Jump to content

FFL #8 (Iwannhs vs abuno vs Adinol Doy vs northerain vs Neschreimax vs Cassandra Gotha vs Nihilio vs Lady Nina vs Nirgal vs DinMacXanthi)


Eugenia Rose
 Share

Ποια ιστορία σας άρεσε περισσότερο  

27 members have voted

  1. 1. (ψηφίστε τις 3 αγαπημένες σας)

    • Iwannis - το πνεύμα
    • abuno - όλα εδώ πληρώνονται
    • adinol doy - συναπάντημα
    • northerain - οι νεκροί δεν ζούνε πια εδώ
    • Neschreimax - The Black Keys
    • Cassandra Gotha - Octapus Land
    • Nihilio - The Brand
    • Lady Nina - Ανέστης Ανέστη
    • Nirgal - Βουτιά σε σκοτεινά νερά
    • DinMacXanthi - 9 λεπτά

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Το πνεύμα

(?)

ανεκπλήρωτο το ότι ήθελε συμβουλή για κάτι.Δεν την πήρε.

πνεύμα=/=ανάσταση

το πνεύμα λέει την ιστορία της ζωής του.Γνώρισμα ζωντανού.Οχι οτι ένα πνέυμα οφείλει να είναι λακωνικό, μόνο διαφορετικό.

Ασαφής ο λόγος που το πνεύμα βασανίζεται.

όλα εδώ πληρώνονται

(?)

γιατί να προσπαθήσει να αναστηθεί ο πατέρας αφού ήταν ήδη ζωντανός;

 

Το συναπάντημα

(+)

Πρωτότυπη η δίδυμη ανάσταση ανθρώπων που μισούνται

Ωραία περιγραφή.Με πήγε εκεί.

(?)

Αδιευκρίνιστος ο λόγος της ανάστασης.It doesnt just happen.

"Σὲ ἄλλον τόπο, βέβαια, καὶ μὲ ἄλλη ταυτότητα".Δε θα μπορούσε εκείνη τη στιμή να το γνωρίζει.

 

Οι νεκροί δεν ζούνε πια εδώ

(+)

Κινηματογραφική η ιστορία με το βιβλίο

(?)

Γιατί η κόρη του δεν θέλει να τον φάει?

Γιατί θέλει να βρει το βιβλίο?

 

 

Octopus land

(+)

Ελαφριά υπόθεση σε βαρύ θέμα που όμως κάπως ταίριαξε αρμονικά.

(?)

Το "μαθηματικό" τέλος είναι ταυτόχρονα θαμπς up n' down.

 

the brand

(+)

ατμόσφαιρα

καλές περιγραφές

(?)

προσπάθησες πολύ να δημιουργήσεις εικόνες που προκαλούν αποστροφή & αηδία.Τα κατάφερες.

 

Ανέστης Ανέστη

(+)

ενδιαφέρουσα υπόθεση

αφήγηση που σε βάζει στο σκηνικό

(?)

Ο συλλογισμοί και τρόπος σκέψης του ήρωα μου δε θύμισε 9χρονο

Η σκηνή της θυσίας φώναζε για περισσότερη περιγραφή

Δε θα μπορούσε να αναγνωρίσει ένα λείψανο 10 ετών.

 

Βουτιά σε σκοτεινά νερά

(+)

αφήγηση που σε βάζει στο σκηνικό

σκηνικό όπου θα ήθελα να ήμουν (εε..χωρίς να έχω τάσεις.)

ωραίος ο διαχωρισμός οτι όσοι δεν είναι στην απέναντι όχθη δεν πέθαναν ακόμη

μάρεσε το θράσος προς το χάρο

(?)

πολυπαιγμένο το θέμα των ανθρώπων στο νερό

Ασύνδετο:«Είδε κάποιο όνειρο από τον άλλο κόσμο;»

 

9 λεπτά

(+)

έξυπνη επιλογή αφήγησης μέσα από τα εκτυπωμένα χαρτιά

(?)

Θάθελα να ξέρω γιατί αφέθηκε για πάντα απο τους δικούς του συνδεδεμένος με το μηχάνημα που ανασταίνει

 

Ήταν όλα αξιόλογες προσπάθειες αλλά καλύτερη αίσθηση μου άφησαν τα:

Συναπάντημα, Βουτιά σε σκοτεινά νερά και Octopus land.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας διαγωνισμός με σχεδόν όλες τις ιστορίες να είναι ενδιαφέρουσες. Ακολουθεί θάψιμο.

 

Το Πνεύμα – Iwannhs:

Ως γραφή πολύ καλή, στιβαρή και λυρική, σαφέστατα βελτιωμένη σε σχέση με παλιότερες ιστορίες σου που έχω διαβάσει. Η πλοκή όμως είναι σχεδόν υποτυπώδης και της λείπει το αλατοπίπερο που θα την έκανε ενδιαφέρουσα.

 

Όλα εδώ πληρώνονται – abuno:

Μαύρο χιούμορ και ΕΦ. Ενδιαφέρον, αν και ήθελε μία πρέζα έντασης ακόμα για να δέσει η σούπα (πχ αν οι επιστήμονες αποτύγχαναν επίτηδες τη διαδικασία, όπως μπορεί να υποθέσει κανείς από τα όσα έχεις γράψει στο κείμενο)

 

Συναπάντημα – Adinol Doy:

Εξαιρετική γραφή, ατμοσφαιρική, και η ιστορία αφήνει αρκετή τροφή για σκέψη. Γνήσιο φλασάκι, σηκώνει άνετα μια ιστορία πάνω του - για να μην πω και ολόκληρη νουβέλα.

 

Οι νεκροί δεν ζουν πια εδώ – northerain:

Κλισέ πάνω στο κλισέ, αλλά με μία άνεση γραφής που εντυπωσιάζει. Με ένα άλλο τέλος, λιγότερο wtf, θα ξεχώριζε (για εμένα) στο διαγωνισμό αυτό.

 

The black keys – Neschreimax:

Η γραφή είναι εξαιρετική, όμως η ιδέα σου δεν αναπτύσσεται ικανοποιητικά (πως ακριβώς δούλεψε πχ η ανάσταση) ενώ το τέλος με τους black keys μου φάνηκε πολύ αδύναμο.

 

Octopus land – Cassandra Gotha:

Η ιστορία είχε μία πετυχημένη εύθυμη ατμόσφαιρα, μου άρεσε, το delivery στο τέλος όμως είναι πολύ αδύναμο, σχεδόν αναιμικό.

 

Ανέστης Ανέστη – Lady Nina:

Η νεραϊδούλα γράφει ιστορία τρόμου και πετυχημένα. Από τη μέση σχεδόν φαίνεται η κατάληξη, αλλά η ιστορία στέκεται αξιοπρεπώς και μόνη της. Εμένα μου άρεσε πάντως.

 

Βουτιά σε σκοτεινά νερά – Nirgal:

Πολύ καλή ατμόσφαιρα και γραφή, αν και βρήκα ότι η ιστορία κάπου "τράβαγε" και το θέμα έχει παιχτεί ξανά και ξανά. Αλλά γενικά μου άφησε θετικές εντυπώσεις.

 

9 λεπτά – DinMacXanthi:

Καλή ιδέα, πολύ καλή γραφή, δε μου άρεσε όμως (καθαρά υποκειμενικά) ο τρόπος της παρουσιάσης.

 

Οι ψήφοι μου πάνε σε: Adinol Doy, Lady Nina και Nirgal

 

Καλή επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Iwannhs: Το Πνεύμα

Δεν βρήκα σύνδεση με το θέμα. Το ίδιο το κείμενο μπορεί να συνοψιστεί πολύ πετυχημένα με τη φράση του Αρκά "Προσπαθώ να βγω από το ψυχολογικό αδιέξοδο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από πού μπήκα".

 

abuno: Όλα εδώ πληρώνονται

Δεδομένου του χρόνου που είχαμε για τη συγγραφή, η αλλαγή πλανήτη ήταν περιττή, έφαγε πολύτιμο χώρο. Το θέμα θα μπορούσε να δωθεί σε μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας και με πιο εύκολο και γρήγορο τρόπο. Σαν αποτέλεσμα, δεν κατάφερα να απορροφήσω τις πληροφορίες σε τόσο λίγο χώρο και να νοιαστώ για τους πρωταγωνιστές σου ή τη ζωή στον καινούργιο πλανήτη.

 

Adinol Doy: Συναπάντημα

Πλησιάζοντας προς το τέλος με είχε πιάσει άγχος για το αν θα μας δώσεις μια έστω υπόννοια εξήγησης γι' αυτή την ανάσταση. Ευτυχώς αυτό που περίμενα ήρθε (το μίσος τους ήταν, ε; ) αλλά και πάλι το κείμενο μοιάζει με εισαγωγή σε νουβέλα (δεν έχει αρχή και τέλος, δεν είναι μια ιστορία, είναι η παρουσίαση μιας κατάστασης).

northerain: Οι νεκροί δεν ζούνε πια εδώ.

Μπιααχχχ, αυτό στο τέλος πραγματικά δεν χρειαζόταν! Καλή ιστορία, ατμοσφαιρική, και πάνω που σκεφτόμουν ότι δεν ξέρουμε τίποτα για τον τύπο και για το πώς έμαθε για το βιβλίο, ούτε γιατί το κυνηγάει, μας δίνεις την απάντηση (ναι, χρειαζόταν αυτό στο τέλος, εντάξει).

 

Neschreimax: The Black Keys

Ωραίο! Μέσα στο θέμα, σπιρτόζικο, σύντομο. Ό,τι πρέπει για flash.

 

Nihilio: The Brand

Ένα καλό κομμάτι γκοθοτρόμου.

Lady Nina: Ανέστης Ανέστη

Υπερβολικά δύσκολο θέμα για να με πείσει σε τόσο λίγο χώρο.

 

nirgal: Βουτιά σε σκοτεινά νερά

Αυτή η ιστορία είναι ολοκληρωμένη, (πράγμα πάντα καλοδεχούμενο, πόσο μάλλον σε ένα flash fiction live), όμως με άφησε με την εντύπωση ότι γράφτηκε διεκπαιρεωτικά.

DinMacXanthi: 9 λεπτά

Όχι ρε! Τον καημένο... (Καλή η ιστορία, ολοκληρωμένη ΚΑΙ με δυνατό φινάλε).

 

 

Πάω να ψηφίσω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ενδιαφέρουσες οι συμμετοχές, δε μπορώ να πω, αν και μερικές δεν τις κατάλαβα (ως συνήθως)και μερικές μου φάνηκαν εκτός θέματος ή μισοτελειωμένες. Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα από τα σχόλια της Άννας.

Ψηφίζω northerain, Cassandra Gotha και Lady Nina.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα κι εγώ από Σ/Κ στη Θεσσαλονίκη, διάβασα τις ιστορίες στο λεωφορείο.οι εντυπώσεις είναι πολύ καλες, πάντα εκπληκτικό πόσες και πόσο ωραίες ιστορίες μπορούν να βγούν σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Στο ψητο:

Η 1η ψήφος στο Συναπάντημα γιατι η ιδέα με κάνει να θέλω να διαβάσω παρακάτω, επιτυγχάνοντας συγχρόνως να είναι αρκετό σαν φλασάκι. Ωραίος.

Η 2η ψήφος στο Βουτιά σε σκοτεινά νερά, για την εικόνα και την ατμόσφαιρα, αλλά κυρίως για τις περιγραφές όταν κοιτάει στο ποτάμι. Μου φάνηκε πως θα χρειάζονταν μιάμιση ώρα μόνο για εκείνη την παράγραφο για να βγει τόσο... επαγγελματική. Μαγκιά.

Η 3η ψήφος έσπασε στα 4 -δεν αποφάσιζα με τίποτα μέσα στο λεωφορείο- οπότε είπα να περιμένω κανα 2ωρο για να δω τι μου είχε μείνει πιο ζωηρό στο νου. Εντέλει αυτό ηταν η φοβερή ατάκα στο τέλος του black keys. Ακόμη και τώρα γελάω στη σκέψη.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Ξεχώρισα το Ανέστης Ανέστη, το Βουτιά σε Σκοτεινά νερά, και το Συναπάντημα. Μπράβο στους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Δέκα ιστορίες σε τόσο λίγο χρόνο και οι περισσότερες καλές μέχρι πολύ καλές.

Δυσκολεύτηκα πολύ στην ψήφο. Θα ήθελα να μπορούσα να ψηφίσω περισσότερες.

Το Πνεύμα: Αργοί ρυθμοί, αρκετή συζήτηση, κάποιοι προβληματισμοί, η σχέση με το θέμα κάπως χαλαρή.

 

Όλα εδώ πληρώνονται: Λίγο ασύμμετρο, με αρκετό χρόνο δοσμένο στην αρχή παρά στο τέλος. Θα προτιμούσα να είχε παραστεί μάρτυρας κάποιας πετυχημένης περίπτωσης πριν γίνει η στραβή -αλλά, ναι, ζητάω πολλά από φλασάκια, έτσι;

 

Συναπάντημα: Καλοί και γρήγοροι ρυθμοί. Ωραία ατμόσφαιρα. Ποιος είπε ότι τα φαντάσματα βγαίνουν μόνο νύχτα; Αν είχε και μια μικρή εξήγηση γιατί υπήρχε τόσο μίσος ώστε να δικαιολογεί την υπέρβαση θα είχε πάρει ψήφο.

Οι νεκροί δεν ζούνε πια εδώ: Ωραία ιστορία, την ξεχώρισα όσο τη διάβαζα. Έφτασε στο παρά ένα για την ψήφο. Ο μόνος λόγος που δεν την πήρε ήταν γιατί κάπου χάθηκα με τα ακίνδυνα και τα επικίνδυνα βιβλία.

 

Τhe Black Keys: Καλή απόδοση, παίζει ικανοποιητικά με την ιδέα του χρονοταξιδιού. Πήρε την ψήφο, βασικά για την ατάκα του τέλους.

 

Octopus Land: Ευχάριστο. Πολλή πλάκα ο μαγικός εξομοιωτής.

 

The Brand: Αργκχ! Πολύ ζόρικο. Πήρε την ψήφο μετά από πολλή σκέψη. Από τη μια ήταν πολύ μακριά από τα γούστα μου, από την άλλη ήταν μια ολοκληρωμένη ιστορία με πολλά καλά στοιχεία. Μου άρεσε ιδιαίτερα η ιδέα ότι ο πόνος και όλα τα υπόλοιπα "κακά" (φόβος, θάνατος κλπ) τροφοδοτούν τη δύναμη του σημαδιού.

 

Ανέστης Ανέστη: Καλό διήγημα. Αν είχε λίγο χώρο ακόμα θα μπορούσε να αποδώσει ακόμα καλύτερα την ιδέα.

 

Βουτιά σε Σκοτεινά Νερά: Καλογραμμένο, αλλά κάπως επίπεδο. Δεν με τράβηξε, χωρίς να είναι εύκολο να εντοπίσω το γιατί.

9 Λεπτά: Καλό, ενδιαφέρον και τελικά πολύ τρομακτικό. Χωρίς να έχει gore, ήταν γνήσιος τρόμος. Πήρε την ψήφο για τον συνδυασμό τεχνολοογίας και τρόμου μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα τις τρεις ιστορίες που με έκαναν με γέλασα

 

-The Black Keys

-Octapus Land

-9 Λεπτά

 

Πάντως, όλες τους είχαν αυτό το κάτι.

Συγχαρητήρια και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Η 1η ψήφος στο Συναπάντημα γιατι η ιδέα με κάνει να θέλω να διαβάσω παρακάτω, επιτυγχάνοντας συγχρόνως να είναι αρκετό σαν φλασάκι. Ωραίος.

Η 2η ψήφος στο Βουτιά σε σκοτεινά νερά, για την εικόνα και την ατμόσφαιρα, αλλά κυρίως για τις περιγραφές όταν κοιτάει στο ποτάμι. Μου φάνηκε πως θα χρειάζονταν μιάμιση ώρα μόνο για εκείνη την παράγραφο για να βγει τόσο... επαγγελματική. Μαγκιά.

Η 3η ψήφος έσπασε στα 4 -δεν αποφάσιζα με τίποτα μέσα στο λεωφορείο- οπότε είπα να περιμένω κανα 2ωρο για να δω τι μου είχε μείνει πιο ζωηρό στο νου. Εντέλει αυτό ηταν η φοβερή ατάκα στο τέλος του black keys. Ακόμη και τώρα γελάω στη σκέψη.

 

Aκριβώς έτσι και για μένα. Ακριβώς όμως.

Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα – Iwannhs: Είχα καιρό να διαβάσω ιστορία σου. Ο λόγος σου ήταν καλός, χωρίς τις μεγάλες προτάσεις που με έχουν δυσκολέψει στο παρελθόν (και μάλιστα καλός σε τόσο λίγο χρόνο που γράφτηκεthmbup.gif). Η ιδέα δεν ήταν κάτι το τρομερό, αλλά με 1,5 ώρα για να φτιάξεις μια ιστορία τέτοιες ώρες τέτοια λόγια. Πάντως, δεν μπορώ να πω ότι εντόπισα το θέμα Ανάσταση μέσα στο κείμενο.

 

Όλα εδώ πληρώνονται – abuno: Πήγε γρήγορο κι είχε ενδιαφέρον, παρά τα σκαμπανεβάσματα του λόγου. Αλλά 1) ήθελα να μάθω τι ήταν αυτή η Ανάσταση και 2) το τελείωμα με άφησε ξεκρέμαστο, νομίζω προχώρησες σε μια πολύ σύντομη εκτέλεση (κι είχες ακόμα ένα εικοσαλεπτάκι).

 

Συναπάντημα - Adinol Doy: Περίεργη ιστορία. Το έχασα από ένα σημείο κι έπειτα.

Βασικά, το έχασα απ' εκεί που γίνεται η αποκάλυψη. Οκ, ο ήρωας ήρθε πίσω στη ζωή με άλλη ταυτότητα και το ίδιο συνέβει και με εκείνον. Αλλά, αν εκείνος έχει έρθει πίσω στη ζωή με άλλη ταυτότητα, τότε πώς τον αναγνωρίζει ο ήρωας;

 

 

Οι νεκροί δεν ζουν πια εδώ – northerain: Πολύ την ευχαριστήθηκα αυτήν την ιστορία. Με έπιασε από την αρχή και με κράτησε με την ίδια δύναμη ως το τέλος. Ο λόγος σου (οκ, μαζί και τα διάφορα φρικτά που γίνονται) ήταν το καλύτερο μου. Η έναρξη (πρώτο πρόσωπο+αμάξι) μού έφερε στο νου τον Δρόμο, του Κέρουακ. Σχετικά με το κλείσιμο:

Δεν είμαι σίγουρος ότι το τουίστ είναι αρκετά δυνατό. Εμένα πάντως μού ήρθε λίγο ξαφνικό. Ίσως να βοηθούσε αν πέταγες κάνα-δυο στοιχεία εδώ κι εκεί (πχ κάτι στο στυλ: ''Το βιβλίο σε σκοτώνει και μετά σε ανασταίνει. Ξέρω τι λέω.'' λέμε τώρα...)

. Όπως συμβαίνει συνήθως με τις ιστορίες σου, το ''Οι νεκροί δεν ζουν πια εδώ'' είναι μια από τις αγαπημένες μου αυτού του διαγωνισμού.

 

The black keys – Neschreimax: Γρήγορη ιστορία, με κάπως αναπάντεχο τέλος. Δεν μου καρφώθηκε στο μυαλό (ίσως ένα καλύτερο κλείσιμο να βοηθούσε).

 

Octopus land – Cassandra Gotha: Το τελείωμα δεν με έφτιαξε. Φαντάζομαι δεν είχες χρόνο, αλλιώς η σκηνή των εξετάσεων θα είχε το ενδιαφέρον της.

 

The Brand – Nihilio: Δεν το πολυένιωσα, ωστόσο οι εικόνες/περιγραφές στο τέλος (αλλά και γενικότερα) ήταν πολύ ζόρικες για να μην σπρώξουν την ιστορία στην τριάδα.

Τι έφαγε τον Τζακ;

 

 

Ανέστης Ανέστη – Lady Nina: Μπρρρ... τι μοίρα! Με περισσότερες λέξεις θα γινόταν ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά τώρα προχωράει κάπως σπασμωδικά και δεν μου επέτρεψε να πιάσω πολλές λεπτομέρειες.

 

Βουτιά σε σκοτεινά νερά – Nirgal: Καλή ιδέα, αλλά το φινάλε νομίζω ήταν πολύ απότομο. Την σήκωνε μια σύντομη έστω εξηγησούλα

(σχετικά με το τι συνέβει στη Δήμητρα)

 

 

9 λεπτά – DinMacXanthi: Δυσκολεύτηκα εδώ. Δύο ζητήματα: 1) Δεν λειτούργησαν για μενα οι σημειώσεις. Νομίζω πως πάρα πολλές από αυτές θα μπορούσαν να λείπουν, αφού στην πραγματικότητα οι σημειώσεις που δίνουν ουσιαστικές πληροφορίες στον αναγνώστη (ώστε να καταλάβει τι συμβαίνει) είναι πολύ λίγες. 2) Είχα απορίες. Κάποιες λύθηκαν όταν έφτασα στις σημειώσεις με τις ουσιαστικές πληροφορίες που έγραψα πριν, κάποιες αφού ξαναδιάβασα την ιστορία και κάποιες (όπως τι συνέβει με τη Λίντα και τους άλλους) παρέμειναν. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι θα βρουν οι τύποι στο τέλος.

Οκ, φαντάζομαι θα βρουν τον τύπο (συνδεδεμένο με το μηχάνημα) να γράφει, αλλά με τον τρόπο που το παρουσιάζεις μου φάνηκε σαν να υπονοείς πως θα βρουν κάτι άλλο, διαφορετικό από αυτό που φυσιολογικά με έχει οδηγήσει να φανταστώ η ιστορία.

 

 

Λοιπόν, πρώτη θέση από μένα για το ''Οι νεκροί δεν ζουν πια εδώ'', του northerain, δεύτερη για το ''The Brand'', του Nihilio και τρίτη (με ζόρι στην επιλογή) για το ''Βουτιά σε σκοτεινά νερά'', του Nirgal (από κοντά τα ''The black keys'', του Neschreimax και ''9 λεπτά'', του DinMacXanthi.

 

 

 

Εννοείται ένα μεγάλο μπράβο σε όσους κατάφεραν να γράψουν.

Link to comment
Share on other sites

(Χωρίς ιδιαίτερη σειρά) Nihilio, Neschreimax και DinMacXanthi για μένα. Μπράβο σε όλες και όλους για την πολύ δύσκολη προσπάθεια.good.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα τους Nirgal, Dinmacxanthi και North... Εξαιρετικές ιστορίες και οι τρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τσκ τσκ τσκ... τόσα καλά λόγια για τις ιστορίες και ούτε μια καλή κουβέντα στην φανταστική και υπέρλαμπρη μεγαλοφυΐα της διοργανώτριας που σκέφτηκε αυτό το απίθανο θέμα....

 

Τι να γίνει όμως, έτσι είναι. Μην ανησυχείτε θα το ανθέξω και αυτό.

Τελευταία μέρα αύριο. Ελάτε να σχολιάσετε τις εξαιρετικές ιστορίες του διαγωνισμού μας. Τα μεσάνυχτα θα βγουν τα αποτελέσματα και απ' ότι φαίνεται θα έχει αρκετή αγωνία το πράγμα μιας και τρεις διαγωνιζόμενοι ισοψηφούν. :devil2:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iwannhs – Το Πνεύμα

Έξοχο κείμενο που υπνωτίζει, αλλά δεν ανήκει σε κανένα από τα είδη του φανταστικού. Και θέλει πολύ παράκαμψη για να το δει κανείς εντός θέματος.

 

Abuno – Όλα Εδώ Πληρώνονται

 

Δεν κατάλαβα. Δεν πρόλαβες να το τελειώσεις; Ποια ήταν η διαδικασία της Ανάστασης; Ποιος ο σκοπός της, και γιατί να υποβληθεί σε αυτή ένας ήδη ζωντανός άνθρωπος; Και γιατί απέτυχε;

 

Adinol Doy – Συναπάντημα

 

Αινιγματικό. Τι άλλο να πω; Σαν προσωπικό γούστο αποζητώ πάντα κάτι περισσότερο από ένα διήγημα, σαν live flash όμως, του αναγνωρίζω ατμόσφαιρα και πετυχημένα εντός θέματος.

 

Northerain – Οι Νεκροί Δεν Ζουν Πια Εδώ

 

Το πιο «ολοκληρωμένο» μέχρι στιγμής διήγημα τρόμου, αλλά με την άνεση να είναι και το μεγαλύτερο από τα άλλα. Μπράβο και στην ταχύτητα του συγγραφέα.

 

Neschreimax – The Black Keys

 

Εντάξει η φάση να κάτσεις να μαντέψεις την ερώτηση. Αλλά το διήγημα είναι σαν ανέκδοτο που αιτιολογεί την ύπαρξη του σε αυτή την τελική ατάκα, και αυτό το βρίσκω πολύ λίγο.

 

Cassandra Gotha – Octopus Land

 

Xμ, νόστιμο χταποδάκι διήγημα, κατανοητό ως προσπάθεια σε live φλασάκι. Ως εκεί όμως.

 

Nihilio – The Brand

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν σωστά τα αγγλικά, μπόρεσα όμως να προσέξω την παλιομοδίτικη αφήγηση, που θυμίζει κάτι γραμμένο την εποχή του Λάβκραφτ ή του Πόε, και το τόσο απρόσμενο φινάλε, τόσο σιχαμερό που είναι αναμφισβήτητα ο λόγος που γράφτηκε αυτό το όχι και τόσο πρωτότυπο κομμάτι. Η δεύτερη ιστορία που βγαίνει πιο ολοκληρωμένη, και μεγάλη, σε σχέση με τις υπόλοιπες, που σχεδόν αναρωτιέσαι… αν κάποιος πληκτρολογεί ταχύτερα από άλλους, τελικά τι ακριβώς επιβραβεύουμε στα flash fiction live; (Μήπως πρέπει να επιβάλλεται μικρός αριθμός λέξεων για όλους; )

 

Lady Nina – Ανέστης Ανέστη

 

Χμ. Η βιασύνη στο γράψιμο είναι δυστυχώς φανερή. Έπιασα βέβαια το ζουμί της υπόθεσης και κατάλαβα την διεστραμμένη επιθυμία των γονέων του. Πως όμως, και ποιοι και γιατί βοηθούν τους γονείς; Πήγαν οι γονείς σε δαιμονολάτρες απαντώντας σε αγγελία «κάνουμε τις διαστροφές σας πραγματικότητα»;

 

Nirgal – Βουτιά Σε Σκοτεινά Νερά

 

Θα πω ένα μπράβο σε αυτή την ιστορία, που πρωτότυπη δεν είναι (και ποια είναι από τις διαγωνιζόμενες) αλλά σε μινιόν μέγεθος μας δίνει μια καλογραμμένη και ολοκληρωμένη διήγηση. Το βρίσκω δίκαιο.

 

DinMacXanthi – 9 λεπτά

 

Σαν ιδέα προσπαθεί να μου επικοινωνήσει κάτι, που σχεδόν το πιάνω, και είναι ιντριγκαδόρικο, αλλά δεν κατάλαβα την τεχνολογία. Όλα αυτά έβγαιναν από έναν υπολογιστή ή το «δείγμα» είναι οργανικό; Θα βρουν δηλαδή οι διασώστες 1.614 σκελετούς εκεί μέσα; Αν όχι τι; Τι τρέχει λοιπόν; Κρίμα λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα

northerain - οι νεκροί δεν ζούνε πια εδώ

Neschreimax - The Black Keys

Nirgal - Βουτιά σε σκοτεινά νερά

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μπορούσα να ψηφίσω πάνω από 3 ιστορίες, αλλά μετά από πολλή σκέψη (και ψείρισμα) θα ψηφίσω τα εξής:

Συναπάντημα

Οι νεκροί δεν ζούνε πια εδώ

9 Λεπτά

 

Well done σε όλους! Δεν είναι κι εύκολο να γράφεις ιστορία σε μιάμιση ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη ιστορία που βγαίνει πιο ολοκληρωμένη, και μεγάλη, σε σχέση με τις υπόλοιπες, που σχεδόν αναρωτιέσαι… αν κάποιος πληκτρολογεί ταχύτερα από άλλους, τελικά τι ακριβώς επιβραβεύουμε στα flash fiction live; (Μήπως πρέπει να επιβάλλεται μικρός αριθμός λέξεων για όλους; )

Δεν βαθμολογείται το αν κάποιος πληκτρολογεί πιο γρήγορα από τους άλλους, αλλά όταν κάποιος μπορεί μέσα σε μιάμιση ώρα να βγάλει μία πλοκή με αρχή-μέση-τέλος και έχει τους αυτοματισμούς για να μην ψάχνει να βρει τι λέξη θα γράψει μετά, ε, τότε έχει σίγουρα ένα προβάδισμα.

Τώρα, για περιπτώσεις ατόμων που πληκτρολογούν με ένα δάκτυλο (όπως έχεις δηλώσει ότι κάνεις εσύ αν θυμάμαι καλά) τότε το FFL αντενδείκνυται, με τη μέση ταχύτητα πληκτρολόγισης όμως βγαίνουν άνετα 800-1000 λέξεις την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τεταρτάκι ακόμα και σφυρίζω λήξη!!! :book:

Link to comment
Share on other sites

O 8oς διαγωνισμός Flash Fiction Live έχει επισήμως λήξει με έναν καινούριο νικητή!

 

Στην πρώτη θέση λοιπόν βρίσκεται (όνομα και μη χωριό) ο Northerain! Με το σκοτεινό του βιβλίο που φαίνεται να κέρδισε τις εντυπώσεις και να ξύπνησε την περιέργεια για μια μεγαλύτερη ιστορία. :winner_first_h4h:

 

 

 

 

Από κοντά έως πολύ κοντά έρχονται οι Neschreimax, DinMacXanthi και Nirgal με τρεις εξίσου πολύ δυνατές ιστορίες εφ, και σκοτεινού φάνταζυ. Ατάκες που σκοτώνουν, αρχαιολογικές ανασκαφές και ένας κάπως… απρόσεκτος Χάρος πρωταγωνιστούν στα φλασάκια που κονταροχτυπήθηκαν.

 

Ακολουθεί ο Adinol Doy με τον τρόμο να εισχωρεί στην καθημερινότητά μας για την ακρίβεια μέχρι τον Πειραιά. Μπράβο του που πήρε τελικά μέρος στο διαγωνισμό!

 

Ο Nihilio με μια ιστορία με γοτθικό τρόμο, σεξ και πολύ αίμα.

 

Η Lady Nina με τον Ανέστη της που μας έσφιξε την καρδιά.

 

Η Casandra που ξαναέγραψε το αυγό του Κολόμβου σε μια πιο φάνταζυ εκδοχή.

 

O Abuno που υποστηρίζει πως η Ανάσταση είναι για λίγους και εκλεκτούς.

 

Και τέλος ο Ιωάννης με μια ανάσταση πιο κεκαλυμμένη αλλά παρολαυτά μια καλή ιστορία.

 

 

Μπράβο παιδιά! Πολύ υψηλό επίπεδο ιστοριών. :cool2:

 

 

 

 

Υ.Γ. Τουλάχιστον τώρα δεν χρειάζεται να σπαζοκεφαλιάζω για το δώρο του νικητή... :whistling: (ή μήπως χρειάζεται;) Ο νικητής θα βραβευθεί από εμένα προσωπικώς. :chinese:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο North winner_first_h4h.gif . Πολύ πρώτη η ιστορία. Μπράβο ξανά και σ' όσους κατάφεραν να γράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον north για την νίκη, αλλά και σε όσουν πάλεψαν με τη μιάμιση ώρα για να μας δώσουν όλες αυτές τις αξιόλογες ιστορίες.

 

Μπράβο και στην Eugenia για τη διοργάνωση!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο νικητή, στη διοργανώτρια και σε όλους τους συμμετέχοντες (συγγραφείς και αναγνώστες)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον νικητή, στην Rose για τη διοργάνωση και σε όλους όσους συμμετείχαν και διάβασαν.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Νόρθο!

 

Ευχαριστώ πολύ που δεν με κράξατε για το φλασάκι μου (περίμενα πολύ κράξιμο :lol: αλλά είστε καλά άτομα).

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Νορθ!

Συγχαρητηρια Ευγενεια!

Εγω δεν προλαβα να διαβασω ψηφισω σχολιασω...την επομενη φορα!

Μπραβο σε οσους σχολιασαν και ψηφισαν...:good:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #8 (Iwannhs vs abuno vs Adinol Doy vs northerain vs Neschreimax vs Cassandra Gotha vs Nihilio vs Lady Nina vs Nirgal vs DinMacXanthi)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..