Jump to content

Τανίθ Λι (Tanith Lee)


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Μία από τις πιο ιδιαίτερες συγγραφείς στην ΕΦΦ, η πολυγραφότατη Βρετανίδα Tanith Lee είναι γνωστή στο Ελληνικό κοινό κυρίως για τις ιστορίες της που είχαν δημοσιευτεί στις ανθολογίες των εκδόσεων Ωρόρα.

 

Γεννήθηκε στο Λονδίνο στις 9 Σεπτεμβρίου 1947. Αφού πέρασε από μία σειρά σχολείων και δασκάλων και διάφορες δουλειές του ποδαριού, τελικά, με την έκδοση του fantasy μυθιστορήματος The Birthgrave (και των συνεχειών του) το 1975 από τη Daw Books USA αποφάσισε να αφοσιωθεί στη συγγραφή.

Είναι πολύ γνωστή για τη σειρά της Επίπεδης Γης (Night's Master, Death's Master, Delusion's Master, Delirium's Mistress, Night's Sorceries), μια σειρά σπονδυλωτών ιστοριών με ήρωες θεούς και δαίμονες ενός παραμυθικού επίπεδου κόσμου, αλλά έχει γράψει σε μία σειρά από άλλα είδη, όπως παιδικά βιβλία, Επιστημονική Φαντασία, τρόμο, γοτθικό ρομάντζο και ιστορικό μυθιστόρημα.

Τη χαρακτηρίζει μία πλούσια ποιητική γραφή, λυρισμός και έντονες εικόνες, καθώς και έντονη σεξουαλικότητα (η ίδια αναφέρει ως επιροή της την "sensual" γραφή του Oscar Wilde) και, κατά την προσωπική μου άποψη, οι μεταφράσεις των ιστοριών της δεν αποδίδουν την μοναδικότητα της γραφής της.

 

Ήταν η πρώτη γυναίκα που βραβεύτηκε με το British Fantasy Award (Night's Master, 1971), ενώ έχει πάρει και World Fantasy Award με τις σύντομες ιστορίες "The Gorgon" (1983) και "Elle Est Trois, (La Mort)" (1984).

 

Στα Ελληνικά έχει μεταφραστεί και το παιδικό fantasy βιβλίο της Πειράτικα, από τις εκδόσεις Anubis (2005)

Link to comment
Share on other sites

Καλή συγγραφέας. Αν και δεν θυμάμαι καμία απολύτως από τις ιστορίες της που έχω διαβάσει, θυμάμαι πως πάντα είχαν κάτι ξεχωριστό. Μάλλον χρειάζεται κάποια επανάληψη.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη λατρεία. Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα.

Είναι η συγγραφέας που με έκανε να ερωτευτώ το φάνταζυ, τί άλλο να πω;

 

 

ΥΓ.πέρσι στην ταξη της κόρης μου είχαν το Πιράτικα για αναγνωστικό, πόσο κουλ είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλή συγγραφέας. Αν και δεν θυμάμαι καμία απολύτως από τις ιστορίες της που έχω διαβάσει, θυμάμαι πως πάντα είχαν κάτι ξεχωριστό. Μάλλον χρειάζεται κάποια επανάληψη.

Λογικό είναι, χάνονται εύκολα οι ιστορίες της στις Ωρόρες. Θα σου πρότεινα να διάβαζες πχ το Night's Master, που είναι δεκαοχτώ σπονδυλωτές ιστορίες με κοινό "κακό" που, όσο να είναι, μένουν πιο αξιομνημόνευτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη θυμάμαι σχεδόν όλες τις ιστορίες που έχει γράψει στην Ωρόρα. Αλλά εκείνη την παιδάστικη "Πειράτικα" δε μπορώ ούτε την υπόθεση να ανακαλέσω. Απογοητεύτηκα, γιατί πίστεψα ότι θα ήταν ανάλογη του "Μια βραδιά το χρόνο", που μου είχε κάνει την γλυκύτερη των εντυπώσεων όταν το είχα διαβάσει. Έχω επίσης διαβάσει το πρώτο από τα Secret Books of Paradys, το σχεδόν σουρεαλλιστικό Book of thw Damned και διαθέτω τη σειρά σε σκληρόδετο omnibus. Αλλά για κάποιο λόγο φοβάμαι να ξαναπιάσω κάτι δικό της.

Link to comment
Share on other sites

Καλή συγγραφέας. Αν και δεν θυμάμαι καμία απολύτως από τις ιστορίες της που έχω διαβάσει, θυμάμαι πως πάντα είχαν κάτι ξεχωριστό. Μάλλον χρειάζεται κάποια επανάληψη.

Λογικό είναι, χάνονται εύκολα οι ιστορίες της στις Ωρόρες. Θα σου πρότεινα να διάβαζες πχ το Night's Master, που είναι δεκαοχτώ σπονδυλωτές ιστορίες με κοινό "κακό" που, όσο να είναι, μένουν πιο αξιομνημόνευτες.

 

Ok! Θα το τσεκάρω άμεσα. Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Καλή συγγραφέας. Αν και δεν θυμάμαι καμία απολύτως από τις ιστορίες της που έχω διαβάσει, θυμάμαι πως πάντα είχαν κάτι ξεχωριστό. Μάλλον χρειάζεται κάποια επανάληψη.

 

αγαπημένη συγγραφέας!!!drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τανίθ Λι (Tanith Lee)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..