Jump to content

Λάθος Οδηγίες - Ερωτηματολόγιο, Νοέμβριος 2012

Nargathrod

Recommended Posts

Nargathrod

Λέσχη Ανάγνωσης Φανταστικού

Νοέμβριος 2012: Μήνας Επιστημονικής Φαντασίας

Βιβλίο Λάθος οδηγίες

Συγγραφέας Αλέκος Παπαδόπουλος

Εκδόσεις Τρίτων

Συμπληρώνουμε όλα τα μέλη την συγκεκριμένη λίστα ερωτήσεων και προσθέτουμε δικές μας ερωτήσεις που θέλουμε να απαντηθούν.

Ερωτηματολόγιο

1. Ονομάστε το αγαπημένο διήγημα σας;

2. Αγαπημένος ήρωας; Αιτιολόγηση.

3. Αγαπημένη φράση; Αιτιολόγηση.

4. Συναισθήματα που σας προκάλεσε.

5. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε)

6. Τι εκτιμήσατε πιο πολύ στο βιβλίο;

7. Τι σας θύμισε; Μπορεί να συγκριθεί με άλλο βιβλίο τέτοιου είδους;

Edited by Nargathrod
Nargathrod

Ερωτηματολόγιο

Καινή Σπορά γιατί με έκανε να ταυτιστώ με τον ήρωα. Το βρήκα ένα διήγημα που μπορεί κάλλιστα σε λίγα χρόνια να είναι ωμή πραγματικότητα!

Cyrano. Μου άρεσε η μύτη του ( το φονικότερο όπλο!) Είναι ένας περήφανος και δυνατός χαρακτήρας.

Τι κάνει η τσιπάρα της ζωής μου! (Απασφάλιση) Γέλασα αρκετά με την φράση!

Εντυπωσιάστηκα με την ευφυΐα του συγγραφέα, αλλά πολλές φορές απογοητεύτηκα με τα τέλη των διηγημάτων.

5. Ιδιαιτερότητες βιβλίου. (κάτι που συναντήσατε για πρώτη φορά ή κάτι που σας εντυπωσίασε)

Οι έξυπνες ιδέες και η ιδιαιτερότητα της γλώσσας.

Το πως έβγαζαν νόημα οι διαφημίσεις! Ήταν μια έξυπνη ιδέα.

Δεν μου θύμισε κάτι στο ίδιο είδος. Σε άλλα είδη μου θύμισε λίγο ηρωική φαντασία.

Naroualis

Διχάζομαι ανάμεσα στην Καινή Σπορά και το Φλοίσβο των Άστρων. Ίσως επειδή θεωρώ πως το ένα είναι ο αντίποδας του άλλου. Αποτυχία vs Επιτυχία, Άγχος vs Σιγουριά, Απελπισία vs Θρίαμβος, το Κοινό Καλό vs το Ημέτερο Καλό.

Συμπληρωματική ερώτηση που θα ήθελα να απαντήσω: Χειρότερο διήγημα:

Επίσης διχάζομαι, ανάμεσα στις Ανέπαφες Αξίες και τα Νομοσχέδια για τη Βαρύτητα. Στο πρώτο ο ήρωας μου φαίνεται εντελώς ερζάτς (πάντα ήθελα να τη χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη! :p ). Δε μοιάζει καν υπόδουλος της συστήματος, ξερωγω. Στο δεύτερο δε με ικανοποίησε ως προς την επιλογή της τεχνικής που ακολουθεί ο συγγραφέας, μου φάνηκε παλιακό και έντονα διδακτικό, στα όρια του στρατευμένου.

Ο καημένος ο Τζο της Καινής Σποράς. Αντιπροσωπεύει για μένα όλες τις παρωχημένες βιολογίες που ταλαιπωρούν τους ανθρώπους, αρσενικούς και θηλυκούς -και θα τους ταλαιπωρούν ως το DNA και η φυλετική μνήμη να αποφασίσουν να προλάβουν τις τεχνολογικές και κοινωνικές μας εξελίξεις. Λαμβάνει χωρίς να το επιθυμεί, αλλά γιατί πιστεύει ότι είναι το καθήκον του, όλη την ευθύνη για τον αγώνα για την εύρεση μιας λύσης που γνωρίζει κι ο ίδιος ότι δεν έχει τα προσόντα να τη βρει. Υπο άλλες συνθήκες θα ήταν ένας ηρωικά μαχόμενος πεσών. Τώρα απλά προκαλεί τον οίκτο. Φυσικά όχι του δημιουργού του, ο οποίος θά ήταν και η μόνη ελπίδα του να πετύχει κάτι.

Στην ίδια κατηγορία εμπίπτει κι ο γιατρός της Υπογείωσης. Πεισματάρης σε σημείο που βασανίζει τους άλλους για να ικανοποιήσει τα δικά του ψυχολογικά προβλήματα.

Πολύ καλογραμμένος επίσης, αλλά κάπως εκνευριστικός ο παπάς του Φλοίσβου των Άστρων.

Συμπληρωματική ερώτηση που θα ήθελα να απαντήσω: Χειρότερος χαρακτήρας:

Εδώ υπάρχουν δύο σκέλη να απαντηθούν: ο χειρότερος, δηλαδή ο πιο εξοργιστικός, κι ο χειρότερα γραμμένος. Με τον καλύτερο νομίζω δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να διαχωριστούν, αλλά για το χειρότερο...

Ο χειρότερος χαρακτήρας, εκείνος που με εκνεύρισε πιο πολύ απ' όλους ήταν ο Συρανό. Ίσως να μη με γοητεύουν πια τέτοιοι άνθρωποι, με το λευκό φτερό της λευτεριάς στο καπέλο τους, αλλά θα ήθελα να μην συμπεριφέρονται έτσι, να μην προδίδουν τίποτε απ' όσα τους έχουν οι άλλοι άνθρωποι εμπιστευτεί. Γενικά σιχαίνομαι τους όψιμα προσκυνημένους πιο πολύ από εκείνους που προσκυνούν εξαρχής.

Ο χειρότερα γραμμένος χαρακτήρας είναι πιθανόν ο μπλόγκερ των Ανέπαφων Αξιών. Όπως είπα και πιο πριν, μοιάζει εντελώς ερζάτς (χα! την ξαναείπα!), ένα όχημα που φέρει τις ιδέες και την ιδέα του συγγραφέα χωρίς άλλη δική του προσωπικότητα.

Οποιαδήποτε περιέχει τη λέξη "σπιν". Μη με ρωτήσετε γιατί.

Συνολικά το βιβλίο προκαλεί ευφορία. Είτε γιατί χαίρεσαι να διαβάζεις ένα καλογραμμένο κι εύκολο στην ανάγνωση βιβλίο, είτε γιατί είναι εξαρχής φανερό ότι πίσω από τη διασκέδαση και με ύπουλο τρόπο, ο συγγραφεάς θα σε βάλει να σκεφτείς και να σκεφτείς σοβαρά και να κάνεις τις επιλογές σου.

Χμ. Σε αυτό θα επανέλθω με δεύτερο ποστ.

Τη γλώσσα, τον σωστό ρυθμό, την περιφεριακή όραση του συγγραφέα ως προς τις ιδέες του, δεν τις πιάνει μπαμ από το κεφάλι, αλλά τις τριγυρίζει, είναι σαν να τις παρακολουθείς από απόσταση ασφαλείας πριν ανακαλύψεις ότι είσαι το κέντρο της ιστορίας. Επίσης λάτρεψα το ότι ο ίδιος ο συγγραφέας δεν φαίνεται να φρενάρει τον εαυτό του, τη σκέψη του ή τη γραφή του ούτε για χάρη δική μου, ούτε για χάρη του "ορθού", ούτε για κανενός τη χάρη. Η ειλικρίνεια είναι κάτι που πραγματικά εκτιμώ σε έναν συγγραφέα, η ειλικρίνεια να γράψει εκείνο ακρβώς που θέλει, χωρίς να περιορίζεται από ψευτοηθικά διλήματα.

Για μένα είναι μέρος της κλασσικής ελληνικής σκηνής ΕΦ, τουλάχιστον εκείνης που γράφεται και διαβάζεται με αξιώσεις. Βαθιά πολιτικοποιημένη και με ανησυχίες.

Θα ήθελα να σκεφτώ μερικές ερωτήσεις ακόμη, αλλά εφόσον για τις επόμενες μέρες δε θα μου μένει μυαλό να το κάνω, θα επιστρέψω λίγο πριν το Σ/Κ για να τις υποβάλλω.

Nihilio

Δύσκολη ερώτηση. Είμαι μεταξύ των τριών πρώτων και των Λάθος Οδηγιών. Νομίζω κερδίζει οριακά το "Πράγματα να κάνω χθες". Πραγματικά ανατριχιαστικά δοσμένο το mind game με τις αναμνήσεις του ήρωα που αλλάζουν και το πως αντιδρά σε αυτές.

Χειρότερο διήγημα θα ψηφίσω άφοβα το "Νομοσχέδια για τη Βαρύτητα". Ο συγγραφέας πειραματίζεται με ένα ύφος που είχε νόημα το 1970-1980 στη Βρετανία. Και είχε νόημα ως "πείραμα" και "αντίδραση" στο "κατεστημένο" της ΕΦ. Εδώ απλά είναι απαρχαιωμένο.

Δεν λες ήρωα τον ιερέα στον "Φλοίσβο των Άστρων", αλλά από όλους τους αντιήρωες που βλέπεις εδώ ο συγκεκριμένος έχει και πλάνο και μεθόδους και καλά δωσμένη προσωπικότητα. Και βλέπεις και όλη την ιστορία του. Δεύτερη επιλογή μου ο πρωταγωνιστής στο "Πράγματα να κάνω χθες" ως τραγική φιγούρα.

Το μαλακόπραγμα που λέγαμε. (σελ 15) Εξαιρετικό λογοπαίγνιο μεταφράζοντας τη λέξη software.

Είχε τον τρόμο του σε σημεία (Απασφάλιση, Πράγματα να κάνω χθες, horrorscope), είχε μπόλικες δόσεις πικρού χιούμορ διάσπαρτες σε όλα τα διηγήματα, μία πρέζα σεξ στην Πρώιμη χήρα, ακόμα και επικούρα στο "Τελευταία Πύλη".

Μου άρεσαν πολύ κάποια λογοπαίγνια, πχ το Απαλόπραγμα και το Μαλακόπραγμα στην πρώτη ιστορία. Γενικότερα, ο εξελληνισμός κάποιων όρων εδώ γίνεται πολύ πετυχημένα.

Όπως είπα, τα λογοπαίγνια και κάποιες από τις ιδέες.

Μου θύμισε, ευθέως, το Σάρκινο Φρούτο και το Και το τέρας του Μ. Μανωλιού. Λογικό άλλοστε, ίδια λογοτεχνική γενιά, ίδιοι χώροι έκδοσεις και ίδιες εκδόσεις. Βέβαια το ύφος και η γραφή των συγγραφέων διαφέρουν αισθητά, τα βιβλία όμως διέπονται από παρόμοια λογική

Η Απασφάλιση. Ακόμα κι αν άλλα διηγήματα ήταν καλύτερα δομημένα (πχ. Ο Φλοίσβος των Άστρων), με πιο ολοκληρωμένους χαρακτήρες (πχ. ο Τζο της Καινής Σποράς) ή πιο εντυπωσιακή/πρωτότυπη ιδέα (πχ. Πράγματα να Κάνω Χθες ή Υπογείωση), η Απασφάλιση με σκλάβωσε από την πρώτη ανάγνωση, μου δημιούργησε την καλύτερη των διαθέσεων για την υπόλοιπη συλλογή, και παρέμεινε μέχρι το τέλος το διήγημα που χτύπησε κάποιες πολύ προσωπικές χορδές.

Εδώ θα κάνω το διαχωρισμό της Ευθυμίας (παρόλο που η ίδια δε βλέπει το λόγο, χεχε): ο χαρακτήρας ως γραφή κι ο χαρακτήρας ως άνθρωπος. Καλά γραμμένο χαρακτήρα βρήκα τον Τζο από την Καινή Σπορά. Συμπαθής, αλλά όχι ιδιαίτερα ενδιαφέρων για πολύ (για μένα). Γι' αυτό κάνω το διαχωρισμό. Δεν θα ήθελα να διαβάσω ολόκληρο μυθιστόρημα με πρωταγωνιστή τον Τζο. Θα ήθελα, ωστόσο, να γνωρίσω καλύτερα τον χαρακτήρα από το Όλοι οι Σωτήρες της Γης. Δε θεωρώ ότι ήταν ο καλύτερα γραμμένος, ούτε το διήγημα ένα από τα καλύτερα της συλλογής (μάλλον από τα χειρότερα), αλλά ο χαρακτήρας είχε ένα βάσανο που δεν το περίμενα και με ιντρίγκαρε.

Η τελευταία από την Απασφάλιση: "Τα χαμηλά ρεύματα με τράνταξαν, μα αψήφησα την τριβή, καίγοντας πυκνωτές και φτύνοντας τις μνήμες." Γιατί μου φάνηκε αληθινή και οικεία, κι ας μιλούσε μια γυναίκα με μεταλλική άτρακτο για σώμα.

Και φυσικά, το μαλακόπραμα. (Μην ξεχνιόμαστε.)

Από το πρώτο ραντεβού; Ίσως αργότερα.

Γλώσσα με στίγμα. Το κακό είναι ότι μπορεί γρήγορα να γίνει παλιά και χρονικά τοποθετημένη (τα ελληνικά μου ρε φίλε... εννοώ dated). Το καλό είναι ότι δεν θα την μπέρδευα με κανενός άλλου.

Τη γλώσσα. Και την αλήθεια που έβγαινε σε σημεία.

Δεν είμαι αρκετά διαβασμένη στην επιστημονική φαντασία (και ειδικά στην ελληνική επιστημονική φαντασία) για να κάνω συγκρίσεις.

Το Γκουσταφόν από τις Ανέπαφες Αξίες μου θύμισε έντονα τα mood organs από το Ηλεκτρικό Πρόβατο του Ντικ.

Edited by Ayu
Μάρβιν ΑΑΠ

Δύσκολο να απαντήσω στις ερωτήσεις για τον αγαπημένο ήρωα και την αγαπημένη φράση: διάβασα το βιβλίο μόνο μία φορά. Και συνήθως αποκτώ αγαπημένους ήρωες και φράσεις στα βιβλία που διαβάζω και δεύτερη και τρίτη και όσες προλάβω φορές.

Έχω όμως πολλά διηγήματά του που μου άρεσαν, και θα μπορούσα να τα πω αγαπημένα από αυτό το βιβλίο: τις τρεις «Διαφημίσεις» και το «Λάθος οδηγίες». Οι τρεις «Διαφημίσεις» μου άρεσαν γιατί το μοτίβο της αντίστροφης επανάληψης με ξεκούραζε από τα πυκνά διηγήματα που είχαν προηγηθεί. Το «Λάθος οδηγίες», για την πνευματώδη αντιμετώπιση μιας σκληρής κατάστασης.

Δύσκολο να απαντήσω και στην ερώτηση για τα συναισθήματα που μου προκάλεσε: ήταν προφανώς πολλά, με κυριότερο το ενδιαφέρον. Προφανώς γέλασα σε αρκετά σημεία, ξίνισα, απόρησα και ψιλοέφριξα αλλού. Σίγουρα τίποτε δεν με ενόχλησε αρκετά ώστε να το παρατήσω, παρόλο που το διάβαζα σε τρένα και λεωφορεία.

Θα απαντήσω μαζί στις ερωτήσεις για τις ιδιαιτερότητες του βιβλίου και για τα στοιχεία που με έκαναν να το εκτιμήσω. Απαριθμώ σκόρπια μερικά από αυτά:

Η επινοητική χρήση της ελληνικής γλώσσας. Η καλή οργάνωσή του: ναι, η «Απασφάλιση» λειτούργησε ως εισαγωγή σε βιβλίο επιστημονικής φαντασίας και οι «Πύλες της σιωπής» σαν αποχαιρετισμός, οι «Διαφημίσεις» ως ανάπαυλα. Ότι θα μπορούσε κανείς να αναγνωρίσει διαφορετικά είδη του φανταστικού σε μερικά διηγήματα, αν το επιδίωκε. Επίσης ότι θα μπορούσε να αναγνωρίσει σχετικά γνωστές καταστάσεις της καθημερινής ζωής και μοτίβα ή ήρωες της λογοτεχνίας, επεισόδια από την ιστορία και τη θρησκεία, στοιχεία της τεχνολογίας, επιστήμονες, πωλητές, ιεραποστόλους και αγγελιοφόρους.

Μου θύμισε όσα χρειάστηκαν για να καταλάβω ό,τι κατάλαβα, δηλαδή πάρα πολλά πράγματα. Λέω μερικά: τη γνωστή καρκινική επιγραφή «νίψον ανομήματα μη μόναν όψιν», το βιβλίο «Ασκήσεις ύφους» του Ρεϊμόν Κενό, διάφορα πράγματα που έχω διαβάσει για την «πρώτη επαφή» ανάμεσα σε πολιτισμούς· μου θύμισε φυσικά τον τρόπο που εμπλέκει η Ούρσουλα λε Γκεν το «επιστημονικό» στη «φαντασία». Μου θύμισε τη Μάχη στις Θερμοπύλες, τον Συρανό ντε Μπερζεράκ. Τα κυβόργια. Έχω διαβάσει λίγα βιβλία επιστημονικής φαντασίας και δεν μου αρέσει να συγκρίνω μεταξύ τους βιβλία ίδιου είδους.

• Like 1

Ερωτηματολόγιο

Για συναισθηματικούς λόγους και τελείως προσωπικούς «Απασφάλιση», για φιλοσοφικά κολλήματα «Ο φλοίσβος των άστρων» και για τεχνική αρτιότητα «Πρώιμη χείρα».

Ο άρχοντας, ο σούπερ άντρας, ο μεγάλος, ο ήρωας, ο γόης και ο σαγηνευτής από τις λάθος οδηγίες. :diablo:

Νομίζω ότι είναι ο ίδιος χαρακτήρας και στο «Πρώιμη Χήρα», αλλά πιο δουλεμένος.

Μια συνεργασία σωματιδίων του μικρόκοσμου υπό συνεχή διαπραγμάτευση, που συμφωνείται κάθε στιγμή. Και μέχρι να συμφωνηθεί αλλάζει..

Σελίδα 197 Νομοσχέδιο για τη βαρύτητα. Νομίζω ότι είναι η ειρωνικότερη φράση του βιβλίου και η πιο πολιτική τοποθέτηση που μπορεί να έχει κάποιος για την δημοκρατία. Ποιος ξέρει ίσως αυτός να είναι και ο μικρόκοσμος :juggle:

Δεν έλλειπε, ούτε το χιούμορ, ούτε το ενδιαφέρον.

Η γραφή έχει κάτι το γοητευτικό, αν και δεν μου άρεσαν οι διαφημίσεις.

Ειδικά οι δυο πρώτες ενότητες έχουν σε κάθε διήγημα την λάθος κίνηση του ήρωα. :man_in_love:

Τον τίτλο του, αλλά όχι και το εξώφυλλο ( είναι χάλια) :mummy:

Νομίζω ότι είναι μέρος της σειράς που σκέφτηκε ο εκδότης (Δημήτρης Αρβανίτης- Τρίτων) και ταιριάζει τους άλλους Έλληνες συγγραφείς ΕΦ που εξέδωσε.

Το φουτουριστικό περιβάλλον ΕΦ που έχει είναι ισάξιο με αγγλόφωνα κείμενα.

Καινή Σπορά.

Από κοντά Ο Φλοίσβος των Άστρων, η Πρώιμη Χήρα και τα Πράγματα να κάνω χτες

Ο Τζο από την Καινή Σπορά. Είναι ένας πολύ καθημερινός άνθρωπος σε δύσκολες περιστάσεις, λίγο αδίστακτος, λίγο ύπουλος, λίγο κυνικός, κάνει ό,τι νομίζει ότι μπορεί να κάνει στα όρια των δυνατοτήτων του (έστω κι αν τα κάνει όλα λάθος)

Όχι μια φράση αλλά μια ολόκληρη παράγραφος από τον "Φλοίσβο των Άστρων" (σελ. 164)

[..] Η Εκκλησία μας δεν έστελνε εκπροσώπους της στους πλανήτες-κόλαση. Η πολύ σκληρή ζωή και η φτώχεια, σ' έναν τόπο χωρίς προγόνους να καθαγιάζουν το χώμα του, έκανε τους ανθρώπους κυνικούς, χωρίς όραμα, χωρίς φόβο... και τους ιεραποστόλους συχνά τους κατάπινε η συσσωρευμένη πόκρα, τους έκανε να συγκινούνται και να μάχονται, να προσφέρουν χωρίς να προσδοκούν. Όμως έτσι δεν στήνονται Εκκλησίες.

Κάθε διήγημα μού προκάλεσε και διαφορετικά συναισθήματα, αλλά γενικά τα διάβασα με ευχαρίστηση.

Οι "Διαφημίσεις" ήταν ένα ιδιαίτερο πείραμα γραφής. Ωστόσο, μόνο η μεσαία από τις τρεις μου άρεσε. Οι άλλες δυο, όχι.

Την αμεσότητα και την ειλικρίνεια της γραφής. Το ότι οι ήρωες είναι πολλές φορές συνειδητοποιημένοι παλιάνθρωποι αλλά αυτό δεν δημιουργεί απέχθεια στον αναγνώστη.

Δύσκολο να πω ότι μου θύμισε κάτι, εκτός ίσως από περιπτωσιακές ομοιότητες σε κάποια διηγήματα. Σε σύγκριση με άλλα βιβλία του είδους, το θεωρώ πάνω από τον μέσο όρο.

Ερωτηματολόγιο

"Απασφάλιση", για τα spin, για το "μαλακόπραμα", για τον ήρωα, για τις δύο πρώτες γραμμές, και για πολλά άλλα. Νικάει με μικρή διαφορά τον "Φλοίσβο των άστρων" και τις "Λάθος οδηγίες".

Αφού άλλαξα δύο-τρεις, κατέληξα στον στον ήρωα από τις "Λάθος οδηγίες." Ίσως γιατί συνοψίζει απόλυτα την τελευταία φράση του διηγήματος, ίσως για τον χειμαρώδη λόγο του και τη διάχυτη ειρωνία των λόγων του που φτάνει μέχρι τον εαυτό του.

Η πρώτη φράση από την "Απασφάλιση" κερδίζει την τελευταία από τις "Λάθος οδηγίες". Με τους ανθρώπους μπορείς να αισθάνεσαι σίγουρος ότι αργά ή γρήγορα θα τα θαλασσώσουν. Μία από τις μεγάλες αλήθειες που βρίσκουμε διάσπαρτες στα διηγήματα.

Τα γνωστά όταν διαβάζω διηγήματα του Αλέκου. Μια αποστροφή για το ανθρώπινο είδος η οποία κάποιες στιγμές μετατρέπεται σε συμπόνια και άλλες σε πλήρη αδιαφορία. Είμαι περίεργος τι θα έκανε ο συγγραφέας αν κάποιος του ανάθετε να "σώσει τον κόσμο".

Μάλλον οι διαφημίσεις. Του είχα πει να μην βάλει τα κείμενα. Μάλλον διάλεξε τον καλύτερο τρόπο ενσωμάτωσης. εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν χρειάζονταν.

Ότι η αύρα του σε ακολουθεί αρκετό καιρό από τότε που το έχεις διαβάσει (και εννοώ χρόνια).

Δεν νομίζω ότι μου θύμισε κάτι έντονα. Έχει μια αυθεντικότητα και μάλλον αυτό είναι ένα από τα προτερήματά του.

Edited by khar
wordsmith

"O Φλοίσβος των άστρων", γιατί έχει μια φοβερή σατανική ιδέα που την ξεδιπλώνει σιγά σιγά μέχρι τέλους, γιατί μου αρέσουν οι ιστορίες που τον πρωταγωνιστικό ρόλο τον έχει μια ολόκληρη κοινωνία και όχι ένας άνθρωπος και λίγο επειδή οι θρησκείες σε ρόλο σωτήρα με εκνευρίζουν και το φχαριστιέμαι να βλέπω μία να αποδεικνύεται σκέτο όργανο εκμετάλλευσης. Μου άρεσε και το "Ανέπαφες Αξίες" πολύ, επειδή είχε πλάκα και σάτιρα και πάλι παρουσιάζει τις αντιδράσεις μιας ολόκληρης κοινωνίας στους εξωγήινους. Αλλά δε μπορώ να το βάλω πρώτο, γιατί γενικά δε μου αρέσουν οι εξωγήινοι, μου φαίνεται ότι αφορούν το αρκετά μακρινό μέλλον και θα προτιμούσα οι συγγραφείς να τα καταφέρνουν και χωρίς αυτούς.

Ο Συρανό. Και εδώ και στην ταινία. Ο συγγραφέας μεταδίδει τον ίδιο ενθουσιασμό για τον Συρανό που μου μετέδωσε κι εμένα η ταινία. Co-fans.

Πολλές. Από τις "Λάθος Οδηγίες": "Η ζωή σου χαμογελά, αλλά αφού της έχεις σπάσει τα δόντια"=καταφέρνει και εντυπωσιακή να είναι και να σημαίνει όντως κάτι. Από τα "Νομοσχέδια για τη βαρύτητα": "Ποτέ δε συνειδητοποιείς αυτό που είσαι, αν δεν είσαι και κάτι άλλο": από αυτά που λες "αυτό το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά δεν το είχα βάλει σε μια φράση".

Και γέλιο και προβληματισμό και με έκανε να τσαντιστώ με την ασυνειδησία μερικών χαρακτήρων.

Σε ελληνικό διήγημα νομίζω ότι δε συμβαίνει συχνά το να περικλείει η ιστορία ολόκληρο τον κόσμο, τον πλανήτη ή έστω μια μεγάλου επιπέδου διαμάχη όπως μια δίκη με την Κόκα-Κόλα και να το καταφέρνει με επιτυχία, πειστικά και με γνώσεις.

Τη γλώσσα, τις ατάκες και κυρίως τις ιδέες.

Δε νομίζω ότι μοιάζει με τίποτα άλλο. Το πολύ-πολύ σε κάποιους προβληματισμούς με το "Έξι Δισεκατομμύρια Τρόποι Ζωής"(το οποίο το θέτω υπόψη σας για μελλοντικό διάβασμα/σχολιασμό).

• Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..