Jump to content

Graphic Novel που όλοι πρέπει να διαβάσουμε


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό έχω προσέξει ότι έχω σταματήσει να διαβάζω κόμιξ. Έχω χάσει λίγο επαφή μάλλον με το χώρο, έχω διαβάσει back issues από τις σειρές που παρακολουθώ και έχω ξεμείνει από καλά Graphic Novels για διάβασμα. Είπα λοιπόν να ζητήσω εδώ προτάσεις και, παράλληλα, να κάνω και εγώ μερικές παρουσιάσεις για συμπάσχοντες.

 

Θα ξεκινήσω με ένα πολύ γνωστό Graphic Novel, που το θεωρώ ως ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει.

1462_400x600.jpg

Όταν η DC Comics προσέλαβε τον Alan Moore, αυτός πρότεινε μία νέα maxi σειρά με τους ήρωες της Charlton Comics που είχε πρόσφατα αγοράσει η DC. Οι εκδότες ενθουσιάστηκαν με την ιδέα, τρόμαξαν όμως όταν αντιλήφθηκαν ότι η σειρά αυτή ουσιαστικά θα κατέστρεφε τα νέα τους αποκτήματα, του πρότειναν να γράψει νέους χαρακτήρες για τη σειρά.

Έτσι γεννήθηκαν οι Watchmen.

1986. Οι ΗΠΑ έχουν νικήσει τον πόλεμο του Βιετνάμ και το έχουν προσαρτήσει ως 51η πολιτεία. Ο ψυχρός πόλεμος μαίνεται και το ρολόι δείχνει "Παρά πέντε". Ο Comedian, πρώην υπερήρωας και πράκτορας της CIA δολοφονείται στο σπίτι του, και ο Rorcharch, το μόνο μέλος της ομάδας των Minutemen που δεν έχει βγει στη σύνταξη, προσπαθεί να διαλευκάνει τη δολοφονία, με την απρόθυμη βοήθεια του Nite Owl. Και στην πορεία πέφτουν πάνω σε μία δαιδαλώδη συνομοσία που ίσως και να οδηγήσει τον κόσμο στην καταστροφή.

Το Watchmen ξεχωρίζει κυρίως για την πολυπλοκότητά του. Η αφήγηση είναι πολύπλευρη και δαιδαλώδης, με το (αντι)υπερηρωικό σενάριό του να σπάει από ένα πειρατικό κόμικ που διαβάζει ένα αγόρι στη Νέα Υόρκη και από πολλά κείμενα που κλείνουν τα 12 "κεφάλαια" και δίνουν επιπλέον πληροφορίες για τον κόσμο. Και, κερασάκι στην τούρτα οι άπειρες λεπτομέρειες που γεμίζουν τα πάνελ του κόμικ και που αφηγούνται την ιστορία σε παράλληλο επίπεδο ή που κάνουν αναφορές και λογοπαίγνια που ίσως πολλοί αναγνώστες να μην τα πιάσουν καν (υπάρχει και ολόκληρα site που εξηγεί τις αναφορές στο watchmen, πχ το The Annotated Watchmen) σε βαθμό που οι επόμενες αναγνώσεις εμβαθύνουν ακόμα περισσότερο την εμπειρία.

Και στην πρώτη ανάγνωση όμως δε θα μείνετε παραπονεμένοι. Ο Moore παίρνει την ιδέα ότι κανένας φυσιολογικός άνθρωπος δε θα φόραγε Spandex για να πολεμήσει το έγκλημα και ΟΡΓΙΑΖΕΙ με αυτή. Οι Minutemen είναι όλοι βαθιά προβληματικοί άνθρωποι που υιοθετούν μία περσόνα υπερήρωα για να καλύψουν τα προσωπικά τους κενά, ο δε Doctor Manhattan έχει ξεπεράσει κατά πολύ το στάδιο της ανθρωπότητας και έχει μεταμορφωθεί σε ένα υπερβατικό ον. Και όλοι τους είναι καλογραμμένοι και παραμένουν εικονικοί, όπως αρμόζει σε ένα υπερηρωικό κόμικ. Η πλοκή έχει εξαιρετικό ρυθμό και κάθε κεφάλαιο προωθεί όλο και περισσότερο την ιστορία, ενώ ατάκες και σεκάνς από το Graphic Novel είναι αριστουργηματικά γραμμένες, σκηνοθετημένες και σχεδιασμένες. Ακόμα και αν βαριέστε να διαβάζετε μεγάλα κείμενα, τα κομμάτια στα τέλη των κεφαλαίων είναι ενδιαφέροντα, ακόμα και αν πρόκειται για... ορνιθολογικές μελέτες και προωθούν ακόμα περισσότερο την ιστορία.

 

Για τη σημασία του Watchmen στο χώρο των κομιξ δε θα μιλήσω καν. Έχει βραβευτεί με Hugo, έχει βραβευτεί ως ένα από τα καλύτερα μυθιστορήματα του 20ου αιώνα και, μαζί με το The Dark Knight Returns του Frank Miller, άλλαξαν για πάντα την Αμερικάνικη σκηνή των κόμιξ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει πολλά graphic novels και φυσικά τα Αστερίξ και Οβελίξ, Λούκι Λουκ, Οι Μπλε, Ρανταμπλάν, Τιτέφ, Ιζνογκούντ, Σεντρίκ κλπ δεν τα μετράω, αλλά δυο χαρακτηριστικά είναι αυτά:

 

2687401.jpg

 

392297.jpg

 

Εξαιρετικά!

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως συμφωνώ για το watchmen, κορυφή τόσο και η νουβέλα όσο και η ταινία.

 

Εκτός από τούς watchmen, από νουβέλες έχω διαβάσει τους 300 του Frank Miller (πολύ καλό σκίτσο) και μία Ελληνική η οποία με άφησε παγερά αδιάφορο και αυτή την στιγμή μου διαφεύγει ο τίτλος της.

O.T.

Το κεφάλαιο του Carl Marx εικονογραφημένο σε Manga μετράει? hmm.gif
Link to comment
Share on other sites

Superman-Red-Son-Cover.jpg

 

Το έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό και έχω κατενθουσιαστεί!

 

Αφορμή ήταν μια σύντομη κουβέντα με το Nihilio περί Watchmen, η οποία με έκανε να ξαναπιάσω τα εικονογραφημένα που είχα ξεχάσει.

Μάλιστα το Watchmen το έχω και σε motion comic της Warner (τα προτείνω ανεπιφύλακτα).

 

Ορίστε και μια μικρή γεύση:

http://www.youtube.com/watch?v=f2S77DPu_k8

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

To Sandman είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει από κόμικ. Τώρα έχω ξεκινήσει το Preacher το οποίο συστήνω ανεπιφυλακτα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 αγαπημενα

 

το κοκκινο Παιδι της Κολασεως

 

Hellboy_SoD_TPB_cover.jpg

 

και το καταπληκτικο Rex Mundi

 

Rex_Mundi_cover%2C_issue_0.jpg

Edited by Ugh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Blankets - Craig Thomson

Είναι από αυτές τις ιστορίες που απλά σε κάνουν να νιώθεις μελαγχολικά και ωραία όταν τελειώνει.

Blankets_cover.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Blankets - Craig Thomson

Είναι από αυτές τις ιστορίες που απλά σε κάνουν να νιώθεις μελαγχολικά και ωραία όταν τελειώνει.

Blankets_cover.jpg

 

Αυτό, το έχω κατεβάσει,αλλά δεν το ξεκινάω, γιατί στο πισί πονάνε τα μάτια μου και πρέπει να το πάρω απόφαση. Είναι καλό; Αξίζει το δάκρυ;

Πρόσφατα διάβασα το "The true city legends". Όχι πολύ σπουδαίες ιστορίες, αλλά πολύ καλό το σχέδιο.

2913_i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Blankets - Craig Thomson

Είναι από αυτές τις ιστορίες που απλά σε κάνουν να νιώθεις μελαγχολικά και ωραία όταν τελειώνει.

Blankets_cover.jpg

 

Αυτό, το έχω κατεβάσει,αλλά δεν το ξεκινάω, γιατί στο πισί πονάνε τα μάτια μου και πρέπει να το πάρω απόφαση. Είναι καλό; Αξίζει το δάκρυ;

Αν το αξίζει λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Blankets - Craig Thomson

Είναι από αυτές τις ιστορίες που απλά σε κάνουν να νιώθεις μελαγχολικά και ωραία όταν τελειώνει.

Blankets_cover.jpg

 

Αυτό, το έχω κατεβάσει,αλλά δεν το ξεκινάω, γιατί στο πισί πονάνε τα μάτια μου και πρέπει να το πάρω απόφαση. Είναι καλό; Αξίζει το δάκρυ;

Αν το αξίζει λέμε...

 

Αξίζει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου... Ελληνικά graphic novels, κατά προτίμηση με θέμα το fantasy, υπάρχουν; οκ, σίγουρα θα υπάρχουν, αλλά έχετε να προτίνετε τίποτα;

γιατί για να είμαι ειλικρινής, αν και φαν του είδους, επειδή δεν γνωρίζω πολλά, χάνομαι κάθε που ξεκινάω να ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει ο αποκρυφισμός, οι εσωτερικές φιλοσοφίες, η ψεχεδέλεια και το μεταφυσικό διάβασε το Promethea του Alan Moore.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να προτείνω κι εγώ κάποια αγαπημένα :

From Hell

100 bullets

Demo

Grendel

Y the last man

Midnight nation

Locke and Key

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος στο forum και το θέμα Graphic Novel μου τραβάει το ενδιαφέρον. Δεν έχω μεγάλη πείρα στον τομέα αυτόν αλλά έχοντας διαβάσει το Halo Graphic Novel αγάπησα αυτού του είδους τη τέχνη μίας και είμαι βετεράνος τής συγκεκριμένης σειράς. Θέλω να ανακαλύψω περισότερα γιά αυτή τη ξεχωριστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..