Jump to content

Project 13: 13 συγγραφείς τρόμου μέχρι το τέλος του 2013


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ακολουθώντας τα σχετικά τόπικ στο υποφόρουμ της ΕΦ, σκέφτηκα ότι θα ήταν μια καλή ευκαιρία να το επεκτείνουμε και στα υπόλοιπα υποφόρα. Έτσι λοιπόν, ως πρόκληση, θέτω το να διαβάσουμε μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2013 τουλάχιστον 13 διαφορετικούς συγγραφείς τρόμου. Δεν μας νοιάζει αν διαβάζουμε πρώτη φορά βιβλίο τους ή αν έχουμε λιώσει όλη την υπόλοιπη βιβλιογραφία τους, αρκεί όμως να είναι το βιβλίο δικό τους (μυθιστόρημα ή συλλογή διηγημάτων τους, όχι ανθολογία στην οποία συμμετέχουν)

 

Πώς θα λειτουργήσει αυτό το τόπικ - project:

 

(α) είναι ανοιχτό σε όλους σας - σας καλώ λοιπόν να πάρετε μέρος

(β) διαλέξτε τους συγγραφείς που θέλετε να διαβάσετε έργα τους, πείτε μας κάτι για αυτούς (γιατί επιλέξατε να τον συμπεριλάβετε στους δεκατρείς, αν είχατε ξαναδιαβάσει έργο του κλπ.) και αρχίστε την ανάγνωση

(γ) πείτε μας τις εντυπώσεις σας, σχολιάστε, απογοητευτείτε ή ενθουσιαστείτε, στη διάρκεια ή στο τέλος, ό,τι σας ταιριάζει

(δ) συζητήστε με τους υπόλοιπους που θα κάνουν το ίδιο, για τους συγγραφείς και τα βιβλία που διαβάζουν εκείνοι ή προτείνετέ τους πριν ξεκινήσουν άλλο, πιο αντιπροσωπευτικό βιβλίο του ίδιου συγγραφέα, αν νομίζετε ότι υπάρχει

 

...και κυρίως...

(ε) προγραμματίστε το χρόνο σας ώστε να πετύχετε το «δεκατρείς συγγραφείς - δεκατρία βιβλία ως τις 31 του μακρινού Δεκεμβρίου του 2013». Βάζουμε ένα στόχο και μια ημερομηνία για να σπρώξουμε και λίγο τον εαυτό μας. Ας μετρήσουμε στο τέλος αυτούς που θα έχουν ολοκληρώσει το project.

 

Κάποιες δικές μου προβλέψεις:

  1. Ο Εφιάλτης Παραμονεύει (The Watchers) - Dean Koontz
  2. The Hellfire club - Peter Straub
  3. Φάμπιαν (Possession) - Peter James (πρώτη επαφή)
  4. Δίψα για αίμα (Blood Crazy) - Simon Clark (πρώτη επαφή)
  5. The Xothic Legend Cycle - Lin Carter (σχεδόν πρώτη επαφή, είχα διαβάσει κάποια rewrites του στο King Kull του R.E.Howard)
  6. Οι Άλλοι (the Others) - Herbert James
  7. Νεκρή Ζώνη (The Dead Zone) - Stephen King
  8. Frankenstein - Mary Shelley (πρώτη επαφή)
  9. The Historian - Elizabeth Kostova (πρώτη επαφή)
  10. Οι κούκλες της Μαντάμ Μαντιλιπ - Αμπρααμ Μέρριτ (πρώτη επαφή)
  11. Η πόλη των Βαμπίρ - Paul Feval (πρώτη επαφή)
  12. Twelve - Jasper Kent (αν μετράει για Horror, πρώτη επαφή)
  13. The Horror in the Museum - H.P. Lovecraft

 

Πιθανότατα τα μισά που θα διαβάσω θα είναι άλλα, αλλά δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τους επιλέξεις όλους ή μπορείς ας πούμε να διαβάσεις τους μισούς.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θέτεις ως χρονικό όριο το τέλος της άλλης χρονιάς θα συμμετάσχω και εγώ, αν έβαζες το τέλος αυτής, όχι. Είναι πολύ ωραίες αυτές οι προσπάθειες και ήθελα να λάβω μέρος και στην αντίστοιχη της ε.φ, αλλά επειδή είμαι αργός αναγνώστης δεν μ' εμπιστεύομαι ότι θα τελείωνα έγκαιρα. Πολύ ωραία λοιπόν, θα φτιάξω κάποια στιγμή και την δική μου λίστα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τους επιλέξεις όλους ή μπορείς ας πούμε να διαβάσεις τους μισούς.

Δεν κατάλαβα καλά τι ρωτάς.

Αν ρωτάς αν πρέπει να διαβάσεις τους συγγραφείς της λίστας που έδωσα, όχι, εσύ επιλέγεις ποιους 13 θα διαβάσεις ανεξάρτητα από το τι ανέφερα. Η λίστα που έβαλα ήταν καθαρά δική μου λίστα, με βάση το τι έχω αδιάβαστο στη βιβλιοθήκη μου.

 

Αν πάλι ρωτάς αν μπορείς να διαβάσεις λιγότερους από 13, μπορείς άνετα να διαβάσεις 6 ή 7 - απλά η πρόκληση μιλάει για 13 συγγραφείς στους επόμενους 21 μήνες - πολύς χρόνος και εύκολα βρίσκεις τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα. Θα δώσω μερικές προβλέψεις για ονόματα, και (αν γνωρίζω) βιβλία. Με κόκκινο όσους δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημα. (τα graphic novels και τα διηγήματα δεν πιάνονται.)

 

 

-Mark Danielewski (το τιτανοτεράστιο House of Leaves που διαβάζω τώρα, θέλει άλλες 500+ σελίδες)

-Peter Straub (δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημά του, αλλά έχω και το Ghost Story και το Talisman)

-Scott Smith (το House in Ruins βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου)

-Stephen King (θέλω να βγάλω το Misery τουλάχιστον, με κάβα τα The Shining και Full Dark, No Stars)

-Natsuo Kirino (έχω το Grotesque εδώ και χρόνια, αλλά δεν το έχω πιάσει, καθώς και το Real World)

-Michael Marshall Smith (έχω διαβάσει μόνο 2 διηγήματά του, αλλά και μόνο από εκείνα δηλώνω φαν, οπότε πρέπει να δω και τα novels του)

-Αβραάμ Κάουα (Note to self: "Αγόρασε επιτέλους το Νεκρό Δέρμα")

-Brom (Ο Εκριζωτής δεν με ξετρέλανε σαν ιστορία, όμως λατρεύω χρόνια τώρα τα σχέδια του, και η Μαρίνα-Eroviana μού είχε προτείνει το Child Thief, το οποίο περιμένει στη βιβλιοθήκη)

-Clive Barker (κάτι εκτός books of blood)

-Jack Ketchum (Δικαίωμα στη ζωή ή The Lost)

 

+3 μπαλαντέρ γιατί μέσα σε τόσο καιρό, όλο και κάτι θα βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

-Peter Straub (δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημά του, αλλά έχω και το Ghost Story και το Talisman)

-Jack Ketchum (Δικαίωμα στη ζωή ή The Lost)

Από Straub δεν έχω διαβάσει το Talisman, αλλά το Ghost Story δε με είχε ξετρελάνει. Από την άλλη όμως δε μου πολυαρέσει ο King και αυτό είναι το πιο King-ικό του.

Για Ketchum, θα σου πρότεινα το The Lost από τα δύο που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Novel απο barker;

Damnation Game ή Hellbound Heart μου άρεσαν πολύ, αλλά το κλασσικό είναι ο Υφαντόκοσμος (Weaveworld)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τους επιλέξεις όλους ή μπορείς ας πούμε να διαβάσεις τους μισούς.

Δεν κατάλαβα καλά τι ρωτάς.

Αν ρωτάς αν πρέπει να διαβάσεις τους συγγραφείς της λίστας που έδωσα, όχι, εσύ επιλέγεις ποιους 13 θα διαβάσεις ανεξάρτητα από το τι ανέφερα. Η λίστα που έβαλα ήταν καθαρά δική μου λίστα, με βάση το τι έχω αδιάβαστο στη βιβλιοθήκη μου.

 

Αν πάλι ρωτάς αν μπορείς να διαβάσεις λιγότερους από 13, μπορείς άνετα να διαβάσεις 6 ή 7 - απλά η πρόκληση μιλάει για 13 συγγραφείς στους επόμενους 21 μήνες - πολύς χρόνος και εύκολα βρίσκεις τους υπόλοιπους.

 

A οκ εγώ νόμιζα πως πρέπει να διαβάσω τους συγκεκριμένους 13.Εντάξει άνετα προλαβαίνει κανείς 13 διαφορετικούς συγγραφείς σε 21 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ! Επειδή όμως δημιουργήθηκε τώρα, και γω έχω ήδη διαβάσει 6-7 διαφορετικούς συγγραφείς τρόμου, θα φτιάξω μια λίστα με συγγραφείς (ίσως και βιβλία) που θα διαβάσω τους επόμενους μήνες και όχι τώρα τον Απρίλιο. Κάποια στιγμή θα κάνω edit για να φτιάξω μια αρχική λίστα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ! Επειδή όμως δημιουργήθηκε τώρα, και γω έχω ήδη διαβάσει 6-7 διαφορετικούς συγγραφείς τρόμου, θα φτιάξω μια λίστα με συγγραφείς (ίσως και βιβλία) που θα διαβάσω τους επόμενους μήνες και όχι τώρα τον Απρίλιο. Κάποια στιγμή θα κάνω edit για να φτιάξω μια αρχική λίστα...

Μπορείς πάντα να ξαναδιαβάσεις βιβλία τους :p

 

Στο μεταξύ κοιτάζω ξανά τη λίστα μου. Φαντάζομαι ότι όλο και κάποιον Laymon θα διαβάσω μέσα στους επόμενους μήνες. Ίσως και τις γυναίκες με τα μαύρα του Lee. Μπορεί και κανένα MacCammon ή Barker. Σίγουρα όλο και κάποιος Masterton θα πέσει επίσης στα χέρια μου. Αν είμαι και τυχερός, ίσως βρω Ketchum στο Βρετανικό Amazon...

Μου φαίνεται ότι θα κρατήσω σκορ μέχρι το τέλος για το πόσους διάβασα τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω κι εγώ μέρος. Θα βρω τι έχω αδιάβαστο για να κάνω μια πρόχειρη λίστα.

Πολύ ωραία ιδέα αν και ο Δεκέμβριος του '13 μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικός σαν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Stephen King - Το πρόσωπο του φόβου

Dean Koontz - Μοχθηρό φεγγάρι(πρώτη επαφή)

Clive Barker - Καμπάλ(πρώτη επαφή)

Jack Ketchum - Νεκρή Σαιζόν

H.P. Lovecraft - Δεν έχω αποφασίσει ακόμα(πρώτη επαφή)

Joe Hill - όποιο βρω(πρώτη επαφή)

E.A. Poe - Το πηγάδι και το εκρεμμές (να αποφασίσω να το τελειώσω)

Graham Masterton - Ο άρχοντας του ψεύδους, πιθανότατα(πρώτη επαφή)

Graham Joyce - H νεράιδα των δοντιών(πρώτη επαφή)

Richard Matheson -Ζωντανός Θρύλος ή το Στοίχειωμα(πρώτη επαφή)

Bram Stoker - Δράκουλας(πρώτη επαφή)

Anne Rice - Συνέντευξη με έναν βρυκόλακα(πρώτη επαφή)

Peter Straub - Στο σκοτεινό δωμάτιο

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη επαφή με Λαβκραφτ/Μπαρκερ/Μαστερτον/Τζους/Μαθεσον;!

Ζηλεύω ελεεινά...

 

Εγώ δεν ξέρω τι να πιάσω... Δεν έχουν μείνει και πολλά στα Ελληνικά που να μην έχω διαβάσει και Αγγλικά δεν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξω κι εγώ μια ματιά μπας και μπορέσω να φτιάξω μια λίστα (και να αποτύχω μετά).

Link to comment
Share on other sites

Λετε να τολμησω και εγω;:hmm:

Εγω εχω μονο αγνωστους συγγραφεις τρομου...μιας και το ειδος δεν το συμπαθω... αλλα ειναι μια προκληση να δω τι μπορω να κανω...και θα παρακολουθω τις συζητησεις σας για να κανω κανενα σκονακι με ποιους πρεπει να ψαξω...

Ειμαι το αουτσαιντερ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα αν και ο Δεκέμβριος του '13 μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικός σαν επιλογή.

Και ο Δεκέμβριος του 12 θα ήταν υπερβολή, απλά ο αριθμός 13 δεν μπήκε τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, αλλά περίμενα ας πούμε μια Παρασκευή και 13 (που πέφτει τουν Αύγουστο του '13) ή μια Τρίτη και 13 ή κάτι τέτοιο. ;-)

 

Λοιπόν από τα αδιάβαστα που έχω λέω να διαβάσω τα παρακάτω

 

1. Το υφαντό του Βαμπίρ, Suzy McKee Charnas (πρώτη επαφή)

2. Η πόλη των Βαμπίρ, Paul Feval (πρώτη επαφή)

3. Ανάμεσα, Π.Μ. Ζερβός

4. Νεκρό δέρμα, Αβραάμ Κάουα

5. Angel o Darkness, Charles de Lint

6. Γκόλεμ, Γκούσταβ Μέιρινκ (πρώτη επαφή)

7.Το καλοκαίρι της διαφθοράς, Stephen King

 

και στην πορεία θα βρω και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι της διαφθοράς ειναι πολυ καλογραμμένο και η ιστορία ενδιαφέρουσα και αρρωστη (και τελος διαφορετικο απο αυτο της ταινιας ευτυχώς)

Το νεκρό δέρμα θυμάμαι ειχε γίνει χαμος σε καποια φαση το συζητουσαν πάρα πολυ τα παιδιά εδω μέσα! Έλεγαν κιολας οτι είχε πολλές πολιτισμικές αναφορές(σε ταινιες) οπότε κι αυτο πρεπει να ειναι τρομερό, θελω κι εγω καποια στιγμη να το διαβάσω, οταν το τελειώσειςκαι γράψεις τη γνώμη σου στειλε μ λινκ οπου ποσταρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία της παρακάτω λίστας δεν θα διαβαστούν μέσα στον μήνα Απρίλιο, που είναι μήνας τρόμου, γιατί με ξέρετε, θα το τελειώσω το πρότζεκτ γρήγορα και δεν θέλω. Και επειδή μέχρι τον Δεκέμβρη του 2013 έχουμε καιρό, μερικά από τα βιβλία θα είναι σίγουρα τούβλα.

 

01. Στίβεν Κινγκ - Νεκρή Ζώνη

02. Γουίλιαμ Πίτερ Μπλέιτι - Ο εξορκιστής (πρώτη επαφή)

03. Σκοτ Σμιθ - Τα ερείπια (πρώτη επαφή)

04. Ντένις Γουίτλεϊ - Η επέλαση του σατανά (πρώτη επαφή)

05. Ρίτσαρντ Λέιμον - Παλούκι στην καρδιά

06. Έντουαρντ Λι - Τραμ 1852

07. Τζέι Άνσον - Τρόμος στην Αμίτιβιλ (πρώτη επαφή)

08. Ντιν Κουντζ - Ένα από αυτά: Νύχτες τρόμου, Φαντάσματα, Αστραπή, Το κρησφύγετο, Ο εφιάλτης παραφυλάει

09. Ντελ Τόρο/Χόγκαν - Το ίχνος (πρώτη επαφή)

10. Γκράχαμ Μάστερτον - Ο άρχοντας του ψεύδους

11. Χ. Φ. Λάβκραφτ - Τα Βουνά της τρέλας

12. Φριτς Λέιμπερ - Η κυρά του σκοταδιού (πρώτη επαφή)

13. Μπράιαν Λάμλεϊ - Νεκροσκόπος (πρώτη επαφή)

 

Αν αλλάξω γνώμη για κάποια από τα βιβλία, θα κάνω νέο ποστ με την ανανεωμένη λίστα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία της παρακάτω λίστας δεν θα διαβαστούν μέσα στον μήνα Απρίλιο, που είναι μήνας τρόμου, γιατί με ξέρετε, θα το τελειώσω το πρότζεκτ γρήγορα και δεν θέλω. Και επειδή μέχρι τον Δεκέμβρη του 2013 έχουμε καιρό, μερικά από τα βιβλία θα είναι σίγουρα τούβλα.

 

01. Στίβεν Κινγκ - Νεκρή Ζώνη

02. Γουίλιαμ Πίτερ Μπλέιτι - Ο εξορκιστής (πρώτη επαφή)

03. Σκοτ Σμιθ - Τα ερείπια (πρώτη επαφή)

04. Ντένις Γουίτλεϊ - Η επέλαση του σατανά (πρώτη επαφή)

05. Ρίτσαρντ Λέιμον - Παλούκι στην καρδιά

06. Έντουαρντ Λι - Τραμ 1852

07. Τζέι Άνσον - Τρόμος στην Αμίτιβιλ (πρώτη επαφή)

08. Ντιν Κουντζ - Ένα από αυτά: Νύχτες τρόμου, Φαντάσματα, Αστραπή, Το κρησφύγετο, Ο εφιάλτης παραφυλάει

09. Ντελ Τόρο/Χόγκαν - Το ίχνος (πρώτη επαφή)

10. Γκράχαμ Μάστερτον - Ο άρχοντας του ψεύδους

11. Χ. Φ. Λάβκραφτ - Τα Βουνά της τρέλας

12. Φριτς Λέιμπερ - Η κυρά του σκοταδιού (πρώτη επαφή)

13. Μπράιαν Λάμλεϊ - Νεκροσκόπος (πρώτη επαφή)

 

Αν αλλάξω γνώμη για κάποια από τα βιβλία, θα κάνω νέο ποστ με την ανανεωμένη λίστα.

 

Έψαχνα και γω τον εξορκιστή για το project αλλά δεν το βρήκα.Τι έκδοση είναι αυτή που έχεις Blade;

Link to comment
Share on other sites

Εκδόσεις Πέλλα. Μπορείς να το βρεις στο Μικρό Μοναστηράκι αν μένεις στην Αθήνα. Επίσης μπορείς να το βρεις στο επόμενο Παζάρι Βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μένω Αθήνα, οπότε δε βολεύει καμιά απ' τις προτάσεις σου!! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου λίστα:

 

- Stephen King: Ντούμα Κη

- Richard Laymon: The Woods are Dark (πρώτη επαφή)

- Dean Koontz: Ο Εφιάλτης Παραφυλάει

- H. P. Lovecraft: Στα Βουνά της Τρέλας

- Robert Bloch: Ψυχώ

- Αnn Rice: Συνέντευξη με ένα Βρυκόλακα (πρώτη επαφή)

- M. R. James: Ιστορίες Φαντασμάτων ενός Αρχαιοδίφη (πρώτη επαφή)

- Peter Straub: Κόκο

- Clive Barker: Hellraiser

- Graham Masterton: Ο Παρίας

- Arthur Machen: Η Νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας

- Simon Clark: Δίψα για Αίμα (πρώτη επαφή)

- William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα! Θα μου άρεσε και εμένα να συμμετάσχω, αλλά έχω μια απορία:

Γιατί αποκλείονται οι ανθολογίες στις οποίες συμμετέχουν συγγραφείς τρόμου τους οποίους θέλουμε να διαβάσουμε;

Το λέω για πρακτικούς (και ίσως και οικονομικούς) λόγους, εφόσον είναι τελείως διαφορετικό να μιλάμε για 13 διαφορετικά βιβλία, και διαφορετικό για 3-4 ανθολογίες, που μπορεί να συνδυάσουν 2-3 συγγραφείς που μας ενδιαφέρουν, για παράδειγμα.

Άλλωστε, νομίζω οι περισσότεροι από εμάς έχουν προτιμήσει τις σύντομες ιστορίες από τα μυθιστορήματα τρόμου σε σχετικό poll..

Ίσως κάποιοι υποστηρίξουν ότι μέσω μιας σύντομης ιστορίας/διηγήματος δε μπορεί κανείς να έχει ολοκληρωμένη άποψη για ένα συγγραφέα, αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι απόλυτο...Επίσης, σε πολλές ανθολογίες διαφορετικών εκδόσεων εμφανίζονται πολλές φορές συγκεκριμένοι και αξιόλογοι συγγραφείς τρόμου, άρα έχουμε τη δυνατότητα να δούμε πολλές δουλείες τους.

Μήπως μπορούμε να το σκεφτούμε και αυτό;hmm.gifΑν όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά το αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..