Jump to content

Προτάσεις για τη ΛΑΦ - Δεκέμβριος 2012

Nargathrod

Recommended Posts

Nargathrod

Σε αυτό το τόπικ τα μέλη της λέσχης θα πρέπει να δηλώσουν ονόματα βιβλίων που θέλουν να προταθούν για την ψηφοφορία του Δεκεμβρίου.

Αναφορά δηλαδή σε τίτλο και συγγραφέα. Ένα λινκ από την βιβλιονέτ θα βοηθούσε!

Από τις προτάσεις θα αποφασιστούν δυο βιβλία που θα ακολουθήσουν το δαιμόνιο της γραφής της Μαντά.

Νοέμβρης ο μήνας για επιστημονική φαντασία και Λάθος οδηγίες (βιβλίο του μήνα).

Δεκέμβρης ο μήνας για τρόμο. Άρα οι προτάσεις που πρέπει να γίνουν είναι σε βιβλία τρόμου! Μην ξεχνιόμαστε!

Γενάρης ο μήνας για ηρωική φαντασία.

Εάν επειδή είναι Δεκέμβρης άρα και μήνας Χριστουγέννων θέλετε να διαβάσουμε κάτι που να ταιριάζει στο όλο εορταστικό κλίμα ίσως μπορούμε να πάμε για Ιανουάριο τον τρόμο και για Φεβρουάριο την Ηρωική Φαντασία βάζοντας για Δεκέμβρη ένα χριστουγεννιάτικο φανταστικό βιβλίο. Εάν όχι παραμένουμε στο πρόγραμμα όπως έχει!

DinMacXanthi

Για το εορταστικό κλίμα, το "Τραγούδι του Χρόνου" δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα για Χριστουγεννιάτικη Ιστορία :newyear:

• Like 2

Μπορούνε να προτείνουν βιβλία και όσοι δεν θα συμμετέχουν στη ΛΑΦ;

• Management
RObiN-HoOD

Πιστεύω οτι ο τρόμος ταιριάζει μια χαρά με τα Xmas ...

• Like 1
Naroualis

Για το εορταστικό κλίμα, το "Τραγούδι του Χρόνου" δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα για Χριστουγεννιάτικη Ιστορία :newyear:

Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι το Τραγούδι έχει μια δυο σκηνές σκέτου καθαρού κι ανόθευτου τρόμου, που νομίζω ότι είναι μέσα στις επιδιώξεις μας.

Μπορούνε να προτείνουν βιβλία και όσοι δεν θα συμμετέχουν στη ΛΑΦ;

Καλό θα ήταν για αρχή τουλάχιστον να βασιστούμε στο τι θέλει να διαβάσει αυτός που θα ασχοληθεί με την ΛΑΦ. Αν θέλει κάποιος να προωθήσει ένα βιβλίο ας ανοίξει ένα τόπικ και να μας πει γι' αυτό. Δεν είναι ανάγκη να μας επιβάλει τις απόψεις του, ακόμη κι ως προτάσεις. Καταλαβαίνω ότι έτσι καίμε και τα χλωρά μαζί με τα ξερά, αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.

Οι τρεις μου προτάσεις για τρόμο: Δαιμόνιο της Γραφής, Μαντά, Τραγούδι του Χρόνου, Χατζηκυριάκος και Απόκρημνος Χρόνος, Μποζινάκης.

Edited by Naroualis
Διότι κάλλιο γαϊδουρόδενε και κάλιο το ιχνοστοιχείο.
  • Like 2

Καλό θα ήταν για αρχή τουλάχιστον να βασιστούμε στο τι θέλει να διαβάσει αυτός που θα ασχοληθεί με την ΛΑΦ. [...]

Ok, fair enough.

• Like 1
Nargathrod

ας μην είναι το δεύτερο διηγήματα, ας είναι μυθιστόριμα

• Management
RObiN-HoOD

"Το τραγούδι του Χρόνου, το τραγούδι του Χρόνου ... " αναφώνησε καθώς αυτό το τραγούδι δεν έλεγε να φύγει από το κεφάλι του. :)

melkiades

Ένα μυθιστόρημα, που δεν έχω διαβάσει και θα πρότεινα είναι το:

http://www.biblionet.gr/book/137691/Μποζινάκης,_Περικλής/Απόκρημνος_χρόνος

Σε περίπτωση που θέλουμε ντε και καλά να διαβάσουμε διηγήματα (ελπίζω όχι αυτή τη φορά) προτείνω τα παρακάτω που επίσης δεν έχω διαβάσει

http://www.biblionet.gr/book/171292/Κάουα,_Αβραάμ/Νεκρό_δέρμα

http://www.biblionet.gr/book/139387 Στο στόμα του διαβόλου

• Like 1
Διγέλαδος

Απ' ότι φαίνεται θα έχουμε μπόλικα για να επιλέξουμε τους επόμενους μήνες :dancing4dh:

Electroscribe

Αν και για μένα ο Τρόμος είναι συνυφασμένος με τη φόρμα του διηγήματος, έχω τον Απόκρημνο Χρόνο να μαζεύει σκόνη στο ράφι μου από τότε που βγήκε και έχω σκοπό να (ξανα)διαβάσω τη Νοέλα ως το τέλος της χρονιάς, οπότε αυτές θα είναι και οι δικές μου προτάσεις

melkiades

Να πω μια ιδέα; Κοιτούσα το ημερολόγιο και σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει περίπτωση (αν δείτε πώς πηγαίνουν τα Σαββατοκύριακα) να βρεθούμε πριν το Σαββατοκύριακο 12-13 Ιανουαρίου για να συζητήσουμε το βιβλίο του τρόμου. Ενδιάμεσα έχει γιορτές, αργίες και σίγουρα θα έχουμε πρόβλημα

Οπότε έλεγα αν συμφωνείτε κι εσείς να διαβάζαμε ένα Χριστουγεννιάτικο (πχ. του Γιώργου) πριν τις γιορτές και να βρεθούμε λίγο πριν τα Χριστουγεννα να το συζητήσουμε με την ησυχία μας που θα είναι και η εποχή κατάλληλη και να διαλέξουμε κανονικά ένα βιβλίο τρόμου που θα το συζητήσουμε μέσα Ιανουαρίου.

Έχω την εντύπωση ότι το βιβλίο του Γιώργου δεν μπορεί να χαρακτηριστεί τρόμος αλλά ίσως περισσότερο ένα σκοτεινό παραμύθι και βάζοντάς το σε αυτή την κατηγορία δεν θα είμαστε ούτε δίκαιοι στην κρίση μας και ίσως ψάχναμε ντε και καλά σε αυτό στοιχεία που δεν έχει. Όμως, ποιός μήνας είναι καταλληλότερος από το Δεκέμβρη για να διαβάσουμε για Χριστούγεννα και δέντρα και "δεντρολαμπίτσες";

Για πείτε τη γνώμη σας κι εσείς; Πώς το βλέπετε;

Edited by melkiades
  • Like 5

Κι εμένα μου φαίνεται πολύ ταιριαστό αυτό το βιβλίο για τις γιορτές. Ίσως θα μπορούσε να μπει σφήνα (πώς είναι ο καλοκαιρινός διαγωνισμός πχ; Κάπως έτσι), χωρίς να επηρεάσει τις άλλες κατηγορίες. Οπότε μετά να συνεχίσουμε κανονικά με τα άλλα δύο είδη.

Electroscribe

Για πείτε τη γνώμη σας κι εσείς; Πώς το βλέπετε;

Συμφωνώ απολύτως

Naroualis

Κι εγώ νομίζω ότι θα ήταν μια πολύ καλή κίνηση.

Ξέρω ότι δε μου πέφτει λόγος, εξάλλου δε δήλωσα και συμμετοχή, αλλά άμα είναι για τις δεντρολαμπίτσες θα ήθελα α) να το ξαναδιαβάσω β) να παίξω κι εγώ. Μπορώ?

melkiades

Δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις μέρος Κιάρα δυστυχώς.

Έχουμε δηλώσει επίσημα συμμετοχή οι υπόλοιποι και έχουν υπογραφεί τα συμβόλαια με αίμα.

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να σε δεχτούμε.

Χαζό :dazzled:

• Like 1
Nargathrod

Διάβασμα και αίμα! Το μότο της λέσχης!

Καταλήξαμε κάπου με το βιβλίο των Χριστουγέννων;

Επίσης, προτείνω το Χαμένο Νησί του Καραγάτση (νουβέλα), για φάντασυ που σου 'ρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις.

ΥΓ: Σόρρυ, δε μ' έχει πιάσει ακόμα ο καφές, ξέχασα ότι τρόμο ψάχνουμε τώρα. Επίσης, για φαντασία θέλουμε συγκεκριμένα ηρωική φαντασία σε πρώτη φάση; Αν είναι έτσι, άκυρος ο Καραγάτσης.

Edited by Ayu
Naroualis

Κοίτα, με τον πλούτο :p των επιλογών που έχουμε, δε νομίζω ότι πάει να ψάχνουμε κάθε φορά για συγκεκριμένο είδος φάντασι.

• Like 1

είμαι μέσα σε ότι διαλέξετε. Θα προτείνω βιβλίο για τον Ιανουάριο όταν έρθει η ώρα.

Nargathrod

Οπότε είμαστε όλοι σύμφωνοι ότι το βιβλίο του Δεκεμβρίου θα είναι χριστουγεννιάτικο και ο τρόμος θα πάει για Ιανουάριο;

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..