Jump to content

SFF-NoWriMo 2012


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Φέτος είπα να προλάβω τη Σόνυα και να σας το υπενθυμίσω εγώ!

 

Πρόλαβα! :hi:

 

Οκέι, εξηγήσεις για τα κινέζικα στον τίτλο:

 

Το NaNoWriMo είναι ένα διεθνές (πλέον) διαδικτυακό παιχνίδι που γίνεται κάθε Νοέμβρη από το 1999 μέχρι σήμερα. Σκοπός του παιχνιδιού είναι ο κάθε παίχτης να γράψει από την 1η μέχρι τις 30 Νοεμβρίου μια νουβέλα 50,000 λέξεων. Το SFF-NoWriMo είναι το αντίστοιχο που τρέχουμε εδώ στο παρεάκι μας.

 

Εύλογες ερωτησεις που χρήζουν άμεσης απάντησης είναι:

 

α) ποιος μπορεί να λάβει μέρος; #ο οποιοσδήποτε. Δε χρειάζεται καν να το δηλώσεις κάπου για να πάρεις μέρος. Παραδοσιακά, γραφόμαστε στο επίσημο σάιτ του παιχνιδιού ή/και το δηλώνουμε και εδώ, αλλά, αλήθεια, μπορείς να το κάνεις και μόνος/μόνη στο σπίτι σου και να μην το πεις σε κανέναν και πάλι να κερδίσεις.

 

β) τι γράφουμε; #ό,τι μας καπνίσει. Νουβέλα να είναι κι ό,τι να 'ναι. Αρκεί να περάσει τις 50,000 λέξεις.

 

γ) τι κερδίζουμε; #εδώ είναι και το tricky part. Τίποτε. Στην ουσία το μόνο που κερδίζεις είναι προσωπική ικανοποίηση και ένα ντραφτ εκείνης της ιδέας που όλο λες ότι θα τη γράψεις και δεν τη γράφεις ποτέ. Α, και πραγματικά φανταστική ατμόσφαιρα στο κλειστό, προστατευμένο υποφόρουμ. Πέρσι ήταν φανταστικά. Άλλο να το λέω κι άλλο να το ζήσετε.

 

δ) κι αν έχω κι άλλες ερωτήσεις; #πες τες εδώ πριν την 1η του Νοέμβρη. Με τόσους βετεράνους στο σφφ, όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει.

 

 

Κι ας κάνω εγώ μια ερώτηση-παγίδα: Ποιος προτίθεται να λάβει μέρος φέτος; Μμμμ; :mf_sherlock:

 

 

Έντιτ: τυπογραφικά της τελευταίας στιγμής.

 

Θέσεις κλείνουν εδώ: http://community.sff.gr/calendar/event/108-sffnowrimo-2012/

Edited by RObiN-HoOD
ADDED calendar event
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ki egw, ki egw! Kai exw kai erwtiseis gia kapoia pragmata alla tha perimenw na aniksei to krifo topik gia na tis kanw. Mi mas vlepei olos o kosmos :-P

Link to comment
Share on other sites

Έλα να μαζεύονται οι άρρωστες και οι άρρωστοι!

(Τυπικά πάντως, οι 50.000 θεωρείται κανονικό μυθιστόρημα -novel- και όχι νουβέλα -novelette. Απλώς είναι κάπως μικρό για τα σημερινά δεδομένα των 100Κ και 200Κ+.)

Link to comment
Share on other sites

Έλα να μαζεύονται οι άρρωστες και οι άρρωστοι!

(Τυπικά πάντως, οι 50.000 θεωρείται κανονικό μυθιστόρημα -novel- και όχι νουβέλα -novelette. Απλώς είναι κάπως μικρό για τα σημερινά δεδομένα των 100Κ και 200Κ+.)

H νουβέλα λέγεται novella. Η μικρή νουβέλα είναι η novellette. Για τα μυθιστορήματα των 100.000 και 200.000 λέξεων, εκτός από το "τούβλο" που λέμε εμείς, νομίζω πως υπάρχει και στα αγγλικά κάποια λέξη σαν "airport thriller", επειδή αυτά συνήθως πουλιούνται στα αεροδρόμια, λέει. Αλλά μπορεί αυτό να αναφέρεται στα βιβλία τρόμου και όχι στα μεγάλου μεγέθους, δεν είμαι σίγουρη.

On topic, πάντως, δε μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να γράψει κανείς 50.000 σε ένα μήνα, αν γράφει ό,τι του καπνίσει. Εγώ δε θα μπορούσα, που δεν κρατιέμαι να μη διορθώνω και ξαναδιορθώνω την ώρα που γράφω και που δε μπορώ να αποφασίσω για την παραμικρή λεπτομέρεια του κειμένου μου αν δεν περάσει καμιά μέρα από το πρώτο draft.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

H νουβέλα λέγεται novella. Η μικρή νουβέλα είναι η novellette. [...]

 

Ναι, σωστά, λάθος βιασύνης. Το οποίο μου θυμίζει όλη αυτή τη φοβερή και τρομερή πιλάλα αυτού του νοεμβριάτικου αθλήματος. Χωρίς να θέλω να τρολάρω (και χωρίς να μπορώ να το αποφύγω, φοβάμαι) έχω έναν πελώριο φόβο ότι ο σχεδόν επαγγελματικός στόχος των 1666 λέξεων τη μέρα από τη μία και ο αυτοσκοπός (για όσους τον έχουν, φαντάζομαι όχι όλοι) της ολοκλήρωσης του έργου μέσα στον μήνα από την άλλη, δεν μπορούν παρά να έχουν πολύ άσχημες επιπτώσεις στην ποιότητα.

Εννοώ, αν κάποιος δεν έχει σοβαρή και ειλικρινή πρόθεση για διορθώσεις (και δεν μιλάω για επιμέλεια, αλλά για σοβαρές, όπως χαρακτήρες, δομή, αληθοφάνεια κλπ.) γιατί να κάτσει να γράψει κάτι τόσο βιαστικά; Αν έχει, τότε ποιο το κέρδος να διορθώνει επί μήνες, καμιά φορά επί χρόνια, κάτι που γράφτηκε μέσα σε μόλις τριάντα μέρες; Αφού έτσι κι αλλιώς το έργο στην πράξη ολοκληρώνεται μετά τις διορθώσεις, ο ένας μήνας δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο ως ρεκόρ (εκτός από το προσωπικό στοίχημα, φυσικά, που το σέβομαι). Και, όσο να 'ναι, μερικά πράγματα παγιώνονται όταν γραφτούν με αποτέλεσμα να αλλάζουν / διορθώνονται ακόμα πιο δύσκολα

Επίσης, η προσπάθεια ολοκλήρωσης του έργου σε μόλις 50.000 λέξεις, συνεπάγεται ένα πολύ σημαντικό στρίμωγμα σε αρκετούς τομείς, μεταξύ αυτών η πλοκή και οι χαρακτήρες, για όσους δε φιλοδοξούν για μετέπειτα έκδοση, το 50Κ είναι ένα αρκετά μικρό μέγεθος που δεν φοριέται αρκετά (όχι, δεν είναι σημαντικός λόγος αυτός, αλλά προστίθεται στα υπόλοιπα).

Πρόταση προς όσους και όσες θέλουν να τα βάλουν με το μεγαλύτερο θηρίο, τον εαυτό τους:

1) Βάλτε έναν πιο ρεαλιστικό στόχο συνολικής έκτασης που να ανταποκρίνεται στη ζωή του ερασιτέχνη συγγραφέα που είμαστε όλοι εδώ μέσα και, το κυριότερο να μην σας εμποδίζει να γράψετε στο μέγιστο των δυνατοτήτων σας ή τουλάχιστον κοντά σ' αυτό. Θέλετε, όταν ολοκληρωθεί, η προσπάθεια διόρθωσης να έχει νόημα.

2) Απλώστε το μυθιστόρημά σας όσο πρέπει σε έκταση, ακόμα κι αν δεν πρόκειται να τελειώσει μέσα στον μήνα. Θέλετε να μην του λείπει τίποτα πριν τη λέξη "Τέλος" και πάλι το κέρδος σας θα είναι το ίδιο: 50Κ ή 30Κ ή όσο ήταν ο στόχος σας.

 

Αυτά. Συγνώμη, αν επαναλαμβάνω γνωστά πράγματα, ή θέματα που έχετε ήδη συζητήσει στο subforum, αλλά με εκφράζει απόλυτα η ρήση του κύριου Howard Newton:

 

"People forget how fast you did a job -but they remember how well you did it".

 

η οποία, με εξαίρεση επαγγέλματα όπως του Usain Bolt, έχει εφαρμογή σε πάρα πολλά πράγματα εκτός από τη συγγραφή.

Καλό τρέξιμο σε όσους το τολμήσουν!

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, παίζουμε νανόριμο γιατί:

 

α) έχει πλάκα

β) ακόμα κι αν θέλει δυο χρόνια διορθώσεις, έχει γραφτεί μια ιστορία που για κάποιους από μας (εγώ ανάμεσά τους) δε θα είχε γραφτεί ΠΟΤΕ

γ) μας αρέσει

δ) για το ροκ.

 

Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για αργόσχολους δημοσίους υπαλλήλους που χρειάζονται είκοσι χρόνια για να σκεφτούν την ιστορία που θέλουν να γράψουν. :Ρ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

β) ακόμα κι αν θέλει δυο χρόνια διορθώσεις, έχει γραφτεί μια ιστορία που για κάποιους από μας (εγώ ανάμεσά τους) δε θα είχε γραφτεί ΠΟΤΕ

 

Για μένα αυτή τη δουλειά κάνουν και οι διαγωνισμοί του sff και το εργαστήριο της ΑΛΕΦ: με βάζουν να γράψω κάτι μέσα σε μια προθεσμία και όχι να το αφήνω για όοοοποτε έχω όρεξη/έμπνευση/ξερώγωτι(=ποτέ). Αυτά με το όριο χρόνου. Το όριο λέξεων είναι άλλη υπόθεση, όμως, γιατί με περιορίζει. Στην πορεία φαίνεται πόσες λέξεις θα χρειαστεί μια ιδέα για να αναπτυχθεί πλήρως, δε μπορείς να το αποφασίζεις από πριν.

Link to comment
Share on other sites

 

1) Εννοώ, αν κάποιος δεν έχει σοβαρή και ειλικρινή πρόθεση για διορθώσεις (και δεν μιλάω για επιμέλεια, αλλά για σοβαρές, όπως χαρακτήρες, δομή, αληθοφάνεια κλπ.) γιατί να κάτσει να γράψει κάτι τόσο βιαστικά;

 

2) Αν έχει, τότε ποιο το κέρδος να διορθώνει επί μήνες, καμιά φορά επί χρόνια, κάτι που γράφτηκε μέσα σε μόλις τριάντα μέρες; Αφού έτσι κι αλλιώς το έργο στην πράξη ολοκληρώνεται μετά τις διορθώσεις, ο ένας μήνας δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο ως ρεκόρ (εκτός από το προσωπικό στοίχημα, φυσικά, που το σέβομαι).

 

3) Και, όσο να 'ναι, μερικά πράγματα παγιώνονται όταν γραφτούν με αποτέλεσμα να αλλάζουν / διορθώνονται ακόμα πιο δύσκολα

 

 

4) Επίσης, η προσπάθεια ολοκλήρωσης του έργου σε μόλις 50.000 λέξεις, συνεπάγεται ένα πολύ σημαντικό στρίμωγμα σε αρκετούς τομείς, μεταξύ αυτών η πλοκή και οι χαρακτήρες, για όσους δε φιλοδοξούν για μετέπειτα έκδοση, το 50Κ είναι ένα αρκετά μικρό μέγεθος που δεν φοριέται αρκετά (όχι, δεν είναι σημαντικός λόγος αυτός, αλλά προστίθεται στα υπόλοιπα).

 

 

5) Πρόταση προς όσους και όσες θέλουν να τα βάλουν με το μεγαλύτερο θηρίο, τον εαυτό τους:

1) Βάλτε έναν πιο ρεαλιστικό στόχο συνολικής έκτασης που να ανταποκρίνεται στη ζωή του ερασιτέχνη συγγραφέα που είμαστε όλοι εδώ μέσα και, το κυριότερο να μην σας εμποδίζει να γράψετε στο μέγιστο των δυνατοτήτων σας ή τουλάχιστον κοντά σ' αυτό. Θέλετε, όταν ολοκληρωθεί, η προσπάθεια διόρθωσης να έχει νόημα.

2) Απλώστε το μυθιστόρημά σας όσο πρέπει σε έκταση, ακόμα κι αν δεν πρόκειται να τελειώσει μέσα στον μήνα. Θέλετε να μην του λείπει τίποτα πριν τη λέξη "Τέλος" και πάλι το κέρδος σας θα είναι το ίδιο: 50Κ ή 30Κ ή όσο ήταν ο στόχος σας.

 

 

 

Ως εκείνη που βρίσκεται στην αντίπερα όχθη, νιώθω την ανάγκη να απαντήσω.

 

Disclaimer: Φυσικά και δεν έχω καμία διάθεση για αντιπαράθεση, ειδικά με το Μιχάλη που τις πιο πολλές φορές με καλύπτουν αυτά που λέει. Απλά θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, να σας δείξω ότι υπάρχει κι η άλλη άκρη. Αυτός ο διάβολος με έχει βγάλει σε πελάγη ευφορίας πέντε στις πέντε φορές

 

1) Για τον απλούστατο λόγο ότι, όπως εγώ, μετά το πέρας κάποιου χρόνου, βαριέμαι την εκτέλεση της ιδέας μου. Don't get me wrong. Δε βαριέμαι να γράφω, ούτε βαριέμαι τις ιδέες μου, που πιστεύω ότι αλήθεια έχουν λόγω ύπαρξης και γόνιμο έδαφος να καρποφορήσουν. Απλά κάποιες φορές, είτε θα θέσω άλλες προτεραιότητες στον εαυτό μου, είτε θα θέσω άλλες προτεραιότητες στο συγγραφικό μου πρόγραμμα. Κάποιες ιδέες δε θα είναι ποτέ τόοοοοσο καλές όσο άλλες, που θα τις γράψω με ένα φου. Αυτές οι όχι τόσο καλές ιδέες πρέπει, ωστόσο, κι αυτές να γραφτούν. Οπότε τους χαλαλίζω έναν μήνα κάθε χρόνο.

 

Και σε δεύτερο επίπεδο, προσωπικά γράφω πάντα κείμενα που χρειάζονται σοβαρές διορθώσεις σε πλοκή και χαρακτήρες, πολλές δε φορές ακόμη και στην ίδια την ιδέα. Οπότε για μένα, είναι ουσιαστικά άλλο ένα writing session, απλά λίγο γρηγορότερο.

 

2) Και πάλι έχει να κάνει με το κατά πόσο θα βάλεις κάτω τον απαυτό σου να το γράψεις. Άμα ολοκληρωθεί, μετά διορθώνεται. Αν δεν το γράψεις ποτέ, τότε τι να διορθώσεις;

 

3) Αυτό για μένα αποτελεί εξάσκηση ψυχικής δύναμης. Να κόβεις και να ράβεις. Πολύ δύσκολο όντως. Αλλά η Σόνυα θα σου πει πόσο καλύτερα πήγαν τα πράγματα όταν πέταξε 10,000 λέξεις το 2010, για να τις ξαναγράψει το 2011 με επιτυχία. Δεν είναι ακατόρθωτο και φυσικά και αποτελεί πάντα μέρος της διαδικασίας της γραφής.

 

4) Οι 50,000 λέξεις είναι απλά κάτω όριο. Το πάνω όριο στο επίσημο site του ΝαΝό έχει χτυπήσει και το εκατομμύριο λέξεις, αν θυμάμαι καλά. Εγώ το έχω κάνει δύο φορές, έγραψα τις πρώτες 50,000 λέξεις δύο κειμένων που το ένα όταν ολοκληρωθεί θα φτάσει τις 110,000 και το άλλο που ολοκληρώθηκε πάτησε τις 136,000.

 

5) Οι συμβουλές είναι σωστές, αλλά εγώ που γράφω πρώτα ενστικτωδώς και μετά με πρόγραμμα, θέλω λίγο τσίγκλισμα για να τα καταφέρω. Σε κάθε περίπτωση, ο τρόπος γραφής του καθενός μας είναι διαφορετικός, οπότε δε μπορούμε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο ταγάρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε, εγώ το έχω δηλώσει: χωρίς νανό, ο πισινός μου δε στρώνεται να γράψει νουβέλα, τέλος. Μπορεί ο συνολικός χρόνος (μαζί με διορθώσεις) να είναι τετραπλάσιος απ' ότι αν το έγραφα αργά και συστηματικά, αλλά αργά και συστηματικά δεν θα το έγραφα ποτέ, όπως είπε κι η Ναρού. Άσε που αργά και συστηματικά εγώ δεν μπορώ να γράψω ούτως ή άλλως. :Ρ

 

Υ.Γ Τα δέκα χιλιάρικα που φύγανε απ' το παράθυρο ήταν σα βάρος γύρω απ' το λαιμό μου!

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτή τη δουλειά κάνουν και οι διαγωνισμοί του sff και το εργαστήριο της ΑΛΕΦ: με βάζουν να γράψω κάτι μέσα σε μια προθεσμία και όχι να το αφήνω για όοοοποτε έχω όρεξη/έμπνευση/ξερώγωτι(=ποτέ). Αυτά με το όριο χρόνου. Το όριο λέξεων είναι άλλη υπόθεση, όμως, γιατί με περιορίζει. Στην πορεία φαίνεται πόσες λέξεις θα χρειαστεί μια ιδέα για να αναπτυχθεί πλήρως, δε μπορείς να το αποφασίζεις από πριν.

 

Ξεχνάς όμως περιορισμούς σε θέμα/είδος, κάτι που προφανώς δεν υπάρχει στο Nanowrimo.

 

Κοίτα, παίζουμε νανόριμο γιατί:

 

α) έχει πλάκα

β) ακόμα κι αν θέλει δυο χρόνια διορθώσεις, έχει γραφτεί μια ιστορία που για κάποιους από μας (εγώ ανάμεσά τους) δε θα είχε γραφτεί ΠΟΤΕ

γ) μας αρέσει

δ) για το ροκ.

 

Θα συμφωνήσω με αυτούς τους λόγους. :p Η ιστορία που κάθισα να γράψω στο περσινό νανόριμο (πρώτο στο οποίο έπαιξα) κλωθογυρίζει μέσα μου από πρώτη γυμνασίου, άρα γύρω στα 9 με 10 χρόνια, μέσα στα οποία ναι μεν ωρίμασε λιγάκι όσο άλλαζαν τα γούστα μου, αλλά το δια ταύτα είναι ένα: ποτέ δεν γράφτηκε, ούτε καν σε διάγραμμα. Και αν περιμένω να μου έρθει "όρεξη", ενώ βαριέμαι καλά καλά να δουλέψω πάνω σε απείρως μικρότερα κείμενά μου, τότε τη χάσαμε τη μπάλα. Όλο αυτό το τζέρτζελο του νανόριμο, προσωπικά μου άρεσε πριν καν το δοκιμάσω (είχα κάτσει και διαβάσει τα τόπικ των παλαιότερων νανόριμο και γούσταρα φάση) και όταν το δοκίμασα τα έσπασε. Τέσπα, προφανώς και δεν είναι για όλους το παιχνίδι. Όσον αφορά πιθανή έκδοση, δεν ξέρω για τους άλλους, εμένα όμως το γράψιμο είναι χόμπυ. Αααααν ποτέ έχω κάτι που έχει μια χ, ψ ποιότητα που να θεωρώ καλή για έκδοση, ίσως δοκιμάσω την τύχη μου, αλλά ο βασικός μου στόχος είναι να δω κάπου την ιστορία μου γραμμένη και να μεστώσει σαν ιδέα στο μυαλό μου, που έρχεται μόνο από την ίδια τη συγγραφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, παίζουμε νανόριμο γιατί:

 

α) έχει πλάκα

 

Εκαλύφθην.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται, δεν λέω σε καμία περίπτωση να μην γράψετε (φτου κακά) ή να μην πάρετε μέρος στο παιχνίδι. Προφανώς και να κάνετε τη (ροκ!) πλάκα σας. Απλά, να, κάν' τε τη με τέτοιο τρόπο ώστε να μεγιστοποιήσετε τις πιθανότητες να το διασκεδάσουν και οι αναγνώστες μετά, γιατί τότε θα ξαναδιασκεδάσετε κι εσείς, αυτό είν' όλο. Μεταδιασκέδαση.

Όσον αφορά τους ρυθμούς, γι' αυτό δεν έβαλα νούμερα (ούτε βέβαια αναφέρθηκα στους δικούς μου). Προφανώς και θα ακολουθήσει ο καθένας τους δικούς του και το ίδιο ισχύει και για τη μεθοδολογία (διορθώσεις κλπ.).

Το μόνο που λέω είναι ότι η ταχύτητα ή το παιχνίδι δεν θα πρέπει να επισκιάσει την προσπάθεια για ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τα τελευταία 7 χρόνια τραβάω κι από ένα re-write της ιστορίας που επιτέλους κατάφερα πέρσι να τελειώσω :p Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάτε :p

 

Και φέτος, εκεί είναι ακόμα, στην υπογραφή μου. Και εκεί θα μείνει και θα γεμίζει θα γεμίζει μέχρι που θα σκάσει από το φαΐ. Ελπίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, μόλις άδειασε.

 

Εγώ έλεγα να μη σας κάνω παρέα φέτος, αλλά μάλλον θα τελειώσω αυτό που άρχισα πέρσι μαζί σας, γιατί έχω μείνει λιιιιιγο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ήταν: "Ωχ, πάλι αυτό;", μόλις είδα ότι το συζητάτε. "Πότε μπήκε πάλι Οκτώβρης;", και άλλες σχετικές Ωχαμά-ρες και ΔενΥπάρχειΠεριπτωσ-άρες.

 

Αλλά τώρα έπιασα τον εαυτό μου να χαμογελάει (τι γελάς ρε; τη δεύτερη βδομάδα του Νοεμβρίου δεν θα μπορείς να αρθρώσεις σωστή λέξη, θα πιστεύεις ότι η ζωή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, και τα πρωινά θα είσαι αυτοκτονική), και έτσι λέω να πάρω μέρος και για το 2012.

=@

 

 

Προφανώς και να κάνετε τη (ροκ!) πλάκα σας. Απλά, να, κάν' τε τη με τέτοιο τρόπο ώστε να μεγιστοποιήσετε τις πιθανότητες να το διασκεδάσουν και οι αναγνώστες μετά, γιατί τότε θα ξαναδιασκεδάσετε κι εσείς, αυτό είν' όλο. Μεταδιασκέδαση.

Το μόνο που λέω είναι ότι η ταχύτητα ή το παιχνίδι δεν θα πρέπει να επισκιάσει την προσπάθεια για ποιότητα.

 

Μην το πάρεις στραβά, αλλά μου θυμίζεις τη Μόνικα από τα Φιλαράκια: "Μπορούμε να διασκεδάζουμε με τάξη". :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και να κάνετε τη (ροκ!) πλάκα σας. Απλά, να, κάν' τε τη με τέτοιο τρόπο ώστε να μεγιστοποιήσετε τις πιθανότητες να το διασκεδάσουν και οι αναγνώστες μετά, γιατί τότε θα ξαναδιασκεδάσετε κι εσείς, αυτό είν' όλο. Μεταδιασκέδαση.

Το μόνο που λέω είναι ότι η ταχύτητα ή το παιχνίδι δεν θα πρέπει να επισκιάσει την προσπάθεια για ποιότητα.

 

Μην το πάρεις στραβά, αλλά μου θυμίζεις τη Μόνικα από τα Φιλαράκια: "Μπορούμε να διασκεδάζουμε με τάξη". :p

 

That... was... AWESOME! :p

 

Εδίτιον το προσθετικόν: για όσους δεν το έχουν καταλάβει, το νανόριμο είναι εθιστικό.

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, μόλις άδειασε.
Ε, γιαυτό δεν πρέπει να το ξαναγεμίσουμε? Γιαυτό το άφησα εκεί άδειο βασικά, για να μου θυμίζει ότι πρέπει να ξαναγεμίσει :p
Link to comment
Share on other sites

Είναι εθιστικότατο. Μέσα στο Νοέμβρη το μόνο που μπορείς να αρθρώσεις, εκτός από τα υστερικά, σαλιάρικα μισοχάχανα είναι ένα ΠΟ...ΤΕ ξα...ΝΑΑΑΑ...

Αλλά όταν αρχίζουν να κιτρινίζουν τα φύλλα, όταν το πρώτο κοπάδι αγριόχηνες πετάξει πανω από το κεφάλι σου κρώζοντας, τότε αρχίζει και γυαλίζει το μάτι, με κείνον τον εντελώς νανοριμικό τρόπο.

Edited by KELAINO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι εθιστικότατο. Μέσα στο Νοέμβρη το μόνο που μπορείς να αρθρώσεις, εκτός από τα υστερικά, σαλιάρικα μισοχάχανα είναι ένα ΠΟ...ΤΕ ξα...ΝΑΑΑΑ...

Αλλά όταν αρχίζουν να κιτρινίζουν τα φύλλα, όταν το πρώτο κοπάδι αγριόχηνες πετάξει πανω από το κεφάλι σου κρώζοντας, τότε αρχίζει και γυαλίζει το μάτι, με κείνον τον εντελώς νανοριμικό τρόπο.

 

Περισσότερα επίθετα. Δεν είσαι ακόμα τελείως στο κλίμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην το πάρεις στραβά, αλλά μου θυμίζεις τη Μόνικα από τα Φιλαράκια: "Μπορούμε να διασκεδάζουμε με τάξη". :p

 

Όχι, κανένα πρόβλημα. Η Μόνικα είναι μια χαρά. Όσο δεν σου θυμίζω τη Φοίβη, είμαστε εντάξει. :-)

Link to comment
Share on other sites

Χμ, novel writing month. Αυτό το πράγμα ίσως να είναι η μοναδική μου ελπίδα να ολοκληρώσω κάτι και να προχωρήσω μια ιδέα μετά το πρώτο της κεφάλαιο. Μάλλον θα πάρω μέρος- θεού θέλοντως και καιρού επιτρέποντως- αν και πραγματικά δεν θέλω να φαντάζομαι το τερατούργημα που θα προκήψει μετά από αυτόν τον ένα μήνα.

Edited by Turambar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..