Jump to content

31ος διαγωνισμός σύντομης ιστορίας/ Κατηγορία:ΕΦ / θέμα: Εξουσία


khar
 Share

Recommended Posts

Ακόμα καλύτερα, γιατί στο επόμενο meeting μπορεί να μου συνέβαινε κανένα...ατύχημα, αν το αποτέλεσμα εξαρτιόταν από εμένα... :p

 

Δε βλέπω γιατί θα ανησυχούσες για τέτοιο πράγμα... death.gif rolleyes.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήφος τώρα, σχόλια αργότερα, γίνεται ; (γιατί κάπου πήρε το μάτι μου τη φράση: σχολιασμοί και ψηφοφορία λήγουν στις 10.00'μμ)

Ψήφος χωρίς σχόλια γίνεται. Χωρίς ανάγνωση δεν γίνεται (Αρκετοί θεωρούν ότι ο σχολιασμός στοιχειοθετεί την ανάγνωση).

 

Έχουν ψηφίσει αρκετοί μέχρι στιγμής?

 

Αν λάβεις υπόψη τον αριθμό των συγγραφέων, νομίζω ότι είναι αρκετοί οι ψηφοφόροι, αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Ανάψτε τσιγάρο, βάλτε κανένα ποτηράκι, η ώρα σιγά σιγά πλησιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Άνοιξη, που κέρδισε όλους τους άντρες, μπράβο στον καινούργιο apelpio, ευχαριστούμε όλους τους συμμετέχοντες και κρίμα για τον Stanley που δεν τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη νικήτρια, η οποία θα πρέπει να διοργανώσει τον επόμενο διαγωνισμό ΕΦ. Ευχαριστώ ιδιαίτερα όσους συμμετείχαν και όσους ψήφισαν. Ευχαριστώ τον Scanner για τη βοήθεια στη διοργάνωση, στην καταμέτρηση και στις αναβολές.

 

Εκφράζοντας την προσωπική μου άποψη μπορώ να πω ότι ήταν ένας διαγωνισμός που δεν είχε πολλές συμμετοχές, ούτε και το διήγημα που θα με ταρακουνήσει. Είχε όμως ιστορίες που ακόμα και τώρα με κάνουν να χαμογελώ, να ονειρεύομαι ή να προβληματίζομαι, όπως είχε και ιδέες που με λίγη ή περισσότερη δουλειά, θα μπορούσαν να γίνουν διηγήματα που θα μας μείνουν αξέχαστα.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στη Ματίνα για την πρώτη θέση, που, απ' ό,τι φαίνεται, σε όποιο διαγωνισμό συμμετέχει, τον κερδίζει. :winner_first_h4h:

 

Συγχαρητήρια και στον apelpio που με την πρώτη του συμμετοχή έφτασε τόσο ψηλά στην κατάταξη. Περιμένουμε περισσότερα από εσένα, Στέλιο, από εδώ και πέρα. :)

 

Ευχαριστούμε διοργανωτή, συνδιοργανωτή, αναγνώστες, ψηφοφόρους και όσους βοήθησαν αυτόν το διαγωνισμό να είναι διαγωνισμός.

 

Τα ξαναλέμε στον επόμενο!

 

Και μην ξεχνάτε το διαγωνισμό Ποίησης που έχει ήδη αρχίσει να τρέχει. Σας χρειαζόμαστε και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συγχατήρια στη σουσαμένια άνοιξη. Από την πρώτη στιγμή που διάβασα το διήγημά της ήξερα ότι επρόκειτο για κάτι ιδιαίτερο. Περίμενα απ' την αρχή αυτό το αποτέλεσμα. Ήταν η μόνη δίκαιη κατάληξη για μένα. Και ξανά συγχαρητήρια. Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω όλους όσους διάβασαν και ευχαριστήθηκαν την ιστορία μου, τόσο που με έβγαλαν δεύτερο και κόντεψαν να με ρίξουν απ' την καρέκλα. Ειλικρινά δεν περίμενα το πρώτο μου διήγημα να φτάσει τόσο ψηλά. Σας ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όμως. Υπό άλλες συνθήκες, τι βαθμολογία θα έπαιρνε ο stanley?Η ιστορία του ήταν αρκετά αξιόλογη και θεωρώ άδικο που κατέληξε τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην νικήτρια! Σε όλα τα παιδιά που έγραψαν, και στους διοργανωτές.

 

Ένα παράπονο...Θα ήθελα να διαβάσω και διηγήματα κατ' εξοχήν Ε/Φ συγγραφέων του φόρουμ, που θα έδιναν και άλλο κύρος/επίπεδο στον διαγωνισμό.

 

Μπράβο και πάλι στην Σουσαμένια Άνοιξη! :first:

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στην νικήτρια, στον apelpio για την δυνατή του είσοδο και φυσικά στους διοργανωτές για το ωραίο θέμα και την άψογη διοργάνωση του διαγωνισμού.

Φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στους αναγνώστες που διάβασαν, ψήφισαν και σχολίασαν.

Και ένα μεγάλο μπράβο στους συγγραφείς για τις πολύ ωραίες ιστορίες τους.

 

Άντε να ασχοληθούμε και λίγο με την ποίηση, μέχρι να έρθει ο Νοέμβρης και να στρωθούμε στο νανόριμο.

Link to comment
Share on other sites

Υπό άλλες συνθήκες, τι βαθμολογία θα έπαιρνε ο stanley?Η ιστορία του ήταν αρκετά αξιόλογη και θεωρώ άδικο που κατέληξε τελευταία.

Αυτό δεν μπορούμε να το αποκαλύψουμε, γιατί στην ουσία είναι σαν να αίρεται ο αποκλεισμός. Δηλαδή, αν ξέρεις ότι θα έπαιρνες πχ την 6η θέση, τι σημασία έχει αν την πήρες και στην επίσημη κατάταξη ή όχι; Άσε που, χωρίς την ψήφο του συγγραφέα, που βάζει τον εαυτό του τελευταίο, τα αποτελέσματα δεν είναι σωστά.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν πρόλαβα τελικά να ψηφίσω, αλλά δε θα άλλαζαν και πολλά αν προλάβαινα.

 

Μπράβο, Σουσαμένια, άξια!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην νηκήτρια (δεύτερη πρωτιά σε διαγωνισμό) αλλά και στα παιδιά που συμμετείχαν. :first:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους!Μπράβο στον apelpio για την υψηλή θέση στη πρώτη του συμμετοχή και φυσικά στην νικήτρια για την ωραία ιστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε μια εξαιρετικά φορτωμένη περίοδο με πολλές δυσκολίες και συνεχείς αναποδιές στο πρόγραμμά μου. Δεν μπόρεσα να διαβάσω ούτε τις λίγες αυτές ιστορίες και ζητώ συγγνώμη για την αναστάτωση.

 

Συγχαρητήρια στη νικήτρια και σε όλα τα παιδιά.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα στην Σουσαμένια Άνοιξη :first: και σε όσους έλαβαν μέρος :clapping: . Έξτρα μπράβο στους Khar και Scanner για τη διοργάνωση.

Link to comment
Share on other sites

Εεε γεια και από εμένα! Τι έγινε εδώ, το αποτέλεσμα ήταν μια απρόσμενη και πολύ, πολύ ευχάριστη έκπληξη :) Ευχαριστώ και ανταποδίδω σε όλους τους συγγραφείς μπράβο για τις ιστορίες και τους σχολιασμούς! :friends: Προσωπικά τις βρήκα όλες σε πολύ καλό επίπεδο και όταν τις διάβαζα μου έμεναν περισσότερο θετικά, παρά αρνητικά σχόλια.

 

 

Σκορ Νο1: σε όλες τις ιστορίες η εξουσία (μέσα σε ένα μελλοντολογικό πλαίσιο) κινείται στα όρια χαλαρή-έως-απόλυτα συγκεντρωτική απολυταρχία (εκτός ίσως απ' τις Ακίνδυνες Ψευδαισθήσεις του jjohn όπου δεν αναφέρει τι καθεστώς επικρατεί). Χμμμ... όλα εκεί οδηγούν τελικά? :clock: :p

 

Διοργανωτές ευχαριστούμε και γι' αυτόν τον διαγωνισμό. Το θέμα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, καθώς όταν το επεξεργάζεσαι, αναπόφευκτα οδηγείσαι και σε σκέψεις πέρα από μια απλή πλοκή και νομίζω ότι αυτό φάνηκε κι απ' όλες τις ιστορίες.

 

Λοιπόν, παραδίδουμε σκυτάλη στους ποιητές και καλή συνέχεια σε όλους με ότι γράφουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη Σουσαμένια Άνοιξη για την πρώτη θέση!

Ένας διαγωνισμός με 10 όμορφες ιστορίες για να διαβάζουμε και να ξεχνάμε πως είναι η εξουσία σήμερα και σε τι εποχές ζούμε εμείς, οι δημιουργοί των ΕΦ ηρώων των διηγήματών μας!

Καλή συνέχεια σε όλους!

Ραντεβού στον επόμενο διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Congrats Σουσαμένια Άνοιξη ... :first:

 

Σκέφτομαι τώρα την Σ.Α. ένα μικρό κοριτσάκι με φακίδες να τρέχει μέσα σε κάμπους την άνοιξη κρατώντας ένα σκοινάκι με ένα κόκκινο μπαλόνι στην άκρη και να μουρμουράει "πρώ-τη ... πρώ-τη ..." ... (μη με παρεξηγείτε, θα φταίνε οι πολλές διαφημίσεις ... χαχα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι τώρα την Σ.Α. ένα μικρό κοριτσάκι με φακίδες να τρέχει μέσα σε κάμπους την άνοιξη κρατώντας ένα σκοινάκι με ένα κόκκινο μπαλόνι στην άκρη και να μουρμουράει "πρώ-τη ... πρώ-τη ..." ...

 

so close! :shock:

 

haidi.jpg

 

καλέ εγώ είμαι!! Αλήθεια!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα στην νικήτρια!

 

TIIII ΜΟΝΟ ΕΚΤΟΣ:http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=sF-gGh8YTnc#t=17s :p

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..