Jump to content

Έκδοση εκ του μηδενός (αυτοέκδοση) ~Greek Version~


Rincewind
 Share

Recommended Posts

Rincewind, δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη και είναι πολύ σημαντικό αυτό που κάνεις, γιατί μας βοηθάς πολύ εμάς που είμαστε αναποφάσιστοι και δεν έχουμε καταλήξει.

 

Κατόπιν επικοινωνίας που είχα με έναν φίλο, με ενημέρωσε κι εκείνος όπως κι εσείς, σχετικά με το πώς λειτουργεί το print-on-demand.

 

Η πρώτη εντύπωση που αποκόμησα ως αναγνώστης βιβλίων, είναι θετικότατη. Θα εξηγήσω τι εννοώ, αναφέροντας ένα παράδειγμα:

Πριν ένα χρόνο, είχα πάει σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο της πόλης μου, της Θεσ/νίκης, έχοντας εκ των προτέρων στόχο να παραγγείλω ένα βιβλίο, γιατί ήξερα ότι ήταν από μικρή εκδοτική, η οποία δεν στέλνει αντίτυπα σε βιβλιοπωλεία πόλεων εκτός Αθήνας.

 

Παρήγγειλα λοιπόν το βιβλίο από το εν λόγω μεγάλο βιβλιοπωλείο και έδωσα το τηλέφωνό μου ώστε να επικοινωνήσουν μαζί μου όταν αυτό θα είχε έρθει.

 

Δεν με τηλεφώνησαν ποτέ και το βιβλίο δεν έφτασε ποτέ μέχρι σήμερα στα χέρια μου.

 

Και δεν πρόκειται για ένα μεμονωμένο περιστατικό που περιορίζεται μόνο στα βιβλιοπωλεία. Το ίδιο είχε συμβει όταν είχα παραγγήλει ένα "είδος φωτογράφου" από μεγάλο κατάστημα φωτογραφικών ειδών. Πήραν το τηλέφωνό μου, αλλά ποτέ δεν με ειδοποίησαν.

 

Αυτά και άλλα πολλά με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι σήμερα, στην εποχή της κρίσης, τα καταστήματα στις μικρές πόλεις αναγκάζονται να λειτουργήσουν με την λογική που λέει "εγώ φέρνω την πραμάτια μου και από εκεί και πέρα ο Θεός να βάλει το χέρι του ώστε αυτός που ενδιαφέρεται να βρει κάτι συγκεκριμένο, να το βρει αμέσως και να μην χρειαστεί να το παραγγείλει". Δυστυχώς πολύς κόσμος στρέφεται εξαιτίας αυτού του προβλήματος σε απευθείας αγορές μέσω ίντερνετ.

 

Έτσι λοιπόν, το print-on-demand είναι μια καλή λύση για εμάς τους αναγνώστες των μικρών πόλεων που αναγκαζόμαστε να καταφύγουμε σε παραγγελείες μέσω ίντερνετ, εφόσον εξασφαλίζει στα σίγουρα, ότι αυτό που θα παραγγείλουμε θα έρθει.

 

Για όποιον όμως επιθυμεί να μοιραστεί τις συγγραφικές του απόπειρες με πολύ κόσμο, έχει το μειονέκτημα που έχουν και τα ebooks: Ότι δηλαδή αποτελεί το μέλλον των εκδόσεων και όχι το παρόν.

 

Διότι προυποθέτει κι αυτό ότι το αναγνωστικό κοινό θα ενημερωθεί σχετικά με αυτό και θα ανταποκριθεί όσο το δυνατόν πιο άμεσα. Και είμαι σίγουρος ότι αυτό θα γίνει κάποια στιγμή, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο γρήγορα θα γίνει.

 

Έτσι λοιπόν, κάποιος σαν και εμένα, αντιμετωπίζει προς το παρόν το εξής δίλημμα, που θα το περιγράψω χονδρικά (όχι κυριολεκτικά) για να καταλάβετε το γενικότερο πνεύμα:

 

Θες να σε διαβάσουν 200 άτομα και να έχεις μηδενικό κέρδος έως και χασούρα, ή να σε διαβάσουν μόνο 20 άτομα και να έχεις ένα μικρό κέρδος;;; (Επαναλαμβάνω, το θέτω χονδρικά και τα νούμερα είναι ενδεικτικά).

 

Επομένως μακάρι να διαμορφωθούν σύντομα οι συνθήκες ώστε οι εναλλακτικές λύσεις τύπου print-on-demand και ebooks να έχουν  ζήτηση που να είναι πρόσφορη. Θεωρώ δεδομένο ότι αυτό θα συμβεί και μακάρι να συμβεί σύντομα.

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

 

Αν θέλεις να κάνεις βιβλιοπαρουσίαση τότε φαντάζομαι μπορεί να γίνει κάποιου είδους διαπραγμάτευση (κι άλλη ερώτηση για τη φίλη του Nihilio :p). Διαφορετικά, ο/η συγγραφέας παραγγέλνει όσα χρειάζεται κι έχει πάλι το κέρδος του 20%. Γενικώς, δε μπορώ να βρω πολύ σημαντικές αδυναμίες στην υπηρεσία αλλά δεν έχω και εμπειρία από αυτή για να μιλάω με σιγουριά.

 

Παρουσίαση κάνεις και χωρίς εκδοτικό. Κανονίζεις μόνος σου εάν θες, δεν χρειάζεται να έχει φοβερές διασυνδέσεις. Βιβλιοπωλεία - πολυχώροι είναι ανοιχτοί προς όλους.

Το μόνο που εκμεταλλεύεσαι από τον εκδοτικό, και σε αυτήν την περίπτωση, είναι το πελατολόγιό του, για να το πω έτσι άκομψα. 

 

Παρήγγειλα λοιπόν το βιβλίο από το εν λόγω μεγάλο βιβλιοπωλείο και έδωσα το τηλέφωνό μου ώστε να επικοινωνήσουν μαζί μου όταν αυτό θα είχε έρθει.

 

Δεν με τηλεφώνησαν ποτέ και το βιβλίο δεν έφτασε ποτέ μέχρι σήμερα στα χέρια μου.

 

Επειδή αυτό δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό, συμβαίνει με πολλά βιβλιοπωλεία, φροντίζεις να βάλεις το βιβλίο σου σε τουλάχιστον μια μεγάλη αλυσίδα βιβλιοπωλείων. Έτσι έχεις "στάνταρτ" ράφια, και τον κόσμο να γνωρίζει πως σίγουρα θα το βρει εκεί. Και εάν δεν το έχουν διαθέσιμο εκείνη την ώρα, θα του το φέρουν από άλλο κατάστημα. Σιγά σιγά ανοίγεσαι και σε άλλους, έμπιστους συνεργάτες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν θέλεις να κάνεις βιβλιοπαρουσίαση τότε φαντάζομαι μπορεί να γίνει κάποιου είδους διαπραγμάτευση (κι άλλη ερώτηση για τη φίλη του Nihilio :p). Διαφορετικά, ο/η συγγραφέας παραγγέλνει όσα χρειάζεται κι έχει πάλι το κέρδος του 20%. Γενικώς, δε μπορώ να βρω πολύ σημαντικές αδυναμίες στην υπηρεσία αλλά δεν έχω και εμπειρία από αυτή για να μιλάω με σιγουριά.

 

Παρουσίαση κάνεις και χωρίς εκδοτικό. Κανονίζεις μόνος σου εάν θες, δεν χρειάζεται να έχει φοβερές διασυνδέσεις. Βιβλιοπωλεία - πολυχώροι είναι ανοιχτοί προς όλους.

Το μόνο που εκμεταλλεύεσαι από τον εκδοτικό, και σε αυτήν την περίπτωση, είναι το πελατολόγιό του, για να το πω έτσι άκομψα. 

 

Δεν κατάλαβες τι εννοώ.

 

Αναφέρομαι σε μία τυχόν διευκόλυνση απ'τη μεριά του εκδοτικού με παροχή βιβλίων και κατόπιν πληρωμής τους. Αλλιώς όπως είπα δε χάθηκε κι ο κόσμος, τα αγοράζεις ο ίδιος ~ αφού είσαι πεπεισμένος ότι θα φύγουν στη βιβλιοπαρουσίαση~ και παράλληλα κάνεις απόσβεση έχοντας στην τσέπη και το ποσοστό των δικαιωμάτων (20% στη συγκεκριμένη περίπτωση)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα πει ότι θα ετοίμαζα λίστα με αυτο-εκδοτικούς. Έφτασε η στιγμή.

 

Αναφέρονται και κάποιες print on demand υπηρεσίες.

 

 

=================================================================

 

(τυχαία σειρά) 

 

 

1. Άλλωστε

 

Επίσημο site : http://www.alloste.gr/

 

Ενδεχομένως η πιο συμφέρουσα από οικονομικής απόψεως print on demand υπηρεσία. Στο site αναγράφεται ότι μπορείς να εκδόσεις με 30 ευρώ και 90 εάν θες πιο εξειδικευμένες υπηρεσίες. Ωστόσο, λεπτομέρειες που αφορούν την ποιότητα της εκτύπωσης ~κι άλλων σημαντικών παραμέτρων~ δεν παρουσιάζονται στο site. Μπορεί να μάθει κάποιος κατόπιν επικοινωνίας.
 
Μία παρένθεση εδώ. Φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογή αλλά πρέπει να απαντηθούν πρώτα κάποια σημαντικά ερωτήματα. Οπότε δεν είναι κάτι τελεσίδικο 
 
Περισσότερα για τις υπηρεσίες τους :
 
 
2. Αυτοεκδόσεις
 
Επίσημο site : http://www.aftoekdoseis.gr
 
Στο site αναφέρεται το πλήθος υπηρεσιών που προσφέρονται :
 
Αλλά καθόλου το κόστος. Απαιτεί επικοινωνία απ'τον ενδιαφερόμενο.
 
 
3. Φυλάτος
 
Επίσημο site : http://fylatos.com/
 
Όπως αναφέρεται :
 
ο πακέτο αφορά βιβλία ως 20000 λέξεων, όπως αυτές καταμετρώνται από το εργαλείο καταμέτρησης λέξεων του Word και έχει κόστος 157€ (+23% ΦΠΑ). Εσείς μας αποστέλλετε σε ψηφιακή μορφή (αρχείο word/open office) το βιβλίο σας, τα περιεχόμενα, ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα, μία φωτογραφία σας που θα προστεθεί στο «αυτί» ή στο περιεχόμενο του εξωφύλλου και  τις ιδέες σας για το πως θέλετε να είναι το εξώφυλλο και η μορφή του βιβλίου. Εμείς μετά την αρχική επικοινωνία με σας στον χώρο μας ή μέσω τηλεφώνου/skype σας ενημερώνουμε για την πορεία της υλοποίησης της ιδέας σας.
 
Πιο αναλυτικά διαβάστε εδώ :
 
Επίσης προσφέρονται και υπηρεσίες ebook publishing :

 

 

4. My Edition

 

Επίσημο site : http://www.myedition.gr/

 

Υπάρχει μία σχετική ασάφεια εδώ. Δεν αναφέρονται τιμές και το site γράφει για διαδικασία επιλογής και έγκρισης που χωρίζεται σε πένες. Μάλλον το πακέτο ορίζεται κατόπιν συνεννόησης.
 
 
5. My Story
 
Επίσημο site : http://www.mystory.gr/
 
To site μας παρουσιάζει 4 τύπους εκδόσεων και τιμές που ξεκινάνε από 380 και καταλήγουν σε 1130 ευρώ περίπου για βιβλία έως 160 σελίδες.
 
Οι υπόλοιπες υπηρεσίες τους συγκεντρωτικά εδώ :
 
 
6. Captain Book
 
Επίσημο site : http://www.captainbook.gr
 
Και το συγκεκριμένο site παρέχει υπηρεσίες αυτοέκδοσης, ωστόσο αυτό που δεσπόζει ανάμεσα στις αρκετές επιλογές του είναι ο σύνδεσμος print on demand :
http://www.captainbook.gr/printondemand .  Ο σύνδεσμος απαντά σε όλα τα ερωτήματα.
 
 
7. Οσελότος
 
Επίσημο site : http://www.ocelotos.gr/cms/index.php
 
Γνωστός και μη εξαιρετέος. Οι ενδεικτικές τιμές για τις υπηρεσίες τους βρίσκονται εδώ :
 
Τα υπόλοιπα ενημερωτικά εδώ :

 

Ο συγκεκριμένος οίκος έχει και δικό του βιβλιοπωλείο που προωθεί τις εκδόσεις του κι όχι μόνο.

 

 

8. Βookstars

 

Επίσημο site : http://www.bookstars.gr

 

Απ'τους ελάχιστους Ελληνικούς print on demand εκδοτικούς οίκους .Όμως... πριν χαρείτε περισσότερο διαβάστε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τον παρακάτω σύνδεσμο:
 
Ενδεικτικά :

- To 20% της λιανικής που εσείς καθορίζετε
ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε κάθε τίτλο θα προτείνουμε μια ελάχιστη τιμή λιανικής (ενδεικτικά για ένα βιβλίο ασπρόμαυρο, 200 σελίδων, διάστασης Α5(14,8Χ21,0εκ) η ελάχιστη τιμή λιανικής θα είναι ~ €16).
 
- Προς το παρόν μπορείτε να εκδώσετε μόνο Α5 (14Χ21εκ) χωρίς αυτιά και Β5 (17Χ25) χωρίς αυτιά.
 
- Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν σε εσάς. Τα εκδοτικά δικαιώματα ανήκουν στο bookstars που σημαίνει οτι δεν μπορείτε να εκδώστε το βιβλίο σας κάπου αλλού όσο διακινείται από το Bookstars.
 
 
9. Συμπαντικές Διαδρομές
 
Επίσημο site : http://universe-pathways.blogspot.gr
 
Οι Συμπαντικές Διαδρομές υπόσχονται το καλύτερο δυνατό απ'τη μεριά τους. Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να διαβάσει ένα εκτενές ποστ τους εδώ :
 
Παραλείπουν όμως το σημαντικότερο. Να αναφέρουν ενδεικτικές τιμές. Προφανέστατα θα πρέπει να επικοινωνήσει ο ενδιαφερόμενος πρώτα.

 

 

10. Πανέκτυπον

 

Επίσημο site : http://www.panektypon.com/

 

Οι συγκεκριμένες εκδόσεις διαφημίζουν το print on demand αλλά οι υπηρεσίες τους δε θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν έτσι...τουλάχιστον στο πρώτο στάδιο παραγωγής...
 
Ενδεικτικός πίνακας τιμών τους ~ και περισσότερες πληροφορίες~ διαβάστε εδώ :
 
Αναφέρεται μεταξύ των άλλων :
Διαστάσεις: 14 Χ 20,5 εκ.
Χαρτί: σαμουὰ ἢ γραφῆς
Ἐξώφυλλο: μαλακό
Ἐκτύπωση ἐσωτερικοῦ: 1χρωμη
Ἐκτύπωση ἐξωφύλλου: 4χρωμη

 

 

11. Ιβίσκος

 

Επίσημο site : http://www.iviskospublications.gr
 
Αυτοεκδίδουν μεν, ούτε η παραμικρή πληροφορία στο site τους δε.. :
 
Θέλουν επικοινωνία πριν ανακοινώσουν τα πακέτα τους.
 
 
12. Λυκόφως
 
Επίσημο site : http://likofos.gr/
 
Απ'τους σχετικά νέους και φιλόδοξους στο χώρο. Εμπειρία έχει ο φίλος μας Simitsakis και είναι πιο δίκαιο να μας μιλήσει αυτός για τις συνολικές εντυπώσεις του.
 
Το site είναι κάπως...προβληματικό στην περιήγησή του...και η μόνη πρακτική πληροφορία που μπορούμε να αντλήσουμε αφορά τα ποσοστά που λαμβάνουν οι συγγραφείς :
 
Δεν ενημερώνουν και για τα κόστη παραγωγής ....αλλά προφανώς γίνεται κατόπιν συνεννόησης. Επίσης, να σημειώσω ότι ~απ'ότι έχω καταλάβει~
 έχουν κάποια συνεργασία με την αλυσίδα Public οπότε και στέλνονται κάποια αντίτυπα εκεί.
 

 

13.  Κίνητρο

 

Επίσημο site : http://www.kinitro.gr

 

Εκδόσεις Κίνητρο. Ωστόσο, δε δίδεται και μεγάλο κίνητρο στον ενδιαφερόμενο... καθώς στο σύνδεσμό τους :
 
Μας παρέχουν πληροφορίες για το είδος των υπηρεσιών τους κι όχι για τιμές.
 
 
14. Book Nights
 
Επίσημο site : http://www.booknights.org/
 
Aφορά ebooks. Τι, που, πως δεν αναφέρεται :

 

 

15. Garage books 

 

Επίσημο site (;) : http://andriotakis.gr/?page_id=649

 

Ο κ. Ανδριωτάκης θέλει να φέρει κι αυτός με τη σειρά του to print on demand στην Ελλάδα αλλά ακόμη δεν έχει υλοποιηθεί το project του. Προς το παρών το
κάνει δια μέσω Lulu..
 
 
16. i-Write
 
Επίσημο site : http://iwrite-v2.gr/
 
Απ'τους σχετικά καινούργιους. Έχουν στο ενεργητικό τους αρκετές εκδόσεις και διαθέτουν 3 διαφορετικά πακέτα. Δείτε τα εδώ :
 
Οι τιμές τους ξεκινούν από 510 ευρώ  για συγγράμματα έως 256 σελίδες.
 
Για περισσότερα υπάρχει ο φίλος Snowghoul :)
 
 
17. Andy's Publishers
 
Επίσημο site : http://www.andyspublishers.com/
 
Απ'τις πιο αξιοπρεπείς (όπως δείχνουν) επιλογές αυτοέκδοσης. Στο site τους προσφέρουν ΟΛΕΣ τις δυνατές πληροφορίες. Πιο αναλυτικά :
 
Έπειτα μας δίνουν και τιμές :
 
Προσέξτε όμως, μιλάει για ελάχιστη παραγγελία 20 αντιτύπων.
 
 
18. Λευκή Σελίδα
 
Επίσημο site : http://www.lefkiselida.gr/
 
Αυτοεκδοτικός που όμως έχω την εντύπωση δεν είναι και τόσο ανταγωνιστικός. Μπορείτε να διαβάσετε μόνοι σας :
 
Επισημαίνω :
-Πάγιο συμμετοχής εκδοτικών εξόδων για το πρώτο βιβλίο (με ΦΠΑ) 550
-τον Απρίλιο κάθε έτους το επικυρωμένο ποσό των πωλήσεων της προηγούμενης χρονιάς και καταβάλλουν στον συγγραφέα τα δικαιώματα εκμετάλλευσης ως εξής: 12% της λιανικής τιμής χωρις ΦΠΑ
 
 
-------------------------------------------------
EXTRA : Print od Demand υπηρεσίες
-------------------------------------------------
 
Print House :
 
Goya
 
 
 
ΥΣ 1 - Τελειώνοντας θα ήθελα να αναφέρω ότι απόψεις, σχόλια που έγιναν αφορούν την παροχή υπηρεσιών των εκδοτικών μέχρι αυτή τη στιγμή που γίνεται το ποστ (28/3/14). Οι τιμές/πακέτα αλλάζουν ανά πάσα στιγμή. Δε μπορώ να γνωρίζω για ενδεχόμενες αλλαγές στο είδος και φύση των υπηρεσιών τους.
 
ΥΣ 2 - Αν έχετε κάποιον άλλο αυτοεκδοτικό υπόψιν σας, να τον γράψετε
 
Αυτά!
Edited by Rincewind
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολύ καλή δουλειά :)

Μόλις μπορέσω, θα σας παραθέσω τις πληροφορίες που χρειάζεστε για τον εκδοτικό Λυκόφως, αν και αρκετοί τις γνωρίζουν.

Edited by Simitsakis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την πολλή δουλειά που κάθισε κι έκανε λίγο παραπάνω ο Ανεμοβρόχης, θα ήθελα να συνεισφέρω σε αυτό το τόπικ δυο πραγματάκια που μπορεί να σας είναι χρήσιμα, μπορεί πάλι και όχι, αλλά θεωρώ ότι είναι καλό να τα ξέρει κανείς.

 

Αυτή τη στιγμή στον ελληνικό χώρο υπάρχουνε πολλοί διαφορετικοί τρόποι για να πάρεις τυπωμένο το βιβλίο σου στα χέρια σου χωρίς να αναλάβει εξολοκλήρου τα έξοδά του κάποιος εκδοτικός.

 

1.Μια από τις βασικές διαφοροποιήσεις για μένα είναι αν α) το βιβλίο θα τυπωθεί σε τυπογραφείο, β) θα τυπωθεί ψηφιακά σε μειωμένο τιράζ ή γ) θα τυπώνεται επίσης ψηφίακα κατά παραγγελία. Σε αυτές τις τρεις περιπτώσεις, αυτό που τελικά διαφοροποιείται πάρα πολύ είναι η τιμή κόστους του τεμαχίου για να δημιουργηθεί το βιβλίο, οπότε και η λιανική τιμή της πώλησης. Στην περίπτωση που το βιβλίο πάει στο τυπογραφείο, από όπου θα βγούν μαζεμένα μερικες εκατοντάδες κομμάτια, η τιμή της μονάδας είναι λίγο μικρότερη από το μισό της ψηφιακής εκτύπωσης, επομένως και τελικά η λιανική τιμή του βιβλίου συνήθως είναι χαμηλότερη. Όμως, στην περίπτωση του τυπογραφείου τα λεφτά για την εκτύπωση θα πρέπει να καταβάλλονται μαζεμένα σε μία ή δύο δόσεις ας πούμε. Το βασικό θέμα που προκύπτει από δω όμως δεν είναι αυτό. Το βασικό θέμα είναι αν το βιβλίο υπάρχει, αν έχει δηλαδή υλική υπόσταση, ή αν είναι απλά ένα ψηφιακό αρχείο. Στις δύο πρώτες περιπτώσεις το βιβλίο τυπώνεται κανονικά (απλά σε διαφορετικό τιράζ, περισσότερα κομμάτια στους παραδοσιακούς, λιγότερα με την ψηφιακή εκτύπωση) οπότε και μπορεί κανονικά να διανεμηθεί στα βιβλιοπωλεία του δικτύου των εκδόσεων (ασχέτως αν αυτό τελικά θα συμβεί ή όχι). Στην τρίτη περίπτωση το βιβλίο είναι ένα ψηφιακό αρχείο το οποίο όταν θα το παραγγείλει κάποιος (συνήθως ηλεκτρονικά) τότε θα τυπωθεί, θα δεθεί και θα αποκτήσει υλική υπόσταση.

 

2. Μια επίσης πάρα πολύ βασική διαφοροποίηση είναι το ποιος θα κάνει τη διανομή και την προώθηση του βιβλίου. Υπάρχουνε αυτή τη στιγμή εκδοτικοί οίκοι στην Ελλάδα που αναλαμβάνουνε συνέκδοση (στην οποία ο συγγραφέας πληρώνει για παράδειγμα μόνο το τυπογραφείο), αυτοέκδοση και υπάρχουνε και εκδοτικοί οίκοι που αναλαμβάνουνε ιδιωτική έκδοση. Και ειλικρινά τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Ο εκδοτικός οίκος που ζει πουλώντας βιβλία με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θέλει πάρα πολύ να πουλήσει το βιβλίο σου. Τόσο απλά. Και φυσικά θα σου πει ότι α) μπορεί να το κάνει β) θα το κάνει. Αυτό δεν είναι τόσο απλό. Υπάρχουνε εκδοτικοί οίκοι που απλά δεν ασχολούνται ποτέ ξανά μαζί σου, υπάρχουνε οίκοι που ασχολούνται μαζί σου για ένα διάστημα και υπάρχουνε και κάποιοι που δεν σταματάνε σχεδόν ποτέ να ασχολούνται και μαζί σου. Για μένα υπάρχει ένας απλός τρόπος να ξέρεις πώς το κάνουνε χωρίς να ρωτήσεις κανέναν: διαλέγεις ένα άλλο βιβλίου του εκδοτικού οίκου που σε ενδιαφέρει (κατά προτίμηση όχι το τελευταίο που έβγαλε, ας πούμε ένα περσινό) και καταρχάς ρίχνεις μια ματιά στο νετ να δεις σε πόσα σημεία αναφέρεται, από πού μπορείς να το προμηθευτείς και πού και αν έγιναν παρουσιάσεις για αυτό. Μετά πας και μια βόλτα από τα βιβλιοπωλεία (τουλάχιστον από 5 μεγάλα) και βλέπεις πόσα και ποια βιβλία του εκδοτικού που σε ενδιαφέρει έχουνε. Αν ο εκδοτικός οίκος έχει δίκτυο, κάπου θα τα βρεις τα βιβλία, αν δεν έχει θα τα βρεις μόνο να τα παραγγείλεις στο νετ.

 

3. Τελευταία διαφοροποιήση, που θεωρώ εγώ εξίσου σημαντική με τις άλλες, είναι το αν ο εκδοτικός οίκος που διάλεξες κάνει μόνο αυτοέκδοση ή συνέκδοση (παραδοσιακή ή ψηφιακή, αδιάφορο εντελώς αν και εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να κάνει ψηφιακές εκδόσεις και να δουλεύει κατά τα άλλα παραδοσιακά - αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουνε βέβαια) ή αν αναλαμβάνει και βιβλία των οποίων το κόστος αναλαμβάνει εξολοκλήρου. Αυτό εγώ το θεωρώ σημαντικό γιατί στη μία περίπτωση ο εκδοτικός παίρνει ένα ρίσκο για σένα (μειωμένο γιατί του πληρώνεις για παράδειγμα το τυπογραφείο, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις όχι τη δουλειά που κάνει, αυτή περιμένει να την πληρωθεί από τις πωλήσεις που θα σου κάνει) ενώ στην άλλη περίπτωση δεν παίρνει κανένα ρίσκο γιατί δεν του κοστίζεις φράγκο.

 

Τώρα, μέσα στη λίστα του Ανεμοβρόχη επάνω, υπάρχουνε όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί των τριών πραγμάτων οπότε και αποτελεί ένα λίγο μάλλον ετερόκλητο σύνολο - ακόμα και για τους λίγους από τους εκδοτικούς για τους οποίους ξέρω πέντε πράγματα. Επίσης, πιστεύω πως είναι λίγο μικρή, όταν για παράδειγμα αυτοέκδοση μπορεί κανείς να κάνει τα τελευταία χρόνια και σε μεγάλους εκδοτικούς. Αυτό όμως είναι μια άλλη κουβέντα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με το εξωτερικό, ας πούμε μπορείς να στείλεις κατευθείαν στο amazon ή πρέπει να έχει εκδοθεί από συμβατικό οίκο πρώτα; Δέχεται ας πούμε ένα βιβλίο από ένα συγγραφέα; ( για τη γλώσσα το φαντάζομαι και έχω ξεκινήσει τη μετάφραση )

Link to comment
Share on other sites

To Amazon έχει την υπηρεσία Kindle Direct Publishing, όπου μπορεί βασικά ένας συγγραφέας να ανεβάσει μόνος του το βιβλίο του σε μορφή e-book. Πολλά από αυτά έχουν εκδοθεί μετέπειτα και σε έντυπη μορφή από μεγάλους εκδοτικούς, αφότου έκαναν επιτυχία ως e-books. Ο συγγραφέας μπορεί να κάνει update το κείμενο με διορθώσεις τις οποίες οι χρήστες που το έχουν αγοράσει λαμβάνουν δωρεάν, μπορεί να βάλει μόνος του την τιμή που επιθυμεί και παίρνει και ποσοστό επί των δανεισμών του βιβλίου μέσω του Kindle Owners Lending Library (δηλ. αν κάποιος δανειστεί το βιβλίο σου αλλά δεν το αγοράσει, εσύ πάλι κερδίζεις κάτι απ'αυτό). Είχε το Writer's Forum νομίζω πριν κάποιους μήνες ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο όπου εξηγούσε ότι ο συγγραφέας κερδίζει περισσότερα από το βιβλίο του εκδίδοντάς το μόνος του σαν e-book, ακόμη κι αν το πουλάει 2 δολλάρια, απ' ότι αν του το εξέδιδε εκδοτικός. Όλα αυτά βέβαια τα είχα κοιτάξει πριν καιρό και δεν ξέρω τι εξακολουθεί να ισχύει, πάντως φαντάζομαι ότι δεν θα έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα. Και το Lulu βγάζει e-books με παρόμοια διαδικασία, αν θυμάμαι καλά. 

Edited by elgalla
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Elgalla, θα είναι πολύτιμες σύντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

πέρασαν αρκετά χρόνια από τότε που άνοιξα το thread. Θεωρώ πως 4 έτη αργότερα έφτασε η στιγμή να κάνω ένα ολοκληρωτικό update για να το εκ μοντερνίσω λίγο :) .

 

Πριν συμβεί αυτό όμως, θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη για τις πολιτικές πολλών εκδοτικών που όχι μόνο δεν βελτίωσαν την ποιότητα του selfpublishing αλλά αντί αυτού κινήθηκαν ακόμη πιο κερδοσκοπικά εκμεταλλευόμενοι το κύμα ενδιαφερομένων που δημιουργήθηκε, ίσως κι από αυτό το thread ~σε μικρό ποσοστό.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι εκδόσεις Alloste του εκθείαζα...και από 30 & 90 έχει πάει την τιμή στα 190... Άλλοι πάλι, έχουν ακόμη τις ίδιες τιμές/υπηρεσίες μετά από τόσα χρόνια..

 

Ωστόσο, δεν είναι όλα τόσο τραγικά. Το θετικό είναι ότι πλέον έχουμε 1 εκδοτικό που μεταμόρφωσε τις υπηρεσίες του και θέτει πλέον τη βάση για κάτι αλά Amazon στην Ελλάδα.

 

Περισσότερα σε λίγο.

Edited by Rincewind
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω λίστα διαμορφώθηκε στις 08/03/2016. Οποιαδήποτε αλλαγή στις προσφερόμενες υπηρεσίες των εκδοτικών οφείλεται ~προφανέστατα~ στην πολιτική που ακολουθούν οι ίδιοι. Νεώτερη ανανέωση θα γίνει πολύ αργότερα.

 

Σημειώσεις :

 

1. Τα σχόλια δεν έχουν σκοπό να υποβαθμίσουν τις επιχειρήσεις. Επικεντρώνονται αποκλειστικά στο κομμάτι που απασχολεί το thread.
2. Με εξαίρεση την Top Choice, οι υπόλοιπες αναφορές εκδοτικών έχουν κατανεμηθεί με γνώμονα τις πληροφορίες που μας προσφέρουν στο επίσημο site τους.
3. Οι νέες προσθήκες σε σχέση με το 2014 έχουν το *ΝΕW* δίπλα τους
4. Αφαιρέθηκαν κάποιες καταχωρίσεις του 2014

 

 

 

Top Choice (για τις 08/03/2016 που γράφτηκε το κείμενο) :

 

Βookstars (http://www.bookstars.gr)

 

Γιατί κορυφαία επιλογή; Διότι είναι οι μόνοι στην Ελλάδα που η έκδοση τους συνοδεύεται κυριολεκτικά με το print on demand. Προφανώς δεν είναι στα επίπεδα amazon/lulu κτλ αλλά όπως και να το κάνουμε αποτελεί μίαν αρχή για κάτι που θα προσεγγίσει τα δημοφιλή του εξωτερικού.

 

Έπειτα, η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή. Ανεβάζεις το pdf σου και..έτοιμος! Μια ματιά εδώ :
http://www.bookstars.gr/User/FreePublishing.aspx

 

Μάλιστα, συγκριτικά με το 2014 μείωσαν την ενδεικτική τιμή πώλησης για τα βιβλία 200 σελίδων κατά 2 ευρώ (από 16 στα 14).

 

Ωστόσο, οφείλετε να κοιτάξετε και το faq :
http://www.bookstars.gr/Account/PublicationFAQ.aspx

 

Το 20% ίσως να φαίνεται λίγο σε κάποιους αλλά..αυτό δεν αναιρεί το γεγονός της αμεσότητας, απλότητας που αναζητά κάποιος αυτοεκδο-υποψήφιος :p .

 

 

 

 

 

 

 

Medittera Books (http://www.mediterrabooks.com) * ΝΕW*

 

Υπηρεσία που φαίνεται να είναι επικεντρωμένη στο κομμάτι της αυτοέκδοσης. Ενθαρρύνει τον ενδιαφερόμενο προς αυτή την κατεύθυνση με διάφορους τρόπους.

 

Το πως γίνεται εξηγείται εδώ :
http://www.mediterrabooks.com/howitworks.html

 

Το κόστος υπηρεσιών υπολογίζεται εδώ :
http://www.mediterrabooks.com/order.html

 

Ουσιαστικά αναλαμβάνουν τη διαδικασία προώθησης στα μεγάλα του εξωτερικού, βάζοντας τη δική τους σφραγίδα σαν "μπροστάρη" εκδοτικό και ~λογικά~ παίρνοντας ένα κομμάτι του ποσοστού από πωλήσεις.

 

 

 

Άλλωστε (http://www.alloste.gr)

 

Μετάλλαξη για τις εκδόσεις Άλλωστε. Από τα 30 & 90 ευρώ του 2014, πήγαν την τιμή τους στα 190 ευρώ. Διαθέσιμη μόνο μία υπηρεσία τους πλέον, η Plus.

 

Περισσότερα για τις υπηρεσίες :
http://alloste.gr/%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%85/

 

 

 

Αυτοεκδόσεις (http://www.aftoekdoseis.gr)

 

Εξακολουθεί να έχει απαγορευτικές τιμές..

 

Στο site αναφέρεται το πλήθος υπηρεσιών που παρέχουν :
http://www.aftoekdoseis.gr/%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%82

 

 

 

ΑΚΑΚΙΑ (https://www.akakia.net) * ΝΕW*

 

Παρέχουν υπηρεσίες αυτοέκδοσης αλλά φροντίστε να διαβάσετε καλά το faq :
https://www.akakia.net/el/t/Faqs#Q.03

 

400 λίρες Αγγλίας, διανομή κυρίως online και πολλά άλλα.

 

 

 

Φυλάτος (http://fylatos.com)

 

Σε σχέση με το 2014..ανέβασε το κόστος της αυτοέκδοσης (για έως 20000 λέξεις) κατά 140 ευρώ..!

 

Πιο αναλυτικά διαβάστε εδώ :
http://fylatos.com/shop/print-on-demand/

 

Επίσης προσφέρονται και υπηρεσίες ebook publishing :
http://fylatos.com/shop/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%CF%82/

 

 

 

 

 

Οσελότος (http://www.ocelotos.gr)

 

Ο συγκεκριμένος οίκος έχει και δικό του βιβλιοπωλείο. Οι τιμές που δίνει για αυτοέκδοση εξακολουθούν να μην καταλαβαίνουν..κρίση και παραμένουν στα ουράνια :
http://www.ocelotos.gr/el/%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85-men-gr/%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-men-gr/47-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85-cat-el/403-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%83-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%83-ar-gr.html

 

 

 

 

 

Andy's Publishers (http://www.andyspublishers.com)

 

Το 2014 είχα χαρακτηρίσει τα πακέτα τους αξιοπρεπή. Το 2016 συνεχίζω να τα θεωρώ έτσι. Δεν είναι αυτό που λέμε..πάμφθηνοι αλλά ούτε και δραματικά ακριβοί. Η τιμή διαμορφώνεται ανάλογα το πακέτο και τις έξτρα υπηρεσίες

 

Περισσότερα :
http://andyspublishers.com/index.php?route=information/information&information_id=20

 

και

 

http://andyspublishers.com/index.php?route=information/information&information_id=21

 

 

 

Λευκή Σελίδα (http://www.lefkiselida.gr)

 

Όπως τους αφήσαμε το 2014. Τα ίδια ακριβώς. Πως γίνεται να αποκαλούν print on demand μία υπηρεσία τους όταν ζητούν 500 ευρώ πάγιο 1ης συμμετοχής; αυτοί ξέρουν...

 

Περισσότερα εδώ :
http://www.lefkiselida.gr/publish/book.php

 

 

 

Χωρίς τιμές στο site τους

 

 

 

My Edition (http://www.myedition.gr)

 

Οι υπηρεσίες του χωρίζονται σε πένες. Όπως το 2014..έτσι και το 2016 δεν αναφέρει τιμές.
Ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας αναφέρει τα 50τμχ πάντως..

 

 

 

My Story (http://www.mystory.gr)

 

Κατάλαβαν μάλλον πως με τα πακέτα του 2014 δεν πήγαιναν πουθενά και...τα εξαφάνισαν. Πλέον, όποιος ενδιαφέρεται ..πρέπει να τους στείλει email. Το κόστος πριν 2 χρόνια για περίπου 400 αντίτυπα ήταν 1000+ ευρώ (160 σελίδες).

 

 

 

Captain Book (

 

Οι τιμές παραμένουν "μυστικό".
Διαβάστε αυτό : http://www.captainbook.gr/printondemand

 

και κατόπιν επισκεφθείτε αυτό :
http://www.captainbookondemand.gr

 

 

 

Συμπαντικές Διαδρομές (http://universe-pathways.blogspot.gr)

 

Οι Συμπαντικές Διαδρομές φαίνεται να έχουν αρκετές συμπάθειες στο forum. Τι προσφέρουν, φαίνεται εδώ :
http://universe-pathways.blogspot.gr/p/blog-page_16.html

 

Πέραν του μεγάλου κειμένου για το πόσο σεβαστός είναι ο νέος συγγραφέας και τι προσοχή δίνουν, όφειλαν να μας δείχνουν και ενδεικτικές τιμές των υπηρεσιών τους.

 

 

 

Ιβίσκος (http://www.iviskospublications.gr)

 

Αυτοεκδίδουν μεν, ούτε η παραμικρή πληροφορία στο site τους δε.. :
http://www.iviskospublications.gr/autoekdosi.html

 

Θέλουν επικοινωνία πριν ανακοινώσουν τα πακέτα τους.

 

 

 

Λυκόφως (http://likofos.gr)

 

Με δεδομένο ότι γίνεται αναφορά στα.. υψηλά ποσοστά που θα πάρει ο συγγραφέας :
http://likofos.gr/index.php?route=information/information&information_id=8

 

όφειλαν να δείχνουν και το κόστος. Πάντως, πρέπει να αναγνωρίσω πως τα βιβλία του εκδοτικού πάνε στο πολύ εμπορικό..Public.. με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

 

 

Κίνητρο (http://www.kinitro.gr)

 

Εκδόσεις Κίνητρο. Ωστόσο, δε δίδεται μεγάλο κίνητρο στον ενδιαφερόμενο... καθώς στο σύνδεσμό τους :
http://www.kinitro.gr/content/2-aftoekdosi#.UzWuI_l_uSo

 

Μας παρέχουν πληροφορίες για το είδος των υπηρεσιών τους κι όχι για τιμές.

 

 

 

i-Write (http://iwrite.gr)

 

Άλλαξε το domain τους και η αλλαγή συνοδεύτηκε με εξαφάνιση των κόστων έκδοσης.. Όλες οι υπηρεσίες εδώ :
http://iwrite.gr/%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-iwrite/
χωρίς τιμές εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι.

 

 

 

Σταμούλη (https://www.stamoulis.gr)

 

Μυστικοπάθειες και πάλι :p :
https://www.stamoulis.gr/%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7_sp-2919.aspx

 

 

 

Anima Eκδοτική (http://www.animapublications.gr) * NEW*

 

Kλασσική προσέγγιση πλέον. Ελάτε να εκδοθείτε μαζί μας αλλά..χωρίς να δίνουμε ουσιαστικές πληροφορίες διότι πρώτα πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί μας...:
http://www.animapublications.gr/self-publishing

 

 

 

Real Pen (http://realpen.gr) * ΝΕW*

 

Μία από τα ίδια. Καμία τιμή μόνο παρουσίαση των προσφερόμενων υπηρεσιών :
http://realpen.gr/%CF%83%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

 

Όστρια Εκδόσεις (http://www.ostriavivlio.com) * ΝΕW*

 

Παρότι δε διαφημίζει πουθενά ότι προσφέρει υπηρεσίες αυτοέκδοσης, μία ματιά εδώ :
http://www.ostriavivlio.com/index.php?option=com_content&view=article&id=96&Itemid=128

 

λύνει τις απορίες καθώς μιλάει για κόστη/πακέτα συγγραφέα.

 

 

 

Rising Star (http://www.rsp.gr/) * NEW*

 

Πρόκειται για μία υπηρεσία γενικού Promotion που αφορά τόσα τα βιβλία όσο και τη μουσική. Δεν αναφέρονται τιμές.

 

 

 

--------- Ερωτηματικό-------------------------------------------------
Εκδόσεις Momentum (http://www.batsioulas.gr) * NEW*

 

Δεν αναφέρεται κάτι για αυτοέκδοση, ωστόσο.. :
http://community.sff.gr/topic/15800-%CE%BF%CE%B9-%CF%88%CE%B9%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B7/?do=findComment&comment=266522

 

μάλλον πως αναλαμβάνουν τέτοιες διαδικασίες, έστω και με συνέκδοση.

 

EDIT : Ενημερώθηκα από μέλος ότι δεν κάνουν συνεκδόσεις/αυτοεκδόσεις. Παρ'όλα αυτά θα περιμένω λίγο ακόμη για να το επιβεβαιώσουν κι άλλα άτομα διότι στο παραπάνω post 2 μέλη ανέφεραν το αντίθετο
----------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Εκδόσεις Αρχέτυπο ( http://www.archetypo.com.gr) * NEW*

 

Eίναι το mystory.gr που αναφέρθηκε παραπάνω

 

 

 

Ars Nocturna (http://arsnocturna.gr) * NEW*

 

Ερωτηματικό. Δεν είναι διασταυρωμένο. Μπορεί να ρωτήσει κάποιος.
Δε ξέρω σε τι κατάσταση είναι η επιχείρηση πάντως καθότι ακούγεται έκλεισε το κατάστημά τους.

 

 

 

Mystis Editions (http://www.mystis.gr) * ΝΕW*

 

Αναλαμβάνουν τη διαδικασία της αυτοέκδοσης και οι υπηρεσίες τους είναι Print on demand. Τιμές βέβαια..έκπληξη. Κάποια στοιχεία εδώ :
http://www.mystis.gr/el/content/company

 

 

 

Και με αυτά τα τελευταία, νομίζω κάλυψα τα περισσότερα.
 

 

Αυτοεκδόσεις ΚόΚΟΡΑΣ (http://ekdoseis.copyshopart.gr) * ΝΕW*

 

Δεν έχει πληροφορίες που επαρκούν για να έχουμε εικόνα. Προφανώς απαιτείται επικοινωνία.

 

 

 

Εκδόσεις Καρυδάκη (http://www.karydaki-publishing.gr) * ΝΕW*

 

Τα ίδια. Δεν έχουμε πολλές πληροφορίες.

 

http://www.karydaki-publishing.gr/#!blank/c1i0y

 

 

 

Εκδόσεις ΕΝΝΟΙΑ (http://www.ennoia.gr) * ΝΕW*

 

Δεν υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες. Πρέπει να επικοινωνήσετε.
http://www.ennoia.gr/self_publications

 

Παρακαλώ κάποιος να ενώσει αυτό με το παραπάνω, εφόσον βέβαια είναι εφικτό. (Done, by Morfeas)

Edited by Morfeas
Merge Posts
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα!

Πέρασαν αρκετά χρόνια από την τελευταία ανανέωση. Εξαιτίας της δημοφιλίας /επισκεψιμότητας του thread νιώθω μία υποχρέωση να επιστρέφω ανά διαστήματα και να βελτιώνω τη λίστα σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις.

Για αρχή, θα παρακαλέσω κάποιον διαχειριστή να συνδέσει τούτο εδώ το ποστ με το αρχικό. 

(Παρακαλώ να μην επεξεργαστεί  αυτό το ποστ ~αν δεν απαιτείται φυσικά~ διότι την τελευταία φορά δεν έγινε επιτυχημένα)

Πριν ξεκινήσουμε :

1. Όσοι "παλιοί" απουσιάζουν είναι γιατί : α.) απέσυραν τις υπηρεσίες τους , β.) δεν υπάρχουν πια.

2. Οι τοπ επιλογές και σχόλια.. στο τέλος.

 

...ΞΕΚΙΝΑΜΕ...

 

Οι εκδοτικοί που δίνουν μία ενδεικτική τιμή :

 

*ΝΕW*  ΗΔΥΦΩΝΟ (https://www.idifono.gr) ~ Καινούργιο entry! Προς τιμήν τους δίνουν ενδεικτική τιμή για να κατανοήσει ο ενδιαφερόμενος που θα κινηθεί το κόστος. Δεν έχει άσχημα πακέτα.

Παράδειγμα :

Ποιητική Συλλογή , Σελίδες: 100 και Μέγεθος 17Χ24 cm, Αντίτυπα 100 = €400

Αντίτυπα 200 = €600

Highlights - Tags : έντυπη έκδοση

Διαβάστε πιο πολλά εδώ.

 

*ΝEW* Bookoo (https://www.bookoo.gr/) ~ Αρκετά φιλότιμη προσπάθεια με την οποία μπορείς να έχεις σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή το βιβλίο σου. Προς τιμήν τους παρέχουν κάποιες βασικές πληροφορίες στο site τους.

Highlights - Tags : έντυπη, ηλεκτρονική μορφή - εκτύπωση

Διαβάστε το FAQ

 

*NEW* Goya (http://www.goya.gr/) ~ H μόνη μου ένσταση είναι πως στην Goya έχουν μπερδευτεί λίγο με την ορολογία του print on demand. Eάν πουλάς pod τότε το διαθέτεις στο site σου και εκτυπώνεις/πουλάς κατόπιν παραγγελίας. Οι συγκεκριμένοι κάνουν fixed πωλήσεις on request. Πάντως δεν έχουν καθόλου άσχημα πακέτα. Προσφέρουν και ebook στο πακέτο τους. Δείτε εδώ πως πάνε τα πακέτα τους.

Highlights - Tags : print on demand, ebook, έντυπο

Διαβάστε τις λεπτομέρειες καλά εδώ.

 

*ΝΕW* Publishing Experts (https://publishingexperts.wixsite.com/publishingexperts)  ~ Απ'ότι καταλαβαίνω παρέχουν ένα ολοκληρωμένο πακέτο υπηρεσιών που κοστολογείται στα 490 ευρώ περίπου για 320 σελίδες και 30 εικόνες αλλά αφορά 1 αντίτυπο. Παρέχουν πέρα απ'την αυτοέκδοση κι άλλες υπηρεσίες.

Highlight - tags : έντυπη έκδοση

Διαβάστε τι γράφουν εδώ.

 

*ΝΕW* Easy Writer (http://www.easywriter.gr) ~ Αν θέλετε να εκδώσετε το ebook σας επί πληρωμή ή δωρεάν στο Ελληνικό κοινό, τότε το συγκεκριμένο είναι για εσάς.

Highlights - Tags : ebook έκδοση, δωρεάν

Διαβαστε τις οδηγίες τους εδώ

 

Βookstars (http://www.bookstars.gr) ~ Δεν άλλαξαν και πολλά. Για την ακρίβεια το πακέτο παραμένει ίδιο του 2016. Παραμένει αξιοπρεπέστατη επιλογή.

Highlights-Tags : Προμήθεια 20% για το συγγραφέα, print on demand

Οφείλετε να ρίξετε μία ματιά στο FAQ .

 

Medittera Books (http://www.mediterrabooks.com) ~ Διαφοροποίησαν κάπως το site τους που έγινε πιο λειτουργικό. Η συγκεκριμένη προσπάθεια έχει ως σκοπό να περιορίσει τα όποια εμπόδια που πιθανά βλέπει κάποιος εφόσον θέλει να εκδοθεί online κυρίως στο εξωτερικό (amazon). 

Highlights-Tags : Έκδοση στο amazon, φυσική και digital έκδοση

Η διαδικασία εξηγείτε εδώ και ο υπολογισμός κόστους εδώ.

 

Ownbook (http://www.aftoekdoseis.gr) ~ Οι τιμές τους παραμένουν τσουχτερές για το μέσο πορτοφόλι. Παρ'όλα αυτά θεωρώ πως έχει κάποιες υπηρεσίες που (αν και ακριβούτσικες) θα  μπορούσαν να εξυπηρετήσουν κάποιον που θέλει να αυτοεκδοθεί πχ επιμέλεια, μετάφραση κτλ

Highlights-Tags : υπηρεσίες μετάφρασης , επιμέλειας

Μπορείτε να δείτε εδώ τι προσφέρουν.

 

ΑΚΑΚΙΑ (https://www.akakia.net) ~ Παραμένουν υψηλά οι τιμές που πλέον ανέβηκαν κατά 100λίρες. Το site προσφέρει amazon uk έκδοση καθώς και έντυπη. Η στερλίνα θεωρείται το στανταρντ νόμισμα για τη διαδικασία οπότε αν ενδιαφέρεστε να λάβετε υπόψιν την ισοτιμία.

Highlights-Tags : λίρα Αγγλίας, έκδοση σε Amazon Uk, έξτρα έντυπη έκδοση

Να ρίξετε οπωσδήποτε μία ματιά στο FAQ.

 

Φυλάτος (http://fylatos.com) ~ Οι εκδόσεις Φυλάτος πέρασαν στη νέα εποχή και υιοθέτησαν πλέον το print on demand. Ωστόσο, απότι φαίνεται η διαδικασία γίνεται με το amazon αυτοματοποιημένα κι αυτοί στο πακέτο τους αναλαμβάνουν όλα τα υπόλοιπα πχ επιμέλεια, εξώφυλλο κτλ Σύμφωνα με το site τους, το πακέτο αυτοέκδοσης κοστολογείται στα 359,60 .

Highlights-tags : Print on demand, 359.60

Oι ενδιαφερόμενοι να διαβάσουν εδώ περισσότερα.

 

Οσελότος (http://www.ocelotos.gr) ~ Δεν άλλαξαν και πολλά στον Οσελότο. Οι τιμές δεν είναι και πολύ προσιτές.

Highlights - Tagsέντυπη έκδοση, φυσικό κατάστημα

Υπάρχει ειδική φόρμα στο site που προσδιορίζει το κόστος καθώς και πολλά άλλα. Δείτε τα εδώ.

 

Ιβίσκος (http://www.iviskospublications.gr) ~ Mε μεγάλη χαρά βλέπω πως οι εκδόσεις Ιβίσκος έλαβαν υπόψιν (πιθανά) για το τι γράφτηκε εδώ την τελευταία φορά κι όχι μόνο έβαλαν ενδεικτικές τιμές που απουσίαζαν αρχικά, αλλά είναι και αξιοπρεπέστατες.

Ενδεικτικά για βιβλίο 250 σελίδων το κόστος εκτύπωσης για 50 αντίτυπα είναι: 180€

Επιπλέον παρέχουν κι άλλες υπηρεσίες που είναι απαραίτητες για ένα βιβλίο σε καλές τιμές.

Highlights- Tags : έντυπη έκδοση, εκδοτικές παροχές για τον συγγραφέα

Διαβάστε εδώ.

 

Λευκή Σελίδα (http://www.lefkiselida.gr) ~ Απ'το 2014 που τους ανέφερα για πρώτη φορά...έχουν μείνει στα ίδια επίπεδα. Μόνο που πλέον ζητάνε 550 ευρώ πάγιο συμμετοχής για το πρώτο βιβλίο!! +50 ευρώ σε σχέση με τα 2014 & 2016 ! Με κάθε σεβασμό δεν έχουν καθόλου φιλικά πακέτα.

Highlights - tags : πάγιο συμμετοχής, έντυπη εκτύπωση

Για ότι πληροφορία εδώ.

 

 

Οι εκδοτικοί που ΔΕΝ δίνουν μία ενδεικτική τιμή :
 

*ΝΕW*  Juliet Market (https://www.julietmarket.com/) ~ Το συγκεκριμένο Online κατάστημα προσφέρει ένα συνολικό πακέτο χωρίς όμως να αναφέρει τιμή.

Highlights - Tags : Τιμή έκπληξη, εντυπη έκδοση

Διαβάστε τι αναφέρει εδώ.

 

*ΝΕW* Planet Copy (http://www.planetcopy.gr) ~ Παρότι η λίστα δεν αφορά σε καμία περίπτωση τις εταιρείες που απλά εκτυπώνουν, η συγκεκριμένη απ'ότι αναφέρει σου παρέχει και ISBN & print on demand. Δυστυχώς, είναι ατυχές που δεν αναφέρουν ενδεικτική τιμή.

Highlights - Tags : print on demand, τιμή έκπληξη

Διαβάστε τι γράφουν εδώ.

 

*ΝΕW*  ΥΔΡΟΠΛΑΝΟ (https://www.ydroplanobooks.gr)  ~ Δεν αναφέρεται σχεδόν τίποτα ουσιαστικό.

Highlights - Tags : τιμή έκπληξη

Δείτε τι γράφουν στο site.

 

*ΝΕW* ΒΕΓΑΣ (http://vegas.org.gr) ~ Δεν αναφέρεται τιμή

Highlights - Tags : τιμή έκπληξη

H αναφορά στο site τους.

 

*ΝΕW* B2B Solution (https://www.b2bsolutions.gr) ~ Ισχύει ότι ανέφερα για την περίπτωση του Planet Copy παραπάνω.

Highlights - Tags : τιμή έκπληξη

Δείτε τι αναφέρουν εδώ.

 

*ΝEW* Itanos (https://www.itanosbooks.gr) ~ Καμία αναφορά σε κάποια ενδεικτική τιμή.

Highlights - Tags : τιμή έκπληξη

Δείτε εδώ.

 

Συμπαντικές Διαδρομές (https://www.universepaths.com) ~  Καμία αναφορά σε τιμή, ποσοστά κτλ

Highlights - Tags : έντυπες εκδόσεις

Διαβάστε εδώ τι προσφέρουν.

 

ΕΝΝΟΙΑ (http://www.ennoia.gr) ~ Όπως τους αφήσαμε την τελευταία φορά "τιμή έκπληξη".

Highlights - Tags : Τιμή έκπληξη

Πατήστε Εδω.

 

Λυκόφως (http://likofos.gr) ~ Δυστυχώς, ενώ έχουν κάποια δημοφιλία και διανομή σε Publics, δεν αναφέρουν τίποτα περί τιμών.

Hightlights - Tags : Έκδοση, Public, σεμινάρια

Δείτε εδώ τι αναφέρουν.

 

Κίνητρο (http://www.kinitro.gr) ~ To παράδοξο είναι ότι δε σου δίνουν κίνητρο να ασχοληθείς με τι υπηρεσίες του καθώς δεν αναφέρουν ενδεικτική τιμή και σε παρακινούν να το συζητήσετε (κακός οιωνός 😛 ).

Highlights - Tags : τιμή έκπληξη

Διαβάστε εδώ τι λένε.

 

iWrite (https://iwrite.gr) ~ ΜΗ αναφέροντας μία ενδεικτική τιμή αποθαρρύνεις τον ενδιαφερόμενο. Διότι ακόμα και υψηλά να τις έχεις τουλάχιστον έχεις γλυτώνεις το χρόνο της απόρριψης για σένα και τον πελάτη. Καλά καταλάβατε,δεν έχει τιμή.

Hightlights - Tags : τιμή έκπληξη, υπηρεσίες έκδοσης

Διαβάστε εδώ.

 

Σταμούλης (https://www.stamoulis.gr) ~ Δεν έχει τιμές.

Highlights - Tags : τιμή έκπληξη

Πιο πολλά εδώ.

 

ΚΑΡΥΔΑΚΗ (https://www.karydaki-publishing.gr/) ~ Δεν αναφέρεται τιμή.

Highlights - tags : τιμή έκπληξη

Δείτε εδώ.

 

Copy Shop + Art (http://ekdoseis.copyshopart.gr/) ~ Aναφέρονται ΟΛΕΣ οι παρεχόμενες υπηρεσίες...εκτός της τιμής.

Highlights - Tags : Τιμή έκπληξη

 

Mystis Editions (http://www.mystis.gr) ~ Μία απ'τα ίδια. Προσφέρουν print on demand υπηρεσίες αλλά όχι τιμή.

Highlights - Tags : τιμή έκπληξη , print on demand

Διαβάστε εδώ .

 

My Story (https://mystory.worldswithin.gr/) ~ Ενώ γίνεται αναφορά υπηρεσιών, δε διατίθεται κάποια άλλη πληροφορία

Highlights - Tags : τιμή έκπληξη, παροχές;

 

TOP διακρίσεις (06/10/2019~ Για τη συγκεκριμένη περίοδο ~

 

Top επιλογή :

logo.jpg

Γιατί;

Διότι παραμένει ακόμη , μετά από τόσα χρόνια, η μοναδική ρεαλιστική λύση στο print on demand. Δε βρίσκεται στα επίπεδα Amazon αλλά είναι η μοναδική εταιρεία που προσφέρει κάτι αντίστοιχο άμεσα, γρήγορα, χωρίς πολλές ενδιάμεσες διαδικασίες και κυρίως οικονομικά.

 

Top νεο-εμφανιζόμενος :

logo3.png

Γιατί;

Διότι οι τιμές του, οι προσφερόμενες υπηρεσίες, ο σχεδιασμός του site είναι εξαιρετικά ελκυστικά. Επίσης, για καινούργιοι στο χώρο δεν κρύβουν τιμές.

 

Top βελτωμένος :

iviskos-site-logo.png

Γιατί;

Αναφέρθηκε ήδη. Όχι μόνο έβαλαν ενδεικτικές τιμές και υπηρεσίες αλλά είναι κι αρκετά ικανοποιητικά για τα Ελληνικά δεδομένα.

 

Top απογοήτευση :

images?q=tbn:ANd9GcRLs_nKSc_mcOP6ouVLt6c

Γιατί; 

Δυστυχώς η Λευκή Σελίδα όχι μόνο δεν έχει ανανεώσει τα πακέτα της αλλά έχει και χειρότερες τιμές σε σχέση με το παρελθόν.

 

....ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ....

Η αυτοέκδοση στην Ελλάδα δείχνει να ακμάζει αλλά με αργούς ρυθμούς.Οι παροχές των περισσοτέρων βρίσκονται σε πολύ κοντινά επίπεδα και δυστυχώς εν έτη 2019 δεν υπάρχει σε υψηλό επίπεδο αυτό που ονομάζουμε print on demand.

Τα συγχαρητήρια μου στις επιχειρήσεις που "τολμάνε" να δώσουν ενδεικτική τιμή. Όσοι επιλέγουν το αντίθετο δεν καταλαβαίνουν πόσο ζημιά τους κάνει μία τέτοια κίνηση. Ο ενδιαφερόμενος θέλει να έχει μία ιδέα χωρίς να μπει στη διαδικασία συζήτησης/επικοινωνίας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά @Rincewind

Στο https://www.bookoo.gr/calculate-price μπορεί να έχει κάποιος μια εκτίμηση κόστους, η οποία είναι πολύ κοντά στην τελική τιμή. Επίσης θεωρώ ότι είναι οι φθηνότεροι αυτή τη στιγμή με διαφορά. Πολύ καλή προσπάθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά hideora.

Βookoo & Ιβίσκος αυτή τη στιγμή κάνουν τη διαφορά ως προς την εκτύπωση ποσοτήτων.

Ωστόσο, αν μπορούσε να υιοθετηθεί από περισσότερες επιχειρήσεις το μοντέλο bookstar, μόνο καλό θα έκανε στην Ελληνική αυτοέκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το τελευταίο μου βιβλίο είχα συνεργαστεί με τον άνθρωπο που τρέχει τη σελίδα https://selfpublishingonline.eu/ ο οποίος αργότερα συνεργάστηκε με τον εκδοτικό οίκο Λευκό Μελάνι (να μην υπάρχει σύγχυση με τον οίκο Λευκή Σελίδα). Οι υπηρεσίες που μου προσέφερε ήταν εξώφυλλο, ISBN και εσωτερική διάταξη του κειμένου για ανέβασμα στο πρώην Create Space νυν Kindle Select Publishing για την έντυπη έκδοση (pdf) και στο Smashwords για την ψηφιακή (epub), καθώς το Amazon Kindle δεν προσέφερε τότε επιλογή για ελληνικά. Συνολικά δαπάνησα γύρω στα 500 ευρώ χωρίς να υπολογίζω τα αντίτυπα που αγόρασα. Μετά το σετάρισμα του βιβλίου και το ανέβασμά του είχα πλέον να κάνω με τις αντίστοιχες ξένες ιστοσελίδες σχετικά με παραγγελία αντιτύπων για εμένα και ενημέρωση για τα ποσοστά επί των πωλήσεων κτλ Άρα η συγκεκριμένη συνεργασία ολοκληρώνεται με την επαγγελματική προετοιμασία του βιβλίου και μετά προχωράς μόνος σου. Τα αντίτυπα μου έρχονται από την Αμερική και ως συγγραφέας πληρώνω μόνο για το κόστος εκτύπωσης και όχι τη λιανική τιμή. Επίσης ο συγκεκριμένος μου έδινε τη δυνατότητα να εκτυπώσω και στην Ελλάδα σε συνεργαζόμενα τυπογραφία, σε τιμές καλύτερες από του Create Space αλλά με μίνιμουμ τα 50 αντίτυπα, ενώ από Αμερική μπορώ να παραγγείλω και μόνο ένα αν θέλω. Θεωρώ ότι είναι οικονομική λύση αν και απευθύνεται σε άτομα εξοικειωμένα με τις on-line παραγγελίες και όχι σε όσους προτιμούν την παραδοσιακή βόλτα στο βιβλιοπωλείο και την αγορά από το ράφι. Πάντως μόνος μου μπόρεσα να συνεννοηθώ με ένα ελληνικό βιβλιοπωλείο στο οποίο πήγα ο ίδιος αντίτυπα και πλέον πωλούνται και από εκεί. Τα ίδια πάνω-κάτω πρέπει να κάνουν και στις εκδόσεις Λευκό Μελάνι, αλλά αφού δεν έχω συνεργαστεί μαζί τους το λέω με επιφύλαξη. Και κάτι ακόμα: έβλεπα ένα βίντεο στο οποίο μια Αμερικανίδα συγγραφέας δαπάνησε 3.000 δολάρια για να αυτοεκδώσει το βιβλίο της και ήταν πολύ ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα. Εκείνη όμως στην αγορά της μπορεί και να αποσβέσει αυτά τα χρήματα. Για εμάς τους Έλληνες πιστεύω αυτά τα ποσά είναι απαγορευτικά και δύσκολα να καταφέρει κάποιος απόσβεση. Καλές εκδόσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και από μένα!  Πολύ καλή δουλειά η παρουσίαση της λίστας για την αυτοέκδοση!  Θέλω να ρωτήσω κάτι, εφόσον γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.  Ενδιαφέρομαι για αυτοέκδοση και να χρηματοδοτήσω μέσω της εταιρείας μου το δημιουργικό και το εκτυπωτικό κομμάτι.  Επίσης, θέλω να μπορώ να το πουλάω και μόνη μου, μέσω της ιστοσελίδας μου.  Να εκτυπωθεί το βιβλίο και σε έντυπη και σε ηλεκτρονική μορφή.  Το πρόβλημα το έχω με τη διανομή.  Οι παραπάνω εταιρείες, οι πιο πολλές τουλάχιστον, κρατούν τα εκδοτικά δικαιώματα και δεν αναλαμβάνουν τη διανομή.  Ή σου δίνουν ένα 20% προμήθεια.  Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάποια εταιρεία που να ακολουθεί το παραπάνω μοντέλο και να αναλαμβάνει και τη διανομή;  Με το αντίστοιχο ποσοστό φυσικά.  Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

@Eva Το Bookoo απ' όσο έχω διαβάσει στους όρους χρήσης έχει το πιο ευέλικτο μοντέλο. Δεν κρατούν εκδοτικά δικαιώματα. Η διανόμη από εκεί και πέρα πληρώνεις νομίζω 50 ευρώ και κάνουν διανομή μόνο στο βιβλιοπωλείο και eshop τους (ίσως και σε 2-3 βιβλιοπωλεία ακόμη).

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 11:57 PM, Eva said:

Καλησπέρα και από μένα!  Πολύ καλή δουλειά η παρουσίαση της λίστας για την αυτοέκδοση!  Θέλω να ρωτήσω κάτι, εφόσον γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.  Ενδιαφέρομαι για αυτοέκδοση και να χρηματοδοτήσω μέσω της εταιρείας μου το δημιουργικό και το εκτυπωτικό κομμάτι.  Επίσης, θέλω να μπορώ να το πουλάω και μόνη μου, μέσω της ιστοσελίδας μου.  Να εκτυπωθεί το βιβλίο και σε έντυπη και σε ηλεκτρονική μορφή.  Το πρόβλημα το έχω με τη διανομή.  Οι παραπάνω εταιρείες, οι πιο πολλές τουλάχιστον, κρατούν τα εκδοτικά δικαιώματα και δεν αναλαμβάνουν τη διανομή.  Ή σου δίνουν ένα 20% προμήθεια.  Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάποια εταιρεία που να ακολουθεί το παραπάνω μοντέλο και να αναλαμβάνει και τη διανομή;  Με το αντίστοιχο ποσοστό φυσικά.  Ευχαριστώ!

 

Όταν λες διανομή, εννοείς να κάνεις τοποθέτηση σε βιβλιοπωλεία (δηλαδή να αφήσεις αντίτυπα σε βιβλιοπωλεία σε όλη την Ελλάδα) ή προβολή (τοποθέτηση με πληρωμή) ή θες απλά να υπάρχει δυνατότητα να το παραγγείλει οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο.

Στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να μιλήσεις με χοντρεμπόρους για να σε αντιπροσωπεύουν.

Στην πρώτη περίπτωση, μίλα με μεσαίους εκδοτικούς αν μπορούν να σου κάνουν τοποθέτηση μαζί με τα δικά τους βιβλία. Για έναν τίτλο είναι λίγο δύσκολο καθώς είναι πολύ πιθανό να σου ζητήσουν Χ ποσό.

Επίσης, αν μιλήσεις με κάποιον εκδοτικό μπορείς πάντα να σου εκδώσουν το βιβλίο με συνέκδοση και να σου κόβουν αντίτυπα σε τιμή χοντρικής για την εταιρεία σου για να τα πουλάς εσύ.

Αυτές είναι τρεις επιλογές που έχεις. Αυτό που ζητάς είναι αρκετά εξειδικευμένη περίπτωση και θα πρέπει να συνεννοηθείς απευθείας με εκδοτικό.

Έχε επίσης υπόψη σου ότι η μεγάλη κλίμακας διανομή σημαίνει ότι θα εκτυπώσεις έναν σημαντικό αριθμό αντιτύπων τα οποία θα μένουν σε ράφια προς πώληση και που εσύ θα πληρωθείς αν και όταν πουληθούν. Έχε το υπόψη σου για τον προϋπολογισμό σου.

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν μπαίνω καθυστερημένα στην κουβέντα, αλλά το ψάχνω αυτές τις μέρες για αυτοέκδοση. Εχω ανεβάσει στο KDP το δικό μου πόνημα, έχω παραλάβει εξαιρετικά proof copies αλλά....τα ελληνικά δεν υποστηρίζονται για έκδοση (ενώ αρχικά μου 'χαν πει οτι αρκεί να γράψω στη μηχανή αναζήτησης τον τίτλο με λατινικούς χαρακτήρες. μέσα μπορώ να γράψω ο,τι θέλω. Τέλος πάντων, σε νέα μας επικοινωνία μου είπανε να τσεκάρω κάθε τόσο τα updates μήπως κάποια στιγμή υποστηριχτούν και τα ελληνικά. Συν τα θέματα φορολογίας φυσικά....
Κατέληξα στη bookoo.gr μάλλον, όπου ακούγονται πολλά δελεαστικά (σου στέλνει πχ 10-20 αντίτυπα χωρίς ISBN να τα μοιράσεις σε φίλους, ή βγάζει(ς) ISBN να στα πουλήσουν στο site τους καθώς και στα βιβλιοπωλεία Ιανός και Ψυχογιός, με δυνατότητα να βγάλεις πχ 100 κομμάτια για αρχή με ένα κόστος αρκετά συγκρατημένο, να δεις πώς θα πάει και ενδεχομένως να επανεκδόσεις- δεν έμαστε όλοι "Καλπούζοι" άλλωστε).
Με τη φορολογία τί παίζει; Δεν είμαι επαγγελματίας συγγραφέας, άλλη δουλειά κάνω, και το όποιο έσοδο απο αυτό το "χόμπυ" φαντάζομαι θα πρεπει να φορολογηθεί για να είμαστε εντάξει και μ' αυτό. (το λογιστή διστάζω να τον ρωτήσω φοβούμενος....την καζούρα.............). Το ISBN μπορείς να το βγάλεις και μονος σου με μια αίτηση που έχει μερικά ακαταλαβίστικα μέσα, αλλά ντάξει, ψάχνοντας το κάνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο θέμα το φορολογικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. είναι άλλο πράγμα να τυπωσεις και να πουλήσεις βιβλίο, άλλο να γράψεις και να εκδοθεί και να παίρνεις δικαιώματα, το πρώτο είναι άσκηση επαγγέλματος, το δεύτερο εισόδημα από δικαιώματα που φορολογείται αυτοτελώς και δεν σε επηρεάζει πουθενά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, WILLIAM said:

Είναι μεγάλο θέμα το φορολογικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. είναι άλλο πράγμα να τυπωσεις και να πουλήσεις βιβλίο, άλλο να γράψεις και να εκδοθεί και να παίρνεις δικαιώματα, το πρώτο είναι άσκηση επαγγέλματος, το δεύτερο εισόδημα από δικαιώματα που φορολογείται αυτοτελώς και δεν σε επηρεάζει πουθενά.

ναι, γνωρίζω και φαντάζομαι οτι συγκεκριμένες απαντήσεις θα πάρω απο το λογιστή....

Link to comment
Share on other sites

Just now, WILLIAM said:

Ε ναι από λογιστή την πήρες και αυτή!

δεν παίζεσαι. ευχαριστώ.
Οπότε αφού έχεις κι εσύ το ψώνιο της γραφής, να σε ρωτήσω, αν δεν σε πειράζει....? (αν θες απαντάς, γιατί το τζάμπα έχει πεθάνει)

τί πρέπει να κάνω για τα φορολογικά; έναρξη 2ης δραστηριότητας ας πούμε; ή αρκεί να δηλώσω το όποιο έξτρα εισόδημα σε κάποιο κουτάκι στη δήλωσή μου του χρόνου;
προσπάθησα να πάρω ISBN απο την εθνική βιβλιοθήκη και μου ζήτησε σύνδεση με τους κωδικούς taxis. Μπήκα, τελικά δεν έκανα τίποτα, η αίτηση έχει κάτι "ασάφειες" πχ "πόσα αντίτυπα θα εκδόσω, με ποιόν εκδότη κλπ- εδώ μιλάμε για bookoo, αυτόέκδοση όμως.
.....προφανώς διασταυρώνονται στοιχεία απο 'κει...Πες οτι πήρα ISBN.....και δεν έχω εκδόσει/ πουλήσει τίποτα.....έχουμε μπελάδες; "έπρεπε να 'χετε κάνει έναρξη δευτερεύουσας δραστηριότητας κύριε, 800 ευρώ πρόστιμο για να μάθετε άλλη φορά....."

Επίσης- άσχετο με τα φορολογικά. Με την bookoo έχεις εμπειρία; Πώς παρακολουθείς τις πωλήσεις- λέμε τώρα- των αντιτύπων σου?
(Εχω δώσει το βλακώδες πόνημά μου σε φίλους να το διαβάσουν και μου βάλανε την ιδέα...."γιατί δεν το εκδίδεις...." γι αυτό τρώγομαι, αν και δεν πιστεύω οτι είναι τίποτα το αξιόλογο που αξίζει να διαβαστεί απο κάτι περισσότερο απο τον πάτο του σκουπιδοτενεκέ,.....αλλά τέλος πάντων)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, castle said:

προσπάθησα να πάρω ISBN απο την εθνική βιβλιοθήκη και μου ζήτησε σύνδεση με τους κωδικούς taxis. Μπήκα, τελικά δεν έκανα τίποτα, η αίτηση έχει κάτι "ασάφειες" πχ "πόσα αντίτυπα θα εκδόσω, με ποιόν εκδότη κλπ- εδώ μιλάμε για bookoo, αυτόέκδοση όμως.

Δεν είναι απαραίτητα να τα δηλώσεις όλα αυτά αν θυμάμαι καλά, μόνο τα απαραίτητα πεδία. Εγώ έχω πάρει καμια δεκαριά isbn και συμπληρώνω πάντα τα απαραίτητα πεδία μόνο.

19 minutes ago, castle said:

Επίσης- άσχετο με τα φορολογικά. Με την bookoo έχεις εμπειρία; Πώς παρακολουθείς τις πωλήσεις- λέμε τώρα- των αντιτύπων σου?
(Εχω δώσει το βλακώδες πόνημά μου σε φίλους να το διαβάσουν και μου βάλανε την ιδέα...."γιατί δεν το εκδίδεις...." γι αυτό τρώγομαι, αν και δεν πιστεύω οτι είναι τίποτα το αξιόλογο που αξίζει να διαβαστεί απο κάτι περισσότερο απο τον πάτο του σκουπιδοτενεκέ,.....αλλά τέλος πάντων)

Τα έσοδα από bookoo είναι royalties οπως είναι από κάθε άλλο εκδοτικό, οπότε δεν χρειάζεται (νομίζω) να κάνεις κάτι άλλο φορολογικά (από ΚΑΔ, 2η δραστηριότητα κοκ) αν πάνε απευθείας σε εσένα. Τις πωλήσεις σε ενημερώνουν αυτοί αν θυμάμαι καλά κάθε φορά που κάνουν εκκαθάριση.

Edited by hidedora
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ήδη επαγγελματίας είναι απλά μια επέκταση δραστηριότητας, δεν είναι πρόβλημα. Ακόμα και αν δεν την κάνεις αλλά κόψεις τα απαραίτητα παραστατικά πάλι είσαι εντάξει αλλά για να μην έχεις και κανένα τυπικό θέμα βάζεις και μια δευτερεύουσα δραστηριότητα και είσαι εντάξει.

Τα δικαιώματα δεν απαιτούν παρά δήλωση στην ετήσια φορολογική.

Με το bookoo δεν έχω ασχοληθεί αλλά βλέπω τα ξέρει ο Άλεξ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..