Jump to content

Έρημος - Τάκη Χατζηαναγνώστου


Nargathrod
 Share

Recommended Posts

Το τελείωσα πριν λίγο και μου άφησε περίεργα συναισθήματα. Ο άνθρωπος ξέρει να γράφει και αυτό φαίνεται αναμφίβολα. Η αρχή του ήταν πολύ δυνατή. Με έκανε να σκεφτώ πολλές φορές, σε ποιο είδος θα έπρεπε να το εντάξω.

Αρχικά μου πέρασε από το μυαλό ότι είναι ένα απλό μυθιστόρημα δράσης, αφού η πρώτη κιόλας σκηνή σε βάζει στο ψητό. Αργότερα σε έκανε να θυμηθείς ιστορίες τρόμου, γιατί η περιγραφή του συναισθήματος του φόβου κυριαρχούσε.

Οι φόνοι με έκαναν να σκεφτώ ότι τελικά είναι αστυνομικό μυθιστόρημα και ότι οι αστυνομικοί ψάχνουν να βρουν τον εγκληματία. Όταν σου ξετυλίγει ο συγγραφέας στην πορεία της υπόθεσης ότι υπάρχει και ερωτική ιστορία εκεί σκέφτεσαι σοβαρά ότι πρόκειται για έγκλημα πάθους. Ομολογώ ότι το τέλος με εντυπωσίασε, και πως να μην εντυπωσιαστείς όταν είσαι συγγραφέας σαν τον Τ.Χατζηαναγνώστου και σου γράφει ο Ν.Καζαντζάκης, για το έργο σου, τα εξής :

 

"Μου άρεσε πολύ το έργο σας για τη δύναμη του ,τη ζωντάνια του και την άρτια γλώσσα του".

 

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο στην έρημο αλλά και στα διηγήματα με τίτλο Φυγή του ίδιου συγγραφέα είναι οι ήρωες. Οι οποίοι είναι απλοί και καθημερινοί και αναζητούν συνέχεια την ευτυχία της πανανθρώπινης αγάπης, της συναδέλφωσης και της ειρήνης. Πράγμα το οποίο δεν είναι καθόλου εύκολο ούτε στις μέρες μας ούτε στις μέρες που περιγράφει το μυθιστόρημα.

 

Τελικά οι Έλληνες συγγραφείς δεν έχουν να επιδείξουν μόνο τον ξεριζωμό και την καταστροφή. Τις χαμένες πατρίδες και την μεγάλη ιδέα, όπως θέλει να μας περάσει το σχολείο τόσο χρόνια. Υπήρξαν κάποιοι που πρωτοπόρησαν και πήγαν την σκέψη ακόμα πιο πέρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο αλλά έχω διαβάσει την "Απαγωγή" του ίδιου και ήταν επίσης αρκετά ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο αλλά έχω διαβάσει την "Απαγωγή" του ίδιου και ήταν επίσης αρκετά ωραίο.

 

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά θα το ξεκινήσω σύντομα. Μου άρεσε πολύ ότι έχω διαβάσει από αυτόν. Δεν το περίμενα! Είναι ψυχάκιας - συγγραφέας και του πάει αυτό το κουστούμι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την Έρημο που την βρίσκει κανείς;

 

Διάβασα την περίληψη της Απαγωγής και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα, αλλά το βιβλίο είναι μάλλον εξαντλημένο.

 

Θα τα έχω στα υπόψιν και τα δυο βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..