Jump to content

Προτάσεις για τοποθεσία συνάντησης

Nargathrod

Recommended Posts

Nargathrod

Την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012 θα λάβει χώρα η πρώτη συνάντηση των μελών της ΛΑΦ. Θέμα συζήτησης είναι το βιβλίο του Αλέκου Παπαδόπουλο με τίτλο Λάθος Οδηγίες. Υπήρξαν κάποιες σκέψεις για τον τόπο συνάντησης. Επειδή και εγώ προσωπικά και η Ναρουάλις είχαμε συζήτηση περί του θέματος, έχουμε στο μυαλό μας κάποια μέρη.

Τα κριτήρια επιλογής είναι τα εξής.

- φιλικό περιβάλλον ανάλογο μιας λέσχης βιβλίου. (να έχει ησυχία, χαμηλή μουσική ώστε να ακουγόμαστε)

- προσιτό για όλα τα μέλη. (με άλλα λόγια κοντά στο κέντρο της Αθήνας)

- σύνδεση wifi για να μπορεί να συνδεθεί υπολογιστής (άρα και τα μέλη του εξωτερικού)

- προσιτές τιμές και καλό καφέ.

Αυτά δεν ζητάμε πολλά! Αναμένουμε προτάσεις!

Υπάρχεί το ΕΝΑΣΤΡΟΝ, εκεί έχει συναστήσεις και μια άλλη ομάδα θα πρέπει να τους πάρουμε τηλέφωνο.

Naroualis

Εγώ κι ο Ναρ είχαμε την ίδια ιδέα πάντως, το καφέ πάνω από τη Στοά του Βιβλίου (νομίζω Μετρόπολις λέγεται). Το μόνο που δεν ξέρουμε είναι αν λειτουργεί Κυριακές απόγευμα. Έχεις κανείς υπόψην του;

Nargathrod

Το Έναστρον είναι καλή ιδέα, αλλά επειδή υπάρχει ήδη μια λέσχη εκεί... δεν ξέρω κατά πόσον θα είναι εύκολο...

κανένα πρόβλημα θα πάρω τηλέφωνο και θα ξέρω Δευτέρα απόγευμα.

αν και προσωπικά μου αρέσει το dasein που είναι λίγο ακριβό

Nargathrod

Έχω βάλει ήδη μια κοπέλα να ερευνήσει επί του θέματος... Το κακό είναι ότι έλειπα 2 χρόνια από την πόλη οπότε δεν ξέρω τι έχει αλλάξει.

Το Έναστρον (άποψη μου) θέλω να το αποφύγουμε γιατί υπάρχει και άλλη λέσχη. Κατά τα άλλα είναι ένα ωραίο μαγαζί.

Διγέλαδος

Εγώ κι ο Ναρ είχαμε την ίδια ιδέα πάντως, το καφέ πάνω από τη Στοά του Βιβλίου (νομίζω Μετρόπολις λέγεται). Το μόνο που δεν ξέρουμε είναι αν λειτουργεί Κυριακές απόγευμα. Έχεις κανείς υπόψην του;

Όσες φορές έχω πάει εκεί είχε δυνατή μουσική. Μακάρι να κάνουν μια εξαίρεση για μας.

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1
Electroscribe

Η πολύ απλή λύση αν δεν κάτσει η Στοά του Βιβλίου είναι το Costa στην Κοραή. ΟΚ, δεν έχει χαρακτήρα, αλλά είναι ήσυχο, έχει wifi αν θυμάμαι καλά και βρίσκεται δίπλα σε μετρό-κομβική στάση λεωφορείων

• Like 1
  • Management
RObiN-HoOD

Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο να βρεθεί λύση αλλά η άνεση χώρου, η ησυχία και το Internet είναι must για να κάνουμε και κανένα skype με άλλους.

Ταυτόχρονα αν είναι να περάσει και κανένας συγγραφέας βόλτα θα πρέπει να είναι προσβάσιμο σημείο.

• Like 1
Μάρβιν ΑΑΠ

Όσες φορές έχω πάει εκεί είχε δυνατή μουσική. Μακάρι να κάνουν μια εξαίρεση για μας.

το ίδιο ακριβώς θα έλεγα

Nargathrod

A μπράβο Λευτέρη! Το Costa είναι καλή λύση! Αν θυμάμαι καλά έχει μεγάλα τραπέζια με 6-7 καρέκλες το καθένα! Ψάχνουμε πολύ τέτοια μέρη. Γιατί ήδη στην πρώτη συνάντηση μετράω ήδη 15 πρόσωπα!

• Like 1
Nihilio

αν και προσωπικά μου αρέσει το dasein που είναι λίγο ακριβό

To dasein έχει νομίζω κλείσει πάνω από χρόνο.

• Management
RObiN-HoOD

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ αν και το site πάντως υπάρχει .. (tragic!)

Φαντάζομαι μιλάμε για απόγευμα, έτσι; Κάτι σαν 7.00μ.μ ας πούμε;

Επειδή δεν είδα να αναφέρεται η ώρα και στο event.

Naroualis

Και λίγο νωρίτερα δε θα ήταν κακό, πχ, κατά τις έξι. Θ μας φάει σίγουρα δύο ώρες ίσως και περισσότερο.

Να καλέσουμε τον συγγραφέα να έρθει στην αρχή ττης συνάντησης ?

• Like 1
wordsmith

Ναι, ναι! Εγώ έχω αρχίσει και μαζεύω ερωτήσεις να τον πετροβολήσουμε.

Nargathrod

Έχεις το οκ από όλους Αρετή! Αν μπορείς κάνε του πρόταση να έρθει! Υπάρχουν πολλές ερωτήσεις που θα μπορεί να απαντήσει!

Τώρα επί της διαδικασίας νομίζω ότι είναι καλό να βάλουμε κάποια στάδια του πως θα το κουβεντιάσουμε πχ

Μαζευόμαστε και παραγγέλνουμε καφέδες

Για μια ώρα κουβεντιάζουμε για το βιβλίο

Ο Στέφανος βγάζει φωτογραφίες

Κάποιος/κάποια κρατάει πρακτικά (κάτι απλό συμμετοχές, επιγραμματικά σκέψεις πάνω στο βιβλίο)

Κατά τις 7,30 σκάει μύτη και ο συγγραφέας. Τον πυροβολούμε με ερωτήσεις και κάνουμε μια γενική κουβέντα.

Τα λέω αυτά για να ξέρω να του πω τι ώρα θα έθρει.

• Like 1
Nargathrod

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έρθει νωρίς ο συγγραφέας. Να μας απαντήσει στις απορίες μας. Ώστε μετά να έχουμε όλη την υπόλοιπη ώρα να κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση!

Τα πρακτικά θα τα κρατήσω εγώ για την πρώτη συνάντηση όπως και θα σας δώσω ένα μικρό ερωτηματολόγιο για να διευκολυνθώ στο ποστ που θα αναρτήσω στο φόρουμ για το τελικό συμπέρασμα πάνω στο βιβλίο! (αυτή την δουλειά θα την κάνει ένας συντονιστής συζήτησης κάθε μήνα- απλό πράγμα σε γενικές γραμμές)

Αυτό που μένει είναι η ώρα συνάντησης να τεθεί ώστε να ξέρουμε πότε να έρθει ο συγγραφέας. Πιστεύω ότι 18.00 είναι καλά!

• Like 1

ναι θα μας άρεσε να έρθει νωρίς και μέτα να τον θάψουμε ωραία-ωραία, αλλά άντε να τον διώξεις μετά. γι' αυτό λέω να τον καλέσουμε μετά.

Naroualis

Κι εγώ θα προτιμούσα να ερχόταν μια δυο ωρίτσες αργότερα. Μπορεί κάποιος να μην νιώθει ωραία να σχολιάσει ένα κείμενο μπροστά στον συγγραφέα, πόσο μάλλον όταν το κείμενο έχει ήδη εκδοθεί.

Προσωπικά περιμένω πώς και πώς ν' ακούσω κάποια πράγματα από αυτόν. Πώς και πώς. :mf_sherlock:

αν συναντηθούμε 7 θα τελειώσουμε γύρω στις 10μμ όποτε 8,30 πρόσκληση συγγραφέα?

και μετά μπορεί να έχει και μπύρες

αν όχι μπορούμε αν πούμε 6 και σύγγραφέας στι 8?

Nargathrod

Πιστεύω ότι είναι καλό η ώρα να είναι νωρίς το απόγευμα ώστε όσοι δουλεύουν Δευτέρα πρωί να μην έχουν πρόβλημα.

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..