Jump to content

Δικαστης Ντρεντ


lord.cerapis
 Share

Recommended Posts

Ο Ντρέντ και μια άλλη μπατσίνα με μεταφυσικές δυνάμεις παγιδεύονται μέσα σε ένα κτίριο γεμάτο εγκληματίες.

Η Άντερσον ανήκει στο σύμπαν του Ντρεντ, και δε φοράει κράνος ακριβώς για τον λόγο που αναφέρει και στην ταινία. Η επιλογή της ηθοποιού ταιριάζει απόλυτα και η απόδοση της Άντερσον στην οθόνη είναι πετυχημένη.

 

Η Σέρσει πάντα σκύλα Lena πολύ καλή και πειστική στον ρόλο της.

Η Ma Ma είναι κι αυτή χαρακτήρας από το κόμικ (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

 

Ο Ούρμπαν ένα από τα δύο έκανε: ή προσπαθούσε να πετύχει το ξινισμένο ύφος ή απλά προσπαθούσε απελπισμένα να μιμηθεί τη φάτσα του Σταλόνε. Αλλά ήταν καλός.

Εδώ θα διαφωνήσω. Πιστεύω ότι ο Ούρμπαν μελέτησε το ρόλο του. Δε μιμήθηκε τον Σταλόνε, αλλά προσπάθησε να πετύχει το ύφος του Ντρεντ από το κόμικ, και κατά τη γνώμη μου το πέτυχε (εν αντιθέσει με τον Σταλόνε που ήθελε - αυτός ή η παραγωγή - να δείχνει τη φάτσα του. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Σταλόνε έχει στραβό στόμα, ενώ ο Ούρμπαν όχι). Ο Ντρεντ δεν έχει πρόσωπο (εκτός από την περίοδο της συνταξιοδότησής του, όπου βγαίνει στους Ερημότοπους για να αποδώσει δικαιοσύνη στους μεταλλαγμένους - οπότε και θα ταίριαζε ένας Ίστγουντ στον ρόλο). Μέσω του Ντρεντ παρακολουθούμε το ίδιο το σύστημα, όχι απλώς κάποιον μπάτσο/δικαστή/εκτελεστή, και το προσωπείο του συστήματος είναι στριμμένο, κακομούτσουνο, κακοδιάθετο. Για το σύστημα δεν υπάρχουν ελαφρυντικά, παρά μονάχα υποταγμένοι στο σύστημα και αντικαθεστωτικοί οι οποίοι πρέπει να ισοπεδωθούν.

 

Η ταινία μετέφερε την κατάλληλη δόση ειρωνείας του κόμικ. Ο χαρακτήρας του Ντρεντ ήταν όσο πρέπει καυστικός και ειρωνικός. Ένα μέρος της ταινίας ήταν καθαρό πιστολίδι και κυνηγητό

αφού τελειώνει η απίστευτη επίθεση της Μα Μα στον όροφο με τους δικαστές, και μέχρι περίπου 10-15 λεπτά πριν το τέλος - κατά τη γνώμη μου οι σεναριογράφοι έπρεπε να μας δώσουν και κάτι άλλο εκτός από ένα άνευρο πιστολίδι, και έχω κάποια ένσταση σχετικά με τον τρόπο που αντιμετωπίζει τους ανήλικους συμμορίτες ο Ντρεντ, αλλά μάλλον έπαιξε ρόλο η politicaly correct διάθεση των νερόβραστων σύγχρονων σεναριογράφων να κάνουν τον Ντρεντ κάποιο είδος συμπαθητικού αντιήρωα

, αλλά η αρχή, όπως και το τέλος κατά τη γνώμη μου είναι τα καλύτερα σημεία. Κάποιες ατάκες του Ντρεντ αποτελούν σημείο αναφοράς και πιστεύω ότι θα μνημονεύονται στο μέλλον.

Αυτή η ταινία ήταν πολύ πιο πιστή στο κόμικ. Η ταινία του Σταλόνε απλώς εκμεταλλεύτηκε το brand name Dredd, χωρίς να προσφέρει κάτι στον μύθο, ενώ αντίθετα του στέρησε και την προοπτική να δούμε κάτι στη συνέχεια. Ευτυχώς η νέα ταινία δημιουργεί εύλογες προσδοκίες.

 

Η Μέγα-Πόλη ίσως να μην ήταν αυτό που έχουμε δει στο κόμικ, αλλά ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα που μπορούμε να αποδεχτούμε σήμερα. Οι στολές δεν ήταν εντυπωσιακές, αλλά η απλότητά τους με εντυπωσίασε, όπως και το μεγάλο σήμα με το όνομα Dredd επάνω τους. Επίσης και το σχέδιο της μηχανής ήταν πολύ καλό. Όχι και τόσο λειτουργικό (προσέξτε τη γωνία των αγκώνων κατά την οδήγηση), αλλά γι' αυτό ίσως και πιο αποδεκτές, αφού με τόσο οπλισμό και βάρος, ίσως κάπως έτσι να ήταν και στην πραγματικότητα.

 

Μακάρι να δούμε και δεύτερη με τους ίδιους συντελεστές, αν και

θα προτιμούσαν τον Ντρεντ περισσότερο αδίστακτο και όχι με την ηθική του Κόναν, αλλά με την ανηθικότητα του συστήματος που πρεσβεύει

.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντρέντ και μια άλλη μπατσίνα με μεταφυσικές δυνάμεις παγιδεύονται μέσα σε ένα κτίριο γεμάτο εγκληματίες.

Η Άντερσον ανήκει στο σύμπαν του Ντρεντ, και δε φοράει κράνος ακριβώς για τον λόγο που αναφέρει και στην ταινία. Η επιλογή της ηθοποιού ταιριάζει απόλυτα και η απόδοση της Άντερσον στην οθόνη είναι πετυχημένη.

 

Η Σέρσει πάντα σκύλα Lena πολύ καλή και πειστική στον ρόλο της.

Η Ma Ma είναι κι αυτή χαρακτήρας από το κόμικ (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

 

Ο Ούρμπαν ένα από τα δύο έκανε: ή προσπαθούσε να πετύχει το ξινισμένο ύφος ή απλά προσπαθούσε απελπισμένα να μιμηθεί τη φάτσα του Σταλόνε. Αλλά ήταν καλός.

Εδώ θα διαφωνήσω. Πιστεύω ότι ο Ούρμπαν μελέτησε το ρόλο του. Δε μιμήθηκε τον Σταλόνε, αλλά προσπάθησε να πετύχει το ύφος του Ντρεντ από το κόμικ, και κατά τη γνώμη μου το πέτυχε (εν αντιθέσει με τον Σταλόνε που ήθελε - αυτός ή η παραγωγή - να δείχνει τη φάτσα του. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Σταλόνε έχει στραβό στόμα, ενώ ο Ούρμπαν όχι).

 

 

Εχμμμ σε τι ακριβως διαφωνείς μαζί μου; Δεν βλεπω πουθενα να ρωτάω και επίσης είπα ότι δεν είμαι σίγουρη αν προσπαθούσε να μιμηθεί τον Ντρεντ ή τον Σταλόνε. Όσο για τα άλλα δύο με ενημέρωσαν πριν την ταινία. :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όποιος είδε το The Raid νωρίτερα είδε ουσιαστικά την ίδια ταινία.

 

Ο Ντρεντ εδώ υποφέρει από το σύνδρομο Batman. Γρυλίζει με αστείο τρόπο ότι και να λέει.

 

''Θέλεις ένα μπισκότο?''

''Γκκκρρρ μπιιισκκκκκκοτο. Νννννναι θθθθθελλλλλωγκκκρρρρρ''

 

Τέλος πάντων εγώ περίμενα να δω τον κόσμο του Ντρεντ και αυτοί με ανταμείψανε με το εσωτερικό ενός κτηρίου για μιάμιση ώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευγενία χρησιμοποίησα το δικό σου post απλώς για να σχολιάσω κάποια σημεία της ταινίας. Δε διαφωνώ με κάτι που γράφεις, εκτός από το ότι ο Ούρμπαν προσπάθησε να μιμηθεί τον Σταλόνε.

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια mode: Μα, στολές δικαστών είναι αυτές; ΤΙ ΜΙΖΕΡΙΑ, ΘΕΕ ΜΟΥ! Πού είναι οι επωμίδες με τους αετούς; Πού τα σήματα με την αλυσιδούλα; Πού οι τεράστιες μπότες; Αίσχος! Αίσχος! Λιτότητα και στον Ντρεντ!

 

ΕΛΑ ΝΤΕ, ΠΕΣ ΤΑ!!

σαν να εβλεπα SWAT ηταν... :p

παντως η ταινια ηταν γενικα αρκετα καλη :)

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια mode: Μα, στολές δικαστών είναι αυτές; ΤΙ ΜΙΖΕΡΙΑ, ΘΕΕ ΜΟΥ! Πού είναι οι επωμίδες με τους αετούς; Πού τα σήματα με την αλυσιδούλα; Πού οι τεράστιες μπότες; Αίσχος! Αίσχος! Λιτότητα και στον Ντρεντ!

 

ΕΛΑ ΝΤΕ, ΠΕΣ ΤΑ!!

σαν να εβλεπα SWAT ηταν... :p

παντως η ταινια ηταν γενικα αρκετα καλη :)

 

Από πόσες απόψεις δικαιώνεται τελικά η ταινία του Σταλόνε; :)

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια mode: Μα, στολές δικαστών είναι αυτές; ΤΙ ΜΙΖΕΡΙΑ, ΘΕΕ ΜΟΥ! Πού είναι οι επωμίδες με τους αετούς; Πού τα σήματα με την αλυσιδούλα; Πού οι τεράστιες μπότες; Αίσχος! Αίσχος! Λιτότητα και στον Ντρεντ!

 

ΕΛΑ ΝΤΕ, ΠΕΣ ΤΑ!!

σαν να εβλεπα SWAT ηταν... :p

παντως η ταινια ηταν γενικα αρκετα καλη :)

 

Από πόσες απόψεις δικαιώνεται τελικά η ταινία του Σταλόνε; :)

 

Η ταινία του Σταλόνε δικαιώνεται από πολλές απόψεις (ακόμα και το μπέρδεμα με άλλα κόμικς του 2000AD, βλ. π.χ. ABC Warriors, το θεωρώ στα συν). Δυστυχώς, έχασε στον ίδιο τον Ντρεντ-Σταλόνε, αφού, όπως και να το κάνουμε, διαπράχθηκε το μέγιστο των ατοπημάτων, το μοναδικό ασυγχώρητο ατόπημα για ό,τι έχει να κάνει με τον Ντρεντ. Μην τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία με τον Σταλόνε ήταν μια πολύ καλή περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας . Με εξαίρεση όμως τα πρώτα 15 λεπτά ...ΔΕΝ είναι σε καμία περίπτωση Ντρεντ. Δεν είναι μόνο το κράνος . Είναι οι ατάκες. Το χιούμορ . O Rob Schneider . To ρομάντσο κτλ . Ένα από τα μεγάλα λάθη που κάνανε , όπως επισήμανε και ο Βαγκνερ , είναι ότι προσπαθήσανε να πούνε πολλά πράγματα σε λίγο χρόνο . Και battle of the blocks και ρίκο και the day the law died και angel gang και ABC warriors ....

 

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση των δύο εκδόσεων όμως . Του Σταλόνε ήταν μια τεράστια χολογουντιανή παραγωγή με budget πάνω απο 120 εκατ δολλάρια σε σημερινά λεφτά. Του Urban είναι ένα R-rated independent b-movie που όμως κατάφερε να παρουσιάσει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και γίνομαι πυρ και μανία με τις κακές μεταφορές, δεν είχα βρει την ταινία με τον Σταλόνε κακή. Διότι εκείνο το διάστημα είχα διαβάσει σχεδόν ό,τι είχε κυκλοφορήσει από Ντρεντ και μπορούσα να εγγυηθώ ότι η ταινία δεν είχε πρόβλημα πιστότητας αλλά αντιπροσωπευτικότητας του χαρακτρα του Ντρεντ.

 

Τι θέλω να πω: Η ταινία μας έδειξε κάτι που συνέβη στον Ντρεντ και που άλλαξε τη ζωή του. Αυτό θα είχε νόημα αν είχαν προηγηθεί και 2-3 ταινίες που μας έδειχναν τη ζωή του πριν αλλάξει (και που στο τέλος άλλωστε επανήλθε στα ίδια). Τα είδαμε και στα κόμιξ αυτά, όμως εκεί είχαμε μια εικόνα του κανόνα ωστε να υποδεχτούμε την εξαίρεση.

 

Απο εκεί και πέρα όμως είδα τύπους που είχαν διαβάσει σποραδικά κάποιες ιστορίες και όχι το the day the law died να βγάζουν την ταινία εντελώς πέρα βρέχει και να της προσδίδουν προβλήματα πιστότητας. Ακόμη και κάποιους φίλους μου προσπαθούσαν να τους πείσω ότι οι δημιουργοί δεν αυτενέργησαν τόσο όσο πιστεύονταν, απλώς δεν έδωσαν κάτι αντιπροσωπευτικό.

 

Την νέα ταινία δεν την έχω δει ακόμη αλλά την έχω βάλει στην "ουρά" για να τη δω κάποια στιγμη και έχω ακούσει καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω να για να πω το offtopic αλλά γιατί οι περισσότεροι θυμούνται τον Urban στο ρόλο του στη Ζήνα παρά ως Vaako, Eomer ή ακόμη και στο RED ή ως τον Bones στο Star Trek; κρίμα δήλαδη.. Ευτυχώς μόνο ο αδερφός μου ανέφερε πως έπαιξε και τον Έρωτα στον Ηρακλή.. :mf_surrender:

Επί του θέματος, μου φάνηκε κατά πολύ καλύτερο σε σχέση με το πρώτο, με μόνο σημείο κρίσης την ξινίλα στη φάτσα του Urban που μου έδωσε την εντύπωση προσπάθειας μίμισης της έκφρασης του Sly. Αυτό βέβαια είναι σχόλιο απο έναν που δεν έχει διαβάσει τα κόμικ και δεν μπορώ να κρίνω εάν η ξινίλα είναι απαραίτητη ως έχει. :glare:

Edited by Nestor
Link to comment
Share on other sites

 

Επί του θέματος, μου φάνηκε κατά πολύ καλύτερο σε σχέση με το πρώτο, με μόνο σημείο κρίσης την ξινίλα στη φάτσα του Urban που μου έδωσε την εντύπωση προσπάθειας μίμισης της έκφρασης του Sly. Αυτό βέβαια είναι σχόλιο απο έναν που δεν έχει διαβάσει τα κόμικ και δεν μπορώ να κρίνω εάν η ξινίλα είναι απαραίτητη ως έχει. :glare:

 

Πιστέψτε με, αγαπητέ, η ξινίλα του Σταλόνε ήταν και λίγη σε σχέση με την ξινίλα του χάρτινου Ντρεντ. Ο Ντρεντ είναι ο ορισμός της ξινίλας. Οπότε και ο Ούρμπαν (που παρεμπιπτόντως, για να σας φτιάξω, εγώ τον θυμάμαι μόνο ως Έομερ) μάλλον καλά τα πάει.

 

(Ε, θα τη δω οπωσδήποτε την ταινία!)

Link to comment
Share on other sites

Η ξινίλα του Σταλόνε ΔΕΝ ήταν ξινίλα!!! Απλώς ο Σταλόνε έχει στραβό στόμα και κάποιοι (ίσως και ο ίδιος) νόμιζαν ότι αυτό έφτανε για να υποδυθεί τον Ντρεντ.

Ο Ούρμπαν (που παρεμπιπτόντως τον θυμάμαι συνήθως από την - κατά τη γνώμη μου - πολύ καλή απόδοση στο 2ο Jason Bourne) προσπαθεί να μιμηθεί την απίστευτη ξινίλα του χάρτινου Ντρεντ, και τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά.

Δεν έχω διαβάσει τα πάντα γύρω από Ντρεντ, αλλά έχω διαβάσει αρκετά και ο Ούρμπαν ήταν Ντρεντ. Ο Σταλόνε ήταν Σταλόνε.

 

ΥΓ. Τον Σταλόνε δεν τον αντιπαθώ. Αντίθετα, θεωρώ ότι κάποιες προσπάθειές του είναι πάρα πολύ καλές (Cop Land, Rocky 1, Rambo 1 , Rambo 4, The Expendables 1 (γιατί μας θύμισε τη δεκαετία του 80)).

Link to comment
Share on other sites

http://www.rockyourlife.gr/index.php/movies/cinemaniac/item/1249-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BD%CF%84.html

 

Αφιερωμα στο δικαστη γραμμενο απο εμενα... αν κ ειχε γραφτει προτου κυκλοφορησει η ταινια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.rockyourl...τής-ντρεντ.html

 

Αφιερωμα στο δικαστη γραμμενο απο εμενα... αν κ ειχε γραφτει προτου κυκλοφορησει η ταινια

 

Εξαιρετικό. Βέβαια ο Ντρεντ σταμάτησε κάποτε κάποιους σοβιετικούς πυραύλους (Apocalypse War). Απλώς ήταν πάρα πολλοί οι άτιμοι... [Αστειεύομαι, αγαπητέ!]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω count. αν κ δε περιμενα με τιποτα η ταινια με το σταλονε να ειναι αμεσα συγκρισιμη με τη καινουρια.. περιμενα κατι σαφως ανωτερο

:(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

http://o-nekros.blogspot.fr/2017/02/blog-post_25.html

 

p.s Δεν το βάζω για να γελάσουμε. Μου φαίνεται κουλός συνδιασμός, ομολογουμένως, αλλά το μπλογκ  είναι αξιόλογο, άρα υπάρχει πιθανότητα να μην είναι τελείως μάπα.  Σίγουρα πάντως  έχει ένα ενδιαφέρον :p

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..