Jump to content

4ος Διαγωνισμός Ποίησης, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Ταξίδι


Mesmer
 Share

Recommended Posts

4ος Διαγωνισμός Ποίησης

 

 

Και η ώρα που θα διαγωνιστείτε έφτασε, γι’ αυτό αφήστε τη φαντασία σας να σας τραβήξει σε μέρη μακρινά, επειδή θέμα σας είναι το Ταξίδι.

 

post-2199-0-94833000-1350670600.jpg

 

Ταξίδι για να βρούμε κάτι που επιθυμούμε ή για να το σκάσουμε μακριά από αυτό που μισούμε.

Ταξίδι του γυρισμού, αλλά και ταξίδι χωρίς επιστροφή.

Αφήστε τους στίχους σας να καβαλήσουν δράκους, να ταξιδέψουν με την ταχύτητα του φωτός και να συρθούν στα έγκατα των κόσμων.

Θυμηθείτε, δεν μας ενδιαφέρει ο προορισμός, αλλά η διαδρομή· ή το πόσο διαφορετικός μοιάζει ο προορισμός, μετά από αυτά που ζήσαμε και μάθαμε στο ταξίδι μας.

 

Γράφετε και ανεβάζετε τα ποιήματά σας στη Βιβλιοθήκη Ποίησης μέχρι τα μεσάνυχτα της Παρασκευής 2 Νοεμβρίου.

 

Για οτιδήποτε νεότερο θα υπάρξουν ενημερώσεις.

 

Και οι κανονισμοί όπως δόθηκαν αρχικά:

  • Γράφετε ένα ποίημα που να ανήκει στην κατηγορία του φανταστικού.
  • Το ποίημά σας πρέπει να είναι γραμμένο μόνο στα ελληνικά.
  • Το μέγεθος του ποιήματος δεν πρέπει να ξεπερνά τους 70 στίχους, ενώ δεν υπάρχει κατώτατο όριο.
  • Θα έχετε 2 εβδομάδες για να γράψετε και να ανεβάσετε το ποίημά σας, από τη στιγμή που θα δοθεί το θέμα, και άλλες 2 εβδομάδες για το σχολιασμό και την ψηφοφορία.

Για την ψηφοφορία:

 

-Ψηφίζετε από σήμερα, Κυριακή 4 Νοεμβρίου, μέχρι τα μεσάνυχτα της Παρασκευής 16 Νοεμβρίου.

-Η ψήφος αποτελείται από όλα τα ποιήματα του διαγωνισμού, σε σειρά κατάταξης από το αυτό που σας άρεσε περισσότερο προς αυτό που σας άρεσε λιγότερο.

- Η ψήφος των ποιητών είναι υποχρεωτική, βάζοντας το ποίημά τους στην τελευταία θέση.

-Στέλνετε τις ψήφους σας ταυτόχρονα σε μένα και με κοινοποίηση στην Naroualis.

 

 

Τα ποιήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Μακριά απ' το βυθό του ουρανού - mpousoulas

Το ταξίδι του τρελού - abuno

Ταξίδι μου - laas7

Η φυγή του Αστρονού - deadend

Παράθυρα - Lady Nina

Edited by Mesmer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:icon_yea: Αχ ναι... επιτελους... ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ !!

Εννοειται πως ειμαι μεσα... για να δω και εσας τους υπολοιπους πουλακια μου....

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ευκαιρία αποφόρτισης, μεταξύ του παρόντος διαγωνισμού Ε.Φ και του μεγάλου Νοέμβρη(νανόριμο γαρ). Θα περιμένω το θέμα και αν με εμπνεύσει, μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αν εμπνευστώ θα γράψω κάτι γλυκό και ρομαντικό ως συνήθως. :rose:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω, υπάρχει αρκετή διάθεση για ποίηση και χαίρομαι γι' αυτό. Ελπίζω μετά την ανακοίνωση του θέματος να βρεθούν κι άλλοι που να θελήσουν να δοκιμάσουν τους στίχους τους.

 

Το θέμα θα δοθεί κάποια στιγμή αύριο, από το απόγευμα έως τα μεσάνυχτα, γι' αυτό να ρίχνετε καμιά ματιά πού και πού. Θα έχει σχέση με ένα πολύ γνωστό ελληνικό ποίημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει σχέση με ένα πολύ γνωστό ελληνικό ποίημα.

 

''Ήσυχο, ήσυχο το ποταμάκι αργοκυλάει το γαλάζιο του νεράκι και τραγουδάει την αγάπη τη χρυσή τώρα που ήρθες αγαπούλα μου εσύ'';

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει σχέση με ένα πολύ γνωστό ελληνικό ποίημα.

 

''Ήσυχο, ήσυχο το ποταμάκι αργοκυλάει το γαλάζιο του νεράκι και τραγουδάει την αγάπη τη χρυσή τώρα που ήρθες αγαπούλα μου εσύ'';

 

:rofl2:

 

Παρόλ' αυτά, δεν είναι και πολύ μακριά από το θέμα... :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Απόψε σήμερα και χθες

όλες οι πόρτες ειν'κλειστές

κι εγώ είμαι απ'όξω

Και μες το θάμπος το θαμπό

παίρνω αμπάριζα να βγω μα με πετάνε όξω!

Όλες ο κόσμος μ'αγνοεί

βαρέθηκα πιά τη ζωή τις ζήλιες και τα μίση

Αλή Αλή και τρισαλή

φωνάχτε αμέσως τον Αλή

ΝΑ ΜΕ ΚΑΡΑΤΟΜΗΣΕΙ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τα ποτάμια; :p

 

:)

Όχι, αλλά είναι κάτι που, ποιητικά, κάνουν τα ποτάμια. Ή που μπορούμε να κάνουμε εμείς πάνω σε αυτά.

 

Πολύ βοήθησα. Σας αφήνω να το βρείτε μόνοι σας και πάω για καφέ. :p

 

Θα τα ξαναπούμε το βραδάκι!

Link to comment
Share on other sites

1) [...] είναι κάτι που, ποιητικά, κάνουν τα ποτάμια. Ή που μπορούμε να κάνουμε εμείς πάνω σε αυτά.

 

2) Σας αφήνω να το βρείτε μόνοι σας και πάω για καφέ. :p

 

1) Μην είναι το κελάρυσμα; Μπα...

 

2) Βρε σα δε ντρέπεσαι! Μας έχεις και περιμένουμε! :p

Link to comment
Share on other sites

 

1) Μην είναι το κελάρυσμα;

 

 

Γνωστό στο μαγευτικό ορεινό χωρίο, όπου διαμένει εκλεκτόν μέλος της κοινότητας ταύτης, και ως ''τσουρνάρισμα''.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αφού δεν ανακοινώνεις εσύ το θέμα, Mesmer, θα βγω στον πηγαιμό για την Ιθάκη και θα το κάνω εγώ...! :p

 

Ladies and gentlemen, τι θα λέγατε για ένα ταξιδάκι στα βάθη της ποίησης;

 

 

Μάντεψα σωστά; :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Mesmer είπε ότι το κάνει το ποτάμι ΑΛΛΑ το κάνουμε κι εμείς στο ποτάμι. Δεν μπορεί να είναι το τσουρνάρισμα.

(Ταξίδι, που είπες λαίδη μας, καλή ιδέα, αλλά γιατί απαραίτητα στο ποτάμι; Αλλά πάλι... Στο αρχικό ποστ δεν μας είπε τίποτα για ποτάμια. Για όλα φταίει η Κελαινώ. Μας έβαλε να ψάχνουμε στα ποτάμια τώρα, άντε. )

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως αλλού(;) έπρεπε να επικεντρώσουμε την προσοχή μας:

 

''Ήσυχο, ήσυχο το ποταμάκι αργοκυλάει το γαλάζιο του νεράκι και τραγουδάει την αγάπη τη χρυσή τώρα που ήρθες αγαπούλα μου εσύ'';

 

(Ταξίδι, που είπες λαίδη μας, καλή ιδέα, αλλά γιατί απαραίτητα στο ποτάμι; Αλλά πάλι... Στο αρχικό ποστ δεν μας είπε τίποτα για ποτάμια. Για όλα φταίει η Κελαινώ. Μας έβαλε να ψάχνουμε στα ποτάμια τώρα, άντε. )

 

Δεν είναι απαραίτητα ταξίδι στο ποτάμι, υποθέτω. Απλά επειδή φτάσαμε να συζητάμε για το ποτάμι, ο Άγγελος μας έδωσε ένα στοιχείο χρησιμοποιώντας το.

 

Τι θα λέγαμε στην "ποιητική διάλεκτο" ότι κάνουν τα ποτάμια; Ταξιδεύουν. Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς πάνω σ'αυτά -με κανό, σχεδίες, κολυμπώντας; Να ταξιδέψουμε.

 

But lets see... Mesmer, show yourself!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν μείνει και πολλά να πω, μια χαρά τα βρίσκετε κι από μόνοι σας. :)

 

Άντε, ρίξτε μια ματιά στο αρχικό ποστ και ξεκινήστε να γράφετε.

 

Καλές εμπνεύσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές νομίζω ότι σκέφτομαι παραπάνω από όσο χρειάζεται.

 

Μπράβο Λαίδη Νίνα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα!!

 

Τωρα το μονο που μενει ειναι να σκεφτω τι θα γραψω... :thmbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως πατε μικρα μου...;

Γραφετε γραφετε;

Εγω περναω δυσκολη βδομαδα... αλλα μου εχει φερει εμπνευση!

Εγραψα ενα κομματι και βρισκομαι στα σκαρια για δευτερο...βεβαια δεν ξερω τι θα κανω τελικα ποιο θα ανεβασω ... :coffee-reading: ειμαι υπο σκεψη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν μια βδομάδα έχει μείνει μέχρι τη λήξη της διορίας. Ελπίζω να έχει έρθει έμπνευση και σε άλλους, πέρα απ' αυτούς που αυτούς που το έχουν ήδη αναφέρει. Κι αν δεν έχει έρθει ακόμα, υπάρχει αρκετός χρόνος για να σχεδιάσετε το ταξιδάκι σας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..