Jump to content

Θεωρίες για το A Song of Ice and Fire - may include spoilers


heiron
 Share

Recommended Posts

Προσοχή, καλό είναι να διαβάζουν το παρόν μόνο όσοι έχουν διαβάσει όλα τα βιβλία αλλιώς δημιουργείται θέμα με πολλά spoiler.

 

3921316082550.jpg

 

 

Λοιπόν, τα συζητάμε στο νήμα της τηλεοπτικής σειράς A game of thrones και στο νήμα του συγγραφέα αλλά θερώ καλό να υπάρχει ένα ειδικό νήμα για τις θεωρίες των αναγνωστών σχετικά με διάφορα θέματα του ASOIAF. Θα θέσω κάποια από τα πιο κλασικά κι αν προκύψουν κι άλλα στην πορεία τα συζητάμε κι αυτα.

 

Ποιανού παιδί είναι ο Jon Snow τελικά; Η πλέον κλασική θεωρία είναι βέβαια ότι ο Τζον είναι ανηψιος του Νεντ, γιος δηλαδη της αδερφής του Lyanna με τον πρίγκηπα Rhaegar. Υπάρχουν διάφορες με τα συν και τα πλην η κάθε μία. Προσωπικά μου αρέσει η εξής (δεν ξέρω αν έχει αναλυθεί, πρέπει να τσεκάρω τις χρονολογίες πχ αλλά νομίζω στέκουν): Είναι μεν γιός της Lyanna (άλλωστε μοιάζει με Σταρκ) αλλά πατέρας του είναι ο Howland Reed. Αν βγαίνουν τα νούμερα πιθανότατα η όλη φάση έγινε στο τουρνουά του Harrenhal. Βοήθησε τον μικρόσωμο Ριντ άλλωστε και φαίνεται να είχαν μια κάποια χημεία. Βέβαια γιατί δεν πήρε απλά το παιδί του να το αναγνωρίσει αφού ήταν εκεί στο Tower of Joy; Πάντως ακόμη κι έτσι θα ήταν μπάσταρδο και θα ζούσε στους βάλτους τρώγοντας βατράχια ενώ αντίθετα στο Γουίντερφελ ήταν καλύτερα.

 

Εδώ κολλάει και η δεύτερη θεωρία ότι ίσως η Lyanna να ήταν ο μυστηριώδης ιππότης που υπερασπίστηκε τον Ριντ στο τουρνουά αν και λογικά ήταν άντρας, πιθανότατα ο μικρότερος από τους Σταρκ (αφού είχε αντρική φωνή αλλά ήταν μικρόσωμος, άρα πιθανόν έφηβος) ίσως δηλαδή ο Benjen.

 

Και μία που πιάσαμε τον Τζόνι, νομίζω ότι δεν μας ξόφλησε σε εκείνη τη σκηνή. Ίσως ο φαινομενικός θάνατος να βολεύει για να γλιτώσει από τον όρκο και να μπει στο σώμα κάποιου άλλου ή κάτι τέτοιο.

 

Και μια ακόμη θεωρία. Αν δεν είναι λοιπόν ο Τζον του σκυλάκι ο Αζόρ, ο πρίγκηπας της προφητείας... τότε ποιός είναι; Εδώ δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο αντίλογο αλλά μιας και ο μικρός Ρίκον δεν έχει κανένα ρόλο ως τώρα μου αρέσει να πιστεύω ότι είναι αυτός. Βέβαια είναι πολύ μικρός για να κάνει οτιδήποτε αλλά μου κάνει εντύπωση που ενω δεν φαίνεται να χρησιμεύει σε τίποτα ο Μάρτιν δεν τον ξεπαστρεύει.

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το troll-αρισμα και μόνο θέλω να τελειώσει in utter darkness. :p

 

Anyway, και γαμώ τα θέματα άνοιξες. Είμαι οπαδός του R+L=J, και πιστεύω ότι ο μικρός Ρίκον θα γίνει Άρχοντας του Βορρά, αν ο τρολλόγερος επιλέξει το πιο προβλέψιμο δρόμο, δηλαδή ο Τζον να γίνει βασιλιάς με την Νταινέρυς (που κακό ψόφο να έχει) για γυναίκα του. Οπότε, κόβω το κεφάλι μου ότι ο Τζον δεν μας ξόφλησε, γιατί δεν εξυπηρετεί κανέναν σκοπό να υπήρχε το storyline του αν είναι να τελειώσει έτσι. Όλοι οι θάνατοι μέχρι τώρα είχαν σκοπό, αυτός φαίνεται να μην έχει, οπότε οψόμεθα.

Εγώ θα ζητήσω απόψεις σχετικά με τον Νεαρό Γκριφ, ή Αίγκον 5ο. Εγώ πιστεύω ότι είναι Blackfyre κι όχι Targaryen.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ, ΣΕ 6 ΒΙΒΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ποιανού παιδί είναι ο Jon Snow; Τώρα είναι που δεν τα διαβάζω... Γιατί, ρε παιδιά, να μην είναι γιος του Ned Stark; Να είπε δηλαδή ψέματα ότι είναι γιος του, παρόλο που αυτό τον έκανε να πλακώνεται με την Catelyn κλπ κλπ; Από πού και ως πού; Και επίσης κάπου πήρε το μάτι μου μια φωτογραφία του Jon Snow που λέει από κάτω "50% Stark-50% Targaryen" και νόμιζα ότι κάτι τέτοιο λένε τα βιβλία, αλλά κρίνοντας από το παρόν τόπικ, μάλλον δε λένε τίποτα, ε;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ, ΣΕ 6 ΒΙΒΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ποιανού παιδί είναι ο Jon Snow; Τώρα είναι που δεν τα διαβάζω... Γιατί, ρε παιδιά, να μην είναι γιος του Ned Stark; Να είπε δηλαδή ψέματα ότι είναι γιος του, παρόλο που αυτό τον έκανε να πλακώνεται με την Catelyn κλπ κλπ; Από πού και ως πού; Και επίσης κάπου πήρε το μάτι μου μια φωτογραφία του Jon Snow που λέει από κάτω "50% Stark-50% Targaryen" και νόμιζα ότι κάτι τέτοιο λένε τα βιβλία, αλλά κρίνοντας από το παρόν τόπικ, μάλλον δε λένε τίποτα, ε;

Δεν λένε τίποτα, γιατί μέχρι τώρα δεν χρειάζεται να πουν. Έχει πετάξει πολλά hints, πάντως κι από εκεί γραπωνόμαστε και βγάζουμε τις θεωρίες. Speculation is fun! Edited by Carolus Rex
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι οι Ταργκαρυανοί, ακόμα κι οι μπάσταρδοι, είχαν αυτά τα περίεργα μάτια. Κάπου αναφέρεται ένα μπάσταρδο σκατόπαιδο με μωβ μάτια. Βέβαια, κι εγώ είμαι υπέρμαχος της θεωρίας ότι ο Τζον είναι της Λυάνα και του Ραέγκαρ, αλλά δεν το βλέπω πολύ πιθανό. Παίζει, απ' την άλλη, να είναι και μπάσταρδο του Μπένζεν, γι αυτό και η αδυναμία που του είχε, γι αυτό τον ήθελε στο Τείχος, γι αυτό και τον πήρε ο Νεντ στο Γουίντερφελ, για να μην εκτελέσουν τον αδερφό του ως επίορκο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ, ΣΕ 6 ΒΙΒΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ποιανού παιδί είναι ο Jon Snow; Τώρα είναι που δεν τα διαβάζω... Γιατί, ρε παιδιά, να μην είναι γιος του Ned Stark; Να είπε δηλαδή ψέματα ότι είναι γιος του, παρόλο που αυτό τον έκανε να πλακώνεται με την Catelyn κλπ κλπ; Από πού και ως πού; Και επίσης κάπου πήρε το μάτι μου μια φωτογραφία του Jon Snow που λέει από κάτω "50% Stark-50% Targaryen" και νόμιζα ότι κάτι τέτοιο λένε τα βιβλία, αλλά κρίνοντας από το παρόν τόπικ, μάλλον δε λένε τίποτα, ε;

Δεν λένε τίποτα, γιατί μέχρι τώρα δεν χρειάζεται να πουν. Έχει πετάξει πολλά hints, πάντως κι από εκεί γραπωνόμαστε και βγάζουμε τις θεωρίες. Speculation is fun!

Delete please, με τρολλάρει το site...

Edited by Carolus Rex
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι οι Ταργκαρυανοί, ακόμα κι οι μπάσταρδοι, είχαν αυτά τα περίεργα μάτια. Κάπου αναφέρεται ένα μπάσταρδο σκατόπαιδο με μωβ μάτια. Βέβαια, κι εγώ είμαι υπέρμαχος της θεωρίας ότι ο Τζον είναι της Λυάνα και του Ραέγκαρ, αλλά δεν το βλέπω πολύ πιθανό. Παίζει, απ' την άλλη, να είναι και μπάσταρδο του Μπένζεν, γι αυτό και η αδυναμία που του είχε, γι αυτό τον ήθελε στο Τείχος, γι αυτό και τον πήρε ο Νεντ στο Γουίντερφελ, για να μην εκτελέσουν τον αδερφό του ως επίορκο.

 

Θα συμφωνήσω. Η θεωρία με τον Ρέγκαρ είναι πιο φανταιζί, αλλά τελικά το κουκί πάει στον Μπέντζεν για τους λόγους που αναφέρει κι η Σόνυα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι οι Ταργκαρυανοί, ακόμα κι οι μπάσταρδοι, είχαν αυτά τα περίεργα μάτια. Κάπου αναφέρεται ένα μπάσταρδο σκατόπαιδο με μωβ μάτια. Βέβαια, κι εγώ είμαι υπέρμαχος της θεωρίας ότι ο Τζον είναι της Λυάνα και του Ραέγκαρ, αλλά δεν το βλέπω πολύ πιθανό. Παίζει, απ' την άλλη, να είναι και μπάσταρδο του Μπένζεν, γι αυτό και η αδυναμία που του είχε, γι αυτό τον ήθελε στο Τείχος, γι αυτό και τον πήρε ο Νεντ στο Γουίντερφελ, για να μην εκτελέσουν τον αδερφό του ως επίορκο.

 

This indeed sounds like him. Βρε τον κακομοίρη, 17 χρόνια κρεβατομουρμούρα αδίκως την έφαγε... Και τώρα πώς θα το μάθει ο Τζον, που έχουμε χάσει και τον Μπέντζεν; Αλλά για σταθείτε: αν είναι έτσι, πώς τη μάνα του Τζον την ξέρει και ο χοντρός ως ερωμένη του Νεντ; Εδω:

http://www.youtube.com/watch?v=Qjz9Wwx6vzc

Link to comment
Share on other sites

Word, διάβασε τα βιβλία. Η συγκεκριμένη σκηνή είναι αναφορά σε μια φήμη που αναλύεται στο 5ο βιβλίο. Ο Νεντ είχε ξεμείνει κάπου και υποτίθεται μία κοπέλα που τον βοήθησε τότε έγινε ερωμένη του. Βέβαια η Wylla δεν είναι αυτή η κοπέλα της φήμης (η οποία είναι λένε μια κοπέλα από ψαροχώρι κοντά στο White Harbor), υποτίθεται ήταν μια υπηρέτρια του οίκου των Ντέην. Νομίζω είναι υπαρκτό πρόσωπο και πιθανότατα να ήταν βοηθός της Lyanna στο Tower of Joy αφού ήταν κοντά στο κάστρο τους εκεί στο Νότο. Μου φαίνεται στην τιβί παίζει να συγχωνεύσουν αυτές τις 2 σε μία.

 

Για τον Τζον αυτός που ξέρει είναι ο Howland Reed (που ζει και βασιλεύει στους βάλτους του, φέτος θα δούμε και τα παιδιά του) που ανέφερα εγώ ως πιθανό πατέρα του. Ακόμη κι αν είναι άλλοι οι γονείς του ο Howland θα πρέπει να ξέρει τουλάχιστον για την υπόσχεση που έδωσε ο Νεντ στην αδερφή του όταν ξεψυχούσε.

Link to comment
Share on other sites

Sonya, αναφέρεται η κοπέλα από το ψαροχώρι, αυτό λέω. Απλά εδώ τη συνδέουν με μια κοπέλα από το Νότο όπως αλλάξανε πχ την κοπέλα του Ρομπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω, απαντούσα στην Κέλλυ ότι αυτός ο διάλογος δεν υπάρχει, αλλά με πρόλαβες κι έγραψες το σεντόνι. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 cents μου ότι ο Rikon θα βγει από άκυρος μικρότερος ως ο διάδοχος των Stark, όπως τον παρουσιάζουν στο πέμπτο βιβλίο. Ο Μπραν πάει για μάγος, ο Ρομπ μας άφησε χρόνους στο γάμο (κάπου θα κοιμάται με το ραμμένο κεφάλι του λύκου), μαμά και μπαμπάς μια από τα ίδια, ότι έγινε ζόμπι η Catelyn δεν μετρά. Σάνσα χαμουρεύεται στους Άρρυν, Άρυα ζει το δικό της Assassin's Creed. Ποιος έμεινε λοιπόν για το Winterfell; Δεν νομίζω να υπάρξουν εκπλήξεις σε αυτό το μέτωπο. Εκτός και αν αποφασίσει ο Μάρτιν ότι ο φλώρος Τζον πρέπει να αποκτήσει και το Winterfell (να ψοφήσει καλύτερα). Α, και νόμιζα πως ο champion του Αζόρ ήταν ο Μπέρικ Ντοντάριον. Άναβε το σπαθί του κατά βούληση.

 

Υ.Γ. Όποιος το διαβάσει αυτό (βλέπε Wordsmith), δεν νιώθω τύψεις για τα σπόιλερς. Το λέει και στην αρχή του τόπικ άλλωστε.

 

(edit) Ξέχασα βέβαια το personal favorite. Τον μικρό αδερφό Ταργκάρυεν που εισέβαλε στο τέλος του πέμπτου. Πολύ θα ήθελα να γίνει αυτός Βασιλιάς, αλλά δυστυχώς η μικρή και εκνευριστικά σπαστική Νταενέρυς έχει κάτι που μετρά πολύ περισσότερο στο μπούλη συγγραφέα μας ώστε να κερδίσει αυτή τον πόλεμο, ακόμα και αν αλλάξει γαλαξία. Βυζιά. Για μένα η Νταενέρυς πρέπει να ψοφήσει έναν αργό και βασανιστικό θάνατο. ΤΙ ΠΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΑΦΕΝΤΡΑ ΣΕ ΞΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙΑ. Την θεωρώ τόσο ηλίθια όσο και τους σταυροφόρους που το έπαιζαν μάγκες στην Αραβία. Να της κόψουν το λαιμό να χαρούμε πια. Άχρηστα κεφάλαια στο 5. Και μου αρέσει που θεωρούσατε πως το 4ο βιβλίο είναι κακό (αν και από τότε που το διάβασα μου άρεσε, καθώς έχει μόνο τα παιχνίδια δύναμης στο νότο). Τα κεφάλαια της Νταενέρυς έβγαιναν σαν αγγαρεία. Στα αρχίδια μας μικρή που ξαφνικά 4 βιβλία μετά θυμήθηκες πως ο Ντρόγκο πέθανε και δεν μπορείς πλέον να ιππεύεις το μικρό-ντοθράκι-κατακτητή και μας τα έχεις κάνει τούμπανο με τα wet dreams με τον Ντάριο Ναχάρις ή όπως λέγανε το μισθοφόρο. Τα είπα και ξαλάφρωσα. Ουφ.

Edited by Zaratoth
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν υπάρχει στα βιβλία. :Ρ

 

Αχα. Το φαντάστηκα. Άρα, με βάση αυτή τη σκηνή, μπορούμε να υποθέσουμε ότι η σειρά θα το πάει αλλού όσον αφορά τους γονείς του Τζον(;). Βέβαια έχουν αφήσει και άλλες τρύπες, όπως αυτή που λέγαμε στο άλλο νήμα, για τη Σέρσι και το χοντρό που είναι παντρεμένοι 17 χρόνια και έχουν 17 χρονών γιο συν το μωρό που χάσανε πριν. Μπορεί κι αυτό (το ότι ο χοντρός ήξερε τη μάνα του Τζον) να το περάσουν εξίσου στα μουλωχτά χωρίς εξήγηση.

Zaratoth: Μπα, δε με πειράζουν αυτά. Για την Catelyn κάπου το είχα δει κιόλας,

Link to comment
Share on other sites

ο τζον σιγουρα ζει.αν ειχε πεθανει θα το ελεγε.σπλα εφαγε μαχαιριες.η μελισσαντρα θα τον σωσει και αφου τον πηδηξει θα τον αναδειξει αζορ.οσο για το γουιντερφελ καποια απο τις κορες θα το παρει.σανσα βλεπω λογω μικροδαχτυλου

Link to comment
Share on other sites

ο τζον σιγουρα ζει.αν ειχε πεθανει θα το ελεγε.σπλα εφαγε μαχαιριες.η μελισσαντρα θα τον σωσει και αφου τον πηδηξει θα τον αναδειξει αζορ.οσο για το γουιντερφελ καποια απο τις κορες θα το παρει.σανσα βλεπω λογω μικροδαχτυλου

Τώρα με μπέρδεψες για τα καλά. Αλλά δε ρωτάω, θα περιμένω να τα δω.

Link to comment
Share on other sites

αν περιμενεις να τα δεις θα πρεπει να εχεις υπομονη πολλα χρονια μιας που το καναλι θα σπασει τη σειρα σε πολλες σεζον.διαβασε τα ειναι οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο να παρακολουθείς ένα τόπικ και να σποιλεριάζεσαι για τις επόμενες 5+ σεζόν....

Link to comment
Share on other sites

Εδωπουταλέμε, ολάκερο το ιντερνέτ είναι ένα ναρκοπέδιο από σπόιλερ για το ΑΣΟΙΑΦ.

Link to comment
Share on other sites

E,για αυτό είπα να κάνω ένα τόπικ φουλ με σπόιλερ να τα λέμε με την άνεση μας όσοι έχουμε διαβάσει τα βιβλία, να μην σποϊλεριάζουμε το τόπικ της τηλεοπτικής σειράς. Τώρα αν κάποιος έρθει εδώ μέσω google, οκ την έβαψε. Αλλά υπάρχουν τόσα και τόσα σπόιλερ στο ίντερνετ που θα πετύχει άλλα πριν από αυτό εδώ. For the net is dark and full of spoilers.

O Jon είπα πιστεύω ότι μάλλον "πεθαίνει" απλά ξαναγυρνά είτε στο ίδιο σώμα είτε σε άλλο, παρακάμπτοντας με το "θάνατο" αυτό τον όρκο μέχρι θανάτου που έχει δώσει.

Τα κεφάλαια στην άλλη ήπειρο είναι βαρετά, ποιά Ταργκαρίαινα, ποιός Τύριον. Όλο τρώνε και σκέφτονται. Ακόμη και της Άρια είναι βαρετά, είναι και λιγότερα νομίζω. Στο Ντορν είναι φλώρικο φάντασυ, από αυτό που δεν μου πολυαρέσει. Αλλά νομίζω εκεί υπάρχει πολύ ψωμί. Κρίμα που ο πιο badass του Ντορν μας αφήνει χρόνους. Επίσης ο Κόνινγκτον με τον μικρό ελπίζω να έχει άκρες με Βάρις και σία γιατί σαν ξεχωριστό αρκ δεν βλέπω να κρατάει και πολύ. Είδαμε και τα σχέδια του Ντορν πως πήγαν. Άμα αργείς να μπεις στην ιστορία σημαίνει ότι δεν σε έχει για πολλά ο Μάρτιν νομίζω. Ακόμη κι αν ο Ριντ πχ είναι ο πατέρας του Τζον σύμφωνα με τη θεωρία μου, τον βλέπω να λέει στον μικρό "Look, I am your father" και να ξεψυχά ενώ ο Τζον ουρλιάζει "No, that's not true... That's impossible"! :secret:

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 cents μου ότι ο Rikon θα βγει από άκυρος μικρότερος ως ο διάδοχος των Stark, όπως τον παρουσιάζουν στο πέμπτο βιβλίο. Ο Μπραν πάει για μάγος, ο Ρομπ μας άφησε χρόνους στο γάμο (κάπου θα κοιμάται με το ραμμένο κεφάλι του λύκου), μαμά και μπαμπάς μια από τα ίδια, ότι έγινε ζόμπι η Catelyn δεν μετρά. Σάνσα χαμουρεύεται στους Άρρυν, Άρυα ζει το δικό της Assassin's Creed. Ποιος έμεινε λοιπόν για το Winterfell; Δεν νομίζω να υπάρξουν εκπλήξεις σε αυτό το μέτωπο. Εκτός και αν αποφασίσει ο Μάρτιν ότι ο φλώρος Τζον πρέπει να αποκτήσει και το Winterfell (να ψοφήσει καλύτερα). Α, και νόμιζα πως ο champion του Αζόρ ήταν ο Μπέρικ Ντοντάριον. Άναβε το σπαθί του κατά βούληση.

 

Υ.Γ. Όποιος το διαβάσει αυτό (βλέπε Wordsmith), δεν νιώθω τύψεις για τα σπόιλερς. Το λέει και στην αρχή του τόπικ άλλωστε.

 

(edit) Ξέχασα βέβαια το personal favorite. Τον μικρό αδερφό Ταργκάρυεν που εισέβαλε στο τέλος του πέμπτου. Πολύ θα ήθελα να γίνει αυτός Βασιλιάς, αλλά δυστυχώς η μικρή και εκνευριστικά σπαστική Νταενέρυς έχει κάτι που μετρά πολύ περισσότερο στο μπούλη συγγραφέα μας ώστε να κερδίσει αυτή τον πόλεμο, ακόμα και αν αλλάξει γαλαξία. Βυζιά. Για μένα η Νταενέρυς πρέπει να ψοφήσει έναν αργό και βασανιστικό θάνατο. ΤΙ ΠΑΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΑΦΕΝΤΡΑ ΣΕ ΞΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙΑ. Την θεωρώ τόσο ηλίθια όσο και τους σταυροφόρους που το έπαιζαν μάγκες στην Αραβία. Να της κόψουν το λαιμό να χαρούμε πια. Άχρηστα κεφάλαια στο 5. Και μου αρέσει που θεωρούσατε πως το 4ο βιβλίο είναι κακό (αν και από τότε που το διάβασα μου άρεσε, καθώς έχει μόνο τα παιχνίδια δύναμης στο νότο). Τα κεφάλαια της Νταενέρυς έβγαιναν σαν αγγαρεία. Στα αρχίδια μας μικρή που ξαφνικά 4 βιβλία μετά θυμήθηκες πως ο Ντρόγκο πέθανε και δεν μπορείς πλέον να ιππεύεις το μικρό-ντοθράκι-κατακτητή και μας τα έχεις κάνει τούμπανο με τα wet dreams με τον Ντάριο Ναχάρις ή όπως λέγανε το μισθοφόρο. Τα είπα και ξαλάφρωσα. Ουφ.

Συμφωνώ σε όλα! Aegon Tragaryen (ok, ok Blackfyre) και τα μυαλά στα κάγκελα. Τα μόνα κεφάλαια του 5ου που άξιζαν.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο Κόνινγκτον με τον μικρό ελπίζω να έχει άκρες με Βάρις και σία γιατί σαν ξεχωριστό αρκ δεν βλέπω να κρατάει και πολύ. Είδαμε και τα σχέδια του Ντορν πως πήγαν. Άμα αργείς να μπεις στην ιστορία σημαίνει ότι δεν σε έχει για πολλά ο Μάρτιν νομίζω.

 

Μα, δεν μαθαίνουμε ότι είναι σχέδιο του Βάρυς όλη αυτή η εισβολή; Άρα μια χαρά κονέ έχει.

 

Συμφωνώ σε όλα! Aegon Tragaryen (ok, ok Blackfyre) και τα μυαλά στα κάγκελα. Τα μόνα κεφάλαια του 5ου που άξιζαν.

 

Ο Blackfyre δεν είναι από μια επανάσταση που έγινε κάμποσα χρόνια νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για τον Βάρυς κάτι τέτοιο θυμάμαι αλλά με τον όλο χαμό στο Κινγκ'ς Λάντινγκ δεν ξέρω τι μπορεί να παιχτεί υπέρ του Κόνιγκτον και του μικρού μόνο με δολοπλοκίες και κατασκόπους. Επίσης είναι σπουδαίος παράγοντας και το Ντορν που δεν εχει υποστεί ζημιές από τον εμφύλιο. Αν στηρίξει κάποιον πρακτικά του δίνει το 1/3 της ηπείρου ατόφιο. Ο Κόνιγκτον μου αρέσει σαν τύπος αλλά τέτοια μεγάλη ανατροπή από νέους χαρακτήρες δύσκολο να γίνει στο 6ο βιβλίο. Κανονικά αυτό που κάνει περιμέναμε να το κάνει η σαχλογκόμενα με το πλατινέ. Αν είναι ο Αζοραχάης ο μικρός επίσης είναι μεγάλη ανατροπή για αυτό πολλοί πιστεύουν ότι είναι κάλπης, μάγκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ .

 

 

Λοιπόν . Για τον Jon : Το ότι μπορεί και να πέθανε δεν σημαίνει ότι θα μέινει και νεκρός , ο Beric , ο οδηγός του Bran και η Cat εχουν και αυτοί πεθάνει αλλά επέστρεψαν χωρίς να ξέρουμε ποιον ακριβώς υπηρετούν . Το ποιο πιθανό σενάριο είναι R+ L = J , ο βασικότερες λόγος είναι το flashback του Ned όταν προσπάθησαν να σώσουν την Lyanna . Αντιμετώπισαν τους Whitecloaks με επικεφαλή το Sword of Morning . Οι whitecloaks προστατέυουν την βασιλική οικογένεια οπότε στον πύργο πρέπει να υπήρχε κάποιος Targaryen . Η Lyanna ίσως να ήταν σε άσκημη κατάσταση μετά από την γεννα και να ζήτησε ( promise me ned ) να προφυλάξη το παιδί της από τον Robert.

 

The Dragon has 3 heads : Είχα κάνει ένα πόστ πριν 2-3 χρόνια για το Blackfyre rebellion και την πιθανότητα ο Griffin να είναι ζωντανός , επικεφαλής της Golden Company και να έχει σώσει κάποιον Targaryen .Πρέπει όμως να υπάρχει και άλλος ένας Targaryen για τον τρίτο δράκο . Υποψήφιος είναι εκτός από τον Jon (εάν δεν πάει dark side ) είναι ο Tyrion Lannister/Targaryen . Είναι οφθαλμοφανές ότι είναι Targaryen .

 

Azor Ahai : Νομίζω ότι αυτό το έχουμε λύσει ήδη . H Danny είναι ο Azor Ahai , αναγεννήθηκε μέσα από τις φλόγες της θυσίας του βασιλία ( Drogo ) και έδωσε ζωη σε δράκους από πέτρα.

 

Η μεγάλη συζήτηση μπορεί να γίνει για το "song of fire and ice" . Οι περισσότεροι πιστέυουν πως οι "καλοί" είναι το "fire" (R'hllor ) και οι κακοί το "ice" ( οι others ) . Δεν είμαι ακόμα πεπεισμένος για αυτό. Άλλωστε σε όλη την σειρά ο Martin παρουσιάζει τον κόσμο σε διάφορες αποχρώσεις του γκρι και όχι μαύρο-άσπρο. Νομίζω πως θα έχουμε αποκαλύψεις στο τελευταίο βιβλίο . Πχ ποιος θα καβαλάει τους ice dragons ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη Ντάνι να είναι ο Αζόρ Αχάι κι εμένα με βρίσκει σύμφωνο, αφού και ντε φάκτο αμεση απόγονος της βασιλικής οικογένειας είναι και όλα αυτά που λες έκανε και γενικά αυτή η αντοχή στη φωτιά δείχνει ότι είναι stuff of legends. Όμως έτσι ξεφορτώνομαι τη θεωρία να είναι ο Τζον ΑΑ οπότε δεν είναι ανάγκη να είναι γιος του πρίγκηπα. Οι λευκοί ιππότες δεν ήταν ανάγκη να προστατεύουν μέλος της βασιλικής οικογένειας άλλωστε ο κόσμος στο Westeros δεν αναρωτιέται κάτι τέτοιο άρα δεν είναι δεδομένο. Λογικά απλά ο πρίγκηπας τους είχε αποσπάσει ως σωματοφύλακες της Lyanna. Σε διάφορες περιπτώσεις αναλαμβάνουν στρατιωτικά πόστα κατά τη διάρκεια πολέμου όπως και να΄χει. Γενικά τα στοιχεία υπέρ της J=R+L θεωρίας είναι αρκετά και αληθοφανή αλλά νομίζω αυτό ακριβώς είναι ο σκοπός, να νομίζει κάτι ο κόσμος ενώ συμβαίνει κάτι εντελώς διαφορετικό. Δε νομίζω η Lyanna να ζήτησε από το Νεντ να υποσχεθεί ότι δεν θα σκοτώσουν τον ίδιο το νεογέννητο ανηψιό του (τον 1 και μοναδικό). Αυτό δεν θα χρειαζόταν καν υπόσχεση.

Για τους Blackfyre το θυμήθηκα το ποστ όταν διάβαζα το 5ο βιβλίο, κι εγώ κάπως έτσι βλέπω την υπόθεση με τους 3 δράκους. Άλλωστε με αυτό που έπαθε ο άλλος είναι σαφές ότι μόνο η συγκεκριμένη γενιά και τα παρακλάδια της μπορεί να τους δαμάσει. Κι αυτό με δυσκολία. Για τον Τύριον επίσης το 5ο βιβλίο δίνει υλικό να στηριχτεί η υπόθεση ότι είναι συγγενής της Ντάνι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..