Jump to content

Ψηφοφορία επιλογής βιβλίου στη ΛΑΦ για τον Νοέμβρη 2012

Nargathrod

Ψηφοφορία για την επιλογή βιβλίου για τον μήνα Νοέμβρη  

15 members have voted

1. 1. Βιβλία

• Το δαιμόνιο της γραφής - Ειρήνη Μαντά (τρόμος)
      6
    • Ο όρκος - Φώτης Κατσιμπούρης (ηρωική φαντασία)
      0
    • Λάθος οδηγίες - Αλέκος Παπαδόπουλος (επιστημονική φαντασία)
      9

Recommended Posts

Nargathrod

Ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε την παρθενική ψηφοφορία για την επιλογή του πρώτου βιβλίου που θα τεθεί θέμα συζήτησης στην επερχόμενη συνάντηση της ΛΑΦ. Όλα τα μέλη του ΣΦΦ είναι ευπρόσδεκτα να λάβουν μέρος στις συζητήσεις που θα συνεχιστούν ιντερνετικά στο αντίστοιχο ποστ μετά την ζωντανή συνάντηση των μελών που δήλωσαν συμμετοχή.

Θα παρακαλέσω θερμά να ψηφίσουν όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται να διαβάσουν το βιβλίο που θα προταθεί και που θα λάβουν μέρος στις συζητήσεις (ιντερνετικά ή στην face to face συνάντηση).

Σκοπός της ΛΑΦ είναι να προωθήσει το ελληνικό φανταστικό υπό την αιγίδα του ΣΦΦ, γι'αυτό τον λόγο για τον μήνα Νοέμβριο θα ξεκινήσουμε με έναν Έλληνα εκπρόσωπο των τριών ειδών του φανταστικού (τρόμος, ηρωική φαντασία, επιστημονική φαντασία).

Τρόμος :

Το δαιμόνιο της γραφής

http://www.biblionet...όνιο_της_γραφής

ή

http://www.biblionet...όνιο_της_γραφής

της Ειρήνης Μαντά http://www.biblionet...88/Ειρήνη_Μαντά

Ηρωική φαντασία :

Ο όρκος

http://www.biblionet...,_Φώτης/Ο_όρκος

του Φώτη Κατσιμπούρη

http://www.biblionet...ης_Κατσιμπούρης

Επιστημονική Φαντασία :

Λάθος οδηγίες

http://www.biblionet...-/Λάθος_οδηγίες

του Αλέκου Παπαδόπουλου

http://www.biblionet...ος_Παπαδόπουλος

Σημαντικό! Οι συντονιστές της ομάδας αποφασίσαμε για τα τρία πρώτα βιβλία ώστε να γίνει μια καλή αρχή και να εκπροσωπηθούν επάξια τα τρία είδη φαντασίας. Από τον επόμενο μήνα τα μέλη θα αποφασίζουν τους τίτλους.

Δίνω ένα παράδειγμα :

Εάν ψηφιστεί προς ανάγνωση το βιβλίο του τρόμου τον επόμενο μήνα όλα τα μέλη θα έχουν δικαίωμα να δώσουν προτάσεις για ένα βιβλίο τρόμου ώστε να αντικατασταθεί αυτό που διαβάστηκε. Τα δυο άλλα βιβλία που έχασαν στην ψηφοφορία θα μείνουν ως έχουν ώστε να μην μένει κανένας παραπονεμένος.

Περιμένουμε ερωτήσεις απορίες και φυσικά να ψηφίσετε!

Edited by Nargathrod
  • Like 2
Naroualis

Να σημειώσω το εξής, γιατί δεν είναι σαφές. Ανοίξαμε χτες ένα πολλ. Το πρώτο είδος (η εφ κατά πως φαίνεται :p ) είναι η αναγνωστική μας επιλογή για το Νοέμβρη. Το δεύτερο σε ψήφους είδος (αυτή τη στιγμή ο τρόμος) θα είναι το είδος που θα διαβάσουμε το Δεκέμβρη και το φάνταζι μένει για Γενάρη. Το Δεκέμβρη λοιπόν, περιμένουμε τις προτάσεις σας για τα ελληνικά βιβλία τρόμου που θέλετε να "διαγωνιστούν" με το Δαιμόνιο της Γραφής για το ποιο θα κουβεντιάσουμε το Δεκέμβρη. Το Γενάρη θα ασχοληθούμε με τον ίδιο τρόπο με το φάνταζι.

Μοια΄ζει κάπως μπερδεμένο, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να εξασφαλίζουμε μια ισορροπία στα αναγνώσματά μας.

Άρα, κατά κάποιον τρόπο, τώρα επιλέγουμε το είδος για την πρώτη φορά και από το επόμενο μήνα διαλέγουμε ένα βιβλίο από τρία αλλά πλέον για συγκεκριμένο είδος (όποιου έρθει η σειρά ας πούμε;) Πράγματι, αυτό φαίνεται καλό από πλευράς ισορροπίας.

Nargathrod

Ναι! Μας ενδιαφέρει να υπάρχει ισορροπία και να εκπροσωπούνται επάξια όλα τα είδη. Η λέσχη δεν είναι μόνο τρόμου ή ηρωικής φαντασίας. Εξετάζει όλο το φανταστικό.

• Like 1

Εγω ψηφισα το βιβλιο του Παπαδοπουλου... και περιμενω τελικα αποτελεσματα για να στρωθω... αυτα :)

Darkchilde

Κι εγώ ψήφισα του Παπαδόπουλου το βιβλίο επειδή είναι το μόνο από τα τρία που έχω, και τουλάχιστον μέχρι τέλος Δεκεμβρίου θα είμαι τσίμα τσίμα με τα έξοδα, και δεν θα μπορούσα να αγοράσω τα άλλα βιβλία.

Εγω δεν εχω το βιβλιο... ξερετε που θα το βρω ευκολα και γρηγορα? Αν ειναι τελικα αυτο που θα διαβασουμε?

melkiades

Εγώ ψήφισα το Δαιμόνιο της γραφής και :secret: δεν είμαι δέντρο.

• Like 1
Darkchilde

Εγω δεν εχω το βιβλιο... ξερετε που θα το βρω ευκολα και γρηγορα? Αν ειναι τελικα αυτο που θα διαβασουμε?

Πάρε τα στοιχεία από την βιβλιονετ και πήγαινε παραγγειλέ το σε ένα οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο ή ρώτα σε μεγάλα όπως του Παπασωτηρίου.

Solaris. Σίγουρα.

wordsmith

Εγώ ήμουν μεταξύ Παπαδόπουλου και "Δαιμονίου", αλλά ψήφισα "Λάθος Οδηγίες".

• Like 1

για τις λάθος οδηγίες λέω να μιλήσουμε στον εκδότη που είναι γνωστός και λάτρης της ΕΦ και ο μόνος που έχει ρίξει φαντασιτκή επιμέλια στο βιβλίο. Αν θέλετε βιβλίο ρίχτε ένα ΠΜ

Παιδιά, σκεφτόμουν ότι καλό θα ήταν η ψηφοφορία να τελειώνει καμιά βδομάδα πριν την έναρξη της ανάγνωσης, ώστε να έχουμε χρόνο να βρούμε το βιβλίο (όχι μόνο οι του εξωτερικού, νομίζω αυτό και τους ντόπιους θα βοηθάει). Ε;

Nargathrod

Ναι έχεις δίκαιο Ναταλία. Γιαυτό σύντομα θα πρέπει ξεκινήσουμε τις προτάσεις για τα δυο βιβλία που θα συντροφεύουν το δαιμόνιο της γραφής στην επόμενη ψηφοφορία, ώστε να υπάρχει μπόλικος χρόνος για προτάσεις και ψηφοφορία πριν καν χρειαστεί να μπει ο Δεκέμβρης όπως έγινε τώρα με τον Νοέμβρη.

Εννοείται ότι για τον Νοέμβρη οι Λάθος οδηγίες είναι το πρώτο βιβλίο. Η Ναρουάλις μπορεί να σε βοηθήσει να το λάβεις. Είναι ολιγοσέλιδο οπότε αν έχεις χρόνο θα το βγάλεις άνετα για τις αρχές Δεκέμβρη που θα γίνει η συνάντηση.

Ναι ναι, τα 'χουμε συνεννοηθεί με τη Ναρουάλις ;)

Καλή αρχή και καλές αναγνώσεις!

• Like 1
Nargathrod

Πως πάει το διάβασμα παίδες; Εγώ σήμερα προμηθεύτηκα το βιβλίο! Άντε να δούμε!

Έφτασε σήμερα και το δικό μου βιβλιαράκι ( :rose: Ευθυμία, για σένα), δεν κρατήθηκα και διάβασα ήδη τις πρώτες σελίδες. Απόψε μετά τη δουλειά ξεκινάει το σοβαρό διάβασμα. :mf_bookread:

Naroualis

Μερσώ, μαμαζελίτσα μας. :friends: Εγώ λέω να το (ξανα)διαβάσω λίγες μέρες πριν την συνάντηση. Ούτως ή άλλως δε θα μου πάρει πάνω από δύο μέρες για να το τελειώσω.

Nargathrod

Ναι καλό είναι όσοι το έχουν διαβάσει! Να το ξαναδιαβάσουν για να θυμηθούν!

Εγώ το έχω διαβάσει αλλά θα πιάσω να ξαναδιαβάζω από την ερχόμενη εβδομάδα.

Έχουμε καμιά ιδέα πότε προγραμματίζεται η συνάντηση από κοντά για να οργανωθούμε καλύτερα;
Naroualis

Για να έχουμε όλοι το χρόνο μας, να πούμε την τελευταία εβδομάδα του Νοεμβρίου; 30 του μηνός είναι Παρασκευή, να πούμε κατά Σ/Κ, 1-2 Δεκεμβρίου;

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..