517708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα:

 

Όταν οι παράλληλοι κόσμοι υπάρχουν στο μυαλό σου θεωρείται φαντασία; Ή να μπει στις διάφορες ιστορίες; Να πάρει μόλις πήρανε την ιδέα μου :( Δείτε τη σειρά που μόλις ξεκίνησε..Awake

Έπρεπε να γεννηθώ στο Hollywood

 

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα:

 

Όταν οι παράλληλοι κόσμοι υπάρχουν στο μυαλό σου θεωρείται φαντασία; Ή να μπει στις διάφορες ιστορίες;

 

 

 

Εξαρτάται κι από τον τρόπο με τον οποίο θα παρουσιάσεις την ιδέα. Αν πχ απλά υπάρχουν στο μυαλό κάποιου, τύπου Identity, τότε είναι στις Διάφορες Iστορίες. Αν δημιουργούνται μέσα στο μυαλό κάποιου εξαιτίας κάτι άλλου, τύπου Matrix, αλλάζει το είδος.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..