Jump to content

Ιστορίες... Εκδόσεις Ωρόρα - Λίστα και σχολιασμός ανθολογιών


Nihilio
 Share

Recommended Posts

 

Τελικά δεν έχω καταλάβει εαν υπάρχει τρόπος να βρεθούν τα συγκεκριμένα βιβλία από κάπου ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και όχι ψάχνωντας σε παλαιοπωλείο. Εγώ που μένω Θεσσαλονίκη όσο και να έψαξα στο ιντερνετ δε βρήκα κάποιο κατάστημα που να μπορώ να απευθυνθώ για να μου στείλει τόμους. Κάποιο mail η εκδοτική αυτή δεν έχει;

 

Υπάρχουν μερικά σε βιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης, αλλά λίγα πράγματα. Κάποια λίγα αντίτυπα θα βρεις στον Μαλλιάρη στη Ναυαρίνου και στο υπόγειο παλαιοβιβλιοπωλείο στην Αλεξάνδρου Σβώλου. Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι άλλο πουθενά αλλού. Επίσης επικοινώνησε με το μέλος Erekose που είναι ο Θωμάς Μαστακούρης, ο επιμελητής- μεταφραστής της σειράς από το ν. 18 και μετά. Ίσως να έχει να σε πουλήσει μερικά βιβλία που σου λείπουν σε καλές τιμές. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δε μου λείπουν κάποια, δεν έχω κανένα! Ήθελα να τα ξεκινήσω από την αρχή, γιαυτό και ρώτησα για καινούργια για να υπάρχει μια σειρά πχ να αγόραζα από το 1-10 κτλ.

Edited by mahdi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    69

  • Δημήτρης

    133

  • wordsmith

    37

  • tsathoggua

    56

 

 

Τελικά δεν έχω καταλάβει εαν υπάρχει τρόπος να βρεθούν τα συγκεκριμένα βιβλία από κάπου ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και όχι ψάχνωντας σε παλαιοπωλείο. Εγώ που μένω Θεσσαλονίκη όσο και να έψαξα στο ιντερνετ δε βρήκα κάποιο κατάστημα που να μπορώ να απευθυνθώ για να μου στείλει τόμους. Κάποιο mail η εκδοτική αυτή δεν έχει;

 

Υπάρχουν μερικά σε βιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης, αλλά λίγα πράγματα. Κάποια λίγα αντίτυπα θα βρεις στον Μαλλιάρη στη Ναυαρίνου και στο υπόγειο παλαιοβιβλιοπωλείο στην Αλεξάνδρου Σβώλου. Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι άλλο πουθενά αλλού. Επίσης επικοινώνησε με το μέλος Erekose που είναι ο Θωμάς Μαστακούρης, ο επιμελητής- μεταφραστής της σειράς από το ν. 18 και μετά. Ίσως να έχει να σε πουλήσει μερικά βιβλία που σου λείπουν σε καλές τιμές. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δε μου λείπουν κάποια, δεν έχω κανένα! Ήθελα να τα ξεκινήσω από την αρχή, γιαυτό και ρώτησα για καινούργια για να υπάρχει μια σειρά πχ να αγόραζα από το 1-10 κτλ.

 

 

Η βασική σειρά αποτελείται από 77 βιβλία ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Είναι κάποιες ιστορίες που συνεχίζονται σε άλλους τόμους, αλλά στέκουν μία χαρά και από μόνες τους. Και υπάρχουν και αρκετά άλλα εκτός σειράς, fiction ή μη. Και shit, έκλεισε πρόσφατα το altfactor. Υπήρχε εκεί αναλυτική λίστα όπου θα μπορούσες να δεις τι υπάρχει και τι σου κάνει κλικ για να δώσεις προτεραιότητα.  

 

Άντε λοιπόν, ξεκίνα να αγοράζεις σιγά- σιγά και να διαβάζεις για να αρχίσουμε να συζητούμε  :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε λοιπόν, ξεκίνα να αγοράζεις σιγά- σιγά και να διαβάζεις για να αρχίσουμε να συζητούμε  :)

Δεν γνώριζα οτι έκλεισε εντελώς η εκδοτική. Είχα μείνει οτι υπολειτουργούσε και έπαιρνε μέρος μόνο σε εκθέσεις για να πουλήσει το στοκ. Οπότε δε νομίζω να βρίσκονται οι τόμοι. Θα περάσω μια βόλτα από Μαλλιάρη αλλά και 2-3 βιβλία να βρώ δε ξέρω κατά πόσο έχει νόημα από τη στιγμή που δε μπορεί να βρεθεί(κάποια στιγμή έστω) ολόκληρη η σειρά. Από παλαιοπωλεία το απορρίπτω γιατί δεν ήταν στο σκεπτικό μου να αγοράσω ένα βιβλίο των 3ε σε 4πλάσια τιμή λόγω "συλλεκτικότητας". Ειλικρινά δεν ήξερα οτι έκλεισε καταστρέφοντας το στοκ όπως είπες γιαυτό και ρώτησα. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου! :yessir:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Άντε λοιπόν, ξεκίνα να αγοράζεις σιγά- σιγά και να διαβάζεις για να αρχίσουμε να συζητούμε  :)

Δεν γνώριζα οτι έκλεισε εντελώς η εκδοτική. Είχα μείνει οτι υπολειτουργούσε και έπαιρνε μέρος μόνο σε εκθέσεις για να πουλήσει το στοκ. Οπότε δε νομίζω να βρίσκονται οι τόμοι. Θα περάσω μια βόλτα από Μαλλιάρη αλλά και 2-3 βιβλία να βρώ δε ξέρω κατά πόσο έχει νόημα από τη στιγμή που δε μπορεί να βρεθεί(κάποια στιγμή έστω) ολόκληρη η σειρά. Από παλαιοπωλεία το απορρίπτω γιατί δεν ήταν στο σκεπτικό μου να αγοράσω ένα βιβλίο των 3ε σε 4πλάσια τιμή λόγω "συλλεκτικότητας". Ειλικρινά δεν ήξερα οτι έκλεισε καταστρέφοντας το στοκ όπως είπες γιαυτό και ρώτησα. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου! :yessir:

 

 

ok, ας τα πάρουμε από την αρχή. Πρώτα απ' όλα να πω ότι στην αρχή έγραφα πράγματα ψιλοάσχετα με αυτά που ρωτούσες γιατί μιλούσα και στο τηλ. με αποτέλεσμα να μην είμαι συγκεντρωμένος, sorry  :)

 

Το ότι έκλεισε η Ωρόρα είναι σίγουρο, όχι όμως και το ότι δεν βρίσκονται και οι τόμοι! Μπορεί να ισχύει αυτό που ανέφερε πιο πάνω ο giorgos lagonas για τις εκθέσεις και όντως να μπορείς να τα βρεις! Δεν χάνεις τίποτα αν πας να ρίξεις μία ματιά σε αυτή που γίνεται κάθε χρόνο στην παραλία. Επίσης μίλα αν θέλεις με Erekose, ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει. 

 

Τώρα για αυτό που λες ότι θέλεις να έχεις ολόκληρη την σειρά (και πολύ καλά κάνεις :D), λίγο δύσκολο. Έχω βρει πολλά άλλα σπάνια στην καθιερωμένη βόλτα που κάνω κάθε μήνα στα παλαιοβιβλιοπωλεία, αλλά Ωρόρα όχι. Δεν τα δέχονται οι παλαιοβιβλιοπώλεις; Αυτοί που τα έχουν δεν θέλουν να τα ξεφορτωθούν; Ότι και να ισχύει, έχουμε να κάνουμε με μία από τις πλέον σπάνιες συλλογές. Εγώ στη θέση σου θα άρχιζα σιγά- σιγά να αγοράζω ότι έβρισκα μπροστά μου. Και καλά κάνεις και δεν θέλεις να ξηλωθείς λόγω σπανιότητας, αλλά τσέκαρε μία πρώτα και αποφάσισε μετά. Που ξέρεις; Ίσως και να τα βρεις φθηνά.

 

Ότι και αν αποφασίσεις πάντως, συγχαρητήρια σε κάθε περίπτωση  :good: Γιατί παρ' όλα τα υπαρκτά και πολλά μειονεκτήματα της, πρόκειται πραγματικά για μία καταπληκτική σειρά που αξίζει να έχει θέση στη βιβλιοθήκη κάθε φίλου του φανταστικού. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

Άντε λοιπόν, ξεκίνα να αγοράζεις σιγά- σιγά και να διαβάζεις για να αρχίσουμε να συζητούμε  :)

Δεν γνώριζα οτι έκλεισε εντελώς η εκδοτική. Είχα μείνει οτι υπολειτουργούσε και έπαιρνε μέρος μόνο σε εκθέσεις για να πουλήσει το στοκ. Οπότε δε νομίζω να βρίσκονται οι τόμοι. Θα περάσω μια βόλτα από Μαλλιάρη αλλά και 2-3 βιβλία να βρώ δε ξέρω κατά πόσο έχει νόημα από τη στιγμή που δε μπορεί να βρεθεί(κάποια στιγμή έστω) ολόκληρη η σειρά. Από παλαιοπωλεία το απορρίπτω γιατί δεν ήταν στο σκεπτικό μου να αγοράσω ένα βιβλίο των 3ε σε 4πλάσια τιμή λόγω "συλλεκτικότητας". Ειλικρινά δεν ήξερα οτι έκλεισε καταστρέφοντας το στοκ όπως είπες γιαυτό και ρώτησα. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου! :yessir:

 

 

Από πληροφορίες που είχα, πριν 2 χρόνια η κόρη του εκδότη έβγαζε τόμους που είχαν μείνει στοκ σε διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία (στην Αθήνα τουλάχιστον) και μπόρεσα να βρω πολύ πράγμα όπως και αρκετοί συλλέκτες. Νομίζω όμως πλέον ότι και αυτή η κάνουλα στέρεψε.

Από ότι έχω καταλάβει όμως, τα παλαιοβιβλιοπωλεία τροφοδοτούνται από ξεχασμένα κουτιά σε αποθήκες, άρα παίζει ξαφνικά να εμφανιστούν σε όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία κάτι δεκάδες Ωρώρες.

 

Link to comment
Share on other sites

Για τους μη συλλέκτες, εγώ θα πρότεινα να φτιάξουμε σιγά σιγά εδώ μια λίστα από τα διηγήματα που περιλαμβάνονται και στα 77 βιβλία και τους πρωτότυπους τίτλους τους και ενδεχομένως θα μπορούμε να τα βρούμε και αλλού (τα διηγήματα), πχ σε άλλες ανθολογίες-συλλογές, ακόμα και αμετάφραστες. Όλο και κάποιοι σουφουφίτες θα υπάρχουν που να έχουν όλη τη σειρά. Εγώ ό,τι διαβάζω από τις Ωρόρες που έχω, το σχολιάζω εδώ αναλυτικά. Αλλά δεν τις έχω όλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να πώ την αλήθεια όταν έψαχνα για βιβλία και πάτησα και μπήκα στο φόρουμ εδώ, βλέπω οτι υπάρχουν updates για τα βιβλία μέχρι και μέσα Ιανουαρίου σχετικά με το τί περιλαμβάνουν με κριτικές κτλ και γιαυτό πίστεψα οτι κυκλοφορεί ακόμα και ρώτησα που μπορούν να βρεθούν. Αν δε μπορούν να βρεθούν από νέους αναγνώστες που θέλουν να τα βρούν και να τα διαβάσουν δεν καταλαβαίνω το λόγο, μιας και λογικά όσοι τα έχουν ήδη θα τα έχουν διαβάσει...Από εκεί και πέρα αν μπορούν να βρεθούν κάπου αλλού τα περιεχόμενα των βιβλίων κάτι είναι και αυτό, αλλά προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα των πολλών βιβλίων ίδιας σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Για τους μη συλλέκτες, εγώ θα πρότεινα να φτιάξουμε σιγά σιγά εδώ μια λίστα από τα διηγήματα που περιλαμβάνονται και στα 77 βιβλία και τους πρωτότυπους τίτλους τους και ενδεχομένως θα μπορούμε να τα βρούμε και αλλού (τα διηγήματα), πχ σε άλλες ανθολογίες-συλλογές, ακόμα και αμετάφραστες. Όλο και κάποιοι σουφουφίτες θα υπάρχουν που να έχουν όλη τη σειρά. Εγώ ό,τι διαβάζω από τις Ωρόρες που έχω, το σχολιάζω εδώ αναλυτικά. Αλλά δεν τις έχω όλες.

O Elektro έχει κάνει ήδη αυτή τη δουλειά, τόμο-τόμο, στο παρόν νήμα. Απλά είναι χαμένη η πληροφορία στις 20 σελίδες του τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Για να πώ την αλήθεια όταν έψαχνα για βιβλία και πάτησα και μπήκα στο φόρουμ εδώ, βλέπω οτι υπάρχουν updates για τα βιβλία μέχρι και μέσα Ιανουαρίου σχετικά με το τί περιλαμβάνουν με κριτικές κτλ και γιαυτό πίστεψα οτι κυκλοφορεί ακόμα και ρώτησα που μπορούν να βρεθούν. Αν δε μπορούν να βρεθούν από νέους αναγνώστες που θέλουν να τα βρούν και να τα διαβάσουν δεν καταλαβαίνω το λόγο, μιας και λογικά όσοι τα έχουν ήδη θα τα έχουν διαβάσει...Από εκεί και πέρα αν μπορούν να βρεθούν κάπου αλλού τα περιεχόμενα των βιβλίων κάτι είναι και αυτό, αλλά προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα των πολλών βιβλίων ίδιας σειράς.

 

ΟΚ, ας τα πάρουμε ένα-ένα:

α) Τα updates και οι κριτικές γίνονται όσο τα διαβάζουμε. Δεδομένου ότι οι συμμετέχοντες είμαστε βιβλιοφάγοι με τόνους από αδιάβαστα γράφουμε τις κριτικές όσο διαβάζουμε από τη στοίβα με τα αδιάβαστα

β) Το τόπικ ξεκίνησε την περίοδο που είχαν ανοίξει οι κούτες, άρα με τις κριτικές ξέραμε τι να πάρουμε και τι να προσπεράσουμε

γ) Ακόμα και να μην υπήρχαν όμως τα βιβλία αυτά στην αγορά, η σειρά έχει τεράστια συναισθηματική αξία και πολλοί θα ήθελαν να έχουν κάπου μαζεμένη μία λίστα με τα περιεχόμενά τους.

δ) Τέλος, περιέχουν ιστορίες-διαμαντάκια που αξίζει να κυνηγήσει κάποιος έστω και στο πρωτότυπο.

 

Τώρα, για την αναλυτική λίστα που λέει η wordsmith, είχα στήσει μία μικρή βάση δεδομένων για να ταξινομώ σε λίστες τις κριτικές, αλλά έμεινε στα μισά λόγω έλλειψης χρόνου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω όσους ενδιαφέρονται ότι το βιβλιοπωλέιο Μαλλιάρης Παιδεία στη Θεσσαλονίκη, στη Ναυαρίνου, διαθέτει 2 μεινεμένα τευχάκια της σειράς της Ωρόρας. Το ένα είναι οι "Ιστορίες ελληνι΄κής φαντασίας" , ενώ για το άλλο δεν μπορώ να πω, γιατί δεν το καλοπρόσεξα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

''Ιστορίες με Ταξίδια στο Χρόνο'' ν. 42:


 


- Λάρι Νίβεν: ''Ο Θάνατος σε Κλουβί'': Πρωταγωνιστεί ο ταλαίπωρος κυνηγός Σβετζ που έχει εμφανιστεί και άλλες φορές σε ταξίδια στο χρόνο σε διάφορες παλαβιάρικες αποστολές. Ενώ όμως τα προηγούμενα μου άρεσαν με το κεφάτο και κυνικό τους στυλ, εδώ το δραματικό του ύφος με άφησε αδιάφορο. 


 


- Μέρεϊ Λάινστερ: ''Το Αιώνιο Τώρα'': Αν υπάρχει κάτι που είναι θανάσιμη παγίδα θανάτου για ένα διάσημο επιστήμονα, αυτό είναι μάλλον ένας υποδεέστερος και μίζερος βοηθός που τον μισεί και τον ζηλεύει. Όπως στη προκειμένη με τον δεύτερο να μεταφέρει τους ματαιόδοξους στόχους και το μίσος του, σε ξεχωριστό ταμπλό τίγκα στα χρονικά παράδοξα και τις απρόβλεπτες εξελίξεις. Καλή η ιδέα, αλλά δεν μου άρεσε η εκτέλεση. 


 


- Γουίλμερ Σίρας: ''Γύρνα Πίσω'': Μία νοικοκυρά διηγείται στη φίλη της την μεγάλη τύχη (ή ατυχία;) που είχε να δει μία ευχή της να γίνεται πραγματικότητα. Ωραίο φόντο με μία κατάσταση που λίγο- πολύ όλοι μας έχουμε έρθει αντιμέτωποι μία φορά στη ζωή μας, οι αμελείς τουλάχιστον :arolleyes: Αυτή του να μας πιάσουν αδιάβαστους στο σχολείο. 


 


- Φρέντρικ Μπράουν: ''Το Πείραμα'': Ένας επιστήμονας φτιάχνει μία χρονομηχανή και επιδεικνύει την εφεύρεση του στους φίλους του. Μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα μικροσκοπικά φλασάκια του Φρέντρικ Μπράουν, τα όχι μεγαλύτερα από τέσσερις- πέντε σελίδες. Όχι όμως και το συγκεκριμένο. 


 


- Άλφρεντ Μπάρατζ: ''Ανάμεσα στο Λεπτό και την Ώρα'': Όταν διάβασα στην εισαγωγή ότι θα μπορούσε κάλλιστα να είναι επεισόδιο της Ζώνης του Λυκόφωτος, το μάτι μου γυάλισε. Γιατί αν και έχω δει πάρα πολύ λίγο, έχω ωστόσο πολύ καλό ένστικτο για την συγκεκριμένη σειρά. Και δικαιώθηκα. Καταπληκτικό θρίλερ με ατμόσφαιρα που σπάει κόκαλα, το διάβασα με κομμένη την ανάσα. Πρέπει επιτέλους να κάτσω και να δω! 


 


- Τζέιμς Μπλις: ''Φυσιολογικός Χρόνος'': Αρκετοί γνωρίζουν ότι ο χρόνος κυλάει με τρόπο διαφορετικό για έναν άνθρωπο που ταξιδεύει στο διάστημα με την ταχύτητα του φωτός, σε σχέση με αυτούς που είναι στη Γη. Αυτό το φαινόμενο παρακολουθούμε εδώ, ένα φαινόμενο που προσωπικά με συναρπάζει πολύ. Καλή ήταν, αν και περισσότερο μου άρεσε το πρώτο κομμάτι όπου ο αστροναύτης άρχισε να χάνει την μπάλα και να έχει (εύλογες) ψευδαισθήσεις μεγαλείου. 


 


- Θωμάς Μαστακούρης: ''Δέκα Δευτερόλεπτα'': Πόσες φορές άραγε δεν έχουμε ευχηθεί να μπορούσαμε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω για να διορθώσουμε λανθασμένες αποφάσεις που έχουμε πάρει; Μόνο που αν είχαμε και το ανάλογο χάρισμα, θα έπρεπε να το εκμεταλλευτούμε με τρόπο όχι αλόγιστο. Απλοϊκή, έξυπνη και ωραία ιστορία. 


 


Καλή σε γενικές γραμμές ανθολογία αν και με τέτοιο πιασάρικο θέμα, θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη. Την προτείνω πάντως. 


Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από λαϊκή απαίτηση και με μια "μικρή" καθυστέρηση... voila!

 

2107667574 και 6945338038 τα τηλέφωνα για Ωρόρα. Υπόψιν, παίζει να μην υπάρχουν πλέον επαρκή αποθέματα, καθώς θρυλείται πως πούλησαν όλο το στοκ για χαρτοπολτό...

 

απ' όσο ξέρω, πουλάνε το κάθε βιβλιαράκι 5 ευρώ...

Edited by giorgos lagonas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

''Ιστορίες με Βάρβαρους Ήρωες'' ν. 43:


 


- Ρόμπερτ Έργουιν Χάουαρντ: ''Ο Ναός της Φρίκης'': Μία χούφτα πολεμιστές θα πέσουν σε μία από τις περιπλανήσεις τους πάνω σε ένα ναό, πραγματικό άντρο της κόλασης. Πράγματα που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν θα τους επιτεθούν και αυτοί δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια. Υστερεί σε σχέση με τα Κόναν μόνο κατ' όνομα και ίσως λίγο σε πλοκή, διέπεται όμως από τρομερή ατμόσφαιρα και φοβερές εικόνες που μένουν ανεξίτηλα στο μυαλό. Υπέροχο κράμα Μυθολογίας Κθούλου και βαρβαρικού φάντασυ.  


 


- Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ: ''Υπόγεια Ρεύματα'': Μία γυναίκα πανώριας ομορφιάς ζει τον απόλυτο τρόμο στα δίχτυα του παρανοϊκού εραστή της. Αδυνατεί να ξεφύγει μιας και αυτός ακούει στο όνομα Κέιν, του φοβερού και τρομερού αυτού χαρακτήρα που έπλασε ο Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ. Κατώτερη σε σχέση με τις τρεις όλες κι όλες ακόμη που κυκλοφορούν στα Ελληνικά, αλλά καλή και δαύτη. Θα ήταν πάντως ανώτερη αν είχε λιγότερο tell και περισσότερο show. 


 


- Τσαρλς Σόντερς: ''Θάνατος στο Τζουκούν'': Ένας περιπλανώμενος πολεμιστής θα βρει επιτέλους αυτό που ψάχνει, να αντιμετωπίσει κάποιον ισάξιο του στη μάχη. Και δεν θα αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ποιοτική ιστορία με φόντο μία εξωτική Αφρική. 


 


- Κλαρκ Άστον Σμιθ: ''Νεκρομαντεία στο Ναάτ'': Ένας νέος που θα χάσει την αγαπημένη του μέσα από τα χέρια του, θα ταξιδέψει στα πέρατα της μυθικής Ζοθίκ για να την πάρει πίσω. Τα βήματα του όμως θα τον οδηγήσουν σε μονοπάτια επικίνδυνα και σε μέρη όπου ο απλός θάνατος φαντάζει και είναι ευπρόσδεκτος. Αν και δεν φτάνει σε αξία άλλα διαμάντια που μας έχει προσφέρει ο μεγάλος Κλαρκ Ας-τον, είναι ωστόσο και αυτή πολύ καλή. Προσέξτε μόνο μην σας καταθλίψει η μουντή και μελαγχολική της ατμόσφαιρα!


 


- Πολ Γουίλσον: ''Δαιμονικό Τραγούδι'': Η μόνη που δεν μου άρεσε και τόσο πολύ. Ένας τύπος θα αποδεχτεί την πρόκληση και την προοπτική να εισπράξει την αμοιβή, αναζητώντας την αιτία πίσω από την μάστιγα σ' ένα μικρό βασίλειο. Και θα χρησιμοποιήσει το μυαλό του για να τα καταφέρει. Καλούτσικη, αλλά όχι για παραπάνω από μία φορά. 


 


- Θωμάς Μαστακούρης: ''Απρόσκλητοι Επισκέπτες'': Το πλήρωμα ενός εμπορικού πλοίου θα έχει την ατυχία να βρεθεί στο λάθος μέρος την λάθος ώρα. Και θα το πληρώσει ακριβά. Σατανολατρείες και αιματοχυσία σε φόντο Σκανδιναβικό. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Κάθε φορά που την διαβάζω την ευχαριστιέμαι και πιο πολύ. 


 


Καλή ως πολύ καλή ανθολογία, προτείνεται όμως μονάχα για τους φίλους του φάντασυ. 


Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

- Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ: ''Υπόγεια Ρεύματα'': Μία γυναίκα πανώριας ομορφιάς ζει τον απόλυτο τρόμο στα δίχτυα του παρανοϊκού εραστή της. Αδυνατεί να ξεφύγει μιας και αυτός ακούει στο όνομα Κέιν, του φοβερού και τρομερού αυτού χαρακτήρα που έπλασε ο Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ. Κατώτερη σε σχέση με τις τρεις όλες κι όλες ακόμη που κυκλοφορούν στα Ελληνικά, αλλά καλή και δαύτη. Θα ήταν πάντως ανώτερη αν είχε λιγότερο tell και περισσότερο show.

 

Τα γούστα μας διαφέρουν, αυτή τη θεωρώ μάλλον την καλύτερη από τις τρείς, πιο αδύναμη θεωρώ αυτή στο βιβλίο του Ανούβη.

Link to comment
Share on other sites

 

- Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ: ''Υπόγεια Ρεύματα'': Μία γυναίκα πανώριας ομορφιάς ζει τον απόλυτο τρόμο στα δίχτυα του παρανοϊκού εραστή της. Αδυνατεί να ξεφύγει μιας και αυτός ακούει στο όνομα Κέιν, του φοβερού και τρομερού αυτού χαρακτήρα που έπλασε ο Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ. Κατώτερη σε σχέση με τις τρεις όλες κι όλες ακόμη που κυκλοφορούν στα Ελληνικά, αλλά καλή και δαύτη. Θα ήταν πάντως ανώτερη αν είχε λιγότερο tell και περισσότερο show.

 

Τα γούστα μας διαφέρουν, αυτή τη θεωρώ μάλλον την καλύτερη από τις τρείς, πιο αδύναμη θεωρώ αυτή στο βιβλίο του Ανούβη.

 

 

Ναι, απ' ότι φαίνεται έτσι είναι  :) Και ανυπομονώ να έρθει η σειρά του ''Ιστορίες με Κολασμένους Ήρωες'' με ''Το Τίμημα για τη Λινόρτις'', τρεις τόμοι από τώρα. Γιατί αν και θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει πολύ, δεν θυμάμαι ωστόσο τίποτα απολύτως από την υπόθεση. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

''Ιστορίες με Στοιχειωμένα Αντικείμενα'' ν. 44:


 


- Μαντάμ Μπλαβάτσκι: ''Το Στοιχειωμένο Βιολί'': Ως που μπορεί να φτάσει άραγε ένας ανικανοποίητος καλλιτέχνης προκειμένου να αγγίξει την τελειότητα, να γευθεί το θείο; Ίσως μέχρι και να πουλήσει την ψυχή του στο διάολο και ακόμη παραπέρα. Μία αξιόλογη και παθιασμένη ιστορία από την ιδρύτρια της Θεοσοφικής Εταιρίας. 


 


- Τζόζεφ Κόνραντ: ''Το Κτήνος'': Ένας τύπος θα γνωρίσει σ' ένα πανδοχείο ένα ναυτικό που θα διηγηθεί μία παράξενη ιστορία σχετικά μ' ένα πλοίο που είχε την τάση να μην υπακούει και τόσο πολύ στον καπετάνιο του. Καλή μόνο ως προς το φόντο μιας και το υγρό στοιχείο μου αρέσει πολύ στη λογοτεχνία αλλά και γενικά. Κατά τ' άλλα δεν λέει και πολλά.


 


- Σάρλοτ Τζίλμαν: ''Η Κίτρινη Ταπετσαρία'': Μία γυναίκα με κλονισμένη ψυχική υγεία θα νοικιάσει για λίγες βδομάδες με τον άντρα της ένα σπίτι στην εξοχή για να ηρεμήσει λίγο και να έρθει στα ίσα της. Ένα κομμάτι της ταπετσαρίας όμως θα έχει διαφορετική άποψη και θα την φέρει στα πρόθυρα της τρέλας. Μία ανοησία και μισή. 


 


- Ρότζερ Ζελάζνι: ''Ο Τελευταίος των Αγρίων'': Μελλοντικά τα αυτοκίνητα έχουν αποκτήσει δική τους ζωή και κακές συνήθειες. Παρακολουθούμε τις περιπέτειες ενός φουκαρά που πρέπει να αντιμετωπίσει ένα κοπάδι από δαύτα. Μία από τις λίγες ιστορίες του Ζελάζνι που δεν μου άρεσε, αποτελεί κατώτερη συνέχεια του ''Το Δαιμονισμένο Αυτοκίνητο'' που υπάρχει σε προηγούμενη ανθολογία. 


 


- Λέσλι Χάρτλεϊ: ''Το Μετακινούμενο Φέρετρο'': Ένας εκκεντρικός οικοδεσπότης θα σκαρώσει μία πρωτότυπη φάρσα στους καλεσμένους του. Ή έστω θα προσπαθήσει. Τίποτα το τρομερό αλλά τουλάχιστον δεν με κούρασε. 


 


- Θωμάς Μαστακούρης: ''Το Ημερολόγιο'': Η ξαφνική επίσκεψη ύστερα από πολλά χρόνια ενός παλιού συμμαθητή, θα συνοδευτεί και από ένα παράξενο δώρο για τον πρωταγωνιστή της ιστορίας. Θα προσπαθήσει να αντισταθεί στη θανάσιμη σαγήνη του χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ισχύει ότι και με την προηγούμενη.


 


Ήξερα πριν ακόμη το ξεκινήσω ότι δεν θα μου αρέσει μιας και δεν με αγγίζει καθόλου το θέμα και επαληθεύτηκα. Έχει κλείσει από τώρα θέση για τα πέντε- δέκα χειρότερα βιβλία της σειράς όταν με το καλό την τελειώσω.  


Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

''Ιστορίες με Στοιχειωμένα Αντικείμενα'' ν. 44:

[...]

Ήξερα πριν ακόμη το ξεκινήσω ότι δεν θα μου αρέσει μιας και δεν με αγγίζει καθόλου το θέμα και επαληθεύτηκα. Έχει κλείσει από τώρα θέση για τα πέντε- δέκα χειρότερα βιβλία της σειράς όταν με το καλό την τελειώσω.  

 

 

Είχα την εντύπωση ότι υπάρχει μια καλή ανθολογία με στοιχειωμένα αντικείμενα. Μάλλον την μπερδεύω με κάποια άλλη. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

 

 

''Ιστορίες με Στοιχειωμένα Αντικείμενα'' ν. 44:

[...]

Ήξερα πριν ακόμη το ξεκινήσω ότι δεν θα μου αρέσει μιας και δεν με αγγίζει καθόλου το θέμα και επαληθεύτηκα. Έχει κλείσει από τώρα θέση για τα πέντε- δέκα χειρότερα βιβλία της σειράς όταν με το καλό την τελειώσω.  

 

 

Είχα την εντύπωση ότι υπάρχει μια καλή ανθολογία με στοιχειωμένα αντικείμενα. Μάλλον την μπερδεύω με κάποια άλλη. :dazzled:

 

 

Μήπως εννοείς το ν. 61 που είναι ''Ιστορίες με Στοιχειωμένα Σπίτια''; Ο τίτλος σε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο αναφέρεται λανθασμένα ως ''Ιστορίες με Στοιχειωμένα Αντικείμενα''. Αν ναι, δεν την θυμάμαι καθόλου εκτός από το πολύ καλό ''Το Τέρας'' του Αντώνη Κρυσίλα. 

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

''Ιστορίες με Στοιχειωμένα Αντικείμενα'' ν. 44:

[...]

Ήξερα πριν ακόμη το ξεκινήσω ότι δεν θα μου αρέσει μιας και δεν με αγγίζει καθόλου το θέμα και επαληθεύτηκα. Έχει κλείσει από τώρα θέση για τα πέντε- δέκα χειρότερα βιβλία της σειράς όταν με το καλό την τελειώσω.  

 

 

Είχα την εντύπωση ότι υπάρχει μια καλή ανθολογία με στοιχειωμένα αντικείμενα. Μάλλον την μπερδεύω με κάποια άλλη. :dazzled:

 

 

Μήπως εννοείς το ν. 61 που είναι ''Ιστορίες με Στοιχειωμένα Σπίτια''; Ο τίτλος σε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο αναφέρεται λανθασμένα ως ''Ιστορίες με Στοιχειωμένα Αντικείμενα''. Αν ναι, δεν την θυμάμαι καθόλου εκτός από το πολύ καλό ''Το Τέρας'' του Αντώνη Κρυσίλα. 

 

 

Μπα, μάλλον όχι. "Το Τέρας" του Κρύσιλλα το έχω διαβάσει σίγουρα στη συλλογή του και  όχι σε Ωρόρα. Κάτι άλλο θα ήταν. Μπορεί να μην ήταν Ωρόρα και να τα μπερδεύω γιατί η ανάμνηση είναι πολύ αμυδρή και από πολλά χρόνια πριν.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

''Ιστορίες από το Εφιαλτικό Μέλλον'' ν. 45:


 


- Τζον Βάρλεϊ: ''Το Φάντασμα του Κάνσας'': Μία γυναίκα πέφτει θύμα ενός μανιακού δολοφόνου ξανά και ξανά. Με την προηγμένη τεχνολογία έχει την δυνατότητα να ζει πολλές ζωές, ώσπου αποφασίζει να πάψει να κρύβεται και να αντιμετωπίσει τον δυνάστη της στα ίσια. Αδιάφορο. 


 


- Ντέιμον Νάιτ: ''Σε Βλέπω'': Συσκευές ανίχνευσης δίνουν την δυνατότητα στους πάντες να παρακολουθούν τα πάντα. Μία από τα ίδια, δεν μου άρεσε. Ευτυχώς όμως ήταν μικρή και δεν με κούρασε. 


 


- Ρέι Νέλσον: ''Οκτώ το Πρωί'': Δεν γινόταν να μην μου θυμίσει εκείνη την πολύ καλή ταινία. Τίτλο δεν θυμάμαι αλλά έχει να κάνει με τα μαύρα γυαλιά που όποιος τα φορούσε, έβλεπε την πραγματική φύση των ανθρώπων. Ωραία, ενώ έκπληξη αποτέλεσε και το twist στο τέλος. 


 


- Άλις Τζόουνς: ''Έτσι τους Δημιούργησε'': Ανέκαθεν τα παιδιά θεωρούνταν πηγή χαράς, μία φορά όμως παραπάνω σ' έναν κόσμο όπου τα πάντα είναι διαλυμένα. Διαβάζεται ευχάριστα παρά την καταθλιπτική της ατμόσφαιρα. 


 


- Γουόρντ Μουρ: ''Λωτ'': Η μόνη την οποία θυμόμουν ύστερα από τόσα χρόνια μαζί με την τελευταία. Τι θα γινόταν αν χτυπούσε τη Γη μία μεγάλη καταστροφή; Μάλλον όλοι θα εγκατέλειπαν τις πόλεις σ' ένα μεγάλο, πανικοβλημένο κοπάδι. Κάποιοι λίγοι όμως θα ήταν έτοιμοι, ψύχραιμοι και θα είχαν τις σωστές αντιδράσεις. Ωραία ιδέα και εξέλιξη. 


 


- Τζέιμς Γκράχαμ Μπάλαρντ: ''Υποσυνείδητα Μηνύματα'': Δούλευε, ξόδευε και καταχρεώσου ως εκεί που δεν πάει. Δούλευε για να μπορείς να αγοράζεις πράγματα που σου είναι άχρηστα, και μετά δούλευε ακόμη περισσότερο για να μπορείς να ξεπληρώσεις τα χρέη σου. Και αυτός ο φαύλος κύκλος ας μην σταματήσει ποτέ. Ναι, αυτή θα μπορούσε να είναι όντως μία πολύ ρεαλιστική απεικόνιση ενός δυστοπικού μέλλοντος. 


 


Ο πρώτος τόμος ύστερα από αρκετά νούμερα χωρίς Θωμά Μαστακούρη. Δεν είναι κακός, αλλά δεν αξίζει και παραπάνω από μία ματιά. 


Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

- Ρέι Νέλσον: ''Οκτώ το Πρωί'': Δεν γινόταν να μην μου θυμίσει εκείνη την πολύ καλή ταινία. Τίτλο δεν θυμάμαι αλλά έχει να κάνει με τα μαύρα γυαλιά που όποιος τα φορούσε, έβλεπε την πραγματική φύση των ανθρώπων. Ωραία, ενώ έκπληξη αποτέλεσε και το twist στο τέλος. 

 

Ιερόσυλε, ελπίζω να μην είπες πολύ κακή ταινία το They live!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

- Ρέι Νέλσον: ''Οκτώ το Πρωί'': Δεν γινόταν να μην μου θυμίσει εκείνη την πολύ καλή ταινία. Τίτλο δεν θυμάμαι αλλά έχει να κάνει με τα μαύρα γυαλιά που όποιος τα φορούσε, έβλεπε την πραγματική φύση των ανθρώπων. Ωραία, ενώ έκπληξη αποτέλεσε και το twist στο τέλος. 

 

Ιερόσυλε, ελπίζω να μην είπες πολύ κακή ταινία το They live!

 

 

Ναι αυτήν εννοούσα! Την θυμάμαι με νοσταλγία και θα ήθελα να την ξαναδώ κάποια στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

''Ιστορίες με Κολασμένους Ήρωες'' ν. 46:


 


- Μάικλ Μούρκοκ: ''Ο Άρπαγας των Ψυχών'': Ο κολασμένος ασπρομάλλης θα πετύχει τον μεγάλο του στόχο να τεθεί αντιμέτωπος ύστερα από μεγάλη καταδίωξη με τον κακομοίρη αντίπαλο του Θελέμπ Καάρνα. Μόνο που για ακόμη μία φορά η οργή του δεν θα έχει στόχο μονάχα τους εχθρούς του. Ωραία περιπέτεια του Έλρικ αν και θα επαναλάβω αυτό που έχω πει αρκετές φορές. Πιστεύω ότι αυτές θα αρέσουν περισσότερο αν διαβαστούν στα πλαίσια των βιβλίων και όχι ξεκάρφωτες. Μόνες τους χάνουν πολύ. 


 


- Λουίτζι ντε Πασκάλις: ''Ο Πύργος'': Μοναχικοί οδοιπόροι βρίσκουν καταφύγιο από την κουφόβραση της ερήμου σ' έναν κακόφημο πύργο στη μέση του πουθενά. Ο οικοδεσπότης τους τούς δίνει το ελεύθερο να κάνουν ότι θέλουν, αλλά η περιέργεια θα είναι πάντα το μεγαλύτερο ανθρώπινο ελάττωμα. 


 


- Καρλ Έντουαρντ Βάγκνερ: ''Το Τίμημα για τη Λινόρτις'': Άλλη μία πολύ καλή ιστορία του κτήνους που ακούει στο όνομα Κέιν. Φόντο μία κάποτε ένδοξη αλλά πλέον ρημαγμένη πόλη και τα φαντάσματα που την κατοικούν. Μία όμορφη γυναίκα είναι το κλειδί για ένα μεγάλο θησαυρό που θρυλείται ότι έχει παραμείνει στη περιοχή δεκαετίες μετά την ερήμωση της. Ένα μάτσο τυχοδιώκτες θα σπεύσουν στο κατόπι της για να τον πλιατσικολογήσουν και το παιχνίδι θα αρχίσει να χοντραίνει. Ωραία αν και την πρώτη φορά που την είχα διαβάσει θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει περισσότερο. 


 


- Γκάλαντ Έλφλαντσον: ''Η Κοιλάδα της Θλίψης'': Δύο πολεμιστές του βορρά εξασφαλίζουν τα προς το ζην με τον ενδεδειγμένο τρόπο του σπαθιού και του τσεκουριού. Στόχος τους είναι να βρουν μπύρες για να πιουν και ανήμπορα θύματα για να σπείρουν τον όλεθρο και την καταστροφή. Ώσπου θα συναντήσουν τελικά την νέμεση τους. Καλούτσικο φλασάκι που διαβάζεται ευχάριστα. 


 


- Θωμάς Μαστακούρης: ''Οι Όρκοι'': Άλλο ένα διήγημα με τους λαούς της Βόρειας Ευρώπης, την Ιρλανδία αυτή τη φορά. Πρωταγωνιστής ο Κουκουλάιν, ένας από τους μεγαλύτερους ήρωες της. Έχοντας την επίγνωση ότι θα ζήσει μία ζωή με κατορθώματα που θα μνημονεύονται για πολλά χρόνια μετά της οποίας όμως το νήμα θα κοπεί απότομα, θα πάρει το ρίσκο. Και θα κληθεί να πληρώσει το τίμημα με τον πλέον οδυνηρό τρόπο. Καλή και δαύτη, θα ήθελα κάποια στιγμή να δω να μεταφράζεται και το αυθεντικό κείμενο. Αν σώζεται δηλαδή γιατί δεν διευκρινίζεται στην εισαγωγή. 


 


Ποιοτική συνολικά για τους φίλους του φάντασυ, οι υπόλοιποι ας προσπεράσουν. 


Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..